Kruispunt Groene Zoom IBeaufortweg krijgt nieuwe vorm, Zwarteweg krijgt asfalt Huisvesting alleenstaanden (vervolg van de voorpagina) Advies commisie: breek 't Spul af Retspad Lockhorsterweg komt eraan Achterveld krijgt eerste woningen HISTORISCH MOMENT: EERSTE OPENBARE COMMISSIE-VERGADERING LEUSDER KRANT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DE LEUSDER KRANT Leusder Krant - raad Leusden DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 (Van de redaktie) LEUSDEN - Het is met de gemeente blijkbaar hollen of stilstaan. Nauwe lijks was besloten, dat de commissievergaderingen binnenkort openbaar zouden zijn, of het is zover. Maandag werd door het seniorenconvent van de raad (alle fraktievoorzitters) besloten om die openbaarheid maar meteen te laten ingaan. Dinsdag ging het college met dit voorstel akkoord en dinsdag avond kon iedereen in feite vrij en blij de commissievergadering van Ruimte lijke Ordening en Publieke Werken en Verkeer binnenlopen, indien men had geweten, dat het openbaar zou zijn. Maar de Leusdenaren hoeven niet over deze gemiste kans te treuren (hoewel er belangrijke zaken aan de orde kwamen) want die schade kan in de komende raadsperiode nog ruimschoots worden ingehaald. Belangrijke onderwerpen van dinsdagavond waren de diskussie over het principe-besluit voor de boerderij 't Spul, de problemen rond de Zwarteweg (en ook wat betreft de geluidsoverlast door de Swar- testeegh-cliënten), verbetering van het kruispunt Groene Zoom - Bur gemeester de Beaufortweg, en nieuwe parkeerregeling bij het noodwinkel- centrum de Rozendaal en de aanleg van het fietspad langs de Lockhorster- weg. üe vijf aanwezige raadsleden hebben over deze zaken op geanimeerde wijze van gedachten gewisseld, samen met de aanwezige ambtenaren van de verschillende diensten. Voorzitter was de heer Wagenaar, wethouder van Ruimtelijke Ordening. Het was een gecombineerde vergadering van leden van de R.O.-commissie met die van Publieke Werken en Verkeer. Zoals wellicht bekend worden in commissie-vergaderingen geen besluiten geno men, alleen maar advies uitgebracht aan het college van b. en w. punt), vond de commissie unaniem dat met spoed dient te worden begonnen. Overigens zal er geen inspraak meer kunnen worden gepleegd. De commissie was van mening, dat de verkeersveiligheid gewoon eist, dat een goede oplossing wordt gevon den. En wel zo snel mogelijk. Wel worden de belanghebbenden op de hoogte gesteld van de beslissing via een gemeentelijke brief. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat rond 1981 gedacht moet worden aan een ongelijkvloerse kruising op dit punt, maar de commissie vond, dat met de nu door haar aekozen oplossinq de verkeersveiligheid beter is gediend, dan handhaving van het huidige knelpunt. heeft, waaraan verkeerstechnisch ge zien niet kan worden getornd. Ver schillende commissieleden waren bo vendien van mening, dat, zou de ge meente akkoord gaan met een dergelij ke afsluiting, dit zou betekenen, dat be woners van welke straat dan ook met een dergelijk verzoek zouden kunnen komen. De leden drongen bij wethou der Wagenaar aan om de Zwarteweg- bewoners en andere belanghebbenden nogmaals duidelijk te maken, dat er geen sprake kan zijn van afsluiting en dat de Zwarteweg zonder meer de funktie heeft van wiikontsluitinaswea en niet van woonstraat. Afsluiting van de Hamersveldseweg/ Zwarteweg voor vrachtverkeer vanaf de Noorderinslag is niet mogelijk Daar mee zou het hele centrum van Leusden worden geblokkeerd voor vracht verkeer. De commissie is van mening, dat de asfaltering voor een groot deel tegemoet komt aan de klachten van geluidsoverlast, doordat door asfalte ring voor een groot deel een eind zal worden gemaakt aan de trillingen door vrachtverkeer. Temeer, omdat ook de ondergrond van de weg zo goed moge lijk zal worden verbeterd. Het is te verwachten, dat nog dit jaar eigenaar van het café te worden opge vangen. Hij dient er bij zijn cliënten op aan te dringen, dat overbodig lawaai bij het verlaten van het café voor hem (de eigenaar) nadelig zal zijn, omdat vol gens de nieuwe politie-verordening dan kan worden besloten tot een vervroeg de sluiting, wat ook voor de cliënten niet prettig zal zijn. De eigenaar van de Swartesteegh zal in die zin een schrij ven krijgen, waarin dit duidelijk zal wor den uitgelegd Wat betreft de overlast aan de heren Fliek en Van Veen door mensen, die vernielingen aanrichten en in de tuinen urineren, déar kan de ge meente geen direkte oplossing voor aanbieden. Konstante kontrole door de politie is eveneens een onmogelijkheid. 'T SPUL: AFBREKEN De werkgroep 't Spul had in een be- stemmings-advies voorgesteld om de boerderij 't Spul in de wijk Groenhouten te bestemmen tot pony-boerderij. De desbetreffende gemeentelijke dienst stadsuitleg is echter niet zo gelukkig met dit voorstel, omdat op de geplande kinderboerderij eveneens dergelijke fa ciliteiten zullen worden gekreéerd. Daardoor zou een doublure kunnen ontstaan. Ook vond men een pony boerderij binnen de bebouwde kom, in een woonwijk niet zo'n gelukkige ge dachte. Zij adviseerde daarom 't Spul te bestemmen tot bewoning. Daar was de commissie het niet zo erg mee eens. Daardoor zou men in strijd komen met de bestemming van dit REKONSTRUKTIE KRUISPUNT GROENE ZOOM - BURG. DE BEAUFORTWEG Het zeer gevaarlijke kruispunt Groene Zoom - Burg. de Beaufortweg zal worden gerekonstrueerd om ver dere ongelukken op dat punt zoveel mogelijk te voorkomen Als b en w het advies van de commissie overnemen en de raad er ook mee akkoord kan gaan, dan zal de Burg Beaufortweg voor gemotoriseerd verkeer worden af gesloten aan de zijde van de Heiligen- bergerweg. De konstruktie van het huidige kruispunt is van dusdanige Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos Redaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld): De heer P. C. op den Camp, Finnmark 32, Leusden-c.tel. 033-41380 (sport) Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, Leusden-c., tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knijff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S D« meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BOU b.v. te Bameveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. Is een uitgave van de BDU-Krantencomblnatie, Postbus 67 te Bar- neveld. aard. dat langer uitstel niet meer te ver dedigen is. Zoals bekend is de huidige vorm van het kruispunt een compromis, ontstaan na inspraak van bewoners Wat nu op tafel kwam, was in feite het aanvankelijke voorstel van de ge meente De afsluiting zal volgens wet houder Wagenaar weinig gevolgen hebben voor de kwekerijen aan de Ur- sulineweg en de Driftakkerweg Vol gens tellingen maakten toch al weinig automobilisten gebruik van de Burg de Beaufortweq om die kwekeriien te kun nen bereiken. Maar afsluiting komt de verkeersveiligheid met name voor de fietsers wel ten goede, want dat biedt de mogelijkheid om het kruispunt dusdanig te rekonstrueren, dat de fietsers niet alleen een duidelijk overzicht hebben, maar ook,anders de Groene Zoom zul len naderen Met het afbreken van de woning (van de heer Vink) en de ge- luidswand. verplaatsing van groen e d zullen de problemen wat het uitzicht betreft verleden tijd kunnen zijn Daarbij zal worden gestreefd naar een goede vorm van een verkeerslicht-installatie (drukknopinstallatie in kombinatie met andere beveiligingen), zodat al het mo gelijke is gedaan om fietsers en brom fietsers de nodige garantie te bieden. Hoewel aanvankelijk het plan was om met de rekonstruktie te wachten tot de Noorderrandweg aansluiting zou krij gen op Rijksweg 28, acht het college wachten niet langer verantwoord Dat zou namelijk betekenen, dat niet eerder dan in 1981 aan verbetering kan wor den gedacht. Hoewel de nu op komst zijnde rekonstruktie niet definitief zal zijn (na aansluiting op Rijksweg 28 zal de Groene Zoom breder worden op dit ZWARTEWEG WORDT GEASFALTEERD Als het college het advies van de commissie overneemt en de raad akkoord gaat, zal de Zwarteweg nog dit jaar worden geasfalteerd, voor zover dit binnen de bebouwde kom nog niet het geval is. Verder zal wor den gestreefd naar een zo snel mo gelijke realisering van de aanleg van een parkeerterrein naast café De Swartesteegh. De commissie kwam hiermee tegemoet aan de lange reeks klachten van de Zwarteweg- bewoners inzake de trillingen, ver oorzaakt door doorgaand verkeer. De commissie heeft begrip voor de geluidsoverlast voor de Zwarteweg- bewoners, maar het verzoek van deze bewoners èn die van de Hamers veldseweg om de Zwarteweg ter hoogte van de Noorderrandweg af te sluiten, vond geen weerklank. Mét voorzitter Wagenaar waren de leden duidelijk van mening, dat de Zwarteweg zonder meer een ontsluitingsfunktie de Zwarteweg van asfalt zal worden voorzien, De Zwarteweg-bewoners krijgen hierover persoonlijk bericht en bovendien zal de heer Fliek een ant woord krijgen op zijn toegezonden tril- lingsrapport en de door hem, samen met de heer Van Veen gezonden brie ven over geluidsoverlast door de Swartesteegh-cliënten SWARTESTEEGH Wat die geluidsoverlast betreft had de commissie een duidelijke mening Door aanleg van de eerder genoemde parkeerplaats zal de parkeeroverlast op de Zwarteweg tot een minimum kunnen worden verminderd, ook al zullen er wat problemen moeten worden opgelost, omdat binnen afzienbare tijd wordt be gonnen aan de bouw van de Biezen- kamp-uitbreiding. waardoor de markt moet worden verplaatst en het bouwverkeer ook een route moet heb ben zonder al teveel overlast te veroor zaken De geluidsoverlast door Swar testeegh-cliënten dient verder door de WONINGSTICHTING LEUSDEN Het is duidelijk, dat, als er wat moet gebeuren, de aanzet daartoe door de Woningstichting Leusden gegeven dient te worden. We spraken hier over met de heer J. v. d. Weijden, de voorzitter van deze Leusdense wo ningbouwcorporatie. De heer Van de Weijden ..Natuurlijk willen wij wel een bijdrage leveren aan het opheffen van de woningnood onder alleenstaanden. Maar dat dient dan weloverwogen te gebeuren Je kunt niet zo maar zonder meer zeggen- kom, wij gaan wat voor de jongelui bouwen." Maar u hebt als woningstichting wel plannen in die richting? Voorzitter Van de Weijden Dat hebben we zeker Nadat de enquete was gehouden zijn we rond de tafel gaan zitten en ook al was het resultaat tav de alleenstaanden (en studenten) wat teleurstellend, hebben we toch on ze gedachten op tafel gelegd. Ik heb begrepen, dat het tijdstip, waarop de enquete is gehouden mede oorzaak is geweest van de geringe respons Ook wij geloven echter dat er sprake kan zijn van een woningprobleem onder deze categorie Ook zij, die nu wel een kamer of andere huisvesting hebben gevon den zullen wellicht graag anders en beter willen wonen tegen betaalbare huurprijzen. De heer Van de Weijden: „Dat ben ik met u eens. maar dat is juist de moei lijkheid- hoe realiseer je woningen, die voor de alleenstaanden te betalen zijn We hebben tegen de gemeente ge zegd als we woonruimte willen kreëren voor alleenstaanden, dan is het plan Zwanenburg daarvoor een goede plaats Dit deelplan ligt tegen het hoofd centrum aan en biedt aan alleenstaan den daardoor een aanknopingspunt voor gezelligheid (wat zo'n winkelcen trum met zich mee brengt). Op dit mo ment hebben we echter in de deelplan- nen, waar we nu aan het bouwen zijn of gaan bouwen voldoende kleine wonin gen met max. 2, 5 verblijfseenheden Toch is het de vraag of we deze wonin gen allemaal bezet krijgen, En dan ko men we weer terug op een belangrijk aspekt: betaalbaarheid Want het is een duidelijke zaak, dat alleenstaanden en met name studenten, niet de middelen hebben om een hoge huur op te bren gen. Daarom zullen we in het plan Zwa nenburg moeten gaan denken aan kleine woningen met een wat wij noemen verminderd afwerkingsni veau. Eenvoudiger van opzet dus, maar verder wel met alle voordelen van een echte woning. Door die een voudiger opzet kunnen dan lagere huren worden gevraagd. Alleen: we hebben nog geen duidelijk beeld over het aantal te bouwen woningen van dit type.'' IN 1980 Bij de Hogere School voor Ge zondheidszorg wordt een onderzoek gehouden ten aanzien van de be staande behoefte. Daarbij komt na tuurlijk ook een aantal studenten, dat nu onderdak heeft gevonden, maar een te hoge huur betaalt in vergelij king met het geboden comfort. Die studenten zullen vast bereid zijn een goede huur te betalen voor een wo ning, die zonder meer comfort te bieden heeft. Comfort, wat nu dage lijks wordt gemist. Ook buiten de HSG zijn natuurlijk alleenstaanden en zij, die willen samenwonen, die graag een dergelijke goedkope wo ning zouden willen huren. De heer Van der Weijden: „Daar hebt u gelijk in. We moeten natuurlijk ook de andere samenlevingsvormen buiten het huwelijk incalculeren Daar hebben we inderdaad aan gedacht. De jongelui van tegenwoordig willen inderdaad steeds jonger zelfstandig wonen. Daar hebben we rekening mee te houden. Maar de vraag blijft kunnen ze de huur straks opbrengen? Er zou natuurlijk ook gedacht kun nen worden aan wooneenheden met een gezamenlijk ontmoetingsruimte en kookgelegenheid. Er zou natuurlijk ook gedacht kun nen worden aan wooneenheden met een gezamenlijk ontmoetingsruimte en kookgelegenheid. De voorzitter van de Woningstichting Leusden acht dat ook een mogelijkheid. ,,Maar dan kom je natuurlijk met an dere problemen, zoals personeel. Er zal een beheerder moeten zijn en an deren." Konkreet gesteld: wat kunnen de studenten en andere alleenstaanden verwachten voor de nabije toekomst van de Woningstichting Leusden? Voorzitter Van der Weijden: „We hebben een voorstel aan de ge meente gedaan. Daarover moet nog verder worden gepraat. Maar als u mij konkreet vraagt wanneer een dergelijk project gerealiseerd zou kunnen worden, dan zegt ik: niet eerder dan in 1980." eerste instantie tegen was (de ge meente ging jaren geleden in tegen n NS-plan tot verbreding), is alles nu toen rond gekomen. Wethouder Wagenaar benadrukte, dat ook de Stichtse Mi lieufederatie, die aanvankelijk tegen het plan gekant was. reeds snel akkuord is gegaan met het plan, waardoor de veiligheid van de talrijke fietsers op de ze weg in de toekomst aanzienlijk zal zijn verbeterd. Verschillende commis sieleden drongen er bij het college op aan om er voor te zorgen, dat het fiets pad niet al te geïsoleerd zal komen te liggen, waardoor nieuwe gevaren voor de fietsers worden opgeroepen. Ook hier zal de nodige aandacht aan worden besteed WONINGEN VOOR ACHTERVELD Wethouder Wagenaar betreurde het niet op de hoogte te zijn geweest van de vergadering, die eveneens dinsdag avond werd gehouden in Achterveld, als protest tegen het uitblijven van de woningbouw in Achterveld „Als Ik dat had geweten, dan had den we als commissie daar van avond naar toe kunnen gaan," zei hij. Overigens had hij toch nog wel een verheugende mededeling voor de Achtervelders. Er is een plan in ont werp voor een dertig-tal woningen in Achterveld op grond, dat eigen dom van de gemeente is. Voor eind van dit jaar zal dat plan aan de Ach tervelders gepresenteerd kunnen worden. Bovendien zal er vrijdag een gesprek plaatsvinden tussen het college en de heer De Vor over over name van de door de heer De Vor gekochte grond in het uitbreidings gebied van Achterveld. „Het ziet er positief uit," aldus de heer Wage naar, die wel kansen voor over eenstemming zag. De geanimeerde commissiever gadering werd rond half elf besloten. Waarmee een eind kwam aan een in feite historische bijeenkomst: de eerste openbare commissie-verga dering in de gemeente Leusden. KORTE PUNTEN gebied en afgezien daarvan vond men het geen gelukkige oplossing de boerderij te gaan verkopen aan de hoogstbiedende, die daar dan in feite een riante bungalow van zou kunnen maken Temeer, omdat 't Spul geen ka rakteristieke, historische boerderij is, niet beeld-bepalend voor de wijk, stelden de leden unaniem voor b en w te adviseren een voorstel tot af braak te doen en op die plaats het voor de gemeente onlangs gepre senteerde groenplan uit te voeren. Het is het één of het andere: een pony-boerderij, waar de werkgroep voor koos of groen". Een pony boerderij zou een doublure met toe komstige voorzieningen betekenen en minder geschikt zijn in een woonwijk en bebouwing is tegen het bestemmingsplan. Afbreken, was de uiteindelijke konklusie en de be stemming uitvoeren volgens het be stemmingsplan. Voor de tabaksschuur - die buiten de diskussie stond - zal een bestemming worden gezocht. Gedacht wordt o.m aan een expositie- en atelierruimte voor de Vrije Kwasten, die al jaren om een dergelijke werk- en expositieruimte zit te springen. Maar er zijn natuurlijk ook andere mogelijkheden. Met dank voor het uitstekende werk, dat de werkgroep 't Spul heeft verricht, werd besloten het advies afbreken en groenplan uitvoeren aan b en w te ge ven. FIETSPAD- LOCKHORSTERWEG Het fietspad langs de Lockhorster weg zal met de meeste spoed worden uitgevoerd „Het is wel een olifantsdracht gewor den," aldus wethouder Wagenaar. maar ik ben blij, dat het nu eindelijk zo ver is. Het is geen eenvoudige zaak gebleken om de benodigde grond aan te kunnen kopen, maar als alles verder zonder moeilijkheden verloopt, kunnen deze maand de werkzaamheden wel licht nog van start gaan Voor de aanleg van het fietspad zal ook de spoorwego vergang verbreed worden Hoewel de Nederlandse Spoorwegen daar in De eerste paal voor het Hoofdcen trum De Hamershof zal op 10 oktober a.s worden geslagen. De branchever deling en de namen van de winkeliers die in het hoofdcentrum zullen komen, is vrijwel rond. Nog deze week vindt een laatste gesprek plaats. Met de Biezenkamp heeft de ge meente nog enkele probleempjes Ten aanzien van het kontrakt met AMRO- westland Utrecht inzake de afsluiting en afbraak van het noodwinkelcentrum moet nog worden gepraat. Het college tracht te bereiken, dat op 1 januari 1980 het noodwinkelcentrum zal worden ontruimd en niet eerder Wat de kwaliteit van de Biezenkamp betreft kan worden gesteld (naar aan leiding van twijfels binnen de werkgroep R.O van het CML), dat de uitbreiding zonder meer van goede kwaliteit zal zijn. ook ten aanzien van de materiaal keuze. Dat is duidelijk gebleken na ge sprekken met de architect en de stede- bouwkundige van Leusden. de heer Zuiderhoek. „Men heeft zeer zeker de intentie om er een heel mooi plan van te maken," aldus wethouder Wagenaar. Zowel de commissie R.O. als de CML- werkgroep krijgen in hun volgende ver gadering de volledige set tekeningen te zien, die zijn binnengekomen De nieuwe Montessori-school aan de Smoussesteeg zal worden uitgevoerd conform de wensen van het bestuur en de tekeningen van architect Jan Ver hoeven na enige wijzigingen. De goedkeuring van de inspekteur is nog niet binnen, maar er wordt naar ge streefd om dit gebouw - kosten twee miljoen gulden - nog voor het volgende schoolseizoen gereed te hebben De bouw zal in ieder geval door een Leusdense aannemer worden uitge voerd Het college heeft hiertoe drie Leusdense aannemers uitgenodigd voor een gesprek Er zal op korte termijn aandacht wor den besteed aan de verkeersveiligheid van de overstekende kinderen over de Noorderinslag naar de vierde openbare kleuter- en basisschool Waarschijnlijk zal tijdelijk gebruik worden gemaakt van een verplaatsbaar knipperlicht, terwijl over anderhalve maand meer uitzicht zal worden geschapen door het ver plaatsen van het daar aanwezige groen Het parkeerverbod langs de zijde van het noodwinkelcentrum De Rozen daallaan en de Torenakkerweg zal worden opgeheven om tegemoet te komen aan de steeds veelvuldiger voorkomende verkeersproblemen voor het winkelende publiek De Zwarteweg zal worden geasfalteerd.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3