op voor nalatigheid gemeenschap" „Dierenbescherming draait Collectebus gaat rond voor 't dier piJDRAGE VAN GEMEENTE BEKRITISEERD DE GROENE LIJN Leusder Krant - samenleving AMERSFOORT - In Amers foort, Leusden, Hoevelaken en Nijkerk, het werkgebied van de afdeling Amersfoort en Omstre ken van de Nederlandse Ver eniging ter Bescherming van Dieren, gaat deze week de col lectebus Het betreft de jaarlijkse geldinzamelingsactie voor het werk van de dieren bescherming. De collecte wordt gehouden ter gelegenheid van Wereld dierendag, de 4e oktober, de sterfdag van Franciscus van As- sisi. de Minderbroeder, die zich in zijn tijd - eind twaalfde, begin dertiende eeuw - zo opwierp voor het dier. Vooruitlopend op de collecte gaven de buren van het door de afdeling Amersfoort en Omstre ken geëxploiteerde Dieren tehuis aan de Laan 1914 in Amersfoort een uitstekend voorbeeld. „Afzwaaiers" van de Politieschool De Boskamp over handigden afdelingsvoorzitter J. H Kisner namelijk afgelopen vrijdag al een door hen bijeen gebracht bedrag van een paar honderd gulden. „In het vat" zit dan nog de op brengst van de deze maand ten bate van het werk van de dierenbescherming door het wegrestaurant Alberts Corner in Leusden te houden pan- nekoekenactie. Een actie die in het verleden steeds goed was voor een heel lief sommetje NIEUWE VINDING: POTPLANTEN 12 DAGEN ZON DER VERS WATER De hydrocultuur is nog maar net een algemeen bekend verschijnsel of er is al weer een nieuwe uitvinding, potplanten, die twaalf dagen in beste conditie blijven zonder dat ze van vers water worden voorzien, terwijl er geen gebruik wordt gemaakt van de hydro-cultuurmethode. Het gaat om gewone planten in gewone potten Het bijzondere is alleen, dat er een lontje van glasvezel onder in de bloempot komt te zitten, dat zorgt voor geleidelijke op name van 't water uit de sierpot, waarin de bloempot staat. De sierpot wordt met water gevuld tot iets beneden de rand van de binnenpot. Afhankelijk van de plant en pot is het mogelijk dat zo gedurende 'n periode van acht tot twaalf dagen geen vers water hoeft te worden toegediend Een handige uitvinding voor gezinnen, die met vakantie zijn of die geen zin hebben om elke dag de planten langs te lopen met een gieter. Het is ook een uitkomst voor kantoren en bedrijven. Van groot belang is de vinding ook voor de export van de potplanten, die soms verre en lange reizen te maken hebben. De handel heeft al veel belangstelling getoond voor het nieuwe systeem. De Westlandse bloemenveiling C.C.W.S. te Honselersdijk is de eerste, die potplanten met dit nieuwe systeem (..Groflor" geheten) in de handel brengt De nieuwe methode heeft nog een ander belangrijk voordeel voor de klant de buitenpot wordt van meststof in korrelvorm voorzien, zodat de plant nog langere levensmogelijkheden krijgt. POOT UW EIGEN BLOEMBOLLEN Haal nu bloembollen in huis, ook al heeft u geen tuin. Er zijn namelijk ..kamerbollen", die met een tussenruimte van 3 cm in een grote bloempot met zand of aarde dienen te worden geplant. Tulpen en hyacinten moeten met de neus iets onder de aarde blijven, andere bollen mogen er gerust wat bovenuit steken. In een donkere koele kast of kelder zetten en vochtig houden. Zodra de bloemknop zichtbaar wordt, de pot in de kamer zetten en u heeft, al is het nog winter, de lente reeds in huis. Cor van de Pol met de Deense dog VRIJDAG 6 OKTOBER 1978 „Wat naïef te denken dat we hierin zullen bijten." „Zo, dan weet ik zeker, dat je niet uitgaat." Het dierentehuis aan Laan 1914. waarom de teckel door zijn vorige eigenaar een tijdje terug in het nachtelijk duister over de hoge om heining van het Dierentehuis werd gesmeten. Hupsakee, weg ermee. Als betrof het een paar oude schoenen... Cor van de Pol: „Ik heb die nacht de honden aan horen slaan, en ben ogenblikkelijk het bed uitgegaan om te kijken wat er aan de hand was. Een tijd lang heb ik lopen zoe ken, maar ontdekken kon ik niets. De volgende morgen pas hebben we die teckel gevonden: hij was weggekropen in de struiken. Me verbazen over zo'n handelswijze met een dier? Nee, daarvoor loop ik zo langzamerhand te lang mee in dit werk en heb ik al teveel aan staaltjes van dierenmishandeling zich voor tweehonderd procent voor hun werk inzetten. Inplaatsvan gewaardeerd te worden, worden ze door een deel van het publiek tel kens opnieuw weer op het hart ge trapt Waar zij zich tot het uiterste inzetten voor het noodlijdende dier, suggereert dat publiek alsmaar, dat het Dierentehuis het voorgeborchte van het crematorium zou zijn. Nog steeds wil namelijk het sprookje, dat wat aan dier naar ons wordt ge bracht binnen de kortste tijd een spuitje krijgt om voorgoed in te sla pen. In weerwil van al die las terpraat: voor de dieren die hier verblijven vinden we nagenoeg steeds weer een nieuw tehuis; vraag alleen niet hoeveel tijd, zorg en geld dat kost" Nijkerk en Hoevelaken betalen volgens voorzitter Kisner keurig de voor het verzorgen van uit hun gemeente afkomstige zwervers, gepresenteerde rekening, Leus den moet wat dat betalen betreft achter de broek gezeten worden. Grote broer Amersfoort laat het wat betalen betreft echter voor een groot deel afweten. Kisner: „Amersfoort vergoedt ons slechts vier verpleegdagen per zwerver, maar zo'n zwerver is bij ons gemiddeld zo'n tien da gen te gast. Telkens komen we „Ben je weer in die advokaat- fabriek geweest? VRIJWILLIGERS Tijd en zorg Niet alleen van de vaste bemanning van het Dieren tehuis. Er is een vaste kern van vrijwilligers die zich metterdaad voor het werk van de dieren bescherming inzetten. Neem een Wout Bouwman en een Flik Hoek, Amersfoorters die als er wat ge timmerd of gebouwd moet worden „voor nop" komen aangerend, neem Piet en Poeki de Winter, eveneens uit Amersfoort, die er bij nacht en ontij opuit trekken om ge wonde dieren op te halen, of neem een Lilian Bollee, die weliswaar voor haar stageperiode van school op het Dierentehuis moet mee draaien, maar dan toch ook maar op de vrije zondag komt om kattebak- ken en hondehokken schoon te maken... Het opvangen, verplegen en ver zorgen van zwerfdieren, het op ties van de leden, de donaties, de opbrengensten van acties als het ophalen van oud papier en de gel den die betaald worden bij het tijde lijk in pension doen van hond en kat. Bij lange na zijn die inkomsten te- samen niet voldoende om het dierenbeschermingswerk voort gang te doen vinden. Voorzitter Kisner: „De jaarlijkse collecte rond Dierendag is dan ook één van de belangrijke kurken waarop we drij ven". GEMEENTEN Een hoofdstukapart vormen de bijdragen die de gemeenten aan de Dierenbescherming geven. Over die bijdrage ligt het bestuur van de afdeling regelmatig met de gemeente Amersfoort „over hoop". Voor minder problemen zorgen de overige gemeenten. GELDGEBREK Een chronisch geldgebrek. Aan inkomstenzijde staan de contribu- MÉÉR BEREIKEN Alle hoop van voorzitter Kisner en de zijnen is nu gericht op de opbrengst van de collecte van deze week. Een hoop, die in het verleden nimmer ijdel bleek te zijn. Kisner: „Gelukkig is een groot deel van het publiek zich ervan bewust dat dieren bescherming niet iets is van wat goedwillende oude dametjes, maar een goed georganiseerde beweging, die al veel in het be lang van het dier heeft weten te bereiken en nog méér bereiken meegemaakt. Dat wil overigens geenszins zeggen, dat het me niet iedere keer opnieuw weer raakt." DIER IN NOOD Vreemde eenden in de bijt sporen van vermiste dieren c.q. hun wettige eigenaren, ze vormen in hoofdzaak de activiteiten van de regionaal werkzame afdeling. Voorzitter Kisner: „Ik weet ook wel, dat dierenbescherming meer in houdt dan alleen déze bezigheden Maar helaas, we moeten ons vrijwel geheel tot deze bezigheden beper ken. We doen dan wel aan voorlich ting op scholen, we verzorgen dan wel cursussen dieren-E.H.B.O., maar wat wil en kén je verder meer doen, als je, zoals wij, constant te gen een lege kast zit aan te kijken? Wat voor armslag heb je, als je al niet weet waar je het geld voor re paratie van een lekkend hok of een kapotte afrastering vandaan moet halen? Al ons geld is nodig voor het draaiende houden van het Dieren tehuis, waar we ons jaarlijks ge middeld over zo'n zeshonderd zwerfhonden en tweehonderd kat ten ontfermen Zwerfdieren, die door de bank ge nomen op z'n minst tien dagen bij ons doorbrengen voordat ze elders geplaatst kunnen worden. OM GUNSTEN GAAT HET NIET De gemeenten geven hun bijdra gen onder de benaming subsidie. Kisner daarover: „Subsidie heeft iets in zich van gunst, en om gun sten gaat het niet. We hebben récht op de bedragen waarover we de gemeenten aanslaan. Het is toch zeker absurd, dat wj' het zijn, die op kosten worden gedreven door de nalatigheid van de gemeenschap? Het is de gemeenschap die het pro bleem van de zwerfdieren veroor zaakt. Laat het dan ook de ge meenschap zijn, die uit de met ge meenschapsgelden gevulde ge meentekas voor de kosten van dat probleem opdraait! De gemeenten innen duizenden guldens aan hon denbelasting Laten ze van die op brengst de door ons voor hen ge maakte kosten vergoeden!" Als de thans door de gemeente Amersfoort gehanteerde regeling niet verandert, raakt de Dieren bescherming volgens de afdelings voorzitter nimmer uit de financiële problemen. Om met zijn woorden te spreken: „Dan blijft het schooien". Wachten op een nieuwe baas. wil. Nü Is er nog een Dierendag nodig om ons eens per jaar te doen bezinnen op het welzijn van het dier. Hopelijk komt er een tijd - ons streven is daarop gericht - dat het welzijn van het dier ons IS I li d allemaal zo vanzelfsprekend na un het hart zal liggen, dat het hou- lij den van een Dierendag overbo- B dig is". ki Ie (Van de redaktie) AMERSFOORT - De teckel slikt manmoedig zijn dagelijkse pil en laat zich vervolgens de ex tra belangstelling voor zijn per soontje maar wat grèag aanleu nen. Hij heeft het best naar dezin, ook al heeft Cor van de Pol, be heerster van het Dierentehuis, even te voren duidelijk gesteld, het verblijf van de teckel en de andere hier aan de Amersfoortse Laan 1914 gehuisveste dieren, als een noodzakelijk kwaad te zien. Cor van de Pol: „Honden en katten zijn er niet voor gescha pen om hun leven in hokken door te brengen. Ze hebben een „thuis" nudig, een baas of bazin waarvoor ze wat kunnen beteke nen. Een baas of bazin die ze aanhaalt. Met ze speelt. Ze het gevoel geeft dat ze er helemaal bij horen." De teckel. Een kleine maand bi vakkeert hij nu al in het op de grens van Amersfoort en Leusden gele gen opvangcentrum voor dieren. Wachtend op een nieuwe baas. Een échte Op eentje, die het hem niet kwalijk neemt dat hij een schildklieraandoening heeft en daarom pillen moet slikken die geld kosten. Eentje, die niet terugdeinst voor 'n eventuele rekening van een dierenarts Want, dét was de reden Cor van de Pol. Als kind al hielp ze haar vader die het toenmalige asiel beheerde. Als beheerster zwaait ze nu zelf al weer gedurende een lange reeks van jaren de scepter over wat dan tegenwoordig Dierentehuis inplaats van asiel heet. Dik dertig jaar zet ze zich al met al nu in voor het dier in nood. Voor dieren zoals die teckel, en de ook al weer lange tijd in het Dieren tehuis op verhaal komende Deense dog, laatstgenoemde werd bij zijn baas weggehaald, omdat deze het dier ernstig verwaarloosde. Vele honden en katten bevolken de hok ken aan Laan 1914 Vreemde een den zijn er ook in de bijt; door zijn achterhand gezakte pony Jodokus bijvoorbeeld, ooit op de late avond „onbeheerd" door de politie op de Amersfoortse Hof aangetroffen. Heuse vreemde eenden zijn er ook. Na door hun moeder na de ge boorte in de steek gelaten te zijn, worden ze in het Dierentehuis op gefokt tot sterke dieren die straks aan het water van een van Amers- foorts grachten zullen kunnen worden toevertrouwd. Cor van de Pol nog over die Deense dog: „Z'n voormalige eigenaar is inmiddels veroordeeld tot een straf van 500,—. Het dier zit hier nu al zo lang, dat hij ons aan verzorging al bijna meer kost dan die boete groot was." Het Dierentehuis wordt geëxploiteerd door de afdeling Amersfoort en Omstreken van de Nederlandse Vereniging ter Be scherming van Dieren Het dage lijkse werk in het tehuis wordt „ge rund" door vier beroepskrachten in vaste dienst. „Mensen", zo zegt af delingsvoorzitter J. H. Kisner, „die Afzwaaiers van de Politieschool De Boskamp bedachten vorige week de Dierenbescherming Amersfoort met een behoorlijk geldbedrag. Het geld werdoverhandigdaanvoorzitterJ.H. Kisner (midden), die bij zijn bezoek aan de school werd vergezeld door mevrouw L. Creuz, propagandiste van de afdeling (links). dus de kostprijs van zes ver pleegdagen tekort."

Leusder Krant | 1978 | | pagina 4