Bibliotheek „Nieuw Langenbeek" kreeg eigen artotheek KALAMAZOO'S BIJ JAZZCLUB LEUSDEN Solo-cabaret van Dolf de Vries in het programma „Luister-rijk" Honden, katten, dan een hele tijd niets, dan ;avia's, konijnen, vogels en een enkel reptiel def|lEn/enzj werk KUNST AAN DE WAND VOOR EEN GULDEN PER AUTO ROND DE ZUIDERZEE VRIJDAGAVOND 22 SEPTEMBER IN DE HAKHORST Peter Werkman en zijn dierenpraktijk i DOLF DE VRIES Leusder Krant - Kunst DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1978 LEUSDEN/CENTRUM - De Stich ting Auto-Sportief organiseert op zaterdag 30 september voor de 18e maal de Ronde omdeZuiderzee voor automobilisten. Van huis uit voor rittensportbeoefenaars staat deze onderneming sinds vorig jaar ook open voor recreatieve autorijders, die onder meer in Amersfoort kun nen starten. Via landelijke wegen, geprojecteerd in karakteristieke streken met soms een historisch verleden, gaat de route via Amsterdam, Heerhugowaard over de afsluitdijk naar Makkum en verder via Zwolle naar Amersfoort. Zondagavond is de prijsuitreiking in het clubgebouw van de wielervereniging Olympia te Sloten (Amsterdam). Alle informaties kunt u krijgen via telefoonnummer 020-445579. De toertocht gaat van controlepunt naar controlepunt. Onder het motto ,,Twee uur rijden, een kwartier rust" krijgen de deelnemers op die posten een con sumptie of een lunch aangeboden. Ge zelligheid en veiligheid staan voorop. Onderweg moeten een vijftiental toeris tische, verkeerstechnische of algeme ne vragen worden beantwoord om tot een „klassement" te komen ledereen kan probleemloos de weg vinden via de in een routeboek uitgestippelde wegen. teelt dan maar verder door. Een kat is 14 dagen na het werpen van jongen weer vruchtbaar. Bij veel dieren ge beurt deze geboorte beperking al, hetzij door een prik, tabletten of ste rilisatie. Maar er zijn ook veel men sen die hun kat even buiten laten en wat hij dan verder doet is niet be langrijk. Dit is vaak een mentali- teltskwestie. Vooral jonge mensen zeggen, zo n dier heeft recht om vrij te leven, maar we leven met elkaar en dat geeft ook z'n beperkingen. Mishandelde dieren krijgen we gelukkig niet veel, een enkele keer via de politie. Bij het afstuderen heeft men een be paald idee over de praktijk. Grote huis dieren is het stoere werk, kleine huis dieren is meer tuttelen met verwende honden en katten. Dit is geen van twee ën waar. Aan grote huisdieren zit te genwoordig veel preventief werk vast, en ik moet zeggen de eigenaren van kleine huisdieren gaan reél met hun dier dat vaak en veel tussendoor eten krijgt, die zijn dan snel dik, kunnen min der goed bewegen, zijn daardoor sneller goed bewegen, zijn daardoor sneller moe. De dieren krijgen makkelijk klachten aan het hart, gaan moeilijker opstaan, maar over het algemeen krij gen de dieren goed voedsel met veel variatie. Dan hoeft er ook geen extra vitamine aan toegevoegd te worden. Wat wel een probleem blijft is dat de mensen komen, die zeggen, „Mijn hond bijt". Het asiel neemt ze niet aan, omdat ze niet doorverkocht kunnen worden. Vaak is de enige oplossing de ze dieren te laten inslapen. Een leuk voorval met iemand die een hond had, die wanneer er, het maakt niet uit wie, iemand de richting van zijn voerbak kwam onmiddellijk beet. Omdat deze mensen een baby hadden die eerdaags zou gaan krui pen vonden de mensen het een groot probleem. Wat hadden zij nu gedaan om hem dit af te leren! De hond kreeg een heel klein beetje eten in zijn bak. Wanneer er Iemand de richting van zijn voerbak op kwam, kreeg hij er Iets bij. Tenslotte was hij dolblij wanneer er iemand naar zijn voerbak toeliep. Er zijn mogelijkheden binnen het gezin om diverse problemen op te lossen, maar wij kunnen de verant woording nooit nemen omdat het proces zich nog wel eens zou kun nen herhalen. TEA MIDDELKOOP De artotheek van de provincie Utrecht bestaat sinds 1973. Het beheer ervan berust bij de Provinciale Biblio theek Centrale Utrecht te IJsselstein. De Provincie Utrecht stelt jaarlijks een bedrag beschikbaar voor de aankoop van kunstwerken. De Stichtse Culturele Raad nodigt de kunstenaars uit de pro vincie Utrecht uit werken in te zenden, waaruit voor het beschikbare budget kunstwerken gekozen worden. Deze keuze wordt bepaald door le den van de sektie Beeldende Kunsten van de Stichtse Culturele Raad, afge vaardigden van het Provinciaal Be stuur, de Provinciale Bibliotheek Cen trale, de zelfstandige Openbare Biblio theken en door gebruikers van een ar totheek. De aangekochte werken worden zo nodig ingelijst, gekatalogiseerd en ge fotografeerd, waarna ze beschikbaar zijn om uitgeleend te worden. In de openbare bibliotheken van Soest, Veenendaal, Vleuten, Maarssen, Nieuwegein en IJsselstein kan men al enige tijd kunstwerken lenen. De kol- lektie die beschikbaar is, is nog niet groot. Begonnen wordt met 50 kunst werken, bestaande uit 2 ien 3-dimen- sionaal werk. Of er in de toekomst meer werk beschikbaar zal zijn hangt af van het beschikbare budget. In de kollektie bevinden zich o.m. schilderijen, gra fisch werk en plastieken. UITLEENREGELS De kunstwerken uit de artotheek kunnen tegen vergoeding worden uitgeleend aan de leden van de bi bliotheek. De werken worden voor minimaal een maand en maximaal vier maanden uitgeleend. De vergoeding bedraagt 1,- per maand, bij vooruitbetaling te vol doen. Eventuele schade dient zo spoedig mogelijk te worden gemeld bij de bibliotheek. In de bibliotheek is een katalogus aanwezig van alle kunstwerken die zijn opgenomen in de artotheek van de provincie. I EETCAFE-GALERIE DE HAKHORST J CABARET HET LUISTER-RIJK I I I Vrijdag 22 sept. a.s. 20.00 I uur. I Plaatsen 10.- p.p. reserveren. Tel. 44434. Keuken gesloten. zorgd en zo ook een grote populariteit had opgebouwd Toen werd het stil rond het kwintet, tot de twee enige van de oorspronkelijke groep overgebleven leden: leider en klarinettist Henk Jornick en pianist Jaap Mulder omstreeks het jaar 1968 een nieuwe groep formeerden en dat met groot succes De andere leden van deze 7-mans dixieland for matie zijn: Ed Vink - drums; Richard Hanson - bas; Han de Vries - banjo; Eric Bulten - trompet en Huub Wes terhout - trombone. Voor de jazzliefhebber van de oude stijl belooft het een geweldige avond te worden. Zoals altijd zijn alle belang stellenden van harte welkom. De avond begint om 21.00 uur. greep. Het was niet genoeg. Dus ging ik er over schrijven en langzaam groeide de behoefte over die werelden te ver tellen. Een wereld vol oorlog, angst, eenzaamheid, liefde. God en kinderen. Omdat ik me dagelijks verwonder schrijf ik daarover Soms met moeite, soms gemakkelijk. Soms met verdriet, soms met een glimlach Af en toe met een schaterlach." Naast het geven van voorstellingen speelde Dolf de Vries laatstelijk twee belangrijke filmrollen in ,,Het Debuut" (met Pleuni Touw, Kitty Courbois en Gerard Cox) en in „Soldaat van Oranje" (met onder andere Rutger Hauer en Jeroen Krabbé). Binnenkort zullen er weer drie romans van zijn hand ver schijnen: „De Witte Leugen", de kin derroman „Vrijdag komt Mikwel", en zijn laatste „Het mes door de Andes". De voorstelling in de Hakhorst, vrijdagavond 22 september, begint om acht uur. LEUSDEN - Peter Werk- nan, 37 jaar, vader van wee kinderen woont vanaf 973 in Leusden sinds hij bij a dierengroepspraktijk in mersfoort werkt. „Het oofdcentrum zit in mersfoort en hier in eusden is het spreek- uradres, waar de een- oudige dingen gedaan orden zoals injecties, leine wondhechtingen en astraties van bijvoorbeeld alten. Het is een soort op- ang voor de mensen in de uurt. Alle grote ingrepen zoals operaties •ntgenfoto's en laboratoriumon- Woek worden in Amersfoort gedaan. We/ke dieren komen het meest in uw 'ekti/k voor? Het merendeel is honden, dicht iatop katten, dan een hele tijd 'ets, vervolgens cavia's, konijnen, "esters, parkieten, papegaaien at e toe een reptiel. Een reptiel is een erg interessant Ér is nog niet veel bekend wat betreft en er komen reptielen op een spreekuur zo- weinig vergelijkingsmateriaal is. die op het spreekuur komen in de meeste gevallen gevonden Dan kijken wij of ze normaal kunnen functioneren We laten ze even rustig zitten op een warm plekje en blijkt dat ze niets mankeren dan laten wij ze weer vliegen Vogels met verwondin gen die niet eenvoudig te herstellen zijn laten we inslapen omdat de overle vingskansen praktisch nihil zijn. Al zou den deze dieren zich kunnen handha ven met een gebrek, dan worden ze vaak toch niet in de groep opgenomen. Ook veel jonge vogels worden hier ge bracht, voornamelijk door kinderen en ik zou deze willen adviseren: Zet ze te rug in hun eigen omgeving De ouders van de jongen zijn meestal even weg en komen terug zodra het jong er weer is. Dat gebeurt helaas te weinig. Zelf groot brengen is bijna niet te doen. Behandelt u ook grote diersoorten? Sinds 1 maart doe ik geen grote huidieren meer. Onder grote huis dieren worden boerderijdieren ver staan zoais een koe, paard of schaap. Voor die tijd heb ik vijf jaar een gemengde praktijk gedaan. Amersfoort was het centrum en de hele regio was daarbij aangesloten. 's Morgens gingen de dierenartsen boerderijwerk doen en s middags de spreekuren. Van begin dit jaar af is er een splitsing gekomen, dat wil zeggen de kleine huisdierengroep werkt apart en de grote huisdierengroep ook Van de ene kant is dat wel jammer, het kon- takt was erg goed bijvoorbeeld met de boeren maar van de andere kant, de kennis van het vak als zodanig is der mate uitgebried dat, wanneer je echt goed op de hoogte wil blijven in alle vakgebieden dit bijna niet meer bij te houden valt. Dat is toch iets wat de an dere dierenartsen ook wilden, vandaar deze regeling. WEINIG HUISBEZOEK Je probeert zoveel mogelijk de mensen naar je spreekuur te laten komen, bijzondere gevallen daarge laten. Er zijn enkele bezwaren om op huisbezoek te gaan, onder andere kost het veel tijd en een huisdier is vaak moeilijk te vangen, er is onvol doende licht, je kunt niet alle ap paratuur meeslepen en op zijn eigen grondgebied is het dier de baas, ter wijl dat toch anders ligt wanneer het op een spreekuur komt. Hij wordt geïmponeerd door het geheel en daardoor is de behandeling veel ge makkelijker. Wat bijten van dieren betreft als ze op het spreekuur ko men, je ontwikkelt je reflexen zodat je vaak kunt zien wanneer een hond gaat bijten en een kat krabt. Er zijn ook een aantal handgrepen waarmee je het kunt voorkomen. Alleen met papagaaien en wilde katten draag ik handschoenen. Er zijn de laatste tijd niet veel nieuwe of vreemde ziekten bijgeko men. Wel komen er ziekten voor die al een hele tijd sluimerend waren en nu de kop op gaan steken bijvoor beeld de ziekte van Aujeski. Daarbij treedt een aandoening van de herse nen op waarna het dier na enige tijd dood kan gaan. Maar dan moeten ze vaak wel in aanraking met varkens zijn geweest of iets wat met varkens te maken heeft. Dit is het hoogseizoen voor katten en hondenvlooien. 70% van het aan bod van clienten zijn op het ogenblik honden en katten met vlooien. Dat is altijd in het naseizoen. Je kunt dit bijna niet voorkomen, ze kunnen het overal oplopen. Een vlooienbandje, goed stof zuigen en strooien met poeder is een afdoend middel, hoewel er nu al een enkele soort vlo bestaat die immuun geworden is, daar moet dan een nieuw middel voor gevonden worden. Voor de huisdieren zelf zijn die in- sektendodende stoffen natuurlijk niet zo goed, maar op een gegeven moment moet je kiezen of delen Het kan verve lend zijn voor mensen die overgevoelig voor vlooien zijn. Die hebben echt rode plekken op het lichaam. De vlooien kunnen zich overal vermeerderen in biezen matten, houten vloeren langs de plinten en in rieten stoelen Met erg broeierig weer en wanneer men een poosje weggaat is het erg zinnig om even te poederen Er is een punt. dat wij steeds meer onder de aandacht willen brengen, ge boortebeperking, van de dieren, vanwe ge het grote aantal werfdieren Wilde honden zitten achter het vee aan, die ren die bijten wanneer je op hen toe komt. ONDERVOED KATTEN De asiels worden overstroomd door katten die zijn aangereden, verwilderd, ondervoed en niet ge steriliseerd. Deze katten houden de grote hoeveelheid min of meer in stand. Vaak wanneer iemand een nest vindt wordt het zielig gevonden die kleintjes af te laten maken en dat LEUSDEN - Na een zomerpauze van ruim twee maanden gaat de Jazz club Leusden weer vol goede moed van start en wel op donderdag 28 sep tember. Dan zullen in de geheel ver bouwde achterzaal van bar-restaurant „Bavoort" aan de Trekerweg te Leus den-Zuid optreden de dixieland-band de Kalamazoo's uit Zeist. Het is een grote bijzonderheid, dat wij deze groep in Leusden mogen be groeten, want slechts bij hoge uitzon dering spelen zij buiten de eigen regio. De Kalamazoo's zijn voortgekomen uit het Kalamazoo Kwintet, een combo, die in de jaren 50-60 gedurende 17 jaar voor swingende dansmuziek heeft ge- LEUSDEN - Teruggekeerd van een grote enerverende reis van tien maanden door Zuid-Amerika komt Dolf de Vries in het seizoen '78-'79 weer in de Nederlandse theaters met zijn solocabaret „Het luister-rijk", vrijdagavond in De Hakhorst te Leusden te horen en te zien. Gerijpt door ervaringen opgedaan tijdens deze reis geeft Dolf de Vries onge twijfeld een nieuwe dimensie aan zijn programma. Van de reis verschenen uitvoerige verslagen in het Alge meen Dagblad en „de Kampioen" van de ANWB. Hij heeft echter niet alleen gereisd; hij heeft zijn pro gramma in Zuid-Amerika gepresen teerd aan „nette ambassademensen, multinational direkteuren, gerefor meerde boeren; voor allerlei pu bliek". Hierover schreet Dolf persoonlijk in een van zijn brieven „En altijd komt het waar het mij om gaat bij de mensen over. Onder de miserabelste omstan digheden heb ik gespeeld met volle in zet en zelfs tot tevredenheid van mijn toch zo kritische gezin. Mijn dochter Jo- hanneke speelde weer fluit, geweldig is dat, ze trilt van de zenuwen maar zet flink door: ik doe het voor jou, pap! Wat een kind. Charlotte leeft met grote ogen vanuit de zaal mee We hebben het werkelijk intens goed met elkaar Die reis is prima, we leren veel, de kinderen worden groot en ik ben weer vol goede moed Het leven met zijn gezin in een cam pingbus zit er inmiddels weer op. Of het zijn laatste reis geweest is valt nog te bezien Want juist tijdens de reizen doet Dolf de Vries veel stof op voor al zijn eigengemaakte teksten (Een tweede programma verkeert al in vergevorderd stadium). „Het luister-rijk" is' conferences, monologen, verhalen, gedichten en ge dachten een lichtelijk literair getint ca baret waarin het publiek beurtelings de toneelspeler, reiziger, de geboren ver teller en de pur sang cabaretier ziet opereren. Dit alles muzikaal onder steund en begeleid op een geheel eigen wijze door de gitarist Gerry Truppe. Het is dan ook geen wonder dat „Het luis ter-rijk" overal in het land enthousiast is ontvangen Dolf de Vries heeft bepaald niet de eenvoudigste weg gekozen- hij toont zich in zijn teksten een met de mens en zijn wereld begaan cabaretier, die zijn publiek tot nadenken zet. Er valt heel wat te lachen bij dit eenmans-op- treden, maar vrijblijvende stof is het ze ker niet. Of zoals hij het zelf uitdrukt: „Hoe meer ik reisde, hoe meer ik wilde begrijpen omdat ik steeds minder be- LEUSDEN - Met ingang van medio tptember zullen de bibliotheekge- uikers In Leusden, naast boeken i grammofoonplaten, ook kunst erken kunnen lenen. Dit laatste is gelijk gemaakt door de provincie Utrecht die haar artotheek nu ook ter beschikking heeft gesteld aan de bi bliotheek te Leusden-centrum. On der artotheek wordt hier verstaan: uitleencentrum voor beeldende kunst.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5