Aktiegroep Veilig Over" eist een eilig Leusden voor langzaam verkeer Aktiegroep „Veilig over" wil veranderingen Politie: We hebben groot tekort aan manschappen en materieel Mevrouw Ter Wolde: „We kunnen de verkeersbrigadiers niet missen!" Burgemeester: „We zijn met z'n allen verantwoordelijk" PROEP AAN ALLE VROUWEN VAN LEUSDEN COMMENTAREN/MENINGEN LEUSDER KRANT )nafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden eusder Krant VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1978 Leusden is voor :ialls tgangers 4 keer per dag ge- ende een half uur een veilig Dankzij de verkeersbriga- is. Hiervoor verdient de ver- rsbrigade alle medewerking de gemeente. Van de politie medewerking. de hoofden van scholen alle I 3oIdewerking. e tv, i alle moeders van school- ladei inde kinderen alle medewer- I gebeurt er in de praktijk? gemeente trekt het werk in de ier van „liefdewerk oud pa- voa Ie vi uitz ge* ivez! politie begeleidt het werk vol- vre* ekt voldoende, gela! nmige hoofden van scholen i hie men niet tot overeenstem- fc ig komen m.b.t. gelijke looltijden. (Achterveld uitge- iderd) e moeders vinden het nuttig k, maar velen wel voor een der. eusden is voor kinderen bui de schooltijden op vele atsen een onveilig dorp. Wat Hjben wij aan hofjes en straks i woonerven als er niet lang loeg is nagedacht over de gen waarop zij uitkomen? Wat Ijben wij aan algemene voor ingen zoals: een bibliotheek, zwembad, een muziek- Jl ïool, als het werk half gedaan rdt? Als er geen veilige wegen jr toe leiden? Wat hebben wij n mooie bomen en struiken als ent het uitzicht op kruispunten Je i in bochten belemmeren? Wat ït0 bben wij straks aan een ra9 ofdcentrum als wij en onze 'as' ideren er als voetgangers niet lig kunnen komen? Wat heb- en„ n wij aan een enkel stoplicht, loei Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie wanneer dit er alleen is ten be hoeve van'automobilisten, want tekort op groen voor voetgan gers? Waar kiezen wij eigenlijk voor in deze gemeente, in dit woon dorp waar de meeste mannen en vaders 's ochtends uit wegtrek ken en 's avonds in terugkeren? Waar kiezen we nou eigenlijk voor? We kiezen niet en dus wordt er gekozen. Voor de auto. Dat gebeurt niet alleen in Leus den. Dat gebeurt overal. We zijn niet anti-auto. We hebben er bij na allemaal zelf een. We zijn voor een zakelijke beoordeling van het belang van voetgangers en fietsen in een woongemeente als Leusden. En daarover moeten wij vrou wen in Leusden met z'n allen eens nadenken. Mannen ook. Maar wij zien de start in eerste instantie als een vrouwenzaak. Wij worden het meest met de onveiligheid ge confronteerd. En bij dit naden ken moeten we onszelf serieus nemen. En we moeten het vooral met zoveel mogelijk mensen doen. Want de tegenstand zal groot zijn: t.a.v. de noodzakelijke voorzie ningen: te duur. t.a.v. de politie: niet genoeg per soneel. t.a.v. de hoofden van scholen: te lastig. t.a.v. het groen: zonde van de bomen. En we moeten leren onderken nen dat alle aan te voeren ar- pv*, JJÉV éd.Jf .A iVQy /BBbz 1^. - I AMHB jjfcV - "'V .- - S' II ft ui gumenten terug te voeren zijn op keuzes. Op prioriteiten. Wij kunnen anders kiezen. Wij kunnen de gezamenlijke lam lendigheid van „Je verandert toch niets" van ons afschudden. Wij kunnen kiezen tegen het ge laten accepteren van verkeers ongelukken. Wij kunnen kiezen voor de veiligheid van onze kin deren. Wij kunnen kiezen dat automobilisten, en dat zijn wij ook, in Leusden gedwongen worden veiliger te rijden en dat kan betekenen minder dan 50 km. per uur. Wij kiezen voor het respect van kinderlevens, men senlevens. Wij eisen een veiliger Leusden voor het langzame ver keer. Wij zijnn bereid onze eisen met daden te bekrachtigen. Aktiegroep Veilig Over Bent u het met bovenstaande eens dan wordt u dringend ver zocht het nummer in uw wijk op te bellen. Mocht dit nummer niet bereikbaar zijn dan kunt u uiter aard kontakt opnemen met één van de overige ondervermelde nummers. Alandsbeek Oost/West, tel.: 43345 Rozendaal, tel.: 42288 Rossenberg, tel.: 40169 Groenhouten, tel.: 42925 Rozenboom, tel.: 43068 Wetering: 43306 Leusden Zd.: 43005 Noordwijck/Akkerhoeve: 43212 Achterveld: 03425-1991. DE WETERING EN DE MIDDENWEG Verschillende bewoners van de Wetering, die aan de Middenweg wonen en bewoners van de Es doornhof maken zich ongerust. Dat is enigszins begrijpelijk, want de toekomstige situatie is nu niet bepaald een voorbeeld van goede ruimtelijke ordening. De Midden weg is in het globaal bestem mingsplan De Wetering in 1973 gedetailleerd vastgelegd, zodat er op dit moment wellicht weinig meer aan te veranderen valt. Dat neemt echter niet weg, dat zowel de gemeente als de architecten tekort zijn geschoten ten aanzien van de verkaveling der aangren zende wijken. De Middenweg was op dat moment een hard gegeven, waar men naar had moeten kij ken. Door hetfeit.dat woningen te dicht bij de weg zijn gebouwd, blijkt duidelijk, dat de ruimtelijke ordening van dat gebied heeft gefaald. Daar worden nu de wrange vruchten van geplukt. VEILIG VERKEER IN DE TWEEDE FASE Je kunt nieuwe wegen baseren op statistieken en verkeerstellin gen, en computergegeven. Dèt is mogelijk. Maar je kunt natuurlijk ook naar de praktijk van de huidi ge eerste fase kijken en daaruit lering trekken. Ook dót is moge lijk. Toch hebben wij het gevoel, dat ook nu weer de gemeente met een fikse snelheid op een onveili ge wegenstruktuur afstevent zonder te kijken naar wat de fou ten van het verleden eventueel zouden kunnen opleveren. Wie kijkt naar de verkeerstruktuur in de tweede fase en bovendien de diskussie binnen de werkgroep R.O. van het CML heeft gevolgd, zal ongetwijfeld tot de konklusie komen, dat de gemeente niets heeft geleerd. Helaas, zouden wij willen zeggen. Want de praktijk van alle dag bewijst telkens weer, dat door het steeds groeiende verkeer de we gen, toen als veilig beschouwd, niet langer voldoen aan de huidi ge eisen. Het is in feite een bela chelijke zaak, dat in een nieuwe gemeente als Leusden juist dóór- aan niet alle mogelijke aandacht is geschonken, terwijl er alle ruimte voor was. Dat toekomstige wijken van Leusden eigenlijk eenzelfde verkeerstruktuur krij gen als in de eerste fase, geeft te denken. Daaruit blijkt, dat er nog steeds geen mentaliteitsveran dering heeft plaats gevonden, passend in deze tijd. Ondanks alle goede bedoelingen. Ontslui ting van een vrij groot woonge bied op één lange weg, dat kan alleen maar een hoogst onveilige situatie opleveren. De tijd zal le ren wie gelijk krijgt. De computer of alle welwillende mensen, die een tikkeltje angstig naar de nu nog papieren lijnen kijken en het graag anders zouden willen zien. V. Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos Redaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. oe Bert 'erantwoordelijk redakteur: Vos. den REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: °|Vevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 j(Achterveld); 'enre heer P' °P Jen Camp, Flnnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 chJ(sport) [Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, Leusden-c„ tel. 033-43724 (al- varjgemeen); artk||De heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-c.tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knljff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S Oe meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT Is e«n uitgave van de BDU-Krantencomblnatle, Postbus 67 te Bar- neveld. PRIJZEN FEESTMARKT Laatste kans: prijzen, die nog niet zijn opgehaald en gewonnen zijn op de Leusdense feestmarkt, kunnen tot 1 oktober 1978 a.s. bij de Rabo bank worden opgehaald. Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie SPOORWEGOVERGANG LOCKHORSTERWEG Dhr. J. Schoots, chef Trein- en Ran geerdienst Station Amersfoort beticht mij in zijn ingezonden stuk d.d. 21 sep tember jl. van stemmingmakerij tegen het goederenlijntje naar Pon en van grove onjuistheden. Ter toelichting het volgende: 1) Op werkdagen passeer .k deze over gang praktisch elke morgen om 8.10 uur. Maandenlang heb ik op dat tijdstip geen trein gezien, die twee bewuste morgens opeens wel. Ik ken hierin geen tegenspraak ontdekken; het is sim pelweg het constateren van een feit. 2) Evenmin meen ik mijzelf tegen te spreken, wanneer ik opmerk, dat er ro de stoplichten staan en geen rode knip perlichten. Deze laatste trekken m.i. meer de aandacht juist daar waar ze niet zo vaak gebruikt hoeven te worden. 3) Deze spoorwegovergang vergelij ken met een met stoplichten beveiligd kruispunt lijkt mij niet juist. Hier doet zich een heel andere situatie voor: er wordt gezorgd voor een goed zicht naar alle kanten; scholieren kunnen daar dus zien in hoever ze risico's lopen als ze door een rood stoplicht rijden. Zo met bij de Lockhorsterovergang, zeker ko mend uit de richting Leusden, bomen ontnemen daar elk uitzicht naar links. Dit, gecombineerd met het feit dat er een lokomotief passeert op een zeer on gewoon en zeer druk uur, maken het risico erg groot, dat scholieren en ande ren een ongeluk had kunnen overko men. 4) Wat de stemmingmakerij tegen het Pon-lijntje betreft het volgende: als dit lijntje handhaven dan toch onvermijde lijk is - want inderdaad 60 ntten met oplegger per dag lijkt me geen verbete ring, zou ik in overweging willen geven, het m geen geval tijdens de spitsuren te gebruiken. Het is evenwel niet alleen ongerief en risico dat het lijntje veroor zaakt, het is nu bepaald ook niet een verfraaiing van stad en landschap en het beslaat bovendien vele hectares kost bare grond Is deze prijs niet te hoog dan dat slechts 1 (of 2?) bedrijven er van kunnen profiteren en niet heel de ge meenschap? 5) Tenslotte heb ik van dhr. Schoots geen antwoord gehad op mijn vraag, waarom op die bewuste morgen de lo komotief niet stopte en iemand uit stapte om het verkeer voor alle zeker heid nog eens te waarschuwen, zoals meen ik die morgen er vóór wel gebeur de. J. Sleumer, Melafier 16, Leusden. vervolg van de voorpagina Adjudant Elbertsen: ..Nou nee, we zijn niet gewaarschuwd. Wel heeft de burgemeester later mij gevraagd wat extra aandacht aan de Asschatterweg te schenken Ik heb toen gezegd, dat we zouden trachten om dat te doen, maar dat we nu eenmaal met een tekort aan manschappen en materieel zitten Opperwachtmeester Van der Schaaf (de rayoncommandant van Leusden- centrum. red.) is wel een paar maal ge weest en ook de surveillance-wagen is enkele keren langs geweest om de si tuatie in ogenschouw te nemen, maar het is ook best mogelijk, dat dit er ver schillende malen bij in is geschoten, doordat de surveillance elders nodig is geweest'. U ziet geen mogelijkheid om vier keer per dag tijdens de extra grote drukte een half uurtje assistentie te verlenen7 De heer Elbertsen: ..Nee, dat is onmo gelijk. Ik heb nu. voor zo lang de Mid denweg opgebroken blijft, alles op alles moeten zetten om tenminste enige poli- tie-assistentie te kunnen verlenen langs de Asschatterweg. Daartoe is de politiepost van Leusden-centrum nu noodgedwongen gesloten tijdens de spitsuren. Voor een goed begrip moet u niet uit het oog verliezen, dat wij een groot gebied te bestrijken hebben (de gemeenten Renswoude, Woudenberg en Leusden) met een tekort aan man schappen. maar ook met gebrek aan materieel. We hebben vaak één wagen ter beschikking en dat is zonder meer te weinig. Die wagen moet op elk moment inzetbaar zijn als er elders in het gebied iets gebeurd Toezicht op zeer druk verkeer is een belangrijke zaak. maar het kan gebeuren, dat elders een ern stig ongeluk gebeurt en dan zal de wa gen daar naar toe moeten. Dan moeten we gewoon prioriteiten stellen Kortom: de zaak ligt niet zo simpel als men wel eens denkt" Daar komt bij, zo vertelt de adjudant, dat ook regelmatig politiemannen voor dienst elders in Nederland worden op geroepen (o.m. voor harde akties e d - red.) en dat is de laatste weken her haaldelijk het geval. ..We trachten in dien mogelijk bijstand te verlenen, maar de mogelijkheden zijn uiterst beperkt" RADAR CONTROLE Het middel van de radar-controle wil nog wel eens preventief werken. Ad judant Elbertsen: ..Natuurlijk, hoewel dat maar voor hooguit een kwartiertje opgaat. Daarna zijn de automobilisten gewaarschuwd. Alsmaar daar zit het 'm nou in - als we de radar-wagen zeer regelmatig zouden kunnen gebruiken. zou dat natuurlijk een goede zaak zijn, maar dat kunnen we niet. De radarwa gen is van het distrlkt en het distrikt stelt vast. waar en wanneer de radarwagen wordt ingezet. Dat betekent voor Leus den slechts tweemaal per maand". VERKEERSLICHTEN Wat zou de oplossing zijn voor de verschillende gevaarlijke kruispunten in Leusden-centrum met name langs de Asschatterweg en de Noorderinslag/ Middenweg? Adjudant Elbertsen: „We zijn vanmorgen nog weer eens gaan kij ken op het kruispunt Asschatter- weg/Torenakkerweg. Een andere in deling zou nog een moeilijker situa tie opleveren. Dat is dus de oplos sing niet. Verkeerslichten is in dit geval de beste oplossing. Want de Asschatterweg is nu extra druk, maar ook normaal tijdens het spits uur komt er veel verkeer over. Ik geloof, dat voor dót punt nog eerder verkeerslichten noodzakelijk zullen zijn dan op andere gevaarlijke pun ten In Leusden-centrum". ER MOET IETS GEBEUREN Mevrouw Ter Wolde, hoofd van de Leusdense verkeersbrigadiers-dienst (coördinatrice) vindt hel eigenlijk erg jammer, dat door deze aktie de indruk gewekt kan worden, als zouden de verkeersbrigadiers niet op hun taak berekend zijn ..Dat is integendeel, be slist niet waar In de zeven jaar dat de zen. dat die Asschatterweg zoals die nu is, gewoon fout is. Ik heb nu de toezegging gekregen, dal de bomen langs de Asschatterweg gaan ver dwijnen, hoe jammer voor die bomen ook. In dit geval zal de verkeers veiligheid, vooral voor de kinderen voorop moeten staan. Voor het kruispunt Torenakkerweg/As- schatterweg is op korte termijn zon der meer een verkeersilchtlnstallatie noodzakelijk. zeker ook de Leusdense weg gebruikers dienen zich er van bewust Ie zijn, dat ook hun kinderen op weg zijn naar school. En dan hebben we het nog niet eens over de ouden van dagen en andere voetgangers-categorieën' Positief samen aan een veilige weg naar school bouwen, is het motto van mevrouw Ter Wolde, die on danks de minder prettige ontwikke lingen van de laatste dagen dit werk met heel veel plezier blijft doen, mits de verkeersbrigadiers haar terzijde zullen blijven staan. „Want echt", zegt mevrouw Ter Wolde, „we kun nen de verkeersbrigadiers niet mis sen!" Wie behoefte voelt zich nu op te geven als verkeersbrlgadier, kan zich wenden tot mevrouw Ter Wolde, telefoon 41348! AKTIES EN BRIEVEN In dit nummer van de Leusder Krant staat een open brief van de nieuwe aktiegroep „Veilig over", ontstaan uit verontruste verkeers brigadiers (voor de goede orde: het Is niet de verkeersbrigadiersorgani- satie zélf die aktie voert). In die brief worden alle zaken nog eens over zichtelijk op een rijtje gezet. De ak tiegroep wordt ondersteund door mensen uit verschillende wijken van Leusden-centrum, uit Achterveld en Leusden-zuld. Verder heeft de ak tiegroep deze week een brief aan burgemeester Rademaker geschre ven, waarin nog eens extra de aan dacht wordt gevraagd voor het pro bleem. Zij stelt ook, dat het gemeen tebestuur in eerste instantie verant woordelijk is voor een veilige ver keersafwikkeling. De aktiegroep stelt daarbij duidelijk, dat zij helaas moet konstateren, dat het gemeen tebestuur onvoldoende van haar verantwoordelijkheid doordrongen is. verkeersbrigadiers draaien is er nog nooit een ongeluk gebeurd. Het draait allemaal voortreffelijk, ook al zouden wij graag méér mensen willen hebben om alles nog beter te kunnen doen. Ik kan begrijpen, dat verontruste moeders de ze aktie gaan voeren, want de As schatterweg is zonder meer - óók zon der de extra drukte van de laatste we ken zeer gevaarlijk. Het is een race baan en het is niet voor het eerst, dat ik hierover kontakt heb gezocht met de verantwoordelijke instanties Wat ik echter zonder meer zou willen is in ieder geval, dat gedurende de extra drukte er - hoe dan ook - politie-assistentie is De verkeersbrigadiers zijn er om de kinderen veilig over te laten steken, niet om het verkeer te regelen" Wat stelt u voor als oplossing? Mevrouw Ter Wolde Is al enige tijd bezig met het vinden van oplossin gen. „De Asschatterweg is een race baan. De kaarsrechte weg noodt ge woon uit om sneller te rijden. Vaak gaat dat onbewust. Dóór zou iets aan gedaan moeten worden. Dat is ech ter een zaak van de gemeente. Wij kunnen er alleen maar steeds op wij- Blijft natuurlijk, dat we met z'n allen verantwoordelijk zijn voor wat er op de weg gebeurt. Je kunt natuurlijk wel te gen iedereen aan gaan trappen, maar daar bereik je niet veel mee. Het is een kwestie van de zaak samen proberen te regelen. Niet alleen dienen de rijdende Leusdenaren zich ervan bewust te zijn, dat hun manier van rijden soms erg ge vaarlijk is. men dient ook de kinderen - hoe impulsief kinderen ook zijn - beter te instrueren Mevrouw Ter Wolde hoopt, dat de verkeersbrigadiers met z'n allen blijven doorgaan om mee te helpen aan een veilige weg voor de kinderen. Zij hoopt, dat er nu meer dan ooit moeders en vaders zullen zijn, die zich op willen ge ven voor de verkeersbrigadiers-dienst ..Het is nodig", zegt ze, „zolang de ge meentelijke overheid nog niet de veilige wegen heeft geschapen, die we eigen lijk met z'n allen zo graag zouden willen hebben En zolang er geen oplossingen zijn gevonden voor de levensgevaarlij ke Asschatterweg. zullen we met z'n allen moeten proberen die onveiligheid tot een minimum te beperken. Niet al leen de verkeersbrigadiers, maar zeer

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3