w BERT VOS 'IREKTEUR Leusder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1978 Coma", spannende thriller- nu het algemeen ga je niet voor je :ier naar een ziekenhuis. Ergens je wel een tikkeltje naar gevoel, als »nnen de hygiënische .discipline te il komt van de ziekenhuis-muren en ns heb je last van zweterigheid en je ipt zo snel mogelijk weer frisse lucht jnnen ademen. Aan de andere kant er tienduizenden mensen, die het ienhuis ervaren als een weldaad, een soort samaritaanse tempel der lezing. Hoe je een ziekenhuis ook jjkt, zonder deze instelling zou het er iit uitzien met het wel en wee van de iselijke beschaving. Er zijn mensen, met aangeboren argwaan tegen al- wat dokter is of met de medische eld te maken heeft, door het aardse lendal wandelen. Voor die mensen Coma" van regisseur Michael jhton de bevestiging van hun ang le vermoedens Want ..Coma" geeft niet bepaald het schoolvoorbeeld een perfekt ziekenhuis te zien, in deel. is iets aan de hand met dat zieken- in Boston, waar teveel mensen na narcose in coma blijven (ze komen /liet weer bij uit hun verdoving). Nu het een enkele keer voorkomen, patiënten door wat voor oorzaak ook niet meer uit hun verdoving Iwaken. maar wat daar in Boston ge- irt behoort zonder meer tot de (op- lende) uitzonderingen. Senevieve Bujold als een vrouwelijke (ter begint argwaan te krijgen door hoge percentage coma-gevallen, begint een onderzoek ter plaatse en nt achter een levensgroot komplot. aruit blijkt, dat de nog levende pa- iten regelrecht terechtkomen in een d regerings-subsidie opgericht insti- it. dat zich blijkbaar heeft gespeciali seerd in de verkoop van menselijke or ganen voor transplantatie De hoofdrollen in deze film worden gespeeld door twee acteurs, die zonder meer goed werk leveren Dat is in de eerste plaats de vrouwelijke dokter, ge speeld door de aantrekkelijke, maar ook erg pittige Genevieve Bujold en de man. die de laatste tijd in tal van films te zien is: Richard Widmark, als de direk- teur van het ziekenhuis. Widmark is in middels een oude rot in het filmvak en zo langzamerhand een bekende ver schijning geworden in films van enige importantie. Wie kent hem niet als de agressieve generaal in ..Twilights Last Gleaming" van Robert Aldridge, of- nog recentelijk in ..The Swarm", eveneens als generaal? Ik kijk altijd met erg veel plezier naar Widmark en dat komt waarschijnlijk door het gemak, waar mee hij zijn rol in vrijwel iedere film speelt. Zonder direkt een top-acteur te worden genoemd is Widmark toch éën van die Hollywood-acteurs. die kontinu in de running blijven en niet vervelen ..Coma", we zouden bijna afdwalen, is een uitstekende thriller, een beetje speculerend op de angst van veel men sen voor het ziekenhuis, maar daarom nog niet direkt een anti-ziekenhuis film. Waarbij direkt wel dient te worden aangetekend, dat je- wil je de film onbe kommerd kunnen uitzien- toch wel te gen een stootje moet kunnen, want operaties, bloed, menselijke organen, ze worden allemaal erg realistisch op het doek gebracht, ook al zijn dergelijke zaken onverbrekelijk verbonden met een ziekenhuis. In „Coma" komt alles weer keurig netjes op z'n pootjes terecht, met uit zondering dan van de slachtoffers, die in coma bleven vóórdat Genevieve Bu jold zich er mee ging bemoeien. Toch geeft de film stof tot nadenken. Regis seur Michael Crighton- op het terrein van de science fiction niet direkt een Pippi Langkous komt weer eens een paar middagen in Euro Cinema. In de matineevoorstellingen op zaterdag en woensdag te zien in de film „Pippi gaat van boord", Nederlands gesproken. het voorbeeld van een geimmigreerde opvreter en nietsnut. Ruzies en herrie in het pand leiden tot een vechtpartij waarbij Ali door Albert wordt doodge schoten. De gespannen situatie heeft een raz zia van de politie tot gevolg, op zoek naar illegalen. Honderden buitenlandse arbeiders worden opgepakt en inge sloten. Illegalen dreigen het land uitge zet te worden In de gevangenis diskus- sieert Salah met zijn landgenoten. Hij herinnert zich de tijd van de onafhan kelijkheidsoorlog tegen de Fransen. In een terugblik zien we Salah als kleine jongen zijn eigen protest uitvoeren. Hij gooit met stenen naar een voorbijrij dende franse patrouille. Hij wordt even eens opgepakt en krijgt een stevige re primande. De 1 mei demonstratie is aanleiding solidair gezamenlijk op te treden in een protest tegen de erbarmelijke situatie waarin vele moeten leven en tegen het racisme Naast duizenden franse ar beiders en arbeidsters lopen duizenden buitenlandse arbeiders in de demon stratie mee. Kort hierna komen enige tientallen buitenlandse arbeiders en sympathi serende Fransen bijeen in de Goutte d'Or in een zaaltje om een gefilmd ver slag te zien van de 1 mei demonstratie Tijdens de filmvertoning dringt de po litie het gebouw binnen en onderbreekt de vertoning. Alle aanwezigen worden opgepakt en moeten mee naar het bu- ro. Op het buro proberen de agenten de organisatoren eruit te lichten van de filmvertoning, die zij zien als een bij eenkomst met een demonstratief ka rakter Het is duidelijk dat degenen die er voor aangezien worden, het land zullen moeten verlaten In het grote lokaal van het buro staan inmiddels een honderdtal mensen. Elke keer als de politie een naam afroept voor ondervraging, doen alle mensen een stap naar voren. Niemand treedt uit de massa Zij zijn solidair met elkaar en door hun geweldloze verzet maken zij het de agenten onmogelijk hun kontrole uit te oefenen. Met dit beeld waarin honderd mensen geweldloos uiting ge ven aan hun onderlinge solidariteit en als één macht opstaan tegen de geves tigde orde. die hen naar Frankrijk ge haald heeft om te werken maar die hen maatschappelijk en kultureel isoleert, eindigt de film. (Filmhuis Amersfoort, zaterdag tot en met dinsdag 20.15 uur). LA BETE In de serie films van de Poolse re gisseur Walerlan Borowcyk pre senteert het Amersfoortse Filmhuls in haar nachtvoorstelling, zaterdag avond 11.00 uur, de film „La Béte". „La Béte" was oorspronkelijk een van de episoden uit „Contes Im- moraux". Maar het verhaal van een meisje dat verkracht wordt door een harig beest en uiteindelijk over haar verkrachter triomfeert stuitte op on overkomelijke bezwaren van de Franse censuur en Borowczyk besloot het fragment achter te houden om het later uit te werken tot een complete speel film. Hij construeerde daartoe een in genieuze raamvertelling die het ge beuren in een ruimere samenhang plaatst. Ellen Waller oordeelde aldus: „Op het mijns inziens mislukte fallische object na is „La Béte" een fraaie en filmagenda Amersfoort AMERSFOORT - Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 28 sep tember tfm woensdag 4 oktober 1978. Grand. tel. 033-14632 Telefonisch plaatsbespreken voor het Grand van 12.30-16 00 en 17 30-21 00 uur. zaterdag en zondag van 10.30- 21.00 uur Grand 1 „This is America" 16 jaar Dagelijks: 13.30, 18.30 en 21.15 uur; zondag: 13.30, 16.00. 18.30 en 21.15 uur. Grand 2: „Convoy". 16 jaar Dagelijks: 13.30. 18.30 en 21 15 uur, zondag: 13.30, 16 00. 18.30 en 21.15 uur Grand 3: „Coma", 16 jaar Dagelijks: 14 00, 19.00 en 21 45 uur; zondag: 14 00, 16.30, 19.00 en 21 45 uur Grand 4: „Midnight Express", 16 jaar. Dagelijks 18.45 en 21.30 uur; do., vr. ma. en di tevens 13.45 uur; zondag. 16.15,18 45 en 21 30 uur. Grand 5: „Pretty Baby", 16 jaar Dagelijks: 14.00, 19.00 en 21.45 uur; zondag: 14 00, 16.30. 19 00 en 21.45 uur Grand: „Pinkeltje", a I Zaterdag, zondag en woensdag: 13 45 uur deels zeer erotische fantasie, waarin Borowczyk erin is geslaagd zijn reeds gefilmde episode van een 18de-eeuws markiezinnetje en het fabelbeest als droom in te bouwen in een speelfilm. Lucy, een rijke erfgename uit Amerika, wordt door een geldgierige markies ge strikt om zijn zoon te trouwen. Die zoon is een afstammeling van het 18de- eeuws markiezinnetje en is getekend door haar liaison met Het Beest: fami liegeheim' Het loopt noodlottig af voor de zoon. die - terwille van de erfenis - gewassen, geschoren en gedoopt wordt en dan een deel van zijn animale uiterlijk is kwijtgeraakt, maar niet zijn inborst, niet klauw en staart, en niet zijn aantrekkelijkheid voor het hunkerende bruidje. In deze film draagt Boro vrou wen en mannen een kil hart toe" (Amersfoorts Filmhuis, zaterdag nacht, 23 00 uur) MENEER KLOMP Dezer dagen wordt in de Cinetone studios in Amsterdam de laatste hand gelegd aan de nieuwste ne- derlandse speelfilm „Meneer Klomp". De regie is in handen van Otto Jongerius, die vorig jaar opviel met zijn voor de TV verfilmde „Kron kels" van schrijver Simon Carmig- gelt, en waarmee hij op het Festival voor de korte film In Oberhausen een hoofdprijs verwierf. Meneer Klomp, die geheel op lokatie in Amersfoort is opgenomen, vertelt op tragi-komische wijze de liefde van de vijfenvijftigjarige Klomp, afdelingschef op een groot verzekeringskantoor, voor een achttienjarige typiste Hoofdrollen spelen Leo de Hartogh, Riek Schagen en Myriam van Loon, die in meneer Klomp haar debuut op het witte doek maakt. Tijdens de montage van de mu ziekbanden wil regisseur Otto Jon gerius (van geboorte Amersfoorter) nog niet zo veel kwijt over de film zelf: ..Dat moet een verrassing blijven. Maar ik wil wel iets zeggen over mijn hoofdrol speler Leo de Hartogh. Ik ben enorm onder de indruk van zijn prestaties, want het komt toch zelden voor dat een acteur zo een kanjer van een rol te spelen krijgt Iedere scène, terwijl een film in stukjes wordt opgenomen en nooit in dezelfde volgorde als het ver haal. brengt hij precies het juiste gevoel over. Er zit geen scène in de film waar Klomp niet in voorkomt; alle draaida gen, en dat waren er 33. was Leo nodig, van vroeg tot laat. Eén week hebben we normale werkdagen gemaakt, maar dan stond er aan het einde van de dag een wagen met draaiende motor op hem te wachten, om hem pijlsnel naar een of andere schouwburg in het land te brengen, waar hij de titelheld uit Julius Caesar moest spelen met de Haagse Comedie En dat voor een man van tweeënzestig' Ik realiseer me nu hoe veel geluk we hebben gehad: in de meeste gevallen mag je tevreden zijn als je film half zo goed wordt als het scenario dat er aan ten grondslag ligt. Maar bij meneer Klomp heeft Leo de Hartogh door zijn rol zo veel bijgedragen, dat ik de film werkelijk beter vind dan mijn eigen script. Zo iets gebeurt je zelden Op 26 oktober a.s. gaat meneer Klomp in de keistad in première. Cinema, tel. 033-18900. Cinema 1: ..The Swarm". 16 jaar. Dagelijks: 13.45, 18.45 en 21.30 uur; zondag: 13.45, 16.15, 18.45 en 21.30 uur. Cinema 2: ..The One and Only", a.l. Dagelijks: 13.30. 18 30 en 21 15 uur; zondag 13.30. 16.00. 18.30 en 21.15 uur. Euro, tel. 033-33655. Euro: .Once upon a time in the west"16 jaar. Dagelijks13 45 en 20.00 uur; zaterdag en woensdag alleen 20.00 uur Euro: „Pippi gaat van boord", a.l. Nederlands gesproken Zaterdag 13.45 en 16.15 uur; woensdag: 13.45 uur Duo, tel. 033-16572. Duo 1: „Hoe meer hoe beter", 16 jaar. Dage lijks: 14.15,19.15en21.30 uur; zondag: 14.15. 16.30, 19.15 en 21.30 uur Duo 2: „De zwarte piraat". 12 jaar. Dagelijks: 14 00, 19 00 en 21.15 uur. zondag: 14.00. 16.15, 19.00 en 21 15 uur. NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1: „Aai poesje". 16 jaar. Vrijdag-en zater dagavond: 24.00 uur Duo 2: ..Breakout", 16 jaar Vrijdag-en zater dagavond: 23.45 uur antasie rond illegale organen-bank Het is allemaal één pot nat." De igal gezette man hijgde amechtig de inspanning, want de barkruk niet helemaal berekend op zijn wat in uitgevallen postuur. De andere inten keken een beetje verbaasd ar de verse aanvoer. ,,Eên pot nat. ae! mij maar een pilsje Klaas.Klaas, e de man kennelijk al eerder had tmoettapte met zichtbaar genoe- het glas vol en zette het gerste-nat et royaal gebaar voor de man neer. Gen/ef er van, meneer Peters,zei hij veegde met een routine gebaar wat ette plekken weg. Meneer Peters zuchtte diep en nam en fikse slok. Dat deed hem goed, anf langzaam maar zeker kwam hij tot ist. Hebt u het gelezen?" Hij keek de an naast hem vragend aan. Die nam og eens 'n slok en haalde zijn schou ws op. „Vertel het me maar makker, af heb je op je lever?" Het was een 'Pisch verdwaalde westerling, al eni- e tijd uit het dagelijkse leven van Am- terdam, maar nog niet helemaal z'n ccent kwijt. Direkteurzei de geachte heer efers. „De direkteur mag er niet meer 1jzijnNou vréég ik je.Het ontging de hder blijkbaar wat daar nou zo op enbarend aan was, want hij draaide 'oh om en ging verder met het ge- Wek, dat hij vóór de onderbreking met '/n maat aan het voeren was over het oordeel van een goede keeper in het ■oei. Meneer Peters nam dat niet en M de man bij de schouders. „Hé, «ster nou es, ik was met je aan het Wen. Die direkteur hè, die man is wantwoordelijk voor de hele gang van taken op een bedrijf. Die kun je toch tiaar niet zo maar buiten sluiten?" De Amsterdammer begon een tik- j&ttje boos te worden, want hij keek de hekteur-aanbidder met felle oogjes an en er kwam een nijdige blos op zijn wangen. „Laat dat meester, blijf met je tengels van me af.Peters hief verwe rend zijn handen omhoog. „Kalm maar,zei hij haastig, „ik dacht dat het belangrijk was." „Niets is zo belangrijk als een pilsje drinken zonder elke keer gestoord te worden door een idioot die over direk- teuren kletst, die d'r niet bij mogen zijn. Nou meester, jou een zorg.De man draaide zich om en verwaardigde de geachte heer Peters geen enkel blik meer. „U hebt het er moeilijk mee, hè?" vroeg ik, eerder om verdere escalatie te voorkomen, dan om verwikkeld te worden in een oninteressant gesprek over mensen die het al moeilijk genoeg hebben zonder inmenging van fans. Meneer Peters keek me aan met een zeer dankbare blik en dat leverde me meteen een glas pils op. Direkteu- ren," verkondigde hij plechtig, zijn belangrijke mensen. Die kun je niet zo maar buiten de ondernemingsraad zetten. Die moeten mee kunnen praten over het wel en wee van het bedrijf. Direkteuren hebben daar verstand van, daar zijn ze voor.Ik knikte, ook al had ik me eigenlijk nog niet in dit wereld schokkende probleem verdiept. „U bent zelf direkteur?" vroeg ik. Ik had de juiste snaar getroffen. Hij straalde.Inderdaad,hij riep het bijna vol overgave, „ik ben direkteur." Ik maakte m'n gratis glas bier leeg en knikte. „Groot bedrijf?" wilde ik weten. Meneer Peters' stralende glimlach verdween even. „Helaas," zuchtte hij, „helaas. Mijn bedrijf is net een kwartier geleden opgericht. Alles heeft een be gin en alles moet groeien. Dat gaf ik volmondig toe. Maar, zo vertelde ik hem, dan hoefde hij zich toch nog geen zorgen te maken over die ondernemingsraad? Daar moet je eerst zo'n honderd man personeel voor hebben. Dat was blijk baar nieuw voor hem, want hij verzonk in een diep gepeins. Toen verhelderde zijn blik en hij bestelde nog een rondje Met een brede glimlach keek hij me aan. „Watzullen al die direkteuren, die meer dan honderd man personeel hebben de pest in hebben,zei hij met een tevreden knik. „Die Van Agt en Wiegel, die hebben toch maar het be ste voor met de kleine manHij knikte nog eens en nam een fikse slok. „Proost," zei hij, „op de direkteur." V. Richard Widmark (rechts, als de ziekenhuis-direkteur) en Genevieve Bujold, de twee hoofdrolspelers in „Coma" een spannende thriller-fantasie rond een organenbank. onbekende-: hij schreef en regisseerde o.m. „Westworld" in 1973 - heeft met „Coma" een geheel ander thema aan gesneden dan de sporadische onge lukken, die wel eens in ziekenhuizen (zoals in elk ander gebouw op elke an dere plaats) kunnen gebeuren. Waar het in feite om gaat Is de transplantatie van menselijke orga nen. Zo langzamerhand raakt de mens een tikkeltje ingespeeld op de kunst van het transplanteren van or ganen van de ene op de andere mens. Chrighton trekt deze realiteit in zijn thriller-fantasie een eind door en komt dan bij, wat het begin van de organenbank kan zijn. Illegaal nog, maar een (film-) realiteit. Ook nu reeds zijn er organenbanken, overi gens streng gereguleerd en gekon- troleerd. Maar wat gaat er gebeuren als de georganiseerde misdaad een nieuwe mogelijkheid in de organen handel ziet om grof geld te kunnen verdienen? Het wordt tijd, dat zowel de medische als de jurische en poli tieke wereld zich gaat bezinnen op wat wel en wat niet mogelijk mag zijn in de nabije toekomst als menselijke organen het leven van andere men sen kunnen redden en de chirurgi sche technieken zo zijn vervolmaakt, dat elk orgaan zonder meer kan wor den getransplanteerd. Hoewel „Co ma" in eerste instantie zonder meer een spannende en goed opgezette thriller is, wordt toch een kleine waarschuwing meegegeven. Want wat de film vertelt, kan morgen een afschrikwekkende realiteit zijn. (Grand 3, eerste week, 16 jaar). DE ZWARTE PIRAAT Na de rode, gele. purperen en andere kleurige piraten, brengt de Italiaanse regisseur Sergio Sollima z'n „Zwarte Piraat" met Kabir Bedi in de hoofdrol, de man die via de tv bekend werd als San- dokan, de piraat Hollywood werkt ge woon de regenboog af om alle kleuren piraten te kunnen leveren, maar de kleur is beslist geen garantie voor kwa liteit. Het verhaal is erg simpel gehou den. want regisseur Sollima ging er blijkbaar van uit. dat het in een piraten- film gaat om de glanzende gevechten, om sabelgekletter. afgewisseld met een stukje romantiek. Dat is natuurlijk een uitgangspunt, mits men dan niet een zeer simpel verhaal koppelt aan al even matige gevechts-scènes. die geen greintje spanning toevoegen aan het toch al spanningsloze verhaal. En ac teren is toch wel een kunst. (Duo 2, eerste week. 12 jaar) THIS IS AMERICA Als de ondertitel van „This is Ameri ca" veelbetekenend luidt: een blik on der de gordel van Amerika", dan kun je ongeveer wel raden, waar het over zal gaan Het moet wat mij betreft bij raden blijven, want ik heb deze film tot nu toe met kunnen bekijken en kan er dan ook geen zinnig woord over zeggen De ci neast Francois Reichenbach heeft nog niet zo lang geleden geprobeerd dit ge zicht van Amerika te vangen in film beelden en dat was al niet direkt een toppunt van briljante ideeën, ik ben bang dat „This is America" op hetzelfde vlak ligt. Maar schijn kan bedriegen. Niets let u om het allemaal zelf te gaan onderzoeken (Grand 1, eerste week, 16 jaar) DE AMBASSADEURS In het Amersfoortse Filmhuis draait van zaterdag tot en met dins dag de film „De Ambassadeurs", een Tunesische- Llbische-Franse co-% produktie uit 1976 van regisseur Na- ceur Ktari, die ook het scenario schreef. „De ambassadeurs" is een speelfilm over gastarbeiders. De titel is gebaseerd op een redevoering (deel van de film) tot de arbeiders die vertrekken om elders te gaan wer ken: „Sommige van jullie zullen naar Frankrijk gaan, anderen naar Duitsland of Zwitserland Wij hebben alle voor bereidingen getroffen om jullie proble men aldaar op te lossen. Denk eraan dat je eens naar je vaderland terug keert. Hier ben je geboren en hier ben je opgegroeid. De kursus die je hebt ge had zal de aanpassing in het land waar je naar toegaat vergemakkelijken. Het beeld dat de mensen daar van je land hebben zal afhangen van de indruk die je maakt Dat is erg belangrijk. Als één van jullie steelt, worden al je landgeno ten als dieven gezien" „Een ieder van jullie is als een am bassadeur. Wij zijn er zeker van dat een ieder van jullie voor ons land de beste ambassadeur zal zijn" (redevoering gehouden voor arbeiders die in het buitenland gaan werken). Het verhaal van de film is als volgt: In Parijs is een wijk waar niet veel Fransen graag doorheen lopen. In deze wijk de zg. Goutte d'Or, vlakbij het metrostation Barbes speelt DE AMBASSADEURS zich af. DE AMBASSADEURS vertelt meerdere verhalen. Het zijn de verha len van de duizenden mannen, vrou wen en kinderen, die hier in deze wijk wonen, elkaar op de hoeken van de straten tegenkomen, in de café's pra ten, samengepakt zitten in de vele pen sions. Zij bepalen voor een groot deel het leven in de wijk Zij zijn de duizen den Afrikaanse arbeiders die hier wo nen. De film begint met Salah die uit zijn dorp vertrekt om in Parijs werk te zoe ken. Ook hij hoort de hierboven geci teerde redevoering van een regerings ambtenaar voor zijn vertrek. Hij komt in Parijs aan en wordt door vrienden op gevangen. Naast alle problemen zoals het vinden van onderdak en het zoeken naar werk, dringt zich al snel het pro bleem op waar de film verder over zal gaan: de tegenstellingen tussen de Afrikanen en de Fransen, het niet altijd even latente racisme dat in de wijk leeft, de vooroordelen jegens elkaar en het isolement waarin de buitenlandse ar beiders leven. In de wijk organiseert Monsieur Pierre (vermoedelijk een oud-koloniaal) bij eenkomsten met de lokale midden standers tegen de Afrikaanse arbei ders. Het zijn emotionele vergaderin gen doorspekt met vooroordelen en ra cisme. Mehdi, een vriend van Salah wordt op een nacht aangevallen en vermoord in het kanaal aangetroffen, ledereen is vertwijfeld Hulp inroepen van politie en ambassades heeft weinig zin, zoals men zegt want die zullen goede relaties niet in gevaar brengen Albert, de concierge van het huis waarin Zohra met haar zoon Ali wonen ergert zich mateloos aan het gedrag van Ali; hij gaat met een frans meisje om, heeft geen werk en is voor Albert Scène uit: „De zwarte piraat", een film van de Italiaanse regisseur Serglp Sollima, met Kabir Bedi en Mel Ferrer in de hoofdrollen. - Deze week aandacht voor vier nieuwe films In het rogramma der Amersfoortse bioscopen. Dat is in de eerste plaats voor van regisseur Michael Crighton, voor „This is America" een mij film met als ondertitel: „een blik onder de gordel van Amerika", piraat" (Hollywood gaat de regenboog af om de piratenfilms nog te kunnen onderschelden) en sexfilms in Duo 1. enige film die daarbij de moeite van het bekijken waard is, is de film jma", met Genevieve Bujold en Richard Widmark in de hoofdrollen.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 13