let geweld van Billy Hayes in Midnight Express"en de panning in „Gray lady down NEDERLANDSE PREMIÈRES IN AMERSFOORT OR BERT VOS Leusder Krant - Kijk op de film ERSFOORT - Deze week aandacht voor twee Nederlandse premières, ik In Amersfoort van start gaan. Dat Is In de eerste plaats de nogal ikend gefilmde biografische episode uit het leven van de jeugdige ikaan Billy Hayes, die met hasj op zak door de Turkse politie wordt lien in de gevangenis terecht komt, waar het leven allesbehalve prettig tweede première is „Gray lady down", een spannende, bijna doku- lir gefilmde, reddingspoging van de bemanning van een gezonken ikaanse atoomduikboot, met Charlton Heston en David Carradine in de kollen. Nieuw zijn verder de films In het Duo-duo, waaronder „Op- Ivoor vijf veroordeelden", een nogal bravourachtige oorlogsfilm over «oordeelde Amerikaanse soldaten In de tweede wereldoorlog die ont- en en allerlei wilde avonturen beleven. Irand 5 staat het witte doek de hele week in het teken van Ingmar nan en Zweden. Vertoond worden de films „Wat betreft de vrouwen", tevende zegel" en „Persona" (Maskers). gebaseerd, iets „milder" van opzet (ook al is het in dit verband eufemistisch om van „mild" te spreken). Hoe het ook zij, „Midnight Ex press" Is beslist geen film voor men sen met zwakke zenuwen, want de martelscènes in de film liegen er niet om. De koude rillingen vliegen over je rug bij het zien ervan en je moet wel een doorgewinterde sadist zijn om dit allemaal zonder onbehagen aan je voorbij te zien trekken. „Midnight Express" is- zoals gezegd - gebaseerd op het gelijknamige boek van Billy Hayes, een jonge Amerikaan, fIGHT EXPRESS ïritse regisseur Alan Parker (de van „Bugsy Malone") is er met iuwste film „Midnight Express" in I opnieuw de aandacht te trek- fas „Bugsy Malone" al een op- ijke film. doordat het verhaal jespeeld door kinderen, „Mid- Express" valt op door haar lende, gewelddadige inhoud, welddadigheid, die volgens Par- xlzakelijk was, ook al is het boek lly Hayes, waarop deze film is :KE BOLLEKE KNOL :hts af, peerd! Rechts af, zeg man op de bok van een prach- hel zuiver wit gestoken huifkar denken aan zo'n typische Ier, alle blijmoedigheid en in volle tg over zijn lot, over 's heren trekt op weg naar de altoos on- einder. Het was nu voor de iaal dat hij aan z'n rondje om het lein begon, waar ik was beland benzineloze tank en een auto, stens twee kilometer verder op wachten. „Huifkarren zijn in", pompbediende met een >er lachje. „U hebt toch ook die TV-serie gezien met dat maffe van de TV op de bok?" Ik in de lach, want ook ik was 1/ gekonfronteerd geweest met '.udo-Pipo en dito-Mammeloe toen een kwartier nodig gehad Ie komen van de lach, vooral i gekke Smurf met gitaar zich bij ele gezelschap had gevoegd in volledige disharmonie over aan de gebruikelijke samen- ekte knol, ik zei rechtsaf, niet De man met de huifkar passeer- de zesde maal. De pomp te gaf me de volle jerrycan, lap zit voor het eerst achter een fat is duidelijk", zei hij. „Dat is gulden en vijftig cent meneer". de naar de huifkar, die kon- I de ronde bleef maken, terwijl chtenloos het geld uittelde, t rest maar zitten, dat is voorde flow." Ik had het nog maar te gezegd, of het paard begon teigeren, terwijl de opgewon- iarberijder bijna achterover de nschoot. De man had het bit de bek van het paard getrok- dat werd door het dier niet in lenomen. 10et nooit te stevig remmen", pompbediende deskundig, omen vaak brokken van". Ik Pompend remmen, dat is het 3e huifkar kreeg nu aanmerke- snelheid en je staat dan ineens hoeveel één paardekracht nog veren. „Zie je wel", mompelde ipbediende, al minder zelf- door de huifkar, die gelijk- ef het paard mee steigerde en haartje na de benzinepomp Brokken, daar komen brokken hij haastte zich terug naar zijn i vandaar uit het tafereel veilig h aanschouwen. 'en nu meer toeschouwers, merendeel dorpelingen, die in verbijstering toekeken en de orde schoonheid van het rus- isplein langzaam maar zeker randeren in een ongeordende er dan niemand die me kan vaar de rem zit?" gilde de man op de huifkar. "Die knol luistert nergens naar!" Een grapjas, waarschijnlijk de ge bruikelijke dorpsidioot, schreeuwde: „Z'n staart, grijp z'n staart!" Maar dat viel niet in goede aarde, want de zwe tende man op de bok liep nog roder aan. Op dat moment bezweek één van die klassieke, met krullen versierde dorpsbanken krakend onder de forse wielen van de huifkar. Voor de dorpe lingen het sein om een rigoreus einde te maken aan de ongekontroleerde bewegingen, die een wildwest maak ten van hun toch zo vredige dorpsplein. Een robuuste knaap wierp zich op het steigerende paard en greep de teu gels. De man op de bok verloor z'n evenwicht en schoot achterover door de wagen en kwam aan de achterkant rollend tevoorschijn. Tevergeefs graai de hij naar enig houvast en kwam met een fikse smak op het perkje gladiolen terecht. „Ploert!" schreeuwde één der omstanders. Blijkbaar de dorpstuin man, want één van de anderen riep: „Daar gaan je gladiolen, Piet". Enkele minuten iater stond het paard hevig zwetend en snuivend vastgebonden aan de lantarenpaal, terwijl de dorpe lingen mopperend de schade opna men, zo nu en dan met woeste blik naar de veroorzaker van al dat onheil loerend. De huifkar-berijder stond nog nahij gend een beetje terzijde, klaar om weg te sprinten voordat de dorpswoede over hem heen zou golven. Ik liep naar hem toe en klopte hem op de schouder. Prima show, zei ik, wanneer wordt het uitgezonden?" met bloeddoorlopen ogen keek hij me aan. Er blonk moord in z'n ogen en ik deinsde terug. „Dat was geen show", gromde hij, „dat was echt. Ik was bezig aan mijn vakantie". „Erg opwindend", probeerde ik, „al lang op weg?" „Net begonnen", zei hij een beetje verongelijkt. „Maar die knol...." Hij zweeg bedachtzaam. „Zeg luister es, bij zo'n knol hoort toch een ge bruiksaanwijzing, is het niet?" Ik moest hem het antwoord schuldig blijven. Ik heb nog nooit cowboy-neigingen ge had. Hij staarde naar het inmiddels ge kalmeerde paard en schudde z'n hoofd. „Als ik nou maar had geweten waar de rem zat, misschienEn de richtingaanwijzer, waar zit die?" Ik pakte hem bijzijn arm en wees naar de garage. „Als u nou eens ging praten met de pompbediende daar. Die heeft verstand van paarden". De man keek me een tikkeltje ver dwaasd aan. Maar hij ging toch. Terwijl ik de jerrycan vol benzine opnam en de tocht naar m'n gestrande auto begon, zag ik de huifkar-berijder druk geba rend in gesprek met de pompbedien de. Samen bogen ze zich over een au to, terwijl de pompbediende de rich tingaanwijzers demonstreerde. De tuinman was druk bezig met z'n gla diolen. Voorzichtig werden de ge knakte bloemen overeind gezet, stevig ondersteund door satéh-stokjes. Je kunt van die dorpelingen zeggen, wat je wilt, maar ze hebben in ieder geval gevoel voor humor. Dat bleek nog eens extra, toen ik de jerrycan leeg wilde gooien in mijn benzinetank. Er zat diesel-olie in. V. zonder enig logisch verhaal. (16 jaar, vierde week, Grand 1 en 2, via het in- terlocksysteem). „The turning point" van regisseur Herbert Ross, met Shirley Maclaine en Anne Bancroft in formidabele hoofdrol len, is geprolongeerd en begint een tweede week in Grand 4 En dat is ver heugend, omdat deze film het verdient door zoveel mogelijk mensen gezien te worden. Niet alleen doordeuitstekende vertolkingen van de beide hoofdrol spelers, maar zeker ook door de fraaie ballet-opnamen, die de film een extra dimensie geven zonder de niet-bal- letliefhebbers af te stoten. (Grand 4, tweede week, 16 jaar). „Pinkeltje" en meneer Dick Laan zijn niet uit Grand weg te slaan en blij ven daarom nog een weekje Zoals be kend een fi|ne Nederlandse film voor jong en oud. (Nederlands gesproken, alle leeftijden, tiende week) „Saturday night fever" gaat - eigenlijk een beetje overgewaardeerd - de twaalfde week in. Prima discofilm, daar niet van, met vooral voor de liefhebbers van goede discomuziek een paar uurtjes ontspannende songs van de Bee Gees en fraaie danspassen van fenomeen John Travolta, maar dat de film zo'n succes zou hebben, had eigenlijk niemand, ik zeker niet. ver wacht. Maar het zij u gegund. (Cinema 2, twaalfde week, 12 jaar). „Once upon a time in the west" begint - evenals The Sound of Music", zo langzamerhand een film-legende te worden. Wie deze film van Sergio Leone met muziek van Ennio Morricone niet heeft gezien, telt niet mee. zeggen de echte liefhebbers van westerns en ook zij, die andere filmgenre's eerder op prijs stellen. En zoiets maakt nieuws gierig Vandaar (Euro Cinema, tweede week, 16 jaar) In Duo 1 kan men kijken naar „Jonge meisjes rijp voor sex" en in de nacht voorstellingen van dit theater naar „Hoe vang ik een man", het probleem van vele vrouwen (Beide films 16jaar). In Duo 2 wordt in de nachtvoorstellin gen Charles Bronson als de meedo genloze „stille wreker" nog eens het doek opgejaagd in „Death Wish" (16 jaar). In de kindervoorstellingen van Euro Cinema kunnen de kleuters en de iets oudere kinderen zich vermaken met „Tweety's grootse avonturen". (Alle leeftijden). Helaas verdween de film „La Me nace", „De Bedreiging" van regis seur Alain Corneau van het doek. Juist die film hadden we nog best een weekje in Grand 4 gegund. Voor al door die formidabele hoofdrol van Yves Montand. Maar ja, uiteindelijk is het zo dat het publiek vaak de door slag geeft en vaker dan eens blijkt, dat de belangstelling is deze omge ving voor de Franse film niet groot genoeg is om zo'n film langer dan een week te draaien. Merkwaardig, maar een waarheid. Door films, die naast goed karakterspel ook nog een inhoud te bieden hebben met een prima scenario en dialoog. Om toch maar weer eens te onthouden voor een volgende keer. filmagenda Amersfoort Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 31 augustus t/m woensdag 6 september 1978. GRAND - 033-24632 Telefonisch plaats bespreken van 10.00-21.00 uur. GRAND 1 EN 2 „Convoy", 16 jaar. Dagelijks: 13.30- 18.30-21.15 uur Zondag: 13.30-16 00- 18.30-21.15 uur GRAND 3 „Midnight Express", 16 jaar Dagelijks 14.00-19.00-21.45 uur. Zondaa 14,00- 16.30-19.00-21.45 uur GRAND 4 „Turning point", 16 jaar Donderdag, vrijdag, maandag, dinsdag en woensdag: 13.45-18.45-21 30 uur Zaterdag en zondag 18.45-21.30 uur GRAND 5 Donderdag t/m zaterdag-14.00-19.00- 21.45 uur. „Watbetreft de vrouwen", 16 jaar Zondag: 14 00-16.30-19.00-21.45 uur. Maandag: 14.00-19 00-2115 uur „Het zevende zegel", 16 jaar. Dinsdag en woensdag 14 00-19.00- 21 45 uur. „Persona", 16 jaar. GRAND „Pinkeltje", alle leeftijden. Zaterdag en zondag: 13.30 en 16.00 uur Woensdag: 13 30 uur. CINEMA-033-18900 CINEMA 1 „Gray lady down", 12 jaar Dagelijks: 13 45-18.45-21.30 uur Zondag. 13 45- 16 15-18.45-21.30 uur. CINEMA 2 „Saturdaynight fever", 12 jaar Dage lijks: 13.30-18.30-21 15 uur Zondag: 13.30-16 00-18.30-21 15 uur. I EURO - 033-33655 „Onceuponatime in the west", 16 jaar. Dagelijks 13.45-20.00 uur. Zaterdag en woensdag alleen 20.00 uur. KINDERVOORSTELLIN GEN EURO „Tweety's grootse avonturen", alle leeftijden. Zaterdag. 13.45 en 16.15 uur Woensdag 13.45 uur. DUO-033-16572 DUO 1 „Jonge meisjes rijp voor sex", 16 jaar Dagelijks: 14 15-19 15-21.30 uur Zon dag: 14 15-16 30-19.15-21.30 uur DUO 2 „Opdracht voor vijf veroordeelden". 16 jaar Dagelijks 14.00-19.00-21.15 uur. Zondag: 14 00-16.15-19 00-21 15 uur NACHTVOORSTELLINGEN DUO 1 „Hoe vang ik een man", 16 jaar. Vrij dag- en zaterdagavond 24.00 uur. DUO 2 „Death Wish", 16 jaar. Vrijdag- en za terdagavond: 23.45 uur DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 deze als „grappig" bedoelde oorlogs film, waarin vijf veroordeelde Ameri kaanse soldaten zich door vijandelijke en vriendelijke linies vechten op weg naar Zwitserland, waarbij ze terecht komen inde plannen van de Franse Re sistance, een verzetsgroep, die op het punt staat het transport van een V2-ra- ketonderdeel op te blazen. Abuisievelijk denken de Franse ver zetsmannen, dat de Amenkanen tot de door de geallieerden beloofde com mandogroep behoren en de vijf deser teurs besluiten om de Fransen in de waan te laten en de opdracht zelf uit te voeren. „Opdracht voor vijf veroordeelden" biedt voor de liefhebbers van dit onuit puttelijke genre voldoende vertier, maar het totale oorlogsbeeld in deze film lijkt meer op de strijd, zoals die in de tach tigjarige oorlog werd gevoerd Vijf aar dige knapen, vol grapjes, die waar schijnlijk denken dat oorlogvoeren een padvinderspelletje is met vriendelijke en rottige hopmannetjes. Een onwaar schijnlijk verhaal ineen onwaarschijnlij ke wereld. Maar ja, dat is vaak het han delsmerk van Hollywood en zolang er voldoende filmliefhebbers zijn, die dit genre op prijs blijven stellen, is er geen vuiltje aan de lucht. En, zoals Constant Janssen kortgeleden in Skoop vast stelde: Duo 2 heeft formidabele fauteuils, waarin je binnen een minuut in slaap valt als de film wat vervelend begint te worden Wat dat betreft hebt u niets te verliezen(Duo 2, eerste week, 16 jaar). ZWEDEN IN GRAND 5 Een typerende scène uit „Midnight Express" van regisseur Alan Parker. die er in slaagde uit de Turkse gevang enis te ontsnappen en zijn ervaringen in de gevangenis op papier zette. Het is geen opwekkend verhaal. Hayes: „De film is afgrijselijk herkenbaar voor mij. Ik ben bij de opnamen op Malta ge weest en ik ben me daar wild geschrok ken. Ik raakte bijna in paniek, omdat ik dacht, dat ik terug was in Turkije. Het is een trauma, waar ik het erg moeilijk mee heb gehad Regisseur Parker denkt, dat „Mid night Express" voldoende stof levert om een niet mis te verstane waarschuwing voor jongeren te zijn, die van plan zijn om in landen als Turkije met verdoven de middelen rond te gaan lopen. De ervaringen van Billy Hayes zijn niet uniek Hayes is slechts één van die tal rijke jongeren, die tegen de lamp lopen in een land, waar men nog niet zo mild staat tegenover bijvoorbeeld hasj. Hayes kreeg aanvankelijk vier jaar, maar door een politiek spel tussen Tur- kije en de VS werd zijn straf later omge zet in levenslang. Dat ging Billy te ver en hij slaagde er in om in 1975 te ontsnap pen, vijf jaar na het moment van ar restatie. Hoewel het verhaal in de film mis schien sensationeler gemaakt is dan het in feite was, leverde Parker met „Midnight Express" een niet alleen vaktechnische uitstekende, maar ook indrukwekkende film af. Normaal gesproken behoort een ge vangenis niet tot de plezierigste oorden voor de doorsnee mens, maar wie „Midnight Express" aan zich voorbij laat gaan, wordt gekonfronteerd met de meest afschuwelijke toestanden, zoals die in Turkse gevangenissen bestaan. De cipiers van de gevangenis, waar Hayes terechtkwam (de beruchte ge vangenis van Sagamsilcar in Istanboel) krijgen al heel snel dezelfde signatuur als de ergste nazi-beulen. Gedegene reerde mensen, die met plezier hun af zichtelijke martelpraktijken uitvoeren, niet gehinderd door enige menselijk heid. Afranselingen, stokslagen onder de voetzolen, kortom alle traditionele en minder gebruikelijke vormen van mar teling worden in die gevangenis in de praktijk gebracht. Parker verfilmde dat op koel registrerende wijze, waardoor het effekt alleen maar groter is gewor den. De vernedering (en geestelijke vernietiging) van mensen in optima forma Billy Hayes (een uitstekende rol van de jonge Amerikaanse acteur Brad Da- vis) weet tenslotte aan de Turkse hel te ontsnappen. Maar de wijze waarop hij dat heeft weten te realiseren (overigens niet volgens het boek), is al even schokkend en gewelddadig als de voorgaande episodes. Een „happy end" dus. Zo zou je het kunnen stellen, ook al hou je er niet dat plezierige ge voel aan over als bij andere happy en dings het geval is. Want wat voor Billy Hayes een gelukkige afloop mag wor den genoemd, geldt niet voor de ver schillende jongeren (en ouderen) die door onwetendheid èn ondoordachte bravour o.m. in Turkije in moeilijkheden zijn gekomen. Je hoeft er de kranten maar op na te lezen en je weet, dat „Midnight Express" het verhaal is van één der velen. Billy Hayes zegt hier over: „lk,hoop dat deze filrn in staat *al. zijn om de mensen wakker te schudden en in beweging te krijgen om iets te doen vooral die mensen, die nog opge sloten zitten in die stinkende holen van gevangenissen, overal ter wereld. Dat zou me erg gelukkig maken." Beroemd is Billy Hayes nu al wel in ieder geval Het lijkt me toe, dat er pret tiger manieren zijn om beroemd te wor den Maar hoe het ook zij, naast enkele negatieve punten (het overdadige ge weld, de wellicht toch wat te overdreven karikaturale afschildering van de Turk se cipiers) is „Midnight Express" een knappe film geworden, met een over duidelijke waarschuwing. Of de film daadwerkelijk bij zal dragen aan een verbetering in de gevangenissen en meer menselijkheid ten aanzien van de strafmaat in landen als Turkije, moet nog worden afgewacht. Als u van de hasj en andere drugs afblijft, hoeft zich in ieder geval geen zorgen te ma ken. (Grand 3. première Nederland, eerste week, 16 jaar). GRAY LADY DOWN De bijna twee uur durende film „Gray lady down", gebaseerd op de roman „Event 1000" van David Lavallee, is geen rampenfilm zegt regisseur David Greene. Ook al kun je het begrip „ram penfilm" natuurlijk erg ruim interprete ren, geloof ik toch, dat Greene enigs zins gelijk heeft. „Gray lady down" is 'n film van een gigantische reddingsope ratie, minutieus uitgevoerd door des kundige marinemensen, op bijna do- kumentaire wijze verfilmd. Wat niet wegneemt, dat „Gray lady down" in het algemeen zal worden ervaren als een stuk spannend entertainment. „Gray lady down" is de vierde speelfilm van Greene, zijn eerste in Hollywood ge maakt. Voordien voerde hij de regie over de Britse speelfilms „Sebastian" (met Dirk Bogarde), „The Shuttered Room" (met Oliver Reed en Gig Young) en „The Strange Affair" (met Michael York en Susan George). Voor hoofdrol speler Charlton Heston betekent „Gray lady down" de 51ste film. Heston is in deze film kapitein Paul Blanchard van de Amerikaanse atoom onderzeeër „Neptune", die zestig mijl uit de kust van Connecticut door een Noors vrachtschip wordt aangevaren en zinkt. De „Neptune" komt met opengescheurde romp ongeveer 500 meter diep terecht op de modderige en rotsige zeebodem. Blancard en 41 van de bemanningsleden hebben de ramp overleefd. Er is voor 48 uur zuurstof aan boord. Het grootste deel van de film is opgehangen aan de nogal enerverende reddingspogingen van de bemanning van de „Neptune" door de Amerikaan se marine (die overigens volop mede werking aan de totstandkoming van de ze film heeft verleend) In het kader van de (Zweedse) Keistadfeesten brengt Joghem's Theaters komende week in Grand 5 drie films van de befaamde Zweedse regisseur Ingmar Bergman, die, zoals bekend, sinds kort weer is te ruggekeerd naar zijn geboorteland, omdat de Zweedse regering wat aan z'n belastingschuld heeft gedaan. Ingmar Bergman is weer in Stock holm volop aan het werk en we kun nen wat dat betreft wellicht binnen afzienbare tijd een nieuwe film van hem verwachten. Voor de liefheb bers, die maar niet genoeg van deze Zweedse meester kunnen krijgen en voor hen, die - helemaal In de Zweedse sfeer - nu eindelijk eens kennis willen maken met films van Bergman, staan de deuren van Grand 5 deze week wagenwijd open. Van donderdag tot en met zaterdag draait de film „Wat betreft de vrouwen", de eerste film die Bergman in kleur maakte, nadat hij jarenlang konsekwent had vastgehouden aan zwart-wit- vormgeving. Het is het verhaal rond de laatste dagen van een wereldberoemde cellist, Felix, die omringd door vrouwen leeft en werkt als een sultan op een prachtig buitenverblijf In die laatste da gen probeert Cornelius, een com ponist-criticus. de grote meester over te halen een compositie van hem te spe len in ruil voor een te schrijven biografie. Bergman vertelt dit verhaal op z'n ge heel eigen wijze, maar echte Bergman kenners zijn toch van mening, dat de Zweedse regisseur een andersoortige Beeld uit „Het zevende zegel" van Ingmar Bergman. Er wordt een nieuwe reddingspoging gedaan In „Gray lady down" van regis seur David Greene. Een nieuwe vinding, de Diepzee Reddings Capsule, wordt ingezet om de bemanning te redden, maar allerlei moeilijkheden zijn er de oorzaak van, dat pas aan het slot van de film ook werkelijk kan worden overgegaan op het bevrijden van de overlevende man schappen van de „Neptune" „Gray lady down" is een goed ver filmd verhaal van moedige mannen, die diep onder water alles op alles zetten hun kameraden van een wisse dood te redden Het klinkt een beetje als een Hollywood-cliché, maar regisseur Da vid Green is er wat mij betreft in ge slaagd me die bijna twee uur geboeid te houden. En dat kan ik niet van alle tot nu toe door Hollywood gepresenteerde rampenfilms zeggen. (Cinema 1, Nederlandse première, eerste week, 12 jaar). OPDRACHT VOOR VIJF VEROORDEELDEN De laatste tijd krijg je het gevoel, dat oorlogsfilms weer „in" beginnen te ra ken. Waarschijnlijk als gevolg van de oorlog in Vietnam, worden de Hol- lywoodse filmmakers door het oorlogs bedrijf opnieuw geïnspireerd en naast films over die Vietnam-oorlog, die zo ongelukkig voor de Amerikanen afliep, wordt ook die „good old" tweede we reldoorlog weer voor de dag gehaald, waarschijnlijk ter compensatie van de opgedane frustraties in Vietnam. Hol lywood weet waar Abraham de mosterd haalt... Vers is de oorlogsfilm „Opdracht voor vijf veroordeelden" (The Inglorious Bastards") van de voor mij onbekende Italiaanse regisseur Enzo G. Castellari. De film speelt zich af in het Frankrijk van 1944. Bo Svenson, Fred Williamson en Peter Hooten spelen de hoofdrollen in film maakte dan bij hem gebruikelijk was. (16 jaar). Zondag en maandag draait „Het ze vende zegel" en daarmee hebben we dan meteen één van de meest bekende films van Bergman, waarin deze speelt met leven en dood, het geliefde thema van de Zweedse cineast. Het verhaal speelt zich af in het midden van de veer tiende eeuw op het moment, dat de zwarte dood, de pest, over Europa gaat. Bergman stelt zich - evenals in tal van zijn andere films - de centrale vraag: „Is er een God?" (16 jaar). Dinsdag en woensdag wordt de Bergman-cyclus besloten met „Per sona" („Maskers"), door Bergman „een sonate voor twee instrumenten" genoemd. Die twee instrumenten zijn twee vrouwen, een actrice en een ver pleegster en het thema van de film is de gelijkheid in karakter van de twee vrou wen, de affiniteit tussen hun persoon lijkheid Zoals ook in de twee andere films het geval is, speelt Bibi Andersson hierin een hoofdrol, met naast zich de al even befaamde actrice Liv Ullmann De fotografie is - zoals bij alle Bergman films - in handen van de vaste came raman van Bergman, Sven Nykvist (16 jaar). IN HET KORT Nog eventjes in het kort een overzicht van de rest van het weekprogramma „Convoy", van regisseur Sam Pec- kinpah blijft nog een week. Deze truc- kersfilm, waarin Kris Kristofferson en Ali MacGraw de hoofdrollen spelen, is voornamelijk gericht op het zo goed mogelijk vermaken van de toeschou wers met achtervolgingen en andere stunts van zware vrachtwagens in hun „strijd" met het wettelijke gezag. Prima entertainment, fraai verfilmd, maar

Leusder Krant | 1978 | | pagina 23