Deel Roo van Aldewereltbewoners tegen plaats toekomstige dorpshuis Christelijke vrouwen brengen een gevarieerd programma m GFCCTEVHEENINTEFIEUF WOORDVOERDER WITLOX: ER IS GEMANIPULEERD EN GEKONKELD GEMEENTEBESTUUR: ER IS NOG ALLE MOGELIJKHEID TOT INSPRAAK VAM DEM HElTVEL's f Danscentrum DORPSHUIS LEUSDEN-ZUID Leusder Krant - ruimtelijke ordening DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 (Van de redaktie) LEUSDEN - Het was natuurlijk geen wonder, dat vorige week woensdagavond in het gemeentelij ke voorlichtingscntrum aan de Zwartweg hoofdzakelijk tegenstan ders van het dorpshuis in Leusden- zuid aanwezig waren. De gemeente had hen namelijk voor een gesprek uitgenodigd. Daarnaast was de Ini- tiatiefqroep Dorpshuis aanwezig, die de verschillende verenigingen in Leusden-zuid vertegenwoordigt en al jaren bezig is een dorpshuis van de grond te krijgen. Dat de partijen niet nader tot elkaar zijn gekomen, was evenmin verwonderlijk. Daar voor lagen de standpunten te ver uit een. Dat desniettemin een groep be woners onder leiding van de heer J. G. M. Witlox om de tafel gaat zitten met de Initiatiefgroep, is in ieder ge val een positief resultaat, zoals voor zitter J. Wagenaar na afloop van de nogal rumoerige vergadering op merkte. Een vergadering, die al me teen begon met interumpties van te genstanders, die het liefst direkt aan het woord wilden komen en het niet eens waren met de voorgestelde agenda. Een stemming moest uit komst brengen en die viel in het voordeel van voorzitter Wagenaar, die daarna kon beginnen ver schillende misverstanden recht te zetten. Het pleidooi van de heer Wit lox nam ongeveer een half uur in be slag, waarin hij het gemeentebestuur nogal hardhandig aanpakte. MISVERSTAND Er ging meer dan een kwartier verlo ren door allerlei niet ter zake doende interupties. voordat voorzitter Wage naar (tevens wethouder Ruimtelijke Ordening) kon beginnen Hij was van mening, dat de gerezen ontevreden heid rond de inspraak inzake het so ciaal-cultureel centrum voor Leusden/ Zuid (kortheidshalve dorpshuis ge noemd) op een enorm misverstand berustte Er is geen sprake van. dat nu reeds zou zijn besloten, dat het dorps huis in de Pon Driehoek komt en dat de bewoners van Leusden-zuid daar niets meer tegen zouden kunnen brengen ..Er is nog alle mogelijkheid tot in spraak Wat wij op dit moment aan het doen zijn is eigenlijk eéfv soort voor overleg Want de eigenlijke inspraak moet nog beginnen Deze procedure is als volgt op 12 september wordt het ontwerp-bestemmingsplan voor B en W besproken, daarna volgt in september en oktober het vooroverleg ex artikel 8 van de wet op de Ruimtelijke Ordening. Begin november 1978 volgt de informa tie-avond voor de bevolking Leusden- zuid. Op die avond kan men via zoge naamde inspraakbrieven kenbaar ma ken. wat men van het plan vindt. Men kan suggesties doen, het plan afwijzen, kortom via deze inspraakbrieven zal worden gepeild, hoe de bewoners van Leusden/Zuid er over denken. In ja nuari 1979 kan - als alle inspraakbrie ven zijn verwerkt - de eerste tervisie- legging van het ontwerp-plan plaats vinden. In mei 1979 wordt het ontwerp plan tegelijk met de binnengekomen bezwaarschriften behandeld in de ge meentelijke commissie Ruimtelijke Or dening (dan wellicht reeds openbaar) en in de werkgroep Ruimtelijke Orde ning van het Comité Milieuzorg Leus den. In de juni-raad van 1979 zal de raad zich over het ontwerp-bestem mingsplan buigen en het - aan de hand van alle beschikbare informatie en be zwaarschriften - al dan niet goedkeu ren Wordt het plan door de raad goedgekeurd, dan wordt het vast gestelde plan opnieuw ter visie gelegs. tijdens deze tervisielegging kunnen in dieners van bezwaarschriften hun be zwaren eventueel opnieuw indienen, maar nu bij gedeputeerde staten van Utrecht. DORPSHUIS Gedeputeerde Staten mogen drie maanden de tijd nemen om het be stemmingsplan te bekijken en kunnen die periode nog eens met drie maanden verlengen Dat betekent, dat - in het ongunstige geval - al dan niet goedkeuring van GS voor de bouw van het dorpshuis niet voor medio 1980 te verwachten is. Afhankelijk van de zwaarte van de ingekomen bezwaar schriften kan er natuurlijk sneller wor den gebouwd, maar dat zou dan moe ten gebeuren via artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening. Via dit artikel kan men - zoals bekend - vooruitlo pend op het bestemmingsplan eerder beginnen te bouwen, mits duidelijk is, dat er geen bezwaren bestaan tegen de bouw bij de direkt betrokkenen GEEN ANDERE PLAATS Wethouder Wagenaar noemde het een misverstand, wanneer men denkt dat ht*f principe-besluït'vah de raad vdh juni' betekent, dat de bouw van het dorpshuis definitief zou zijn ..Maar het is logisch, dat we toch ergens moeten beginnen. Zonder toestemming van de raad. die in principe akkoord dient te gaan met het plan om een dorpshuis in LEUSDEN - De zomervakantie is voor velen achter de rug, het verga derseizoen staat voor de deur. In september wil de Nederlandse Christen Vrouwen Bond ook weer starten. Het bestuur heeft gepro beerd een gevarieerd programma samen te stellen. De vrouwenbond komt bij elkaar in de kapel van het Dienstencentrum, Burg. de Beaufortweg 18. Aanvang 8 uur. 11 september: Deze eerste avond van het seizoen staat in het teken van Israël. Nog steeds zeer aktueel Dr S Gerssen uit Utrecht komt praten over Israel in het wereldgebeuren. Elders in de krant vindt u een impressie over de ze avond, die afgelopen maandag ge houden is 20 september: Voorlichtingsavond over de Europese verkiezingen in Groot Krakhorst Deze avond wordt georgani seerd door de Vrouwenraad 9 oktober: Gezamenlijke avond met de NCVB Leusden-Zuid. waarbij als gasten zijn uitgenodigd de leden van de KPO en NBPV. Mevrouw Dr. E. van der Weg uit Bilthoven komt spreken over het onderwerp De hormonen van de vrouw van puberteit tot menopauze. 13 november: Waar brengen wij on ze kinderen: In het kader van het 100- jarig bestaan van school en evangelie komt drs. A. C. de Geus uit Leusden praten over de opvoeding van kinderen thuis en op school. 14 november: Studiedag voor be langstellende leden over het bonds- thema: samen leven/relaties. 18 december: De jaarlijkse Kerst- Adventsviering wordt verzorgd door mevrouw Wil de Ridder-Hofman uit Zeist. Het programma bevat onder meer samenzang, deklamatie en een kerstverhaal. 8 januari: Jaarvergadering Naast de huishoudelijke zaken die op het pro gramma staan wordt het een gezellige avond onder andere met medewerking van een toneelgroepje uit Amersfoort. Leusderkwartier De jaarvergadering is de enige aktiviteit die in de kerkzaal van de Marcuskerk gehouden wordt 16 januari: Door het gewestelijk be stuur wordt een studiedag georgani seerd met als thema: Onze omgang met de vrouwen van buitenlandse werknemers. 13 februari: Deze avond is de vrouwenbond te gast bij de NCVB van Leusden-Zuid in het Trefpunt. De heer W G. A van der Ham uit Nieuwegein zal uit zijn praktijkervaringen als opper wachtmeester Rijkspolitie en Distrikt- inspekteur komen praten over narcoti ca, een probleem waaraan men niet voorbij kan gaan. 12 maart: Een van de gemeentele den mevrouw A C. Slomp-Mobach uit Leusden-Zuid is bereid gevonden iets te vertellen over haar werk in Pakistan. 9 april: Het NCVB jaarthema is sa men leven Wie dit onderwerp zal ko men inleiden is nog niet bekend De bedoeling is een korte inleiding en daarna een discussiemogelijkheid eventueel in kleine groepjes. 14 mei: Kreatief bezig zijn met me vrouw G. Bouwman uit Stroe. Dit keer zullen er poppen gemaakt worden van raffia touw of panty's Wie belangstel ling voor de NCVB (Nederlandse Christelijke Vrouwen Bond) heeft, kan kontakt opnemen met een van de hier onder vermelde dames M. van Dijk- van Zanten. Lamoen 13. Leusden; R. Talsma, Grienden 41, Leusden VUILNISBELT Maandag 28 augustus bereikten de politie weer diverse klachten over de smerige staat, waarin de vuilnisverza melbakken in De Wetering zich bevin den De mensen plaatsen in deze ruimten hun vuilniszakken, en de jeugd gaat deze zakken openmaken, schopt er tegen, spring er bovenop. De vuilnis verzamelplaatsen krijgenhierdoor meer het aanzien van vuilnisstortplaat sen, die een bepaald onwelriekende geur verspreiden. Er zal op worden gelet door de milieu ambtenaar en de politie. Het publiek wordt verzocht zelf ook een oogje in het zeil te houden, en de politie te waar schuwen. als jongens van de vuilnis- verzamelplaatsen hun speelterrein ma ken Leusden-zuid te stichten, kan het col lege geen plannen maken Nu dit prin cipe-besluit is gevallen en een krediet is verstrekt voor de eerste kosten (onder meer voor de kosten van het maken van de schetsen) kan er gewerkt worden en kunnen wij u straks, tijdens de hoorzit ting, schetsen en tekeningen laten zien, waardoor alles veel duidelijker gemaakt kan worden Een veelgehoorde opmer king is, dat het dorpshuis zit vastgebak ken aan de plaats in de Pon-Driehoek. Wethouder Wagenaar bevestigde dat. ..Eerlijk gezegd is dat de enige plaats, waar een dorpshuis eventueel zou kun nen worden gebouwd. Tot nu toe - en we zijn al wat jaartjes bezig met dit on derwerp - hebben we geen andere, ge schikte plaats kunnen vinden. Een an der punt wat pleit voor deze plaats is", aldus de heer Wagenaar. ..het feit. dat de gemeente deze grond relatief goedkoop kan verkrijgen. Dat komt door een jarenlang geleden door Pon gedane toezegging de kosten ven een verkeerstuin voor haar rekening te wil len nemen Aangezien deskundigen van mening zijn, dat aan de op voedkundige waarde van een ver keerstuin dient te worden getwijfeld, werd dit geld tot nu toe niet uitgegeven. De toezegging van Pon Driehoek bv werd verwerkt in de aankoop van de grond in de Pon driehoek voor het Dorpshuis" Wethouder Wagenaar had trouwens nog andere argumenten, die voor de voorgestelde plaats spraken vond hij. Hij wees de aanwezigen op de toekom stige woonwijken Claeverenblad en Wildenburg (tussen Groenhouten en spoorlijn). ,,Daar zullen duizend en vijf tien woningen worden gebouwd. De ligging van deze wijken is gunstig ten opzichte van het Dorpshuis, zodat is te verwachten, dat ook uit deze wijken mettertijd Leusdenaren gebruik zullen kunnen maken van het Dorpshuis. Wat niet wegneemt, dat het dorpshuis in eerste instantie voor de bewoners van Leusden-zuid zelf is bedoeld DUIDELIJKE BEHOEFTE Wethouder Van Woudenberg (wel zijn) qinq in op de sociale aspekten Hij wees er op. dat in Leusden-zuid wel degelijk behoefte is aan een ontmoe tingscentrum voor jong en oud ..We worden al jarenlang gekonfronteerd als gemeentebestuur met vragen en akties uit Leusden-zuid. ..Wanneer komt dat ontmoetingscentrum of dorpshuis er nou?" Er zijn tal van verenigingen, die in Leusden-zuid nergens terecht kun nen De Provinciale Utrechtse Platte lands Jongeren (PUGJ) zoekt vergader ruimte. de Stichting Kreatieve Hand vaardigheid is noodgedwongen ge staakt met haar aktiviteiten. het jeugd- jongerenwerk in Leusden-zuid stag neert omdat er geen geschikte accom modatie kan worden gevonden. De be jaardensociëteit wordt noodgedwongen in de Roda-cantine gehouden. Zo zijn er wellicht nog meer voorbeelden te noe men. En dan is het wel zeker dat tal van nu nog op een laag pitje gezette of in de ijskast gestopte aktiviteiten zullen worden geaktiveerd na de komst van het dorpshuis Ja, zeggen tegenstanders van het dorpshuis dan, maar er zijn toch an dere alternatieven voldoende9 Er is 't Trefpunt", er znjn verschillende schoollokalen beschikbaar, we hebben het wijkgebouw en we hebben het Jeugdgebouw aan de Ooievaarshor- sterweg. Vooral daar zou men dan de jongeren ondergebracht zien .,Dat is echter een illusie", hield wethouder van Woudenberg zijn toehoorders voor ,.De jongeren willen niet geïsoleerd weqqestODt worden De PJGU zoekt een onderkomen, maar aangeboden ruimte in het jeugdgebouw aan de Ooi- evaarshorsterweg. daar krijg je ze niet in. Mensen willen graag iets dicht bij huis". Wethouder Van Woudenberg vond dan ook, dat verwijzen naar be staande accommodaties in Leusden- centrum geen wezenlijke oplossing betekent ..Neem de bibliotheek van Leusden-zuid als voorbeeld"alsdus de wethouder ,,Toen de Boekenmolen verhuisde van het lokaal van 't Palet naar de Ooievaarshorsterweg. zakte het aantal uitleningen met duizend Dat is een goede indikatie Het feit, dat de raad nu reeds een principe-besluit heeft genomen, is, aldus de heer Van Woudenberg, noodzakelijk gebleken om tijdig aanspraak te kunnen maken op rijks subsidie voor sociaal-culturele voorzieningenMaar een principe besluit betekent niet, dat er ook wer kelijk gebouwd gaat worden op de wijze en op de plaats, zoals nu wordt verondersteld door Leusdenaren, die denken, dat zij geen inspraak meer kunnen krijgen in deze voor hen zo belangrijke zaak". GEKONKELD EN GEMANI PULEERD De heer J G M Witlox, die zei na mens verschillende bewoners van de Roo van Aldewereltlaan te spreken, noemde de handelswijze van het ge meentebestuur èn van dat .sup-goed- je" (bedoeld werd de Initiatiefgroep Dorpshuis) gekonkel en gemanipuleer om de zin door te drijven Volgens de heer Witlox is het allesbehalve bewe zen. dat Leusden/Zuid zit te springen om een dorpshuis Uit de oehouden en quête bleek dat niet. vond de woordvoerder, omdat deze enquête niet goed was uitgevoerd en een vra- genstelling had. die op z'n zachtst ge zegd eenzijdig was De heer Witlox vond dan ook. dat deze PUSW-enquéte op z'n hoogst aan eerstejaars sociolo- gie-studenten kon worden voorgelegd ..ter leringe ende vermaeckomdat de enquête een typisch voorbeeld is van hoe het niet moet De woordvoerder van de bewoners van de Roo van Aldewereltlaan ging Danslessen voor beginners en gevorderden voor de jeugd voor rond de twintig voor gehuwden Inlichtingen en inschrijving WIM VAN DEN HEUVEL Gedipl. dansleraar Sid Ned Ver v Dansleraren Dalmatie 74, Leusden-C. tel. 033-42362 daarna uitgebreid in op wijze, waarop het gemeentebestuur heeft gemanipu leerd en de inspraak opzij heeft ge schoven, althans volgens dezienswiize van de heer Witlox. Met citaten uit al lerlei verslagen van raads- en commis sievergaderingen probeerde hij aan te tonen dat de raadsleden en feite mond dood zijn gemaakt .,De gemeente heeft haar eigen raadscommissie voor het blok gezet, die geen tijd hebben ge had om de resultaten van de enquête te bestuderen Er is geen sprake van er kenning en respekt voor de eigen visie van de commissieleden, als in de boezem van de gemeente de inspraak al tot een loze kreet wordt gemaakt", aldus de heer Witlox Ook de ini tiatiefgroep Dorpshuis Leusden-zuid kreeg er van langs Volgens de heer Witlox is deze groep bezig, zonder de bewoners van Leusden-zuid in de za ken te kennen. ..Maar,zo zei de heer Witlox dreigend, „we blijven niet naar de pijpen dansen van deze ini tiatiefgroep". NIET VOOR DE DEUR Aan het slot van zijn lange betoog stelde de heer Witlox, dat een andere plaats moet worden gezocht. Ook hij besefte, dat niet iedereen een derge lijke voorziening voor z'n deur wil hebben. Daarom vond hij dat de ge meente moest zoeken naar een op lossing in één der nieuwe wijken, die nog gebouwd moeten gaan worden. ,,Daar is nu nog maagdelijk gebied, waar voldoende maatregelen kun nen worden getroffen om ten aan zien van de omwonenden overlast te voorkomen". De heer Witlox vond de hele gang van zaken rond het dorpshuis tot nu toe een spelletje dammen „waarbij de gemeente de witte stenen al lang op het bord heeft gezet en aan het schuiven is geslagen, terwijl de be woners nu pas met de zwarte stenen mogen trachten op dat spel in te gaan spelen. Maar", zo besloot de woordvoerder, ,,wij spelen dit spel letje niet mee! Als u dit doorzet, dan ontmoeten we elkaar later in Utrecht. We willen zelf bepalen hoe we willen leven in onze wijk. Laat ook de nieuwe raad zich over de voorstellen van b en w buigen en hun mening geven. Of nog beter: stop het plan in de diepvrieskist". UIT VERBAND GERUKT De door de heer Witlox in zijn lange betoog genoemde citaten, noemde wethouder Wagenaar uit z'n verband gerukt ,,U haalt te pas en te onpas ci taten aan. zonder te kijken in welk kader deze uitspraken zijn gemaakt. U zelf zult echter wel ontdekt hebben, dat na mijn betoog geen spaander heel is ge bleven van uw beweringen. Er is niet gekonkeld en er is niet gemanipuleerd' Met alle respekt voor uw betoog, moet ik dan ook duidelijk stellen, dat ik het veel eerlijker zou hebben aevonden. als u recht toe recht aan had gesteld dat u de pest hebt omdat dit dorpshuis voor uw huis terecht komt Dan zou ik zeg gen akkoord U hebt vanuit uw stand punt bekeken volkomen gelijk. Maar u gebruikt nu argumenten en citaten, die nergens op slaan GROEP GOEDBE DOELENDE BURGERS De heer Bunnik, secretaris van de Initiatiefgroep Dorpshuis Leusden- zuid was niet zo erg happy met de gang van zaken tijdens deze avond. „We hebben er niets aan, als we een soort steekspel aan het opvoeren gaan. We zouden wezenlijk met el kaar moeten diskussiëren. Wij - de initiatiefgroep - zijn een groep goedbedoelende burgers, die na zo'n twee jaar iets tracht te bereiken voor de verenigingen en adspirant- verenigingen en jongeren, die in Leusden-zuid zitten te springen om accommodatie. Het feitdatwehier, in Leusden-centrum zitten te verga deren, is wat dat betreft een teken aan de wand..." Hij wees er op. dat wat hier door de aanwezigen naar voren is gebracht, niet representatief is voor de gedachte, die in Leusden-zuid leeft ,,Wat hier aanwezig is, zijn omwonende van het toekomstige dorpshuis als de Pon- Driehoek als plaats wordt gekozen Die zijn uitgenodigd om te komen praten over de meningsverschillen en om een indikatie van de bezwaren te krijgen Voorzitster Jannie Vunderink van de initiatiefqroep ..We krijqen - als we dit allemaal aanhoren - de indruk, dat wij het zwarte schaap zijn We vertegen woordigen alleen maar verenigingen en bewoners uit Leusden-zuid, die graag een dorpshuis gerealiseerd willen zien. omdat jarenlang vanuit Leusden-zuid op stichting van een derqeluk ont moetingscentrum is aangedrongen GESPREK Aan het slot van de diskussie kwa men de partijen toch iets dichter bij e kaar Besloten werd, dat getracht za worden een qesprek tussen beio groeperingen (bewoners Roo van Al dewereltlaan/WQitlox en de lm tiatiefgroep) te arrangeren. Zo mogelr) zal dit gesprek op niet al te lange terrrëj op initiatief van de gemeente plaaj vinden, waarbij nadrukkelijk werd g? steld, dat de uiteindeluke meningen va beide groepen afzonderlijk of gezamei lijk niet kunnen worden gebruikt als Dj mening van Leusden-zuid en ook niet- mocht het resultaat van die gesprekke positief voor het dorpshuis uitvallen als vrijbrief om maar te gaan beginnet De inwoners van Leusden-zuid in tola liteit zullen moeten worden gehoor: Daar gaat het om Wethouder Wagenaar sloot bijn een uur later dan hij in zijn optimism had gepland, deze emotionele ve gadering. „Ik heb niet het gevoel, <h de standpunten dichter bij elkaar zij' gekomen, maar ik ben in ieder gev- blij, dat we hebben kunnen diskw siëren", zo besloot hij. ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie CONCENTRATIE ZAKELIJK NOOD- Eén van de omwonenden, de heer Van Hasselt, vertolkte een gematigder standpunt dan zijn buurman Witlox ..Vooropgesteld dat het een goede zaak is dat men probeert sociaal-cul turele voorzieningen in Leusden-Zuid van de grond te krijgen, wil ik toch mijn kanttekening plaatsen bij de opzet. Het gaat dacht ik. om de invulling van het geheel Ik vraag me af of alle voorzie ningen - die elkaar soms schaden - bij elkaar gezet moetem worden Ik vraag me af of je moet concentreren of de centraliseren U projekteert het dorps huis in een bijzonder kwetsbaar gebied, waarom niet over de spoorlijn, bij het sportpark of zo 9 Als compromis moet het bijvoorbeeld best mogelijk zijn daar een accommodatie voor het jeugd- en jongerenwerk te stichten' Bij nabeschouwing over het same: treffen op woensdag 6 september jl de discussie over ,,een dorpshuis! Leusden-Zuid?v, is het rhij duidelijk worden, dat bij mijn kritiek op P U S W -enquête en het gebruik d; van als uitgangspunt voor verder bel ook gemeente-ambtenaren in het ding kunnen zijn geweest. Ik betreur het. als hierdoor de mi zou zijn gewekt dat ondergetekende de groep namens wie hij sprak. zou< twijfelen aan de inzet van de ambten: ren. die bij de betrokken afdelint Ruimtelijke Ordening en Welzijnszak: werkzaam zijn Zelf met enkele jarJ v ambtenaar-ervaring weet ik dat dit u fair voor de betrokkenen zou zijn g weest Als bewijs van ons vertrouwen moj daarom gelden, dat wij gaarne het Li tiatief aanvaarden van de chef vani Hoofdafdeling Welzijnszaken, de he L Boogaard om met de Initiatiefgro- Dorpshuis Leusden-Zuid aangaai welzijnsvoorzieningen tot goed wijk verleg te komen. En daarbij zal des menwerking met en zullen deskuncüo adviezen van ambtelijke afdelingenvi de Gemeente met alleen welkom ma ook onmisbaar zijn J. Witlox Leusden-Zuid Wij brengen stereo in stijl. Bristol II Adviesprijs 1080 hoogte 1340, breedte 920, diepte 550 Rubens L adviesprijs 975 hoogte 710, breedte 1320. diepte 500 Erasmus II adviesprijs 1360 hoogte 1900 breedte 1000, diepte 500 Londen adviesprijs 610 hoogte 680. breedte 1320. diepte 500 Liverpool adviesprijs 875 hoogte 710, breedte 1000. diepte 500 kamp 53-57 - amersfoort telefoon 033-20529 Is w Br Ve ft in ev

Leusder Krant | 1978 | | pagina 22