LOEP OP SPAANSE ONTBOEZEMINGEN Verkeers veiligheid (1) Verkeers veiligheid (2) Verkeers veiligheid (3) Verkeers veiligheid (4) LETTINGA B.V. WELZIJN STEL UIE. AtAJOCP- ALLE (xEVEAj is oajtstaaaj iy pg e»EAj je LEUSDER HEITJES 033-4.14.95 LEUSDER KRANT Citroën GS Spec. LEUSDEN-BEEMDEN hoekwoning Vraagprijs: f190.000.- Leusder Krant - Loep op Leusden Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie VRIJDAG 6 OKTOBER 1978 Met grote interesse heb ik de stukken gelezen in de ..Leusder krant" over de verkeersveiligheid, of liever gezegd on veiligheid in Leusden Mijn hulde aan de moeders die bereid zijn hun tijd en energie te geven om aan die onveiligheid zo vlug mogelijk een eind proberen te maken De borden met de leuze ..veilig over steken. kalm aan" hebben m.i al een goede preventieve werking bewezen Maar wat zal er weer gaan gebeuren, als die moeders thuis gaan blijven met hun borden? Gaan de automobilisten dan weer ge woon door met hun gejakker, ondanks de vele kinderen en ook de bejaarden op de straat9 Vorige week heb ik van 's morgens 8 tot kwart voor 9 gestaan op de Noor derinslag hoek Torenakkerweg Wat ik daar zag deed mij de haren ten berge rijzen Zowel de dames als de heren achter het stuur (en maar enkele uitge zonderd) stoven daar voorbij alsof ze in de Tarzan bocht in Zandvoort reden Zelfs elkaar inhalen in de bochten was kennelijk geoorloofd!! Nu kunnen wij proberen de kinderen en kleinkinderen op te voeden in het verkeer, er goede voetgangers van te maken wat inderdaad grote noodzaak is. en een grote stap in de goede rich ting! Maar waar blijven wij met goede voornemen^ en het geven van veel tijd aan die verkeersopleiding wanneer on ze dames en heren automobilisten niet van plan zijn om 's morgens 10 minuten eerder op te staan, en 's avonds 10 minuten later te eten. zodat ze met een normale snelheid uit en in Leusden kunnen rijden9 Mensen, die dit aangaat, probeer u in te denken, dat u dat kind bent dat naar school moet en de gevaarlijke overste ken moet nemen Of die bejaarde die niet hard meer lopen kan. Ik ben er heilig van overtuigd, dat dat al heel veel goeds zal bijdragen aan de veiligheid in Leusden!! H Spaans-v. d Linden. Travertijn 16. Met klimmende verbazing heb ik in de Leusderkrant van 29 september j l. moeten vaststellen dat de gemeente, aangevoerd door onze burgervader, geen enkele visie heeft over de ver keersveiligheid in ons dorp Ten aan zien van onze kinderen die elke dag een soort handicap-rit moeten maken om de school te bereiken, zegt de heer Ra demaker dat de veiligheid van deze kinderen in de eerste plaats dient ge waarborgd te zijn door de Leusdense burgers zélf Daarna zag de burgerva der nog een taak voor de politie en als laatste gunde hij de gemeente ook nog een plaatsje onder de zon. Als het niet zo treurig was. zou je om deze simplifikatie kunnen lachen Maar het is wel treurig en tragisch omdat er in 't overigens voortreffelijke journalistieke verhaal, geen enkele konkrete sugges tie werd prijs gegeven door de geïnter viewde burgermeester, die duidde op een verbetering in de toekomst. Als niet-verkeersdeskundige kan ik zo een aantal levensgevaarlijke punten ople pelen die dringend om verbetering vra gen. In het bedoelde artikel wordt ge waagd van een commissievergadering van Publieke Werken die verzocht wordt een verbetering van de weg- beveiliging aan te brengen van de over steek Noorderinslag-Wierickwijk. Een dienstdoende wethouder beloofde ver andering door een. zij het tijdelijk, verkeerslicht te plaatsen Maar de toe gezegde verkeerslichten zijn nog in ..studie' Met andere woorden: het ver keerslicht is er nog niet en U en ik. en vooral dé kinderen en de verkeerbriga- diers lopen het risico van de sokken gereden te worden door een of andere idioot die te laat is opgestaan en zich niets gelegen laat liggen aan een door de heer Rademaker zo gewenste hou ding van weggebruikers Natuurlijk heeft de heer Rademaker gelijk als hij zegt dat de oorzaak vooral gezocht moet worden in het tekort aan mensen. En ik kan ook nog begrip op brengen voor de gekortwiekte wijze waarop de rijkspolitie moet werken Maar het mag nooit en nimmer het laatste argument zijn om de situatie van NU daaruit te verklaren Als je dat wél doet. dan verklaar je de openbare weg tot een gebied waar een ieder naar ei gen goeddunken kan handelen zonder dat er sprake kan zijn van enige sanc ties Het recht van de sterkste gaat dan gelden en degene die in een auto rijdt is nu eenmaal de sterkste ten opzichte van de voetganger. Om over de kinde ren maar niet te spreken. Ik vind het uiterst pijnlijk te moeten konstateren dat onze bestuurderen geen visie hebben en zelfs nalaten eni ge zelfkritiek te uiten ten aanzien van een zo'n. letterlijk, levensgevaarlijk al gemeen probleem. Wat de verantwoor delijkheid van een burgervader dient te zijn. en niet alleen van hem maar ook van degenen die hem omringen, is duidelijk. In zijn funktie zit de benaming ..vader" En een ..vader" behoort te waken over de hem toevertrouwde kin deren Soms kan dat gepaard gaan met een bestraffing, soms met kritiek maar Al dagenlang zit ik met mezelf in de knoop. Modern gezegd ben ik gefru streerd wat dat dan ook wezen mag. Wie kan me vertellen wat ..welzijn" is, en wie kan me zeggen wat me aan dat welzijn kan helpen? ,k Dacht eigenlijk dat het iets van binnen-uit was, een soms blijde verbazing of verwondering over de dingen om je heen. Ik dacht zo: het heeft niks te maken met welvaart of welstand, wel met gezondheid. Wanneer voel je je wel? Dat's even moeilijk; voor de één is dat wellicht vier honden gelijk op de speelwei uitlaten, voor een ander katten ver troetelen die bij mij de blommetjes uit de grond graven, goudvissen of postzegels tellen, wellicht in het au tootje langs de wegen scheuren, le zen, naar muziek luisteren, wel luisteren natuurlijk. Sporten of ple zier in je werk hebben, kan ook, hoewel dit laatste door sommige vooruitstrevende lieden niet toege- juichd wordt. Winst maken is een vies woord en arbeid dreigt het ook a te worden: van werk wordt alleen de .„baas" maar rijk, zo zit dat. Volgens sommige „Leiders" heb ben we alleen maar rechten en geen plichten. Dat ontheft ons ook van de plicht om voor andermans welzijn iets te doen. Misschien hoort bij welzijn ook de eventuele kinderen zo goed mogelijk voor te bereiden op hun komende taken in de wereld, 't Kan ook zijn dat een goede verhouding met de men sen om je heen, er onder valt, de contacten met familie en of vrienden of je niet onttrekken aan zaken die in de dorpsgemeenschap als de onze gevraagd kunnen worden. D er zijn ook lieden die zich „wel" voelen met het buiten de lijnen geven van kritiek. Mensen, die toevallig al les beter weten, en dat binnenshuis of daar buiten luid verkondigen. Zo door redenerend blijkt, „welzijn" wel erg relatief te zijn. Zelfs dwarsliggen kan erbij horen, want dat kan ook een gevoel van euforie geven. Macht, hoe dan ook, in 't klein of in 't groot, kan een welzijns gevoel ge ven. Maar ook of juist in de kleine dingen kan welzijn, dus welbehagen zijn, lees hiertoe maar van Aart van de Leeuw „De kleine Rudolf". Als 't niet in de bibliotheek is, kunt U het even van me lenen. Welzijn geeft aan dat er ook onwel zijn is. Aan dat onwelzijn gaan we wat doen. We brengen dat in kaart; steunend op het Ontwerp Kaderwet Specifiek Welzijn. Het lijkt een sim pele zaak: uit een kaartsysteem. Ik meen, dat er in het jongste verleden altijd met liefde en nooit mag de betrok kenheid ondergeschikt gemaakt wor den aan ,,de omstandigheden". De lief- .de kan ik niet terugvinden. Ze wordt gerationaliseerd in enkele gestroom lijnde volzinnen die uitsluitend, bij na dere beschouwing, een volstrekte op pervlakkigheid verhullen Misschien onmacht dan? Maar dat wordt slechts gerelateerd aan een tijdelijke verbijste ring over zoveel emotionaliteit. Het wordt, dunkt mij, tijd om eerlijk toe te geven dat de verkeerveiligheid in Leus den abominabel slecht geregeld is Niet alleen computers kunnen- en zullen moeten aangeven wat wel en niet ge wenst is. Een computer denkt alleen maar in JA of NEE Dodelijk, of niet dodelijk. Buitenparlementaire aktie wordt op geroepen bij zulk een ..beleid". Ik schaar mij derhalve achter de tot woede gedreven moeders Het zou van inzicht getuigen als slechts de helft van de ver ontrusting die deze vrouwen beweegt te doen wat ze NU doen. wordt overge nomen door degenen die zeggen over het wel en wee te willen beschikken van Leusden. Philip Engelen. Dordogne 11 - Leusden. verbleekt voor velen dit gebod 't Zijn allemaal schepsels, Vader, die langs mij flitsen, razend snel, of onverwacht mijn rijbaan kruisen. Wat is bij tachtig mijl één teP Straks kan mijn wiel een doodsnik smoren. een mens verminken voor altijd, of kinderen tot wezen maken door kleine onvoorzichtigheid. Heer, geef mij eerbied voor het leven van mens en dier, dat kruist mijn baan Laat naast mijn kilometerteller Uw streng gebod steeds voor mij staan. In het kader van de aktie ..veilig over, kalm aan" trof mij in het weekblad ,,E B bijgaand vers. Dit leek mij een toepasselijk citaat van de week. Moge lijk kunt u het in uw krant een plaatsje geven A J. Sikkens Wilgenlaan 18 Leusden Het heet: „Gebed van een autobe stuurder", een gedicht van Huib Fe- nijn: Gij hebt mij Heer, de macht gegeven over een droom van chroom en staal, die eensklaps een demon kan worden Als ik slechts één seconde faal. Uw wet heeft mij vanouds geboden dat ik niet doden mag, maar God, ach ter het stuurrad van een auto Over mentaliteit gesproken (Ervaringen van achter het oranje bord: veilig over, kalm aan!) Donderdagochtend, kwart over acht Daar staan we dan: tien man sterk, ge posteerd aan de Asschatterweg Enor me verkeersstromen trekken langs, waaronder bussen, vrachtauto's, zelfs een bulldozer. Tegen half negen komen de schoolkinderen. Ze kijken ons wat bevreemd en verbaasd aan Op het kruispunt Asschatterweg- Torenakkerweg helpt een verkeersbri- gadier de kinderen over. onder het wa kend oog van zowaar een politie-agent We zien hem in onze richting komen. Uit hoofde van zijn funktie zal hij toch moeten weten wat deze demonstratie inhoudt. Het valt hem kennelijk mee! „Weet u wiens schuld het is dat hier ongelukken met kinderen gebeuren9" vraagt hij. Wiens schuld, wat een vraag' Het is ons immers niet te doen om een schuldige aan tewijzen. Als we denken aan onze eigen kin deren. sommigen al niet meer zo klein, dan beseffen we goed wat er dag in, dag uit gebeurt. Ze gaan min of meer verkeersveilig naar school, maar ook naar de bibliotheek, naar het zwembad, naar de voetbalclub, naar een vriendje op de boerderij, noem maar op. Aan de hand van moeder zeker?. Als ze bin nenkomen met hun plannen en ze zien je bezorgde gezicht, beginnen ze al te roepen: ja. ja. ik rij wel voorzichtig hoor! want hoevaak zeg je dat niet op één dag? Ze weten het zo goed, ja weten In de vijfde klas doen ze een verkeers- examen, op papier, een multiple-choice vragenlijst, net als bij een rijexamen. Ze krijgen er zelfs een diploma voor In elke klas wordt overigens veel aandacht be steed aan de verkeerslessen Gelukkig wel. maar wat is weten en wat is doen? Kinderen blijven immers kinderen! Hoe verschillend van aard kunnen ze niet zijn. zelfs in één gezin met dezelfde op voeding? Kinderen blijven speels en uitgelaten, of dromerig en ernstig, hun hoofd vol plannen, avonturen en over peinzingen Voor ons staat één ding vast: kinde ren in het verkeer hebben extra be scherming nodig. Van wie? Als ze klein zijn en onzelfstandig, natuurlijk van hun ouders Maar naarmate ze groter worden en zelfstandiger willen zijn. geven de ouders meer uit handen, op alle terreinen van de opvoeding. In samenwerking met anderen, onderwij zers. beroepskrachten, in wie we ver trouwen stellen. Dus ook in het verkeer! Dan moeten we niet de verantwoor delijkheid naar elkaar afschuiven maar samenwerken, met begrip voor het mo gelijke en het onmogelijke „Dat er nu een agent staat, is eigen lijk 't onmogelijke toch tijdelijk realise ren." zo stelt de burgemeester in een interview met de Leusder Krant. En even later: „Ik kan de machteloosheid begrijpen, maar eerlijk, ik heb er op dit moment niet direkt een antwoord op Die agent, die er toch stond, zou die dat half uurtje nou niet produktief kun nen maken door een enkeling van die veel te hard rijdende bromfietsers aan te houden? Menigeen wees ons op het rijwielpad, waar inderdaad de onher kenbaar gehelmde bromfietsriiders maar raak reden Die machteloos, dat is het nou net, wat wij aktievoen willen doorbreken. Want als blijktdi gemeente heeft verzuimd om tijdi rijkspolitie te waarschuwen datl Aschatterweg tijdelijk overbelast! zijn, dan is dat geen onmacht, n gebrek aan samenwerking En j politie tijdig zou weten dat zij geenrr schappen heeft om de overbelaste keerssituatie te begeleiden dan zo toch een extra verkeersmaatregel» nen voorstellen, bijvoorbeeld eent lijke snelheidsbeperking of een keerslichteninstallatie. Die sam werking in het Leusdense verkeer sen burgers, politie en gemeen* hard toe aan een herbezinning op gemeenschappelijke verantwoorde heid Dat duwtje in de goede richtin; de aktiegroep graag geven W v. SpaendoAj NIE'JT I5»L^1 pat "T TOCH AAA) £-A/VD IS nogal verzet was tegen een dergelij ke kaartenbak. Uit zo'n bak pikken we die mensen, waarvan uit de gege vens van hun kaart blijkt, dat ze zich onwel voelen. Die gevoelens gaan we dan te lijf om welzijn te brengen. Bij die groep die met onwelzijn te maken heeft, hoor ik ook. Soms voel ik me onwel. Als ik denk aan kern wapens bijvoorbeeld, of aan die in gewikkelde wereld waarin ik leef. Of als ik denk aan de bureaucreatie, die ons als een verstikkende donzen de ken omgeeft. En dan zijn er nog za ken als het afschuiven van verant woordelijkheden, is er de politieke „Schmiererei" waar we soms door geregeerd worden. Ja, in die geval len en bij die stituaties voel ik me onwel. Ik voel me niet zo wel, als we zo weinig bereid zijn om iets in te leve ren van onze eigen comfortabele weelde ten bate van de vele miljoe nen mensen die ergens kreperen. Ik ben niet zo wel. als onder leiding van goed menende lieden de men sen zo hard tegen elkaar worden uit gespeeld en zich laten uitspelen. Ik voel me niet zo wel met allerlei „lo gen" en „gogen" om me heen, die het zo goed met me voor hebben. Beslist beróerd voel ik me, als door een halfzacht overheidsbeleid duizenden jonge mensen in de drugs verstikken. Even beroerd voel ik me, als ik duizenden anders-gekleurde mensen zie, die zich hier doodon gelukkig voelen. Wat kan ik doen, wat kunnen wij doen? Met ons stembiljetje zwaaien dat we dit niet willen? Ach als de biljetjes geteld zijn, worden ze - naar ik geloof - in het kleinste kamertje opgehangen. Het trutterige geruzie gaat vervolgens gewoon door. Maar zie de ochtend gloort. Ik schrijf dit alles op mijn kaart Is welzijn kindertjes in de crèche stoppen, zodat er in het ene gezin een dubbel inkomen binnenkomt en in het andere nog geen enkel? Hoort bij het welzijn korting op ge neesmiddelen; hoemeer, hoe liever, zoiets als vijf halen vier betalen, wat mij pas overkwam? Nee, soms voel ik me niet zo wel met al die verwarde dingen om me heen. Dies kan ik binnen afzienbare tijd een welzijnswerker of -ster aan m'n deur verwachten, die al deze onwelzijns zaken eens even recht zal zetten, peurend uit de welzijnskaart. Ik krijg bijna verhoging van al die welzijnsproblemen. Is de ther mometer óók nog stuk, neem maar een verse vis, d'r ligt er nog een in de kast, daar zit ook kwik in. adviseert mijn ega. Sp. OPEN HUIS VAN WOELIGE HOEK De christelijke kleuterschool De Woelige Hoek, in Leusden-Zuid, houdt volgende week dinsdag de hele dag open huis. In verband met de te geven bijbelles wordt belang stellenden gevraagd om óf voor kwart voor negen te komen, óf na half tien. JAZZCLUB LEUSDEN De Jazzclub Leusden gaf vorige week donderdagavond in restaurant Bavoort haar traditionele concert, ditmaal met de Kalamazi uit Zeist. Deze formatie (zie foto) hi de de aanwezigen enkele uren aai naam bezig. 99-JARIGE: LEUSDEN'S OUDSTE Deze week is Leusden's oudste inwoonster, mevrouw Krayenhage- Hoffman 99 jaar geworden. Mevrouw Krayenhage's verjaardag werd daarom woensdagmorgen in intieme kring op Lisidunahof gevierd in aan wezigheid van burgemeester mr. J. W. M. Rademaker, die de jarige per soonlijk een hand kwam drukken. Op de foto: Burgemeester Rademaker feliciteert de jarige. Achter hem me vrouw Rademaker. VOORRANGSREGELING (2) Om toch alle misverstanden te voorkomen: de voorrangswijziging van de Middenweg ten aanzien van Noorderinslag en Asschatterweg is slechts deels ingegaan. Verkeer van de Noorderinslag richting Alands- beek en tweede fase heeft geen voorrang op verkeer op de Midden weg. Tal van automobilisten hadden deze week hun bril thuis laten liggen en sloegen (wellicht gewoontege trouw) zonder op ander verkeer te letten rechts of linksaf de Midden weg op. Wat uiteraard bijzonder ge vaarlijke situaties opleverde. Hoewel er duidelijk staat aangegeven, dat de voorrangsregeling is gewijzigd, lijkt het ons misschien raadzaam toe om juist op dat punt nog een tijdelijk knipperlicht te zetten. Ook in andere omliggende gemeenten is een der gelijke aandachttrekkende ma? gel in dit soort situaties gebruiki en men voorkomt er brokken mi In de bekendmaking van de meente in de krant van vorige w stond, dat ook het verkeer van Asschatterweg voorrang zal die te verlenen op het verkeer op Middenweg. Hier is echter i steeds de oude situatie van krat dei Asschatterweg, autoverk a fietsers en voetgangers, hebben1 voorrang op de Middenweg. Het qcjl ons toe, dat, zodra de borden"^ stemd voor de wijziging van voorrangsmaatregel zijn geplas ook dit erg gevaarlijke punt extra veiligd dient te worden met opi lende waarschuwende knippert* ten. Voorkomen is altijd beter genezen. Automobilisten doen goed aan om ook op dit punt e alert te zijn en voorrang te geven lang dat door borden wordt gei )hr Maar ook daarna zou enige soupi gdr se niet overbodig zijn. Bel voor vraag en aanbod, koop en verkoop, huur en verhuur Advertenties in deze ru briek kosten f 0,90 per regel, 4% BTW Bij geen kontante betaling admi nistratiekosten f 2.50; adres te bevragen en brie ven onder nummer kosten f 2.50 extra Bewijsnummers (uitslui tend op verzoek) f 0.75 extra. BEKENDMAKING Voor FOTOKOPIEËN kunt u ook terecht bij dc Leusder Krant, Rozcndaal- laan 9, Leusden-C. PERSONEEL GEZOCHT Wie wil mij 2 middagen per week helpen met HUIS HOUDELIJK WERK en daarbij af en toe de ver zorging van een baby en peuter op zich nemen. Mevr. Hanemaaijer, Es doornhof 22, Leusden-C., tel. 42880. Gevr.: HUISH. HULP voor middag per wk. Tel. 42067. TE HUUR GEV RAAGD Ass. bibliothecaresse zoekt min. 2 KAMERS, tot f400,-. A. de Graaf, Finsc- straat 4, Deventer of tel. 033-319I4. WIE O WIE Wie heeft op 16 sept mijn ZONNEBRIL gevon den? Metalen montuur met letters J. B. Tel. 43206. TE KOOP Etna GASFORNUIS, compl. met grill, nu f300,-. Ronde rode gaskachel f250,-. Kleinhorst 11, tel. 41832. LUXAFLEX f150,-. Beemden 38, tel. 44133 SOLEX f25,-; cross brommer Honda f50,-; prima Peugeot bromfiets f300,-. Kleinhorst 11, tel. 41832. Omdat het voor ons onmogelijk is dit per soonlijk te doen, willen wij langs deze weg u bedanken voor de geweldige belangstelling op de receptie t.g.v. ons afscheid als raads lid en wethouder. Hartelijk dank voor de felicitaties en goede wensen, welke veelal gepaard gingen met een bloemstuk of kado. Het is voor ons en ons gezin een onvergete lijke dag geworden. H. R. v. Maanen Ooievaarshorsterweg 1 Leusden-Z. W. A.v. Zand brink Hamersveldseweg 19a Leusden-C. FOTO-KOPIE NODIG? Rozendaallaan 9 Leusden-C. Te koop: 12mnd. Schadevrij Gasinstallatie Blauw metallic Stoffen bekleding hoofdsteunen Vraagprijs f 9950,- 033-43435. Leuke moderne met voor-, zij- en achtertuin, garage, c.v.-gas en gelegen op 312 m! eigen grond. Indeling: entree, toilet, woonkamer met open keuken, terras op zuid-oosten, spiltrap naar eerste verdieping met overloop, badkamer met douche en zitbad, grote slaapkamer, 2e toilet en royale berging mei c.v. gas en huurboiler. Oplevering: begin november 1978. Inlichtingen: Makelaarskantoor 2e Hogeweg 46 - Zeist Tel. 03404-12232 (Lid NBM en MCC). all óo aa ite d< lo< v< ifv de letl irv nti es at ts Bij ei •0! Op, )P L

Leusder Krant | 1978 | | pagina 8