Naar het mobiele bungalow bewoners-plan in Eemland POLITIE ASLOS bestaat 30 jaar j OPENBARE CML- JAARVER- GADERING VRIJDAG A.S. LEUSDER KRANT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DE LEUSDER KRANT Dit is maar één voorbeeld... de l^eukenbeurs ^j^öudenberg r Leusder Krant - ruimtelijke ordening DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1978 3 LEUSDEN/AMERSFOORT - Ne gen gemeenten moeten hon derdveertig woonwagens opnemen. Dat gaat zonder moeite als de woon wagenbewoners aan de volgende voorwaarden voldoen: 1de mannen dienen president commissaris van bedrijven te worden, met minimaal 1000 arbeidsplaatsen, 2. ze dienen in de vrije sector een bungalow te kopen, en deze liefst met waardevast antiek te bemeubelen. 3 de vrouwen dienen lid te worden van de tennisklub, en zich te begeven in het vrijwilligerswerk, 4. de kinderen dienen te gaan paardrijden, hockeyen en tennissen, 5 de mannen dienen zich een vaste Het mobiele bungalow-bewonersplan. Gaat dat er straks zo uitzien of Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos Redaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Camp, Finnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 (sport) Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, Leusden-c., tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knljff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S De meeste In de Leueder Krent gepubliceerde foto'» kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. ta Bameveld met duidelijke vermelding ven gewenste foto, aantel, nummer van krant, pagina waarop de foto werd gepleatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. Is een uitgave van de BDU-Krantencomblnatle, Postbus 67 te Bar- neveld. (van de redaktie) LEUSDEN - Op vrijdag 22 sep tember a.s. zullen alle werkgroe pen van het Comité Milieuzorg Leusden een openbare jaarver gadering houden, waarbij ieder een welkom is met hart voor het CML èn zij, die een hartig woordje met het comité en haar werkgroep willen wisselen. Op de agenda staat o.m. de evaluatie (nabe spreking) van de werkzaamheden der verschillende werkgroepen over het afgelopen seizoen en de presentatie van het werkplan 1979 der verschillende werk groepen. Na de sluiting wordt een „aangeklede borrel" geserveerd als feestelijke afsluiting van een vruchtbaar seizoen. De bijeen komst wordt gehouden in het gemeentelijk voorlichtingscen trum aan de Zwarteweg 14 en be gint om acht uur. Zelfs in de tijd van Ot en Sien werden er al geboortekaartjes verstuurd Maar vast niet zulke aardige als uit de enorme kollektie van de Leusder Krant, want je weet niet wat je ziet als je de modellenboeken doorbladert. Deze is er in ieder geval bij.Uit de tijd van Ot en Sien. Leusder krant, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Tel. 033-41495. tafel te reserveren in de gerenommeer de plaatselijke restaurants. 6. een tweede huis, liefst in het buitenland, dient te worden aange schaft. 7 vier keer per jaar dient de familie er even tussen uit te gaan om gesterkt en gebruind de taak te hervatten, 8. de mannen dienen lid te worden van concentraties van elitaire min derheidsgroeperingen, 9. tenslotte dienen de families zich te onderwerpen aan het kontrole-sys- teem, dat verifieert of het gazon op tijd wordt gerold, of de vuilnis exact op de twee plavuizen wordt geplaatst, die daarvoor zijn aangewezen, of de bun galow geen achterstallig onderhouds werk vertoont, en zullen de families eens per week bij de instanties verant woording moeten afleggen van hun handel en wandel, zonder dat zij zélf vragen kunnen stellen, 10. vanzelfsprekend is. dat uiterlijk, kleding en coiffure van de gezinnen in harmonie dienen te zijn met de status van de overige bungalowbewoners. N B Aan te bevelen zou zijn, als de gezinnen tot een toeristisch programma zouden kunnen komen, waarin op vast gelegde data daartoe aangewezen fa milies op trek zouden gaan naar daar toe aangewezen bungalowparken el ders in Nederland, om te komen tot de verwezenlijking van het mobiele bun galow bewonersplan. Nieuwe wethouders, nieuwe ge meenteraden, nieuwe geluiden, nieuwe beleidslijnen. Het woonwagenteam van de Stich ting Woonwagenwerken te Amersfoort heeft èl zijn hoop gevestigd op de nieuwe besluitvorming. De begrotingen staan voor de deur. Alle gemeenten hebben de kans om geld te voteren voor de realisatie van het provinciaal woonwagenspreidingsplan, dat staat aangenomen te worden in de Staten van Utrecht Op papier is de deconcentratie gere geld. Coördinator Theo Peters van het oude woonwagenschap heeft een ambtelijk zeer goed geolied apparaat achtergelaten. Het nieuwe woonwa genschap kan aan de slag. De beurt is aan de negen deelnemende gemeen ten om het bevrijdende woord te spre ken. In plaatseh als Amersfoort en Leus den heeft het C.D.A enorme winsten geboekt. Dat is gunstig voor de woon wagenbewoners, want het C.D.A. heeft in het politieke theater van de verkie zingen gezegd als vanouds op de bres te staan voor woonwagenbewoners en zigeuners ,,lk verwacht grootse dingen", zegt Lucas van Steveninck van het woon wagenteam van de Stichting Woonwa genwerken Amersfoort. ,,Met zo'n ge weldige verkiezingswinst kan het C D.A. met al zijn nieuwe jonge ge meenteraadsleden en een nieuwe Amersfoortse wethouder zijn bewo genheid wéór maken met de mensen, die hier al zo'n vijftien, twintig jaar ver schoppeling zijn. Als de nieuwe C.D A. mensen niet weten hóé ze het moeten aanpakken, zijn wij en de woonwagen bewoners volledig bereid om ze in te lichten. Het gaat om een puur mense lijke zaak, die te maken heeft met puur menselijke levens. Hier kan de stem menwinst rechtstreeks omgezet wor den in een „menslievende" daad! De verziekende toestand in het woonwagenkamp kan niet nóg eens tien jaar voortbestaan. Het medicijn - gebruik en het gebruik van kalmerende middelen in het kamp Amersfoort rijzen de pan uit. Er worden zelfmoorden ge pleegd. Teveel woonwagenbewoners hebben hun identiteit verloren. Vijftien jaar lang is hun een rad voor ogen ge draaid. Verschillende families hebben gezinsleden naar inrichtingen moeten brengen Wethouder De Bruijn van Amersfoort staat bekend als een progressief den kend mens. Die kan nu als bestuurder laten zien wat hij waard is. Zeker met zo'n overtuigende verkiezingswinst! Hetzelfde geldt voor Leusdens wethou der Van Woudenberg We hebben onze mond vol over bu renhulp, sociale betrokkenheid, hulp aan de onderontwikkelde gebieden: hier ligt al vijftien jaar lang een hemel tergend probleem vlak naast onze deur. ledereen weet hóé verschrikkelijk de toestanden zijn in het woonwagen kamp, hóé mensonterend!" De Provinciale Utrechtse Stichting tot Welzijnsbevordering legde in een lijvig rapport jaren geleden de tekorten in het kamp neer. Hoe zijn de cijfers? In 1963 mochten er in het kamp 73 wa gens staan. n 1966 stonden er 70 wagens op het terrein van het kamp, plus 30 wagens op illegale plaatsen. In 1967 stonden er 75 wagens op het terrein, en 35 wagens op illegale plek ken In 1969 stonden er 77 wagens in het kamp plus 20 wagens op illegale plek ken. In 1972 stonden 77 wagens in het kamp plus 39 wagens op illegale plek ken In 1974 stonden 77 wagens in het fn VERLOREN EN GEVON DEN Verloren Rotan koffer, inhoudende kleding, lakschoenen en dias, draagtas met gymspullen; tas met rijbewijs; blauwe pet; beige portemonnee met 140,-, zilveren armbandje met bedeltjes; gou den schakelarmband, geel kinderfiets je. bankbiljet ƒ5,-. bankbiljet ƒ10,-; plastic tas met zwemspullen; bruine portemonnee met 50.- en verzeke ringsbewijs; groene damesfiets. Weggelopen Grijze bastaardhond met zwarte vlekken en groene halsketting, luiste rend naar de naam Kazan. Gevonden Zwarte portemonnee zonder inhoud; bankbiljet 10,-; bankbiljet 25.-; zwarte portemonnee, inhoudende 0,60, zegeltjes en een medaille; bankbiljet 10,- en bankbiljet 5,- (op geheel andere plaats dan de 2 verloren biljetten); bankbiljet 25.-; kinder schoentje met steunzool en naam ..Miranda"; Locomotief herenfiets Aan komen lopen 4 maanden oud katertje, zwart ge streept poesje Inlichtingen worden u verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden-Zuid. Arn- hemseweg-Oude Rijksweg, telefoon 44444 INBRAKEN IN AUTO'S Op zondag 10 september vond een inbraak plaats in de auto van mevrouw M A. H. B uit Nijkerk De auto stond geparkeerd op de Paradijsweg. Uit de auto werd ontvreemd een handtas met inhoud, waartoe behoorden een leren mapje met 1000 - een portemonnee en een spaarbankboekje Dezelfde dag werden de tas en de portemonnee teruggevonden onder Woudenberg, maar het geld was spoorloos verdwenen Ook op zaterdag 16 september werd er in Leusden weer ingebroken in een auto Mevrouw De B. uit Leusden had de auto voor haar woning geparkeerd, maar niet op slot gedaan Zij miste een handtas met Eurochèques, sleutels en een portemonnee met 15,-. LEUSDENSE FLESSEN TREKKER AANGEHOU DEN Maandag 11 september werd de Leusdense flessentrekker Van W. aan gehouden Op verschillende plaatsen in ons land had hij zijn malafide praktijken met sukses toegepast. In totaal konden hem een tiental ge vallen van flessentrekkerij ten laste worden gelegd, waarvan in 1977 en 1978 bij de politie aangifte was gedaan. Onder andere had de heer Van W goederen aangeschaft bij fietsen handelaars en een garagebedrijf in Leusden. Hij had een kleurentelevisie aangeschaft, en had bij diverse zaken hoeveelheden verf gekocht In een ho tel in Borger, Drente, verteerde de man voor een vrij groot bedrag, toen hij in dit hotel voor enige dagen zijn intrek kwam nemen. Overal kwam hij met een vriendelijk praatje, en overal ging hij weg zonder te betalen. Vaak óngezien. SISSEND GELUID Een attent inwoner van Leusden stelde er de politie op woensdag 13 september van op de hoogte, dat er een sissend geluid ontsnapte bij het aard gasstation aan de Maanweg De politie stelde de verantwoordelijke instanties van een en ander op de hoogte BENZINEDOPPEN GESTOLEN De heer Van E. uit Leusden-Zuid gaf er op woensdag 13 september aangifte bij de politie van. dat de benzinedop van zijn auto was verdwenen. Dit was hem al enkele malen eerder overkomen. De politie adviseert de auto-eigenaars zo veel mogelijk gebruik te maken van af sluitbare benzinedoppen op de tanks van de auto's. INGEBROKEN Een patrouille uit Woudenberg stelde ter plaatse een onderzoek in, toen de heer Van der B. uit Leusden meldde, dat er in zijn woning was ingebroken. kamp plus 42 wagens op illegale plek ken. In 1978 staan er maar liefst 77 wa gens in het kamp, en 63 op illegale plekken. In 1972 gaf de P.V.S.W. aan wat er moest gebeuren bij monde van de so cioloog Jan Zeegers. Nu, zes jaar later, is er nog niets gebeurd. De toestand in het kamp is onhoudbaar: dèt is er ge beurd. Op 9 mei 1978 zonden een groep woonwagenbewoners, een aantal on derwijzers, het woonwagenschap en het coördinatieteam een sociale noodkreet aan de negen betrokken gemeenten. Maar een sociale noodkreet weegt niet op tegen de on gevoelige ambtelijke molens. Het enige resultaat tot nu toe was, dat deze groep „de groep van de 9e mei" wordt ge noemd. Dat is handzaam: daarmee de poneer je ze in een bepaalde hoek. Ach. die woonwagenbewoners De woonwagenwet is een welzijnswet voor woonwagenbewoners, gehanteerd als veiligheidswet ter bescherming van burgers. Een systeem voor woonwa genbewoners wordt op de kantoorkruk en achter de tekentafel in elkaar gezet. En die woonwagenbewoners passen niet in dat systeem. Ze trekken, wan neer de zon gaat schijnen. Dat trekken is leuk als een tv-verslaggever dat in een huifkar doet, en iedereen er naar kan kijken op de televisie. Maar voor mensen, die al eeuwen lang hebben getrokken, moet de trek- vrijheid worden ingedamd onder het mom dat Nederland te vol wordt De trekvrijheid houdt op. zodra je Neder land binnenkomt. Op 4750 woonwagengezinnen in Nederland is er een tekort van meer dan 1000 plaatsen En 60% van de be staande plaatsen voldoen niet aan de eisen, die C.R.M. stelt voor een mens waardige behuizing. ledereen weet bovendien, dat net woonwagenprobleem niet alleen be staat uit de kwestie van de standplaat sen. Daar zijn de werkgelegenheid, de economische bindingen, de onderwijs voorzieningen ten nauwste mee ver bonden Hoe je ook aan de deconcentratie van het kamp Amersfoort wilt begin nen: als je geen totale visie hebt, ga je voorbij aan wat er aan de hand is. Vanuit de historie moet je begrijpen, dat het woonwagenbewoners pro bleem er één is waar individuele op lossingen een grote prioriteit ver gen. Amersfoortse en Leusdense raadsleden, o.a. van het C.D.A.: de woonwagenbewoners hebben alle hoop op u gevestigd. LEUSDEN/AMERSFOORT - De Amersfoortse Stichting voor Sport en Recreatie „ASLOS" bestond af gelopen zaterdag 30 jaar. Nadat de keistedelijke gemeenteraad op 30 maart 1948 het besluit nam tot de oprichting van wat toen de Amers foortse Sportstichting heette, pas seerde op 19 juli van dat jaar de stichtingsacte voor notaris Keetell en op 16 september werd met de werkzaamheden begonnen. Deze laatste datum wordt als „verjaardag" aangemerkt en op woensdag 13 september werd in rest. de Faam te Hoogland de 30e verjaardag infor meel gevierd, waarbij door Aslos- directeur B. Verschuur (zelf ook reeds 30 jaar als zodanig voor de Amersfoortse sportstichting zeer actief) een aantal mensen met een lange staat van dienst in het zonnetje gezet werden. Dat waren de heren J. van Goor (van 1955 tot 1973 voorzit ter en sindsdien adviseur van de Aslos), C. Schonewille (van 1952 tol 1968 en van 1976 tot heden 19 jaar bestuurslid), D. v.d. Meer onafge broken vanaf 1963 in het bestuur, J. L. A. van Lieshout (12 jaar bestuurs lid, waarvan de laatste 5 als voorzit ter) en A. Hienekamp (van 1957 tot 1977 in dienst en toen wegens ziekte vervroegd gepensioneerd). Bij de Aslos zijn. volgens de laatstbe- kende „ledenlijst" 97 Amersfoortse sportverenigingen aangesloten. De stichting heeft namens de gemeente het beheer over 66 sportvelden, 2 sporthallen, 2 sportzalen. 35 gym nastieklokalen (buiten schoolgebruik), 2 tennisparken, 3 zwemaccommoda- ties, een atletiekcomplex, 1 ijsbaan en een camping. De Aslos heeft momen teel 57 vaste medewerkers in dienst, die in het zomerseizoen aangevuld worden met 28 tijdelijke krachten. In 1949 besteedde de gemeente Amers foort 32 500,- via de Aslos aan de sport en voor dit jaar wordt een bedrag van 3.500 000- geraamd Tot een van de grotere „Aslos-producties" wordt sporthal de Koppel gerekend. In 1964 gebouwd als de 10e sporthal van Nederland (thans staan er ruim 300) en de eerste in geheel West-Euro pa, waarbij daglicht bewust buiten gesloten werd. Tot de nog steeds bestaande wensen van de Amersfoortse sportstichting be horen een 3e sporthal, een compleet nieuw sportpark in Schothorst, en een ijshal(letje) van 60 bij 30 meter voor kunstschaatsen en ijshockey. De Sportstichting Leusden is in vergelijking met de Amersfoortse collega (nog) maar een kleine onderneming. Tot troost van de heren B. W. Peddemors c.s. zij echter vermeld, dat de Aslos in vergelijking met b.v de Amsterdamse Sportraad ook maar een kleine jongen" is De overkoepelende sportorganisatie in de landshoofdstad beheert o m 64 sporthallen-, zalen- en parken, 11 zwembaden, 6 tennispar ken en nog een 10-tal grote accommo daties als de Bosbaan, de Jaap Eden- baan. enz. Bij de Amsterdamse Sport raad zijn o.a. aangesloten 6 atletiekver enigingen, 7 tennisclubs, 7 hockey clubs, 9 honkbal/softbalverenigingen, 21 korfbal- en 34 handbalclubs en niet minder dan 144 voetbalverenigin gen' wtiI ill. I.H 1 ]!h 'TT! van de vele klasse-keukens die U bi| de meest vooraan staande keukenspecialisten van Midden-Nederland kunt komen uitkiezen 5 topmerken leverbaar in meer dan 50 modellen staan opgesteld in onze royale 500 m' showroom Wat u ook zoekt een eenvoudige kunststof keuken of zön massief eiken luxe uitvoering de ,eae,e BovendienVoor elke hele duizend gulden keuken-aanschaf ontvangt U voor f 200,- premie aan GRATIS inbouw-apparatuur. Laaf U in ieder geval hel rustig ki|ken en vergeleken voordal U uw-keus maakt met ontgaan1 Wij zijn gemakkelijk bereikbaar en gastvrij voor U en uw kinderen (maar ook voor uw auto) en wij hebben de grootste keus m Midden-Nederland Voorstraat 39-41 Tel (03498) 28 24* Dinsdag t/m vrijdag 9-18 uur zaterdags van 10-17 uur maandags gesloten

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3