Nieuw schoolgebouw Montessori gaat 2 miljoen kosten Raad komt bijeen Een Pandbrief biljet van f1.000,- groeit naar f1.469;. 'JIOTA „OPENHEID EN OPENBAARHEID" IN DISKUSSIE AFWIJKEND VAN BESTAANDE SCHOOLNORMEN Subsidie CML Westland Utrecht 7T Hypotheekbank Onze nieuwste spaarvorm geeft de volle rente. Leusder Krant - raad Leusden DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1978 la openbaarheid méér vorm geven aan de openheid (Van de redaktie) LEUSDEN - In de komende sep- lember-vergadering zal - volgens ifspraak - de diskussie-nota Openheid en openbaarheid" in de aad worden behandeld. Zoals be- :end zijn - vooruitlopend op de uit eindelijke beslissing van de raad - Ie gemeentelijke commissie-verga deringen reeds openbaar. Hoewel er mogelijkheden bestaan om de aadsvergaderingen deels gesloten houden, dient - ook volgens de ipstellers van de nota - de gemeen- elijke raadsvergadering in principe openbaar te zijn. )nder het motto: „Openbaarheid is nog geen openheid" worden in de nota suggesties gedaan om ook de openheid nog meer vorm te geven, ^ozal het college van b en w trachten om openheid reeds in een vroeg sta dium te betrachten inzake beleids- oornemens, door commissies zo roeg mogelijk in te schakelen. Na- uurlijk zijn er verdere suggesties te doen, die de openbaarheid en open- teid bevorderen. Het college, aldus Ie nota, zal deze materie dan ook (lijven bestuderen en zo nodig ver- lere maatregelen nemen om open- leid en openbaarheid te bevorderen. DOEL In de nota wordt door het college iet doel van openheid en openbaar- ïeid onder woorden gebracht. B en schrijven: Openheid, zich uitende in middelen openbaarheid, voorlichting, in- praak. burgerdeelneming enz beoogt ien verder gelegen doel. namelijk een leer democratische bestuursvoering, bereiken. Een zo open mogelijk bestuur, op zijn eurt. zal de kwaliteit van bestuurlijk 'landelen en besluiten ten goede kun- len komen. Indien namelijk het ge- oerde en nog te voeren beleid toegan- elijk is voor kennisneming door de gers. verklaard en toegelicht wordt. an kan men redelijkerwijs de volgende ntwikkelingen verwachten: lijkt het gepresenteerde in hoofdzaak anvaardbaar, dan vergemakkelijkt ulks de uitvoering of voortzetting van it beleid. Openheid, goed en be- waam betracht, maakt dan onnodige errassingen. misverstanden en moge- |ke frustraties minder waarschijnlijk laar ook wanneer het gepresenteerde hoofdzaak niet of minder acceptabel •lijkt, is openheid nuttig In zo'n confrontatie wordt het allen luidelijk waarom het gaat en kunnen etere oplossingen in zicht komen. Een jdige presentatie kan bewerkstelligen. dat vertrouwdheid met een nieuw of an ders gestructureerd beleid wordt ge kweekt en die dan gaande weg groter wordt en tot meedenken aanspoort Openheid, gepaard gaande met openbaarheid en voorlichting, zijn der halve middelen om een verder gelegen doel te realiseren, te weten om via een betere en meer democratische be stuursvoering de gezamelijke doelstel lingen van de gemeenschap beter te bereiken Als doelstelling voor een open democratische gekozen bestuur nemen wij dan ook de volgende defi nitie te kunnen geven: „Het scheppen van een open be stuursvoering, waarbij een proces tot stand wordt gebracht en gehou den en waarin een open democra tisch gekozen bestuur in zijn activi teit van beleidsvoorbereiding en beleidsvoering volgbaar is en de voorwaarden worden geschapen tot een tijdige bijstelling daarvan, een situatie derhalve waarin ieder die zich bij dit proces betrokken voelt, tijdig geïnformeerd kan zijn en in vloed kan hebben op de besluitvor ming", aldus b en w. WET VEROUDERD De gemeentewet, waarin de openbaarheid en openheid wordt gere geld. is verouderd, aldus de nota, waarin b en w aantekenen: „Wanneer men de regeling van de gemeentewet strikt zou hanteren, beantwoordt het bestuur van heden niet meer aan de verwachtingen van zich zelf en van de bestuurden (zie hiervoor onder 3). Deze regeling wordt dan ook als minimum eis beschouwd en alom wordt erkend, dat het de gemeentebe sturen vrij staat daarnaast ruimere ei gen regelingen te treffen Ook op rijks- en provinciaal niveau worden initiatieven ter stimulering van openheid ontwikkeld Enige jaren gele den werd de nota van de „Commissie- Biesheuvel'' gepubliceerd (het weke lijkse praatje op TV met de minister president is hiervan een der gevolgen) en nog onlangs deelden gêdeputeerde staten van Utrecht mede, dat al hun besluiten en brieven, alsmede de aan hen gerichte brieven - tenzij de afzen der anders te kennen geeft - openbaar zijn De enige formele beperking die de gemeenten in acht hebben te nemen is gelegen in artikel 51 van de gemeente wet, bepalende dat de leden van de raad zonder last van of ruggespraak met hen die kozen, hun stem uitbren gen. Naar onze mening dienst dit artikel thans zo te worden uitgelegd, dat elk lid van de raad in het raadswerk zijn eigen Natuurlijk is de belangstelling voor een openbare vergadering van de raad of van de gemeentelijke commissies niet altijd zo groot, maar het is prettig voor de Leusdenaren te^eten, dat ze welkom zijn. Sinds kort ook bij de commissie vergaderingen. Openbaarheid op weg naar nog méér openheid. verantwoordelijkheid heeft en zijn stem in overeenstemming daarmee moet kunnen uitbrengen, ook als die afwijks van de mening van insprekende bur gers. AROB Aan openheid staat deze bepaling zeker niet in de weg In dit kader ware nog aandacht te besteden aan de in 1976 in werking getreden Wet Admini stratieve Rechtspraak Overheidsbe schikkingen (hierna: wet AROB) Deze wet bepaalt (vrij vertaald), dat te gen iedere beschikking van de over heid voor belanghebbenden een moge lijkheid wordt geschapen om daartegen in twee instanties op te komen, een en ander voorzover bezwaar of beroep niet reeds in een andere wet is geregeld. Ook dit noopt tot bezinning over een open bestuur In beroepszaken, waar het gaat om duidelijke tegenstellingen, is het in de niet specifiek juridische ge schillen veelal een kwestie van keuze welke beslissing met neemt. Onder verwijzing naar de onder 4 gefor muleerde doelstelling, menen wij te mogen stellen, dat een open bestuur bij de toepassing van de wet AROB een waardevol middel kan zijn en wel om dat. 1de burger het te nemen besluit voor af kan beïnvloeden, waardoor bezwaar of beroep wellicht kan worden voorko men, 2 de burger zijn mening voldoende weerlegd weet; 3. de burger zich neerlegt bij de tijdens de inspraak in collectiviteit gevormde mening en 4 als de burger bij bezwaar of beroep voor zijn belangen wil opkomen, hij in ieder geval kan beschikken over alle informatie. GEEN „SPREEKUURTJE" IN DE RAAD" Er zijn al verschillende gemeentera den, waarin een half uurtje of uurtje van tevoren het publiek de kans wordt ge boden het woord te voeren, hetzij ter aanvulling of commentaar op één van de te behandelen voorstellen, hetzij over andere zaken (in Hoevelaken is dat bijv het geval). Ben w van Leusden zijn er geen voorstander van een der gelijk „spreek-uurtje" ook voor Leus den in te voeren, zo staat in de nota te lezen. DE OPENHEID VAN B EN W Over de openheid en de openbaar heid van b en w zegt het college zelf „Burgemeester en wethouders vormen een college. Het principe daartoe is neergelegd in de gemeentewet en houdt in dat het dagelijks bestuur col legiaal wordt gevoerd. Collegiaal bestuur is alleen dan goed mogelijk als in de collegekamer een open discussie kan worden aange gaan, waarbij de mogelijkheid om uit eindelijk tot gezamenlijke, kan het zijn eensluidende mening te komen, niet alleen op zakelijke argumenten, maar ook bij tegenstrijdige (politieke) menin gen, van vitaal belang is. Stellig zal een groeiende openheid, die een meer autonoom optreden van de leden van het college naar buiten toe kan meebrengen, het sluiten van compromissen minder gemakkelijk maken. Welke situatie kan zich. zwart wit gesteld, namelijk voordoen? In het licht van de openheid kan de portefeuillehouder in de voorbe reidingsfase in het openbaar een be paalde meningsvorming op gang ge bracht hebben, welke hij in zijn be sluitvorming zal inbrengen Indien deze mening niet door het gehele college wordt gedragen zal het. ervan uitgaan de, dat ondanks verschil van mening samenwerking mogelijk blijft, zich kun nen voordoen dat het college in nogal principiële zaken een meerderheids- en minderheidsvoorstel voorlegt aan de raad, die dan als hoogste orgaan der gemeente een keuze moet maken, of het college erkent de eerste verant woordelijkheid van de portefeuille houder en neemt zijn voorstel over. Opgemerkt kan worden dat de groei in zwaarte en omvang van de por tefeuilles zich in het bestuur manifes teert door een mandaat-verhouding tussen de afzonderlijke leden van het college en het gehele college. Voor Leusden geldt overigens dat het college van burgemeester en wethou ders principieel collegiaal bestuurt en dat wil blijven doen. Homogeniteit is daarvan uitdrukkelijk gevolg. In den lande wordt sporadisch geëxperimenteerd met het invoeren van openbaarheid voor het college van burgemeester en wethouders. Een ex periment met volledige openbaarheid is ons niet bekend. Wel worden hier en daar raadsleden uitgenodigd om col lege vergaderingen bij te wonen, zulks dan vooral om hen kennis te doen ma ken met het functioneren van het dage lijks bestuur. Wij voelen hier in beginsel wel voor. Hoe dit ook zij, volledige openbaarheid valt af te wijzen. Het karakter van het college, zijnde in de eerste en voor naamste plaats een bestuur verant woordelijk voor de dagelijkse gang van zaken en daarnaast, meer incidenteel een orgaan met een politiek karakter, zou daardoor worden aangetast Openbaar zou o m de leden in de col lege-vergadering tot te grote scherpte kunnen brengen, hetgeen een juiste behartiging van de dagelijkse gang van zaken - waarbij politieke overwegingen een veel zwakkere rol kunnen spelen - zeer in het gedrang kan brengen Om dat de politieke taken van het college zich vooral afspelen in de verhouding tot en hun functioneren in de raad en de raad door midden van de verantwoor dingsplicht, ex artikel 129 der gemeen tewet, in de openbare raadsvergade ring deze zaken aan de publieke opinie kan doen onderwerpen, achten wij openbaarheid voor de collegevergade ring te meer niet aanwaardbaar. Ons college betracht openheid vooral door: a. beleidsvoornemens reeds in een vroeg stadium, zo mogelijk met alter natieven voor inspraak vrij te geven; b. commissies zo vroeg mogelijk in te schakelen, veelal via eerste informatie ook nog voor het concept- raadsvoorstel gereed is, c. aan raads- en commissieleden bij de behandeling van punten ruime informa tie en de ervoor in aanmerking komen de beschikbare stukken te doen toeko men" DE COMMISSIES Het is thans de wens van alle groeperingen om de commissieverga deringen in beginsel in het openbaar te gaan houden. De commissies vormen in de beleids- voorbereidende werkzaamheden een belangrijke schakel tussen enerzijds burgemeester en wethouders en de raad en anderzijds tussen gemeente bestuur (raad en college) en de bur gers De commissie is in de schakel van burgemeester en wethouders naar de raad, een adviescollege. MENING IN OPENHEID WORDEN BESPROKEN Het komt ons voor. dat het onder scheid voor de commissies in een ver ordening moet worden opgenomen, zodanig, dat de vergadering kan ge splitst worden in een openbaar en een besloten deel Tegen openbaarheid behoeven dan geen bedenkingen te bestaan Hierme de is dan een eerste aanzet gegeven in de richting van openheid Hierbij kan overwogen worden dat in de verorde ning tevens het spreekrecht voor de burgers wordt geregeld. Indien hiertoe wordt besloten dient dit aan nauwkeurig omschreven regels te zijn gebonden Openbaarheid der commissies kan ook hier leiden tot openheid tegenover een breder publiek Conform de werkwijze voor de ge meenteraad zullen stukken ter inzage moeten worden gelegd, agenda's aan de pers worden toegezonden, informa tie bij hoofdafdelingschefs kunnen wor den betrokken enz Dit zal qua kwantiteit en kwaliteit meer kunnen vergen van de secretariaten der commissies GEVOLGEN Nadat de nota uitgebreid is inge gaan op de rol van de gemeentelijke ambtenaren worden de gevolgen van openheid en openbaarheid on der de loep genomen. B en w schrij ven: Een ontwikkeling naar verdere open heid en openbaarheid zal ongetwijfeld nog wel eens problemen geven. Al naar gelang er ervaring wordt opgedaan zullen de haken en ogen in toenemende mate worden onderkend en geëlimi neerd. Openheid houdt in, dat algemene zowel als kritiek op onderdelen mag worden verwacht, zelfs algeheel verzet. Dit zal dwingen tot gedegen voorbereiding, besluitvorming op voldoende motieven en argumenten en keuze-bepaling op meerwaardige alternatieven Een kwa litatief verder verbeterde belangenbe hartiging kan het gevolg zijn. Daarnaast evenwel zal na de experi mentele fase het vertrouwen der bur gers. in verband met hun nieuwsgierig heid naar hetgeen binnenskamers wordt voorbereid, plaats maken voor meer vertrouwen. Aanvankelijk zal er misschien een ze kere „inhaal-vraag" naar informatie worden geconstateerd, later nog slechts de vraag van de werkelijk geïnteresseerde/belanghebbende Tenslotte zal één gevolg zijn, dat gaan de weg een mentaliteitsverbetering bij de burgers in hun houding tegenover het plaatselijk bestuur zal groeien. Immers men kan gemakkelijker infor matie vragen en verkrijgen. Men zal tot de conclusie komen dat men van alle stukken kennis kan nemen, mits men daartoe zelf actief is. DISKUSSIE IN DE RAAD In de komende raadsvergadering zal de dlskussienota „Openheid en openbaarheid" worden behandeld. In een openbare vergadering. (Van de redaktie) LEUSDEN - Als de raad vanavond akkoord gaat, kan de Montessori school voor het volgende schoolsei- zoen gehuisvest zijn in een schitte rende school. Nadat de leden van de technische onderwijscommissie en de commissie R.O. en Publieke Wer ken zich al over dit plan hadden uit jesproken (men was zeer en thousiast) kan de raad dat vanavond doen. Kosten van het school gebouw: twee miljoen gulden. In het voorstel van b. en w. wordt gezegd: In de destijds door de raad genomen besluiten is uitdrukkelijk vermeld dat medewerking werd verleend tot het stichten van genoemde scholen in het gebied van het eerste deelplan van de tweede ontwikkelingsfase van Leus den-centrum. Dat in eerste instantie is gewerkt met tijdelijke behuizingen voor de Montessori-school hield enerzijds verband met het feit dat bij het oprichten van de scholen het eerste deelplan van de tweede fase nog niet zover was ge vorderd dat hierin schoolgebouwen konden worden gesticht. Anderzijds werd het gewenst geacht eerst de ont wikkeling van de scholen nog wat te volgen voordat tot het stichten van een permanent schoolgebouw zou worden overgegaan Wat betreft de ontwikkeling van de school kan worden medegedeeld, dat de kleuterschool, die destijds is gestart met 37 kleuters, op 16 april j I. 71 leer lingen telde Het aantal leerlingen aan de lagere school is in de loop van een jaar gestegen naar 44 tot 76. Een en ander duidt erop dat het Montesso- ri-onderwijs in onze gemeente een ge zonde groei doormaakt. Mede in aan^ merking nemende dat er thans in het bestemmingsplan „Akkerhoeve" een terrein beschikbaar is voor het stichten van een nieuw schoolgebouw, menen wij dat het bestuur van de Montessori school zo spoedig mogelijk ook de ruimtelijke faciliteiten moeten worden geboden om het betreffende onderwijs zo optimaal mogelijk te kunnen geven. Gelet op het vorenstaande is in nauw overleg tussen het schoolbestuur, de gemeente en architect J. Verhoeven te Hoevelaken een plan ontwikkeld voor de bouw van een school ten behoeve van het Montessori kleuter- en lager onderwijs. Wij streven ernaar dit plan per 1 augustus 1979 te hebben gereali seerd. Om dit te kunnen bereiken is het noodzakelijk dat uiterlijk in januari a s. met de bouw wordt aangevangen In verband hiermede willen wij uw raad thans verzoeken om een bedrag te vo teren ten behoeven van het voor de bouw benodigde krediet. De totale stichtingskosten.(exclusief die van in richting en meubilair) zijn geraamd op 2 000 000,- Dit bedrag is naar onze mening aanvaardbaar omdat dit, uit gaande van de normen die het rijk han teert voor de berekening van de stich tingskostenvergoedingen aan de ge meenten, nagenoeg kostendekkend is. Zoals reeds opgemerkt, zin in het be drag van 2.000 000,- niet begrepen de kosten van Inrichting en meubilair. Het betreft hier reeds bestaande scho len die al voor een groot gedeelte zijn ingericht. Uiteraard zullen aanvullingen noodzakelijk zijn. doch de omvang hier van is op dit moment niet bekend. Wij zullen te zijner tijd een aanvullend kre diet voor de inrichting vragen Voor wat betreft de bouwkosten kan het thans gevraagd krediet als maximum gelden. Mede met het oog op de snelheid waarmede de bouwplannen zullen moeten worden uitgevoerd, verzoeken wij u ermee in te stemmen dat het werk ondershands wordt aanbesteed Wij stellen ons voor hiervoor een drietal plaatselijke aannemers uit te nodigen. Verder zijn wij voornemens om ar chitect Verhoeven de verdere uitwer king van de plannen, alsmede de ver dere aanbesteding en de direktievoe- ring met het daarbij behorende dage lijkse toezicht, op te dragen," aldus b en w. in het voorstel De gemeente heeft de aannemers bedrijven Bloemendal, Van Buren en Heljligers uitgenodigd voor een on derhandse aanbesteding. De firma's Bloemendal en Van Buren maken deel uit van de onlangs gestichte „Stichting Bouwteam Leusden". Het ontwerp van de school wijkt geheel af van de bestaande normen en is aangepast aan het Montessori-on- derwijs. Er zijn in Nederland maar enkele gelijksoortige schoolgebou wen te vinden, o.m. in Cuyk (Lim burg). (Van de redaktie) LEUSDEN - Als de raad vanavond akkoord gaat, kan de werkgroep Voor lichting van het Comité Milieuzorg Leusden dit jaar nog drie afleveringen publiceren van het voorlichtingsorgaan van het CML „Milieu en Inspraak", waarvan deze week een nieuwe afle vering verscheen. Het coördinatieteam verzoekt de raad daarvoor een aanvul lende subsidie van 10 000 te willen verstrekken Dit bedrag is voldoende voor drie num mers. LEUSDEN - De raad komt in openbare vergadering bijeen op don derdag 28 september, 's avonds om 19.30 uur in het gemeentehuis. Ha- mersveldseweg 2. Op de agenda staan de volgende voorstellen: 1 Opening. 2. Mededelingen. 3. Ingekomen stukken. 4 Benoeming leden diverse commis sies. 5. Discussienota Openheid en Openbaarheid (de stukken zijn u al toegezonden) 6. Vestiging zakelijk recht t.b.v. ka bellegging 7. Vestiging zakelijk recht t b v licht masten op het Burgemeester Buiningpark. 8 Subsidie-verordening herstel en vernieuwing van rieten daken 9 Aanleg fietspad langs de Lock- horsterweg 9a Verkoop grond in plan Princenhof. 10. Aankoop twee percelen grond tbv wegaanleg van Waterschap Heiligenbergerbeek. 11Grondverwerving t b v. wegaanleg van de fam. Pothoven te Hoogland 12 Aanvraag ex artikel 50 der Kleuter onderwijswet tbv de R.K. Kleu terschool „De Rakkertjes" te Leus den-centrum 13a Bouw Montessorischool voor kleuter- en lager onderwijs te Leusden-centrum, b 48e begrotingswijziging 1978 algemene dienst en 21e begro tingswijziging 1978 gemeentewer ken. 14a. Aanvullend subsidie Comité Mi lieuzorg Leusden. b 46e begrotingswijziging 1978 al gemene dienst. 15a Overkapping overdekte sportac commodatie Burgemeester Buiningpark. b 47e begrotingswijziging 1978 al gemene dienst en 20e begrotings wijziging 1978 gemeentewerken. 16. 43e begrotingswijziging 1978 al gemene dienst en 18e begrotings wijziging 1978 gemeentewerken aanbrengen van een asfaltverhar- ding op een tweetal speelveldjes 17. 45e begrotingswijziging 1978 al gemene dienst en 19e begrotings wijziging 1978 gemeentewerken: aanbrengen van een riolering voor 3 woningen langs de Maanweg 18. Rondvraag. 19. Sluiting Verreweg de beste manier van sparen is met Pandbriefbiljetten van de Westland/Utrecht Hypotheek bank. Hoe komt dat? Het zijn biljetten aan toonder. Daarbij geven ze na vijfjaar de hoogst gekweekte rente. De hoofd som plus rente is ook eerder opneembaar: opklimmend van 51/2% na twee jaar tot 8% na vijf jaar. Volgens samengestelde interest (effectief rendement 8,00%). Wilt u meer informatie over deze profijtelijke spaarvorm? Uw financieel adviseur kan u er alles over vertellen. Amersfoort, Stadsnng 20.033-16344

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7