Verenigingen signaleren onvolkomenheden in voorontwerp eerste „Educatief Plan" Programma NBP defH6n/in zijn werk Herma Broens, pianolerares „Een kind moet het fijn vinden om piano te leren spelen" Ook veel waardering voor werkgroep imn Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 reed waren om op de hoorzitting te be spreken. Ten slofte bleken er gewoon een aantal vergissingen en gemaakte fouten in het spel te zijn. KORTE TIJD De leden van de werkgroep- die al bij de presentatie van het voorontwerp had laten weten er van overtuigd te zijn dat er het nodige aan te verbeteren viel - erkenden volledig de onvolkomenhe den van het voorontwerp Veront- schuldigend werd er gewezen op de korte tijd die men voor deze eerste op zet ter beschikking had. Bovendien wees de heer Hagenaars erop dat het bij het opstellen van zo'n eerste Educa- ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie BERICHT OVER DE KINDEROPVANG Het zal u inmiddels wel bekend zijn, dat de gemeenteraad onze subsidie aanvraag heeft afgewezen. De steun van progressief Leusden en onze eigen spandoeken-aktie konden daar weinig aan veranderen. De gemeente is van opvatting dat aktiviteiten als kinderop vang niet gesubsidieerd behoeven te worden, omdat dat niet op de weg van de gemeentelijke overheid ligt. Volgens de gemeente moet dit soort voorzienin gen betaald worden door de gebruikers. Zij vindt dat werkende moeders (over vader wordt niet gesproken) voldoende financiële armslag hebben om dat zelf te betalen. Dat werken vaak een bittere noodzaak is wordt volledig ontkend (gescheiden vrouwen en mannen, we duwen en weduwnaars, ongehuwde moeders). Men kan zich ook niet voor stellen dat iemand wel eens verder wil kijken dan de eigen voordeur ,,Je hebt immers zelf voor het huishouden geko zen", zegt men. Moedermavo en an dere vormen van onderwijs worden zonder opvang een onmogelijkheid voor vrouwen met kinderen. Als deze gemeente, die beweert te werken aan bewustwording, zegt te streven naar gelijkwaardigheid van alle mensen, opkomen voor zwakkeren hoog in haar vaandel heeft staan en ontplooiing heel belangrijk vindt, van mening is dat zaken als kinderopvang niet in haar emancipatie-beleid passen, dan schiet zij niet alleen haar doel voor bij, maar weet zij niet eens hoe zij pijl en boog moet hanteren. Dat het beleid in Leusden geen en kele overeenkomst vertoont met het landelijk beleid is wel duidelijk. Wij vra gen ons af hoeveel werkelijk belang de ze gemeente hecht aan een goed emancipatie-beleid. Is het van nul en gener waarde? Is hun parool „Achter stand inhalen? Vergeet het maar!". Wij laten ons door de afwijzing niet uit het veld slaan. U^hopelijk ook niet. We gaan door, u hoort nog van ons. Riet van Heerewaarden Noortje de Weerd HET „CULTURELE CENTRUM" Als iemand, die hier in Nieuw Leus den-zuid het langst woont en ook uit hoofde van mijn beroep, dacht ik wel bekend te zijn met de leefomstandighe den in de wijk. Afgezien van de lasten, die het mij persoonlijk zal geven, zie ik een „Cultureel Centrum" niet zitten. verloren en gevonden VERLOREN: kartonnen doos in houdende klappers met adressen van klanten; kinderschoentje maat 20; blauw trainingsjack; herenpolshorloge merk Arore; paar schoenen maat 41; speelgoedradio; sleutelbos met onder andere autosleutel van Renault GEVONDEN: meisjes-polshorloge merk Fillona, gouden kinderarmbandje met inscriptie „Nienke"; blauw kin dertuigje; sleutelhanger met twee sleutels AANKOMEN LOPEN: jonge grijze Cypersepoes Inlichtingen worden u verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden-Centrum, Zwarteweg 16A, telefoon 42885. VERLOREN Paar schoenen, maat 41; zwarte portemonnee met 17,- en huissleutel; bruine knipportemonnee met 100,-; na van Pruisenlaan 5, Leusden-Z. Tel. 42930; C. Pollé-Blom (secreta resse), Rietgors 6, Leusden-C. Tel. 43957. Natuurlijk is het ook mogelijk om zo maar eens een avond bij te wonen en te kijken of het u bevalt. tief Plan onvermijdelijk is dat er „kin derziektes" optreden. Daar wilden de aanwezigen in de gemeentelijke kan tine graag begrip voor opbrengen De leden van de werkgroep heb ben aan de hoorzitting weer een sta pel huiswerk overgehouden. Men deed de toezegging de gemaakte opmerkingen te bekijken en zonodig nog in het voorontwerp te verwer ken. Dat moet op korte termijn ge schieden, want deze maand moet het Educatief Plan in de vergadering van burgemeester en wethouders aan de orde komen. De raad moet er zich uiterlijk in de oktobervergadering over uitspreken, want voor 1 novem ber moeten de spullen bij CRM bin nen zijn. Want, wie zal er gebruik van maken? 1De jeugd? Deze groep wordt steeds kleiner in aantal; ga dit maar na in uw eigen statistieken. Tweemaal heeft de Gemeente op de Ooievaarshorsterweg hun een gebouw ter beschikking gege ven,- in de tijd, dat er meer jongeren waren dan nu. Resultaat: vernieling, en de club op de fles. 2. Handenarbeidgroepen? In het Palet is tweemaal een tentoonstelling geweest, erg leuk. Ze kwamen met poppen, borduurwerk enz. uit Hoevela ken, Hamersveld, Nijkerk en., onge veer drie personen uit Leusden-zuid; van een van hen staat het huis al te koop. 3. Bij culturele gebeurtenissen? Bij o.a. muziek, in de Dorpskerk, kan men bij een uitvoering maar een enkeling aantreffen Voor toneel hebben hier veel bewoners een abonnement op „de Flint"; en zo iets kan men toch hier niet verwachten? 4. Voor cursussen? Van „Latent Ta lent" zijn hier in het Wijkgebouw wel cursussen geweest; gemiddeld tien personen waren dan aanwezig. Zelf heb ik hier van 1963 af veel cursussen georganiseerd,- buiten de normale Moeder en Kleutercursussen,- zoals; cursussen bloemschikken, planten, ko ken, naaien, goed verzorgd van top tot teen, knutselen enz. Uit zuid belang stellenden te krijgen kostte moeite; de meesten kwamen uit Hamersveld. 5. De bibliotheek? Die mag er niet in, komt nu in een school. 6. Als ontmoetingspunt? Ja, als er drank geschonken wordt, dan zullen er wel bezoekers komen; omdat die daar goedkoper is, zoals u wel bekend zal zijn. Als men de mensen nu eerst 'ns gele genheid geeft om te bewijzen, dat er een gebouw nodig is; dit zal uit het be zoek moeten blijken. Zonder daarbij mogelijk misbruik te maken van ge meenschapsgeld, kan men die perso nen eerst onderdak geven in het ge bouw op de Ooievaarshorsterweg. (Veilig met verkeerslichten). Later krij gen we nog twee leegstaande Kleuter scholen En dan doen we mee met de landelijke bezuiniging. Wat we nodig hebben in Leusden-zuid en waar men alle groepen een plezier mee doet, is vervoer naar het Centrum, als is het maar een paar maal daags (Wil men nu per bus naar Centrum qf terug, dan moet men dit doen via het station Amersfoort). Een voetpad is eveneens gewenst; en zelfs het rij wielpad is voor fietsers te smal. Hopend dat er met mijn bezwaren ter dege rekening gehouden zal worden, verblijf ik, met de meeste hoogachting, L. van Kalkert. Wijkverpleegkundige de R van Alderwereltlaan 9. Leusden-zuid. (brief aan b en w) groen jongenshorloge, verzekerings papieren nr. FFX 032; rode knipporte monnee met 140,-; grijze portefeuille met rijbewijs, kentekenbewijs, bankgiro en betaalcheques en 2 biljetten van 100,-; doosje met zes slaaptabletten; twee sleutelswaarvan één van Yamaha aan zwarte label; zilveren ketting met paardje; bruine portemonnee met 45,- en rittenkaart, blauwe gereed schapstas met krik, merk Mazda. GEVONDEN Bloemhanger van grijze kunststof; doos met 24 blikken paprika, bruine le ren portemonnee met 2,50; groene herenfiets, merk Peerless; knijpporte- monnee, merk IDM met 0,80; zwarte portemonnee met 20,- en briefje van juwelier; soort spel, merk Risk in grote doos; paar kindersandaaltjes, maat 25; 1 biljet van f 10,-, 1 biljet van 5.-; groene herenfiets, merk Fongers (eko- nomie); rood, nieuw kinderstepje met handrem en gebogen stuur. WEGGELOPEN Zwarte kater; grijs Cypers poesje met witte teentjes Inlichtingen te verkrijgen bij de Rijkspolitie te Leusden-Zuid, Arn- hemseweg-Oude Rijksweg, telefoon 44444. LEUSDEN De Nederlandse bond voor Plattelandsvrouwen heeft voor de komende maanden weer een ge varieerd programma samengesteld, dat er als volgt uitziet: woensdag 13 september. Eén van de leden zal vertellen over haar bezoek aan Brazilië, dit vergezeld van foto's en muziek. Donderdag 15 oktober. Fietstochtje van ongeveer 20 km. Onderweg wordt er gezamenlijk koffie gedronken Ver trek 13.30 uur van het parkeerterrein tegenover de Marcuskerk Maandag 9 oktober. Gezamenlijke avond voor de zusterverenigingen, georganiseerd door de NCVB van Leusden-zuid en -centrum. Mevrouw dr E. v d. Weg uit Bilthoven zal spreken over het onderwerp „De hormonen van de vrouw van puberteit tot meno pauze". Donderdag 19 oktober. Collages ma ken onder leiding van mevrouw M. Schoemaker-van Doesburg Donderdag 16 november. Mevrouw A M. E van Hoogevest-Bruijn zal deze avond het een en ander vertellen over keramiek en laat enkele dia's hierover zien. Bovengenoemde bijeenkomsten wo/den gehouden in de Marcuskerk, Asschatterweg Leusden Centrum en beginnen om 20 00 uur Woensdag 13 december. Fondue avond in eetkafé „De Hakhorst". KURSUSSEN. Op dinsdagavond 24 oktober start de eerste les van de kursus Hinde- looper schilderwerk. De kursus be staat uit vijf lessen. De volgende avonden zijn: dinsdag 31 oktober, 7,14 en 21 november Deze kursus wordt gegeven in de Til, Hamersveldseweg en begint uiterlijk 20.00 uur. LEESKRING De eerste bijeenkomst van de lees kring is donderdag 12 oktober, de daarop volgende bijeenkomsten zijn 9 november. 14 december en 11 ja nuari. Deze beginnen om 9.30 uur in de openbare bibliotheek van Leusden- centrum HANDWERKEN Deze kursus gaat ook weer van start onder leiding van mevrouw Y. de Jong- Meyer. In Provinciaal en Kringverband zijn de volgende aktiviteiten: Excursies. Dinsdag 26 september ex cursie naar de firma Wickes op Hoogra ven een doe-het-zelf materialen-cen trum in Utrecht. Woensdag 4 oktober. Excursie naar de diergeneeskundige faculteit „De Uit hof" Dinsdag 10 oktober. Een Hofjestocht door Utrecht. Vergaderingen. Dinsdag 3 oktober Najaarsvergadering in Wijk bij Duurste de Donderdag 23 november. Landelijke vergadering te Utrecht. Indien u er iets voor voelt om lid te worden van de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen kunt u in lichtingen krijgen bij de dames M. C. M. van Rij-van Wije (pres.), Wilhelmi- (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Er werd vorige week woensdag nogal wat kritiek gespuid op het voor-ontwerp „Educatief Plan". Vertegenwoordigers van Leusdense verenigingen en instel lingen maakten van de hoorzitting over het plan gebruik om de leden van de werkgroep over bepaalde on derdelen van het plan hun ongenoe gen kenbaar te maken. Anderzijds werden er ook nogal wat lovende woorden tot de werk groep gesproken. Menige woordvoerder bracht de werkgroep lof voor alles wat men in betrekkelijk korte tijd voor elkaar had weten te krijgen. En voor de in de krappe tijds periode gemaakte fouten bleek men veelal begrip te hebben. De hoorzitting, die vanwege ziekte van wethouder Gijs van Woudenberg werd voorgezeten door werkgroepslid Van de Broek, werd bezocht door zo'n veertig belangstellenden. Eerst luister de men naar een inleiding van de heer Hagenaars van de Stichtse Culturele Raad Hagenaars, die als adviseur de werkgroep heeft bijgestaan, legde het een en ander uit over de Rijksbijdrage regeling en het Educatief Plan in zijn algemeenheid Aansluitend deed werkgroeplid dr. Groenman een pogina om het tamelijk gecompliceerde toet- singsraster, dat de werkgroep hanteert, te verduidelijken. In de Leusder Krant van veertien dagen geleden schreven we hierover. DRIE ZAKEN Na de koffiepauze mochten de aan wezigen hun kritiek spuien In feite ble ken veel van de opmerkingen op drie zaken neer te komen: Dr. Groenman geeft een uiteenzetting over het gehanteerde raster 1 Er bestaat onduidelijkheid over de plaats van het Educatief Plan binnen de totale Leusdense welzijnsplanning. 2 De verenigingen en instellingen wil len graag weten hoe de toetsing van hun aktiviteiten aan het raster heeft ge leid tot de gegeven kwalificatie. 3 Sommige verenigingen en instellin gen willen het aantal gehanteerde cri teria uitgebreid zien. Om het eerste punt te illustreren: vertegenwoordigers van de Achter- veldse EHBO toonden zich veront waardigd dat hun aktiviteiten door de werkgroep als „wenselijk" worden aangeduid en niet als „(zeer) urgent". Adviseur Hagenaars moest daarop uit leggen dat hetgeen de werkgroep be kijkt slechts de educatieve aktiviteiten van de EHBO zijn en de gegeven kwali ficatie bepaald geen waardeoordeel over het werk van de EHBO-ers is. Bo vendien behoeven de EHBO-ers niet bang te zijn dat door deze kwalificatie van de werkgroep hun subsidie in ge vaar zou zijn. Ook bij de aktiviteiten van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligsters en andere vrouwengroeperingen bleek het geen simpele zaak om scherpe «eiding te trekken tussen het educa- e en andere elementen van de te ondernemen aktiviteiten. LACUNE Het tweede probleem betreft een al eerder door de Leusder Krant gecon stateerde lacune in het voorontwerp. Uitgebreid wordt er uit de doeken ge daan welke criteria er ten aanzien van de educatieve aktiviteiten worden ge hanteerd. In het volgende hoofdstuk wordt dan een overzicht gegeven van de toetsingsresultaten en kan men zien wat urgent is, wat wenselijk enzovoort. Maar de tussenstap is niet in het voor ontwerp opgenomen. Een vereniging kan dus niet zien waarom haar aktivi teiten de gekregen kwalificatie verdie nen volgens de werkgroep. En dat bleek een aantal vertegenwoordigers zoals de heer Van der Kamp van het IVN - nu juist wel graag te willen weten. Het was met name Latent Talent dat, bij monde van haar voorzitter D. van Wall Bake, behoefte bleek te hebben aan uitbreiding van de gehanteerde criteria. In een even uitvoerig als gede gen schriftelijk ingediend commentaar pleit Latent Talent er bijvoorbeeld voor om ook „reéle behoefte" als criterium op te nemen. Verder zou men ook Vrijwilligheid", „Ontmoeting" en „Ni veau van de aktiviteit" in de beoordeling betrokken willen zien. Meerdere van de aanwezigen be treurden het dat de financiële paragraaf en de beleidsadviezen voor bur gemeester en wethouders nog niet ge- mijn werkterrein verlegd. Ik speel nu ook weer in een orkestje, het Anti Chambre orkest. Dat is een heel verhaal Nadat ik op de Groenmarkt in Amersfoort tijdens de zomer feesten met enkele kennissen wat gekke liedjes had gespeeld en ge zongen en voor de verkiezingen tussen diverse politieke sprekers in samen met wat mensen muziek maakte op de manier die velen ken nen van Haagsche kringen7besloten wij gezamenlijk een orkestje op te richten Het zijn toevallig allemaal vrouwen, maar dat is erg gezellig. Valt het werk goed tekombineren met je kinderen „Hét valt wel të kombineren. Soms heb Ik het gevoel dat ik er vaker moet zijn, maar het kontakt wat ik met mijn kinderen van 13,15 en 17 jaar heb is erg goed. Wat ik wel veranderd heb is dat ik niet meer na schooltijd les geef. Dan ben ik altijd aanwezig wanneer mijn kin deren van school komen. Even een kopje thee drinken en wat praten. Alleen 's avonds met optreden was het wel eens dat je teveel weg was. Ik probeeer dan tot zo'n 9 uur aan wezig te zijn wat niet altijd lukt, maar mijn man vangt dit ook altijd prima op Het lesgeven is erg fijn. Je merkt zoveel van die kinderen, hun manier van werken, de gesprekken. Dat is een teken dat je ook als mens aan slaat. De leskamer is beneden aan de tuin. maar omdat de huizen uit springen hebben weinig mensen er last vast. Bovendien speel ik voor mezelf zo'n twee uur in de nacht en. dan slapen de meeste mensen De kinderen krijgen op een gegeven moment de opdracht zelf een melo dietje te maken Dat is heel eng voor ze, maar je merkt er wel uit wat een kind voelt Een kind uit deze tijd maakt hoofdzakelijk lawaaistukken, maar enkele maken iets oosters of iets heel fijns Ik vind het prettig als een kind het leuk gaat doen, maar nogmaals, prestatie staat niet op de eerste plaats LEUSDEN - „Het zijn meestal kinderen die ik les geef. Er zijn ook een paar volwassenen, die vaak al iets aan pianolessen gedaan heb ben. Met de kinderen begin ik met het folk dean systeem De meeste muziekscholen hebben dit systeem ook, maar het fijne van privêlessen is dat je aan de hand van het kind je systeem kan bepalen. De eerste les speel je met één hand maar de vol gende les onmiddellijk met twee handen. Daar hebben kinderen vaak veel moeite mee om twee han den te combineren Na vier of vijf lesjes krijgen de kinderen soms ge noeg van de oefeningen. Dan doe ik er een eenvoudig liedje tussendoor, maar daarna meteen weer terug naar de oefeningen. Na het eerste jaar wat sonaties, daarna wat klassiek erbij. Je bouwt dit langzaam op. Je stelt wel eisen aan de kinde ren, maar dat doen zij zelf ook. Voor mij is het niet belangrijk een produkt af te leveren maar een kind het fijn te laten vinden piano te spelen. De muziek moet een stuk van jezelf worden. Iets waarin je je gevoelens en je emoties kwijt kunt. Maar daar om moet je eerst de techniek onder de knie krijgen Herma Broens is 39 jaar en moeder van 3 kinderen. Zij begon haar studie aan het conservatorium. Na het laatste jaar kreeg zij een on geluk waardoor haar hand slechts met veel oefening in conditie bleef. Hierdoor kon zij geen staatsexamen doen. wat voor haar in die tijd erg bitter was. Na het conservatorium heeft zij zangstudies genomen en speelde viool in kamerorkestjes. „Mijn vader is altijd de grote drijf veer achter mijn aktiviteiten ge weest. Van mijn vaders kant zat ook iedereen in de muziek. Hoofdzake lijk klassiek zodat ik ook de klas sieke opleiding gedaan heb Toen ik naar Amersfoort verhuisde moest ik me alleen waar gaan maken. In Groningen heb ik nog twee jaar blokfluitles gegeven op een lagere school. De uitleg was voor mij moei lijk. Met een piano zit je naast het kind. Veel mensen geven hun kind eerst een blokfluit om daarna pianolessen te nemen. Ik vind dat helemaal nergens op slaan. Een blokfluit is veel te subtiel in vergelij king tot een piano. Dan kun je beter wat algemene muziekleer oefenen zoals wat zingen of klappen of be wegen. Wat ook een goede voor oefening is. is naar noten luisteren en deze dan nazingen Waarom ik aan pianolessen begonnen ben? Een bekende zei tegen mij Je moet wat meer met je kennis doen. Je moet iets overdragen Nu geef ik al zo'n 15 jaar les Eerst in Amers foort en Spakenburg en toen ik 6'/2 jaar geleden hier kwam wonen werd De hoorzitting van de werkgroep Edukatief Plan. Behoorlijk wat belang- stelling en veel diskussle

Leusder Krant | 1978 | | pagina 9