Het einde van het heelal en het einde van de zon: twee boeken over de „big bang" Hoe en waarom - serie: verantwoord naslag werk voor de jeugd „De man van Atlantis" - van de TV-serie Sesam-reeks: Het leven op aarde, weer twee delen Sesam Medische Gezinsvraagbaak De wilde ganzen": film beter dan het boek ÊUÜÜÜJ \lieuwe boeken in het kort Isa^c Asimov v Zwarte gaten. Het einde van het heelal? Leusder Krant - boeken DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 17 Twee boeken om toch maar te le zen Isaac Asimov is beslist geen on bekende bij verstokte science fic- tionlezers en aanhangers. Ook in Nederland zijn tal van romans van zijn hand verschenen. Asimov, zelf een vooraanstaand weten schapsman, schrijft naast SF ook wetenschappelijk en populair-we- tenschappelijk werk. Van zijn hand verscheen kortgeleden in vertaling bij de uitgeverij Bruna in de Linea- reeks het boek „Zwarte gaten. Het einde van het heelal?" Asimov wéét waar hij over schrijft. Hoewel het allemaal een beetje ang staanjagend klinkt „het einde van het heelal", de lezer hoeft niet direkt ver stijfd van schrik in z'n stoel te zitten. Mochten de theorieën met betrekking tot bijvoorbeeld de veel genoemde „big bang", de grote eind-knal, juist zijn, dan maken we dat met z'n allen echt niet meer mee. Voor zover de mensheid zichzelf dan niet inmiddels met een op eigen initiatief vervaardigde big bang om zeep heeft geholpen, zal een derge lijke kosmische uiteenspatting pas over miljarden jaren plaats vinden. Want de mensheid staat eigenlijk nog maar aan het zeer prille begin van een veelbelo vende ontwikkeling. Het is de vraag of wij als stofjes in het gigantische heelal ooit de waarheid omtrent dat heelal, deze kosmos, zullen ontdekken. En misschien -Asimov brengt het zelf vragenderwijs naar vo ren- behoort ons zichtbare heelal wel tot een zogenaamd „zwartgat", samen met andere zwarte gaten weer een veel groter eigenlijk ondenkbaar geheel vormend. Zwarte gaten beginnen steeds belangrijker posities in te nemen in de wetenschappelijke astronomische onderzoekingen. Een „zwart gat", zo vertelt Asimov ons, is een hoeveelheid materie met zo'n dichtheid, dat de enorme zwaartekracht ervan alles naar zich toetrekt, tot en met het licht. Asimov voert ons mee naar een eigenlijk onvoorstelbare wereld, waarin het onmogelijke mogelijk kan worden (sneller dan het licht reizen) waarin grote en kleine sterren voor een beto verende schakering van de kosmos zorgen (nova's en supernova's, witte dwergen en rode reuzen) en waarin tenslotte het kosmische ei „wordt ge legd" om uitgebroed te worden. .Zwarte gaten- het einde vap het heel- al?'>ïs een uiterst boeiend geschreven 'boek over astronomische ontdekkingen en raadselen Voor een geïnteresseer de leek uitstekend te volgen (waardoor Asimov zijn SF-auteursschap niet ver loochent). Robert Jastrow werpt in zijn boek „Tot de zon sterft" een blik op verleden én de toekomst van mens en kosmos. Ook dit boek verscheen in vertaling bij Bruna in de Linea-reeks. Eigenlijk ligt, hetgeen Jastrow, directeur van het 'Goddard-instituut voor ruimtestudie van de NASA, naar voren brengt, in het verlengde van wat Asimov heeft be schreven. Ook Jastrow behandelt het eventuele einde van het heelal en de ontwikkeling van de aarde in dit geheel. Vooral het sterven van de zon -over zes miljard jaar- zal de mensheid voor pro blemen stellen. Het is eigenlijk een ta melijk absurde gedachte, dat huidige wetenschapsmensen zich daar nu al druk over maken, maar dankzij het feit, ontstaan in ieder geval boeiende hy potheses, verwerkt in populair-weten- schappelijke verhandelingen, die de leek niet alleen wat meer wegwijs ma ken in de toch wel moeilijke materie van de astronomie, maar die ook spannend zijn door het soms ongerijmde ervan of de fantasie blijven prikkelen. Jastrow heeft natuurlijk wel een op lossing achter de hand voor het geval de zon zal sterven. NASA werkt daar eigenlijk nu al aan met de ruimte-labo ratoria Die zijn in feite het begin van steeds grotere eenheden, die in de ruimte ooit eens de plaats zullen in gaan nemen van de dan dode aarde. Het' sterven van de zon hoeft niet het einde te betekenen van de mensheid. Want het heelal is groot. En over zes miljard jaar zijn de huidige problemen vast wel opgelost en kan de mensheid een veilig heenkomen zoeken in het „oneindige" heelal. Bij het lezen van beide genoemde boeken moet je wel erg „groot schalig" denken, althans niet in ter men van enkele jaren. Ook niet in eeuwen. Alles wat moderne astronomen beschrijven ten aanzien van het einde van de zon of het heel al, ligt zo oneindig ver van ons bed, dat alleen al om het zich in kunnen denken van die afstand, veel fantasie nodig is. Net zoveel fantasie als dat van de auteurs, die deze fantasie in ventief hebben gekoppeld aan we tenschappelijke gegevens. V. Isaac Asimov: „Zwarte gaten. Het ein de van de kosmos?" 1977, vertaling J. J. Hoedeman, uitgegeven door Bruna Zn te Utrecht in de Linea-reeks. Robert Jastrow: „Als de zon sterft", 1977. Vertaling: Henny Scheepmaker. Uitgave: Bruna Zn te Utrecht in haar Linea-reeks. Oe ontdekking Van de "zwarte gé#H kan leiden tot de qmH| van de vele' ra'adse^fflf^^ van de kosmos. Zal doör de "zwarte gaten!' het heelal tenslotte verdwijnen?* Eén van de wellicht meest ge bruikte jeugd-naslagwerken op scholen Is, dacht ik, de serie „Hoe en waarom", een uitgave van de Cen trale uitgeverij te Harderwijk/Zuid Nederlandse Uitgeverij te Aartselaar. Tot nu toe zijn er maar liefst 53 delen verschenen. Delen uit deze reeks zijn in deze ru briek al eens eerder aan de orde geko men, maar het is misschien wel aardig om er eens een keer wat meer over te zeggen dan het hoogst noodzakelijke in een boekbespreking. „Het modern edukatief boek voor de jeugd", zo wordt deze reeks door de uitgever genoemd en ook al willen uit gevers hun eigen waren nog wel eens te uitbundig aanprijzen, de Centrale Uitgeverij heeft met deze kreet niets te veel gezegd. Dat wordt niet alleen bewezen door het feit, dat verschillende basis-scholen deze reeks in hun eigen school bibliotheek hebben ondergebracht, maar eigen waarneming kan het alleen maar bevestigen. Neem nu eens bijvoorbeeld deel 45: De wereld der gesteenten en minera len. Het is een onderwerp, waar ik per soonlijk graag over lees, ook al ben ik dan een zeer geïnteresseerde leek en geen deskundige. Nelson W. Hyler en Walter Hahnel weten op eenvoudige, maar boeiende wijze te vertellen wat er te vertellen valt over gesteenten en mineralen. Niet al leen de verschillende soorten stenen en mineralen worden behandeld, maar er wordt uiteraard ook over hun ont staansgeschiedenis gesproken, waar je stenen en mineralen kunt vinden (globaal gezien dan). Verder wordt be handeld wat fossielen zijn, verschillen de soorten worden op een rijtje gezet etc. En tenslotte wordt een hoofdstuk be steed aan de gesteenten- en minera- lenverzameling. Kortom: een zeer leer zaam boek, geschreven op een vlotte wijze, zonder moeilijke woorden en als ze er in staan worden ze verklaard. „Hoe en waarom" is een serie met een grote edukatieve waarde. V. „Hoe en waarom", deel 45, „Gesteen ten en mineralen". Uitgave: Centrale Uitgeverij Harderwijk, Zuid Nederland se Uitgeverij, Aartselaar. 1978. boeken, voor u besproken samenstelling: Bert Vos. Ik sta altijd een tikkeltje huiverig tegenover TV-series, die de pretentie hebben op SF-thema's te zijn geba seerd. Neem nou die „Man van zes miljoen". Best een aardige serie hoor, als je er van houdt, maar het heeft niets te maken met het genre toekomstroman, of SF. Die Amerika nen zijn slim en hebben gewoon een doorsnee serie een tikkeltje fantasti scher gemaakt door die bionische man om méér mogelijkheden te krij gen, want zonder extraatjes raak je op een gegeven moment uitgeput en worden de verhalen steeds schraler van inhoud. „De Man van zes mil joen" heeft daar nu zo langzamer hand al last van, voor zover ik in die zeldzame momenten van rust een aflevering uit deze serie zie. Kortgeleden is een andere serie van uit Amerika via de Tros naar ons over gewaaid, „De man van Atlantis" De titel lijkt er wel wat op en ach, die hoofd figuur is ook minstens zes miljoen waard. Omdat voor de verandering een spannende serie, die zich onder water afspeelt best de moeite waard zou kun nen zijn, hebben de Amerikanen zich snel meester gemaakt van het gege ven, dat een man wordt gevonden, die over zwemvliezen en kieuwen blijkt te beschikken. Men vermoedt met de laatste overlevende van Atlantis te doen te hebben Nonsens natuurlijk als men bedenkt, dat -indien Atlantis heeft bestaan- het tienduizend jaar of meer is geleden, dat de laatste Atlantider heeft geleefd. TenzijMaar zover gaat de ze serie niet. Science fiction is op TV nog steeds een stiefkind De VARA begon kort geleden aan .Space 1999" (dat ook via Duitsland al geruime tijd is te zien), maar - enkele uitschieters daargelaten - het blijft toch doorsnee Amenkaans serie-werk, inventief wat betreft de de cors waartegen zich alles afspeelt, maar zonder veel diepgang of fantasie om aangrijpende toekomstverhalen op te kunnen leveren. De man van Atlantis maakt op deze regel dan ook geen uitzondering, on danks het niet onaardige gegeven. Ik weet niet wat er het eerst was, het boek of de serie, maar het blijkt, dat Richard Woodley er in ieder geval de auteur van is. Bij de uitgeverij Gottmer te Haarlem verschenen de eerste twee delen in Nederlandse vertaling: „De man van Atlantis" en „Verkenners uit de ruimte". Eigenlijk was ik een beetje verbaasd over het feit, dat juist Gottmer „De man van Atlantis" in haar fonds opnam. Want -de kwaliteit van de Gottmer-SF- reeks kennende- hoort de „Man van Atlantis" daar beslist niet bij. Het zijn best aardige, vlot uitgewerkte verhalen over de avonturen van de man met de zwemvliezen (beide boeken zijn reeds als TV-serie op het Nederlandse scherm geweest), maar daar is dan ook alles mee gezegd. Voor de liefhebbers van dit soort romans wellicht toch de moeite waard En natuurlijk voor hen, die de serie zo goed vinden. V. „De man van Atlantis" „Verkenners uit de ruimte", door Richard Woodley. Ver taling Gerard Grasman, uitgegeven door Gottmer te Haarlem. Paperback. Kortgeleden verscheen in de al eerder In deze rubriek genoemde reeks „Het leven op aarde" van Se sam deel 5 en deel 6. Deel vijf: Hoe planten en dieren zich beschermen" en deel 6: Leven in woestijn en ijs. Deze Sesam-reeks van uitgeverij Bosch en Keuning in Baarn is opvallend door de wijze, waarop het leven op aar de wordt gepresenteerd Geen taaie opsomming van feiten, maar gerang schikt naar boeiende onderwerpen, door de deskundige schrijvers niet al leen wetenschappelijk verantwoord, maar ook vlot leesbaar gebracht. Karl-Heinz-Scharf schreef het deel „Hoe dieren en planten zich bescher men", vertaald door J. J Hoedeman. Het is werkelijk onvoorstelbaar als men leest, over hoeveel ingenieuze manieren een dier beschikt om zich zelf tegen geweld van buiten te bescher men. Harnas, zwaard, stekels, doorns, haren, chemische middelen, elektrici teit, camouflage; de mogelijkheden zijn legio en voor zover de mens het nog niet heeft gedaan, is er nog veel op dit gebied van de dieren te leren. Boeiend geschreven met een schat aan foto's en ander materiaal, zowel in kleur als zwart wit. Hetzelfde geldt voor „Leven in woestijn en ijs", waarin Andreas Bertsch de aanpassing van dieren aan extreme levensvoorwaarden onder de loep neemt. Pinguins met ingebouwde temperatuur-regelaar, dieren die het vriespunt verlagen, antivries in het bloed van vissen, ook op het gebied van aanpassing aan zeer extreme omstan digheden, zijn dieren zeer vindingrijk. Ook hier valt veel te leren voor de mens, voor zover achterhaald kan worden, hoé de dieren het doen. De Sesam-reeks „Het leven op aar de" belooft nog veel meer boeiende on derwerpen Er komen er nog vier: „Het sociale leven van de dieren", „Dieren op reis", „Eten en gegeten worden" en „De evolutie van het leven". Prima na slagboeken, maar ook om met verba- sing te lezen V. Sesam-reeks: Het leven op aarde. Deel 5 en deel 6. Uitgave: Bosch en Keuning NV te Baarn. 1978. Vrijwel iedereen is wei eens bij de dokter geweest voor een vraag. Ach, je voelt je niet direkt lekker, maar aan de andere kant is het eigenlijk niet iets, waardoor je meteen ziek thuis hoeft te blijven. Of je maakt je onge rust over iets en je wilt er méér over weten. Per dag worden honderden vragen aan artsen gesteld. De Sesam Medische gezins vraagbaak wil daarin tegemoet komen In drie delen worden meer dan 7500 vragen gesteld en beantwoord door een keur aan artsen en andere medische deskundigen, die het allemaal kunnen weten. Eigenlijk een uitstekend idee. Met zo'n vraagbaak heb je een schat aan medische gegevens in huis, waaruit je vlot kunt opmaken wat er met je aan de hand is of met één van je huisgenoten. Natuurlijk is het geen vervanging van de arts. De medische gezinsvraagbaak geeft zoveel mogelijk antwoord op vra gen, die aan artsen gesteld kunnen worden, maar daarmee wordt niet een ziekte verholpen. De vraagbaak kan ook dienen als men méér wil weten en het vergeten heeft aan de arts te vra gen. Artsen hebben het de laatste jaren steeds drukker gekregen Een huisarts krijgt heel wat vragen te verwerken en dat kost tijd, soms kostbare tijd, ook al is het aan de andere kant ook een goed ding, als zo nu en dan eens een goed gesprek plaats vindt tussen arts en pa tiënt zonder dat tijd een rol speelt. Deze gezinsvraagbaak kan misschien een klein beetje méér tijd aan de arts terug geven. Tijd, die hij kan gebruiken om te praten met patiënten, die méér tijd en aandacht nodig hebben De Sesam Medische Gezins vraagbaak is een prima naslagwerk. En relatief gezien niet duur, slechts/ 19,50 per deel, totaal 58,50. De moeite van het overwegen waard. V. Sesam Medische gezinsvraagbaak. Uitgave: Bosch en Keuning NV te Baarn. 1978. 99 Binnen afzienbare tijd zal in Ne derland de groots opgezette film „The wild Geese" worden uitge bracht. „De wilde ganzen", geregis seerd door Andrew V. MacLaglen handelt over een klein huurlingenle- ger, dat een Afrikaanse leider uit handen van de op dat momentaan de macht zijnde diktator moet bevrijden om een groot multinational de wa pens in handen te geven een koper mijn weer terug te winnen. De hoofdrollen worden gespeeld door Richard Burton, Roger Moore, Ri chard Harris en Hardy Krüger. „De wilde ganzen" is gebaseerd op het gelijknamige boek van Daniel Car ney, dat in Nederland bij Bruna te Utrecht als paperback verscheen Eer lijk gezegd, is het niet zo'n opzienba rend boek. Ik heb tenminste wel betere romans over huursoldaten in Afrika ge lezen (zoals „Honden van de oorlog" van Frederick Forsythe). Natuurlijk, de hardheid van het (huur-) soldatenleven wordt naar voren gebracht, maar ik heb de indruk, dat het allemaal wat gefor ceerd overkomt, evenals de inge brachte romantiek met sentimentele passages, die beslist „overdone" over komen. Die elementen, die afbreuk doen aan het verhaal, heeft de film niet. De film zit dan ook logischer in elkaar dan het boek, met ook een logischer slot. ook al heeft regisseur MacLaglen zich wel enige vrijheden veroorloofd door enkele,. hoofdrolfiguren eikaars namen te ge-~ ven. Shaun. de piloot komt in de film niet "I als piloot voor, maar wel als één der I luitenants van kolonel Faulkner „De wilde ganzen" heeft mij slechts bij vlagen kunnen boeien, waarbij ik ernstig werd gehinderd door de ontel- r bare drukfouten, die het boek ontsiert, i Op elke bladzijde zijn wel minstens vijf I fouten te konstateren Waarschijnlijk zijn de drukproeven van „De Wilde. Ganzen" dan ook ongekorrigeerd naar de drukker en daarna naar de binder.^ gegaan en dat is iets, wat in de* boekenwereld toch maar zelden voor-2" komt. Wat dat betreft hebt u met „DejS wilde ganzen" onbedoeld toch een^- uniek boek in handen"J m m ■I 4 9 m 1 s 8 t» ML 7 Ai „De wilde ganzen", door Daniel Car-.''-1 ney, 1977. Vertaling R. K. Spengen uit-,; gegeven door A. W. Bruna Zn te Utrecht, 1978. y BRUNA KINDERKOOKBOEK Kinderen in de keuken. Zelf kok kerellen. Ze kunnen daar erg veel plezier aan beleven en je hebt dan in feite geen kind aan ze, ook al zal een dergelijk keukenfestijn meestal onder begeleiding moeten gebeuren. Bij de uitgeverij A W. Bruna Zn te Utrecht verscheen kort geleden het vierde deeltje uit de serie: „Bruna kin derkookboekjes". Eerder verscheen: „Wat doe ik met een ei, met fruit en met een aardappel". Het nu versche nen boekje behandelt de groente Kompleet met leuk getekende plaat jes om alles duidelijk te maken, kun nen de kinderen zelf de groente klaarmaken en zo voor zichzelf lek kere hapjes maken. De hoeveelhe den zijn berekend op kinderporties De tekst is geschreven door Francoi- se Blanchet en tekeningen zijn van Rinke Doornekamp. Het is wat an ders. V. „Wat doe ik met-., groente", Bruna kinderkookboek. Uitgegeven door Bruna Zn te Utrecht, 1978. Het is natuurlijk onmogelijk om •He nieuw verschenen boeken in een Wat uitgebreider bestek te bespre ken. De ruimte daarvoor is nu een maal beperkt. Maar voor wie zich er voor interesseert, geven wij in deze ubriek in het kort aan, welke boeken lijn verschenen en onze indruk er- fan. DE BESTE VERHALEN VAN v EPHRAÏM KISHON ,8 De beste verhalen van Ephraïm Kishon. Wie de milde spot van de Is raëlische schrijver Ephraïm Kishon kent, heeft geen verdere aanbeveling nodig. Aan de andere kant biedt deze verzameling van wat men zegt ,,'s we relds meest gelezen satiricus" voor hen, die Kishon nog niet kennen, een aardige gelegenheid om kennis te ma ken. Een uitstekende selektie. Uitgege ven in de Zwarte Beertjes reeks van Bruna te Utrecht, nr. 1781 Het derde oog, door Lobsang Rampa. Er zijn al heel wat boeken ver schenen over de mysterieuze krachten, die schuil gaan in de mens. Veel van deze krachten kunnen worden terug geleid tot de bakermat, Tibet, waar duizenden verhalen de ronde gaan over de mysteries van het leven, vanwaar nieuwe religies, zoals Zen. yoga e.d. de westerse wereld overspoelen Lobsang Rampa vertelt in het boek „Het derde oog" zijn ervaringen in Tibet, waar hij in een Lama-klooster werd ingewijd in de geheimen van het mysterie Voor wie er gevoelig voor is, een uitermate boeiend boek. Uitgegeven door J. H. Gottmer in de bekende Tref-reeks. Paperback. De engelen en de juke-box door Hubert Lampo. De Vlaamse schrijver van voornamelijk magisch-realisme, Hubert Lampo, wordt ook in Nederland vrij veel gelezen. Voor wie nog eens wil kennismaken met het werk van deze schrijver, kan ik de bundel „De engel en de juke-box" aanbevelen, waarin korte verhalen van Lampo, die in 1972 ver schenen in de novellenbundel „De vin gerafdrukken van Brahma" Uitgever Meulenhoff is van mening, dat de in de bundel „De engel en de juke-box" op genomen verhalen toen te weinig tot hun recht kwamen. Vandaar. Uitgege ven in de Meulenhoff-Editie van uitge verij Meulenhoff Nederland te Am sterdam. De drie rovers, van Tomi Ungerer. In de vertaling van Dineke Corvers ver scheen kortgeleden bij uitgeverij Bruna te Utrecht weer een uitstekend pren tenboek van Tomi Ungerer: De drie ro vers. Ungerer, een Duits Fransman of Franse Duitser (hij werd geboren in Straatsburg) is een befaamde teke naar, die meestal zelf de teksten bij de tekeningen schrijft. Zowel voor de kin deren als voor volwassenen leverde hij tal van „eigenzinnige" boeken af, die meerdere malen werden bekroond. Ook „De drie rovers" is een erg fijn boekjes voor de kleuters. Om uit voor te lezen. Aanbevolen KG200, Onder valse vleugels. Het echt gebeurde verhaal over een ge heime Duitse operationele groep tij dens de Tweede wereldoorlog, ge schreven door J D. Gilman en John Clive Het is een geromantiseerde ver sie van wat in werkelijkheid gebeurde. Voor wie van oorlogsverhalen houdt, een meeslepende dokumentaire-ro- man van niveau. Uitgegeven door Bru na Zn te Utrecht. Paperback. De krijtreuzen, Keith Roberts. De inmiddels bekende SF-auteur Keith Roberts schreef met „De Krijtreuzen" een post-apocalyptische roman zich afspelend in Engeland Een eigenlijk onherkenbaar Engeland met geheel nieuwe beschavings-vormen en nor men. Een nieuw barbarendom over heerst in deze verhalen, die nauw met elkaar te maken hebben, ook al kunnen ze als afzonderlijke verhalen worden gelezen. Het is meer fantasie dan wer kelijke SF, maar wel voor liefhebbers van dit specifieke genre, waarin allerlei vreemdsoortige figuren èn gewone mensen de door Roberts geschapen wereld bevolken. Fascinerend, dat wel. Uitgegeven in de Born-SF-reeks nr. 73, door Uitgeverij Born te Amsterdam. Pa perback. Een ander gezicht, door Kobo Abé. De Japanse schrijver Kobo Abé, vooral bekend door zijn roman „De vrouw in het zand", schreef met „Een ander ge zicht" een boeiende roman over een plastische chirurg, die na een ernstig ongeluk zichzelf van een ander, geïdealiseerd gezicht voorziet. Maar met een ander gezicht alleen ben je er nietAanbevolen. Uitgegeven door Bruna Zn in de Zwarte Beertjes- reeks. Pocket. Michael Maguire: Op het verkeerde paard gewed. Een thriller in het genre van Dick Francis Met Simon Drake in de hoofdrol, die op en rond de renbaan gekonfronteerd wordt met allerlei vreemde en geheimzinnige zaken. Spannend en vlot geschreven Uitge geven door Bruna Zn in de Zwarte Beertjes-reeks. Pocket „Het droomschip, door Sandra Paretti. Paretti schreef met het „Droomschip" een „paradijselijk" ver haal tegen de achtergrond van de tweede wereldoorlog Het is het boei end geschreven verhaal van een Duits passagiersschip met niet alleen 1600 mannen en vrouwen aan boord, maar ook miljoenen aan goud en zilver, be stemd voor Engeland en Frankrijk. De kapitein van het schip krijgt opdracht om niet naar New York te varen. Hij brengt zijn schip naar een onopvallende baai in het noorden van de VS, Bar Har bor, waar de bewoners (rijke Amenka- nen die daar hun vakantie doorbren gen) passagiers en bemanning met open armen ontvangen, waarna een waar feest begint, terwijl een groot deel van Europa in rook en vlammen staat Uitgegeven door Bruna Zn te Utrecht Gebonden. Colin Wilson: Meisje? Vermoord. Colin Wilson, die voornamelijk bekend- heid verwierf door zijn boeken over ma-1 gie en magisch-realisme, science fic- tion en horror and fantasy in navolging van H P. Lovecraft. schreef een detec- tive-roman op zijn zo geheel eigen wij ze. Natuurlijk met het sex-element in het verhaal verwerkt, want Wilson weet daar heel wat van, vooral ten opzichte van misdadige sex, zoals bijvoorbeeld ook bleek uit zijn kortgeleden in Neder land verschenen SF-roman „Vampiers uit de ruimte" (Gottmer). Een hele aparte detective. Uitgegeven door Bru na en Zn in de Zwarte Beertjes-reeks.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 17