Plaatselijke groepen presenteren zich Winterzwemseizoen ging van start in Bavoort Roselinde landskampioene „Huisvrouw zijn mag dan misschien nog geen beroep heten, het is toch een dagtaak" „BIBLIOTHEEK ALS ONTMOETINGS- EN INFORMATIECENTRUM LEZING VOOR GEREF. BOND defMfl/Wjn Werk Liesbeth Kuipers -Kuitenbrouwer Driejarige merrie uit Stoutenburg „in de prijzen" Leusder Krant - plaatselijk nieuws VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1978 LEUSDEN - De eerste week van de informatiemarkt In de openbare bi bliotheek startte met vier kraampjes, waarin enkele groeperingen in Leusden informatie over hun werk zaamheden gaven. De kraampjes liggen vol literatuur, boekenlijsten, tijdschriften en folders. Het laatste is gratis te verkrijgen. De volgende kraampjes sbawf deze week: 1 Het interkerkelijk vredesberaad. Dit in verband met de vredesweek Zij houden een aktie met als onderwerp ..Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland Het IKV heeft vorig jaar 250 plaatselijke kern groepen opgericht die dan ook plaat selijk vooral aktief zijn De doelstellin gen van het IKV zijn: A De kernwapens moeten de wereld uit. B. De eerste stap daartoe is: om te beginnen uit Nederland C Via de politieke partijen (de par lementaire democratie) zal gepoogd moeten worden B. te realiseren. Het IKV gaat nu het tweede jaar in van de campagne De start is erg bemoedi gend geweest Maar het aantal kernen mag gerust nog veel groter worden. In formatie: Persoonlijk kan het IKV de weg naar een kern in uw omgeving wij zen; in groepsverband, om een nieuwe kern aan het bestand toe te voegen: IKV, Postbus 85627, Den Haag, tel 070-631931. 2. Hetvrouwenkafé. Hetvrouwenkaféis een plaats waar vrouwen elkaar kunnen ontmoeten, iets kunnen drinken, een praatje maken, naar muziek luisteren, enz. Als je eens komt. ontdek je mis schien dat andere vrouwen zich vaak met dezelfde dingen bezighouden als jij. In het nieuwe seizoen is het vrouwenkafé elke maandagavond van 20 00 uur tot 24 00 uur geopend. De Leusder Krant geeft regelmatig infor matie en in het winkelcentrum Rozen- daal hangen in diverse winkels affiches. Informatie: Ada van der Vlist, tel. 42214 en Riet van Heerewaarden, tel. 43689. 3. De ENWB. De letters ENWB staan voor de eerste echte Nederlandse Wielrijdersbond, die 3 jaar geleden op gericht, nu al meer dan 13 000 leden telt, een aantal dat nog dagelijks toe neemt Zij is DE organisatie voor de fietser in het verkeer en is verder voor stander van goed openbaar vervoer. De ENWB-ers, door velen gezien als on realistische ..alternatievelingen" blijven wijzen op de funeste gevolgen en in vloed van het gemotoriseerde verkeer; daarnaast komen zij op voor de zwak kere verkeersdeelnemers: de fietser en de voetganger. In Leusden is het fietsen en wandelen lang niet altijd even aan trekkelijk; er zijn heel wat punten in on ze gemeente waar fietser en voetgan ger lelijk in de knel komen. Daar pro beert de ENWB iets aan te doen. Infor matie: Marianne Kuipers, Korenschoof 14. tel. 43614; Miek van der Horst, Koolzaadland 19. tel. 42925 4. Nieuwe levensstijl. Nieuwe le vensstijl is een landelijke beweging met plaatselijke werk-, gespreks- en ak- tiegroepen, voortgekomen uit een ini tiatief in 1974 van de Raad van Kerken in Nederland. De doelstellingen kunnen als volgt kort worden samengevat- Nieuwe levensstijl beoogt te komen tot een andere levenshouding en levens instelling die kunnen worden gekarak teriseerd als anders omgaan met el kaar, met de natuur en met tijd en geld Een aantal voorbeelden hiervan zijn: - inkomensnivellering - verantwoorde en sobere consumptie (duurzame goederen) - medezeggenschap op het werk - nadenken over onze voedingsge woonten - afzien van machtsdenken en blok vorming - zich aktief inzetten voor de zwakken in de samenleving - selectief en zuinig energiegebruik - daadwerkelijke solidariteit met de ontwikkelingslanden - aktief meedoen aan maatschappij verandering - propageren van kleinschalig produ ceren - denken en werken in menselijke en overzienbare dimensies - meer tijd vrijmaken voor rust, bezin ning en omgang met andere men sen. Nieuwe levensstijl tracht deze doelen zowel individueel als samen met an deren te bereiken; zij realiseren zich dat dit een langzaam en moeizaam proces is, dat met vallen en opstaan verloopt Toch menen zij dat het goed is steeds meer mensen hierbij te betrekken. Informatie: Fie van Leen, Beemden 10, tel. 41060 en Minke Zijlstra, Walstro 46. tel. 43210. LEUSDEN/CENTRUM - Met de „Openingswedstrijden" begon het winterzwemseizoen 1976-1979 in het zwembad Bavoort. Haaien A en B ontvingen de Futen (Amstelveen), de Kwakel (Utrecht) en Swol uit Zwolle. De Leusdenaren hebben zich uitste kend geweerd en kwamen met een vijftal nieuwe clubrekords uit het water. Maaike Snijder grossierde daarin. Eerst verbeterde zij met 1.26.2 het record 100 m. schoolslag voor meisjes o.14, o.16 en dames en wat later in de wedstrijden stelde zij die prestatie nog 0,1 seconde scherper. Tonny Wesseloo bracht het record 50 m. vlinderslag voor jongens o/14 op 42.2 en verbeterde tevens het record 100 m. vrijeslag voor jongens o/10 tot 1.24.9 (was 1.25.1). Nog meer successen haalden de Haaien uit het Leusdense zwembad. Behalve een flink aantal persoonlijke tijdsverbeteringen werd tweemaal een gouden plak verdiend, zesmaal een zil veren en zeven keer een bronzen. Dat feest begon al op het eerste onderdeel (van het totaal van 21). In 1.21.2 werd Karin van Holst Pellekaan 2e op de 100 m rugslag voor meisjes o/12. Bij de jongens van die leeftijdsgroep op de 100 m. vrij pakte Matijn van Went in 1.15.1 de bronzen medaille. Maaike Snijder was erg succesvol en kwam op onderdeel 3 (100 meter schoolslag voor meisjes o/14) in 1.26.2 in het zilver. Later zou zij „langzaam, langzaam, sneller gaan" op dat nummer voor meisjes o/16 (dus met grotere con currentie). Bij de meisjes o/16 op de 100 m. vrij bracht Marriette Leusink haac tijd van 1 10 6 terug tot 1 10.2, goed voor een bronzen medaille. Nog meer succes hadden de Haaien op de 100 m vlinderslag voor jongens onder de 16 jaar. Frank Leusink werd royaal winnaar in 1.08.0 en Max van Holst Pellekaan werd 3e in 1.17.5 (was 1.18.6). Bij de heren legde Frank v d Hurk ook al beslag op het brons: in 1 18.4 op de 100 m. schoolslag De Haaien gin gen rustig verder met de oogst en Erica Exterkate greep zilver in precies 1.43 op de 100 m. rugslag voor meisjes o/10. Bij de jongens o/10, maar dan op de 100 m. vrij, brak Tonny Wesseloo een van zijn eerder genoemde clubrecords Dat gebeurde in 1.29.4 (1.26.7). Nog was de koek niet op en voor de tweede maal greep Marriétte Leusink brons. Nu in 1.22.3 op de 100 m. vlinderslag meisjes o/14. Maaike Snijder stelde haar eerder verbeterde record op de 100 m. schoolslag met 0.1 sec. scherper bij de meisjes o/16 jaar. De 100 m. rugslag voor jongens o/16 werd een complete Haaien-aangelegenheid met goud voor Frank Leusink (1.15.4), zilver voor Gerlach Jacobs (1.17.2) en brons voor Max van Hols Pellekaan (ook 1.17.2). Het laatste Haaien-suc- ces op de persoonlijke nummers was weer van Tonny Wesseloo. Zijn tweede recordverbetering en wel op de 50 m. vlinderslag jongens o/10 in 42.4 (was 43.1). LEUSDEN - Op donderdag 12 ok tober a.s. hoopt D V drs. J. Westland uit Amersfoort, voor de afdeling van de Geref. Bond te Leusden, in het Jeugdgebouw aan de Ooievaarshor- sterweg een lezing te houden over: „Wat moeten wij allereerst met ons ge bed tot God bedoelen?" Aanvang 8 uur. ledereen is hartelijk welkom. LEUSDEN - Roseline, de op 13 juni 1975 geboren dochter van vader Gloriant en moeder Linda, is kam pioen van Nederland geworden! De ze driejarige merrie (wij hebben het inderdaad over een paard) is het eigendom van mevrouw J. Brons- Kerkhof van de Stoutenburgerlaan 8 in onze gemeente. Aan het kampioenschap voor tuigpaarden, op 2122 en 23 september in Utrecht gehouden, ging uiteraard het een en ander vooraf. De vader van Roselinde (met de kwalificatie preferent) en moeder (keur) stonden garant voor een succesvolle „tuigpaardenloopbaan" van hun dochter, die in april van dit jaar opge nomen werd in het Warmbloed Paar denstamboek Nederland onder num mer 17848. Dat gebeurde na een keu ring te Stoutenburg, waar een lokale keuringsplaats van het WPN is geves tigd De weg naar de top is echter lang en zo moest Roselinde in juli naar Woudenberg voorde regionale keuring. Met een uitstekend resultaat voor de Stoutenburgse merrie, want de edele viervoeter versloeg de totale con currentie en werd aangewezen voor de centrale keuring tijdens de Utrechtse Vee- en Paardendagen, een machtige „wapenschouw", die in het vorige weekeinde voor de 50e maal in Utrecht werd gehouden. Het was weer het be kende tafereel met duizenden paarde- liefhebbers uit het gehele land. Van de 10 daar gekeurde driejarige merries kreeg Roseline - met ster - de hoogste onderscheiding. Het paard van mevr. Brons werd daarmee kampioene van Nederland! Roselinde was ook de enige inbreng uit de provincie Utrecht Kristel laat weten, hol je daarmee geestelijk hard achteruit, ben je op den duur nooit meer in staat om iets fatsoenlijks te lezen (nee, deze wijs heid heb ik uit een ander weekblad) VOS-CURSUSSEN Wat ik ook belangrijk vind zijn die VOS-cursussen (Vrouwen Oriënte ren zich op de Samenleving), die ïi overigens niet uit eigen ervaring ken. Maar je moet het op de aller eerste plaats niet allemaal te gauw te lastig vinden, het regelen van een oppas enzo. Ik baal er ook wel eens van hoor, om te vragen of de kinde ren bij een ander kunnen, maar doe je dat niet dan kun je ook nooit eens iets voor jezelf doen. Daarom was ik ook zo kwaad hoe ze in de gemeen teraad nou weer over die kinderop vang leuterden. Daar wordt noga] makkelijk heengewalst over de „niet-normale" gezinsstructuren Je zult maar in Leusden wonen en geen man hebben, dan moet je wel wer ken. AUTO's OP DE STOEP Zijn er nog dingen die je zelf zou willen zeggen? Wat mij mateloos irriteert hier in de buurt zijn al die auto's op de stoep. Iedereen heeft hier een eigen oprit en als je twee auto's hebt, zet er dan tenminste 1 in de garage al kost dat wat extra moeite. Nu ontstaat er een gevaarlijke situatie voor de kin deren, ze zien geen verkeer meer aankomen, en als je ze dan toch een beetje probeert bij te brengen dat ze beter op de stoep kunnen spelen,] slaat dat nergens op omdat ze dat niet eens kunnen. Officieel zou dat trouwens in deze wijk niet nodig! hoeven zijn. Ik ben dan ook een heel groot voorstander van de wooner ven, want drempels zijn leuk, maar het is hoorbaar dat het gas daarna extra (en dan niet zo'n klein beetje) wordt ingedrukt. Verder een oproep aan al die „normale" echtparen. Neem eens een week eikaars taak] over. Wie zou er aan het eind van de week het „moederst" zijn? Tea Middelkoop LEUSDEN Liesbeth Kuipers-Kuitenbrouwer, 32 jaar, twee kinderen, huisvrouw. Vind je huisvrouw zijn een be roep? Nee, althans niet in die zin dat het hier om een duidelijke keuze zou gaan. Huisvrouw zijn is niet iets dat je kiest. Je trouwt (in mijn geval dan) en je hebt waar schijnlijk een bepaalde keus ge daan waar het om je man gaat. Het huishouden moet echter wel gedaan worden, net zo goed als je de eventuele kinderen die je krijgt, verzorgt. Ben /e tevreden met je situatie als huisvrouw? Ik ben niet ontevreden met mijn situatie door de vele dingen die ik erbij doe, anders zou ik Leusden een dorp vinden om dood te gaan. Eigenlijk is het vreselijk, dit soort slaapsteden, 's Morgens tussen 7 en 9 gerommel van auto's waarin altijd één man zit die naar zijn werk gaat. Daarna gerommel van vrouwen en kinderen, tot tussen half vijf en half zes de mannen huiswaarts keren (u rijdt toch wel harder dan 50 km he ren!). De deur achter het gezin wordt dichtgetrokken en een dode lijke stilte maakt zich van Leusden meester. Natuurlijk kun je als vrouw alle maal van die enige cursussen volgen, zoals de gemeenteraadsleden (de meeste dan) dat zo graag willen, maar ik ben niet zo handig met de handjes op die manier. Goed, mijn bijwerk dus: ik speel piano (prima muziekschool in Leusden, dat wel, maar abominabel gehuisvest), ik zing in het Utrechts Kamerkoor „Viva la Musica", een a cappella koor van zo'n 30 mensen, fantas tisch is dat, ik doe het al tien jaar. Dan ben ik nog voorzitster van KOSMU (Koördinerend Orgaan van de Studenten Muziekgezelschappen in Utrecht) - klinkt indrukwekkend hè? ik ben free lance redactrice voor uitgeverij Cantecleer in De Bilt, een uitgeverij met een zeer ge schakeerd fonds, van handenarbeid- tot kinderboeken en van kunstuit gaven tot reisgidsen. Ik doe voor namelijk vertaalwerk en maak ma nuscripten persklaar. Tenslotte ben ik nog als vrijwilligster verbonden aan de Stichting Buitenlandse Werknemers in Amersfoort; dat houdt in dat ik één ochtend in de week of in de twee weken naar een 15-jarig Turks meisje ga die de dne kinderen (1, 2 en 8 jaar) van haar zuster verzorgt. Die zuster en haar man werken elke dag van 8-5 uur op een fabriek, waarna die zuster nog een aantal avonden in de week een werkhuis heeft. Het meisje heeft zelf trouwens ook zo'n werkhuis. Ongelooflijk, ze heeft binnen éen jaar Nederlands le ren praten en ik krijg er nog geen twee woorden Turks uit. We praten wat over de gemeenschappelijke huishoudelijke beslommeringen met kinderen. Je vergeet totaal dat ze pas vijftien jaar is en als je dan Leus den weer binnenfietst en al die „on bekommerde" 15-jange wezens hier ziet, stemt je dat wel tot nadenken. Ik ben dit werk overigens gaan doen in een mijns inziens te rustige periode in mijn leven (ik ben geen erg zitterig type en wordt derhalve wel eens doodmoe van mezelf). De onvolprezen Leusder Krant (met vaak van die aardige commentaren op de gemeenteraad) bracht een be richt over de vredesmarkt in Leus den, waarin de voorzitster van de Stichting om vrijwilligsters vroeg. Mijn man en ik zijn jaren geleden eens een maand in Turkije geweest en zo verbeeldde ik me enigszins te kunnen voorstellen dat ik zomaar ik Turkije zou moeten gaan wonen, volslagen onbekend met wat dan ook in dat land, en hoe zou ik dat vinden Dus ik greep de telefoon en kon meteen aan de slag. Als ik dan ook nog mag laten weten dat ik af en toe „klaar-over" en tennis, boven dien tweemaal per week naar het zwembad pees omdat je kind tegen woordig vooral vroeg moet leren zwemmen, dan kan het huisvrouw zijn misschien nog geen beroep he ten, het is toch een aardige dagtaak. Mijn dank is dan ook groot ten op zichte van de talloze buurvrouwen die mij omringen. De wederzijdse opvang hier is bui tengewoon. PRATEN Vind je dat mensen die duiten de deur werken (mannen met name) een zwaarder leven hebben dan een huisvrouw? Iemand die van half negen tot vijf uur op dezelfde stoel moet zitten, vind ik een zwaardere taak hebben dan een huisvrouw, zeker als ik het op mezelf betrek. Ik kan makkelijk zeggen „ik schei er even mee uit", of ik ga op stap als het lekker weer is. En ik hoef me gelukkig niet altijd op één ding te concentreren. Heb je het gevoel dat de huis vrouwen in jouw omgeving tevre den zi/n met hun situatie? Ja, ik zit natuurlijk uitstekend en heb bovendien een prima verstand houding met man en kinderen, maar er zijn legio gevallen te bedenken, die zijn er trouwens, waar de situatie heel anders is. Je zult het bijvoor beeld maar in je eentje moeten op knappen, dan wordt het allemaal een stuk moeilijker. Ik denk echter wel dat als je je in een voor de buitenwereld „normale" gezins structuur niet prettig voelt, dat er dan in je situatie iets niet goed is, en zoiets los je niet alleen op. Je moet er in ieder geval met iemand over kun nen praten en dat zou in de eerste plaatsje man moeten zijn. Maar als dat niet kan dan zijn er vast wel vrouwen in je omgeving aan wie je je problemen kwijt kunt. Er samen over praten vind ik heel belangrijk (leve dus het vrouwencafé!). En vooral je onvrede niet trachten te verdoezelen met het lezen van Story en Privé (alleen stiekem bij de kap per) want zoals ons aller Sylvia

Leusder Krant | 1978 | | pagina 4