I0K GEMEENTE MOET PAS OP DE PLAATS MAKEN: eusden heeft een tekort an ruim nderhalf miljoen gulden Financiële tegenvaller door het niet halen van 20.000 inwoners ijdelijk afsluiting an de Hessenweg ARNAVAL VOOR GEHANDICAPTEN Tekort op onderwijs nog groter Reinigingsrechten gaan in 1979 drastisch omhoog Portefeuille verdeling en spreekuren b. en w. Leusder Krant Begroting DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 br een verkeerslichtinstallatie op het kruispunt Arnhemseweg/Maanweg is in 1979 75.000,- uitgetrokken. ,Van de redaktie). LEUSDEN - Uit de aanbiedingsbrief bij de gemeentebegrotingen lor 1979 blijkt, dat de gemeente Leusden een tekort van ruim an- [rhalf miljoen gulden heeft op een gewone dienst. Wanneer de raad titer akkoord gaat met verschillende belastingverhogingen, kan dit kort worden teruggebracht tot 1.220.000,-. B. en w. stellen de raad or om daartoe de reinigingsrechten te verhogen van 65,- per nsluiting in 1978 tot 100,- in 1979. De marktgelden zullen dan met f procent worden verhoogd, de legestarieven met 3,5 procent en de flroerend goedbelastingen met 5 procent. Oe hondenbelasting ont- Tit evenmin aan een verhoging ais de raad ermee akkoord gaat: or de eerste hond wordt dat dan 56,-, voor de tweede hond 78,- voorelke volgende hond 100,-(was in 1978: resp. 53,-,/ 74,-en Ï5,-). De reinigingsrechten brengen na deze verhoging 178.500,- er op, de marktgelden 500,-, de leges 1500,-, de hondenbelas- I 4500,- en de onroerend goedbelastingen 133.600,-. 5RZAAK TEKORT 'e oorzaak van het tekort moet den gezocht in het feit, dat in de te plaats de gemeente Leusden 1 januari 1979 niet de 20.000 in- -aers zal hebben bereikt (volgens ""natting zal dat 19.850 zijn). Gevolg an is, dat de uitkering uit het meentefonds aanzienlijk minder zijn dan was verwacht. Volgens aanbiedingsbrief zal dat een be- g van 700.000,- zijn. Afgezien rvan is de uitkering uit het ge- -Mentefonds toch al verlaagd in het Muinigingskader van „Bestek 81" an de rijksoverheid. Dat betekent, dat de gemeente Leusden bij bena dering 58.000,- zal moeten „inle veren", aldus het college. Bovendien moet de gemeente Leusden rekenen op een lagere uit kering in het kader van ongewoon bevolkingsverloop. Dat scheelt Leusden een bedrag van 189.000,-. Telt men daarbij de toename van de kosten van de reinigingsdienst van 385.000,- en de verhoging van de subsidie voor de Muziekschool met 117.000,- dan weet men, wat de oorzaak is van dit voor Leusdense normen vrij aanzienlijke tekort op de begroting. Het tekort wordt overi gens gedekt uit de saldi-reserve. MEERJARENBEGROTING Juist nu er zuinig dient te worden om gesprongen met de beschikbare mid delen, achten b. en w. het noodzakeli|k, dat een meerjarenbegroting wordt op gesteld (met een meerjarenprogram ma), die minder verblijvend is dan de meerjarenbegroting, die tot nu toe werd ingediend. Zeker omdat er in de afgelo pen periode verschillende nota's over allerlei gemeentelijke aspekten zijn verschenen en nog zullen verschijnen (welzijn, personeelsbeleid, onderhoud wegen en gebouwen en personeelsbe zetting tot het jaar 2000) moet het mo gelijk zijn een meerjarenbegroting (met meerjarenprogramma wensenlijst) op te stellen, die meer inhoud heeft en waaraan een grotere waarde gehecht dient te worden. B en w. stellen zich voor een dergelijke meerjarenbegroting in nauwe samenwerking met de raad op te stellen. ONDERWIJS Er zal bijna niet worden bezuinigd op het kleuter-, basis- en buiten gewoon onderwijs, maar de verho gingen van de onderwljsvergoedin- gen zullen minimaal zijn. In het kader van „Bestek 81kan hieraan worden toegevoegd, dat het rijk met een ac tieplan zal komen. Zij schrijft aan de CHTERVELD- In verband met de onstructie van de Hessenweg in iterveld zal met ingang van andag 18 september gedurende vier weken de Hessenweg tus- Jan van Arkelweg en Schoon- rbekerweg voor doorgaand ver- on: ite keer zijn afgesloten. Gedurende de ze periode zal ook de Klettersteeg voor alle verkeer zijn afgesloten. Dit geldt echter niet voor de aan- wonenden en de bussen van de VAD die via de Klettersteeg worden omgeleid. Het doorgaande verkeer naar en van Barneveld wordt met behulp van verwij zingsborden omgeleid via de Postweg (voor het verkeer dat gebruik maakt van de Asschatterweg), dan wel via de Pa ter Stormstraat, Jan van Arkelweg en Terschuur (voor het verkeer dat gebruik maakt van de Hessenweg). De VAD-bussen naar en van Bar neveld zullen van 18 september t/m 20 september worden omgeleid via de Pater Stormstraat, Walter van Amers- foortstraat, Jan van Arkelweg en Klet tersteeg Vanaf 21 september zal de bus via de Jan van Arkelweg en de Klettersteeg worden omgeleid. De VAD zal voor verwijzing naar de verplaatste haltes zorgdragen EUSDEN/CENTRUM - Wij hebben f nieuws over de speciale car- [alsmiddag, die de Gouden Klomp aterdag 23 september de ,,uit de 1 gevallen" Leusdense jeugd aan- Gehandicapte jongeren, die om rrse redenen toch al zo weinig be ken worden bij feestjes e.d krijgen lun kans. De feestboot is inmiddels proviand voorzien, waarbij opval- p veel persoonlijke en materiële hulp ''s wordt geleverd Er worden zo'n 70 meest jeudige gasten verwacht, maar als er zich toch nogeen paar deelnemers willen aanmelden, die dat tot nu toe nagelaten hebben, zijn er nog mogelijkheden Wel snel even een seintje aan Piet Valkenet (telf 40942). De feestmiddag begint om 13.- uur (eventueel vervoer is ook geregeld) met een vrolijke ontvangst en koffie, limo nade en misschien zelfs een taartje Als het ijs Is gebroken gaan de artiesten en muzikanten aan de gang Er kunnen ook spelletjes worden gedaan en eigenlijk mag iedereen doen, waar hij of zij zin in heeft. Dat is gemakkelijk. Er komt nog een heleboel meer en ge ruchten gaan. dat er van hoog tot zeer hoog bezoek kan komen Zo tegen 17.- uur wordt het eind van de feest middag verwacht en dat zal voor velen te vroeg zijn Het blijkt toch wel een uitste kend idee van de carnavalsclub te zijn geweest om met deze plannen op tafel te komen. gemeenten: „Bij deze bezuinigings operatie (bedoeld wordt „Bestek 81") zijn het kleuter-, lager- en buitengewoon onderwijs niet alleen zoveel mogelijk ontzien, maar tevens wordt via het binnenkort te publice ren Actieplan de prioriteit benadrukt, die het kabinet toekent aan het basi sonderwijs." Ten aanzien van de ex ploitatiekosten van het onderwijs ziet de toekomst er niet erg rooskleurig uit. De voorlopige be dragen, die bekend zijn gemaakt, zijn „voorhands het maximum waartoe kan worden gegaan". De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heb ben te kennen gegeven zéér teleur gesteld te zijn over de uitkeringsbe dragen voor 1979. De gemeenten - aldus de VNG - staan voor de keuze om ten koste van andere voorzienin gen een groter tekort op hun onder wijsuitgaven te accepteren, dan wel het niveau van de onderwijs-uitga- ven zelf aan te tasten." De tekorten op het kleuteronderwijs in de gemeente Leusden zullen in 1979 stijgen tot 370.700.- (dat is 368,- per kleuter) en voor het basisonderwijs zal dit tekort in 1979 zijn gestegen tot 686.000,- 281,- per leerling). In het kader van de versobering heb ben b. en w. besloten de uitgaven voor de schoolbibliotheken te verminderen. Werd daarvoor in 1978 nog een bedrag van 5,- per leerling verstrekt, dit zal voor 1979 teruggebracht worden tot 3,- per leerling. B. en w. zeggen in hun aanbiedingsbrief, dat deze maatregel mede is gebaseerd op het feit, dat de voorzieningen in de openbare biblio theek zodanig zijn (tot 18 jaar o a. gratis lezen), dat inkrimping van dit bedrag gerechtvaardigd is. Voor het busvervoer ten behoeve van het schoolzwemmen zal het bedragdat per keer van de ouders wordt gevraagd als bijdrage, met tien cent worden ver hoogd. Het is te verwachten, dat logope dische hulp waar o.a. door het on derwijzend personeel ernstig wordt aangedrongen, opnieuw zal worden ingevoerd. Dit zal betekenen, dat het De gemeente moet heel wat geld bijleggen op het onderwijs in Leusden. Dit jaar nog meer dan vorige jaren door bezuinigingen van het rijk in het kader van „Bestek 81". tekort voor het basisonderwijs nog zal worden vergroot. REINIGINGSDIENST Doordat de gemeente Leusden in 1979 het vuil niet meer kan afvoeren naar de vuilnisstortplaats te Maarsber- gen, gaat de verwerking van dit huisvuil aanzienlijk meer geld kosten De ge meente moet in 1979 het vuil op de door de provincie Utrecht voorgeschreven wijze afvoeren, wat betekent dat met name de transportkosten en de kosten van vuilverwerking sterk zullen worden verhoogd Vandaar, dat de reinigings rechten op honderd gulden per jaar zullen worden gebracht als de raad hiermee akkoord kan gaan Dit jaar koste de reinigingsdienst de gemeente een bedrag van 352.722.-, volgend jaar zal dat meer dan verdubbeld zijn: 737.885,- De kosten per aansluiting voor 1979 worden op 144,68 ge raamd. Bij een bijdrage van 100.- per aansluiting, betekent dit. dat de ge meente per aansluiting 44,68 zal die nen te betalen. Er zijn op dit moment ruim 5000 aansluitingen. (1979: 5100) INVESTERINGEN Voor 1979 verwachten b. en w. de volgende investeringen te kunnen doen Verkeerslichten Arnhemseweg/ Maanweg 75 000,-; verbetering Langesteeg 430.000,-; Brug Lock- horsterweg 35.000,-; aanleg recre atieve fietsroutes 20 000.-; riolerin gen Arnhemseweg, Schutterhoeflaan en Bavoort 840.000.-; twee lokalen Gereformeerde basisschool 200.000.-, gemeenschapsruimte Rossenberghschool 150.000,-; bouw K B.O. school 2 000.000,-; verplaat sen lokalen 290.000,-; dak gym nastieklokaal Achterveld 45.000,-; dak sportzaal 40.000,-; berging De Til 25 000,-, aanbouw Blijhof/Lisiduna 30.000,-; verbouw Bolderikhof 500 000,-; wegen Valleisportpark 61 000,-; ijsbaan, recreatieterrein e.d. inBB-park/ 15.000,-; overkappin gen binnensportaccommodaties BB park 42.000,-; kleedaccommodatie De Eemelaar 142.000,- parkeervoor zieningen e.d. Valleisportpark 333.000,-. Verder zullen in 1979 be dragen worden gevoteerd voor o.m. het voorbereiden van het bestem mingsplan centraal buitengebied en het structuurplan Leusden-centrum. Hoeveel de centrale antenne inrichting, de enquete openbaar vervoer en het dienstencentrum open bejaardenwerk gaan kosten, laten b en w nog graag even oningevuld. Dat is ook het geval ten aanzien van het Dorpshuis in Leus den-Zuid. AMBULANTE FUNCTIO NARIS JEUGD EN JONGEREN WERK B. en w. hebben voor de aanstel- ling van een ambulante funktionaris voor het jeugd- en jongerenwerk op de begroting een bedrag van 55.900,- uitgetrokken. Het ligt in de lijn der verwachting, dat het college hierover binnen afzienbare tijd een voorstel aan de raad zal doen. Of de- ze funktionaris in dienst zal komen van de gemeente of van de Jeugdraad, daarover zijn de diskus- sies nog niet afgerond. (Zie ook het verslag van de Jeugdraadvergade ring in dit nummer). TEKORT SOCCLE De door de Stichting Sociaal Cul turele Centra Leusden (SOCCLE) in gediende begroting vermeldt een tekort van 210.660.- Daarbij is nog niet de exploitatie van de accommodatie in Achterveld begrepen (in de voormalige St Jozefschool) Daarvoor is op de be groting een bedrag van 64.360,- op genomen BEHANDELING TING BEGRO- ln de aanbiedingsbrief van het col lege wordt niet ingegaan op detail kwesties. Die zullen worden behandeld in de begrotingscommissies van de raad en zo nodig tijdens de hoofdstuks- gewijze behandeling van de begrotin gen in de raadsvergaderingen van ok tober, die aan de begrotingen zullen worden gewijd. Dat zal gebeuren op 12 en 31 oktober de bewoners van Leusden, die per aansluiting 100,- gaan betalen als de raad akkoord gaat. Portefeuilleverdeling College van Burgemeester en Wethouders, m i.v. 6-9-1978 Burgemeester: Algemene bestuurszaken Kabinet Personeel en organisatie Politie/openbare orde Brandweer Juridische zaken Alg. bestuurszaken (w.o. voorlichting, representatie en burgerzin) Vestiging van bedrijven Naamgeving wegen Civiele verdediging/Bescherming be volking Hulpverlening (w o rampenplan en distributie-aangelegenheden) Gewest-zaken (regionaal, zowel pro vincie als landelijk) Bestuurlijke reorganisatie P U W C. P.U.E.M. Waterleiding Wethouder Wagenaar: Openbare werken en ruimtelijke ordening Openbare werken Ruimtelijke ordening Huisvesting (nieuwbouw, alsmede be heer en onderhoud gebouwen) Bouw- en woningtoezicht Monumentenzorg Verkeer Grondbeheer Reiniging (beheer) Milieu/natuurbescherming Begraafplaatsen (planologisch) C.A.I. GC.N. Wethouder van Woudenberg: Maatschappelijk Welzijn en on derwijs Sociale zaken Woonwagenwerk Huisvesting (toewijzing woningen) Onderwijs Sport/cultuur/recreatie/jeugd- en jon gerenwerk Welzijnszaken Volksgezondheid (incl. ambulance vervoer, district gezondheidsdienst, G.G D., slachthuiszaken, warenwet) Agrarische zaken Peuter-speelzalen Bejaardenzorg Wijkverenigingen S.O.C.C.L.E. Muziekschool-onderwijs Subsidie-beleid Wethouder Mandemaker: Financiën en economische aan gelegenheden Financiën en economische aangele genheden Grondbedrijf Belastingen en verzekeringen Automatisering Reiniging (beleid) Midden- en Kleinbedrijf Marktwezen Financieel beleid stichtingen Openbare nutsvoorzieningen Openbaar vervoer C.M.L. Woningstichting Groenstichting Zwembadstichting. SPREEKUREN BURGEMEES TER EN WETHOUDERS Burgemeester (bij voorkeur via af spraak via secretaresse) iedere dinsdag van 9.30 tot 10.00 uur in de voormalige raadzaal te Achterveld, iedere dinsdag van 10 30 tot 11.30 uur in het gemeentehuis te Leusden-cen trum. Wethouder Wagenaar (volgens af spraak via secretaresse) iedere vrijdag van 20 00 tot 22 30 uur in het gemeentehuis te Leusden-centrum. Wethouder Van Woudenberg (vol gens afspraak via secretaresse): iedere vrijdag van 19.00 tot 20 00 uur in het gemeentehuis te Leusden-centrum. Wethouder Mandemaker (volgens afspraak via secretaresse): iedere vrijdag van 19 00 tot 20.00 uur in het gemeentehuis te Leusden-centrum.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5