Ulf Miehe: voortreffelijk Duits thriller-auteur Nu verkrijgbaar onument der momenten MPALA-HANDBAL HAD GOEDE ZONDAG Tafeltenniscompetitie begint maandag weer miss peach ,Het Uranium-schip" of: ïoe Israël Euratom te ;lim afwas.... VIER DEELTJES VAN DE „VIJF" HERDRUKT Postduivenhouders voor Golfbreker „Tussen vuur en water", James Bond- fenomeen NIEUWE BOEKEN IN HET KORT HAMMONDINNES: de gemeente Barneveld in woord en beeld met fraaie zwartwit- en kleurenfoto's van monument der momenten Wim Steenkamp en tekst van Dick Rebel „Monument der momenten", dat fraai gebonden is en uitgevoerd op houtvrij machinecoated, is verkrijgbaar bij: Leusder Krant - boeken DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1978 15 boeken, voor u besproken samenstelling: Bert Vos. let ongelooflijke (maar ware) ver- il van een uraniumdiefstal midden ip zee. Kortgeleden verscheen bij de uit- geverij J. J. W. Becht te Amsterdam levertaling van het boek „The Ura- lium Ship'' van de Engelse schrijver Dennis Eisenberg en de Israëlische ichrijvers Eli Landau en Menahem 'ortugali. „Het uraniumschip" is jebaseerd op geheime, authentieke legevens en vertelt het ongelooflijke ferhaal van de diefstal van een schip vol uranium door de Mossad, de Is raëlische geheime dienst. De feiten werden in april 1977 deels vrijgege ven door Paul Leventhal, een voor malige adviseur van de Se naatscommissie, die zich bezighield met het probleem van de controle op de verspreiding van kernwapens. Op dat moment was het bijna tien jaar geleden, dat het schip, de Scheers- berg A, volgeladen met ruw uranium erts onderweg van Antwerpen naar Genua spoorloos verdween en nooit meer werd teruggevonden. Het schip dook later met andere naam op, maar van het erts is tot nu toe geen spoor meer terug gevonden. In het boek „Het Uraniumschip" wordt uitvoerig uit de doeken gedaan wat er in 1968 is gebeurd. Hieruit blijkt. dat de Mossad, de Israëlische geheime dienst, er in was geslaagd om de hand op het schip en haar inhoud te leggen via allerlei ingewikkelde transacties, te gen de wens van Euratom (de leveran cier) in. De noodzaak om het uranium op volle zee te kapen ontstond bij de Israë liërs, toen president De Gaulle van Frankrijk de uranium-kraan voor Israël dichtdraaide en Israël met een on bruikbare kernreaktor liet zitten. Met de dreiging van de Arabische Staten op de achtergrond besloot Israël kost wat het kost zelf het uranium in handen te krij gen. Hoe men daarin slaagde vertelt dit spannende, maar waar gebeurde ver haal. Het gevolg hiervan is, dat Israël nu in staat moet worden geacht zo n twintig tot dertig kernbommen van de grootte van Nagasaki te produceren. De schrijvers zijn erin geslaagd om het ingewikkelde ontwerp te ontwarren, waarin de transactie van de Israëliërs was verwikkeld. Via Zuid-Amerika, Marokko, Italië en België worden de voorbereidingen voor de kaping ge troffen en ook al duiken tijdens de aktie allerlei moeilijkheden op, de Israëliërs slagen tenslotte in de opzet. De kern reactor van Dimona bij de Dode Zee kreeg uiteindelijk haar broodnodige uranium-erts. Het Uranium Schip is een uitste kende dokumentaire-roman, geba seerd op ware gebeurtenissen. Op feiten, die eigenlijk de fantasie over treffen. Bert Vos. „Het Uranium-schip", door Dennis Eisenberg, Eli Landau en Menahem Portugal). Uitgegeven door H. J. W. Becht te Amsterdam, 1978. Paperback 19,50. 223 blz. Bij de uitgeverij H. W. Becht in Am sterdam verschenen kortgeleden vier herdrukken uit de serie: „De vijfvan schrijfster Enid Blyton. Het zijn de deeltjes nr 8,10,15 en 17, die alweer de vierde druk beleefden. De meeste jongens en meisjes zullen de avonturen van de vijf wel kennen. In totaal zijn nu 21 deeltjes verschenen. Het aardige van deze goed geschre ven en spannende avonturen van vijf jongens en meisjes is wel, dat de deel tjes relatief zo goedkoop zijn. Vaak be taal je voor goede kinderboeken te genwoordig al gauw tegen de tien gul den. De deeltjes uit deze serie kosten per stuk slechts 3,40. Ze zijn dan ook niet gedrukt op erg mooi papier, maar dat vinden kinderen in het algemeen niet belangrijk. Daardoor is het een ge wilde serie geworden goed en goedkoop. Aanbevolen. We hebben nog wel één opmerking: zou het misschien mogelijk zijn in een wat modernere taal te schrijven? Vader en moeder, om maar eens iets te noe men, schrijf je tegenwoordig niet meer met een hoofdletter en waarom zou je de kinderen zoiets aanwennen, als het niet meer volgens de huidige spelling is? De vijf in de knel, De vijf op trektocht. De vijf als detectives en De Vijf en de schat van de strandjutter door Enld Blyton. Uit gave: H. W. Becht te Amsterdam. Verta ling: D. L. Uyt den Bogaard. Van de Duitse thriller-schrijver Ulf Mlehe verschenen tot nu toe in Ne derland twee romans: „Ik heb een dode in Berlijn" en „Poema". Van zijn eerste roman verscheen in Duitsland al een oplage van 500.000 exemplaren, die grif werden ver kocht en later in tientallen talen werd vertaald. Miehe schreef ook „Die Zeit In W. und anderswo", maar dat boek staat voorlopig nog niet op de nomi natie om vertaald te worden. „Poema" verscheen kortgeleden eveneens bij Bruna. Was „Ik heb een dode in Berlijn" eer- lier het ietwat poëtische verhaal van twee mannen, filmmakers, die in Berlijn droomden van hun grote slag en daarin voortreffelijk slaagden, „Poema" is veel harder van opzet. Ulf Miehe is een uitstekend schrijver met internationale allures. En dat is eigenlijk uitzonderlijk, want op het ge bied van misdaad-literatuur komt maar bitter weinig uit de Bondsrepubliek overwaaien naar ons land, waar naast een eigen traditie in dit genre ook de buitenlandse misdaad-literatuur stevi ge voeten aan de grond heeft. Toch zullen verwende lezers op dit gebied zich best kunnen vinden met Ulf Miehe's prima geschreven misdaad romans Zoals gezegd, was ,,lk heb een dode in Berlijn" een nogal zachtaardig LEUSDEN/CENTRUM - Afgelopen zondag ging het weer eens bijzonder goed met de standaard-teams van Impala-handbal. De dames speelden In Bussum tegen BHC 2 en scoorden In de eerste helft driemaal vla Hetty Boom, waarvan de derde treffer uit |een strafworp. In de tweede helft ontmoetten de Leusdense dames weliswaar grotere tegenstand, maar verder dan 3-3 in die Deriode kwam BDH niet. Ina Tolboom bracht tussen twee Bus- 5umse treffers de stand op 2-4 en toen Gien Greefhorst nogmaals raak schoot, was het in feite wel gebeurd Beide boegen hadden nog eenmaal succes (Impala wederom door Hetty Boom) en met 3-6 boekten de Leusdense dames hun derde zege in successie. De heren speelden thuis tegen RHC uit Rhenen en hadden goede invallers voor de afwezige Wim v. d. Linden, Arris Leyenhorst en Herman Brouwer. De scoringsmachine werkte perfect en hoewel paal en lat nogal eens in de weg stonden werd het uiteindelijk een mon steruitslag van 22-3 voor Impala. Daar zag het in het begin niet naar uit, want na twee treffers van Theo Prinsen kwam RHC tot 2-1 terug. Toch werd het 9-1 bij de rust en - zoals gezegd - tenslotte 22-3. Uiteraard vond het spel hoofdzakelijk plaats op de Rhenense speelhelft. De Leusdense doelpun tenmakers waren Theo Prinsen (die met 11 treffers wel een zeer plezierige middag heeft gehad), Ron Kersten (7x) en Daem Bleuel, Henco Wassenaar, Frank van Dijen en (junior) Adrie Groenestein (elk 1x). LEUSDEN - De najaarscompeti- lie van de Nederlandse Tafeltennis- bond begint op 18 september en duurt met een onderbreking van 16 lot 20 oktober (herfstvakantie) tot 1 december. Op 22 januari vangt de voorjaarscompetitie 1979 aan. Deze eindigt op 6 april en wordt eveneens door een vakantie onderbroken: de crocusvakantie van 26 februari tot 2 maart. Wat de teams van de tafel tennisclub Leusden betreft, begint TTCL1 (3e klasse B)op21 september met de thuiswedstrijd tegen DVU 1. Op dezelfde dag start TTCL 2 (in 3A) uitspelend tegen OTTO 4, TTCL 3 (in 3C) thuis tegen Rega 4, TTCL 4 (in 40) uit tegen Quick 5 en TTCL 6 (in 5H)) thuis tegen WIK-A 2. Het 5e team begint een dag later In 5C met de uitwedstrijd tegen USS 6 en de ju nioren (3B) op 19 september uit te gen SVD-a. j tafeltennis komt de kwestie van betalen dit jaar nadrukkelijk naar voren, maar dan wel in de richting van uitgeven dan van ontvangen. Het niet spelen van een competitiewedstrijd in de officiële clubkleding wordt beboet met 2,50 PP. Het te laat beginnen van een wed- sl%J „kost" 10 - en het niet opko men van een team 30,— Voor een ongerechtigde speler wordt een tientje 'n rekening gebracht en een onvolledig team levert de bond twee knaken op. evenveel als een onvolledig, onjuist of onduidelijk ingevuld wedstrijdformulier. Opzettelijk foutief invullen van zo'n for muliertje en/of het terugtrekken van een team uit de competitie kost 30 piek. „Het moge iedereen duidelijk zijn", merkt TTCL in haar clubblad Open Hand speels op, „Dat boetes niet door de vereniging worden betaald!" AMERSFOORT/LEUSDEN - De postduivenhoudersverenigingen de Koerier, Amersfoort, Pro Patria en Leusden - de clubs uit de regio Amers foort van de Bond van Zaterdagvliegers - hebben een zeer helpende hand ge boden aan de Golfbreker, de Amers- foortse ziekenomroep. De opbrengst van een gezamenlijk voor het goede doel georganiseerde postduivenvlucht, de verkoop van een aantal jonge duiven en het batig saldo van een loterij was geschat op rond 1.200,-. Zaterdag middag bleek in het clubhuis van de Koerier, dat de verenigde duivemelkers bijna tweemaal zoveel bijeen hadden gebracht Om precies te zijn 2.275,- en dat is een bijzonder mooi resultaat. beschreven verhaal over een groots opgezette roofoverval op een Ameri kaans geldtransport, waarin twee man nen nogal als twee dilletanten de zaken wonderwel voor elkaar krijgen, „Poema" heeft een ander karakter „Poema" is de bijnaam van de door gewinterde misdadiger Franz Morgen- roth. Poema heeft jaren in de gevang enis gezeten, terwijl zijn compagnons de dans zijn ontsprongen en met het samen gestolen geld mooi weer spelen. Poema zint op wraak en op een nogal hardhandige wijze wordt daarin voor zien. Maar dat is niet het hoofddoel. Dat is een kidnapping van de dochter van een belangrijke industrieel met politieke verbindingen, die het daglicht niet kun nen dragen. Maar Poema heeft pech, want doordat de verhouding dochter- vader niet al te best is, gelooft de vader niet in een echte kidnapping en weigert te betalen Miehe beschrijft de ontwikkelin gen meesterlijk, maar bovendien weet hij de hoofdfiguren stuk voor stuk tot leven te brengen, kompleet met hun angsten, lusten en hun on zekerheid. Dat alles bij elkaar maakt „Poema'' tot eei> belangrijke bijdra ge in de misdaad-literatuur. Ik zie met belangstelling uit naar de vol gende thrillers van Ulf Miehe. V. „Ik heb een dode In Berlijn" en „Poema" door Ulf Miehe. Vertalingen resp. J. C. M. Strack - van Schljndel en Anzella van der Burg. 1978. Uitgegeven door Bruna Zn. te Utrecht. Paper back. Prijs resp. 22,90 en 24,90. r?Aia>A,iK hoc# JE ME C.AOT ÏCAAAI AU II4 AJ'Er DOE WAT JIJ ZE^T WOU/ PAT HES IK WO* EC ©UEKOAOHr j'j &EAJT tEAj StoTTe ook 7* Sooer neaic^ EAJ JE DE KAMT oe eio;e.N CEI/eai reuenE/J I/,.. '-AUC ue 'JE KAAKTE/ C,0&D uirspeaur- PPIB /vlfVv. ren ...Cl we Kofiew uir Her HILIE-U, UJE- C.TT2EUEAJ JjeuUKE POCUSAJ WA. C^e/AjAjito) UJE -HOOPEAJ OOK WO«t AUE0EI i/AAj piSTAorre- W S A<2*J0CD, IE€W ySS/TAAK IS /jEElJ BACIt l/OOK ECAJ Hl) M/CLCtK- Hammon Innes schreef in 1963 de avonturenroman „Wreckers Must Breathe". De roman kwam kortgele den in de vertaling van N. G. Hazel- hoff uit bij Bruna uit Utrecht in de Zwarte Beertjesreeks als „Tussen vuur en water". Het is het verhaal van een toneelre censent van een Londense krant, die in de septemberdagen van 1939 in Corn wall met vakantie is als de oorlog met Duitsland uitbreekt Hij raakt betrokken bij een Duits complot, waarbij juist dit deel van Cornwall wordt gebruikt door de Duitsers als uitgangspunt voor ak- tïes op zee Hammond Innes beschrijft in deze spannende avonturenroman hoe Wal ter Craig eigenlijk tegen wil en dank te recht komt in een geheime duikboten- basis, ondergebracht in een verlaten tinmijn die een ondergrondse verbin ding heeft met de oceaan. Het verhaal heeft alle elementen voor een lekkere thriller of avon turenfilm In zich met het karakter van James Bond. Temeer omdat het ver haal zich in 1939 afspeelt, zodat het ongelooflijke van zo'n ondergrondse basis des temeer wordt geaccen tueerd. Voor de liefhebbers: aanbevolen. „Tussen vuur en water", uitgave Bruna Zn te Utrecht, In de Zwarte Beertjes- reeks, 1978. Nummer 910. De hand van Oberon, door Roger Zelazny Van de bekende SF-schrijver Roger Zelazny verscheen kortgeleden het vierde deel van de zogenaamde „Amber-sage". „De hand van Oberon" is de afsluiting van een reeks, waarvan reeds eerder „Prinsen van Amber", „De weg naar Amber" en „Het ware Amber" verschenen. Zelazny beschrijft in deze boeiende verhalen de zoektocht van de prinsen van Amber naar hun vader Oberon. Het is een zeer ongewo ne zoektocht door parallelle werelden, waar schijn soms werkelijkheid is en werkelijkheid schijn. Werelden, die soms de meest verschrikkelijke zaken opleveren, de grootst mogelijke geva ren. Gevechten tussen de machten van licht en duisternis manifesteren zich. Kortom: de wonderlijke wereld van Am ber is het fascinerende decor waarte gen zich alles afspeelt. Moderne tech nieken naast mysterieuze magie. Voor de liefhebbers van SF en fantasy aan bevolen lektuur. Uitgegeven door Het Spectrum te Utrecht in haar SF-Prisma- reeks nr. 1819 Piraten van de Asteroïden, door Isaac Asimov. Je kunt er natuurlijk over van mening verschillen, maar duidelijk is voor mij in ieder geval, dat Isaac Asi mov in de beginperiode van zijn schrij vers-schap heel andere SF schreef, dan hij nu doet. Wie zijn inmiddels be faamde werken kent over de robots en zijn Foundation-triologie, die kijkt wel licht een tikkeltje verbaasd aan tegen een boekwerkje als „Piraten van de asteroïden"waarin Asimov een space- opera neerlegt, zoals er dertien in een dozijn gaan. Niet opzienbarend, ook niet direkt slecht. Maar meer valt er ook niet over te vertellen. Voor verzame laars van alles wat Asimov schreef echter misschien toch de moeite van het kopen waard. Uitgegeven door Born te Amsterdam in haar Nova-SF-reeks nr. 8 Margriet weet raad. Bij de uitgeverij Het Spectrum verscheen kortgeleden in de Aula-reeks een beschouwing over de Margriet-rubriek. „Margriet weet raad", waarin de inhoud van deze rub riek wordt bekeken tegen de achter grond van de zich steeds weer veran derende maatschappij. Het boekwerkje behandelt een periode van 1938 tot 1978. Veertig jaar Margriet-raadgevin gen dus, waaruit duidelijk naar voren komt, dat de ontwikkelingen in gedrag en moraal haar weerslag vindt en heeft gevonden in de raad. die Margriet haar lezers gaf. Voor mensen, die zich inte resseren voor sociologie een interes sant boekwerkje, geschreven door C. Brinkgreve en M. Korzec Aula-reeks nr. 636. wim steenkamp dick rebel de gemeente barneveld in woord en beeld Het boek laat zien hoe rijk de gemeente Barneveld is aan mooie plekjes, historische plaatsen en hoe gevarieerd in woningbouw, bedrijfsleven, kulturele en sportieve aktiviteiten. Een prachtige aanwinst voor uw boekenkast, een waardevol geschenk aan vrienden en zakenrelaties. Het boek heeft een oplage van 3.000 stuks, waarvan reeds meer dan 2.000 eksemplaren bij vooruitbestelling zijn verkocht. Kootwljkerbroek: Fa. Top. Apeldoorn: Boekhandel Dixon. Lunteren: Boekhandel Van Silfhout. Nijkerk: Boekhandel Roodbeen. Bennekom: Boekhandel Vandenbent. Woudenberg: Boekhandel Van Lunteren Ede: Boekhandel Dragt. LEUSDEN: Kantoor Leusder Krant. Barneveld: BDU b.v., Nieuwstraat 15. Boekhandel Romijn Boekhandel Van Horssen Voorthuizen: Voorthuizer Boekhandel. Garderen: Handelsondern. P. Bronkhorst &Zn. Amersfoort: Boekhandel Veenendaal. Achterveld: Boekhandel Vos. Prijs f 40,-

Leusder Krant | 1978 | | pagina 15