Marina van Oortmerssen met fraaie akwarellen Dansen is een cultuur-uiting NIEUWE EKSPOSITIE BIJ FREDDIE TEXTOR ^BiCn/in zijn werk ^0^ DANSLERAAR W. J. VAN DEN HEUVEL: Leusder Krant - Kunst VRIJDAG 6 OKTOBER 1978 DOOR ANCO MALI Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie ATTENTIE 15 OKTOBER A.S. GAAT DE KPJ-LEUS- DEN ZEEVISSEN! Op deze zondag staat de kustvaarder Verseke 48" tot de beschikking van 25 KPJ leden Een pikant detail hierbij is dat de kapitein van dit schip, kapitein Hensen, de (voormalige?) eigenaar is van de ,,Aegir", waarschijnlijk beter be kend als het zendschip „radio Del- mare". De zendpiraten die dit schip dat onlangs door de justitie aan de ketting werd gelegd van Hensen kochten, leer den van laatstgenoemde de kneepjes van de kustvaart De „Yerseke 48" ligt in Colijnsplaat, een vissersplaats op Noord-Beveland in Zeeland, en meet I8V2 meter. Aan boord zorgt de kapitein voor koffie, soep en rookworst, tevens verkoopt hij diver se dranken voor de extra dorstigen In Colijnsplaat zullen hengels gehuurd moeten worden, terwijl Hensen voor aas zorgt. Er wordt gevist met een werphengel met een zeepaternoster (d i een lijn met in dit geval drie zijha- ken) waaraan ongeveer 150 gram lood moet worden bevestigd. De meest voor de hand liggende vangsten voor deze tijd van het jaar zijn platvis (bot, schol, schar, tong), wijting, steenbolk (beiden familie van de kabeljouw), en soms al een gul (jonge kabeljauw). Voor mensen die bang zijn om op de toch vrij rustige Oosterschelde zeeziek te worden bestaan er geelachtige ta- betjes op een kaartje verpakt in cel lofaan (Primatour, verkrijgbaar bij de apotheek 20 voor 3,-) die je voor dat je van wal gaat, moet slikken om je over de moeilijke tijden heen te helpen. Voor wie niet weet wat zeeziek zijn pre cies inhoudt; het baren van een kind is een lichte verkoudheid in vergelijking met het verschijnsel dat zeeziekte wordt genoemd; een kwaal waaraan men denkt te sterven, totdat men het, in een later stadium, jammer begint te vin den dat dit niet lukken zal Verder wijzen wij erop dat het nat en koud kan zijn, zodat ieder zich ruim schoots van warme en droge kleding zal moeten voorzien Om de prijs te drukken is besloten met behulp van particulier vervoer te gaan. hiervoor boden zich spontaan zeven leden aan De prijs is erg laag gehouden voor leden: 30.-. In deze prijs zit het vervoer, de boot, koffie en soep aan boord, een koud buffet met cider 's avonds in de Til, en aas voor de hengels De prijs voor niet leden is 40,-. Dit prijsverschil zal hopelijk weer bijdragen tot de capitulatie van weerspannige mensen die nog steeds beweren dat het geen zin heeft lid te worden van de vereniging. Actief mee doen zal ongetwijfeld zorgen voor een blijvende attitudeverandering ten gun ste van de KPJ! ipgezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie 'T SPUL Open brief Aan het College van Burgemeester en Wethouders en Leden van de Gemeenteraad der Gemeente LEUSDEN Geacht College en Leden van de Ge meenteraad. Betr.: Handhaving van Boerderij 't Spul Wij zijn verbijsterd en uitermate ver ontwaardigd vanwege de mondelinge mededelingen dd. 16 sept j I.gegeven door de wethouders Woudenberg en Wagenaar aan het Overlegorgaan 't Spul, inzake het voornemen om de Raad een krediet te vragen tot sloping van 't Spul. Pony-boerderij een doublure? Verbijsterd zijn wij vanwege het be langrijkste argument, dat een pony boerderij een doublure zou zijn van een mogelijk toekomstige kinder boerderij op Munnikhove Immers is een pony-boerderij, waar rijlessen wor den gegeven, totaal anders en vergt een geheel andere opzet dan een kin derboerderij. En waarom zelfs een eventuele kombinatie pony-/kin- derboerderij in Munnikhove opperen, wanneer zowel het een en/of het an dere prompt op 't Spul kan worden ge realiseerd. waardoor het „mogelijke" voor Munnikhove geheel kan vervallen, met een enorme financiële besparing op de koop toe! Ronduit grof en be schamend is het om het overlegorgaan, bestaande uit gemeenteambtenaren, raadsleden en wijkbewoners, een half jaar lang hardop te laten denken (via de krant) in de richting van een pony boerderij. om dan. als het uitgebreide rapport er eenmaal ligt ten koste van een zee van tijd, moeite en kosten, zon der blikken of blozen te komen vertellen dat er sprake zal zijn van doublure! Achter zo n wijze van argumenteren kunnen wij slechts een kwade genius bevroeden met slechts één doel: 't Spul móet weg. Kinderboerderij Het overlegorgaan is zo reéel ge weest, afgaande op het gerucht van de „mogelijkheid" op Munnikhove, de suggestie-kinderboerderij op 't Spul buiten beoordeling te laten. Maar de vraag rijst: waarom voorrang aan een „mogelijke" en nog toekomstige Mun nikhove in een uithoek van de wijk en van de gemeente, wanneer de boerderij prompt en vlakbij in de wijk kan worden opgezet Wij onderstrepen in de wijk want ofschoon het overlegorgaan zich zonder protest de voorwaarde „tot nut van de gehele bevolking van Leusden" heeft laten opleggen willen wij alsnog dat protest doen horen, aangezien de „Toelichting bij het bestemmingsplan Groenhouten" onder IV-A glashelder vermeldt: ..Deze boerderij kan ter plaatse worden gehandhaafd. Te zijner tijd kunnen daarin WIJK-aktiviteiten worden ontplooid Met genoemde voorwaarde is de aan het overlegor gaan opgelegde taak ONTERECHT aanzienlijk verzwaard. Het Karakteristieke element van 't Spul in de wijk Dit is niet alleen door nagenoeg de gehele wijkbevolking onderkend (zoals aangetoond door de enquetes) en voor velen een aanleiding geweest om zich in de wijk te vestigen, ook niet alleen door het overlegorgaan nadrukkelijk vastgesteld, doch zelfs in de Advies nota van de afd SZ/H aan B. en W. ondubbelzinnig erkend. Dit meest zwaarwegende element kan en mag niet met een dooddoener (doublure) van de tafel worden geveegd Wie dit tegen aller wensen en adviezen in toch doet, laadt tegenover bevolking en overlegorgaan het odium op zich van partij- en/of vriendjespolitiek, waaraan een zaak als de onderwerpelijke te enenmale vreemd dient te zijn. Adviesnota aan B. en W. van afd. SZ/H. Toezending hiervan aan wijkorgaan en/of overlegorgaan heeft NIET plaats gehad, ofschoon dit o.i op z'n minst had moeten gebeuren. We hebben die uit eindelijk, enkele uren vóór nu, kunnen achterhalen.Wanneer deze adviesnota wel het karakteristieke element voor noemd erkent, bevat zij evenwel een reeks van argumenten, die ten dele on juist, ten dele zeer aanvechtbaar moe ten worden genoemd. Helaas laat dit korte bestek en de weinige tijd niet toe er thans nader op in te gaan, doch deze adviesnota verdient wel een weder hoor. Advies Commissie Ruimtelijke Or dening. Van dit advies is ons en het overleg orgaan niets anders bekend dat de aanbeveling tot sloop van 't Spul. Wanneer óók de afd. SZ/H voor noemd uiteindelijk adviseert NIET tot sloop over te gaan, konform de wens van bevolking, wijkorgaan, overleqor- gaan, werkgroep, dan hebben alle ge noemden toch ten minste het recht om te weten, welke dan die allesover- treffend zwaarwegende argumenten de Commissie R.O hebben bewogen om B. en W. tóch tot het slopen van 't Spul te adviseren Resumerend verzoeken wij Uw College en Raad het verzoek om krediet tot het slopen van de boerderij 't Spul AF TE WIJZEN en te komen tot een BE- SLUITSVORMING, waarbij recht wordt gedaan aan de wensen van de bevol king. resp de onmiskenbare uitkom sten van de enquetes (zie het boekwerk ,,'t Spul Bestemmingsadvies", destijds U toegezonden). Alleen op deze wijze kan en moet blijken of de veel genoemde „inspraak" in Leusden geen wassen neus is, zodat het voor de inwoners werkelijk loont zich in te zetten voor datgene, wat men belangrijk vindt voor een optimaal leefklimaat (ook al moet het wat kosten) en of de vertenwoordigers van de be volking metterdaad weten te luisten naar hun kiezers. Tot nader overleg gaarne en altijd be reid. Hoogachtend, namens het Wijkorgaan Groenhouten Werkgroep 't Spul P.S Mocht onverhoopt ingevolge de stem ming in de Raad tóch de sloop van 't Spul tot gevolg hebben, dan dienen wij ernstig een AROB-procedure in over weging te nemen LEUSDEN - W. J. van den Heuvel, dansleraar, geeft voor namelijk les in de boerderij Mid- den-Krakhorst. Voorlopig heeft hij nog een baan bij de NOS maar in de toekomst hoopt hij een stu dio in Leusden te openen om zich helemaal aan het dansen te wij den, omdat er duidelijk een be hoefte in Leusden is en zelfs een toenemende belangstelling. De heer Van den Heuvel vertelt: „In het naseizoen 76/77 ben ik ge start, samen met mijn vrouw met een dansgroep in Midden Krakhorst. Het jaar daarna konden wij op veel grotere schaal doorgaan, omdat er alle medewerking vanuit de ge meente werd gegeven Toch is het niet voldoende als je kijkt naar de aanvraag. Onder de gehuwden is net zo n grote belangstelling als onder de jongeren Ik heb twee clubs voor ge huwden maar het zouden er wel drie kunnen worden, helaas kan de ruimte in Midden Krakhorst natuur lijk niet iedere avond aan de dans school worden verhuurd. Momen teel hebben wij vier avonden dans les in Leusden en 1 avond in Hoog land. Dat wil niet zeggen dat ik er maar vijf avonden mee bezig ben. Er moet door het land gejureerd wor den. Er moeten testen afgenomen worden, oefenavonden georgani seerd, en één keer in de maand is er een avond vrij dansen voor de leer lingen en oud-leerlingen. Je mag blij zijn wanneer er in het hoogseizoen wel eens een vrije avond tussen zit. Naarmate de dansschool verder vordert, moet je zelf ook meer gaan oefenen Wij hebben nu groepen met eerstejaars en tweedejaars. Het is voor mij enorm leuk. wanneer ik mensen zie gaan dansen na een paar lessen. MEDALTEST Het geeft ook een enorme voldoe ning, zeker in de loop van de cursus, als je de prestaties ziet groeien, met als afsluiting een medaltest. Een medaltest is een graadmeter waar aan je kunt zien hoever je nu gevor derd bent Er zijn diverse gradaties; junioren, bronszilver, goud en goud met ster. Door de medaltest bereik je. dat alle dansscholen hetzelfde programma brengen. Anders kun nen de mensen nog niet met elkaar dansen De definities van gezel schapsdansen is, dat je het met ie dereen overal kunt doen. MODERNE DANSEN „Speelt u ook in op moderne dansen zoals uit de film „Satur day night fever"? Jazeker. Er is een periode ge weest. dat de dansscholen een soort diskotheek werden, vanwege weinig belangstelling voor stijldan sen, maar dat is niet meer zo Toch maken wij uitgebreide studies van bijvoorbeeld een night fever" om diverse redenen Ten eerste is het van belang dat je de cursisten all round maakt. Het moet niet zo zijn dat wanneer er een plaat opgezet wordt, waar je niet op kan stijldan sen. je daar ook geen raad mee weet en aan de kant moet gaan zit ten Verder staat bijvoorbeeld een night fever" niet op zichzelf. Het is een ontwikkeling in Amerika, weer afgeleid van vorige modedansen. Zelfs in het stijldansen komen nieuwe vormen voor, die weer af geleid zijn van deze dansen. Wij, als dansleraren, gaan ieder jaar naar een congres waar onder andere de nieuwe dansen uitvoerig behandeld worden Het volgende congres zal weer inspelen op de tango-hustle en de dansen uit de film „Grease". Een ander belangrijk punt om de ze dansen buiten het stijldansen aan te leren is het kontakt met elkaar, het gezamenlijk bezig zijn. Je helpt el kaar en het ijs is meteen gebroken, er is een fijne sfeer opgebouwd. Hoe ik ertoe gekomen ben om dansleraar te worden, is een verhaal apart. Ik ben in de oorlog opgegroeid en na een paar jaar dansles gehad te hebben op 17- en 18-jarige leef tijd ben ik koopvaardijofficier gewor den. Op 27-jarige leeftijd kwam ik weer aan wai en wilde gaan wed- strijddansen, ook om het feit dat mijn zusjes er mee bezig waren Ik was toen al wat ouder dan de meesten en kwam wel aardig naar boven, maar niet meer aan de top Ik wilde wat meer van de techniek weten Mijn dansleraar begon een groepje op te leiden. Tenslotte bleef ik als enige over, omdat het pure techniek is. Je moest er ook veel tijd in ste ken. Na 2ll2 jaar deed ik examen voor ballroomdansen en 1Va jaar erna voor latijns-Amerikaanse dan sen. Dit was voldoende om in Ne derland les te geven, maar het is een kroon op je werk om ook een Engels diploma te hebben en na een toela tingsexamen werd ik toegelaten als „member of the imperial society of teachers of dancing incorporation" Daar heb ik het diploma latijns- Amerikaanse dansen gehaald KONTAKTMOGELIJK- HEDEN Een dansschool heeft ook een duidelijk sociaal cultureel karakter Sociaal geeft het de jongelui en de gehuwden een kontaktmogelijkheid in een prettige sfeer 't Is ook cul tureel, dansen is een cultuuruiting. Het dansen en de ontwikkeling daarvan heeft een opvoedend as- pekt. Er worden wat omgangsvor men meegegeven en er wordt ver wacht dat je netjes gekleed bent Zeker bij een eindbal. Ook stellen de ouders het op prijs, wanneer hun kinderen in Leusden blijven voor de dansles. Wij kunnen ze helaas geen zaterdag of zondag vrij dansen ge ven. ofschoon wij dat graag zouden willen. In ieder geval zijn ze toch een avond in de week bezig in Leusden. Zelf zitten we te popelen om ons volledig aan het dansen te wijden. Wat is KPJ eigenlijk? Oorspronkelijk was het een vereniging voor jonge agrariërs, hun percentage in het leden bestand is nu echter wel te verwaarlo zen. De letters K, P, en J betekenen nog steeds precies hetzelfde als bij de op richting, dit is n statutenkwestie die toch misleidend kan werken Alleen de J geldt nog steeds volledig, het bestand bestaat uit jongeren van ongeveer 17 tot en met 30 jaar. de gemiddelde leef tijd is ongeveer 21 De letter P gaat in zoverre nog op dat het merendeel au tochtoon is, om kliekvorming te voorko men is het echter belangrijk dat er wat meer allochtonen in de vereniging ko men. De K van katholiek is vroeger mis schien een principiële kwestie geweest, nu is het geen punt meer. De struktuur van het ledenbestand is ongeveer als volgt: ongeveer de helft studeert, de andere helft werkt Wanneer we een greep in ons bestand doen 80 leden) blijkt dat we zo'n beetje van alle mark ten thuis zijn: VWO-ers. automonteurs, HTS-ers. koks, een medicijnenstudent, een reklame man. een HBO-v-er, HEAO-ers, P A.-ers, HAVO-ers, So ciale Acedemie, een projektleider. noem maar op! Het doel van de KPJ Leusden is zeer ruim geformeerd: de leden amuseren op wat voor gebied dan ook, sport, cultuur, feesten, et cetera. Wanneer je meer wilt weten van de KPJ Leusden loop dan eens in het weekend binnen bij de Swartesteegh, daar vind je dan altijd wel een aantal leden. Voor wat het vissen betreft: opgave hiervoor is niet meer mogelijk, de boot is al vol. Wel kan men zich nog opgeven voor het koude buffet in de Til. de prijs hiervoor is 5,- per lid Vertrek voor het vissen: 06 00 uur vanaf boerderij de Rosmolen, Hessenweg 117 te Stoutenburg Opgave voor het koude buffet: vóór 10 oktober a s Tel 033-41015. Het koude buffet vangt om ongeveer 20.00 uur aan in de Til. rellen van antieke poppen, wier kanten rokjes, hoofdtooi en frutseltjes om hen heen waaierde. De stofuitdruk king van het kant en van de kleedjes is knap getroffen De poppengezichtjes zijn in en in wit gebleven. Met kleur zijn de gezichtjes geboetseerd; het wit van het papier bleef gerespekteerd SYMPATHIEK Bijzonder fraai is ook de zijigheid van het haar weergegeven Accessoires als kralen, mandjes, bloemetjes hebben hun eigen trefzekere stofuitdrukking. Een sympathieke tentoonstelling, waar u beslist eens even moet bin nenlopen LEUSDEN - Op zondag 8 oktober start Freddie Textor in zijn eetkafee- galerie „De Hakhorst", Waarden 25a, het nieuwe tentoonstellingsseizoen met een aardige ekspositie. Hij heeft de Leusdense Maria van Oortmerssen van Gulick uitgeno digd om haar geakwarelleerde bloe men, schelpen, vlinders en poppen te laten zien. „Zwijgende gelijkenis" heeft Maria van Oortmerssen haar kollektie akwa rellen genoemd. Het is een aller plezierigste verzameling preten. die homogeen van opvatting en samen stelling zijn. Maria heeft ze met veel aandacht en kennelijk plezier geschilderd Ze wilde zichzelf toetsen of ze zo naturialistisch mogelijk kon akwarelleren. Daarbij was de juiste stofuitdrukking eén van haar drijfveren. Maria van Oortmerssen heeft een opleiding gehad in het modevak, en een gegeven als stofuitdrukking is vóórhaar van essentieel belang MIKROWERELD Ze beqon met kleine bloemeties te schilderen. graskJokjes, koekoeksbloe metjes. de vele piepkleine bloempjes van de kattestaart. Een mikrowereld van fijne blaadjes en sprietjes, die van een verrassende schoonheid zijn. Af en toe schilaerde ze er een vlinder oij. Zo kwam ze vanzelf bij een andere interessante levensvorm terecht: de vlinders. Ze akwarelleerde ze in al hun teerheid en kleurrijke schoonheid Ze wist ze levensecht op het papier neer te penselen, zich elke keer weer verwon derend over hun fraaie tekening en verrukkelijke kleurschakering MIMICRY Toen ze over de mimicry had gele zen, maakte ze een kastje met vlinders, die ze steeds bleker liet worden om ze zich te doen aanpassen aan de omge ving. De laatste vlinder in die serie gaat geheel op in het blanke papier Vlin ders. je kunt er naar blijven kijken, en je kunt je blijven afvragen hoe zulke fraaie dessins, en zulke overtuigende af- schrikpatronen feilloos door de natuur worden „Vervaardigd" SCHELPEN Een even boeiende wereld wordt ge vormd door de schelpen Natuurlek be proefde Maria ook op deze vaak zeer kunstige „bouwsels" haar naturalisti sche fijnschilderkunst. Het leverde en kele boeiende schelpafbeeldingen op. Toen werd hét een uitdaging voor Maria van Oortmerssen om de poppen, die zij in beeldige oude kant heeft ge stoken, en naar eigen inzicht van ka rakter heeft veranderd, ook in levende lijve op papier te krijgen. Het werden mooie, wat grotere akwa-

Leusder Krant | 1978 | | pagina 2