Stichting Bejaardenhuisvesting Nederland volgend jaar in nieuw hoofdkantoor Leusdenaren spelen rol in film Schooltelevisie Welzijnswethouder van woudenberg slaat eerste paal uitzending in kader van kinderboekenweek Stertocht Lisiduna afgelast Ds. Kelder met dia's van Jeruzalem LEUSDER KRANT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DE LEUSDER KRANT Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 5 OKTOBER 1978 - Verschijnt iedere donderdag drs P M. Bruins (voorzitter W. J. M. Mulders was verhinderd) schetste in het kort de geschiedenis van de nog jonge stichting, die in het begin van de zeven tiger jaren vanuit Leusden startte in een woonhuis. Daarna werd de stichting enige tijd ondergebracht in het gebouw van het Astma-fonds, totdat ook de daar beschikbare ruimte te klein werd. Nu opereert de stichting in een woon huis in Leusden, die geheel ter be schikking van de stichting staat De direkteur van de stichting, de heer T. Smit, wees er in zijn toespraak op, dat de ontwikkeling van de stichting wel erg snel is gegaan. Als straks, in april, mei 1979 het nieuwe hoofdkantoor ge reed zal zijn, dan zullen de archieven niet meer in de badkuip behoeven te worden opgeborgen De Stichting Bij zonder Bouw Nederland en de Stichting Bejaardenhuisvesting Nederland zullen dan landelijk nog beter kunnen werken, aldus de direkteur, die nogmaals bena drukte. dat het doel van de stichting in eerste instantie was en is gericht op het bouwen van woningen voor bejaarden, geïntegreerd in de woonwijk. ,,Het is duidelijk, dat gelukkig een toenemende tendens aanwezig is, waaruit blijkt, dat de bejaarden steeds meer zelfstandig blijven wonen zolang dit mogelijk is. De bejaarden in onze samenleving hebben daar recht op Anders is het gesteld met de stichting van woningen voor al leenstaanden en kleine gezinnen. Die ontwikkeling verloopt niet zo snel als wij zouden wensen. Voor hen dienen we op een iets langere termijn te denken", aldus de heer Smit. ,,Door het veranderde beleid van de ze regering", aldus de direkteur van de stichting, ..waardoor meer het accent zal worden gelegd op premiekoop in- plaats van premie-huurwoningen, lijkt het niet onaannemelijk, dat ook het be leid van de stichting dient te worden aangepast. Hij vond het feit, dat de wo- ningwetbouw in augustus van dit jaar opnieuw met 22% gedaald is ten opzichte van augustus vorig jaar, een bedenkelijke ontwikkeling en hij ver wachtte dan ook, dat dit regeringsbeleid op niet lange termijn zal worden bijge steld in het voordeel van de premie huurwoningen en woningwetwoningen. „Daar vertrouwen we op en in datzelfde vertrouwen wordt de eerste paal van ons nieuwe kantoor geslagen", aldus de heer Smit. BOUWEN IN LEUSDEN Wat het bouwen door de stichting in Leusden zelf betreft, dacht de heer Smit, dat hier het gezegde opging ,,Wat van ver komt smaakt het best" ,,lk denk, dat in dit geval ook het gemeen tebestuur van Leusden in deze trent heeft gedacht. We willen dan ook graag in de niet al te verre toekomst de eerste steen leggen voor een complex wonin gen (voor bejaarden en alleenstaan den) in de tweede fase. Het gemeente bestuur weet de weg". Wethouder G. van Woudenberg beaamde dat. ,,We hebben nu al 68 woningen dankzij u in Leusden kunnen bouwen. Wat let u om verder te gaan?" De heer Van Woudenberg zei namens 't gemeentebestuur verheugd te zijn dat het hoofdkantoor van deze stichtingen in Leusden zal worden gerealiseerd. ,,Uw aktiviteiten spreken me bijzonder aan", aldus de welzijns-wethouder. die verder benadrukte bijzondere waarde ring te hebben voor de stichting, die zich beijverde voor de bouw van woningen voor woningzoekende categorieën,die normaal gesproken buiten de bak val len". De eerste van de veertig palen van het hoofdkantoor der stichting ging er geheid in In tegenstelling tot ver schillende andere complexen, waar in het verleden nogal wat tegenslag is ge Wethouder G. van Woudenberg: gelegenheids-machinist in de hei-installatie van het heibedrijf de firma gebr. v.d. Berg. De eerste paal ging er geheid in. weest, ondervond de hei-installatie met wethouder Van Woudenberg aan de handles, geen enkele weerstand ..Blij toe", zei stichtings-administrateur M. Timmermans, die als bestuurslid van de huurdersverenigingJDe Heipaal" al eni ge ervaring met dit soort evenementen achter de rug had Na afloop van de paal-heierij werd de bijeenkomst op geanimeerde wij ze in het gebouw van het Ast mafonds voortgezet, waar alle be trokkenen een dronk uitbrachten op een voorspoedige bouw. REDAKTIE: Bert Vos Redaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Camp, Finnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 (sport) Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, Leusden-c„ tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fleseler, Lindenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knijff-Mall, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S Dt mMtli In d« Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaer (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. Is een uitgave van de BDU-Krantencombinatie, Postbus 67 te Bar- neveld. In het kader van de jaarlijkse bij- belweek, zijn er door de gezamen lijke kerken in Leusden enkele ak tiviteiten opgezet. Ds. Kelder is be reid gevonden een dia-avond te ver zorgen. Hij zal spreken over Jeruza lem. Met behulp van zijn prachtige dia-serie zal men zich een avond lang in deze eeuwenoude stad wa nen. Door oeroude straatjes wordt gewandeld en kerken van diverse geloofsrichtingen worden bezich tigd. Jeruzalem, momenteel weer volop in de belangstelling in verband met de toestand in het Midden-Oosten. DIA-AVOND Deze dia-avond wordt gehouden op dinsdag 10 oktober 's avonds om acht uur in de aula van de „Klim-Op" school. Zonnedauw 1 te Leusden-C. De toe gang is gratis Voorts hebben kinderen van enkele scholen werkstukken gemaakt, die be trekking hebben op de bijbel Deze werkstukken zullen worden tentoon gesteld in de Marcuskerk en zijn voor iedereen te bezichtigen op woensdag 11 okt. van 14 30 tot 16.30 uur; don derdag 12 okt. van 19.30 tot 21 30 uur; vrijdag 13 okt. van 13.30 tot 15.30 uur; zondag 15 okt., na de Open-deur dienst. Verder wordt zondag 15 oktober om 10.30 uur in de Marcuskerk een inter kerkelijke open-deur dienst gehouden, waarin pater Bleeker van Don Bosco zal voorgaan. LEUSDEN - Vanwege het er barmelijk slechte weer op zaterdag 30 september moest de stertocht van het jubilerende „Lisiduna" worden afgelast. Leusden werd niet opge luisterd op die grauwe regenachtige zaterdag door de opgewekte klanken van het feestvierende muziekkorps. De weergoden waren vertoornd, en lieten het afweten. Wanneer de stertocht wèl doorgang zal vinden was bij het ter perse gaan van deze editie nog niet bekend. Ook kwam er een wijziging in de trekking van de verloting van „Lisiduna". In plaats van op maandag 9 oktober zal deze nu plaatsvinden op zaterdag 7 oktober. De prijswinnaars zullen worden bekend gemaakt tijdens de jubileumreceptie van „Lisiduna" in ,,'t Ros Beyaart". Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Vorige veek vrijdag sloeg wethouder G. van Voudenberg van Welzijnszaken de erste paal van het hoofdkantoor roor de Stichting Bejaardenhuis- esting Leusden In het plan Prin- inhof. Deze stichting (eigenlijk een ;ombinatie van stichtingen, waar- .nder ook de Stichting Bijzonder louw Nederland), opereert al enige ijd vanuit Leusden, maar hoopt dat vanaf 15 april 1979 vanuit een eigen hoofdkantoor te kunnen doen. Dat hoofdkantoor zal op de toekomst worden gebouwd, want de zeven medewerkers krijgen de beschikking over duizend vierkante meter, on dergebracht in twee bouwlagen. Het gebouw op 40 stevige 10 meter lange palen neergezet, zal worden ge bouwd door het aannemersbedrijf Gebam te Rijswijk naar een ontwerp van de vaste architect van de stich ting, de heer H. Eebes. De stichting heeft op dit moment ne genhonderd woningen in beheer en vierhonderd in aanbouw, die in het ko mende jaar zullen worden opgeleverd In Leusden heeft de stichting bejaar denwoningen gebouwd in de wijk Groenhouten (op Klaverland en Gras land). De vice-voorzitter van de stichting Van de redaktie HILVERSUM - In juni werd in Leusden gefilmd. Het resultaat van het toen zeer vele dagen bezig zijn met camera en geluidsapparatuur is volgende week dinsdag en don derdag te zien. Die dagen namelijk wordt de film, die als titel „Lezen en schrijven" meekreeg, door de Ne derlandse Onderwijs Televisie op de beeldbuis gebracht. Maandagavond werden genodig den, waaronder een deputatie van de Leusdense toneelvereniging De Eendracht, van welke vereniging le den bij de totstandkoming van de film medewerking verleenden, in de filmzaal van Cinecentrum in Hil versum in de gelegenheid gesteld de rolprent alvast te zien. De film werd gemaakt in het kader van de serie „Wat gebeurt er deze maand", een reeks van vier program ma's op het gebied van de wereld verkenning, bestemd voor de vierde (en vijfde) klas van de lagere school. In de serie wordt aangesloten bij een ge beurtenis of onderwerp, dat in de maand van uitzending voor de kinderen actueel kan zijn Dat „actuele" is voor de maand oktober de Kinderboeken week, die van 11 tot en met 21 oktober wordt gehouden. Het verhaal van de aflevering Lezen en schrijven speelt zich af rond drie kin deren. een krant en een drukkerij. De kinderen zijn helemaal weg van het feuilleton over Kareltje Kaft. dat in de plaatselijke krant te lezen is. Wat Karel tje doet, wordt door hen nagedaan Voorzitter Duim van het oudercomité van de school is daar weinig gelukkig mee. Hij weet de uitgever van de krant zover te krijgen, dat deze voortaan geen verhalen over Kareltje Kaft meer afdrukt. De kinderen zijn daarover zeer gebelgd, en gaan op zoek naar de schrijver van het vervolgverhaal. Als enig houvast hebben ze diens pseudo niem Vlek. Tegelijkertijd beginnen de kinderen zelf met een gestencilde krant: De stiekeme krant, die ze stiekem rondbrengen en die je stiekem kunt le zen. Dat hun actie uiteindelijk succes heeft, spreekt voor zich. SCHOOLRADIO Het komende dinsdag via Nederland 1 om 14.30 uit te zenden, en de daarop volgende donderdag om 11 30 uur te herhalen, programma duurt in totaal 25 minuten. In de eerste vijf minuten wor den door journaallezer Joop van Zijl een aantal korte berichten gegeven, die op het thema boeken betrekking hebben, zoals de kinderboekenweek, de griffels die aan een tiental kinder- en jeugdboeken zijn toegekend, en het project „De boekhandel op school". Min of meer in aansluiting op de uit zendingen van de Schooltelevisie komt wat later de KRO-Schoolradio via Hil versum 2 met programma's over zaken die bij de vervaardiging en verspreiding van boeken een rol spelen. Zo gaat de uitzending op 24 oktober over het ont staan van boeken Over de versprei ding van boeken gaat het in het pro gramma van 31 oktober. Op 7 novem ber is er dan nog een uitzending waarin kinderen vertellen over hun ervaringen bij het maken van een schoolkrant Literama, NCRV's wekelijkse literaire radioprogramma op de maandag avond, staat de 16e oktober eveneens in het teken van de Kinderboekenweek. Die dag komen om 21 35 op Hilversum 2 de jongens en meisjes voor de micro foon, die zich winnaar mogen noe men van een door Literama uitgeschre ven wedstrijd geènt op het thema van de Kinderboekenweek van dit jaar: Stad en land. ACTIVITEITEN IN BIBLIO THEEK Oat thema Stad en land staat ge durende de Kinderboekenweek ook centraal bij de openbare bibliotheek In Leusden-C. Uitgaande van dat motto wordt tijdens drie feestmidda gen In de jeugdbibliotheek gewerkt aan een wandkleed, dat later in het gebouw zal worden opgehangen. Aan het kleed kan dinsdag 17 ok tober gewerkt worden door jongens en meisjes van 5, 6 en 7 jaar. De daarop volgende dag mogen de8-en 9-jarlgen hun creativiteit er op bot vieren. EENDRACHT In de door Jan 't Lam en Frits Seb. Neuman geproduceerde film spelen o.m. Jan Teulings (hij is de school meester) en Ger Smit (de acteur die zijn stem leent aan welbekende Bor de Wolf van de Fabeltjeskrant). Daarnaast is een dankbaar gebruik gemaakt van toneelamateurs en leerlingen van o.a. de Amersfoortse school De Blokken. Rolletjes waren o.m. weggelegd voor Toon Tijmen sen, Anton Tijmensen en Wil Haanstra van de Leusdense vereni ging De Eendracht. Dank bracht Frits Neuman na de voorvertoning van de film ook aan de vele onbekend gebleven Leusdenaren, die destijds door hem van de straat ge plukt waren om „eventjes" te figureren. Neuman: „Zoals die mevrouw, die we tijdenlang maar hebben laten „neuzen" in een uitstalkast, waarvoor ze geen enkele interesse had". HERKENBAAR Duidelijk herkenbaar in de film zijn de stukjes Leusden waar gefilmd werd: het winkelcentrum De Biezenkamp onder meer en de openbare bibliotheek Nieuw-Langenbeek aan de Hamers- veldseweg. Neuman: „Veel medewer king hebben we ook gehad van de firma Electropon Wat me verder van de fil- merij in Leusden bij zal blijven, zijn de ontelbare malen dat we er Chinees hebben gegeten. In weerwil van alle verhalen dat er bij de televisie maar met geld gesmeten zou worden, hebben wij namelijk heel zuinigjes aan moeten doen Elders eten of drinken kon wel. maar zou ons veel te veel zijn gaan kosten. Vandaar steeds dat „naar de Chinees" gaan. De enige variatie was, dat we niet steeds naar dezelfde gele genheid gingen" Behalve in Leusden werd ook in Amersfoort en in Huizen gefilmd. In Amersfoort diende de school De Blok ken aan de Trekvogel weg als locatie, in Huizen werd gefilmd bij een drukkerij aldaar. In juni werd o.m. bij winkelcentrum De Biezenkamp uitvoerig gefilmd voor het programma van de Schooltelevisie. ïun SSI f :Ied L 3 f ),-[ BT t spanning keken de genodigden toe. Maar alles verliep prima. De Stich ting Bejaardenhuisvesting Nederland kan gerust zijn...

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3