eusden heeft nu een notaris „Vele vormen van begeleiding nodig" j„Je bent 'n filiaalhouder" POLITIE F. M. Buters houdt voorlopig kantoor aan de Hamersveldseweg 28 defflEfl/inzijn werk SRV-man Frans Goseling: Jeugdraad besprak jeugdbeleid Leusder Krant - interview DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 Notaris Buters. LEUSDEN - Voorlopig tijdelijk ge vestigd in het pandje Hamers veldseweg 28 (naast De Til): Leusdens eerste notaris, de heer P. F. M. Buters. Een hartelijk wel komstwoord van de zijde van de Leusdense bevolking is hier op zijn plaatsl Kantooruren van 9.00 tot 12.15 uur, en van 13.30 tot 17.30 uur. Binnen deze uren kan het per 1 september 1978 in de standplaats Leusden funktioneren- de notariskantoor voor normale zaken ook telefonisch worden benaderd. Voor spoedgevallen kan de notaris op elk tijdstip buiten de kantooruren om wor den gebeld. Telefonisch bereikbaar on der het fraaie nummer 45945. Via de P.T.T. bestellingen bereikbaar onder: Postbus 125 te Leusden-centrum. Met de vestiging van een notaris gaat een nieuwe gemeenschapsvoorziening in Leusden van start, onontbeerlijk be horend tot het dienstenpakket van een gemeente van de huidige samen stelling en afmeting. Bij de benoeming van een notaris gaat men niet over één nacht ijs. Aller eerst dient de Centrale Standplaatsen Commissie vast te stellen of de notaris kantoren in de omgeving het zó druk hebben, dat er behoefte is aan een nieuw kantoor. Is een nieuwe stand plaats eenmaal aangekaart, dan kun nen de kandidaat-notarissen sollicite ren. De benoemingsprocedure voor Leusden liep vanaf begin oktober 1977 tot 1 juni 1978. Van 14 sollicitanten was de heer Buters de uitverkorene. Bij de benoeming houdt men rekening met het feit of iemand ter plaatse bekend is met de omstandigheden. Notaris Buters heeft Leusden helemaal zien uitgroeien in de 7<k jaar, dat hij kandidaat-notaris was in Amersfoort en de 6 jaar dat hij deze funktie bekleedde in Wouden berg. .Graag wil ik benadrukkenzegt de nieuwe notaris, ,,dat ik er niet alleen voor de inwoners van Leusden-cen trum en -zuid ben, maar in dezelfde mate voor de Leusdenaren van Achter veld en Steutenburg. In Achterveld wil ik graag een spreekuur gaan houden. Daar over heb ik met de gemeente kontakt opgenomen". Wij praten, de notaris, zijn vrouw en ik, in één van de drie ruimten die gedu rende enkele maanden het notaris kantoor zullen huisvesten. Begin 1979 hopen Notaris Buters en zijn echt genote gereed te zijn met de verbou wing van het pand van hun definitieve vestiging, Zwarleweg nr 11Op dit mo ment zijn ze heel gelukkig met de toe wijzing van het huls aan de Hamers veldseweg 28. De meubels, de vloerbedekking, de boekenkasten met inhoud zijn in aantocht Notaris, notaris klerk Verpoorten en assistente Van de Mast kunnen op 1 september de cliën ten ontvangen, zodat zij gedrieën, van af het eerste moment, de zaken van de cliënten snel en goed zullen kunnen behartigen. Een notaris kén een andere methode volgen en in zijn ééntje begin nen. Notaris Buters koos voor de eerst aangeduide mogelijkheid Welke mensen komen met hun za ken naar de notaris? Notaris Buters: ,,lk denk aan de over dracht van huizen. De koper, die de kosten betaalt, kan bepalen welke no taris de overdracht in orde maakt. Als het de koper onverschillig is wordt de keuze aan de makelaar overgelaten. De koper heeft (vaak) behoefte aan geld, en wil een hypotheekakte laten opmaken. Daarvoor zorgt de notaris. Heeft men een huis eenmaal gekocht dan kan de vraag zich vóórdoen: wat gebeurt er met dat huis, als ik of mijn echtgeno(o)t(e) kom te overlijden. Kan de langstlevende het huis blijven bewo nen? Er moet een testament gemaakt worden met de regeling van de over gang der bezittingen. Vervolgens denk ik aan de huwelij ken die ontbonden worden door echt scheiding. Vele mensen willen tegen woordig huwelijks-voorwaarden vast leggen, zodat ieders vermogen privé eigendom blijft. Daarnaast kunnen er zakelijke risiko's zijn, die aanleiding kunnen zijn tot het opmaken van huwe lijksvoorwaarden". Niet alleen ten opzichte van de echt scheidingen is het goed om huwelijks voorwaarden vast te leggen. Steeds meer jonge echtparen gaan er toe over om een verrekeningsbeding op te ma ken. Notaris Buters: „De vrouw geeft in de meeste gevallen van huwelijkssluiting haar baan op, zodat haar eigen inko men wordt stopgezet, en zij geen eigen vermogen meer kan vormen. Er wordt een verrekeningsbeding opgesteld, waarbij de overgespaarde inkomsten worden verdeeld tussen de echtgeno ten. Daarbij moet opgemerkt worden dat dit beding de mensen de verplich ting oplegt, om er een boekhouding op na te houden. Na een jaar moet je kun nen aflezen wat er na aftrek van alle gezinsuitgaven is overgebleven. Een andere notariële bezigheid is het opmaken van testamenten, het afwik kelen van boedelscheidingen. Is er iemand overleden, dan moet er gezocht worden naar een mogelijkheid tot af wikkeling van de nalatenschap. Dat houdt onder andere in, dat erfgenamen een bewijs krijgen van de notaris, dat ze over de goederen mogen beschikken. Er moet binnen acht maanden aangifte voor het recht van successie bij de in- spekteur van belastingen worden ge daan. Tenslotte moet de akte van de boedelscheiding zelf worden opge maakt, waarin de verdeling der goede ren kan plaats vinden. Een ander aspekt van ons vak is het oprichten van besloten vennootschap pen, verenigingen, stichtingen, firma's. Tenslotte zijn er de onbenoemde kontrakten.Allerlei regelingen, waarvan de mens een bewijs wil hebben. De notaris maakt een akte, en dat is dan een authentiek stuk. De datum van de akte staat vast. Voorts heeft het een gunstiger effekt in verband met het le veren van tegenbewijs dan in het geval van een onderhandse akte. De tijdelijke kantoorruimte van notaris Buters aan de Hamersveldseweg Werkzaamheden, die misschien eens of een paar keer per jaar kunnen voorkomen, zijn de openbare veilingen. Van huizen of roerende goederen. Het zij vrijwillig, hetzij door verhaal van schulden". Al pratend komen we op het thema van het vakjargon. Waarom is het, vooral in notariële akten, gebruikelijk om er een aparte taalkeuze op na te houden. Kan dat niet gebruikelijk Ne derlands zijn? Notaris Buters: „Als wij bepaalde termen gebruiken, dan weet de hele ju risterij wat er bedoeld wordt. De rech ters en de advokaten weten precies waaraan zij toe zijn. Zou het bedoelde in gangbaar Nederlands zijn uitgedrukt, dan zouden er voor één bepaalde term tien verschillende uitleggen mogelijk zijn. En hoe gek het ook moge klinken: de terminologie wordt ook gebruikt voor verkorting Comparanten is korter dan: de verschenen personen. We hanteren nog steeds grotendeels het burgerlijk wetboek van 1838. Zou je de terminologie eventueel verstaan baarder maken voor de leek, dan zou je niet alleen tot nieuwe officieel vast te leggen afspraken moeten komen, maar je zou ook die weer na 25 jaar moeten bijstellen". Kunnen de mensen ook bij de notaris terecht voor een advies? En moet dat in alle gevallen worden betaald? „Tot onze taak behoort inderdaad ook het advies in het algemeen. Ik geef een voorbeeld uit het burenrecht. Iemand gaat een garage bouwen. Prompt komen de buren: mag dat op die plek. Er wordt een hoge haag of schutting opgetrokken Is dat geoor loofd. Soms kan de notaris daar zonder meer uitsluitsel op geven. Soms moet hij door middel van kadastrale tekenin gen uitzoeken waar de grens in wer kelijkheid loopt. Ik zou tot de mensen willen zeggen: heb geen drempelvrees. Kom voor ad vies. Niet uit elk advies hoeft een akte voort te komen. Het ligt eraan wat er voor werk door ons gedaan moet wor den of het advies gratis is of niet" Hoe kom je tot de beroepskeuze van notaris. Je hoort niet vaak een meisje of jongen zeggen: ik wil notaris worden. Wel komt het voor, dat notariszoons hel kantoor van hun vader overnemen. Notaris Buters: „Ik deed de be roepskeuze op de middelbare schoolIk vond vooral handelsrecht interessant. En ik interesseerde me ook voor boekhouden, ekonomie. handelsken nis. De mensen denken vaak, dat het een duf vak is. het notariaat, maar er zit veel afwisseling in. Het vak is al heel oud. Iemand, die in het oude Egypte iets op schrift wilde laten stellen, wendde zich al tot een soort notaris". Zijn er ook vrouwelijke notarissen? Er blijken er verschillende, onder an dere in Amsterdam, Den Haag en Op- heusden werkzaam te zijn. Tenslotte nog dit: als u de notaris gaat bezoeken- vreest u geen parkeer- moeilijkheden op de drukke Hamers veldseweg. In de voortuin van het pand kan voortreffelijk geparkeerd worden Anco Mali LEUSDEN - Op zaterdag 26 augustus organiseerde de Stichting Jeugdraad Leusden een themadag rond de vraag „Wat Is jeugdbeleid In Leusden?". Deze vraag was ge splitst In 3 onderdelen: LEUSDEN - Een vertrouwd beeld in Leusden: de SRV wagen. Frans Goseling, 30 jaar vader van 2 kin deren bevalt het uitstekend als win kelier aan huis. Hij vertelt: "Wij rijden met 7 wagens door Leusden. Ik zelf doe dit al 3 jaar. Voor die tijd was ik kok. Met die ongeregelde diensten was ik nooit thuis; met feestdagen moest er altijd gewerkt worden. Dat is leuk als je vrijgezel bent, maar wanneer je getrouwd bent en kin deren hebt is dit niet meer te doen Wij stoppen op vaste plekjes in de wijk, toeteren even en zoals hier horen ze achter op het pleintje de toeter niet en dan ga ik even met de bel naar buiten. Echt ouderwets" Er komt een klant tussendoor: "Wat ik wilde vragen. Hoe lang blijft zo'n fles coca cola goed? Ik heb er een die al twee jaar staat. Ja eerlijk hoor! Is die nog goed zolang er kracht op staat"? Frans vervolgt: "Veel oude men sen maken juist gebruik van de SRV. Ik heb een ouder echtpaar bijvoorbeeld dat zet hun mandje buiten met een briefje erop omdat zij 's middags slapen Zijn zij een keer wakker dan betalen ze. Die service verlening is ook een deel van je werk. Je merkt het vanzelf: wanneer de klanten blijven komen, doe je het goecL Doorgaans is het erg leuk. Je hebt je eigen wagen waar je verant woordelijk voor bent. Hoe beter je wagen er uitziet hoe groter de omzet is. Zelf vullen wij de zuivelprodukten, groenten, fruit en diepvries- produkten aan. De rest wordt 's avonds door mensen van een uitzendbureau bijgevuld. Na een tijdje leer je je klanten wel goed ken nen. Wie al klaar staat en waar je nog even op moet wachten. Onder tussen vul ik dan de frisdranken en melk aan. Achter op de wagen zit namelijk een extra koelruimte waar zo'n 80 kratten in kunnen en ben je door een bepaalde produkt heen dan bel je even naar de zaak en dan komen ze het brengen". Een klant: Daar heb je tante Ellie. Hoi Ellie ik ben even hier. Ben je aan de lijn? Ja je weet het nooit met haar. Vind je die dingen lekker El? Nee wat dan bokkepootjes, gevulde koe ken? Wij werken zes dagen per week. Nu kun je wel zeggen wat is dat veel, maar je moet niet vergeten dat je een soort filiaalhouder binnen het bedrijf bent. Er moet een bepaalde omzet gemaakt worden voor het salaris watje verdient, en dat salaris is niet slecht, kom je daar overheen dan krijg je extra uitbetaald van de baas. Dus het is precies wat je ervan maakt. Ik begin om half acht te rijden en ben om ongeveer 5 uur op de zaak. Voor die tijd heb je dan de verse produkten ingeladen. Iedere week is er een nieuwe reklamefolder en daar staan vaak echt leuke dingen in. De verkoop van de zuivel produkten beslaat zo'n 40% van het geheel, maar groenten fruit en frisdranken worden ook ontzettend veel afgenomen". Is het nu erg moeilijk om met zo'n grote wagen te rijden? "Ach, je doet voorzichtig aan. Niet over de stoepranden, grote bochten, je gedraagt je netjes en alles went. Maar het zou een goede zaak zijn wanneer er eens overleg met de gemeente kwam in verband met het aanleggen van wegen. Zelf woon ik in de 2e fase. Daar rijden wij ook met een kleine SRV-wagen Maar die kan zelfs niet in veel straten komen. De vuilnisman kan er ook niet door. ledereen moet zijn zakken naar de hoek sjouwen,zo ook met verhuis wagens. Dat wil niet zeggen dat ik er niet voor ben om alles zo veilig moge lijk voor de kinderen te maken, maar je kunt het ook overdrijven. Hou dan evengoed rekening met wat grotere wagens. Wat die kinderen betreft, ik hou vaak mijn hart vast. Kinderen die achter de wagens gaan hangen of kleintjes die gewoon alleen om de wagen heen drentelen Er is een duidelijke behoefte aan winkel wagens. In de vakantietijd namen wij vaak 2 wijken voor onze reke ning, maar dat is erg moeilijk. Je kent de klanten niet weet ook niet wie er met vakantie is en hoe lang je moet wachten". iefstal racefiets ondag 20 augustus had de heer H. R. uit Leusden zijn racefiets gestald bij De Til" te Leusden-centrum. Het werd K>r de ongelukkige eigenaar lopen Jar huis, want een ander ging er met |n karretje ongevraagd vandoor. DIEFSTAL POLSTASJE Van de heer P. uit Leusden-centrum verdween een polstasje, inhoudende geld, Eurocheques, rijbewijs en ken tekenbewijs. Vermissing, verduistering of diefstal? De politie heeft de zaak in onderzoek. MEISJE WEGGELOPEN De Leusdense politie werd op maandag 21 augustus ingeschakeld bjj_ het speuren naar een 15-jarig geestelijk minder volwaardig meisje, dat was weggelopen uit een tehuis in Soester- berg. Het meisje werd later op de dag aangetroffen in Doorn. SNELHEIDSCONTROLE Bij een snelheidscontrole op de Noor derinslag moest de politie een 7 tal auto bestuurders verbaliseren, die de maximumsnelheid van 50 kilometer overschreden. De hoogste door de po litie genoteerde snelheid was 75 kilo meter. AUTO'S OPENGEBROKEN Bij Alberts Corner werd op zaterdag 26 augustus een aldaar geparkeerd staande auto opengebroken. Eige naresse mevrouw J. P. uitZevenhulzen miste een bruin lederen damestas, in houdende kenteken, rijbewijs en pas poort, 4 5 girocheques, groene kaart, bloedgroepkaart, toiletartikelen en een portemonnee met 60,- Diezelfde dag werd op de parkeer plaats van begraafplaats Rusthof een auto opengebroken Op de auto werden sporen aangetroffen vermoedelijk af komstig van het gebruik van een schroevedraaier. waarmee de toegang tot de auto werd geforceerd. Mevrouw A. N. L. M. uit Amersfoort miste bij con trole een portefeuille met 825,-, een portemonnee met f 150,-, een rijbe wijs, een paspoort en een giropasje. INBRAAK In de nacht van woensdag 23 op don derdag 24 augustus, na de braderie, werd ingebroken bij de Sparwinkel in Leusden-Centrum Een ruit uit de hoofdingang van de winkel werd verwij derd om toegang te verkrijgen tot de winkel Er werd door de onbekende overtreders een waarde van 9000,- aan sigaretten en shag weggenomen. - wat hebben jeugd en jongeren voor hun ontwikkeling nodig? - waarom hebben ze dat nodig? - wie zijn daar medeverantwoorde lijk voor? Gedurende de ochtend werd rond deze vragen door de deelnemers aan deze dag, bestuursleden van de jeugdraad, medewerkers van de jeugd- en jongerenwerk-organisa ties en een medewerker van de afd. maatsch. welzijn van de gemeente, gewerkt aan een opdracht, die er op neer kwam, dat door middel van de draaimolen uitgebeeld moest wor den, wat jeugd en jongeren in ver schillende leeftijdsfasen nodig heb ben. 's Middags werden de resulta ten van de ochtend bekeken en be sproken. Als algemene konklusie kwam naar voren, dat voor een goe de ontwikkeling velerlei vormen van begeleiding nodig zijn en er velerlei aktlvltelten geboden moeten worden waardoor jeugd en jongeren hun el- gen capaciteiten leren kunnen ge bruiken. Daarbij Is het van belang, dat er een goed samenspel is tussen de verschillende mensen, die bij de jeugd en jongeren betrokken zijn. Voor de jongere leeftijdsgroepen zijn dat vooral de ouders en het onder wijs, maar ook voor de ouderen geldt dit nog voor een belangrijk deel. Het jeugd en jongerenwerk kan daarop een zinvolle aanvulling betekenen, mits rekening wordt gehouden met de eigen aard van iedere leeftijds groep. De jongsten tot 10 jaar heb ben bijv. nog sterk behoefte aan veiligheid, herkenbaarheid en be geleiding. 't Groepsgebeuren Is daarbij erg belangrijk. Naarmate een kind ouder wordt, nemen deze ele menten af o.a. doordat ook het on derwijs verandert en verder van huls ligt en ook de werkgelegenheid een rol gaat meespelen. Het jeugd- en jongerenwerk moet hierop aanslui ten. Als belangrijke punten voor het jeugd- en jongerenbeleid In Leusden kwamen naar voren: - zoeken naar uitbreiding van ak tlvltelten In de eigen leefomgeving, voor met name de jongere leeftijds groepen; - het stimuleren van meer kontak ten tussen ouders/onderwijzers en het Jeugd- en jongerenwerk; - het uitbouwen en verdiepen van bestaande aktlvltelten, met name met het oog op de wens meer vor- mlngsaspekten aan bod te laten ko men; In de komende tijd zullen deze as- pekten nader door de jeugdraad on der de loep genomen worden. De Leusdense bevolking zal daarvan ook kennis kunnen nemen wanneer de Jeugdraad begin oktober gebruik zal maken van de mogelijkheid, die de openbare bibliotheek Iedere Leusdense organisatie biedt om zijn eigen gezicht te tonen.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5