Het gaat ons niet om het weren een boerenbedrijf, maar om behoud van 't landschap" Voorrangsregeling ongedaan maken en weg afsluiten ;OMMENTAAR STICHTSE MILIEUFEDERATIE GEMEENTE HEEFT NIET DE JUISTE PROCEDURE IN ACHT GENOMEN Bouw gierkelder van Pon-boerderij wordt verder afgemaakt tWARTEWEGBEWONERS VOOR RAAD VAN STATE: Ingezonden: TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT KURSUSSEN SPREEKVAARDIGHEID DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1978 9 fan de redaktie) LEUSDEN - Omdat wij vorige week niet in waren geslaagd kom- entaar te krijgen van de Stichtse ilieu Federatie ten aanzien van de faire rond de Pon-Boerderij in de ifaamde driehoek, vroegen wij de deratie alsnog kommentaar. De ichtse Milieufederatie schrijft: Bij de ter inzagelegging van het Ustemmingsplan Buitengebied- Dóst van de gemeente Leusden viel et de Stichtse Milieufederatie op dat landschappelijke waarde die de indriehoek heeft en waarvan velen Leusden-Zuid dagelijks kunnen nieten niet werd beschermd. Dit mis werd door de raad ten volle rkend en bij de vaststelling van dit in door de raad op 25 augustus 77 kreeg dit gebied de bestem ing „Agrarisch gebied met land- happelijke waarde". De bij dat plan horende voorschriften voorzagen lerzijds in een bescherming van it landschap, er mogen geen lutwallen worden gerooid en tuwwerken zijn aan hoogtematen •onden, dus geen grove toren- s in dit kleinschalige gebied, an- zijds bood het plan de mogelijk- id voor het aangeven van een a- risch bouwperceel waarop een jrarisch bedrijf kan worden opge- :ht. Het bestemmingsplan Buitengebied ost voorziet dus in de mogelijkheden pr het bouwen van een boerderij door i b.v. en het biedt de gewenste be- herming aan het landschap. Het was dan ook opmerkelijk dat op Inovember 1977 ruim twee maanden de vaststelling van het bestem- hgsplan voor de Pondriehoek dit be- nmingsplan weer werd ingetrokken. ACHTERDOCHT Aan de raad werd voorgesteld dat dit gebeurde om te voorkomen dat bouwaanvragen ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten zouden moeten worden voorgedragen 8. en w. vrees den dat dit college de goedkeuring zou onthouden daar in het ontwerp streekplan dit gebied als bedrijfsterrein werd aangeduid. De loco-burgemees- ter hanteerde bi) de presentatie van het intrekkingsvoorstel de term juridische truc, en dit wekt achterdocht. Dit woord heeft immers een ongunstige beteke nis. VOGELVRIJ Daarbij moet worden opgemerkt dat in augustus bij de vaststelling van het bestemmingsplan het voorontwerp streekplan al bekend was. Men had dus bij de vaststelling dit gebied al uit het plan kunnen laten. Het is dan ook onze stellige overtuiging dat het indienen van het bouwplan, door Pon b.v., de reden is geweest tot deze kunstgreep om dit bouwplan niet voor te hoeven dragen aan Gedeputeerde Staten. Met dit in- trekkingsbesluit verklaarde de ge meente Leusden dit gebied in zekere zin vogelvrij. Immers de beschermende bepalingen vervielen. Men zou het ge bied landschappelijk geheel op zijn kop kunnen zetten. Ook ten aanzien van de bebouwing ontbreken daarvoor voor schriften met betrekking tot omvang en hoogtemaat. De Stichtse Milieufedera tie is van mening dat de uit het bestem mingsplan Buitengebied voortvloeien de bescherming dit gebied niet mag ontvallen om dit landschappelijk waar devol stukje Leusden zeker te stellen. Al in begin december kwam het ad vies van de Provinciaal Planologische Commissie waaruit bleek dat er geen bezwaar tegen bestond de „Pond riehoek" in het streekplan als agrarisch gebied op te nemen Ons inziens reden genoeg om terug te komen op het be sluit waarbij dit gebied de bescherming ontviel Omdat het intact laten van dit gebied ons ter harte gaat vroegen wij bij de Raad van State, afdeling rechtspraak, het raadsbesluit te schorsen en te ver nietigen. Daarbij is door de Stichtse Mi lieufederatie duidelijk gesteld dat het niet gaat om het weren van een agra risch bedrijf doch om het behoud van de landschappelijke bescherming. Uit de beschikking van de voorzitter van de raad van state blijkt dat ons verzoek niet kon worden ontvangen daar dit intrek- kingsbesluit nog goedkeuring behoeft van het college van Gedeputeerde Staten. Daar het college van Gedepu teerde Staten die mening niet was toe gedaan zoals bleek uit de beantwoor ding van Statenvragen heeft de Sticht se Milieufederatie zich tot het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening gewend met het verzoek hier in het belang van het landschap de juiste maatregelen te laten treffen ten behoeve van de veiligstelling van dit qebied NOG GEEN RECHTSKRACHT Opmerkelijk is dat de gemeente haar besluit tot intrekking van een deel van het Buitengebied-Oost nimmer ter goedkeuring heeft voorgedragen aan het college van Gedeputeerde Staten Ons inziens blijven bouwaanvragen dan ook onderworpen aan het bestem mingsplan Buitengebied-Oost daar de intrekking nog geen rechtskracht heeft. Niettemin is onlangs gebleken door die schorsing van de bouwvergunning van Pon b.v dat door de gemeente een ver gunning is verstrekt zonder de juiste procedure in acht te nemen. De aan vraag is niet ter beoordeling voorgedra gen aan Gedeputeerde Staten Die afgifte vond overigens plaats twee maanden na de vaststelling van het streekplan waarbij het gebied een agrarische bestemming kreeg. De ge meente had dus niets te vrezen tenzij de bouwaanvraag reden geeft tot het onthouden van toestemming. Het is voor ons gissen of de schorsing slechts plaatsvindt op grond van een onjuiste procedure of dat tevens het bouwplan niet voldoet aan de eisen die het bestemmingsplan Buitengebied- Oost stelt ten aanzien van de bebou wing. De gemeente heeft weliswaar in de Leusder Krant aangegeven dat er een regeling is die de landschappelijke waarde beschermt, maar ieder agra risch bouwplan, en dat kan met toren silo's van 25 30 meter hoogte in dit gebied zeer schadelijk zijn, moet wor den gehonoreerd als de mening van de gemeente wordt gevolgd dat kan wor den teruggevallen op een oud uit breidingsplan van 1959. EIGENAAR VRIJ Deze houding van de gemeente leidt ertoe dat de eigenaar vrijwel kan doen wat hij wil, daar zij de greep op de zaak middels een bestemmingsplan uit han den geeft. Wij hopen dat de gemeente spoedig blijk geeft dat het menens is met de landschappelijke be scherming voor de Pondriehoek door aan te geven dat het bestem mingsplan Buitengebied-Oost de toetssteen is waaraan de ontwikke lingen in dit gebied worden getoetst. Op grond daarvan kan met een ar tikel 19 procedure het probleem voor de heer Pon ook spoedig worden af gehandeld", aldus de Stichting Stichtse Milieufederatie. (Van de redaktie) LEUSDEN/ZUID - De bouw van de boerderij van Pon is officieel stopgezet, maar voor één ge deelte geldt dit bouwverbod (nog) niet. Woordvoerder Servaas van Pon b.v. maakt er ons opmerk zaam op, dat de gierput, waaraan men reeds was begonnen, mag worden afgebouwd uit veilig heidsoverwegingen. Dit dient binnen een maand te zijn ge schied en dat betekent, dat het werk op 4 oktober gereed dient te zijn. Dit werk houdt in het plaat sen van wandbekleding en het storten van beton, het plaatsen van de bekisting ter afdekking van de gierkelder, het storten van de vloer op maaiveldhoogte, het demonteren van de bronbema ling en het egaliseren van de grond rondom de gierkelder. Voor deze afbouw van de (diepe en voor kinderen uiterst gevaar lijke) gierkelder is toestemming verleend. Overigens moet de heer Servaas nog iets van het hart ten aanzien van de stopzetting. Hij is het niet zo erg met de Stichtse Milieufederatie eens en hij be treurt het, dat het een kwestie van wantrouwen is. „Wij hebben ons schriftelijk vastgelegd de land schappelijke waarde van het ter rein in stand te zullen houden", aldus de Pon-woordvoerder. „We zouden het in dit verband wel zo charmant hebben gevonden, wanneer de Stichtse Milieufede ratie met ons tijdig was komen praten en ons had gezegd: het spijt ons. maar dat is niet vol doende, we tekenen beroep aan. Dat zou ons als bedrijf heel wat geld hebben uitgespaard, want dan zouden wij vanzelfsprekend niet direkt aan de bouw van de boerderij zijn begonnen. Dat dit niet is gebeurd, betreuren wij". 'an de redaktie). EUSDEN/CENTRUM - Bewoners de Zwarteweg hebben het er - druk mee. Naast hun bijna tuwige" strijd tegen het zware [keer dat volgens hen een onjuist ruik van deze wijkstraat maakt én strijd tegen de overlast die ze gen te ondervinden van de be kers van café De Swartesteegh, en ze vorige week vertegen- Drdigd bij een hoorzitting van de id van State in Den Haag, waar ze waar hadden aangetekend tegen instellen van de Zwarteweg en nersveldseweg tot voorrangs- De heer H. C. van Veen deed ens deze hoorzitting het woord lens 112 bewoners van beide en. Namens de gemeente sprak leer Paardekooper. Zoals bekend zijn de Zwarteweg en de Hamers veldseweg sinds 1973 voorrangs wegen. Zeer tegen de zin in van de bewoners langs deze wegen, die toch al gekonfronteerd werden met een zeer snel groeiende verkeers stroom en in de nieuwe maatregel alleen maar een escalatie zagen van het verkeersaanbod én de snelheid op deze beide wegen. Zij tekenden bezwaar aan tegen het besluit van de raad (raadsbesluit 4 juni 1973). ZWARTEWEG AFSLUITEN De heer Van Veen ging uitgebreid in op de voorgeschiedenis en memoreer de het feit, dat de volledige gerekon- strueerde Burg de Beaufortweg bij de Groene Zoom een dusdanig kruispunt kreeg, dat de weg niet meer werd ge bruikt waarvoor het volgens hem was gerekonstrueerd: als ontsluitingsweg. Ook wees hij op het verkeersaantrek- kende aspekt van de Zwarteweg en de Hamersveldseweg als voorrangsweg. Belangrijkste grief van de bewoners blijft wel het feit, dat tot nu toe de afslui ting van de Zwarteweg voor vracht verkeer niet dét effekt heeft gekregen, als werd verwacht. Naast het verzor gend vrachtverkeer wordt de weg nog steeds door veel vrachtwagens ge bruikt, die zich niets van het inrijverbod aantrekken. De bewoners willen dit vrachtverkeer nu helemaal onmogelijk maken, door voor te stellen het kruispunt Noorderrandweg-Zwarteweg af te sluiten voor alle autoverkeer (ook het openbaar vervoer) Het verkeer dient - aldus de bewoners - omgeleid te worden via de Noorderrandweg en Groene Zoom en na doortrekking van Noorderrandweg naar de Middenweg ook via deze verbinding. Bovendien dient de voorrangsmaatregel ongedaan te worden gemaakt. GEEN RACEBAAN De heer Paardekooper wees namens de gemeente in zijn pleitnota op het feit, dat tal van wijkwegen op de Hamers veldseweg en Zwarteweg uitkomen, waardoor deze beide wegen het ka rakter van ontsluitingswegen hebben. „De aanwijzing van deze weggedeel ten tot voorrangsweg heeft niet het ef fekt, dat deze wegen, zoals appellant het noemen, als een racebaan worden gebruikt. De aanwijzing als zodanig is slechts een bevestiging van het karak ter van deze wegen. Een bevestiging, die plaats vindt op grond van de ver keersveiligheid. Ter bevordering van diezelfde verkeersveiligheid is de om leidingsroute voor het zware verkeer ingesteld." De heer Paardekooper vond het terecht, dat de bewoners konstate ren, dat het vele verkeer trillingen op en rond deze weg veroorzaakt. „Maar," zo stelde hij, „het al dan niet aanwezig zijn van een voorrangs regeling zal geen verandering in de ze trillingen brengen." Hij wees er op, dat nadat de klinkerverharding in de Zwarteweg zal zijn vervangen door asfalt óf geheel zal zijn hersteld, deze trillingen drastisch zullen zijn verminderd. NEGATIEF ADVIES Overigens is het advies van de hoofdingenieur-direkteur van de Rijks waterstaat in de provincie Utrecht ne gatief ten aanzien van de wens van de Hamersveldseweg- en Zwarteweg- bewoners In dit advies staat, dat het beroep van de bewoners dient te wor den verworpen en een dergelijk advies weegt meestal zwaar bij de beoordeling door de Raad van State De hoofdinge nieur-direkteur schrijft, dat niet ontkend kan worden, dat deze maatregel de verkeersoverlast door zwaar vracht verkeer in de hand kan hebben ge werkt, maar ook zonder dat soort ver keer zouden beide wegen voorrangs wegen dienen te zijn RIJKSWEG 28 Het ziet er naar uit, dat de bewo ners van de Zwarteweg en de Ha mersveldseweg voorlopig nog even de tanden op elkaar moeten zetten. Pas als de aansluiting via de Noord errandweg op Rijksweg 28 een feit zal zijn en de Noorderrandweg is aangesloten op de Middenweg, kan van verlichting van Hamersveldse weg en Zwarteweg worden gespro ken. Ook dan pas zal het-volgensde gemeente - mogelijk zijn om al het verkeer om te leiden. Óp de vraag hoe het dan zit met de politiekon- trole, antwoordde de heer Paarde kooper, dat hieraan de nodige aan dacht wordt besteed. De bewoners denken daar heel anders over. Zij blijven van mening, dat een strin gentere kontrole al heel wat ellende zou kunnen voorkomen. (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) APPLAUS VOOR DE RAAD Een applaus voor onze burgemeester en raadsleden Daarmee wilde ik even beginnen na het lezen van het com mentaar van V op de behandeling in de gemeenteraad van de subsidie voor kinderopvang. Ik ben zeer zeker voor emancipatie en zeg niet dat vrouwen maar thuis moeten blijven. Integendeel, de vrouw moet net zo goed deelnemen aan de maatschappij als de man. Ech ter niet ten koste van de kinderen! Moeder-mavo's, VOS-cursussen e d zijn voor vrouwen van onze tijd een wel kome mogelijkheid om zich te oriënte ren in de samenleving, verruiming van inzicht in die dingen waar een vrouw vroeger niets van af wist en zelfs buiten werd gehouden. „Vrouwen mogen best iets bijleren, maar ze mogen er niets mee doen" aldus V. Ik vind dat V de vrouwen wel over eèn kam scheert en zich niet realiseert dat er nog al wat categorieën vrouwen zijn; de onge trouwde vrouw, de ongehuwde moeder, getrouwde vrouw, getrouwde vrouw met kinderen, gescheiden vrouw, de weduwe. Ik neem aan dat de heer V steeds over de vrouwen met kinderen praat Is er voor kinderen in onze maat schappij soms geen plaats meer7 Het lijkt wel of het kind tegenwoordig als een blok aan het been wordt beschouwd. Die kinderen moeten maar ergens op geborgen worden want moeder moet zo nodig buitenshuis gaan werken Ik ben het ermee eens dat een vrouw niet altijd in huis hoeft te blijven zitten, maar regel het dan zo dat een kind hiervan niet het slachtoffer wordt U heeft die kinderen toch zelf gewild! Draag er dan ook de verantwoordelijkheid voor U hoeft het blad van Latent Talent maar in te kijken en vindt mogelijkheden genoeg om iets te gaan doen en kon takten op te doen Want daar gaat het vaak om Men wil eruit omdat de sleur van het huishouden als een beklem ming gaat werken, „de muren vliegen op me af', wordt er dan gezegd Het zogenaamde „vrouwendepressiviteits- syndroom". alduè mevr Verduin. Oke. heel goed te begrijpen, maar ik vind dat er in Leusden voor deze groep mensen nog al wat gedaan wordt. Als hél niet overdag kan. nou dan 's avonds. Kan ook dit niet, wacht dan nog een paar jaar tot de kinderen groter zijn Dat een kind een keer naar een crèche gaat, prima, zelfs heel goed voor hem, maar dit moet geen moéten zijn omdat moeder gaat werken. Hierbij wil ik wel opmerken dat die gevallen waar werken een „bittere" noodzaak is (b v. ongehuwde moeder) buiten dit betoog vallen Maar deze uit- zonderingsgroep lijkt me niet dusdanig groot dat een gemeentelijke subsidie hier op z'n plaats is. Daarvoor kunnen weer andere bronnen aangeboord wor den. Het is echter een modetrant ge worden om te gaan werken, dan ben je een vrouw van deze tijd Een kind heeft echter, zeker in de eerste levensjaren, de warmte en liefde van de moeder no dig Bedenk dit eens wanneer U weer zo nodig moet werken! Ria Siegmund. Beroep: Huisvrouw Akkerwinde 13 Leusden/C Het instituut voor effektieve talenstudie. Engels, Duits, Frans, Spaans, Italiaans, Nederlands. Talenpraktikum kursussen, individuele (10,40,60 of 100 uur) voor - beginners - gevorderden - vergevorderden Algemeen, toeristisch, commercieel, economisch en technisch taalgebruik. Iedere morgen, middag en avond lessen. GESPECIALISEERDE KURSUSSEN INTENSIEVE SPOEDKURSUSSEN BEDRIJFSKURSUSSEN inlichtingen: 033-29097 ewoners van Zwarteweg en Hamersveldseweg zullen afsluiting van het kruispunt Noorderrandweg/Zwarteweg )r alle auto-verkeer.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 9