bezoekers te verwerken Goed vrouwenkabaret van Natascha Emanuels Open Dag kreeg heel wat Jantje (gewapend) Beton Brandweer Leusden hield een open dag Lezing over Israël voor de NCVB EERSTE LUSTRUM LATENT TALENT OPGAVE VOOR KMG LEUSDEN Ds. J. R. Ridderbos doet zondag 24 september intrede BVL-vergadering druk bezocht Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 LEUSDEN/C. - De ,,Open dag" van Latent Talent op zondag 10 sep tember in Groot Krakhorst is door zo n 800 belangstellenden bezocht. Het mag dus een succesvol even ement genoemd worden! Het 5e kur- susprogramma was weer netjes ver zorgd en puilde uit van de mogelijk heden. Burgemeester Rademaker opende deze ..Open dag" en juichte het toe. dat zovelen in Leusden, ongeacht hun op leiding, belangstelling toonden voor de meest uiteenlopende kursussen. De heer Van de Wall Bake verstrekte nog enige cijfermatige gegevens om trent de deelnemers. Dat zijn er zo'n 1700 per jaar 70% neemt buiten Latent Talent niet deel aan andere georganiseerde bezigheden, 80% van de deelnemers(sters) is vrouw; 20% heeft alleen lager (beroeps) on derwijs genoten. 13% heeft een diploma hoger (be roeps) onderwijs of universitair onderwijs; 26% is jonger dan 30 jaar, 26% is ouder dan 45 jaar; 57% woont korter dan 5 jaar in Leus den; 17% woont langer dan 10 jaar in Leus den. Over het algemeen. 96% van de kursisten. was men enthousiast over de kursus en de kursusleider(ster) en had men het gevoel iets geleerd te hebben. 70% wil in de toekomst weer een kur sus gaan volgen Uit een totaal van 87 kursussen wa ren reeds 40 kursussen volgeboekt, terwijl de eerste kursus rond de 24e september begint Latent Talent mag zich verheugen op een groeiende belangstelling gezien het grote aantal aanmeldingen. Het re cord van vorig jaar is dan ook gebroken Niet alleen de kursisten zijn en thousiast. ook de docenten hebben ple zier in dit werk Dit jaar kan Latent Talent rekenen op meer docenten en hebben de leergieri gen de keuze uit 20 nieuwe kursussen. de soms negatieve zijde van het leven belicht ook zelf die ervaringen heeft De cabaretgroep kon deze vraag gedeelte lijk naar tevredenheid beantwoorden Het was een goed verzorgde en leer zame avond voor veel vrouwen Duidelijk komt toch wel naar voren, dat de Leusense vrouwen ook deze LEUSDEN - Vanaf maandag 25 september gaat de K.M.G. weer draai en in het hobbylokaal van de Til. Er zijn verschillende groepen Deze starten op: Maandag 25 sept, van 19.30 tot 20.30 uur; Leeftijd 12 t/m 15 jaar. leidster Marga Jongen Hierin vindt men ondermeer Taizé: de in de 40-er jaren in Frankrijk opgerichte leefgemeenschap blijft vele jongeren inspireren Koran lezen Samen lezen in de heilige Koran Bijbelse vertellingen: voor iedere geïnteresseerde met of zonder bijbel kennis Vrouwen orienteren zich in de samen leving VOS Muziekgeschiedenis: Dammen: Navigatie theorie: voor de pleziervaar- der Veld biologie, fiets-excursie met aan dacht voor flora en fauna Slèutelen aan uw trimfiets: Russisch: Keramiek kennismaking met het wer ken met klei Poppencursus: het maken van poppen Poppentheater poppenspel voor vol wassenen. Grafische fotografie het karakter van de foto aanpassen aan eigen kreatieve inzichten In de huiskamer van Groot Krakhorst werd in 3 delen gedurende 45 minuten een gitaar-recital gegeven, waardoor deze ,,open dag" van Latent Talent weer een ander karakter had dan voor gaande jaren. manier van cabaret erg op prijs stellen en dat er behoefte aan is Laten we hopen, dat zulke avonden vaker in Leusden georganiseerd gaan worden. Thea Middelkoop. Woensdag 27 september van 14.00 tot 15.00 uur: Leeftijd 7 t/m 8 jaar. leidster Wil v. Dijk- Roest Zaterdag 30 september van 10.00 tot 11.00 uur: Leeftijd 9 t/m 10 jaar. Leeftijd 11 t/m 12 jaar van 11 30 tot 12 30 uur Leidsters Rineke Tes- sels-Eijbergen en Marja Tessels. De kosten zijn 30,00 voor het hele jaar. De K M G. is een club voor meisjes van 7 t/m 15 jaar. Er wordt van alles ge daan. zoals kleien, poppen maken. LEUSDEN - Maandag 11 sep tember speelde het vrouwencabaret Natascha Emanuels in het Vrouwen- kafé. Deze vrouwenkabaretgroep, die in theaters optreedt en een en kele keer op televisie is geweest, brengt een programma gericht op de emancipatie van man en vrouw en schuwt de harde werkelijkheid daar bij niet. Wanneer zij optreden voor vrouwengroepen richten zij zich hoofdzakelijk op de problemen van de vrouw. Enkele titels van liedjes spreken voor zichzelf zoals: ..Voor dat ik aan mezelf toekom", „Schuldgevoel", ,,Als je als man/ vrouw geboren wordt". Door het hele optreden loopt het thema ..wachten" Wachten op alles, dokter, winkels, je man, ga zo maar door. Een erg hard, maar terecht liedje met de titel ..Maria Arrigade" ging over deze gevangen genomen y.rouw.,<Jie^een- dusdanige manie/- misfiandela wordt. zoals alleen bij vrouwen mogelijk is De schuur van de Hakhorst. die voor deze gelegenheid gehuurd was in plaats van het kafé. was stampvol. Alle kaartjes waren uitverkocht Na afloop was er de mogelijkheid tot discussie, geleid door enkele mensen van de cabaretgroep. Ontzettend leuke en goede vragen kwamen naar voren zoals: .waarom er niet werd ingehaakt op het feit dat er nu een tendens gaande is. dat de vrouw niet mag werken, thuis moet blijven vanwege de huidige eco nomische toestand" Als antwoord kwam duidelijk naar voren dat de ca baretgroep daar wel aan dacht, maar wanneer je dit onderwerp goed wil be lichten.het een hele avond vult en dit is niet de opzet Het uitgangspunt van de groep is diverse problemen belichten. De vraag of de leden van de cabaret groep zelf getrouwd zijn en kinderen hebben werd dan wel als een leuke maar een toch weinig toedoende vraag door een gedeelte van het publiek er varen, maar voor veel vrouwen is het van wezenlijk belang, dat iemand, die (Van de redaktie) LEUSDEN - Op zondag 24 sep tember a.s. doet ds. J. S. Ridderbos zijn intrede als tweede predikant (in part-time dienstverband) in de Ge reformeerde Kerk van Leusden. De bevestigingsdienst zal worden ge houden om tien uur 's morgens in het gebouw van Pon aan de Bavoortse- weg. Ds. W. Stolte uit Goes zal de dienst leiden. Na afloop is er voor de gemeenteleden gelegenheid het echtpaar Ridderbos te ontmoeten. De intrede vindt plaats om 16.00 uur in de Marcuskerk. Aan het einde van die dienst zullen er enkele toespraken gehouden worden, terwijl na de dienst de genodigden do minee en mevrouw Ridderbos in de consistorie kunnen ontmoeten. De ge bruikelijke avonddienst van 19 00 uur vervalt. Na zijn studie aan de Theologische Hogeschool te Kampen is ds. Ridder bos van 1 oktober 1972 tot 15 sep tember 1978 verbonden geweest aan de Gereformeerde Kerk van Goes. Jeugdraad Leusden en zo werd beslo ten. dat de drie groeperingen samen het Leusdense comité Jantje Beton zullen vormen met als adres Parelduiker 20. Leusden (telf 40069). Dit comité zal op korte termijn alle nog nodige zaken re gelen om de collecte, die in de week van 30 oktober tot 5 november o m, in Leusden wordt gehouden, gezamenlijk tot een zo groot mogelijk succes voor alle betrokken partijen te maken. Zo werd in gezond overleg een door on duidelijkheid en verkeerde introductie in het leven geroepen probleem tot klaar heid gebracht. Zo zelfs, dat Jantje Be ton er sterker van is geworden. Wij mo gen nu wel spreken van Jantje gewa pend Beton! Na een schriftelijke stemming werd het navolgende bestuur gezonden: voorzitter H A Beijer. secretaris J van 't Holt (Dashorst 6. Leusden-C. tel 41828) en penningmeester J. Jekel De heer F. H. Ivens werd algemeen be stuurslid en de heer W Schepers bleef vertegenwoordiger van de wed strijdsectie in het hoofdbestuur De bil jartvereniging telt op dit moment 70 le den Genoeg, volgens de meerderheid van de vergadering. De onlangs inge stelde ledenstop blijft vooralsnog ge handhaafd met dien verstande, dat bij vertrek van leden de openvallende plaatsen worden opgevuld uit de wachtlijst De nieuwe competitieleider C. Gerth zal op korte termijn de speel schema's opstellen, zodat spoedig een aanvang gemaakt kan worden met de nieuwe huiscompetitie. Speelgelegen- heid heeft de BVL op iedere door de weekse avond en op woensdagmiddag. LEUSDEN - Maandag 11 sep tember kwam de Nederlands Chris telijke Vrouwenbond weer voor het eerst in het nieuwe seizoen bij el kaar. Ditmaal niet in de Marcuskerk, zoals voorheen, maar in de aula van het Gereformeerd dienstencentrum. Na het voorstellen van de gedeelte lijk nieuwe bestuursleden heette mevrouw Kuiper, de presidente, al len welkom waarna zij in het gebed voorging en er gezamenlijk enkele psalmen gezongen werden. De notulen van de jaarvergadering werd voorgelezen en de spreker dr. Gerssen kreeg het woord, met als on derwerp Israël in het wereldgebeuren. Een boeiend en leerzaam betoog over de recente ontwikkelingen die er gaan de zijn in Camp David met als achter grond de geschiedenis van het uitver koren volk in Israël. Hoe je als christen er niet aan voorbij kan gaan, omdat je anders ook aan het Oude Testament voorbijgaat Na een kopje koffie ge dronken te hebben was er de gelegen heid vragen te stellen aan dr. Gerssen. waar na enige aarzeling dankbaar ge bruik van werd gemaakt. Als afsluiting werd er nog geza menlijk een psalm gezongen, waarna de presidente iedereen beankte en hen tot ziens wenste in februari (1979). Open dag Latent Talent: de jeugd vermaakt zich ook hier uitstekend met de poppen van de kursus poppentheater plakken, knippen, figuurzagen, schilderen, creatief spel, enz Je kunt je opgeven tijdens de opendag in de Til op zondag 17 september a.s vanaf 11 00 uur. Je kunt dan ook foto's bestellen van de kampweek in Kaatsheuvel Deze kosten 1.75 per stuk en moeten voor uit betaald worden LEUSDEN/CENTRUM - De vraag tekens. die ontstonden na het be richt in onze krant van 11 mei rond de actie Jantje Beton zijn uitroeptekens geworden. Uitroeptekens van sa menwerking voor het bekende goe de landelijke doel, mede in het be lang van de plaatselijke organisa ties. Ter herinnering zij vermeld, dat de korfbalclub Antilopen en de vol leybalvereniging LEOS de laatste jaren de collecte hebben georgani seerd. Kennelijk ook tot genoegen van het Nationaal Jeugdfonds, de geestelijke vader van Jantje Beton, want niet het NJF besloot het col- lecterecht over te doen aan de Stich ting Jeugdwerk Leusden, maar B W van onze gemeente. Met name per schrijven van 6 juli j.l. aan de eerder genoemde sportvereniging. Dal Antilopen en LEOS daar niet voetstoots mee accoord wensten te gaan, laat zich begrijpen. Voor beide organisaties was het hun toekomende deel van de opbrengst een wezenlijk deel van de begroting geworden en wel t.b.v de grote jeugdafdelingen Er kwam een werkgroep tot stand, die de hele materie in de juiste volgorde heeft gebracht, met als sluitstuk de verleden week maandag plaatsgehad hebbende bespreking met bur gemeester J. W M Rademaker Verte genwoordigers van Antilopen, LEOS. de Jeugdraad en de directeur van het NJF waren aanwezig De wat uit de hand gelopen voorgeschiedenis werd in een begrijpelijke sfeer terugge draaid en toen was er eigenlijk ook niets meer aan het handje. De oude rechten van de eerdere organisatoren bleken bijzonder goed samen te kunnen gaan met de nieuwe inbreng van de Stichting pen dag van de brandweer. Lekker spelen met oude pomp-brandspuiten Open dag van de Brandweer. Vooral de jeugd vermaakt zich best. LEUSDEN/CENTRUM - Hoewel op de agenda geen bijzondere punten waren vermeld, was de vriidaaavond in de biljartzaal aan de Zwarteweg gehouden jaarvergadering van de BVL zeer druk bezocht. De gebruike lijke jaarverslagen werden vlot goedgekeurd en de contributie kon door de grote aanwas van leden (van 45 tot 70) ongewijzigd blijven. On gewijzigd bleef ook het bestuur van de sectie wedstrijdbiljarten met de heren W. Schepers. W. B. J. Morsink en A. A. G. Verrijp. Uit het centrale verenigingsbestuur traden de heren H. J. van Leusden (5 jaar pen ningmeester) en H A. Schoon- derbeek af. Gewoontegetrouw ging dit bij de BVL gepaard met het over handigen van een attentie als dank voor de aan de vereniging bewezen diensten. LEUSDEN C.- Zaterdag 9 september 1978. In een bleek september-zonnetje stonden ze daar, de glan zende rode brandweerwa gens, in volledige uitrus ting. De 1e uitrukwagen met een water eservoir van 2400 I. waarmede de ierste 10 minuten een brand bestreden an worden en de 2e auto, die 1000 I rater kan meenemen De derde auto. eer recent aangeschaft, was nog niet n .uitruk conditie" Deze wagen gaat chuimblussers en ander materiaal be- atten en is beduidend kleiner dan de erste 2 wagens en kan daardoor inge- et worden bij wat moeilijk bereikbare iranden althans men kan met deze ragen dichter bij de vuurhaard komen. IRANDKRANEN In de tijd dat de 2 auto's met de ratertanks leeggespoten worden, an men de slangen koppelen aan de indergrondse brandkranen waarvan r 4 per ha. aanwezig zijn. Leusden telt zo'n 400 van deze ondergrondse brandkranen die allemaal 2 maal per jaar gecontroleerd worden. Brand weercommandant Upperman zeqt: ,,De contróle van deze brandkranen vraagt een half uur per kraan, het geen inhoudt, dat we daar per jaar zo'n 400 uur mee doende zijn, en dat is een kwar* van de beschikbare tijd. We moetf blindelings kunnen ver trouwen op deze kranen, dat wan neer we slangen aansluiten en de kraan opendraaien, er ook water komt". Op een grote plattegrond staan deze kranen aangegeven, zowel binnen de gemeente als daarbuiten. De aanwezi ge kranen in de 2e fase staan ook reeds vermeld- De vrijwillige brandweer Leusden be schikt over 40 man, terwijl er nog 6 per sonen op de wachtlijst staan. ..Dit is een uitzondering, als men bedenkt, dat een gemeente als Amersfoort, met een korps dat voor 75% uit vrijwilligers be staat, jaarlijks campagnes moet hou den om voldoende mankracht te krij gen", aldus de heer Upperman De brandmelding geschiedt via de brandweercentrale in Amersfoort. Als het een melding uit Leusden betreft, dan worden de leden van het Leusden se korps opgeroepen, via een zgn ,,piep" installatie die een investering van zo'n 80.000,- vergde. „Overdag gaan er krap 3 minuten overheen voordat de brandweer ter plaatse is 's Nachts kan dit een minuut langer duren. De uniformen hangen 's nachts naast het bed. dus in geval van nood springen we er zo in"aldus com mandant Upperman De vrijwillige brandweer in Leusden bestaat al zo'n 50 jaar en misschien zelfs langer. Commandant Upperman zegt ,,We weten het niet exact, maar we zijn bezig uit te zoeken hoelang het precies is. Binnen de gemeente wonen nog mensen die in 1930 lid van de brandweer waren Deze mensen kun nen vast belangrijke feiten uit hun ge heugen opdiepen" De jeugd amuseerde zich kostelijk op deze ,,open dag". De auto's werden re gelmatig ..bemand" terwijl de sirenes menigmaal loeiden. Met 2 oude hand pompspuiten hielden de jongens de zaak goed nat Voorts had men gezorgd voor een informatiestand van Saval Brandblusapparaten, waarbij men ad viezen gaf omtrent blusapparatuur en waarbij men de nadruk legde op de be langrijkheid van het monteren van een brandblusser in de auto, de boot of de caravan BLUSSEN Voor zo'n 40.- heeft men reeds de beschikking over een deugelijke blusser die op eenvoudige wijze in de auto, boot of caravan kan worden aangebracht, teneinde de onver hoopte eerste vlammen te kunnen doven. Geen overbodige luxe dus. De kantine was tot filmzaal omge doopt, waar ieder half uur een ge luidsfilm werd vertoond over het hoe te handelen bij een brand, in dit geval een bedrijfsbrand. De moraal van de film was wel: blijf rustig, probeer uitbreiding van de brand tegen te gaan. vermijdt liften, handel snel doch zonder paniek en tracht anderen op hun gemak te stel len en help waar nodig is. Het werk van de brandweer is belangrijk genoeg om door velen te worden beke ken Vandaar de open-dag"

Leusder Krant | 1978 | | pagina 13