„Open Huis" bij Van Eeken CVB-Leusden-zuid )ver „Pro Rege" Snelle verbetering financie- ing coördinatie noodzakelijk" Lieshout heropende ENNISMAKINGSAVOND EUTERSPEELZAAL „NIJNTJE" jEMONSTRATIE BEJAARDENWERK KPJ Leusden VROUWENCAFÉ NIEUWS UIT DE HERVORMDE EN GEREFORMEERDE KERKEN j Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1978 11 LEUSDEN/CENTRUM - Vrijdag en »aterdag hield „biljartmaker" Jan van Eeken in zijn bedrijf op het in- lustrieterrein aan de Hamers- zeldseweg open huis. Een open tuis. dat eigenlijk al heel snel weer licht moest. Zo druk was het er met de grote ichare van vrienden, kennissen, klan- en en andere belangstellenden Op >en zoldertje aan de Amersfoortse St tochusstraat is hij in het begin van de rijftiger jaren begonnen met het maken fan biljartkeuen. Al spoedig werd het .labriekje veel te klein en een jaar of fijftien geleden kocht Van Eeken 12.- per meter') de grond in Leusden, vaarop een werkplaats werd gebouwd ju is de zaak weer flink uitgebreid en lan van Eeken beschikt over een ruimte ian tweemaal 37 bij 7 meter voor werk- ilaats en toonzaal Het vervaardigen ian keuen werd stopgezet toen de con ventie (vooral uit Japan) te groot verd Nu is het maken van tafelbiljarts in velerlei maten en uitvoeringen een zeer belangrijk onderdeel van het be drijf en daarnaast houdt men zich bezig met reparatie en onderhoud van bil jarttafels Voorts is er een levendige handel ontstaan in sportartikelen als (wedstrijd) biljarts. tafeltennistafels, voetbalspelen, sjoelbakken, schaak- en damspelen, enz Jan van Eeken doet in pricipe alleen zaken met particu lieren. voor wie hij op bestelling ook ei ken tafels, ombouwen voor schouwen en bar- en aanrechtbladen maakt. Het bedrijf loopt uitstekend en naast drie man personeel zijn meerdere van de 7 kinderen van het echtpaar Van Eeken in de zaak werkzaam en niet te vergeten mevrouw Van Eeken. die al zolang als het bedrijf bestaat de gehele admini stratie voert en de telefoon behandelt. Aan de Hamersveldseweg staat nu de zaak van een enthousiaste houtbewer ker. die eigenlijk tandtechniker had moeten worden... LEUSOEN - Op dinsdag 12 sep- ;mber hield de Nederlandse Chrfs- Vrouwen Bond afdeling Leus- m-Zuid haar eerste bijeenkomst in It seizoen. Er was een kleine groep leden opge- )men, onder wie twee gasten. Presi de, mevrouw Abbring, herdacht in iar openingswoord de 24-jarige Bram vervest, die deze week is overleden, a de schriftlezing uit Lucas 8 vers 7 ng mevrouw Abbring voor in gebed, 'salm 100 werd gezamenlijk gezon- n. Mevrouw Abbring hield een medi- tati^ o^èr ^de woorden ..De vrouwen, die Jezus dienden" Daarna kreeg de heer Haasjes, pro pagandist van de Koninklijke Neder landse Militaire Bond ,,Pro Rege" het woord. ,,Wij ouderen", aldus de spreker. ..hebben tijdens onze jeugd de ver schrikkingen van een oorlog gekend. De indrukken van zo'n periode vormen een onuitwisbaar deel van onze eduka- tie. Sinds de oorlog is er ontzettend veel veranderd De jeugd van vandaag leeft in een geheel andere situatie. De tech niek heeft grote vooruitgangen geboekt (ruimtevaart. computer). Weten schappelijk kunnen we heel veel ver klaren. Luxe en welvaart heersen alom Maar, tegenover iedere vooruitgang staat vernietiging. De techniek", aldus de spreker, .groeit boven onze macht We ervaren dagelijks een overstroming van ver schuivingen en veranderingen, die niet bij te houden zijn. Alles wordt steeds ingewikkelder Sommige mensen kan het niet meer schelen. Ze voelen zich onmachtig. In deze situatie moeten de jonge mensen leven Ze komen in een wereld vol welvaart, en waarderen die welvaart heel anders dan de ouderen. Op een gegeven moment komt voor veel jongens de militaire dienst, waar ze een golf van informatie over zich heen krijgen. Er is een overstelping van si tuaties. waarmee ze vaak geen weg weten Het gevolg bij velen is ruwheid en onverschilligheid Drie op de tien jongens worden op geroepen voor militaire dienst, voor een periode van tien tot veertien maanden. Velen voelen zich gediskrimineerd. en balen van de dienst. Na diensttijd kun nen de meesten van hen 's avonds niet naar huis Om daarin tegemoet te ko men zijn er voor de dienstplichtigen op vangmogelijkheden in militaire tehuizen en klubhuizen In Nederland zijn er, afgezien van de andere tehuizen, 44 tehuizen van Pro testantse origine, die tot de Pro Rege Klubhuizen behoren. De deuren van deze tehuizen staan ook open voor an ders denkenden of gelovenden Iedere militair is er welkom. De militairen ont vangen in deze tehuizen een stuk vriendelijkheid, en ze kunnen zich er uitspreken tegenover de dominee Het doel van ,,Pro Rege" is om naast Christelijke gastvrijheid verantwoorde ontspanning en evangelische informa tie te geven. ..Pro Rege" (Rex koning; Pro Rege Voor de koning) is een zelfstandige vereniging, die haar gelden krijgt voor 55 uit de buffetwinsten, voor 28 uit de subsidie van de overheid, voor 17 uit giften en donaties van de leden De Pro Rege Klubhuizen willen trachten door een positieve sfeer, mo derne inrichting en door een grote mate van service gezelligheid voor de mili tairen te brengen, waardoor deze gaan kiezen voor de Protestantse militaire tehuizen Niets wordt de bezoeker van het mi litaire tehuis opgedrongen Maar wel wil de bond ..Pro Rege", dat de P van Protestants Militair Tehuis iets heeft te betekenen De confrontatie met Jezus Christus kan en moet een natuurlijke zaak zijn Na de pauze en d^ mededelingen volgde een dia-vertoning met leerzame kwis, geleid door de heer Haasjes Me vrouw Abbring dankte de spreker voor zijn betoog, en sloot de bijeenkomst met een dankgebed. Gezamenlijk werd lied 459 gezongen Op maandag 9 oktober is er in het Gereformeerd Dienstencentrum een gezamenlijke bijeenkomst van NCVB-zuid en -centrum, KPO en Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen. LEUSDEN - Maandag 18 sep- mber hield peuterspeelzaal Nijntje in kennismakingsavond. Na het sbruikelijke kopje koffie en de ope- ng door de voorzitter vertelde in van de leidsters Ellie Blaas hoe in ochtend of middag op de peuter- >eelzaal in zijn werk gaat. Dit werd g leuk gedaan en het applaus was in ook niet van de lucht Na deze teenzetting werd de film van Jan 'ijman „Speelruimte" gedraaid, en nogal oude film (1970) waarin >or en tegen van kinderopvang werd besproken binnen een wijk raadsvergadering met daar tus sendoor beelden van een creche in Amsterdam. Na afloop van de film. werd een korte pauze ingelast, waarin je met be hulp van plakkertjes vragen kon beant woorden op een groot affiche. Onder andere kwam de vraag aan bod waar om doe je je kind naar de peuterspeel zaal Er was keuze tussen drie ant woorden. A Meer speelruimte. B Be tere omgang met andere kinderen. C Betere omgang met andere kinderen en volwassenen. Bij antwoord B. zaten de meeste plakkertjes. Onder leiding van Ria To bias, lerares Kinderverzorging en op voeding werd hierna per tafel gediscus sieerd over: Is het kind er voor jou of ben jij er voor het kind, een zeer zwart wit vraag natuurlijk, die je niet met ja of nee kunt beantwoorden. Uit de diskussie bleek, dat er veel werd gesproken over de zorg en de verantwoordelijkheid voor het kind en jezelf prettig voelen om daardoor het kind beter te kunnen be geleiden. Maar. merkte Ria Tobias op. er is weinig gesproken over het plezier met het kind. de leuke dingen van zo'n kind hetgeen minstens even belangrijk is. Een goed geslaagde avond met zo'n 50 ouders LEUSDEN - Maandag 18 sep tember was er weer vrouwencafé. Ditmaal een open avond met tafels vol literatuur op het gebied ..van de vrouw". Romans, autobiografieën, tijd schriften, krantenknipsels, teveel om op te noemen. Zo'n 30 vrouwen zijn even bin nengewipt. De een las uren en ging dan weer weg, de ander bekeek het even en ging lekker aan de bar wat drinken. Zoveel mogelijk werd er met iedereen even een praatje gemaakt en verschillende suggesties zijn dan ook genoteerd. Daar zal zeker wat mee gedaan worden. Volgende week maandag weer vrouwencafé In de Hakhorst aan vang 20.00 uur. EUSDEN/UTRECHT - In het ïstencentrum Zuilen te Utrecht op 13 september 1978 ruim hon- d ouderen en vertegenwoordi- s van vele uiteenlopende organi ses op het gebied van het bejaar- 'werk bijeen geweest voor een fonstratieve bijeenkomst tegen financiële beleid van C.R.M. Het test richtte zich met name tegen subsidiestop in het bejaarden- k die al twee jaar lang bestaat. •Idens de bijeenkomst werd naast heren Tj. Schuil, functionaris in £ht en G. H Kombrink, bestuurslid ^henen, door de heer H Kuiper 3.S.B.0 Provincie Utrecht) het >rd gevoerd 'et name vestigde laatstgenoemde, er voortdurend applaus van de wezigen. de aandacht op het feit dat de ouderen van nü geweest zijn die welvaart in de jaren '50 hebben op- touwd. Subsidie voor het werk van de bejaarden mag daarom geen kunst zijn, 't is een moreel, gerechtvaardigd en zedelijk recht". Hoewel C R M. in de persoon van de minister uitgenodigd was om eventueel zijn beleid te verde digen. had staatssecretaris Wallis de Vries de voorkeur om een delegatie te ontvangen. Staande de bijeenkomst werd unaniem de volgende motie aan genomen ..Ouderen, functionarissen, be stuursleden en vrijwilligers'van instel lingen voor het gekoördineerd bejaar- denwerk én derden-belanghebbenden, bijeen op een demonstratieve bijeen komst op 13 september 1978 te Utrecht, spreken hun ernstige veront rusting uit over de financiering van het bejaardenwerk op plaatselijk en regio naal niveau Door het uitblijven van subsidie dan wel het niet subsidiëren van nieuwe, door C.R.M gepropageerde aktivitei- ten, dreigen veel ouderen tussen wal en schip te geraken. Subsidie is geen gunst, maar een recht, gebaseerd op het feit dat de ouderen van nu, de wel vaart van Nederland hebben opge bouwd. Mede gezien de bezuinigingen op voorzieningen, die voor ouderen van levensbelang kunnen zijn, dringen wij aan op een snelle verbetering van de financiering van het gekoördineerd be jaardenwerk en gaan over tot de orde van de dag." De uit de aanwezigen benoemde delegatie kreeg de opdracht van de vergadering mede om de staatssec retaris naast de motie een pakket van ruim 1.250 handtekeningen van mede sympathisanten en een begrotings overzicht voor het gekoördineerd be jaardenwerk (ruim 1,7 miljoen dringend nodig om het werk in Utrecht in stand te houden) aan te bieden LEUSDEN - KPJ Leusden doet ook dit jaar weer mee aan de kring N O.-ac tiviteiten. De eerste zal zijn op zondag 24 september a s. Er wordt dan op de Altisbaan te Amersfoort een kring at- letiekdag gehouden. Naast Leusden doen ook Achterveld, Hoogland en Eemnes mee Op het programma staan verschillende onderdelen zoals, hoog springen, verspringen, hink-stap- sprong, Zweedse estafette en ver schillende loopnummers n.l. 100m, 400m. 800m, 3000m en een pres- tatieloop. Deze onderdelen gelden zo wel voor dames als heren. Deze dag begint om 11 00 uur en zal circa 17 00 uur afgelopen zijn De Altisbaan ligt bij de sporthal de Koppel. Twee weken later zondag 8 oktober zal in de sporthal de Koppel weer een kringbasketbaltoemooi gehouden wor den Het bestuur van Leusden hoopt op een groot aantal deelnemers en toeschou wers aan beide activiteiten Doe mee aan deze activiteiten en geef je op aan Richard Schoonderbeek. tel. 41761 of Vincent Brouwer tel 41601 VREDESWEEK VAN 24 TOT 30 SEP TEMBER LEUSDEN - Vorig jaar startte het In terkerkelijk Vredesberaad met de aktie ..Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland" Dit heeft in 250 plaatsen kerngroepen opgeleverd, die zich intensief met het probleem van de kernwapens zijn gaan bezighouden Ook Leusden heeft een IKV-kerngroep Dit jaar hebben de IKV-kernen zich met een open brief gericht tot de pas tores, parochie- en kerkeraden van alle kerken in Nederland Het is zeer be langrijk wat daarin wordt gezegd. ,,De kerken zouden, in plaats van de bestaande situatie op het gebied van de kernbewapening onaangetast te laten, de stem moeten laten horen van de ge wone mensen, die zich door dit systeem van bewapening bedreigd en buiten gesloten voelen, en die, als het ooit tot een gewapend conflict komt, de slacht offers zullen zijn. De kerken moeten in alle dorpen en steden aan gewone mensen de gele genheid bieden om hun gedachten en verlangens te uiten, opdat die kunnen uitmonden in een gerichte discussie, die politiek van belang wordt Zij zouden moeten bewerkstelligen dat de verant woordelijkheid voor de wijze van be scherming van dat wat ons lief en dierbaar is. weer gelegd wordt in de handen van de mensen zelf" AGAPÉ-MAALTIJD De eerste Agapé-maaltijd is op zon dag 24 september om 19 00 uur bij Sietske en Peter IJtsema, Goudplevier 41, telefoon 40514. Nieuwkomers zijn van harte welkom. In verband met de hoeveelheden soep en brood graag tij dig aanmelden bij Sietske. DS RIDDERBOS-BEVES TIGING In de morgendienst van zondag 24 september zal in het Pongebouw wor den bevestigd Ds J S Ridderbos door zijn collega Ds W. Stolte uit Goes. Het zaï een gezamenlijke dienst zijn van de Gereformeerde en de Hervormde Gemeente in Leusden SPREEKUUR IN GROENHORSTSCHOOL Met ingang van donderdag 21 sep tember zal Ds J. J. Weernekers op don derdag van 18 45 tot 19 15 uur spreek uur houden in de Groenhorstschool voor de gemeenteleden uit Groenhou ten, Akkerhoeve en Noordwijk KERKERAADS- BIBLIOTHEEK Uit de nalatenschappen van mej A A. de Beaufort en D H van der Veen ontving de kerkeraad een aantal boe ken Deze worden op kaart gebracht, en zullen binnenkort gebruikt worden in het kerkewerk. RENOVATIE DORPSKERK De werkzaamheden aan de Dorps kerk zijn momenteel in volle gang. Eni ge onderdelen zijn reeds afgerond, het voegwerk aan de buitenzijde is (op de voorzijde na) klaar en ook de bin nenmuren en het plafond zijn reeds op geknapt. De verwachting is dat het merendeel van de werkzaamheden, overeenkomstig de planning, eind september zal zijn voltooid. Uit de bij dragen die tot nu toe zijn binnen geko men blijkt dat ook de gemeenteleden overtuigd zijn van de noodzaak onze kerk goed te onderhouden. Er is reeds 60.000,- ontvangen waarvan een groot deel bestaat uit giften o.a op giro nr. 3100 t.n.v. Renovatie Dorpskerk. Eén dezer dagen zal gestart worden met een huis aan huis aktie waarbij zo wel giften als leningen welkom zijn De Werkgroep Renovatie hoopt, dat aan het einde van het jaar een groot deel van de kosten van de renovatie (ruim 200.000,-) door giften en leningen is gedekt. OUD PAPIER IN LEUS DEN-ZUID Even een berichtje over de container die elke eerste zaterdag van de maand bi| het winkelcentrum de Bieshaar staat De opbrengst is bestemd voor de Re novatie van de Dorpskerk De op brengst van de maanden juni 4450 kg. juli 3000 kg augustus 5540 kg en september 6780 kg. De prijs is wel laag maar de groep onder leiding van Aernoud de Lange gaat ge woon door Op zaterdag 7 oktober staat de container er weer. Als men het papier eerder kwijt wil of moeilijk bij de container kan brengen, dan even bellen naar 03498-2003 KLEDINGBEURS LEUSDEN-ZUID HVD Op woensdag 4 oktober wordt de jaarlijkse kledmgbeurs gehouden De verkoop begint om 2.00 uur en duurt tot 5.00 uur 's middags, in het Trefpunt Kleding die nog goed bruikbaar en schoon is. kunt u inleveren op maandag 2 oktober en dinsdag 3 oktober van 14 00-15.00 uur, ook in het TrefpunJ*,-" Arnhemseweg 75. Mocht u niet in de gelegenheid zijn de kleding te brengen dan kunt u' kontakt opnemen met onderstaande adressen Mevrouw Sjoerds, Pr. Irenelaan 41tel. 40456; Mevrouw Abbring, Pr Christinalaan 7. tel 42047; Mevrouw Weernekers, Arnhemseweg 77. tel 40832. PASTORALE GROEP WERK- ln de werkgroep, die namens de wijk- kerkeraad zorg draagt voor het per soonlijk- en groothuisbezoek zijn een aantal vacatures ontstaan. De heer Korpel, oud. voor de wijk Hamersveld- noord, moet wegens drukke werk zaamheden zijn ambt gaan neerleggen Gelukkig is hij bereid te wachten tot een opvolg(st)er voor hem is benoemd. De leden van de wijkgemeente worden in de gelegenheid gesteld, binnen 10 da gen namen in te dienen bij de secretaris van de wijkkerkeraad. Voorts zijn de dames Kamper en Vossebeld met hun werk in het kader van het nieuw-inge- komen bezoek gestopt, en hebben de heren De Jong en Van Mourik hun func tie van pastorale medewerker neerge legd Allen om diverse redenen. Mevrouw van Bruxvoort. Vogelwikke 14 is bereid gevonden nieuwe gemeente leden te verwelkomen. weekend-diensten WEEKEINDE: 24/25 september HUISARTSEN Voor 4de huisaartsen in de gemeente Leusden voor de praktijken van de artsen Binkhorst, Boersema/Koch, Lantink/Verha- ge, Van Nieuwkerk en Den Toom, neemt dit weekeinde waar dr. Den Toom, Van Diepenheim Scheltuslaan 7, Leusden/Z tel. 033—43300. Voor spoedgevallen: spreekuur zaterdag- en zondagmiddag om 14 uur Visites graag voor 10 uur 's morgens aanvragen. APOTHEEK: Apotheek Leusden, Torenakkerweg-win- kelcentrum Rozendaal, geopend van maan dag tot en met vrijdag van 08 30 uur tot 18 uur en uitsluitend voor spoedeisende ge vallen van 19 30 uur tot 20 00 uur. Op za terdag en zondag geopend van 14 tot 14.30 uur en van 17 30 tot 18.00 uur. WIJKVERPLEGING Dit weekeinde heeft zr. Dignum, Walter van Amersfoortstraat 36, Achterveld, tel. 03425-1333 dienst In de week volgende op dit weekeinde heeft avonddienst zr. Dig num VERLOSKUNDIGE:Mevr. Thuis-Paulus sen, Kon. Wllhelminalaan 18, Amersfoort tel. 033-10886 TANDARTS: Voor noodgevallen in het weekeinde Dokterscentrale Amersfoort tel. 033- 22000 MAATSCHAPPELIJK WERK EN GEZINS VERZORGING De spreekuren van de gezamenlijke dienstverleningsinstellingen in Leusden en Achterveld zijn als volgt: Leusden-centrum: In de boerderij Groot-Krakhorst, Bolderik hof 18, Leusden-centrum, tel. 45618 maandag 14.00-15 00 uur Maatsch werk, Gezinsverzorging dinsdag. 14.00-15.00 uur Maatsch. werk, Gezinsverzorging donderdag 14 00-15.00 uur Maatsch werk, Gezinsverzorging Leusden zuid: In het groene Kruisgebouw. Roo v Alde- wereltlaan 13. tel 40818 maandag 14.00-15 00 uur Gezinsverzor ging. Maatsch werk vrijdag. 14.00-15.00 uur Maatsch werk Ge zinsverzorging weekendbereikbaarheid 33924 DIERENARTSEN Dierenkliniek. Dierenarts M. J. S. C. Tij mensen-Van de Kamp. Landweg 321. Leusden tel 033-44488. Dierenartsenpraktiik Henegouwen 11Leusden-C, dierenartsen. PJ Werkman en K. Schipper Voor noodza kelijke behandelingen en spoedgevallen van kleine huisdieren (gezelschapsdieren) eerst bellen 033-21827 ACHTERVELD In het witgele kruisgebouw, Walter van Amersfoortstr 30, tel 03425-1333 maandag 11.00-12.00 uur Maatsch. werk vrijdag 9.00-10 00 uur Gezinsverzorging Moeders voor Moeders: Mevrouw M L. Ro- zendaal-Doucet, Jan van Arkelweg 47. Achterveld tel. 03425-1853 LEUSDEN - Dinsdag 19 september om half tien werd een deel van de Lieshout Meubelen/Textiel her opend onder de naam Lieshout „Nieuwe stijl". Een grote groep zakenmensen en veel klanten stonden buiten al voor de aangegeven tijd te wachten De heer Lieshout heette iedereen welkom, voornamelijk mevrouw Th. M Rade- maker-Heimering die de zaak officieel opende Hij haakte nog even in op het feit dat vier jaar geleden toen Lieshout in het nieuwe pand kwam bij de opening het licht uitviel en de muziek stopte, maar dat de zaak liep. Met deze ope ning ging alles goed en de zaak liep gelukkig ook. Mevrouw Rademaker- Heimering stak een leuke speech af en nadat zij de sleutel in het slot gestoken had. mochten de aanwezigen het inte rieur komen bewonderen onder het ge not van koffie met gebak. De dames mode is aanzienlijk uitgebreid en ook de grotere maten zullen verder uitgebreid worden. Daarentegen zijn de baby artikelen uitgezonderd de babykado- artikelen verdwenen Het interieur was in kleur aangepast en het geheel gaf een veel ruimere in druk De manufacturenafdeling zal voor het grootste deel afvloeien, want zoals de heer Lieshout zegt is 't belangrijk in deze tijd om te specialiseren Ook de afdeling woninginrichting vierde feest mee. Daar is namelijk een soort gor- dijnbos gecreëerd. Van het plafond tot de grond hangen er veel soorten gordij nen in groepjes zodat je er als in een bos doorheen kan wandelen De heer Lieshout bedankte tenslotte ook zijn personeel dat door zijn geweldige in spanning en enthousiasme een grote inbreng in deze dag heeft gehad

Leusder Krant | 1978 | | pagina 11