Nieuwe wethouders volgens voorstel gekozen: raad is eensgezind Beleidsprogramma heeft globaal karakter COMMENTAREN/MENINGEN Leusder Krant - politiek DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 aantrekken van de buikriem. „In de komende vier jaar zullen we - vooral ten aanzien van de zogenaamde on rendabele projekten - „pas op de plaats moeten maken"." Kortom: er zal bezuinigd moeten worden en dat is nooit een aantrekkelijke zaak voor volksvertegenwoordigers. PLEZIERIGE SAMENWERKING De nieuwe fraktievoorzitters der ver schillende partijen (de heer Bloemhof voor P.L., mevr. Evelien Blom voor het CDA, de heer Bergsma voor de WD, de heer Kuijpers voor Gemeentebelan gen en de heer Offereins voor het GPV/ SGP) waren het er unaniem over eens: het is erg verheugend, dat de vijf frak- ties samen tot overeenstemming waren gekomen over het nieuwe college en het beleidsprogramma voor dat college De heer Bergsma: ,,En ik kan u wel verzekeren, dat dit college er niet zou zijn gekomen, indien we met dezelfde openheid en openbaarheid te werk zou den zijn gegaan als het „tweede kabi net Den Uyl" dat heeft gedaanDie plezierige samenwerking kwam duide lijk tot uiting in de wethou dersverkiezing. De wethouders-kan didaten werden unaniem gekozen. NIEUW Alvorens tot de wethou dersverkiezing kon worden overge gaan, moest eerst de nieuwe raad worden geïnstalleerd. Voor raadsle den altijd een plechtig moment: het afleggen van de eed of het doen van de belofte. Burgemeester Radema ker hield een ware installatie-rede na dat de raadsleden officieel waren geïnstalleerd. Hij zei onder meer: „Als nieuwe gemeenteraad van Leusden bent u thans aangetreden, nieuw voorzover u samen een nieuwe periode van vier jaar ingaat, nieuw voor zover u van de kiezers op 31 mei jl. mandaat hebt gekregen. Vernieuwd omdat een aantal vertrouwde gezich ten niet is teruggekeerd, dóch vervan gen door anderen wier aanwezigheid spoedig vertrouwd zal worden. Uitge breid, omdat ons inwonertal met zich heeft gebracht dat uw raad thans 17 zetels telt i.p.v. 15. Nieuw ook omdat u dadelijk allen zult komen tot de afleg ging van de eed of het uitspreken van de belofte. We kunnen spreken van de dames en heren zeventien, een gezelschap (toen alleen heren) dat in vroeger eeu wen in belangrijke mate bijdroeg tot de welvaart van de Nederlanden. U, da mes en heren zeventien, hebt op zich genomen bij te dragen tot welvaart, welzijn en geluk van de bewoners van Leusden, huidige en toekomstige. Klaar komt een gemeentebestuur (Van de redaktie) LEUSDEN - Eigenlijk hebben we geen nieuws te melden uit de eerste vergadering van de nieuwe raad. Naar verwachting werden de heren Van Woudenberg (CDA), Wagenaar (WD) en Mandemaker (Progressief Leusden) zonder tegenstemmers tot wethouders gekozen en werd de nieuwe raad op de traditionele wijze door voorzitter Rademaker geïnst alleerd. Leusden heeft een nieuwe raad en een nieuw college van b en w. Alles was trouwens een beetje nieuw, die eerste dinsdagavond in september. Verliepen vorige wet houdersverkiezingen allesbehalve volgens verwachtingen, nu verliep deze verkiezing vlekkeloos. Waren vorige gemeenteraden, allesbehalve eensgezind over het komende beleid voor vier jaar, deze keer was men het roerend eens, vastgelegd in het pro gramma „Samen onderweg", waar alle vijf frakties van de nieuwe ge meenteraad zich achter hebben ge steld. Deze ontroerende eensgezindheid mag uniek worden genoemd in de Leusdense raadsgeschiedenis. Een eensgezindheid, die beslist perspektie- ven biedt voor een goede samen werking tussen de partijen onderling in de komende vier jaar, waarbij natuurlijk wel dient te worden aangetekend, zoals ook steeds weer in het programma „Samen onderweg" vermeld staat, dat iedere fraktie vanuit eigen inzichten en principes een eigen inbreng zal kun nen hebben in het totale raadsgebeu- ren. Of, zoals fraktievoorzitter R. Bloemhof van Progressief Leusden het uitdrukte „Ook met een lid van onze fraktie in het college zullen we de han delingen van het college kritisch blijven begeleiden." Er zijn wat dat betreft on derwerpen voldoende, die in de ko mende vier jaar stof tot diskussies zul len kunnen geven. Maar hoe het ook zij, de nieuwge- kozen raadsleden en de oudgedien den kunnen met frisse moed begin nen. Bijvoorbeeld met de zware klus in oktober: de begroting voor het jaar 1979. Het jaar, waarin volgens bur gemeester Rademaker een begin zal dienen te worden gemaakt met het Een stampvolle tribune tijdens de eerste raadsvergadering. Ook de gang was vol nooit, steeds zijn er ontwikkelingen, het leven stelt steeds nieuwe en vaak an dere eisen. Wat voor ons ligt is in veel opzichten slechts te vermoeden en ten dele zeker totaal onbekend De poli tieke partijen in Leusden hebben elkaar op een program gevonden, en hebben zich in nauw verband daarmee diepgaand beziggehouden met de toe bedeling van portefeuilles, met de na men er boven Zij en u hebben getracht vooruit te zien in de mate die mogelijk geacht wordt. Het gaat om een veelheid van zorgen en wensen PERSOONLIJKE NOOT Aangenomen dat er dadelijk drie le den van het college gekozen worden, verklaar ik graag het volgende als een wat persoonlijke noot' „Ik waardeer het in hoge mate dat de opstelling van eehuprögram voo'r uw raad, en daarmee vó'or het college, op zo'n intensieve manier en - voor zover ik dat kan bevroeden - op hoog niveau van zorg en gesprek is geschied; Ik aanvaard dat in de hele contekst partijen en fracties zich hebben inge spannen - misschien ook wel wat ge holpen door een naar veler opvatting zeer goede nota daarover - na te gaan wat de neerslag van het gemeentelijke werk in commissies en portefeuilles met zich brengt, en welke verdeling in de dagelijkse bestuurstaak kan worden aangebracht, Ik meen te mogen begrijpen dat op de grondslag van dit alles uw Raad in een hoge mate van eensgezindheid zijn taak zal willen en kunnen verrichten. U treedt met een program aan, open voor nieuwe zaken die zullen opdoemen. Veel in het program kost geld. Zonder een domper te willen zetten op uw animo: het lijkt me toch goed er alvast even op te wijzen dat in elk geval het eerste volle jaar, 1979, gekenmerkt zal moeten wor den als het jaar van de pas op de plaats voor zover nieuwe, zgn. on rendabele projekten in het vizier zijn of komen. Vol goede moed gaan we gezamen lijk op pad. Tracht elke keer weer te ontwaren wat werkelijk algemeen be lang is, en wat toekomstwaarde heeft, met tegelijk steeds een heldere en juiste kijk op wat echte, en wat ver meende deelbelangen of deelaspecten zijn. In een heel andere politieke groepe ring dan de mijne is opgemerkt dat we moeten streven naar een ontspannen samenleving. De nadere definiëring van die groepering niet kennend, neem ik de term wat mij betreft graag over: sa men werken aan, streven naar een ont spannen Leusdense samenleving, waarin de onderlinge betrekkingen, de toon, stijl en sfeer die we allen aanhou den en nastreven, voortkomen uit echte eerbied voor elkaar, in het bijzonder ook voor hen die in overheidsbestuur of -beheer zijn gesteld." BLOEMEN Bloemen waren er dinsdagavond voor de nieuwe fraktieleden van Prog ressief Leusden, Rintze Bloemhof en Marion Defares. Zij kregen een boeket aangeboden van fraktiegenoot Corrie Verduin, evenals de nieuwbakken wet houder, de heer Mandemaker, wat wet houder Wagenaar de opmerking ont lokte: „Ik heb vier jaar geleden in het programma van Progressief Leusden de leus gelezen: samen eerlijk delen. Wat de bloemen betreft heb ik daar niets van gemerkt EERSTE RAADSBESLUIT Tussen alle feestelijke bedrijven door werd het eerste raadsbesluit genomen De Zwembadstichting wil volgende week beginnen met de reparatie van het zwembaddak, waarvoor reserve- gelden aanwezig zijn in de kas van de Zwembadstichting. Om daarmee ech ter te kunnen beginnen, is wel een for mele goedkeuring van de raad nodig De raadsleden maakten daar geen en kele moeilijkheid over en de heer Van Hel en de zijnen kunnen wat dat betreft met een gerust hart aan de zo broodno dige reparatie beginnen. Besloten werd tevens om de nota „Openheid en openbaarheid" naar de volgende raadsvergadering te verschuiven, om - zoals burgemeester Rademaker het uitdrukte - „de tijd te bieden om de nota in brede kring te kunnen bespreken." In de rondvraag bedankten de nieuw gekozen wethouders voor het in hen gestelde vertrouwen en spraken de hoop uit, dat in de komende vier jaar de nu ontstane samenwerking zal wor den gekontinueerd De nieuwkomer in het college, Jan Mandemaker, vertelde zijn collega's in de raad nog wèl even tjes, dat „het uitzicht vanaf de wethou derszetel op de raad toch wel een tik keltje. .anders is, dan vanaf de zijlijn/' Waarmee deze eerste raadsvergade ring van de nieuwe periode werd be sloten Na afloop bleven raadsleden, col lege en belangstellenden op de pu blieke tribune (zelfs de gang was druk bezet) nog énige tijd bijeen om het begin van de nieuwe raadsperio de nog eens met een hapje en een drankje informee; te vieren. De nieuwe raad en het nieuwe college. Zittend van links naar rechts: wethouder J. Mandemaker (P.L.), wethouder J. Wagenaar (WD), burgemeester Rademaker, secretaris Brouwer en wethouder G. van Woudenberg (CDA). Staand van links naar rechts: mevrouw Verduin (P.L.), de heer Bloemhof (P.L.), mevrouw Defares (P.L.), de heren Van Tiel en Bergsma (WD), mevrouw Van Amerom (WD), de heren Kuijpers (Gemeentebelangen) en Wisman (CDA), mevrouw Blom (CDA), de héren Offerems (GPV/SGP), Voormolen (CDA), Ossendrijver (CDA) Knottenbelt (CDA) en Pekelharing (CDA). Samen onderwegen we kunnen nog alle kanten op door Marnix Kreyns LEUSDEN - Nog dit jaar moe ten de vergaderingen van de raadscommissies openbaar en moet er voor belangstellenden spreekrecht bij deze vergaderin gen bestaan. Tot juni volgend jaar heeft het college de tijd om enkele andere openbaarheids- maatregelen te nemen. - „Op korte termijn" dient door de raad een procedure te worden vastgesteld om tot een plan voor samenhangend welzijnsbeleid te komen. -Medio 1979 moeten bur gemeester en wethouders met een beleidsnota voor het onder wijs komen. - In de komende zittingsperiode moet een nieuw structurenplan voor Leusden-centrum worden ontwikkeld. Aldus enkele in het oog spnngende passages uit het beleidsplan dat door de vijf raadsfracties voor de komende vier iaar is opgesteld. Het plan, dat in zijn totaliteit niet meer dan vijf getypte velletjes omvat, is voor het overige van een tamelijk globaal karakter. Het staat vol zinsneden, waar niemand zich aan sloten zal en werkelijk fundamentele geschilpunten lijken aan de onderhan delingstafel niet uitgevochten te zijn. Het is meer een opsomming van een aantal punten, waar men het wel over eens kon worden of eigenlijk op voor hand al was. Dat de besprekingen over een dergelijk beleidsprogramma geen moeizaam karakter behoefden te heb ben kan duidelijk zijn. INLEIDING Grappig genoeg plaatste de eindre dacteur van het „beleidsprogramma" dit woord in zijn inleiding tussen aanha lingstekens. Dat die eindredacteur van ;hristen-democratische huize is, ver raadt de titel. Mandemaker, Radema ker, Wagenaar en Van Woudenberg gaan aan de slag onder het motto „Sa men onderweg". Het CDA-gemeente- raadsprogramma was getiteld' „Samen verantwoordelijk". In de inleiding wordt uitgelegd dat het beleidsprogramma door alle vijf de par tijen onderschreven wordt. De achter grond van het programma heet ge vormd te worden door het streven naar samenwerking tussen de partijen en de wil om te komen tot een afspiegelings college. Ook wordt in de introductie het summiere karakter van het beleidsplan verklaard: „dit stuk gaat niet op alle as- pekten van het gemeentelijk beleid even diep in. Niet omdat deze niet be langrijk zouden zijn. maar omdat er een aantal punten zijn die naar de mening van de vijf fracties in de komende perio de extra aandacht vragen. En: er moet voldoende ruimte blijven voor de in breng van de betrokken politieke par tijen Tegen deze achtergrond moeten de volgende punten worden gelezen". ALGEMENE EN BE STUURLIJKE ZAKEN Dat hebben we gedaan. Maar kon den niettemin een lach niet onderdruk ken bij het lezen van punt 1 a: „De ver gaderingen van de gemeenteraad die nen - zoals ook nu het geval is - in het openbaar gehouden te worden." Een fantastische opening, temeer daar zulks al door gemeentewet en gebruik geregeld zijn. Anders ligt dat met de openbaarheid van commissievergaderingen. Die zijn in Leusden nog steeds niet openbaar, maar burgemeester en wethouders moeten nu zorgen dat dat voor het eind van het jaar wel het geval is. Alhoewel de raadsleden zich in een aantal ge vallen het recht willen voorbehouden de deuren bij hun commissievergaderin gen gesloten te houden. In die openbare commissievergade ringen moeten de belangstellenden ook aan het woord kunnen komen. Voor het eind van het jaar moet er een re giementje zijn dat deze noviteit voor Leusden soepel moet doen verlopen. Wat meer tijd - namelijk tot uiterlijk 1979 - krijgt het college de tijd om te organiseren dat: - de raadsstukken ter inzage worden gelegd; - de nota's die het college gepasseerd zijn, in beginsel, openbaar zijn; - en de besluitenlijst van de vergade ringen van het college van bur gemeester en wethouders openbaar is. Als punt 1f staat in het beleidsprog ramma nog genoteerd dat overleg groepen in principe de mogelijkheid moet worden geboden van deskundi gen gebruik te maken, onder voorbe houd van goedkeuring door de Raad POLITIE EN BRANDWEER Onvermijdelijk was het uiteraard om op te nemen dat het Leusdense poli tiekorps uitgebreid moest worden. Dat kwam in het programma van vrijwel alle partijen voor, maar ook weet iedereen dat het er voorlopig niet in zit De "wijk agent" - genoemd in de programma's van CDA en Gemeentebelangen - doet als volgt zijn entree in het beleids programma: „De mogelijkheden tot het aanstellen van wijkagenten moeten worden onderzocht." WD en CDA verlangen een rampenplan voor de gemeente en dat betekent huiswerk voor burgemeester Rademaker, want het verlangen is overgenomen in het collegeprogramma. WELZIJN Heel voorzichtig wordt er een balletje opgegooid over het in Leusden zo drin gend gewenste wëlzijnsplan. De raad zal een procedure moeten vaststellen om tot zo'n plan te komen Op welke termijn dat moet geschieden, wordt niet vermeld. Een eerste alinea voor het wëlzijnsplan is echter al wel geschre ven; „In dit plan moet worden verwerkt dat in het verleden al vele welzijnsvoor zieningen tot stand zijn gekomen, die ook in het toekomstige beleidskader hun plaats moeten hebben", zo noteren de vijf partijen. Als uitgangspunten voor een wel zijnsbeleid worden onder meer ge noemd: - vrijwilligersinitiatief verdient grote waarde te worden toegekend; - uitgegaan moet worden van reëel onder de bevolking aanwezige be hoeften; - zijn er leemtes of overlappingen in het subsidiabele welzijnswerk, dan wordt van het gemeentebestuur een aktief handelen verwacht. Dat lijkt op een vrij afwachtende hou ding van gemeentezijde, waaraan wordt toegevoegd dat we nu niet moeten denken dat een wëlzijnsplan gelijk betekent dat er meer geld voor deze sector op tafel komt. Fijntjes wordt ook nog opgemerkt dat er ge rekend moet worden op „de ver scheidenheid van opvattingen over welzijn binnen de bevolking". WAT GEREGELD MOET WORDEN In het beleidsprogramma worden een aantal punten aangegeven die naar de mening van de partijen op welzijn sterrein geregeld moeten worden. Gememoreerd wordt onder andere: - de vergoedingen die plaatselijke sportaccommodaties voor ac commodaties betalen moeten wor den opgetrokken „naar een aan vaardbaar niveau"; - de Muziekschool moet een verant woord muziekonderwijsbeleid kun nen voeren, verspreid over de ver schillende kernen; - huisvesting moet er snel komen voor een derde, algemeen jeugd en jon gerencentrum in Leusden-centrum, sociaal-culturele voorzieningen in Achterveld en Zuid en een diensten centrum voor bejaarden, dat zo mo gelijk gecombineerd zou moeten worden met een medisch-sociaal centrum. - De groei van sportaccommodaties moet gelijke tred houden met de groei van Leusden. Volgens het be leidsprogramma moeten er in ieder geval een sporthal, een tennishal en een squashcentrum komen, particu lier te exploiteren. Dat kan ook moei lijk anders, want de plannen daar voor zijn al in een ver gevorderd sta dium. ONDERWIJS Midden volgend jaar moet het college komen met beleidsnota inzake het on derwijs Daarin willen de vijf partijen de gemeentelijke visie op de scholenbouw uitgewerkt zien. Ook moeten er voor stellen in voorkomen om de be voegdheden van de onderwijsraad uit te breiden. Zoals bekend is ook in het programma opgenomen dat het raadsbesluit inzake de samen werkingsschool door het voltallige col lege moet worden uitgevoerd. RUIMTELIJKE ORDENING Binnen een jaar moet de raad zich uitspreken over de plaats(en) waar in Leusden na voltooiing van de Tweede Fase nog gebouwd zou kunnen wor den. Dit ten behoeve van een nieuw struktuurplan dat voor Leusden-cen trum in de komende beleidspenode moet worden ontwikkeld. Zoals ieder een in Leusden zijn ook de vijf partijen het er over eens dat bouwen over het Valleikanaal uit den boze is. Bovendien moet eventuele verdere woningbouw na 1985 in beginsel afgestemd zijn op eigen behoefte. VOLKSHUISVESTING EN RUIMTELIJKE ORDENING De partijen vinden dat verdeling in vrije sector, premiehuur- en pre miekoop- en woningwetwoningen in de nog te realiseren deelplannen van de Tweede Fase regelmatig moet worden bijgesteld Daartoe moeten even re gelmatig onderzoeken worden gehou den naar de plaatselijke en regionale woningbehoefte. Het verschil van mening over de huisvesting van woonwagenbewoners in Leusden is „opgelost" door te verwij zen naar de eigen verantwoordelijkheid van iedere fractie ten aanzier. van haar visie in déze Overigens is het college gehouden tot uitvoering van het desbe treffende raadsbesluit van 25 mei jongstleden VERKEER Weinig geschilpunten zullen er tus sen de onderhandelaars hebben be staan over oplossing van de verkeers problematiek in de gemeente. Vanuit het CDA-programma is de suggestie overgenomen om te komen tot een ver keerscirculatieplan voor Leusden. Dat de realisering van de aansluiting op de R 28 krachtig moet worden bevorderd hadden de partijen al in koor in hun eigen programma's gezongen. Overi gens zal dat zeker niet voor 1980 een feit zijn. Inzake de verbetering van het openbaar vervoer tussen de ver schillende delen van Leusden en tus sen Leusden en Amersfoort, moet de mogelijkheid van het inzetten van een minibusje worden onderzocht. ECONOMISCHE EN FI NANCIËLE ZAKEN Het nieuwbakken college zegt toe de wegingsfactoren van de onroerend- goedbelasting bij te zullen stellen, wan neer de uitkomsten van het inmiddels in opdracht gegeven onderzoek uitwijzen dat dat nodig is. Wanneer de hon denbelasting omhoog gaat, dan zou het bedrag dat daarmee verdiend wordt moeten worden aangewend in het ka der van de milieubescherming. De le gesvordering zal de komende vier jaar worden doorgelicht. Het beleid inzake de werkgelegen heid moet gericht zijn op „verantwoor de uitbouw" Oude koek is de opmer king dat het zogeheten kooplek inge damd moet worden door snelle realise ring van uitbreiding van de Biezenkamp en de realisering van de Hamershof. Iedereen weet dat daar driftig aan ge werkt wordt en iedereen weet ook waarom dat gebeurt De fraaiste volzin uit het beleids programma staat te lezen onder het kopje „bestuurlijke planning op lan ge termijn". Dat lijkt me een aardige definitie van wat het besturen van een gemeente is, maar zoiets hoef je toch niet in een „regeerakkoord" op te nemen. Er staan in het beleidsprogramma wel meer punten die er nu niet zo dringend in hadden hoeven worden opgenomen, terwijl andere zaken er juist wel in opgenomen hadden kun nen worden. Een „globaal" pro-, gramma heet zoiets dan. Of met an dere woorden: samen verder, en we kunnen nog alle kanten uit. De coali tiegenoten zullen elkaar in de ko mende raadsperiode ongetwijfeld nog wel eens tegenkomen. Voorlo pig moeten we de toegezegde nota's afwachten.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7