BAAD NAM AFSCHEID Koninklijke onderscheidingen voor wethouder Van Zandbrink en raadsnestor Van Maanen Raad in het kort Leusder Krant - raad Leusden DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 a' (VAN DE REDAKTIE) LEUSDEN - Donderdagmiddag - na afloop van de vergadering - werd afscheid genomen van de raadsleden, die in de nieuwe raadsperiode om verschillende redenen niet meer terug zullen keren. Voor twee raadsle den behoorde deze laatste vergadering wel tot een wellicht onbetwist hoog tepunt. Zowel KVP-wethouder Van Zandbrink als het AR/SGP-raadslid Van Maanen werden tijdens deze bijeenkomst In aanwezigheid van hun familie koninklijk onderschelden. De heer Van Zandbrink werd ridder In de orde van Oranje-Nassau, terwijl de heer Van Maanen de ere-medaille In goud van Oranje Nassau ontving. Beide heren waren maar liefst 29 jaar raadslid van de gemeente Leusden, terwijl de heer Van Zandbrink bovendien 25 jaar wethou der Is geweest, waarvan negen jaar loco-burgemeester. Uit handen van burgemeester Rademaker ontvingen de scheldende raadsleden een herin- nerlngs-geschenk. De heren Reichert, Bokkers en Dijkstra (die niet terug zullen keren In de volgende raad) ontvingen de inmiddels befaamde gravure van het torentje van Oud-Leusden, terwijl de heren Van Zandbrink en Van Maanen werden verrast met het nieuwe relatiegeschenk van de gemeente Leusden: het wapen van degemeente, prachtig gebrandschilderd op glas. Na afloop van deze afscheidsbijeenkomst In de raadzaal, die gekenmerkt werd door enkele emotionele momenten, werd de heer Van Zandbrink in 't Ros Beljaart een afscheidsreceptie aangeboden, waar tegelijk gelegenheid was afscheid te nemen van de heer Van Maanen. Van deze receptie werd zeer druk gebruik gemaakt. Op de receptie werden de scheidende raadsleden door verschillende Leusdenaren en oud-Leusdenaren toegesproken. Onder meer oud-wethouder Van der Lagemaat haalde enkele opvallende herinneringen op uit 29 jaar raadlidmaatschap. Verschillende vertegenwoordigers van ge meentebesturen uit omliggende gemeenten waren aanwezig om afscheid van hun collega te nemen. De raad in oude samenstelling voor het laatst bijeen. Alleen de heer Mandemaker (progressief Leusden) en de heer Voormolen (CHU) ontbreken. Aan de tafel, van links naar rechts de heren Wagenaar (wethouder VVD), Van Zandbrink (wethouder en loco-burgemeester KVP), burgemeester Rademaker, secretaris Brouwer en Van Woudenberg (wethouder - CHU). Staande van links naar rechts: de heer Reichert (P.L.) mevrouw Verduin (P.L.), de heer Ossendrijver (KVP), Bokkers (KVP), Van Maanen (AR/SGP). Van Tiel (WD), mevrouw Van Amerom (VVD), de heren Bergsma (WD), Dijkstfa7(Lljst 6) en Kuipers (Lijst 6). Inmiddels is - als u dit leest - de nieuwe raadsperiode van vier jaar a' weer begonnen. Met nieuwe gezichJ ten en wellicht nieuwe geluiden. Eer: raad, die zonder meer kan en za voortbouwen op hetgeen onder meer door de heren Van Zandbrink en Van Maanen in de afgelopen 29 jaar tol stand is gebracht. Burgemeester Rademaker feliciteert de zojuist geridderde wethouder Van Zandbrink. Mevrouw Van Zandbrink kijkt glimlachend toe. ten) was 11,8 miljoen, in dit jaar is dat bedrag uitgegroeid tot 27,2 miljoen. Tal van raadsbesluiten werden geno men, nota's werden geproduceerd en behandeld, kortom er is erg veel werk verricht. Burgemeester Rademaker: Een groot aantal besluiten hebt u moeten nemen. Lang niet altijd was het gemak kelijk of vanzelfsprekend U hebt vaak moeten balanceren tussen het algeme ne belang en wat groepen of individuen meenden te moeten opwerpen als deelbelangen, bevreesd voor hinder of schade. U hebt zich in wijsheid van de ze taak gekweten met een groot oog voor beide. Wij nemen van enkelen van uwer af scheid. U eigen wens dan wel het poli tieke lot maakt een einde aan het raads lidmaatschap van vijf uwer Het zal vreemd zijn wanneer u er niet meer bent. voor de ontwikkeling van het agrarische leven en voor natuur- en landschap, alsmede de pas die u er in hebt weten te houden door zo'n aanzienlijke scholen bouw. Dat u desondanks kans hebt ge zien uw eigen Stichting Uitvoering Landbouwmaatregelen steeds te blij ven dienen en nog een aantal andere maatschappelijke functies vervult, geeft Leusden alle aanleiding u van harte dankbaar en erkentelijk te zijn". Wethouder Van Zandbrink ontving uit handen van burgemeester Rade- maker de ere-tekenen, verbonden aan het ridderschap In de orde van Oranje Nassau. Ook hij kreeg het gemeentewapen van Leusden ge brandschilderd op glas. NIEUWE NESTOR De nieuwe nestor van de raad. de heer J. C. Th. Kuljpers begon zijn Wapentapijt. Tijdens de raadsver gadering van vorige week donderdag middag deelde de voorzitter mee, dat Heuga in Leusden de gemeente een tapijt heeft aangeboden, waarin het wapen van Leusden is verwerkt Leusden 1200. De raadsleden wa ren vol (gf over het werk van het bestuur van Leusden 1200. Uit de financiële afrekening bleek een batig saldo en on der meer de heer Bergsma (WD) had veel waardering voor dit zorgvuldige fi nanciële beheer, ondanks de moeilijke omstandigheden, waaronder het feest werd afgerond Overigens zal het ver slag van Leusden 1200 op een later tijdstip door de raad worden behandeld. Dan zal ook dp bestemming van het geld ter sprake komen. Hierover heer sten vorige week enige twijfels bij som mige raadsleden. Geluidshinder. Ten aanzien van brieven, die bij het gemeentebestuur waren binnengekomen wat betreft ge luidshinder in en om café De Swar- testeegh, werd voorgesteld deze te be handelen in de eerstkomende commis sie vergaderingen. Volgens de heer Bokkers (KVP) zou extra parkeerplaat sen bij de Biezenkamp het probleem deels op kunnen lossen. Het probleem heeft de aandacht van het college en de raad. Centrale Antenne Inrichting. Ook veel waardering was er voor het eindverslag van de werkgroep Centrale Antenne Inrichting. De raad was blij, dat dit rapport op de valreep nog aan de ,,oude" raed kon worden aangeboden. Er werd met nadruk op gewezen, dat een goede voorlichting in deze zaak erg belangrijk is. Verder zal zeer zeker wor den gestreefd een regeling te vinden, waardoor de minder-draagkrachtigen toch' aangesloten zullen kunnen wor den, zonder de ,,hele mep" te moeten betalen. Bouwrijpmaken Biezenkamp. De raad ging akkoord met het gevraagde krediet van/ 184 000,- DeheerBergs- (tot dat moment wethouder en loco-burgemeester) tijdens zijn dankwoord. ma (VVD), signaleerde dat door de ver traging van 5 jaar het projekt 700.000, - meer gaat kosten Dat dient door de Leusdense gemeenschap te worden, betaald", aldus de heer Bergsma .Ik wil hiermee niet zeggen, dat de in-, dieners van bezwaarschriften daar de schuld aan hebben, maar wel, dat de beroepsprocedure bij de Kroon veel te, lang duurt. Wat dat betreft vinden wij hef, jammer, dat het voorstel van minister Gruijters enige tijd geleden niet meer, aandacht heeft gekregen." Afsluiting beter aangeven. Afslui tingen van wegen en alternatieve, (omleldings-) routes dienen beter te worden aangegeven, vond de heer Bergsma (VVD). Hij werd vorige week plotseling gekonfronteerd met een afgesloten Horsterweg en in de wetenschap dat ook de Kon. Ju- lianaweg in Achterveld was afge sloten wegens rekonstruktie vroegi hij zich af hoe hij thuis moest komen. Een omleidingsroute was niet aan gegeven. Hier zal aandacht aan wor den geschonken. 't Spul. De heer Reichert (P L.) be- treurde het, dat het college er niet in is ij geslaagd nog voor de nieuwe raadspe- riode met een voorstel omtrent 't Spul op tafel te komen Dat was wel de af spraak Wethouder Wagenaar (VVD) betreurde dat ook, maar door allerlei omstandigheden (vakantie en onder bezetting) en het feit, dat aan het voor stel diverse haken en ogen zitten, kon het voorstel niet tijdig worden afgerond. In de eerstkomende commissie-verga- deringen zal 't Spul en haar bestem ming worden behandeld, beloofde hij. Fietspad Lockhorsterweg. Wet houder Wagenaar was blij te kunnen meedelen, dat de aanleg van het fiets pad langs de Lockhorsterweg nu einde lijk rond is gekomen. ..In de volgende raadsvergadering kunt u een definitief voorstel verwachten", aldus de wethou der ,,We kunnen eindelijk beginnen" Oversteek vierde openbare. De oversteekproblemen voor de vierde openbare kleuter- en basisschool zul len in de eerstkomende commissie vergaderingen worden besproken, zo werd beloofd na een desbetreffende vraag van de heer Van Tiel (VVD) hier over. „loopbaan" als raad-oudste met he afscheid nemen van de vijf schei dende raadsleden. Hij had voor iedej een persoonlijk woord en liet da: vergezeld gaan van een envelopp», met inhoud (boekenbon). Tot slot spraken de scheidend^! raadsleden enkele dankwoorden!, waarbij duidelijk was, dat vooral de he ren Van Zandbrink en Van Maanen en kele moeilijke momenten hadden. Né' 29 jaar raadslid-werk komt opeens dt': afsluiting Dit moment van afscheic; nemen was voor deze twee raadslede: - ondanks de feestelijke entourage eerder een met moeite afsluiten var,) een periode, waarin met hart en zie' was gewerkt aan de opbouw van Leus1 den in al haa geledingen Na afloop van de raadsvergadering konden de inwoners van de gemeente Leusden persoonlijk afscheid nemer' van de heer Van Zandbrink èn van de' heer Van Maanen. In het Ros Beyaar werd zeer druk gebruik gemaakt van dkt mogelijkheid. Tot laat in de avond wer den handen gedrukt en toespraken ge-l] houden. Onder meer door oud-wet-. houder v.d. Lagemaat, die uit de ach-:1' terliggende 29 jaar nog enkele frap-^ pante herinneringen ophaalde. il De heer Kuijpers (de nieuwe nestor) drukt zijn voorganger, de heer Van Maanen, de hand. KONINKLIJKE ONDER SCHEIDINGEN Oud-wethouder Van de Lagemaat tijdens zijn toespraak in het RosBeyaart: oude herinneringen ophalen den wanneer ook op u een spotje wordt gezet, een schijnwerpertje. Evenals uw (nog) collega Van Maanen: 29 jaren raadslid (op een gelukkige wijze in de laatste periode samen gegroeid naar één partij), 25 jaar wethouder, 9 jaar loco-burgemeester Ook ten opzichte van u ga ik niet verhalen van mijn ver moedens en zekerheden omtrent wat u hebt beleefd, soms doorstaan, in die periode, en in die functies hebt verricht Wel memoreer ik met enige nadruk uw collegiale instelling in het dagelijks be stuur onzer gemeente, en met meer nadruk nog de twee duidelijke periodes waarin u als loco-burgemeester het voorzitterschap, het eerste-burger- schap hebt moeten waarnemen na het wat schielijke vertrek van voorgan ger Schneiders, maar vooral midden in de viering van Leusden 1200 en de on verwachte maanden daarna na het zo betreurde overlijden van burgemeester Van der Post. U hebt deze u toegeval len functie met eer en waardigheid ver vuld. Ik memoreer nog iets dat u waar schijnlijk met grote voldoening blijft ver vullen: de vaststelling van het plan Buitengebied Oost, zo van vitaal belang De heer Van Maanen ontvangt de Oranje Nassau. KONTINUITEIT EN VER NIEUWING Burgemeester Rademaker sprak in de raadzaal de scheidende raadsleden toe en memoreerde nog even de zeer drukke bezigheden van de raad in het afgelopen jaar. Naast belangrijke raadwerkzaamheden werd ook veel tijd in beslag genomen door de aktiviteiten rond de verkiezingen. Burgemeester Rademaker: Reeds eerder is hier in de zaal opgemerkt dat er continuïteit is in het raadsgebeuren, in het hebben en in het zijn van een gemeenteraad. Zijn samenstelling ver andert, de raad is er steeds. Er is ook opgemerkt dat een raad niet over zijn graf heen moet regeren, maar zich in nieuwe samenstelling gelegenheid moet geven ook zelf de koers verder uit te zetten. Kontinuïfëït en vernieuwing zijn dan wellicht ook de belangrijkste elementen die ook uw raadsperiode kenmerkten. De gemeente neemt deze middag af scheid van de raad in zijn huidige sa menstelling. Vier jaar zijn er voorbij. Wat is er niet al gebeurd en gedaan? Gebeurd door evenementen die over u heenkwamen, gedaan met ijver, toewij- dina en zorg. U zult niet wensen dat ik tracht ook maar enige opsomming van beide ca tegorieën te geven. Een enkel even ement, een enkele daad zijn, uiteraard, vermeld. Schokkend en van verstrekkende betekenis was het overlijden van uw zo geachte burgemeester Van der Post, wiens nagedachtenis allen in hoge ere houden. Burgemeester Rademaker memo reerde het aantal wisselingen in de af gelopen raadsperiode. Naast het on verwachts overlijden van pastoor Kit- selaar noemde hij het vertrek van de Taadsleden Van Spaendonck, Fock, Van den Berg Klunder Nijland en Holl. Terecht In het zonnetje gezet: de heer en mevrouw Van Zandbrink en de heer en mevrouw Van Maanen. ere-medaille in goud in de orde van ,,Dat is goedgeteld een wisseling van 6 raadsleden of veertig procent, wat een erg hoog percentage genoemd kan worden" Enkele cijfers rond de afgelo pen raadsperiode: samen hebben de raadsleden 130 jaar raadservaring, dat is een gemiddelde van 8 jaar en 7 maanden. In het begin van de nu afge sloten raadsperiode telde de gemeente Leusden 16.200 inwoners, nu 19.200 inwoners. Het aantal woningen is in die periode met twintig procent gestegen. Het eindcijfer van de begroting 1974 (in een bedrijf zouden we van omzet pra- Hierna bedankte hij in een korte kenschets de verschillende raadsle den, die niet terug zullen keren in de nieuwe raad, te weten de heren Dijk stra, Bokkers en Reichert. Een speciaal woord richtte hij tot de nestor van de raad. de heer H. R. van Maanen, en de scheidende wethouder en loco-bur gemeester W A van Zandbrink. Burgemeester Rademaker: ,,De heer Van Maanen is sinds sep tember 1949 lid van deze raad. Voor sommigen sinds onheuglijke tijden, 29 jaar, zeven raadsperiodes. 3197 inwo ners in Leusden in 1949, Stoutenburg was nog apart. Uw sterke Bijbelse be wogenheid voor de medemens is uw kenmerk. U hebt er meer, uiteraard, zoals een veelzijdige belangstelling en zorg, en wat opvallend is: ..kunnen we het (financieel) wel aan". Die bewogen heid, uw toewijding en zorg. de eigen wijze waarop u spijkers op hun kopje tikt, kortom: uw principiële houding en aanpak dwingen ons aller bewondering en dank af. Ik ga niet opsommen waar op u zich - in het voetspoor van St. Pau- lus - zoudt kunnen beroemen, op het geen u wellicht zult noemen: het is ge nade die mij ingaf wat ik meende te moe ten doen". De heer Van Maanen werd onder scheiden in de Orde van Oranje Nas sau. Hij ontving de eremedaille in goud. Bovendien als herinnerings geschenk als eerste het prachtige nieuwe relatiegeschenk van de ge meente, het wapen van Leusden ge brandschilderd op glas. Tot wethouder Van Zandbrink: ..Wethouder en loco-burgemeester Van Zandbrink. Wie zal het euvel dui-

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5