iemeente wil op de valreep nog aar een compromis zoeken Marokkanen uit De Duif bij Diakonaal Bureau IMWONENDEN MIDDENWEG KLOPPEN AAN BIJ HET CML Veilig verkeer in de tweede fase ter diskussie Meer parkeer ruimte realiseren De Biezenkamp moet harmonieus uitgevoerd worden 1UIDIGE TOESTAND EEN PSYCHISCHE MARTELING Kaarten in het Jongerencentrum Commissie Ruimtelijke ordening vergadert Leusder Krant - ruimtelijke ordening VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1978 Leusder Krant - kerk en wereld POPULIERENLAAN [omwonenden van de Middenweg tussen Esdoornhof en de Wetering zijn ernstig ongerust geworden over de ■ndelijke realisering van de Middenweg compleet met fiets en voetpaden. Zij zijn van mening, dat geluidswerende Itregelen getroffen dienen te worden. Dat is echter vrijwel onmogelijk, als de aanleg van het fietspad, waar (iddeis mee is aestart. wordt uitgevoerd op een andere wijze dan in het bestemmingsplan staat aanaeoeven. Nu e huidige situering zodanig, dat op sommige punten het fietspad vlak langs de achtertuinen loopt der aangrenzende Het wel of niet afsluiten van de Po pulierenlaan was opnieuw een dis- kussiepunt. De werkgroep is van mening, dat bereikbaarheid van de oostelijke vleugel bij zal dragen aan een levendig maken van ook dit deel van het centrum, dat In het algemeen als „een dode hoek" wordt be schouwd. Dit kan worden veranderd, door juist dit deel van het centrum LEUSDEN - In het voorlichtings centrum aan de Zwarteweg verga dert dinsdag 3 oktober decommissie Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting. De vergadering begint om 19.30 uur. Op de agenda staan de volgende punten: 1. Opening 2. Medelingen. waaronder Hoofdcen trum, De Biezenkamp en Tweede Fase 3. Verslagen commissie Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting van 19 september 1978 en Publieke Werken en Ruimtelijke Ordening van 8 augustus 1978 en van 12 september 1978. 4. Verkoop strook grond aan dhr E.M. Hoek, Melafier 1 te Leusden-cen trum. 5. Verkoop strook grond aan de heer T. Schreuder, Burg de Beaufortweg 3 te Leusden-centrum 6. Verpachting boerderij Langenbeek aan gebr De Kruyff 7. Vestiging zakelijk recht tbv de LTV ..Lockhorst". 8 Rondvraag. 9. Sluiting. LEUSDEN/CENTRUM - Donderdag 28 september wordt in het jongeren centrum ,,De Til" weer gestart met de kaartavonden. Er is weer gelegenheid tot'schutjassen en klaverjassen. Deel name staat open voor iedere belang stellende. Ook dit seizoen zullen er weer 7 avonden worden gehouden. Iedere avond zullen er prijzen be schikbaar worden gesteld, terwijl voor deelnemers die 5 of 6 keer deelnemen een extra prijs beschikbaar komt. Op de slotavond worden wel dagprijzen gege ven. maar deze zullen niet mee tellen voor het kampioenschap. Er wordt een inleggeld gevraagd. Inschrijven kan iedere keer tussen 19.30 en 19.50 uur en er wordt om precies 20 00 uur ge start met het kaarten. Ook aan de zijde van de Esdoornhof is het vrijwel onmogelijk om geluidswerende maatregelen te treffen, zoals straks in de nieuwe wet geluidshinder zal zijn aangegeven. niet af te sluiten voor auto's, maar de Populierenlaan af te sluiten vóórbij de winkels. Hiermee zal worden te gemoet gekomen aan de wens der omwonenden (geen sluipverkeer, geen doorgaande route), terwijl ook de winkeliers méér in het winkelge- beuren worden betrokken. Op dit moment wordt bij de gemeente be studeerd of het mogelijk zal zijn om in de nabijheid van de Populieren laan een parkeerplaats te realiseren. VERKEERSTRUKTUUR TWEEDE FASE De verkeersontsluiting van de twee de fase is bij de werkgroep R.O. varlhfet CML niet helemaal in goede aarde-ge- vallen. Op de suggestie van de Wérk«- groep om een dwarsverbinding te ma ken tussen Noorderinslag en zuidelijke ontsluitingsweg, is het gemeentebe stuur niet ingegaan. Aan de andere kant wordt het fiets- en voetgangersverkeer slechts enkele honderden meters de wijk ingeleid via gescheiden wegen, waarna zowel automobilisten en fietsers/bromfietsers op de weg bij el kaar komen in een soort trechter. Dat kan volgens de werkgroep een gevaar lijke situatie op gaan leveren. De werk groep stelt voor om langs deze weg (die vanaf de Noorderinslag via het zuidelij ke deel van de tweede fase naar de Centrumweg gaat lopen) aan beide zij den fietspaden neer te leggen. De heer Dortmond wees er echter op, dat voor de fietsers en voetgangers aparte routes door de wijken zullen worden gerealiseerd, zodat extra aanleg van fietspaden eigenlijk overbodig zal zijn. De werkgroep betwijfelde dat. Boven dien wordt in het algemeen bij de aan leg van wegen teveel rekening gehou den met volwassen fietsers, maar ook kinderen fietsen door een wijk en wor den dan gekonfronteerd met wegen zonder fietspaden Eén en ander zal nog nader wor den bekeken, maar veel kans, dat er alsnog fietspaden zullen komen, zal er wellicht niet zijn, voor zover we hebben* begrepen uit de woorden van de heer Dortmond. De werk groepleden en ook de aanwezigen op de „publieke tribune" waren eensgezind van mening, dat nu vooruit moest worden gekeken en dat gestreefd dient te worden naar een veilige weg voor èlle weg gebruikers. Later met noodmaatre gelen komen, omdat teveel op de koers der statistieken is gevaren maar te weinig naar de alledaagse praktijk is gekeken, is een remedie die vaak van kwaad tot erger leidt. De werkgroep drong verder aan op verruiming van parkeergelegenheid in de nieuwe woongebieden. Ook In dit geval heeft de praktijk in Leusden bewezen, dat de nu gehan teerde norm onvoldoende is en dat te weinig is ingespeeld op het groeien de autoverkeer en de behoefte om de auto vlak bij huis te kunnen parke ren. Ook goede parkeermogelijkhe- den behoren tot de veiligheid van het verkeer, aldus de werkgroep. 'fan d redaktie). USDEN-CENTRUM - Dat het (Comité Milieuzorg Leusden) degelijk kan funktioneren als een iraakpodium voor de bewoners e gemeente Leusden, werd dins- avond tijdens de openbare bij- tomst van de werkgroep mtelijke Ordening opnieuw be- 'j en Tijdens die vergadering chten omwonenden van de Mid- weg hun problemen met de ge- tnte Leusden rond de definitieve leg en realisering van de Mid- weg naar voren en het resultaat lat de heer Dortmond, hoofd van hoofdafdeling Stadsuitleg deze >k nog zal proberen - zij het op de eep- of er tegemoet kan worden iomen aan de wensen van deze isdenaren. Een resultaat wat bo- i verwachting was van de aanwe- woordvoerders van de omwo- iden, die tot nu toe blijkens de uitspraken weinig begrip hebben ondervonden voor hun standpunten bij het gemeentebestuur, waarbij zij steeds refereerden aan de door wet houder Wagenaar indertijd gewekte verwachtingen, „dat het allemaal nog bespreekbaar zou zijn". Die be spreekbaarheid bleek bij het ge meentebestuur niet zo groot, hoewel zij in een brief aan de wijkraad De Wetering een uitzondering maakte ten aanzien van de aanleg van het fietspad tussen Zonnedauwhof en Middenweg, waarmee de gemeente inmiddels toch is begonnen, zonder dat verder met de desbetreffende omwonenden is gepraat. GELUIDSHINDER Dat de Middenweg ooit één van de belangrijkste ontsluitingswegen van Leusden zal gaan worden in verband met de aansluiting via Noorderrandweg op Rijksweg 28. dóór hadden de Mid denwegbewoners alle begrip voor. Minder begrip toonden ze voor het feit, dat door een nogal krappe planning van de Middenweg en aanverwante voet en fietspaden, vooral het fietspad bijna terecht zal komen in de achtertuintjes van verschillende aangrenzende pan den van de Wetering, zonder dat ruimte overblijft voor enige geluidswerende maatregelen, die in het kader van de nieuwe wet op de geluidshinder zeer zeker noodzakelijk zullen worden als de weg het karakter krijgt, dat door prog noses wordt voorspeld. Die nogal krappe inpassing van de Middenweg tussen de Esdoornhof en de Wetering is de oorzaak van de onvrede, die de om wonenden op dit moment hebben. Hoewel de Middenweg op zich al in het globale bestemmingsplan gedetailleerd was vastgelegd (compleet met reser vering voor nog een dubbele rijstrook en een middenberm van zeven meter voor een eventuele vrije busbaan), is het in de ruimtelijke ordening van de omgeving door welke oorzaak dan ook een beetje misgelopen, doordat de desbetreffende plannenmakers de wo ningen gewoon te dicht op de weg heb ben gerealiseerd In komende gesprekken binnen de gemeentelijke instanties zal nu wor den getracht om een compromis te bereiken binnen de wettelijke moge lijkheden, die beperkt zijn, omdat de Middenweg reeds in 1973 gede tailleerd werd vastgelegd in het be stemmingsplan De Wetering. BIEZENKAMP De uitbreiding van de Biezenkamp werd dinsdagavond eveneens ter spra ke gebracht De werkgroep en met na me voorzitter Ten Berge kwam terug op wat in de vorige vergadering was ge zegd. Door een nogal gebrekkige pre sentatie van tekeningen door de ar chitect zou de indruk gewekt zijn, dat de ontwikkelingsmaatschappij Amro er zich met een Jantje van Leiden af zou willen maken. Voorzitter Ten Berge en ook de heer Dortmund bestreden nu de ze gedachtengang, hoewel de voorzit ter duidelijk stelde, dat de werkgroep niet op een gegeven moment gekon fronteerd wenste te worden met een uitwerking, die kwalitatief niet voldoen de zou zijn Het uitgangspunt, dat straks de middenstanders zelf het uiterlijk van hun winkelpui kunnen bepalen, stuitte op enige weerstand ,,Zo lang het har monieert met het gehele winkelcen trum, oké. maar we wensen niet gekon fronteerd te worden met uitschieters, die niet passen in het geheel." Of zoals voorzitter Ten Berge het uitdrukte „Een kerstboom is leuk voor veertien dagen per jaar, maar dat is ook wel de limit. Een winkelcentrum dient har monieus te zijn, zonder een winkel, die door buitenissige uitwerking van de pui helemaal buiten het patroon valt." Ds. J. Slomp begin door dit Bureau ondervonden steun Bovendien werd in de ontvangst een mogelijkheid gezien om het eigen standpunt verder uit te dragen en om op te roepen tot verdere steun Een uitvoerige gedachtenwisseling had plaats met medewerkers van het Diakonaal Bureau en personeel van het Dienstencentrum en andere genodig den. Onder de aanwezigen o.m. de predikanten J W. K. Kelder en J. J Kooman, verscheidene Leusdense diakenen en vertegenwoordigers van de afdelingen van het I K V. en Am nesty International. Namens het Diakonaal Bureau wer den de Marokkanen welkom geheten door staffunctionaris J. W. van der Mo len De in Leusden woonachtige en aan het Dienstencentrum verbonden Islam kenner ds J. Slomp liet via een ge luidsbandje een zanger horen, die een passage uit de Koran reciteerde Daar na ging ds Slomp in het kort op het bewuste Koran-gedeelte in. SOLIDAIR Het was Hans Lambooy van de Jon- gerensynode van de Gereformeerde kerk, die zei. dat de Jongerensynode zich volledig solidair heeft verklaard met de Marokkanen. Lambooy: „Met hen protesteren wij vlammend tegen het feit, dat het, in ons „vrije" land tot nog toe niet mogelijk blijkt te zijn recht voor genade te doen gelden. Iets, nota bene. waar Christus zelf ons toe op roept en aanzet Het is te gek. dat we als christenen, met de Bijbel in de hand, nog steeds niet allemóól onze opdracht verstaan, en zelfs niet voor die opdracht durven te kiezen". De heer M H. L. Westrate, scriba van het moderamen van de Gereformeerde Synode, liet weten dat het moderamen vierkant achter de eerder gedane uit spraken van de Raad van Kerken staat. „Als kerken", aldus de heer Westrate, .zijn we geen jurist en dienen we net als u de rechtsgang te volgen. Met u moe ten we nu afwachten wat de Raad van State uiteindelijk zeggen zal". Hij bood de Marokkanen overigens enig uitzicht door op te merken, dat als de verblijfs vergunningen uiteindelijk toch niet toe gekend zullen worden, het laatste woord nog niet gezegd is Verwijzend naar het spreekwoord dat zegt dat nood wet breekt, vestigde de scriba de aan dacht op de dan nog aanwezige moge lijkheid tot een zuiver politieke beslis sing ten gunste van de Marokkanen De heer Westrate' „„Ons geloof zegt ons. dat we onze naaste lief moeten hebben, de mens in nood moeten helpen Op die grond hebben we bij de overheid om verblijfsvergunningen voor u gevraagd, en ik geloof, dat als het nodig zal zijn, de kerken op grond daarvan straks op nieuw dwang op de overheid zullen uit oefenen". RECHT Van de zijde der Marokkanen werd opnieuw overduidelijk gesteld, dat het verstrekken van een verblijfsvergun ning geen kwestie van genade, maar van recht is. Abdul, één van de 182: ,Stuk voor stuk werkten wij hier voor de omstreden datum van 1 november 1974. We kunnen dat echter niet aanto nen, omdat onze bazen van toen dat niet willen bevestigen Ze zouden daarmee dan toegeven sociale wetten en dergelijke ontdoken te hebben. Wij worden nu gepakt, maar de schuldigen, de koppelbazen en andere werkgevers die ons zwart lieten werken, gaan vrijuit. Drie jaar vechten we nu al voor een rechtvaardige behandeling, voor werk, brood en vrijheid. Drie jaar lang wach ten we nu al op onze verblijfsvergun ning en al die tijd worden we heen en weer geslingerd tussen hoop en vrees. Nog steeds verkeren wij in onzekerheid over ons lot en het lot van onze gezin nen en families in Marokko Die onze kerheid is langzamerhand geworden tot een psychische marteling Een marte ling, waarvoor de huidige regering poli tiek verantwoordelijk is" Marokkanen uit de Amsterdamse kerk De Duif op bezoek in het Dienstencentrum van de Gereformeerde Kerk. de redaktie) EUSDEN - Een groep van 35 fokkanen, behorend tot de 182 'okkanen die nog steeds dreigen land uitgezet te worden omdat ze verblijfsvergunning hebben, woensdagmiddag in het nstencentrum van de Gerefor- srde Kerk te gast van het in dit trum ondergebrachte Algemeen tonaal Bureau. Het door de Ma- tonen gebrachte bezoek maakte uit van een die dag gestarte irdaagse toernee door het land, ens welke wordt getracht de pu ke opinie te mobiliseren, an de Marokkanen, die voor deze egenheid de kerk De Duif in Am- rdam, die hen nu al twee maanden toevluchtsoord dient, tijdelijk ben verlaten, is een deel inmid- opnieuw in hongerstaking ge in, als uiterste middel om hun toek om een verblijfsvergunning cht bij te zetten. jet initiatief voor het informele be- k aan het Algemeen Diakonaal Bu- ging van de „kerk-Marokkanen" uit en was in het programma voor toernee mede opgenomen om te nen bedanken voor de vanaf het

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5