Midden oktober kunnen de kerkgangers weer terecht „Vrede moeten we zelf maken, maar we brengen er niets van terecht" INTREDE DS. J. S. RIDDERBOS: Vernieuwing dorpskerk Leusden-Zuid eind gevorderd Leusder Krant - kerk en wereld VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1978 STOFFERING Wat de stoffering betreft: er komen linnen gordijnen aan beide zijgevels, licht van kleur. De ronde ramen krij gen geen gordijnen. Eenzelfde genre lichte gordijnen komt ook aan beide zijden van het orgel. De gordijnen aan de zijkant van de preekstoel zul- welkomstwoord werd gesproken na mens de Classis Amersfoort. Ds. Weernekers betrok mevrouw Ridder bos in de verwelkoming, en sprak de hoop uit dat Ds. Ridderbos ook in de gemeente van Ds. Weernekers een ei gen inbreng zou willen hebben, zodat de eerlijkheid van het samen op weg zijn wezenlijk bewaarheid zou worden. Burgemeester Rademaker stelde, dat het licht in deze gemeente niet van de burgerlijke overheid kon komen, maar dat voor het sub specie aetemitatis ge rekend wordt op Ds. Ridderbos en de zijnen. „Wij gaan heen in vrede", antwoord den allen die in de kerk aanwezig waren op de zegen van Ds Ridderbos' weg zending Hoe die vrede er uitziet be seften andermaal degenen, die het Po litiek Avondgebed enige uren daarna bijwoonden in de Rooms-Katholieke len van wijnrood dubbelzijdig lours zijn. Op het passement, bordes van de preekstoel komt wollen moquette met wijnrode je. De vloerbedekking in de bestaan uit sisal. De heer Wanner, lid van de rencKgj^ tiekommissie, deelde mee, dat er nenkort een circulaire uitgaat gemeente, met de vriendelijke vraalg^ men wil intekenen op een renteloze - ning, of op een laag rentende len Giften van bedragen met cijfers vat g, z'n minst twee nullen worden uitere ook gaarne aanvaard Binnenkort komt ook een reprodi van een oude prent in de handel en oude pastorie staan erop De pre getekend door mevrouw W M. Horst-van der Rotte. Op verschillc plaatsen in Leusden zal deze prent de somma van 10.- te koop wcx aangeboden. De renovatlekosten van de Doi kerk zijn hoog. De kosten moeten de aangegeven wijze bestref worden. Doet u ook mee? Laat Dorpskerk in de steek, als u de culaire thuis krijgt! En medio oktof^ kan iedereen weer in de kerk kort ,n Dan hangen de gordijnen misscir nog niet, en er zal nog es een sti 1iet" moeten worden bijgeschilderd, m ]e de diensten vinden weer doorga ]a, oth ging belr vori 100 ing )ela ken ipoi vas m xuil fet >ep ipoi oka :elf> D Jive 1€ naar groen toe. Ook de voor de draag- funktie noodzakelijke, maar estetisch minder fraaie trekstangen, zullen in de ze zelfde kleur worden geschilderd, zo dat ze tegen eenzelfde kleur achter grond enigermate ..weg" vallen VOCHTWERING keiijker om op te zitten. De zittingen worden uitgehold, zodat het men selijk lichaam zich in die holling wat geriefelijker kan „nestelen". Toege voegd worden rugleuningstukken en voetenplanken. Op de rugleuningen van de banken heeft men een schuin stuk hout aangebracht. Op de voetenplanken is een houten schot aangebracht, met een opening erin, zodat de voeten er doorheen kunnen worden gestoken. De koorbanken worden gewijzigd In plaats van twee rijen banken aan elke zijde komt er één rij banken aan elke zijde, om méér ruimte in de kerk te krij gen. De oude profielen worden aange houden, zo mogelijk hersteld, en indien noodzakelijk nieuw bijgemaakt. Banken en koorbanken worden in de bestaande imitatiebontkleur ge schilderd. De paneeltjes achter de preekstoel zullen worden bijgeschilderd. De uitgang vanuit de kerk naar 't Trefpunt wordt verbreed, en overigens in de oude stijl opnieuw opgetrokken. Profilering en lijstwerk worden aan de zijde van de kerkruimte overeenkom stig de oude toestand aangebracht. Aan de zijde van 't Trefpunt krijgt de deur een modern aanzien. Vanaf de kerkvloer en vanaf 't Tref punt wordt er een oploopvloertje aan gebracht naar het podium, zodat ook mensen die zich bewegen in een rol stoel, toegang hiertoe hebben. In de hal van de kerk rechts, waar aanvankelijk een garderobe was, is nu een ruime archiefkast aangebracht, die het uitgebreide kerkelijk archief zal gaan bevatten. LEUSDEN - De intrede van Ds. J.S. Ridderbos op zondagmiddag 24 september in de Gereformeerde Kerk van Leusden was een feestelij ke gebeurtenis. De intrede vond plaats In een gemeenschappelijke woorddienst van de Gereformeerde èn de Hervormde Gemeente in Leus den, die bijeen waren In de Mar- cuskerk. De intrede vond plaats ook in het bijzijn van de belde Rooms- Katholieke pastores van Leusden en van Leusdens overheidsdienaar burgemeester Mr. Rademaker. Voorts in aanwezigheid van vele dominees, kerkeraads- en gemeen teleden, zowel uit Leusden, Goes en Amersfoort als uit Woudenberg en Hoevelaken. Elles Fennema, fluit en A. Zevenber gen, orgel, speelden ter inleiding van de dienst een „Menuett" van Georg Fried- rich Handel Staande zongen alle aanwezigen de verzen 1 en 8 van Psalm 103, een feestlied dat de loftrompet steekt over Gods bescherming. Ds. Ridderbos, die gekleed was in grijze toga met lange groene revers sprak de begroeting uit, in samenspraak met de gemeente. Na het zingen van het lied „Zo maar een dak boven wat hoofden" las Ds. Ridderbos de psalm van zijn keuze, psalm 103: Geef ons vandaag een te ken van uw liefde De Cantorij onder leiding van de heer H.J. Pieterse en de gemeente zongen in beurtzang de strofen van deze psalm. Het thema, dat door Ds. Ridderbos was gekozen, was uit Exodus over de man Mozes, die door zijn moeder op de rivier werd gezet, omdat de farao had bevolen dat alle zonen van de He breeuwse vrouwen in de rivier moesten worden geworpen. De man Mozes, die werd opgevoed aan het Egyptische hof, en die naar zijn volk terugging toen de farao hem wilde doden. De man Mozes, die de dochters van de priester in Mi- dian hielp om de kudden te laten drin ken, en die huwde met één van hen. De man Mozes. die de kudde van zijn schoonvader Jethro hoedde, en die dat zó voortreffelijk deed, dat God hem uit koos om Gods eigen kudde, het volk van Israël, weg te leiden uit de Egypti sche onderdrukking. Want de kinderen van Israël zuchtten en schreeuwden over het onrecht dat hun werd aangedaan. En God, gedach tig aan Zijn verbond met Abraham. Isaac en Jacob wilde daar iets aan doen Mozes vroeg aan God uit wiens naam hij moest zeggen gezonden te zijn. En God zei- „Ik zal zijn, die Ik zijn zal. En tot het volk van Israël dient gezegt te wor den: Ik zal zijn heeft mij gezonden." Ds Ridderbos eindigde zijn verkon diging met de woorden van God tot Mo zes „Ga, ik ga mee, ik zal er zijn" Na de beurtzang „Heer, onze Heer" bad Ds Ridderbos, en opmerkelijk was dat hij in deze vredesweeek zei: „Wij durven u niet om vrede te vragen, Heer. Want wij weten dat wij die vrede zélf moeten maken. En van die vrede bren gen wij niets terecht Dat is onze zonde Werp die zonde weg. verder dan het westen, verder dan het oosten." Een goede en geestige toespraak volgde door het kerkeraadslid War- menhoven. die drie generaties Ridder bossen „in de weer" bleek te hebben gezien, en die in het bijzonder voor Leusden in Jan Simon Ridderbos een man zag, die hier zéér nodig is. Een kort voel deB rou Kerk op 't Zand te Amersfoort. Poler Het loog Prof Mr B V.A Röling getuigd- ien. een indrukwekkend diskours vanrlot verontrusting over een vrede, in hart van machten, die elkaar in bedwa denken te moeten houden door heli lanceren met de meest onvoorsteit vernietigende nucleaire wapens. In 0(31 Politiek Avondgebed werd de tele ee' stelling uitgesproken over de houd .e|y; van de christelijke politieke partijen, jfj! onder andere in ons land en in Du" land meer van deze wapens willen! lan zitten. torr De woorden van Ds. Riddert „Van die vrede brengen wij niets recht, Heer" moge een ieder, dit de Marcuskerk aanwezig was, yjin, nadenken stemmen in verband f )$c zijn eigen stellingname ten aanz /eei van deze nucleaire wapens. ely De buitenzijde van de kerk is ook klaar. Deze is opnieuw gevoegd, en behandeld met een vochtwerend middel. Verschillende deskundigen zijn, volgens de heer Horlings, ge raadpleegd over de vochtwering. Was het niet noodzakelijk om in de muren een kunstvloeistof in te spui ten om het vocht te weren? En tot welke muurhoogte was het vchttran- sport aangeland? „Op sommige plaatsen", aldus de heer Horlings, „waren de muren dóór en dóór vochtig Het koorgedeelte was er het ergst aan toe. Inspuiten met kunstvloeistof is niet overwogen. Het is zeer kostbaar." Ook de binnenwanden van de Dorpskerk zijn gereed. Het loszittende pleisterwerk is verwijderd. De onder grond is behandeld met een vocht werend impregneermiddel. De wanden zijn wit gepleisterd Het lag in de bedoeling dat aan het eind van deze week. vrijdag de 22e september, de timmerlieden de kerk zouden verlaten. Toen wij er waren, leek dat zo op het oog nog niet goed mogelijk Men was volop met het tim merwerk aan de gang. KERKBANKEN De kerkbanken worden gemak- LEUSDEN - De renovatie van de Dorpskerk te Leus- den-Zuid is al een heel eind op streek. We zijn er deze week een kijkje gaan ne men, en we hoorden dat het in de bedoeling ligt om er de gemeente medio ok tober weer te doen kerken. Wat is er al gereed? In de eerste plaats het plafond. Pas gerestau reerd. de scheuren zijn hersteld met een in- en uitademende elastische coating. Er zijn nieuwe spotjes voor de verlichting aangebracht. En er is een nieuw ventilatie-afzuigsysteem aangebracht, hetgeen nodig was omdat de kerk zo Intensief wordt ge bruikt. Met twee kerkdiensten per zondag is de hoeveelheid waterdamp, die door de mensen in de ruimte wordt uitgeademd, dermate groot, dat er een voldoende krachtig afzuigsysteem in werking ge steld moet kunnen worden Het plafond is geschilderd met de roller, licht blauw-groen. met het aksent De bouwkundig adviseur van de Renovatiewerken, de heer A. Horligs, is er druk doende mee.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 6