School met de Bijbel viert vijftigjarig bestaansfeest Echtpaar Peters-Hamers is vijftig jaar getrouwd N\\co Traa wint viswedstrijd /an Jongerencontact Wij bouwen feilloos in. poggenpohl 'n Poggenpohl keuken. „Forma-Concepta" Geschiedenis van Nederiands Hervormde School /lagere vangst Keuken/badkamerstudio Leusder Krant - Achtervelds nieuws DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 BIJ FORTMANN EN HEHENKAMP VINDT U EEN PRACHTIGE KOLLEKTIE BRONZEN DIERENFIGUREN, GEMAAKT MET VEEL LIEFDE VOOR HET DIER EN EEN GOED OOG VOOR DETAIL. VARIËREND VAN 'N KIKKER VAN 3 CM HOOG TOT EEN REN PAARD VAN 35 ELK BEELDJE EEN KUNST WERK OP ZICH. LEUSDEN - Dinsdag 8 september Hamers, geboren 5 september 1904, waren de heer Frederik Peters, ge- 50 jaar getrouwd. Zij hebben 4 kin- boren op 12 juni 1900, en Johanna deren en 9 kleinkinderen. ..Wij wonen hier in Leusden vanaf 1971daarvoor hadden wij een huis in Amersfoort bij de zaak ..Het Bruids huis". Mijn vrouw vond dat ik maar eens met werken moest stoppen. Ik was toen 71 jaar Van het begin af aan heb ik hard moeten werken. Wij hadden vroeger een maatkleding- bedrijf. maar dat liep niet meer. Op een gegeven moment in 1950 zat ik bij de kapper en er kwam een schipper binnen die zei: ,,Hé Peters kun je hier ergens een pak huren, want ik heb volgende week een trouwerij. Toen wist ik wat me te doen stond. Een verhuurbedrijf be ginnen voor trouw- en rouwkleding. De eerste pakken, twaalf in totaal, had ik thuis gemaakt Toen er een advertentie in de krant kwam en wij de eerste pak ken verhuurden, maakten wij een dansje in de keuken. Je weet hoe het gaat Eerst op de fiets. Grote dozen voorop, hoedendozen achterop en o wee waneer het regende. Van de fiets naar een tweede hands autootje en tenslotte verkoop van hele bruids toiletten." Mevrouw Peters-Hamers geboren in Amsterdam vertelt hoe zij haar man heeft leren kennen. ..Mijn man woonde toen nog in Arn hem en ging met zo'n groepje vrienden en vriendinnen om waar mijn nichtje er een van was Op een gegeven moment ging mijn nichtje verhuizen en hij zou haar helpen inpakken Tijdens het in pakken vond hij mijn fotootje tussen de spullen en wilde diegene die erop stond wel eens leren kennen. In die tijd werkte ik als kindermeisje bij een advokaat en de volgende dag stond hij mij al op te wachten samen met mijn nichtje. Na wat gepraat te hebben, maakten wij een afspraakje voor een fietstocht en van het een kwam het ander En nu zijn we 50 jaar getrouwd. Het lijkt wel of de tijd steeds sneller gaat. Gelukkig verkeren wij in goede gezondheid. Mijn jongste dochter heeft hoofdzakelijk het feest geregeld 's Ochtends was er een mis op 't Zand. daarna een receptie in Hof van Holland, ten slotte een koud buffet. Woensdagmiddag was er een feest op ons plantje voor alle kinderen Een be levenis om nog lang naar terug te kij ken." Showrooms maandag t/m zaterdag geopend van 9 00 tot 17 00 uur Amersfoort: Lieve Vrouwestraat 12-14 (achter de Lange Jan), telefoon (033) 11703 Amsterdam: Chr. Huygens- plein 34-36 (bij de Middenweg), telefoon (020) 931859 Hilversum: Groest 36. telefoon (035) 11076 Badkamerstudio alleen Hilversum 1e etage. Achterveld - vrijdag 15 september zal op feestelij ke wijze worden herdacht dat de Nederlandse Her vormde school met de Bij bel 50 jaar bestaat. Ruim vijftig jaar geleden waren in de toenmalige gemeente Stouten- burg, waaronder Achterveld be hoorde. slechts twee scholen, een katholieke school en een openbare school. De kinderen van de inwoners die de protestantse godsdienst be leden waren voor het krijgen van on derwijs op een Christelijke school aangewezen op de scholen te Ha- mersveld, Terschuuren Hoevelaken. Steeds meer kwam bij die inwo ners de behoefte naar voren om ook in de eigen gemeente een Christelij ke school te hebben. Dit had tot resultaat dat op 1 sep tember 1927 de schoolvereniging werd opgericht onder de naam Ver eniging tot Stichting en in standhou ding van de Nederlandse Hervormde school met de Bijbel. Het bestuur van deze vereniging be stond uit de heren T van Oosterom, J. van Donkelaar. G. Lagerweij, A van Donselaar en A. van Veluw. Ere voor zitter werd ds. Van Beven uit Hoevela ken. Deze heren vormden later ook het schoolbestuur Van deze personen zijn er nog slechts twee in leven: de heren A van Veluw en A. van Donselaar. 30 EN 47 A van Donselaar is ruim 30 jaar be stuurslid geweest en de heer A. van Veluw 47 jaar, waarvan hij er 30 VOORZITTER WAS. Op 18 november 1927 werd bij Konink lijk Besluit aan deze schoolvereniging rechts persoonlijkheid verleend waar door men toen instaat was om de ver dere plannen uit werken en de zaak voor elkaar te brengen. Er kon een Christelijke school worden begonnen als men voldeed aan de ge stelde eisen waaronder ook werd be paald dat er minimum van 40 leerlingen moest zijn. Dit lukte wonderwel, doch het betekende ook het einde van de bestaande openbare school Een zeer groot gedeelte van de leerlingen van deze openbare school werd door de ouders ingeschreven voor de Christelij ke school Het schoolgebouw stond toen aan de Hessenweg halverwege Stoutenburg en Achterveld Op 15 september 1928 kon de Christelijke school in de gemeente Stoutenburg van start gaan. Het schoolgebouw waarin de opnbare school gevestigd was ge weest werd nu in bruikleen afgestaan aan de nieuwe Christelijke school. On der grote belangstelling zowel van di verse autoritieten als ouders werd de school in gebruik genomen op ge noemde datum. eerst hoofd Het eerste schoolhoofd was de heer H. Schouten die uit 10 sollicitanten het meest geschikt werd be- OMP ACHTERVELD - Door de Stichting >ngerencontact Achterveld werd »ndag 3 september een viswed- rijd georganiseerd voor de Achter- .'Idse jeugd. Aan deze wedstrijd erd door vele jeugdige vissers Ogenomen. Om ongeveer 11.00 ir werd het startsein gegeven aarna vol enthousiasme werd be- >nnen. Het geduld van de deelne- ers werd wel erg op de proef ge- eld. De vis wijde niet bijten. Zeer ongeduldig werden de hengels eeds opgehaald om te zien of er een s aan de haak zat of dat het aas nog el aanwezig was. Hoewel het bekend dat er veel vis in de vijver aanwezig is erden er tussen 11.00 en 13.00 uur echts zeven visjes verschalkt. Nadat 3 lengte door de jury gemeten was erd de vis weer in het water vrij gela- n Dat de vangst niet zo denderend as kan mogelijk ook geweten worden an de aanwezigheid van de vele een- an in de vijver. Voeren van de vissen as gewoon niet mogelijk omdat de anden het voer eerder te pakken had- an dan de vissen. Gelukkig voor de ganisatoren had het de laatste dagen agal wat geregend waardoor het wa- rpeil in de vijver gestegen was. Vorig ar was het door het lage waterpeil niet ogelijk om een dergelijke viswedstrijd organiseren terwijl het voor deze edstrijd het in het begin van de week et zo rooskleurig voorstond. Door de belangstellende ouderen erd dan ook het plan geopperd om ij de gemeente een voorstel te doen m een Norton pomp te plaatsen zo- at het waterpeil In de vijver steeds p peil zal blijven. Nadat om 13 00 uur het eindsignaal as gegeven bleek dat er zeven visjes 3vangen waren en dat de prijswin- aars waren: Wilco Traa met 27 en 23 cm. Henk Rijnsoever met 21 en 16 cm. Sjaak Schreuder met 22 cm. Jan van Leijenhorst 20 cm. Fredu van Lierop met 18 cm. Er waren een groot aantal prijzen aaronder ook enkele nieuwe hengels. Een feilloze inbouw vinden wij een voorwaarde bij de aanschaf van een Poggenpohl keuken. Stuk werk dat deskundig moet worden gedaan Door vaklieden Aan de hand van een speciale inbouwtekening Die weer gemaakt wordt op basis van het ontwerp, dat u eerst is voorgelegd. Dat doen we gratis Zoals we zoveel tot onze service rekenen Wij van Forma Concepta nemen royaal de tijd om naar uw wensen te luisteren U te adviseren. Over het model. Kleur. Kunststof of hout Enzovoorts Tot in elk detail We nemen de maten op. En leveren de Poggenpohl keuken zelf af Op het afgesproken tijdstip. Comfort, kwaliteit en door dacht design zijn kenmerkend voor een Poggenpohl Dat maakt 'm zo waardevol En de prijs zo redelijk U heeft keukenwensen wij hebben de mensen. pel waar vrijwel direct de tanden in wer den gezet Het was een echte gezellige drukte bij de vijver waarbij een groot aantal ouders hun belangstelling toon den hetgeen door de jeugd zeer op prijs werd gesteld De Nederlandse Hervormde School in Achterveld bestaat vijftig jaar en gaat daarom feest vieren. vonden. Daar er net iets meer waren dan 40 leerlin gen werd het een twee mans-school. Tijdens de oprichting en de eerste beginjaren werd heel veel steun (door raad en daad) verleend door de heer Veenkamp, een hoofd van een Christelijke school in Amersfoort. De Christelijke school heeft in die 50 jaren veel ups en downs gekend, doch het is steeds gelukt om het hoofd boven water te houden Enkele malen kon een derde leerkracht worden aangesteld doch dit is in verband met een te klein aantal leerlingen steeds weer terug gaan naar twee leerkrachten. Het viel niet altijd mee om goed rond te komen. Men heeft nog een periode meege maakt dat rondgekomen moest worden met een bedrag van 7.75,- per leer ling per jaar. Daar moest dan alles van betaald worden, zoals leermiddelen, onderhoudsmiddelen en de schoon maakster Deze schoonmaakster kreeg toen in die periode 110,- per jaar Daar moest zij alles voor doen Elke dag na schooltijd de school schoonmaken, en in de winter ook nog elke dag zorgen dat de kachels brandden Moest er iets gebeuren dan zette men gezamenlijk de schouders er onder en kwam alles zonder teveel kosten voor elkaar. Zo is het voorgekomen dat de speelplaats te klein werd Met elkaar werd een ge deelte van de tuin van de hoofdonder wijzer omgespit en bestraat zodat zon der al te veel onkosten toch een be hoorlijke speelplaats werd verkregen. KERKDIENSTEN Aan het eind van de tweede we reldoorlog werd de school tevens gebruikt om er kerkdiensten in te houden. Na de slag om Arnhem wa ren veel evacuees uit die omgeving hier neer gestreken. Vanaf het begin van de herfst in 1944 tot aan de be vrijding werd er geen school gehou den. De bezetters hadden het schoolgebouw gevorderd en tevens was er ook geen brandstof meer. Onder grote belangstelling van veel oud-leerlingen en oud-leerkrachten werd in september 1968 het 40-jarige bestaan gevierd. In het jaar 1969 werd intrek genomen in het nieuwe houten schoolgebouw aan de Walter van Amersfoortstraat te Achterveld Vanaf de oprichting van de school is het huidige hoofd de heer E. Kamphorst de zevende. De heer Kamphorst is vanaf 1 oktober 1971 aan deze school werkzaam als hoofd. Momenteel is het aantal leerlingen ongeveer even groot als op 15 september 1928. Nadat de heer H. Schouten op 50 jarige leeftijd was overleden waren de heren W van Bruggen. A, Jonkers, J. Veerman, A. Mulder en J. var>Beusekom tevens als hoofd aan deze school werkzaam Het huidige bestuur bestaat momenteel uit de heren M. van Ravenhorst, G. Bru- nink, J. W. Lankhaar, J. Blok en C. van Ginkel. Van het overige onderwijzend per soneel is mevrouw Pothoven wel het langst aan deze school verbonden geweest. Zij heeft dit gedaan in twee periodes. De eerste was vóór haar huwelijk. Na haar huwelijk zei zij het onderwijs vaarwel doch later is ze toch weer teruggekomen en wel in de langste periode weer aan de Achter- veldse school. Voor haar dit jaar in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd ont slag verleend werd vierde zij eerst nog haar 40-jarigeambstjubileum bij het onderwijs. Bij het herdenken van het vijftig jarige bestaan zullen zeker veel oud leerlingen blijk van belangstelling geven. Nadat de vijf prijswinnaars hun prijs hadden uitgezocht mochten ook de overigen die niets gevangen hadden een prijs uitzoeken zodat alle deelne mers met een prijs naar huis gingen. Ook kreeg elke deelnemer nog een ap- Vissen in Achterveld. Het was zaterdagmiddag een drukte van belang tijdens het visfestijn bij de Achterveldse vijver.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 6