\mm\ „Zoem, zoem", daar komen de dodelijke bijen!! Nieuw rampenspektakel van Irwin Allen GEVARIEERD PROGRAMMA JEUGDWERK IN LEUSDEN GOEDE BEDOE LINGEN Leusder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 ken uit, heeft kwaad bloed gezet en een kort geding opgeleverd. De film mocht onverkort draaien, maar aanvankelijk werd voor alle zekerheid toch maar ge kozen voor een coupure van één mi nuut. Amerika greep in (dat wil zeggen de produktiemaatschappij) en de film is nu onverkort te zien. Voor mensen, die er veel plezier aan beleven Aan ge weld. En dat zijn er blijkbaar genoeg, want „Midnight Express" blijft in Amersfoorfs grootste theater: Grand 3. (16 iaar). „Saturday Night Express" heeft het af moeten leggen tegen „The Swarm", want deze disco-stamper van het jaar verhuisde van Cinema 1 naar Grand 4. Toch maar liefst voor de dertiende week (dat is méér dan drie maanden lang) te zien in Amersfoort. (12 jaar) Ik ben erg blij met het feit, dat „The turning point" met Anne Bancroft en Shirley Maclaine nog steeds voldoende belangstelling trekt voor nóg een week. Deze balletfilm over vrouwen of vrouwenfilm over ballet (zelf invullen) van regisseur Herbert Ross behoort tot die zeldzame filmjuweeltjes, waar we zo nu en dan nog wel eens mee worden verrast. Naast de fraaie fotografie kan men kijken naar een goed in elkaar zit tend verhaal met diepgang over twee vrouwen en hun leven. Aanbevolen! (Grand 5, 16 jaar). Pinkeltje, (inderdaad, tienduizend kinderen zagen de film al) blijft nog Nu voor de dertiende week in Grand te zien. (Alle leeftijden). SOS, Atoomonderzeeër gezonken (Gray Lady Down) begint in Cinema 2 aan de tweede week. Onderhoudend entertainment over de reddingspogin gen van de bemanning van een gezon den onderzeeër, minutieus gefilmd. Met Charlton Heston en David Carradine in de hoofdrollen. (Twaalf jaar). Once upon a time in the west- ach, daarover valt niets nieuws meer te ver tellen. U moet 'em gewoon gezien heb ben om er over te kunnen praten. (Euro, derde week, zestien jaar en het kaartje is duurder dan u gewend bent). filmagenda Amersfoort Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 7 september t/m woensdag 13 september 1978. Grand. tel. 033-14632 Telefonisch plaatsbespreken van 12.00-21.00 uur. GRAND 1 en 2 Convoy, 16 jaar, dagelijks: 13.30- 18.30-21 15 uur. zondag: 13 30-16.00- 18.30-21.15 uur. GRAND 3 Midnight express. 16 jaar, dagelijks: 14 00-19.00-21.45 uur, zondag: 14 00- 16.30-19.00-21 45 uur. GRAND 4 Saturdaynight fever, 12 jaar, dagelijks: 13.45-18.45-21.30 uur, zondag: 13.45- 16.15-18.45-21 30 uur. GRAND 5 The turning point, 16 jaar. dagelijks: 14.00-19.00-21.45 uur. zondag: 14.00- 16.30-19.00-21 45 uur GRAND Pinkeltje, alle leeftijden, zaterdag, zon dag en woensdag: 13.30 uur Cinema, tel. 033-18900 CINEMA 1 The swarm, 16 jaar, dagelijks 13.45- 18.45-21.30 uur, zondag: 13.45-16.15- 18.45-21.30 uur. CINEMA 2 SOS Atoomonderzeeër, 12 jaar. dage lijks: 13.30-18.30-21.15 uur, zondag: 13.30-16.00-18.30-21.15 uur. Euro, tel. 033-33855 EURO Once upon a time in the west, 16 jaar, dagelijks: 13.45-20.00 uur, zaterdag en woensdag: a"een 20 00 uur. KINDERVOORSTELLIN GEN EURO Donald Duck in het wilde westen, alle leeftijden, zaterdag: 13 45-16.15 uur, woensdag: 13.45 uur Duo, tel. 033-16572 DUO 1 Vrouwenkamp, 16 jaar. dagelijks: 14 15-19.15-21.30 uur. zondag: 14.15- AMERSFOORT - De bekende Amerikaanse producent-regisseur trwin Al- in (Poseidon Adventure, Towering Inferno) wordt In Amerikaanse filmkrln- en zo langzamerhand de Cecil B. de Mille van onze tijd genoemd. Nu moet je tluurlijk van goede huize komen om op dezelfde grandioze wijze massa- cènes te kunnen regisseren als DeMllle deed, maar Irwin Allen begint al irdig ingespeeld te raken op dat massa-werk, ook al is de tijd van het hele rote spektakel met tienduizenden figuranten wellicht voorgoed voorbij, eze week gaat de nieuwste film van Allen in Nederland (ook in Amersfoort - inema 1In première. Het is het zoemerige spektakel rond levensgevaarlijke llrikaanse) bijen, die via Brazilië de VS bedreigen. Iedere steek is dodelijk en vliegen nogal wat van die lieverdjes rond in Allen's film „The Swarm" (De werm). Overigens is het idee niet nieuw. Ook in „The Savage Bees" van tglsseur Bruce Gelier werd ditzelfde onderweip begin dit jaar niet onver- ienstelijk behandeld. Maar die film had niet de sterren in de hoofdrollen als The Swarm. Allen heeft Michael Caine, Katherine Ross, Richard Wldmark, lichard Chamberlain, Olivia de Havilland, Ben Johnson, Lee Grant, Jose errer, Slim Pickens en Henry Fonda tot zijn beschikking en dat oogt toch Itijd beter dan wat regisseur Geiler hacf(waarblj trouwens Ben Johnson, die ok In The Swarm een rol speelt. Een man met ervaring dus...). OOR BERT VOS )0DEL!JK GEVAAR De wilde Afrikaanse bijen blijken iaar al te zeer een dodelijk gevaar voor e Verenigde Staten Vooraanstaande jecialisten (entomologen en im- lunologen, luchtmacht-en-leger-des- jndigen) proberen tijdig het gevaar af wenden, maar ze slagen daar voor- Isnog niet in. De zwerm wordt steeds roter en groeit uit tot honderdduizen- en, miljoenen bijen, die de grootste edreiding ooit in de geschiedenis van e VS vormen. Dorpen en steden loeten geëvacueerd worden. De ramp chijnt niet meer te stoppen. Ver killende plannen falen. Er schijnt een ontsnapping meer mogelijk, ner- ens is men nog veilig voor de dodelijke ngels. Wat dat betreft is Allen's film wel de- elijk een gigantisch spektakel met uizenden figuranten geworden. HOGELIJK IN DE TOE- 0MST Wat in deze angstaanjagende ram- anfilm aan de argeloze toeschouwer ordt voorgetoverd (dankzij onder neer de speciale effecten van Howard jnsen), behoort tot de reële mogelijk- jden in de nabije toekomst, zoals bij oorbeeld een nieuwe pestepidemie (zo meesterlijk beschreven in de roman „De zwarte dood" van John S. Marr en Gwyneth Cravens) ook tot de mogelijk heden behoort. Je moet er niet aan denken, dat bijen ooit nog eens de dood van miljoenen mensen zullen gaan be tekenen. Ik heb nu al een lichte angst voor die overigens toch erg vrede lievende beestjes, maar na het zien van de films over dodelijke bijen, bekijk ik ze al weer heel anders. Dodende Afrikaanse bijen bestaan. Zij vallen aan en doden. Ze zijn nu op weg van Brazilië in Noordelijke richting, nadat ze daar uit de Afrikaanse bifge- muteerd waren, zo'n 23 jaar geleden. Gevallen van dodelijke steken zijn al waargenomen in Brazilië, Gyana, Peru, Venezuela en in midden-Amerika. i FILM VOL STUNTS Irwin Allen heeft alle mogelijkheden benut om het angstaanjagende van maar liefst 22 miljoen dodende bijen in beeld te brengen. Samen met stunt coördinator Paul Stader werden de miljoenen bijen (allemaal ongevaarlijke huisbijen) gebruikt in verschillende (soms gruwelijke) scènes, waarbij de mens het slachtoffer wordende van de gevleugelde massa doders Brandende steden, het ontploffen van een atoom installatie, ontspoorde treinen, kortom: de superramp ontrolt zich voor uw ogen op het doek. Hebt u dat nou ook wel eens? Dat u iets hebt staan, op zolder of zo, waar u zelf niets meer mee doet, maar waarmee u anderen een enorm plezier mee kunt doen? Als het u overkomt, dan zult u ook zo'n heerlijk welvoldaan gevoel hebben van: ik heb een ander een plezier gedaan. Ik kan dat begrijpen en mijn schoonzus zeer zeker, want die doet anderen graag een ple ziertje en ervaart vaaKdatplezierige gevoel dat ik zojuist heb omschre ven. Neem nou vorige week. Wordt ze gebeld door een volslagen on bekende, die vraagt of ze misschien in het bezit is van een box Na een korte stilte (een dergelijk telefoon gesprek voer je niet dagelijks, nietwaar?) bevestigde mijn schoonzus het uitgesproken ver moeden van de vreemdeling aan de overkant van de lijn. Ja, dat dacht ie al, want een kennis van hem had het verteld. Of die box nog gebruikt wordt. ,,Nou nee", zei m'n schoon zus, zij het een tikkeltje aarzelend, ,,dat is niet de bedoeling". Dat ver heugde de man erg en hij vroeg of het niet wat onbeleefd was te vra gen of hij die box kon overnemen. Pas getrouwd weinig geld en, u kent dat wel. Ja m'n schoonzus kende dat gevoel nog best en ze had volledig begrip voor de verlan gens van deze voor haar onbeken deheer. „Ik zal er met m'n man over praten en als ik uw adres kan krij gen, dan brengen we de box, als het goed is". Het adres was vlot verstrekten de meneer bedankte bij voorbaat erg hartelijk voor de box in aankomst. M'n zwager vond het een goed idee. Het was toch niet de bedoe ling om aan een derde kind te den ken, dus die box kon best dienst gaan doen in een jong gezin, waar een dergelijk handig geval erg wel kom is. „Weet /e wat?" zei m'n schoonzus, gul als altijd,dan doen we er wat babykleertjes bij". Dat was afgesproken en terwijl de ba bykleertjes bij elkaar werden ge zocht kwam ook het baby-badje boven water, kompleet met stan daard, het commode-kleedje en allerlei andere nuttige atnbuten om het jonge léven warm tè houden en zo. De volgende dag - een zaterdag - werd het bij elkaar gezette spul in de auto geladen. Op het laatste moment werd de met kant beklede wieg op de imperiaal vastgezet, want de spijkerstofkinderwagen stond al volgepropt op de achter bank. Baby-badje met standaard en box in de achterbak, kortom: „ik heb m'n wagen volgeladen". Met een toch wel lekker gevoel van: nu zullen we dat jonge ge trouwde stel eens eventjes lekker verrassen, werd begonnen aan de tocht naar het opgegeven adres. Een flatgebouw, bovenste verdie ping. Om de verrassing kompleet te maken, werden alle spullen zonder al teveel ophef naar boven ge sjouwd (een lift zou toch wel ge makkelijk zijn geweest) en voor de deur van het jonge stel gezet. Er werd vlot opengedaan door een (inderdaad) jongeman, die m'n zwager en schoonzus met lichtelij- ke verbijstering aanstaarde. „U bent de man die een box nodig heeft?" Een glimlachende bevesti ging. ,,U hebt de box meegeno men!" Dat hadden ze. Of meneer maar even wilde helpen de spullen naar binnen te sjouwen. Dat wilde meneer wel, ook al keek hij een tik keltje vreemd tegen al die baby kleertjes aan, en die wieg, die kin derwagen en dat babybadje met standaard. „Mooie box", zei de man en bekeek het bruinhouten ge val met kennersblik. ,Ja, die was niet goedkoop, maar we hebben hem niet meer nodig, we zijn blij, dat we u er een genoegen mee kunnen doen". De man knikte. „Niet te klem ook", zei hij. Nee, de kinderen hadden alle ruimte gehad, vertelde m'n schoon zus en - belangstellend - „Wan neer is de uwe op komst?" De stilte was verbijsterend. Me neer keek nietbegrijpend naar mijn stralende schoonzus, die plotseling in de gaten had, dat er iets niet klopte. Toen schoot de man in een luide lach. Dat nam enige tijd in beslag. „Sory hoor", snikte hij tenslotte nog na, „ik., wel, kijk, die box hé? Die box is voor..." Hij liep de gang ver der in en riep: „Marko! Kom!" De deur vloog open en mijn zwager en schoonzus keken naar een enorme bouvier, die kwispelend om hen heen holde.Marko", zei de man en schoot weer in de lach, „je box is gekomen Voor jou en de kleintjes. En die kleertjes en die wieg en dat babybadje... Allemaal voor jou..." Op de terugweg zei m'n schoon zus na een lange stilte: „Goed, dat we de kleertjes, de wieg, de kin derwagen en het babybadje nog hebben. Misschien kunnen we een ander er een plezier mee doen". Mijn zwager zweeg De scène uit „Midnight Express", die aanvankelijk zou worden geknipt: de scheldpartij van de hoofdrolspeler tegen de Turken voor de Turkse recht bank. (zie ook: Films in het kort). Donald Duck In het wilde westen. Deze western-tekenfilmpjes van Do nald Duck waren al eens eerder in Amersfoort te zien. Nu terug van weg geweest. In de matineevoorstellingen van Euro Cinema. (Alle leeftijden). Tenslotte aandacht voor de Duo films. In Duo in de weekvoorstellingen „Vrouwenkamp" (en u kent het genre) en in Duo 2: Bezeten. Een horror-film. In de nachtvoorstelling van Duo 1„Es cortservice op z'n Deens" en in Duo 2 het al eerder besproken „Catastrofe 1999" Alle voorstellingen: 16 jaar. 16.30-19.15-21.30 uur DUO 2 Bezeten, 16 jaar, dagelijks: 14.00- 19.00-2115 uur, zondag14.00-16.15- 19 00-21.15 uur NACHTVOORSTELLINGEN DUO 1 „Escortservice" op z'n Deens, 16 jaar, vrijdag en zaterdagavond: 24.00 uur. DUO 2 Catastrofe 1999,16 jaar, vrijdag en za terdagavond: 23.45 uur. LEUSDEN - Zoals ieder jaar or ganiseert de Herv./Gereform. Jeugdraad in Leusden als start van het nieuwe seizoen een jeugdweek. Ook dit jaar heeft de jeugdraad ernaar gestreefd een programma te maken, wat voor een ieder iets fijns heeft te bieden. Zo. 10 sept.: Jeugddienst-Pon ge bouw, Ds. J. Weernekers, m.m.v. Re formation, aanvang 10.00 uur. Ma. 11 sept.: Film en discussie over druggebruik, 'tClaeverenblad, aanvang 20.00 uur Di. 12 sept.: Volksdansen, 't Claeverenblad. aanvang 19.30 uur. Wo.-middag 13 sept.: Spelmiddag, kinderen t/m 10 jaar, 't Claeverenblad, aanvang 14.00 uur. Wo.-avond 13 sept.: Barbeque- avond, 't Claeverenblad, aanvang 20.00 uur. Do.-avond 14 sept.: Komische film met Louis de Funès, aanvang 19.30 uur, Marcuskerk Vrlj.-avond 15 sept.: Dropping, leef tijd vanaf 16 jaar, vertrekpunt 't Claeverenblad, aanvang 19.30 uur. Za. 16 sept.Landenmarkt van 10.00 tot 16.00 uur 't Claeverenblad, met o.a. ponyrijden, Rad van Avontuur, Rondrit door Leusden met paard en wagen, bloemschikken, touwtje trekken enz. Za.-avond 16 sept.: Soos-avond m.m.v. groep Zimrah, 't Claeverenblad, aanvang 20 00 uur. Zo. 17 sept.: Jeugddienst, Mar cuskerk, Ds. J. Kooman, m.m v. Gos pelgroep, aanvang 10.30 uur. Een deel van „De zwerm", te zien In de nieuwe spektakelfilm van Irwin (Towering Inferno) Allen. Scène uit de nieuwste rampen-produktie van regisseur Irwin Allen: „De Zwerm" (The Swarm), waarin miljoenen dodelijke bijen zijn begonnen aan het uitroeien van de (Amerikaanse) mensheid Daarnaast heeft Allen zowaar nog tijd gevonden om de hoofdfiguren in dit gi gantische drama ook nog hun persoon lijke besognes te laten beleven. Zoals het stevige konflikt van Michael Caine met Richard Widmark, of Olivia de Ha villand met haar twee minnaars, de ro mance van Cain met Katherine Ross en zo kunnen we nog even doorgaan. Niet, dat regisseur Allen daar nou erg diep in duikt en veel tijd aan besteed, maar het is in het totaal toch meegenomen Een tikkeltje menselijkheid tussen al die beestachtige taferelen is nooit weg, zal ie gedacht hebben en het geeft de toe schouwer in ieder geval de kans zich beter te identificeren met de hoofdfigu ren. De zwerm is gebaseerd op de roman van Arthur Herzog. De muziek is van Jerry Goldsmith en de fotografie van Fred J. Koenekamp. „De zwerm". Na afloop zoemen je oren, maar gelukkig blijft het daarbij. Totdat in de cinema tografie een methode wordt uitgevon den om pijn over te brengen op de kij ker Maar dat zal wel héél verre toe komst worden en tegen die tijd zullen er maar weinig mensen zijn, die zich met plezier laten steken door duizenden bij en terwijl ie rustig in de comfortabele bioscoopstoel zit te kijken (Cinema 1, eerste week, 16 jaar. Ne derlandse première). CATASTROFE 1999 Zoals u misschien weet, behoor ik tot de toch nog blijkbaar beperkte groep science fiction-liefhebbers. Vandaar, dat ik wat aandacht wil besteden aan de film, die deze week in Duo 2 van start gaat, de Japanse SF-fitm „Catastrofe 1999". Deze film van regisseur Toshio Ma- suda is gebaseerd op één van de vrij befaamde uitspraken van de profeet (voorspeller) Nostradamus, die de toe komst in verschillende geschriften zo'n 400 jaar geleden op frappante wijze blijkt te hebben voorspeld, zeker als men afgaat op alles wat tot nu toe is uitgekomen. Eén van zijn voorspellin gen was, dat de mensheid in juli 1999 ten onder zal gaan door zelfvernieti- 9"?Fu kan zelfvernietiging natuurlijk op verschillende manier plaatsvinden, maar Masuda heeft gekozen voor een vermenging van enkele mogelijke oor zaken. Naast voedseltekort en mi lieuvervuiling, raakt de wereld politiek in de knoop en het één lokt het andere uit. Afgezien van het feit, dat ik wel betere theorieën over de laatste dagen van deze turbulente wereld heb gelezen, is deze film van Masuda toch niet onver dienstelijk gemaakt. Deze Japanse re gisseur zoekt het niet in een subtiel verteld verhaal met aanwijsbare hoofd personen, maar in het massale. In grote lijnen vertelt de film de oorzaak van de ze laatste wereldbrand alvorens Masu da overgaat tot in het tonen van deze apocalyps. Ik weet niet, of u wel eens Japanse films hebt gezien over Godzilla en consorten, nou, de effecten in „Ca tastrofe 1999" lijken daar wel wat op, ook al is het geen film over voorwereld lijke monsters. „Catastrofe 1999" is interessant om naar te kijken, met niet onverdienstelij ke ramp-effekten, die de catastrofe van de ondergang der wereld beeldend op het doek brengt. Toch bleek ik naafloop met het gevoel zitten, dat het allemaal toch net iets te oppervlakkig is ge bracht. (Duo 2, nachtvoorstelling, 16 jaar). IN HET KORT Convoy blijft in Grand 1 en 2. Moder ne cowboys met de vlam in de pijp sa men in protest tegen de overheid. Kris Kristofferson als vrachtwagenchauffeur Rubber Duck, die tal van collega's meekrijgt na een gevecht met de politie. Regisseur Sam Peckinpah op de milde toer en dat is eventjes wennen. Voor de rest amusant spektakel, zonder verhaal weliswaar, maar wel met leuke dialogen en fraaie opnamen. (16 jaar). Midnight Express. Deze geweld dadige film van regisseur Alan Parker over een Amerikaanse hasj-smok- kelaar in een Turkse gevangenis, heeft al heel wat beroering in Nederland en daarbuiten gebracht Parker is be schuldigd van fascisme en vooral de scène, waarin de hoofdfiguur een reeks beledigingen in de richting van de Tur-

Leusder Krant | 1978 | | pagina 19