BH „Coming Home" - Jane Fonda in anti-oorlogsfilm als love story „Het verloren paradijs", een filmische explosie Leusder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 5 OKTOBER 1978 F71 EUR IN JE LEVEN In deze vooruitstrevende en naar ien zegt sterk geëmancipeerde tijd, ïjgen de mannen het steeds moeilij- 'T. Steeds sterker wordt duidelijk, dat vrouw zich bewuster wordt van haar laats in de samenleving. Dat mani- steert zich in allerlei huiselijke details, eem nou televisie Was het vroeger to, dat de aankoop van een zwart-wit )esfe/ tot een hoogtepunt in een gezin oorde, waar dagenlang over werd epraat, dat patroon schijnt zich in middels sterk gewijzigd te hebben. Vroeger beslisten de mannen uit- Indelijk over de aankoop van zo'n kijk- ïsf, de mannen hadden er per slot van mkening verstand van, maar tegen- 'oordig ligt dat net een tikkeltje an ders. De vrouwen hebben méér in- praak gekregen (en dat is natuurlijk en erg goed ding) maar dat houdt utomatisch in, dat de man zich ook at voorzichtiger dient op te stellen ten anzien van aankopen, die het huis- oudelijke budget nog wel eens ge veld aan willen doen. De aankoop van een kleuren-tv is een kleurrijk voorbeeld. Ach, u weet dat gaat. Jarenlang heb ye alles in 'art-wit aan je voorbij zien trekken, vwijl je buurman allang was overge schakeld op kleur. En je goede kennis tag ook al geruime tijd Studio Sport in fdzakelijk groene tinten, terwijl je voer of zwager van huis uit een kleun de ki/ker is geweest en bi/ elk bezoek heel opwindende verhalen vertelt over de schoonheid van deze wonderbaar se uitvinding. Op een gegeven moment heb /e alle gumenten op een rijtje. En dat zijn er mal wat, want mannen zijn vinding rij mer dan men zo op het eerste gezicht fou denken. Kijk, zeggen ze dan, kleur irengt weer fleur in je leven als TV-kij- :er- Je ziet zoveel méér. Het beeld rijgt diepte, want kleuren vertellen 'èél meer dan dat saaie zwart-wit. Voeger ging ye nog wel eens naar de 'mlm om iets in kleur te kunnen zien, aar met een kleuren-tv spaar je al lauw een paar tientjes per week uit, toidat je het thuis allemaal net zo ple- 'Jeng m kleur kunt volgen. Een zon- lagmiddag/e stadion kun je ook ver laten, want de groene grasmat is l'oener dan ooit via de beeldbuis Neer vijftig piek op z'n minst verdiend. JP die manier verdien je al zittende je oestel met gemak terug. Veel mannen hebben wellicht nog veel méér spre kende argumenten. Maar helaas. De hedendaagse 'rouw is daar helemaal niet meer ge- 'oelig voor. Vroeger zou ze misschien met een tikkeltje wantrouwend gezag naar haar echtgenoot hebben opgeke ken en gezwicht zijn voor die fraaie ar gumenten, tegenwoordig gaat dat an ders Dat overkwam een kennis van mij, die dacht zijn vrouw te kunnen verrassen. Nu is het verrassen van vrouwen blijkbaar een kunst apart, want maar weinig mannen slagen daar echt in. Er was binnen het huisgezin al enkele malen gepraat over de aan schaf van een kleuren-TV, maar echt definitief, nee dat werd het nooit. Totdat de man op een goeie morgen een me dedeling van 's rijks belastingen in de brievenbus vond, waarin hem met ge noegen werd meegedeeld, dat hij iets van vadertje Staat te goed had. En dat iets was net voldoende voor de aan schaf van een niet al te prijzige kleuren- tv. Vrouwlief was die dag elders en de man bedacht zich niet lang. De TV- handelaar keek lichtelijk bedenkelijk, want de haast, die mi/n kennis achter de aankoop zette, had hij nog maar zelden meegemaakt. Met heel veel moeite wist mijn kennis de handelaar ervan te overtuigen, dat het een leuke verrassing betrof, en dat het toestel nog dezelfde middag geplaatst diende te worden. Het toestel werd gebracht Het in stalleren leverde nog wat kleine moei lijkheden op, want het TV-tafeltje was bijvoorbeeld helemaal niet berekend op zo'n zwaargewicht, maar uiteinde lijk stond alles op z'n plaats. Vol span ning ging m'n kennis voor het toestel zitten, wachtend op de terugkomst van zijn geliefde echtgenote. Zoals ge zegd, mannen onderschatten tegen woordig hun vrouwen en hebben ook weinig benul van de interesse-sferen van hetzwakke" geslacht. Veel man nen raken dan ook op het „randje van echtscheiding" bi/ het ongekon- troleerd, maar erg enthousiast, kopen van een kleuren-tv. Die avond heeft mijn kennis alleen genoten van de ge weldige aanwinst Hi/ was verrukt, maar keek wel elke keer met een schuin oogje naar zijn vrouw, die afwij zend duidelijk andere bezigheden had, waarvoor alle aandacht werd opgeëist. Groot was echter de ellende, toen de volgende morgen een nieuwe brief van ons aller belastingdienst op de mat lag Ditmaal geen verheugende medede ling. Wel een aanslag. Ongeveer ter grootte van het bedrag, nodig voor de aankoop van een kleuren-tv Waaruit blijkt, dat mannen tegen woordig erg, erg voorzichtig te werk moeten gaan De tijd, dat er en thousiast aangekocht kon worden om dat moeder de vrouw het allemaal best vond, is voorbij. Naast een stijgende on-gemteresseerdheid in het feno meen televisie (uitzonderingen daar gelaten) is de invloed van de vrouw in deze samenleving sterk gestegen. Aan de andere kant wordt het leven daar door wellicht aanzienlijk kleurrijker. Een kleuren-tv is dan al gauw overbodig oude Peter, een wees. die de nogal gemene familie Cogan heeft ontvlucht. Peter reist op de rug van de draak El liott. De draak is erg bijzonder Hij kan vliegen en hij kan verdwijnen, wanneer hij wil. Maar ja. een omzichtige draak met daarbij alle mogelijkheden van on gelukjes, dat levert natuurlijk veel rava ges op, vooral als de bewoners van het stadje Passamaquoddy niet zijn bere kend op verdwijnende en verschijnende draken Bovendien krijgt de draak, maar ook Peter, de schuld van allerlei andere on gelukjes die er gebeuren en dat is na tuurlijk niet erg aardig. Kortom Peter en zijn vriendje beleven allerlei kostelijke avonturen, maar alles komt tenslotte toch weer op z'n drake-pootjes terecht. Dat kun je best aan Elliott overlaten! (Grand 3, première Nederland, eerste week, alle leeftijden) FILMHUIS In het Filmhuis Amersfoort kan men deze week (nog eens) kijken naar de bekroonde film van Paole en Vittoria Taviani: „Padre Padrone" Het is het verhaal van een herder uit Sardiniëdie schrijver werd en een boek schreef, dat met de Viareggio-prijs werd bekroond Het thema van de film is eigenlijk ..van zwijgen naar kommunikatie" (Filmhuis, zaterdag tot en met dinsdag, 20.15 uur) filmagenda Amersfoort Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 5 oktober t/m woensdag 11 oktober 1978 Grand 033-14632 Telefonisch plaatsbespreken voor het Grand van 12.30-16.00 en 17 30- 21.00 uur Zaterdag en zondag van 10.30-21.00 uur Bij voorbaat onze ex cuses voor het ongemak, dat u mogelij kerwijs zult ondervinden door de bouwaktiviteiten in en bij ons theater. Grand 1 Coming Home, 16 jaar Dagelijks 13.45-20 00 uur. Grand 2 Convoy, 16 jaar. Dagelijks 13.30- 18 30-21.15 uur; zondag: 13.30- 16.00-18.30-21 15 uur Grand 3 Peter en Elliott de draak, a l Dagelijks 13.30-16.00-18.30 Grand 3 Coma, 16 jaar Dagelijks: 21.30 uur Grand 4 Midnight Express. 16 jaar Dagelijks: 19 00-21 45 uur; zondag. 16.30- 19 00-21 45 uur; do., vr.. ma en di tevens 14 00 uur. Grand 5 The one and only, a l Dagelijks: 13 45- 18 45-21.30 uur. zondag 13.45- 16 15-18.45-21.30 uur Grand Pinkeltje. Zaterdag, zondag en woensdag; 14.00 uur Cinema 033-18900 Cinema 1 The Swarm, 16 jaar Dagelijks: 13.46- 18 45-21.30 uur; zondag: 13.45- 16 15-18.45-21.30 uur Cinema 2 Het verloren paradijs. 16 jaar Dage lijks: 13.30-18 30-21.15 uur, zondag: 13 30-16 00-18.30-2115 uur. Euro 033-33655 Euro Once upon a time in the west, 16 jaar Dagelijks: 13.45-20.00 uur; zaterdag en woensdag alleen 20.00 uur. Kindervoorstellingen Euro Stierenvechters Laurel en Hardy, a I Zaterdag 13.45-16 15 uur; woensdag 13 45 uur Duo 033-16572 Duo 1 Erotisch geweld. 16 jaar Dagelijks: 14.15-19.15-2130 uur; zondag 14 15—16.30-19.15-21.30 uur. Duo 2 De Uitroeier. 16 jaar. Dagelijks: 14 00- 19.00-21.15 uur; zondag 14 00- 16.15-19.00-21.15 uur. Nachtvoorstellingen Duo 1 Sexjool in wellustig Tirol. 16 jaar Vnj- dag- en zaterdagavond: 24.00 uur. Duo 2 De wraak van King Kong, 16 jaar. Vrij dag- en zaterdagavond: 23 45 uur KyKOPDE DOOR BERT VOS „Het verloren paradijsde nieuwste film van de Belgische regisseur Harry Kümel. vaak in dezelfde houding aantreffen Het symbool van agressie Een tikkeltje overdone allemaal maar niettemin een te waarderen poging om tenminste iets naar boven te halen van de gevolgen van Vietnam voor de Verenigde Staten. Of de Amerikanen de oorlog (die zij verloren) door het zien van deze film beter hebben leren begrijpen, dat waag ik te betwijfelen. Alle goede bedoelingen én Jane Fonda's duide lijke aanwezigheid ten spijt. Zoals gezegd werd ook „Coming Home" een compromis tussen Fonda's mi- litantisme en de cliché-lekkernijen van de filmbazen, die zich zonder een buil te willen vallen toch lekker progressief voordoen in deze anti oorlogsfilm. (Grand 1. eerste week, 16 jaar). AMERSFOORT - Het is altijd al erg moeilijk geweest om een film over de taweeën van een oorlog te maken. Ook na de tweede wereldoorlog hebben erschillende regisseurs zich op dit brok drama geworpen, maar op enkele itzonderingen na werden het melodrama's, die de werkelijke problemen niet f nauwelijks aanraakten. Jane Fonda - de laatste jaren vooral bekend door aar stellingname inzake Vietnam - nam het initiatief om een film te maken ver hetgeen gebeurt in de samenleving van een land, wiens mannen luizenden kilometers ver een verloren oorlog vochten, die zij grotendeels liet hebben begrepen. Regisseur Hal Ashby maakte de film, Jane Fonda, ohn Voight en Bruce Dern speelden de hoofdrollen. „Coming Home" is de tel en de film draait deze week voor het eerst in het Amersfoortse Grand 1 oor de kinderen goed nieuws, want in de grote zaal van het Grand Theatre, irand 3 begint deze week de triomftocht van Walt Disney's nieuwste film: Peter en Ellioth de draak." Disney-films zijn nogal duur om te bezoeken, zo >ert de ervaring en dat komt dan hoofdzakelijk door de monopoliepositie die lisney inneemt in de wereld voor de kinderfilm (c.q. tekenfilm) voor het grote lubliek. In de matinee-voorstellingen van Grand 3 is de toegangsprijs zo edelijk mogelijk gehouden, zegt de direktie van Jogchem's Theaters 6,25. foor kinderrijke families wellicht toch nog een pittig prijsje, maar daar staat atuurlijk wel een paar uur prima jeugd-amusement in de beste Disney-tradi- es tegenover. De Belgische regisseur Harry Kümel maakte „Het verloren laradijs" met Willeke van Ammelrooy in de hoofdrol. Een merkwaardige film, en soort vrolijk drama of dramatische lachfilm. Of, zoals Harry Kümel zelf in lannes zijn film noemde: „Een opera gespeeld door een hoempa-hoempa- irkest." Deze week voor het eerst in Amersfoort: Cinema 2. Nieuw is verder in iet Duo-duo „Erotisch geweld'(Duo 1en De uitroeier (Duo 2) de laatste met oe Dallesandro in de hoofdrol. Een film overigens, die ik niet heb gezien en raar ik u dan ook weinig van kan vertellen. In het Filmhuis Amersfoort wordt andacht gevraagd voor de inmiddels befaamde (en bekroonde) film van >aolo en Vittorio Taviani „Padre Padrone". schaal te leggen door haar recente be- 0MING zoeken aan Noord-Vietnam, toen ie- lOMF dereen nog volop bezig was in zowel noord- als zuid elkaar uit te roeien. In rechtse kringen riep men „boe" en de Coming Home" kreeg in Cannes dit wat linkser denkenden vonden het ar nogal wat aandacht, omdat ini- maar wat dapper van dit Amerikaanse itiefneemster Jane Fonda persoonlijk meisje, dat ze deze konfrontatie aan- ir plekke was om het hoe en waarom durfde en haar eigen land in feite te kijk an ,,haar" film duidelijk aan de pers uit zette. In de loop der jaren is Jane Fonda leggen en om extra gewicht in de uitgegroeid tot een toch wat merkwaar- HET VERLOREN PARADIJS PETER EN ELLIOTT DE DRAAK Met de herfstvakantie in zicht be gint de nieuwste film van Walt Dis ney „Peter en Elliott de Draak" haar roemruchte tocht door de filmthea ters. waarbij vooral het jonge volkje zich weer kostelijk zal vermaken. Het is het verhaal van de negen jaar Volgende week in Amersfoort: de première van de nieuwste film met John Travolta: „Greasede opvol ger van „Saturday Night Fever", met Olivia Newton-John. Hier alvast een voorproefje. ,,Het verloren paradijs" is Harry Kü- mel's nieuwe film, even Belgisch, of beter nog Vlaams, als zijn vorige films. ..Monsieur Hawarden", ..Les lèvres rouges" en „Malpertuis". Enerzj|ds dig fenomeen. Van futuristische sex- poes in Vadim's „Barbarella" tot mili tante filmster, die haar bekendheid ge bruik om propaganda te maken voor vrede in Vietnam, ook al liep ze daarbij de kans in eigen kamp voor de vijand te worden aangezien. Hoewel ik me bij het lezen van re cente interviews met haar niet aan de indruk heb kunnen onttrekken, dat haar wijze van optreden een tikkeltje aan de hypocriete kant was. is de poging die Fonda en met haar regisseur Hal Ashby deed om een soort afrekening te maken van de Vietnam-oorlog, niet onver dienstelijk. ook al moet ik er direkt bij aantekenen, dat - wellicht onder in vloed van de Hollywoodse filmbazen - de ingebrachte love-story het geheel minder kritisch heeft gemaakt, dan men zou mogen verwachten. Zeker na wat Jane Fonda voordien over de film ge zegd heeft: „We hebben besloten om een film te maken over de invloed van de oorlog op het huiselijk leven. Het is absoluut noodzakelijk voor onze nationale ge zondheid dat we die oorlog begrijpen Je kunt echter alleen een film maken over bepaalde aspekten. Het moet konkreet zijn. Een liefdesgeschiedenis of een thriller of een recht-voor-z'n- raap-komedie Dat hangt af van het on derwerp. waarmee je bezig bent. Ik weiger een cultuur te accepteren, die alleen maar gebaseerd is op sex en geweld." En: „Iedere film is een poli tieke film in die zin, dat ze allemaal, als cultuur-uitingen, een diepgaand effect hebben op ons onderbewustzijn. Hoe we onze plaats in de wereld zien, ons zelf ervaren. Daardoor help je de men sen te zien hoe hun levens beïnvloed werden." Regisseur Hal Ashby en hoofdrol speelster Jane Fonda zijn duidelijk uitgegaan van een film voor een groot publiek en dat betekent in ieder geval, dat er concessies genoeg zijn gedaan. Het werd een love-story met als onder-thema de oorzaak van alle dramatische ellende: Vietnam en zijn oorlog. Maar als men in plaats van Vietnam bijvoorbeeld de tweede wereldoorlog zou hebben gezet of Korea om dichter bij huis te blijven, dan zou de essentie gelijk zijn geble ven. In feite gaat de film dan ook niet direkt over Vietnam, maar wel over de gevolgen van een oorlog voor de achterblijvenden en voor de terug kerende helden en invaliden. De te rugkerende helden wacht in de meeste gevallen een diepe teleur stelling, omdat het vaderland hele maal niet om hen zit te springen en het zonder deze vaak verbitterde veteranen al moeilijk genoeg heeft. „Peteren Elliott de Draak", scène uit Walt Disney's nieuwste film. De invaliden wacht al geen beter lot, ook al worden ze dan zo goed moge lijk verzorgd en gerevalideerd om weer deel te kunnen nemen aan de maatschappij, die hen zelf de oorlog in heeft gestuurd, maar de wrange vruchten van die oorlog eigenlijk niet wil plukken. Elk huwelijk heeft te lijden, wanneer één van de partners voor lange tijd uit het gezin verdwijnt. Dat gebeurde in de tijd der Romeinen en dat gebeurt nu nog. Voeg daarbij het feit. dat de he dendaagse vrouwen wat geëman cipeerder zijn geworden en dan krijg je een resultaat, zoals in „Coming Home Bob Hyde, beroepsmilitair, wordt op geroepen om dienst te gaan doen in Vietnam. Hyde (een tikkeltje eigenaar dig verwrongen gespeeld door Bruce Dern) is er maar wat trots op dat hij zijn vaderland mag gaan verdedigen en droomt van heldendom en promotie. Sally Hyde (Jane Fonda) gaat tijdens de afwezigheid van haar geliefde Bob in een hospitaal werken als vrijwilligster en komt daar in aanraking met een ou de schoolkennis van haar, Luke Martin (gespeeld door John Voight) die als in valide net terug is gekeerd uit Vietnam en eigenlijk niet veel heil meer ziet in de maatschappij om hem heen. Hij voelt zich in feite belazerd door de regering en ontdekt, dat de meeste landgenoten eigenlijk geen barst begrijpen van de oorlog. U hebt het al geraden, het komt tot een romance tussen de twee en als de echtgenoot later hevig gefrustreerd en allesbehalve held terugkeert, heb je de poppetjes aan het dansen. Wat dan volgt is de afrekening. Het zich reken schap geven van wat men aan het doen is. wat anderen hen hebben aangedaan en wat zij elkaar aandoen Maar voordat het zover is, escaleert de hele affaire tot een rechtstreeks stukje geweld, zoals dat gebruikelijk is in veel Amerikaanse films. Ik zie het nog voor me: de totaal gefrustreerde held die geen held werd "met zijn nog niet ingeleverd geweer in aanslag. Het prototype van een door snee Amerikaan, die we in tal van films vindt men er het drama van Benjamin Rolus die twee keer wordt bedrogen door Pascale. de vrouw door wie hij wordt betoverd, anderzijds het spel van corruptie en politiek rond de aanleg van een autosnelweg die door het paradijs achtige kasteeldomein, het trotse bezit van Rolus. is uitgetekend „Wat erg op valt is dat, niet tot mijn spijt maar tot mijn grote verwondering, de buitenkant van de film. de „sociale implicaties", een veel sterkere indruk maken op de toe schouwer dan ik had verwacht," ver klaarde Kümel .Hoe elementair het in deze film ook gebeurt, het blijkt enorm aan te slaan. Het verrastte me ook aan genaam dat de gewaagdheid van be paalde elementen uit de film, erg soepel overkomt, ze komen zeer organisch over En ik krijg met deze film een be vestiging dat je niet steeds dingen moet laten zién om gedurfd te zijn Burgemeester Benjamin Rolus en de oppositieleider Jan Boel. in zaden en granen, staan tegenover elkaar in de strijd, maar ook in hun persoonlijke le ven zijn zij opponenten. Zoals Kümel het uitdrukt: „De film is het verhaal van de verkrachting van de natuur parallel met de verkrachting van een vrouw Een beslissende rol in het spel tussen de twee mannen om de vrouw wordt, nu als twintig jaar geleden, gespeeld door de jaloerse, slechte huishoudster Het is verrassend dat „Het verloren paradijs" niet geheel een melodrama wordt, al speelt Kümel razendknap met elementen en cliché s van het genre, maar. zonder zijn stijl en precisie op te geven, een boertige en kluchtige film weet te maken in een geraffineerd kleurengamma. Wie de film op zijn ui terlijke karakteristieken taxeert, be merkt misschien wel een soort registra tie van werkelijke omstandigheden, maar dit blijkt slechts een illusie te zijn. Eén filmthema kan men in Kümel's to tale werk vinden. De bedriegelijke wis selwerking tussen schijn en werkelijk heid, tussen representatie en waarne ming van de dingen Konflikten en tegenstellingen vormen de kern van Kümel's film, waar men zich in het algemeen kostelijk bij zal verma ken. Wie nog tijd over heeft om tussen de beelden door te kijken, zal wellicht de Belgische staat in het klein ontdek ken Want zo is Kümel ook wel weer die kans heeft hij zich niet laten ontgaan. Er zijn mensen, die Kümel's film (zelf een VPRO-medewerker) vergelijken met een Belgische Van Oekelshow Dat is- naar mijn smaak - iets te veel eer voor Van Oekel Ook al liegen de dialogen er niet om en is Willeke's fraaie gestalte ook zonder kleren als een Venus, oprij zend uit het koele nat, ook al is „Het Verloren Paradijs" vaak net zo frag mentarisch. daarmee houden de ver gelijkingen op. Enfin, u moet het alle maal zelf maar bekijken Misschien ver veelt u zich een rotje, misschien komt u schaterend de bioscoop uit. Beie mo gelijkheden zijn niet onmogelijk. Zei ik niet dat „Het Verloren Paradijs" een film van kontrasten was7 (Cinema 2, eerste week, 16 jaar).

Leusder Krant | 1978 | | pagina 15