Geen subsidie kinderopvang in Leusden „VERTRAGING TWEEDE FASE VALT MEE.... DEMONSTRATIE BURGEMEESTER COMMENTAREN/MENINGEN „ALS VROUWEN WILLEN WERKEN, MOETEN ZE ZELF MAAR DE KONSEKWENTIES DRAGEN" WETHOUDER WAGENAAR: LEUSDER KRANT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DE LEUSDER KRANT u Leusder Krant - politiek DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 (van de redaktie) LEUSDEN - Voor de kinderopvang in Leusden wordt door de raad geen subsidie verstrekt. Evenals het college van b en w is ook het meerendeel van de raad (alleen Progessief Leusden stemde tegen het voorstel) van mening, dat de kinderen tussen de middag door de ouders dienen te worden opgevangen en- mochten beide ouders willen werken, kinderopvang door hen zelf volledig dient te worden gedragen. „Als beide ouders werken verdienen ze ook meer", was het motief. De meeste raadsleden deden er overigens het zwijgen toe. Alleen Progessief Leusden bij monde van mevrouw Verduin deed een vertwijfelde poging om de gedachten van de grotendeels uit mannen bestaande raad tot andere gedachten te brengen. Die poging was tot mislukken gedoemd, omdat de standpunten te ver uiteen lagen om die kloof binnen een dergelijk kort tijdsbestek te kunnen overbrug gen per diskussie. „De mannenmaatschappij triomfeerde weer eens", hoorden wij na afloop van de diskussie iemand op de publieke tribune bitter opmerken. raadsvergadering, die ter gelegenheid van het afscheid van verschillende raadsleden op donderdagmiddag werd gehouden, demonstreerden ongeveer DEMONSTRATIE Voor aanvang van de openbare STIJLLOOS We willen graag geloven dat burgemeester Rademaker vorige week donderdagmiddag de vol ledige bevoegheid had om de vrouwelijke demonstranten op de publieke tribune te gelasten de demonstratieve borden en span doeken te verwijderen. Enige noodzaak om dit te doen was er - ons inziens - niet. Er was geen sprake van orde-verstoring om dat de borden zwijgend omhoog werden gehouden. De orde werd pas verstoord, toen burgemees ter Rademaker meende in te moeten grijpen. Aanvankelijk on begrip (en wellicht ook ongeloof) was er de oorzaak van dat de bor den omhoog bleven. Pas na her haald verzoek en nadat de raadsvoorzitter dreigde de pu blieke tribune te laten ontruimen, gingen de borden aarzelend om laag. Het moet ons van het hart, dat het optreden van de burger vader eerder op orde-verstoring leek, dan dat van de demon stranten. We kunnen alleen maar hopen, dat deze intolerante hou ding een eenmalige negatieve uitschieter is geweest. In deze tijd van openheid en openbaarheid zal deze demonstratie van de heer Rademaker wellicht als stijlloos zijn ervaren. Een dergelijk optre den zal de verhouding burgerij- overheid in ieder geval niet ver beteren. Integendeel. V. Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos Redaktle-adres: Postbus 11Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Camp, Flnnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 (sport) Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, Leusden-c., tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fieseler, Llndenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knijff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuld, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPU Kopij voor de krant van dezelfde week kan ulterli|k dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt I 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, naem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S 0e meeste In de Leueder Kram gepubliceerde toto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische toto's) MJ vooruitbetaling van 15,- per exemplaar (formaat 13x14 cm) op giro: 471441 t.n.v. de BOU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding ven gewenste toto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betelen op one kantoor, Rozendaallaan 9, LeuederVCentrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. is een uitgave van de BDU-Krantencomblnatie, Postbus 67 te Bar- Vrouwen protesteren tegen het voorstel van b en w inzake kinderopvang. tien vrouwen tegen het voorstel van b en w. Met spandoeken en demonstra tie-borden bevolkten zij de publieke tri bune. De heren raadsleden (en voor zover de vrouwelijke raadsleden dat nodig hadden) konden kennis nemen van de wensen van de initiatiefnemers tot kinderopvang in Leusden. ,,ln Leus den emancipatiebeleid? Kom nou!". „Mogen moeders wat leren? Laat de kinderen dan niet creperen". „Werken een luxe? Vaak bittere noodzaak!" „Gelijke rechten, gelijke plichten, zon der de vrouw te verlichten?" en nog verschillende andere uitspraken wer den de raadsleden zwijgend voor ge houden. Burgemeester Rademaker, die de ze demonstratie enige tijd zichtbaar verstoord had aangezien, verzocht de dames, nadat de vergadering was geopend, de borden te verwijderen. Op dit verzoek werd niet ingegaan. De borden en spandoeken bleven overeind. Na herhaald verzoek vroeg één der dames, op grond waarvan de borden moesten worden verwijderd. Burgemeester Rademaker: „Op grond van mijn bevoegdheid als burgemeester. Ik vraag u voor de laatste maal om de borden te willen verwijderen". Toen daarop nog niet werd gereageerd, besloot voorzitter Rademaker de publieke tribune te laten ontruimen. De demonstrerende vrouwen gaven zich toen gewonnen, zij het onder protest. Ze mochten blijven. GEDEELDE GEVOELENS Het Progressieve raadslid mevrouw Verduin was de enige, die de verlan gens van de initiatiefnemers voor kin deropvang ondersteunde. Mevrouw Verduin: Jk hoop niet, dat ik de verga dering verstoor als ik zeg de gevoelens van de dames op de publieke tribune te delen". Zij wees de heren van het col lege op de inkonsekwentie van het voorstel. „Als er geen subsidie wordt verstrekt voor kinderopvang, waardoor veel vrouwen in staat zullen worden ge steld zich buitenshuis te kunnen ont plooien, dan moet meteen worden ge stopt met subsidieverlening voor de sport, de sociale en culturele aktivitei- ten, verenigingen, e.d. Ook die aktivi- teiten hebben ten doel het ontplooien van de mens aldus mevrouw Verduin, die er enigzins verbitterd aan toevoeg de, dat er blijkbaar geen of weinig al leenstaande vaders zijn, die kinderop vang nodig hebben. „Zou dat het geval zijn geweest, dan zou dit pré-advies van het mannelijke college er wel an ders hebben uitgezien". Mevrouw Verduin wees het college en de raad op de recente uitkomsten van een Margriet-onderzoek, waaruit duidelijk blijkt, dat de ontevredenheid van de vrouwen aanmerkelijk is geste gen, doordat niet dezelfde kansen en mogelijkheden aan de vrouw worden geboden als aan de man. Dat betekent, dat meer dan een miljoen vrouwen lij den aan de verborgen volksziekte nummer 1Het zogenaamde vrouwen- depressiviteits-syndroom. „Als ik het goed heb, heeft het CDA de steun aan sociaal zwakkeren hoog in haar vaan del staan Ik zou van de wethouder wel eens willen weten, hoe hij dat rijmt met het voorliggende voorstel. U zegt dat de motieven van de initiatiefnemers u niet aanspreken Ons spreken die motieven wel aan en daarom stellen we voor de kinderopvang in Leusden een start subsidie te verlenen in samenhang met de andere activiteiten in Leusden". Het pleidooi van mevrouw Verduin werd beloond met een daverend applaus vanaf de publieke tribune Nadat de heer Bokkers (KVP) zijn tevredenheid had betuigd ten aanzien van hat college-voorstel, was de beurt aan wethouder Van Woudenberg (CHU) „Dat is duidelijke taal van me vrouw Verduin Maar ook het voorstel spreekt voor zichzelf. Ik benijd de vrouw, ik zou zelf soms een vrouw wil len zijn", (hilariteit). „Ik wil er nog wel op wijzen, dat de huisvrouwen zelf het be roep huisvrouw hebben gekozen, zoals mannen ook voor hun beroep hebben gekozen. Daar moeten de konsekwen- ties van worden genomen". Mevrouw Verduin „Ik voel me een roepende in de woestijn Ik zal er maar mee ophouden. U bent niet te overtuit- gen" Met alleen Progressief Leusden tegen werd het voorstel van b en w door de raad overgenomen. Voor kinderopvang in Leusden wordt - ondanks een duidelijke behoefte - geen subsidie verstrekt. Burgemeester Rademaker: „Wilt u de demonstratieborden nu verwijderen, anders moet ik overgaan tot het ontruimen van de publieke tribune (Van de redaktie) LEUSDEN - „Het artikel in de Leusder Krant over vertraging in de wo ningbouw in de tweede fase suggereerde, dat er een jaar lang niets zou gebeuren", aldus wethouder Wagenaar in antwoord op een desbetreffende vraag van de heer Reichert (Progressief Leusden), „maar zo is het niet helemaal. Er is inderdaad een achterstand ontstaan door allerlei oorzaken. Met name onze te kleine dienst Stadsuitleg heeft in de afgelopen maanden tal van hoogstandjes moeten verrichten om de verschillende aktuele pro- jekten allemaal tegelijk te kunnen behandelen. Zo zullen Ackerhoeve en Noordwijck op tijd kunnen worden gerealiseerd. Verder moest de dienst volop aandacht schenken aan de plannen voor de Biezenkamp en de Hamershof en tengevolge daarvan is men achterop geraakt met het plan Langenbeek We zijn op dit moment bezig die achterstand in te halen. We proberen tijdwinst te boeken en we geloven, dat we daar aardig in zullen slagen. De oplevering van de woningen in Ackerhoeve Noordwijck vindt plaats in september 1979 en dan begint het bouwrijpmaken van Lan genbeek. In februari 1980 begint de bouw en in oktober 1980 kunnen de eerste woningen worden opgeleverd. Voor de vrije sector in Langenbeek kan dit al eerder gebeuren: april 1980", aldus de wethouder van Ruimtelijke Ordening. (Naschrift redaktie: deze uitspraak van de heer Wagenaar betekent, dat tussen de aflevering van de laatste woningen in Ac- kerhoeve/Noordwijck en de eerste woningen in Langenbeek precies één jaar zit. We zien dan ook geen enkel verschil tussen wat in ons bewuste artikel wordt gesteld en wat wethouder Wagenaar In de raad van donderdagmiddag beweerde vervolg van de voorpagina het terrein aanwezig is een oplos sing moet worden gevonden. Be drijfseconomisch dreigt er een enorme schade te ontstaan, die niet alleen ligt op het vlak van kapitaal verlies, maar evenzeer in de belem mering van de expansie van het veefokbedrijf, dat grote exportbe langen heeft. Voor de bedrijfsvoe ring zijn voorts reeds een aantal ma chines gekocht en is ook een arbeidsovereenkomst gesloten met een bedrijfsleider. Ook het aanne mingsbedrijf krijgt met grote moei lijkheden te kampen, omdat het nu eenmaal niet eenvoudig is een reeds begonnen bouw abrupt te beëindi gen en het personeel opnieuw snel in te plannen". SCHADECLAIM? Over de uiteindelijke schade, die het bedrijf oploopt door deze aktie, is nog weinig te zeggen. De Pon woordvoerder: „Pon Onroerend Goed B.V. zal na gaan in hoeverre een claim tot schade vergoeding zal worden ingediend Uit niets is gebleken, dat iemand tegen de bouw van het veefokbedrijf is Deze agrarische hoek is Leusden-Zuid in ieder geval door de vestiging van de boerderij een duidelijke bestemming. Bovendien heeft men zich tegenover de gemeente schriftelijk verplicht de be staande houtwallen te onderhouden, op sommigen plaatsen zelfs uit te breiden en zodoende de landschappelijke waarde van dit gebied in stand te hou den. Het bedrijf dreigt nu het slachtoffer te worden van een juridische procedu rekwestie, waarbij volkomen voorbij wordt gegaan aan de enorme schade die bij belanghebbenden ontstaat". GEMEENTEBESTUUR TELEURGESTELD Het gemeentebestuur van Leusden is ernstig teleurgesteld over de nu ont stane situatie. Gemeente-voorlichter Hans Hermans: „Het gemeentebestuur betreurt het, dat de Stichtse Milieufederatie een pro cedurele kwestie uitvecht over het hoofd van Pon heen. Het is best inte ressant om deze procedure uit te vechten, maar dat dit ten koste gaat van een bedrijf, dat in feite buiten de hele kwestie staat, acht zij onjuist. Temeer omdat de raad nadrukkelijk heeft ver klaard, dat de Pon-Driehoek (ondanks haar huidige agrarische bestemming) zou worden behandeld konform de be stemming die dit gebied in het bestem mingsplan buitengebied-Oost heeft: agrarische bestemming met land schappelijke waarde. Ook Pon heeft schriftelijk bevestigd, dat zij zich hier aan zou houden. De hoge land schappelijke waarde van het gebied zou in alle opzichten geëerbiedigd wor den". LANGDURIGE ZAAK Overigens kan het een langdurige kwestie worden. De schorsing van het gemeenteraadsbesluit heeft een wer king tot maart volgend jaar. In die perio de dient de Raad van State te onder zoeken of het verzoek van de Stichtse Milieufederatie terecht is of niet. COMMENTAAR MILIEUFEDERATIE We zijn er op korte terml|n niet in geslaagd commentaar te krijgen op deze affaire van de Stichtse Milieu Fedratie, die tenslotte verantwoor delijk Is voor de stopzetting van de bouw van de boerderij. Voor zover we uit verschillende stukken hebben begrepen, is de Stichtse Milieu Fe deratie van mening, dat de Raad van State (de Kroon) dient te onderzoe- ken in hoeverre de bouw van de boerderij in dit gebied terecht is. De Stichtse Milieufederatie vreest een aantasting van de uit oogpunt van natuurbehoud belangrijke houtop standen in dit gebied. Zij is boven dien van mening, dat dit gebied de bestemming „agrarische grond met landschappelijke waarde" dient te krijgen, hetgeen door de „juridische truc" van de gemeente is veranderd in „agrarisch gebied". In feite heeft de Stichtse Milieufederatie niet veel vertrouwen in de toezeggingen zo wel door de gemeenteraad als door Pon gedaan dit gebied te zullen be handelen conform de regels die be staan ten opzichte van „agrarische grond met landschappelijke waar de". Dit bleek overigens ook tijdens de hoorzitting, deze week In Utrecht, over de bestemmingsplan Buiten gebied-Oost, waar de Stichtse Mi lieufederatie eveneens bezwaar maakte tegen de bouw van de boerderij in de Inmiddels berucht geworden Pon-Driehoek. COMMENTAREN/MENINGEN Met een lichte verbijstering hebben we vorige week don derdagmiddag de diskussie over kinderopvang in Leusden aange hoord. Nog afgezien van het vrij botte voorstel van b en w, waarin zelfs niet de minste nuance was aangebracht, maar waarin recht toe recht aan wordt gesteld dat de vrouwen maar thuis moeten blij ven of anders uit de meerop brengst van hun werk de kin deropvang moeten betalen, Is de totale benadering van het pro bleem waar het om gaat (vrou wen-emancipatie) nogal achter haald ouderwets (om het maar zacht uit te drukken). Terwijl in vrijwel alle faktoren van onze sa menleving langzaam maar zeker een mentallteits-verandering is te bespeuren ten aanzien van de vrouw In de maatschappij, blijkt men In Leusden nog niet verder te zijn gekomen dan het (puur man nelijke) standpunt, dat vrouwen die willen werken zelf maar voor de konsekwenties moeten op draaien. Aan de andere kant wordt in andere vergaderingen met veel ophef gesproken over moeder-mavo's en andere edu- katieve aktiviteiten voor vol wassenen. Dat klinkt natuurlijk allemaal erg vooruitstrevend, maar het zegt niets, als de voor uitstrevendheid niet konsekwent wordt doorgevoerd in het totale gemeentebeleid. We kunnen ons nog erg goed herinneren, dat één van de belangrijkste motieven voor het In huis halen van de Bankgiro-centrale de werkgele genheid is geweest. We horen dat b en w nog zo zeggen: Als de bankgirocentrale in Leusden wordt gevestigd, zal dat een enorme stimulans voor de werk gelegenheid geven. Vooral part timers - en in Leusden zijn erg veel vrouwen die graag part-time zouden willen werken - zullen dan voldoende kansen krijgen.... We herinneren nog goed het rap port over het welzijnsbeleid in Leusden. Dat viel nogal negatief uit. Eén van de konklusies was, dat Leusden vrij veel „groene weduwen" kent, vrouwen, die te weinig kansen krijgen om zich te ontplooien. Ook al zou die kon- klusie enigzins overdreven zijn - het tegendeel wordt ook niet be wezen - dan nog zou dit voor het college een teken aan de wand dienen tezijn. Want een slaapstad als Leusden biedt alle faktoren. waardoor vrouwen wel degelijk het slachtoffer kunnen worden. We weten het, het college en ook een deel van de raad, wordt niet graag herinnerd aan die uitspra ken, maar als die naast de recente beslissing van de raad worden gelegd, dan levert dat zonder meer een Inkonsekwent beleid op. De zogenaamde VOS-cursus- sen voor vrouwen, die zich wat beter op de samenleving willen oriënteren, worden hemelhoog door het college en de raad ge prezen en daar wordt zonder blik ken of blozen subsidie voor ver strekt. Maar zodra de resultaten van dit beleid aan de orde komen, blijft de deur gesloten. Want dat gaat kennelijk te ver. Vrouwen mogen best iets bij leren, maar ze mogen niets mee doen. Natuur lijk, de mannen zijn erg blij met al die goedkope, vaak zelfs gratis krachten, die zich inspannen op allerlei edukatieve en so ciaal-maatschappelijke terreinen. Verkeersbrigadiers zijn meestal vrouwen, het open bejaarden- werk wordt hoofdzakelijk door vrouwen verricht, het zijn vrou wen, die zich inspannen voor zie ken, die behoefte hebben aan ge zelligheid. Het zijn voor het grootste deel vrouwen, die langs de deur lopen met kollektebussen voor allerlei belangrijke, maat schappelijk gerichte doeleinden en het zijn de vrouwen, die voor een schijntje de mannen mogen assisteren bij hun werk (als dat toevallig zo uitkomt). Kortom: ge lijke rechten en gelijke plichten, dat blijft een loze kreet, een holle frase, zolang de overheid zo in konsekwent haar emancipatie beleid voert, zoals de gemeente Leusden dat doet. Emancipatie is een kwestie van mentallteits-ver andering Dat gaat erg langzaam. Maar dat wil niet zeggen, dat het nog eens extra moet worden te gengehouden, dat extra belem meringen en drempels moeten worden opgeworpen. En het be roerde is, dat het op het eerste gezicht allemaal zo plausibel klinkt, wat b en w stellen: „Na tuurlijk wordt de alleenstaande vrouw die moet werken om de kost te verdienen bijgestaan. Ook voor kinderopvang. We willen daarvoor graag bijstand verle nen. Maar getrouwde vrouwen, die gewoon wat bij willen verdie nen, zorgen voor meer geld op de bank en die moeten de kon sekwenties daarvan maar zelf dragen En daarmee is de cirkel rond. Van het door de vrouwen (meestal grotere inspanningen) verdiende geld (vaak de helft minder dan wat mannen plegen te ontvangen) kan het grootste deel worden betaald voor kinderop vang. Wethouder Van Wouden berg zou inderdaad maar eens een tijdje vrouw moeten zijn. Mis schien dat hij dan ontdekt, wat het woord „eigenwaarde" betekenL Ook vrouwen hebben dat. V.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3