,Tal van faktoren veroorzaakten tekort van anderhalf miljoen" Vgrarische bezwaren tegen weede waterwingebied Horsterweg llijhof heeft program klaar i COLLEGE OVER BEGROTINGEN 1979 SPORT MOET MEER ZELF GAAN BETALEN COMMISSIE-VERGADERINGEN VANAF NU OPENBAAR HALF MILJOEN GERESERVEERD VOOR VERBOUW BOERDERIJ STICHTING DE BOOM TEGEN RUITERSPORT-REKREATIE OP BELANGRIJKE AGRARISCHE GRONDEN Leusder Krant Begroting DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 (Van de redaktie). LEUSDEN - Er zijn tal van faktoren, die het tekort op de begrotingen voor 979 hebben veroorzaakt, stelt wethouder J. Mandemaker nadrukkelijk vast een gesprek dat wij met hem èn burgemeester Rademaker hadden over de jmeentelijke begrotingen voor 1979. „In de aanbiedingsbrief staat slechts >n deel van de oorzaken." De wethouder wees onder meer op het feit, dat er van uitgaven zijn (zoals aan energie e.d.) die drastisch zijn verhoogd, maar aar geen inkomsten tegenover staan. Ook het feit, dat het woningbouw- ogramma is achtergebleven, spreekt een woordje mee: minder woningen ebouwd, minder opbrengsten onroerend goedbelasting. „De enige speling ie het gemeentebestuur overblijft om te tekorten enigszins op te vangen is et belastinggebied, maar dat bestrijkt maar tien procent van het totale emeentelijke huishoudboekje." Een huishoudboekje, dat trouwens bijzon- er ingewikkeld in elkaar zit. EKORT GEDEKT ,.Het tekort zal worden gedekt uit de ildl-reserve", aldus de wethouder, naar dat betekent wèl, dat we in het imende jaar voorzichtiger te werk illen moeten gaan en onze uitgaven tzonderlijk goed zullen moeten bewa- >n We zullen er voor moeten waken, it de begroting niet wordt overschre- m, want het is een duidelijke zaak dat ize saldi-reserves niet onuitputtelijk jn Als het tekort voor 1979 daaruit ordt gedekt, dan zal er ongeveer nog ?t zoveel overblijvenDat betekent, als bij de volgende begroting opnieuw >n dergelijk tekort hebben, dat de re- irves zullen zijn uitgeput." NELLER BOUWEN? Als leek zou je op het eerste ge- ht zeggen: Leusden heeft op 150 irsonen na de 20.000 inwoners niet haald. Waarom niet sneller ge luwd, zodat sneller kon worden af- ïleverd en de bijdrage uit het ge- eentefonds zo n zeven ton hoger u zijn geweest? Burgemeester Rademaker: .Als de ak zo simpel lag Waar het om gaat dat Leusden een prioriteit heeft ge ld Zij heeft gezegd we bouwen in rste instantie voor de eigen inwoners el. dat betekent dan, dat het ves- ngsoverschot (het verschil tussen rtrekkende en komende bewoners) t erg veel groter kan worden De sdenaren verhuizen wel naar uwe woningen, maar ze behoorden ■tot het inwonertal van de gemeente jsden Bovendien willen we wel 'lier bouwen, maar we moeten daar- de richtlijnen van de provinciale erheid natuurlijk wel in acht nemen Zoals bekend heeft de provincie ge zegd. jullie mogen driehonderd wonin gen per jaar bouwen, meer niet. En stel, dat we het woningbouwprogramma zouden kunnen halen, dan zijn er tal van andere faktoren, die de zaak dwars kunnen zitten, zoals langer durend overleg, technische problemen, etc." PERSONEELSTEKORT Wat die vertragingen betreft: wet houder Wagenaar heeft kortgeleden in de raad uitgelegd, dat de vertra gingen in de tweede fase hoofdzake lijk zijn ontstaan door een te kleine dienst Stadsuitleg. Waarom dan niet méér personeel aangetrokken? Dat verhoogt weliswaar de per soneelskosten, maar daar staat weer een snellere afwikkeling van de plannen tegenover, wat geld uit spaart. Burgemeester Rademaker: „Zoals bekend mag Leusden driehonderd wo ningen per jaar bouwen tot omstreeks 1985. Een dergelijke bouw betekent, dat een bepaald aantal mensen nodig is om dit voor te bereiden Na 1985 echter zal een afbouw plaatsvinden waarin aanzienlijk minder gebouwd zal wor den. Daardoor zal een overschot aan personeel ontstaan. Het college en ook de raad staat wat huiverig tegenover een te grote bezetting van een bepaal de dienst, die na een periode van top- produktie deels overbodig zou worden We hebben ook rekening te houden met deze ambtenaren Het werk, wat op dit moment teveel zou zijn, wordt uitbe steed aan externe adviseurs. Zo zijn verschillende bestemmingsplannen, die door de dienst werden voorbereid, door externe adviseurs verder uitge werkt en afgerond Dat systeem funk- tioneert goed De vertraging van de tweede fase. met name het plan Lan- genbeek, is niet allèèn te wijten aan een achterstand in de dienst stadsuitleg." ROZENDAAL Opvallend In de lijst van bestem mingsplannen die ofwel nog in voor bereiding zijn, in ontwikkeling of zijn goedgekeurd, is de wijk Rozendaal. Terwijl de meeste plannen uit de eerste fase al ver zijn gevorderd of zijn goedgekeurd (er is toen ge bouwd via artikel 19 wat betekent dat later de uitwerking nog moet ge beuren), is het oudste (en eerste) plan uit de eerste fase, Rozendaal, nog niet verder gekomen dan over leg door Provinciale Planologische Commissie. Onze vraag: hoe komt dat? Gemeentevoorlichter Hans Her mans: „De oorzaak moet gezocht wor den in het vrij langdurige'overleg wat er is geweest na de expositie van het plan in 1976. Uit die expositie kwamen in- spraakbrieven, waarin onder andere het één en ander werd opgemerkt ten aanzien van het wel of niet toestaan vah aanbouw aan de kopgevels in het plan. Ook de vraag of de woningen naar bo ven mochten worden uitgebreid, is een punt van diskussie geweest en overleg met stedebouwkundigen. Daarnaast heeft de regeling van de overdracht van de groenvoorzieningen door de Groenstichting Rozendaal nogal wat tijd in beslag genomen. Dat geldt ook voor het artikel 8 overleg, waarbij alle mogelijke provinciale en niet-provin- ciale instanties worden betrokken. Ook dat heeft nogal wat tijd gekost. Op dit moment ligt het plan bij de PPC. Daarna volgt de gewone procedure zoals ter visie-legging, vaststelling door de raad. het opnieuw ter <7isie leggen en vast stelling door de provincie." Op dit moment is de vyijk Rozendaal op papier nog steeds het agrarisch ge bied wat het was. voordat in 1969 Eurowoningen b v. met veel flair aan de bouw van de wijk begon. nog geen plan voor We moeten eerst nog eens bekijken hoe het gebouw er bouwkundig bijstaat, wat het gaat kos ten om het op te knappen en wat de bestemming ervan zal zijn En dat geldt ook voor de andere boerderijen die de gemeente op dit moment in haar bezit heeft. Het bedrag van 500.000,- hoeft niet speciaal voor Midden-Krakhorst bestemd te zijn, hoewel deze boerderij - èls er wordt verbouwd - wel als eerste in aanmerking komtMet de reserve ring van dit bedrag is de reserve voor dit soort voorzieningen uitgeput. Wethou der Mandemaker „Dat komt, doordat de sociaal-culturele voorzieningen in Achterveld (oude St. Jozefschool) en Leusden/Zuid (dorpshuis) de nodige reserveringen hebben opgedist.' Bur gemeester Rademaker „En op bijdra gen van het rijk zullen we voorlopig niet hoeven te rekenen We zijn wat dat be treft voorlopig op ons zelf aangewe- SUBSIDIES Bij de begrotingen is een lijst ge voegd van posten, die ofwel aan zienlijk verhoogd zijn of wel aan zienlijk verlaagd. Enkele opvallende posten daarbij zijn die van de bi bliotheek 18.000,- minder) en peuterspeelzaal-werk 6.000,- minder). Is er op deze posten be zuinigd? Burgemeester Rademaker „Wat de bibliotheek betreft dat kan ik u wel uit leggen. Er is geen sprake van. dat de bibliotheek minder geld ter beschikking zal krijgen voor het komende begro tingsjaar. Het is zo. dat de gemeente subsidieert via een aflopende schaal. Wat de gemeente per jaar minder gaat betalen (en dat is voor 1979 dan die bewuste 18 000,-) dat wordt door het rijk méér betaald. Bovendien speelt in deze kwestie ook de afschrijving van de boeken een rol Doordat de bibliothe ken in Leusden nieuw zijn, met een vrij nieuw boekenbestand, waarbij de ge meente ook nog eens 60.000,- extra heeft bijgedragen aan nieuwe boeken, is de afschrijving nog niet zo groot. Dat wordt pas aktueel als de boeken vijf jaar oud zijn." Ten aanzien van het peuterspeel- zaalwerk ligt de zaak iets anders, ook al wordt ook hier in geen geval bezuinigd. We spraken hierover met de heer La- keman, chef welzijnszaken. „We heb ben in de afgelopen jaren te ruim ge raamd met het oog op eventuele nieuwe peuterspeelzalen. Nu de toe BOERDERIJ KRAKHORST MIDDEN- Voor boerderij Midden-Krakhorst (in de begroting staat Bolderikhof) wordt een half miljoen gereserveerd. Burgemeester Rademaker: „We hebben dat bedrag gereserveerd. Er is Het plan Rozendaal tijdens de bouw in het begin der zeventiger jaren. Nu in 1978 nog steeds op agrarisch gebied stand zich vrijwel heeft gestabiliseerd, is die 6 000.- extra niet nodig Zoals bekend financiert de gemeente voor honderd procent de huisvestingskosten en voor 25 procent de kosten van per soneel. Dat blijft ook voor 1979 onge wijzigd SPORT De sportverenigingen zullen in het komende jaar veel meer aan zelf werkzaamheid moeten gaan doen. De subsidie, die de gemeente jaar lijks aan de sportstichting verstrekt, zal in ieder geval met ruim een ton worden verminderd. Hoewel op de begroting van 1979 een bedrag voor de sportstichting staat, dat zo'n drie ton lager ligt, is er elders in de be groting een reserve opgevoerd van 177.000,- voor onvoorziene geval len inzake de sport. Dat geld is in principe voor de sport beschikbaar, maar in eerste instantie wordt er door het college toch van uitgegaan, dat de Sportstichting en met haar de aangesloten verenigingen, hun ei gen bijdragen zullen moeten verho gen. Ook een pas op de plaats dus voor de sport. Het zal primair het be leid zijn van de Sportstichting hoe dit geld zal worden besteed. Het overleg hierover dient voor 1 januari 1979 te zijn afgerond. COMMISSIE VERGADERINGEN OPENBAAR Met ingang van deze week zullen alle gemeentelijke commissieverga deringen openbaar zijn. Hiermee loopt het college al vast vooruit op de besluiten, die de raad hierover nog moeten nemen voor het nieuwe jaar. Dit openbaar maken van de commissies is in nauw overleg ge beurd met de verschillende frakties door middel van het senioren-kon- vent. „Maar dat betekent niet", aldus bur gemeester Rademaker, „dat het nu al geheel volgens de voorgestelde regels zal gaan geschieden Er zijn een aantal huis-regeltjes opgesteld, waaraan het publiek zich voorlopig zal dienen te houden. Zo zal er vooralsnog geen sprake zijn van spreekrecht voordat dit officieel is geregeld. Het zal voor beide zijden een kwestie van wennen zijn." De eerstkomende openbare com missievergaderingen (na het verschij nen van deze krant) zijn op maandag 18 september, raadzaal commissie Wel zijn. dinsdag 19 september 17 00 uur begrotingscommissie R.O.op dinsdag avond 19 september commissie pu blieke werken (20.00 uur) in de kantine Zwarteweg, op woensdag 20 september begrotingscommissie financiën, op woensdag 27 september: technische commissie onderwijs (raadzaal). De vergaderingen beginnen in de regel om acht uur. U bent vanaf heden ook van harte welkom De begrotingsvergaderingen wor den gehouden op dinsdag 12 ok tober 19.30 uur (algemene beschou wingen) en op dinsdag 31 oktober om 14.00 uur en om 19.30 uur (ant woord b. en w. du- en replieken). AN DE REDAKTIE) LEUSDEN - Tijdens de op maan- g 4 september in Utrecht gehou- n hoorzitting van een commissie het college van Gedeputeerde iten van Utrecht inzake de be- aren tegen het bestemmingsplan itengebied-Oost (van de ge- ente Leusden) ging de heer D. A. rbeek uit Leusden wat dieper in op n bezwaren. Hij vond het onjuist, t zijn bezwaar tegen het bestem- ;n van een terrein ten noord-wes- van de Horsterweg tot water gebied, ongegrond was ver- lard, door de provinciale commis- in een advies aan GS. 3tj de provincie is men van mening, toewijzing van dit gebied tot water- i-terrein, geen belemmeringen ople- rt ten aanzien van de exploitatie van grond voor de daar aanwezige agra- rs. De heer Verbeek bestreed dat tij- ns zijn pleidooi voor de commissie. .Het bezwaarschrift bracht de gehele drijfsvoering in dit gebied naar vo- |n", aldus de heer Verbeek „en niet en de bodem-exploitatie". De heer Verbeek ging daarom nog maar eens in om alle andere aspekten, die verbon den zijn an het bestemmen van grond tot waterwingebied. „De agrariër, die in een dergelijk waterwingebied zijn be drijfsgebouwen wil aanpassen of ver nieuwen, wordt - voor het verkrijgen van een vergunning hiervoor - gecon fronteerd met verzwaarde bouw - eisen dan een bedrijf in een normaal agra risch gebied Dat brengt met zich mee, dat de kosten voor deze agrariër aan merkelijk hoger zullen worden" De heer Verbeek vond het redelijk, dat in de voorschriften behorende bij het be stemmingsplan Buitengebied-Oost wordt voorzien in een redelijke tege moetkoming inzake extra kosten voor agrariërs in het waterwingebied ten noord-oosten van de Horsterweg. BEZWAREN DE BOOM STICHTING De heer G. Wanner was in Utrecht aanwezig om de bezwaren van de Stichting De Boom nader toe te lich ten. Hij wees er onder meer op dat de stichting het toejuicht, dat de be zwaren (ook van de stichting) tegen de doortrekking van de Noorderin slag over het Valleikanaal door GS gegrond zijn verklaard. Wat betreft het uitoefenen van ruitersport in agrarische gebieden van land schappelijke en grote landschappe lijke waarde, daarover verschilde De Boom van mening met de Provin ciale Planologische Commissie. De heer Wanner „Dat de Recreatie- raad in de prov. Utrecht zich bezig houdt met een onderzoek daaromtrent waarvan de resultaten overigens nog niet bekend zijn, behoeft naar de me ning van het bestuur van de Stichting „De Boom" niet in te houden, het inge diende bezwaar ongegrond te verkla ren. Wij hebben duidelijk ervaring met de ze soort van sportbeoefening, die vaak uitmondt in meerdere vormen van openluchtrecreatie, waarvoor de be doelde terreinen bepaald niet geschikt zijn Ook de in deze gebieden wonende agrariërs ondervinden daarvan duide lijk hinder, voorbeelden van het ont sluiten van landhekken met alle gevol gen van dien, zijn er te over Daarnaast is op grond van de huidige regeling die voor de openstelling van kracht is, het onmogelijk deze tak van sport toe te laten, hoewel de Gemeente Leusden van mening is dat tegen inci denteel" berijden geen bezwaren kun nen bestaan, Een dergelijk „recept" is in de praktijk zeer moeilijk te hanteren en men vervalt dan vaak in vriendjes politiek. Een geheel ander punt is dat de Stichting ,,De Boom" van mening is dat hier inbreuk wordt gemaakt op een „privaat-rechterlijke aangele genheid". Het zou de voorkeur ver dienen dat een bestemmingsplan daarop wordt afgestemd". DIEFSTALLEN UIT AUTO'S AUTO IN BRAND uf» EUSDEN - De speel- en rekrea- 'ereniging Blijhof heeft voor het mende jaar al een heel programma ar Onderstaand vindt u de he nrijkste data met de verschillende ;iviteiten. andag 11 september. Volksdan- De nieuwe cursus gaat van start 9ens de indeling, 's Middags van 00-17.00 uur kinderen van 6 tot en !t 9 jaar. 's Avonds van 19 00-20 00 kinderen van 10 jaar en ouder, 's •nds van 20.00-21.30 uur gevorder- 'jeugd en volwassenen Woensdag 27 september. Film. Dit zal verder iedere laatste woensdag van de maand zijn. Er wordt met een tekenfilm begonnen zodat de kleine kinderen ook kunnen komen, een volgende keer een film speciaal voor de iets oudere kin deren. Dit wordt het hele jaar geva rieerd. Kosten 1.- voor leden en 2,- voor niet leden Aanvangstijden 13.30 uur en 15.30 uur Woensdag en donderdag 4 en 5 ok tober gaan de winterclubs van start Op de winterclubs kunnen de kinderen fijn knutselen Diverse technieken wor den hun geleerd, maar het is vooral be langrijk samen bezig te zijn en plezier te hebben. De winterclubs duren tot eind maart Zaterdag 30 september. Instuif van 10 tot 12 uur Om de veertien dagen zal er een instuif zijn Kleien, schilderen, tim meren en andere aktiviteiten zullen het komende jaar aan bod komen. Leeftijd vanaf 4 jaar en jonger met vader of moeder. Donderdag 5 oktober. De ouder commissie van de peuterspeelzaal or ganiseert een ouderavond Nieuwe ouderraadsleden zullen deze avond benoemd worden, en de film Er ge beurt helemaal niets" over de opvang van jonge kinderen bij opname in het ziekenhuis wordt vertoond. Hierna kun nen er vragen worden gesteld aan ver tegenwoordigers van de kinderafdeling van het St. Elisabeth ziekenhuis te Amersfoort. Zaterdag 2 december. Groot feest sa men met Sint Nicolaas in t Ros Beyaart ter ere van zijn verjaardag. Wilt u verder nog inlichtingen of wilt u uzelf of uw kind opgeven kan dat bij Nona v.d. Burg. tel 42250 of Marianne Kleuters, tel 43516 WAAR MOGEN DE JON GENS CROSSEN? Er wordt gecrossed op de bouwplaats aan de Olmenlaan bij de in aanbouw zijnde bankgirocentrale. De politie maakt de jongens er op attent, dat het verboden is op bouwterreinen te crossen Er zijn al verscheidene malen jon gens door de politie weggestuurd Het probleem blijft hangende. Wéér mogen de jongens dan wèl crossen? Kan de gemeente Leusden nu eindelijk eens, na al die jaren, ergens een cross- terreintje voor die jongens aanwijzen7 De jongens wilden proberen met de burgemeester hierover in kontakt te komen. Zou dit zoveelste kontakt nu eindelijk eens kunnen resulteren in het beschikbaar stellen van een cross- terreintje, waaraan sinds jaar en dag behoefte bestaat in onze gemeente! AUTO OPENGEBROKEN In de avond van vrijdag 1 september werd ingebroken in een op de Treker- weg geparkeerd staande auto. Ten na dele van de heer T P uit Leusden werd een totocamera met verscheidene bij behorende lenzen ontvreemd, ter waarde van 4.000.- De politie kan er het publiek niet ge noeg op attenderen geen kostbare voorwerpen achter te laten in een ge parkeerde auto. Deze dienen op z'n minst aan het oog onttrokken te worden door in de kofferberging te worden weggesloten. Zondag 3 september had de heer J. K. uit 's-Gravenhage zijn auto geparkeerd op de parkeerplaats van het picnicterrein in Den Treek Toen hij weer in zijn wagen wilde stappen bleek deze te zijn openge broken. De heer K. miste diverse voorwerpen. Op vrijdag 8 september vond er andermaal een diefstal uit een auto plaats: De heer J C. G. uit IJs- selstein had zijn auto geparkeerd op een parkeerplaats in Den Treek. Het raampje van het rechterportier van de auto bleek bij zijn terug komst te zijn vernield. Drie tassen werden uit de auto ontvreemd. Diezelfde dag vond een diefstal uit de auto van de heer T. J. A. K. uit Maassluis plaats. Deze had zijn auto neergezet op de parkeerplaats bij restaurant Alberts Corner Het linkerportier van de auto werd opengebroken. Vermist wordt een bruin koffertje met kleding en dergelijke Ook op zaterdag 9 september waren onbevoegden weer in de weer met het openbreken van au to's. De heer J. G van Z. uit Amersfoort deed aangifte van het feit, dat zijn auto was opengebro ken op de Trekerweg. Een portier raampje was geforceerd Vermist wordt een bruine handtas met 300,- en diverse bescheiden Aan de Hamersveldseweg vloog op zaterdag 2 september de auto van de heer M. G. M. W. uit Leus den in brand ten aevolae van een kortsluiting, die in de auto ontstond. De brandweer kwam de auto blus sen. AANRIJDING Nabij de spoorwegovergang op de Hamersveldseweg werd de auto van de Duitser F K uit Mün- chenthal aangereden Het gebeur de op dinsdag 5 september. De heer E. M. H. M uit Leusden hield niet voldoende rechts op de Ha mersveldseweg en reed daarbij met zijn wagen op die van de heer K. Er ontstond alleen materiële schade. AANRIJDING De heer Van der D uit Am sterdam verleende in zijn auto geen voorrang op de kruising van de Van Hardenbroek van Ammerstollaan en de Oranjelaan op donderdag 7 september De auto. bestuurd door de heer B N uit Leusden, werd hierdoor aangereden. Er ontstond uitsluitend materiële schade. VERNIELING/ DIEFSTAL INBRAAK De heer Van A uit Leusden deed er op maandag 4 september aan gifte van, dat er in zijn woning aan de Trekerweg was ingebroken, en dat hij een bedrag van 150,- mis te. TWEE AUTO'S TOTAL LOSS CONTROLES Op de kruising van de Midden met de Asschatterweg verleende de automobilist C. L. uit Amersfoort op zondag 3 september geen voorrang aan de automobilist J. J W. uit Leusden. De botsing van bei de auto's kwam zo hevig aan, dat beide voertuigen total loss zijn. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Bij een controle, die de politie uit voerde op zaterdag 2 september moest één automobilist worden be keurd wegens het rijden met een verlopen rijbewijs. Vrijdag 8 september hield de Leusdense politie controle op de cafesluitingen en de overlast, die di verse Leusdense cafe's bezorgen aan de omwonenden. Bij de politie kwam op donderdag 7 september de melding binnen dat een aantal jongelui bij de spoorlijn aan de Lockhorsterweg bezig wa ren onderdelen van bromfietsen af te halen. De politie was snel ter plaatse, maar het onderzoek leverde geen resultaat op. OVERLAST VRACHTWAGENS De bewoners van de Grifthorst poneerden bij de politie op vrijdag 8 september een klacht betreffende het, in strijd met de Algemene Poli tie Verordening, parkeren van vrachtwagens op de Rossenberg laan. De politie is hiertegen op getreden.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7