CML KREEG NIEUWE VOORZITTER Comité Milieuzorg Leusden groeit langzaam uit tot echt inspraakorgaan van Leusden „We zijn van niets iets geworden" Scouting Nederiand van Amersfoort naar Leusden LEUSDER KRANT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DE LEUSDER KRANT Leusder Krant - Inspraak DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1978 r an de redaktie) LEUSDEN/ACHTERVELD - Het imité Milieuzorg Leusden begint langzamerhand volwassen te orden, ook al zal er nog heel wat ■jieten gebeuren om het CML tot ndaadwerkelijk inspraakorgaan te aken. Oat was de konklusie van de beidende voorzitter van het Coör- latieteam van het CML, wethou- Wagenaar, die de voorzit- rshamer overdroeg aan de nieuwe ithouder voor CML-zaken, de heer Mandemaker, tijdens een geza- enlijke bijeenkomst van coördina- team en werkgroepen, vorige iek vrijdagavond. „We zijn van ets tot iets uitgegroeid", aldus de beidende voorzitter, die zich vijf jr lang intens heeft bezig gehou- n met het wel en wee van het co- té. ,,Op papier leek het allemaal zo mpel, maar het is beslist geen een- mdige zaak geweest. De heer Man maker mag nu proberen mèt de irkgroepen er nog méér van te ma in, om van het CML het inspraakor- lan voor alle Leusdenaren te ma- dat het wil zijn." Wethouder Wagenaar was van ening, dat de grootste taak voor de mende vijf jaar ligt in het zo soepel Dgelijk laten verlopen van de inspraak alle terreinen.,Pas als het ons raakt, n komen wij er bij, anders niet Maar t is vaak zo. dat het dan al te laat is." adviseerde de Leusdenaren dan ook steeds alert te bli|ven en het CML inspraakorgaan te gaan gebruiken. „Het is aan de andere kant de taak van het gemeentebestuur om zo snel mo gelijk en in zo'n vroeg stadium bekend heid te geven aan zaken, die inspraak behoeven." Het feit. dat het voltallige college van b en w aanwezig was op deze CML-avond moest duidelijk ma ken. dat het gemeentebestuur in totali teit achter de taak en het werk van het CML staat. „U krijgt van hen alle me dewerking". verzekerde wethouder Wagenaar „De inspraak hoeft nu he lemaal geen probleem meer te zijn Wij, de andere leden van het college, zullen de heer Mandemaker zoveel mogelijk steunen in zijn werk. In het verleden heb ik het nog te vaak alleen moeten doen." Overigens had ook hij veel lof voor de medewerking, die de gemeentelijke diensten aan het CML verlenen. Hij hoopte, dat dit samenspel ook in de toe komst gekontinueerd zal worden. DYNAMIEK Wethouder Mandemaker, de nieuwe voorzitter van het Comité Milieuzorg Leusden. is niet onbekend met het werk van het CML In feite was hij. mét de toenmalige voorzitter van de PvdA, de heer Visser, één van de initiatiefnemers om tot een milieu-orgaan in Leusden te komen. „We zijn nu inmiddels in 1978 aangeland en nog hebben we niet de juiste-inspraakvorm gevonden Dat is een logische zaak, omdat de omstan digheden steeds weer wisselen. Het CML moet daarin meegaan.De heer Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos Redaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Camp, Finnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 (sport) Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, Leusden-c., tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knijff-Mall, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S D« meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. Is een uitgave van de BDU-Krantencomblnatle, Postbus 67 te Bar- neveld. Mandemaker verwachtte ook voor de komende periode weer een gewijzigde aanpak, omdat de gemeentelijke com missievergaderingen inmiddels openbaar zijn geworden en daar door de CML-werkgroepen op ingespeeld moet worden „Daardoor zal de taakstelling van het CML en haar werk groepen ongetwijfeld veranderd moe ten worden De konsekwenties van dit openbaar worden van de commis sievergaderingen dienen door de ver schillende werkgroepen te worden on derzocht. Tot slot van zijn toespraak bracht de heer Mandemaker dank aan zijn voor ganger. de heer Wagenaar. Over hem zei hij: „De heer Wagenaar heeft een duidelijke bijdrage geleverd aan de tot standkoming en de opbouw van het Comité Milieuzorg Leusden. Hij heeft veel kritiek ondervonden. In feite méér uw werkgroep niet funktioneren" Overigens zal het werk van de werk groep welzijn via inspraak-avonden naar voren worden gebracht. Men denkt daarbij aan bijeenkomsten op wijkniveau Verder zal medewerking worden verleend aan het totstand komen van de sociale kaart van Leusden en heeft men kontakt met de groep „kinderopvang" in Leusden om de problemen voor deze groepering nader te bekijken. Verder staat op het programma een onderzoek naar de verhouding tussen autochtone en allochtone (oorspronkelijke en im port-) Leusdenaren. Verder zullen er lezingen worden georganiseerd over het begrip welzijn en welzijnsbeleid. Woordvoerder Warns verontschuldigde zich voor het feit. dat welzijnswerkers in zo'n moeilijk verstaanbaar taal plegen te praten, wat de heer Mandemaker de Burgemeester Rademaker en wethouder Van Woudenberg „op schellinkje" tijdens de CML-bijeenkomst, vorige week vrijdagavond. het (Van de redaktie) LEUSDEN - Als de raad vanavond akkoord gaat, zal Scouting Neder land binnen afzienbare tijd haar hoofdkantoor in Leusden kunnen realiseren. Dit kantoor is momenteel nog In Amersfoort gevestigd. Het college van b en w heeft overeen stemming bereikt met Scouting Ne derland ten aanzien van de verkoop van een kavel bouwgrond in het plan Prlncenhof aan de Larikslaan met een oppervlakte van ca. 4000 m2. Het stuk grond wordt verkocht voor een bedrag van 320.00.- excl. btw. Het ligt in het voornemen van Scou ting Nederland om op dit bouwperceel een kantoorgebouw annex centraal de pot op te richten, waarin voorshands een staf van 60 70 personen werk zaam zal zijn. Scouting Nederland is een vijftal jaren geleden ontstaan uit een fusie van de toenmalige 4 pad- vind(st)ersorganisaties en telt ruim 100.000 leden Het landelijk bureau van deze vereniging is momenteel te Amersfoort gehuisvest, terwijl het cen traal depot zich te 's-Gravenhage be vindt. Terugblikken en vooruitkijken. De CML-werkgroepen gaven een overzicht van de werkzaamheden uit het afgelopen jaar en legden een werkprogramma voor het seizoen 1978/1979 op tafel. Zoals hier de heer Ten Berge, voorzitter van de werkgroep Ruimtelijke Ordening. als voorzitter van het CML dan als wet houder van de gemeente Leusden. Daarvoor dank Die dank werd later op de avond nog eens geaccentueerd door Marijke Walte, die de heer Wagenaar een boeket bloemen overhandigde als dank voor zijn werk. Zij wees er op, dat alle kritiek, die in de afgelopen jaren is geleverd, nooit persoonlijk is bedoeld. TERUGBLIK KOMST EN TOE- De bijeenkomst van het CML stond vrijdagavond ook in het teken van kijken in de toekomst en een nabeschouwing over wat is geweest. De voorzitters van de verschillende werkgroepen brachten daarbij hun werkprogramma voor het komende seizoen naar voren. In het al gemeen waren de werkgroepen tevre den over wat in het afgelopen jaar is gedaan door het CML. maar naast een gebrek aan belangstelling van de zijde van de Leusdenaren (en Achtervelders niet te vergeten!) konstateerden ver schillende werkgroepen ook een tekort aan man- en vrouwkracht om de werk groepen in bedrijf te houden De werk groep Voorlichting zou graag méér wil len doen aan voorlichting en het geven van informatie via te organiseren avon den e d„ maar ze heeft haar handen méér dan vol aan het redigeren van de informatiekrant van het CML. „Milieu en Inspraak", waarvan kortgeleden het september-nummer verscheen. Ook voor de redaktie van dit blad heeft de werkgroep aanvulling nodig. „We heb ben zo nu en dan op de tenen moeten lo pen om het voor elkaar te krijgen," al dus hoofdredakteur Wim Veen van „Milieu en inspraak". De werkgroep voorlichting hoopt in de toekomst méér aandacht te kunnen besteden aan lan delijke milieu-zaken, méér direkter ge richte voorlichting via bijeenkomsten, informatie-stands etc. De werkgroep Welzijn is nog steeds in een voorbereidend stadium Men is nu een jaar bezig en men heeft zich in die periode gebogen over allerlei mo gelijke vormen van procedures die zou den moeten leiden tot een goed wel zijnsbeleid in de gemeente Leusden „Dat is een ingewikkelde zaak." zo liet de werkgroepwoordvoerder weten, „maar het is wel erg belangrijk werk wat we aan het doen zijn. Op dit moment - door het gebruik van teveel vakjargon - wellicht oninteressant voor de Leusde naren, maar het zijn de resultaten die zullen moeten spreken" Voorzitter Mandemaker: „Welzijn is essentieel onderdeel van het milieu. U moet pro beren duidelijk te maken aan de bevol king wat u van plan bent om voldoende belangstelling op te wekken. Zonder belangstelling van de bevolking kan ook opmerking ontlokte „Dat is misschien wel een geluk, want dan wordt het door weinig mensen verstaan. Toch heb ik een goede raad: ga eens met voorlich- tingsmensen praten, die kunnen moei lijke zaken in simpele bewoordingen zeqgen De werkgroep Milieu Edukatie heeft ook een vrij druk programma voor het komende jaar Naast de uitgave van de boekjes over het park Princenhof, staan ook boekjes met beschrijvingen van de Leusdense straatnamen en een boekje over alles wat leeft en groeit in de weg bermen op het programma. Verder wordt medewerking verleend aan het projekt Landschapskaart. wordt mede werking verleend aan de open dag van de gemeente-kwekerij, en de boomplantdag. Andere aktiviteiten: voorlichting aan scholen via lesbrieven, boswandelingen etc Zonder de andere werkgroepen tekort te doen, kan wel worden gesteld, dat Milieu Edukatie het meest dankbare deel van het CML voor haar rekening neemt en dat op uitste kende wijze weet te.realiseren zonder dat veel aan de weg wordt getimmerd. Maar ook deze werkgroep kan best wat aanvulling in haar gelederen gebruiken. Een van de werkgroepen, waar men weinig of niets van hoort, is de werk groep Openbaar vervoer. Een belang rijk mileu-aspekt en de desbetreffende werkgroep is dan ook erg druk bezig om een onderzoek voor te bereiden. „Openbaar vervoer is geen simpele zaak en het kost dan ook wat tijd en inspanning om op gedegen wijze een enquête onder de bevolking voor te bereiden We willen niet over één nacht ijs gaan. Voordat de enquête van start gaat. willen we alles door deskundigen op dit gebied laten kontroleren. Leus den heeft een vrij hoog autogebruik, zodat wij niet kunnen volstaan met een simpele vraagstelling, maar wat ge nuanceerder te werk moeten gaan. Daar zijn vakmensen bij nodig", aldus de voorzitter van de werkgroep Openbaar Vervoer. Hij riep deskundi gen op het gebied van openbaar ver voer in Leusden op zich bij de andere leden van de werkgroep te voegen, omdat de kontinuïteit van de werkgroep anders in gevaar komt „We zijn maar een klein groepje en onze vrije tijd is niet onbeperkt," aldus de heer Van Berkel van de werkgroep Uiteraard presenteerde ook de werk groep Ruimtelijke Ordening haar werk plan voor het komende jaar. Voorzitter Ten Berge noemde een lange reeks onderwerpen op, die al eerder in deze krant zijn opgesomd We willen daarom volstaan met enkele belangrijketzaken naast het volgen van de ontwikkeling van de tweede fase. Dat zijn;'woning bouw Achterveld, Dorpshuis Leusden, een veilige weg naar school, voet- en fietspaden in de gemeente Leusden, winkelvoorzieningen in Leusden/zuid, bestemming Lockhorsterbos, ver- keersvoorzienmgen en maatregelen in den Treek. Overigens was de voorzitter van deze werkgroep in het algemeen tevreden over het samenspel tussen werkgroep en gemeentelijke diensten Hij vroeg echter ook een mogelijkheid te scheppen mee te kunnen praten tijdens openbare commissie-vergaderingen. Ook dat is een wellicht goede vorm van inspraak en het schept voor de werk groepleden (o m. van ruimtelijke orde ning) mogelijkheden om meteen de standpunten van het CML over te bren gen en toe te lichten bij de commissie leden (raadsleden). Voorzitter Mandemaker was in het algemeen zeer positief in zijn beant woording. In alle gevallen beloofde hij - ten aanzien van wensen en ver langens - alle medewerking. Als wethouder van financiën was hij ook erg tevreden over het feit, dat het CML in haar totaliteit voor de ge meente „een goedkope zaak" is. Zonder te willen zeggen, dat dit het uitgangspunt van de gemeente is (veel waar voor weinig geld) legde hij er de nadruk op vpel waardering te hebben voor het feit, dat alle die avond voorgelegde plannen van de werkgroepen naar raming een be drag van 54.000,- gaan kosten. „Ik betwijfel niet aan uw inzet en uw in tentie waarmee u dit werk doet. Als ik er niet van overtuigd zou zijn, dat het CML een belangrijke plaats Inneemt In de Leusdense samenleving en een goede bijdrage kan leveren aan de inspraak en het bewaken van ons milieu, zou ik nooit zijn begonnen aan het voorzitterschap," aldus wet houder Mandemaker, die met dank voor de enorme inzet het officiële gedeelte van de bijeenkomst afsloot, waarna men nog enige tijd gezellig bijeenbleef onder het genot van een drankje en een hapje ter afsluiting van een druk CML-seizoen. Voorzitter Mandemaker (rechts) met naast hem secretaris Frans Mikkers van het Comité Milieuzorg Leusden. vervolg van de voorpagina PARKEREN De heer Bergsma (WD) vroeg nog maals de aandacht voor voldoende parkeerterreinen bij nieuwe vestigingen van bedrijven Hij was van mening, dat eigenlijk per bedrijf moet worden beke ken. hoeveel parkeerplaatsen vereist zijn. In het verleden zijn - door dat niet te doen - nogal wat moeilijkheden ont staan door de standaard-procedure aan te houden. De heer Bergsma be pleitte een aanpassing van de voor schriften ten aanzien van dit probleem. Burgemeester Rademaker was dat wel met hem eens en de zaak heeft dan ook de voortdurende aandacht, onder meer in de commissie R.O. Hij vroeg zich echter af, of dergelijke voorwaarden ook konden worden ingepast in de ver koopvoorwaarden BANEN VOOR DE JEUGD De heer Offereins (GPV/SGP) vroeg zich af, hoe het college denkt over de werkgelegenheid ten aan zien van jongeren. „Door de snellere groei van Leusden en de vestiging van relatief veel jonge gezinnen, zal Leusden op een gegeven moment gekonfronteerd worden met een aanbod van veel jongeren, die graag werken willen in de gemeente Leus den zelf. Hoe denkt de gemeente Leusden dit probleem in de toe komst op te lossen?" In een eerste persoonlijke reaktie wees burgemeester Rademaker er op. dat in eerste instantie wordt gestreefd naar een werkgelegenheid voor vijftig procent van de beroepsbevolking Maar de planologische mogelijkheden spreken natuurlijk ook mee. We zullen dit probleem nader moeten onderzoe ken. Als er mogelijkheden zijn, dan zul len we als gemeente gerichter moeten werken naar een veelzijdige schakering van werkgelegenheid. Ten aanzien van het jongeren-probleem ben ik daarom blij met het toekomstige industrie-ter rein Bruinhorst, waar plaats zal zijn voor kleine industrieën (wat we toch al niet teveel hebben) waar bijvoorbeeld tech nisch geschoolden (zoals HTS-ers) werk zullen kunnen vinden De heer Bergsma (WD) „Als we dergelijke mogelijkheden gaan schep pen, dan zou ik er namens onze fraktie op willen aandringen in verband met de schaarse grond bij voorkeur te streven naar de vestiging van arbeidsintensieve bedrijven." EUROPESE GEMEENTE Hoewel Leusden officieel tot de Europese gemeenten behoort, is het Europese solidariteitsgevoel nog niet zo doorgedrongen tot de raad De heer Offereins (GPV/SGP) toonde zich zon der meer een tegenstander en vroeg zich af of het de taak van de gemeente is om propaganda te maken voor de komende Europese verkiezingen ..De gemeente maakt toch ook geen propa ganda voor de tweede kamerverkiezin gen?" Burgemeester Rademaker was het niet met de heer Offereins eens. „Dit is geen politieke zaak. Het is de eerste keer. dat er Europese verkiezingen plaatsvinden op deze rechtstreekse wijze. Uit verbondenheid met de Euro pese gedachte, als lid van de Raad van Europese gemeenten, is het een kwes tie van meeleven met de Europese ge dachte door hieraan bekendheid te ge ven bij de bevolking. De gemeente maakt geen reclame voor een politieke partij." De heer Bergsma (WD) was het eveneens principieel oneens met de koppeling gemeente-Europa „Euro pese zaken horen niet in een zuiver plaatselijk gerichte gemeenteraad thuis", meende hij. „Wij zijn niet tegen de Europese eenheidsgedachte, maar vinden dat gemeente en Europa wel gescheidenen dienen te blijven." Overigens ging hij met enige moeite ak koord met het voorstel om de Europese verkiezingen op gemeentelijk niveau te stimuleren en bij de bevolking onder de aandacht te brengen „Maar mocht uw suggestie om een tweeling-gemeente te adopteren serieus worden onder zocht, dan moet ik namens mijn fraktie teleurstellen: wij zijn daar tegen." Burgemeester Rademaker toonde zich een enthousiast voorstander van uitwisseling op Europees niveau. Hij baseerde dat enthousiasme op eigen ervaringen in zijn vorige gemeente „Ik kan rustig stellen, dat de ervaringen „hardstikke" goed zijn. Dat is mijn volle overtuiging.' De voorzitter wees er op. dat de ontmoetingsfactor erg belangrijk is. Mevrouw Defares (P L.) zag er niet- zoveel in „Het lijkt mij een erg folkloris tisch gebeuren toe", zei ze De heer Konijnenbelt (CDA) stelde' voor om de belangstelling onder de be volking ten aanzien van deze inter nationale uitwisseling te peilen, maar burgemeester Rademaker vond, dat eerst binnen de gemeenteraad en an dere instanties hierover moest worden nagedacht. „Door gesprekken, oriëntatie en voldoende dokumentatie moeten we trachten een standpunt te bepalen Waarbij natuurlijk de voorlich ting aan de bevolking ook een belang rijke rol speelt Dat was de heer Konij nenbelt met hem eens Hij stelde voor om vooral ook op scholen de Europese eenheidsgedachte naar voren te bren gen door middel van voorlichting en do kumentatie. Burgemeester Rademaker rondde de diskussie af met de opmerking, dat er toch wel enige spoed betracht dient te worden. „Die fraaie blauwe borden aan de gemeentegrenzen staan er niet voor niets Ook Leusden zou daar meer inhoud aan moeten geven." VOORLICHTING GEMEEN TE De gemeentelijke voorlichting kreeg veel waardering van de heer Bergsma (WD), maar hij had desondanks de in druk, dat de voorlichtingsfunktionaris teveel facetten van voorlichting dient te behartigen, waardoor het één en ander onvoldoende uit de verf komt „Ik heb bijvoorbeeld het gemeentelijke voor lichtingsblad „Info" al geruime tijd ge mist Dat is een symptoom, waaruit duidelijk is, dat door de enorme werk zaamheden de vaste zaken op korte termijn worden afgehandeld, maar dat de rest moet blijven liggen en dat plan nen niet uitgewerkt kunnen worden bij gebrek aan mankracht. We kunnen dan ook niet ontkomen aan een verruiming van het budget voor gemeentelijke voorlichting. We zullen méér moeten gaan doen. met name de per soneelsbezetting moet daarvoor vol doende zijn." De heer Bergsma wees er op, dat dit ook noodzakelijk is om een goede bereikbaarheid van de afdelinq voorlichting te kunnen waarborgen. Burgemeester Rademaker was het met de heer Bergsma eens. „Daarom Is het bureau voorlichting ook uitge breid met een part-time kracht. Een eensmansbezetting is inderdaad erg zwaar. Of de uitbreiding voldoende is, zal uit de praktijk moeten blijven. Dat „Info" noodzakelijkerwijs moest blijven liggen, kwam door allerlei omstandigheden. Niet alleen door een gebrek aan mankracht, maar ook doordat de Leusden 1200-organisa- tie nogal wat heeft gevergd van bu reau voorlichting. „Overigens Is dankzij de versterking „Wegwijs Leusden" nu gereed gekomen en inmiddels huis-aan-huis verspreid."

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3