.isiduna verblijd met eigen Lisiduna-mars Jongerenkontakt Achterveld maakt zich sterk voor woningbouw Wethouder: We zijn ver gegaan in ons pre-advies Potje van Pietje Plotseling en een stuk sluikreclame JEUGDRAAD ACHTER JONGEREN INITIATIEF fVENTIG-JARIG BESTAAN IN ROS BEYAART GEVIERD Info Leusden gewijd aan begroting )nafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente eusden erschijnt iedere donderdag EUSDER KRANT >E LEUSDER KRANT Leusder Krant Snel een foto-kopie. DE LEUSDER KRANT eusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 12 OKTOBER 1978 receptie werd druk bezocht. USDEN - Ter gelegenheid van 70-jarig bestaan van de mu- vereniging „Lisiduna" werd za ag 7 oktober een receptie ge- jen in restaurant „Ros Beyaart de receptie waren uiteraard alle n van de vereniging aanwezig, rook veel genodigden zoals de hermheer van Lisiduna Baron W. Th. van Boetzelaer, bur- eester J. W. M. Rademaker, wet- der G. van Woudenberg, wet- der Mandemaker, oud-wethou- Zandbrink en ds. Zandbrink met genote. idat iedereen een gezellig plaatsje opgezocht heette de voorzitter H. oef iedereen hartelijk welkom en de de aanwezigen attent op de fo- Burgemeester mr. J. W. M. Rademaker biedt zijn gelukwensen aan. toserie bij de zijingang met foto's van de verenigng vanaf 1900, een kostelijk ge zicht. Ook de burgemeester hield een kleine toespraak waarin hij de mu ziekvereniging komplimenteerde met het feit dat de vereniging ondanks alle ups en downs in de verstreken 70 jaar nog steeds een en al aktiviteit is. Omstreeks vier uur werden de win nende lotnummers bekend gemaakt van de door Lisiduna opgezette loterij. Notaris P F. M Butters verrichtte de trekking. De winnende nummers zijn; 8795 kleurentelevisie, 2423 dames- of herenrijwiel; 5995 draagbare radio; 3413 haarkrulset en 8984 - 7506 - 8497 - 3257 - 7282 - 1871 - 9297 - 422. Deze laatste nummers betreffen de iets kleinere prijzen. Erg leuk was het - IEDAKTIE: ert Vos Bob Braakman Redaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. elefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. 'erantwoordelijk redakteur: ert Vos. jbf rbc gcdl IEDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: evr. A. Bijl. v. Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 ichterveld); heer P. C. op den Camp, Finnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 port) evrouw T. Middelkoop. Waarden 20, Leusden-c.. tel. 033-43724 (al- imeen); e heer A. C. Fieseler. Lindenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al- smeen); evr. A. de Knijff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- Jld, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). ILEVERING REDAKTIE-KOPIJ: opij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 fli ur op ons kantoor worden ingeleverd. hik DVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: pgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van ttalingen kunt u terecht op ons kantoor: lozendaallaan 9, Leusden-centrum lp werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. BONNEMENTSGELD: let abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half iar en 26,50 per jaar. 1 LACHTEN BEZORGING: Is abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te ebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze oofdagent bezorging, (donderdag tussen 10.30 en 19.30 .uur): lefoon 033-40691 geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor- ing, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. BESTELLEN FOTO'S meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met Itionderlng van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling van f 5,- per Runplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU bar. te Bameveld duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina Mrop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, tasndaallaan 9, Leusden/Centrum. Ingeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. *n uitgave van de BDU-Krantencombinatie, Postbus 67 te Bar- |*veld. feit, dat de kleurentelevisie binnen de vereniging was „gevallen"; het toestel ging namelijk naar de familie Vaas kamp, Julianalaan 32, die ontzettend veel voor de organisatie in touw was geweest. Het dames- of herenrijwiel was het enige kado, dat geschonken werd door de plaatselijke firma M. Os- nabrugge Afgevaardigen van plaatselijke ver enigingen en verenigingen uit de om trek (zoals wilskracht uit Hooglan derveen, en deputaties uit Wouden berg, Scherpenzeel en Hoevelaken) droegen het hunne bij tot de feestvreugde. De muziekvereniging Door Wils kracht Sterk uit Achterveld bracht Lisi duna 'n serenade. Als verrassing bood Stichting De Boom (voortgekomen uit het bezit van de familie de Beaufort) de muziekvereniging een direktiepartij aan. Deze direktiepartij (het muziekstuk waar de dirigent het orkest mee leidt) werd in 1910 gecomponeerd door mijn heer de Werf met als titel „Lisudina- mars". Hij schonk het in die tijd aan de oprichter van Lisudina. E L. de Beaufort, die het in zijn archieven be waard had. Hier en daar is iets weg geraakt, maar de muziekvereniging zal het weer kompleet maken en dan heeft Lisudina een eigen muziekstuk „De Li- sudinamars". (Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - „We zijn er bepaald niet alléén om spelletjes te organi seren, we zijn er óók om op te komen voor de belangen van ons dorp. En van belang, van levensbelang zelfs, Is die uitbreiding van het woningbe stand. Met deze woorden lichtte Henri Schouten van het Jongerenkontakt Achterveld donderdagavond tijdens de In het gemeentelijk voorlich tingscentrum aan de Zwarteweg ge houden vergadering van de Jeugdraad Leusden de door het Jongerenkontakt ingezette aktle tot behoud van de woongelegenheid in Achterveld toe. Een aktie. waarbij wordt aangedrongen op verwezen lijking van de gemeentelijke plannen om de komende tien jaar In totaal 180 woningen in Achterveld neer te zet ten. Schouten: „Onze aktie mag niet gezien worden als een aktie gericht tegen de gemeente. Integendeel. We staan volledig achter het gemeente lijk uitbreidingsplan. De strijd richt zich tegen het provinciaal bestuur, dat, In verband met het streekplan Utrecht-Oost, slechts 80 woningen gebouwd wil zien". Tegen het provinciaal bestuur. Daar om ook zal, nu inmiddels „harde" brie ven over de woongelegenheid in Ach terveld zijn uitgegaan naar gemeente bestuur en raadsleden, en er een ge sprek heeft plaats gehad met wethou der Wagenaar van Leusden. de eerstvolgende stap een bezoek aan de in de kwestie verantwoordelijke gede puteerde. drs A G W. Schapenk, zijn. Wellicht dat de afvaardiging die de woonproblematiek in het Achterveldse bij G S. wil aankaarten daarbij verge zeld zal worden door burgemeester mr J. W M Rademaker. Een suggestie daartoe deed wethouder Wagenaar tij dens het onderhoud dat hij met verte genwoordigers van het Jongeren kontakt had. LEUSDEN - Waar komt het geld vandaan waarmee In de loop van het jaar aangevraagde subsidies worden betaald? Dat wilde dinsdag avond tijdens de in de raadszaal gehouden vergadering van de com missie welzijn mevrouw Blom (CDA) nu toch weieens weten. Ze stelde de vraag naar aanleiding van een verzoek van de rij- en ponyvereniging Nimmerdor, die om een gemeentelijke bijdrage vroeg in verband met hoge kosten van enkele wedstrijden. Alhoewel wethouder Van Woudenberg als voorzitter van de commissie welzijn van mening was, dat de vraag eigenlijk in de commissie financiën thuishoorde, gaf hij toch uitvoerig tekst en uitleg. Dat geld. zo liet hij weten, wordt geraamd in de posten onvoorzien. „Straks zullen we in het subsidie verdelingsplan voor dat soort aanvragen een apart potje moeten opnemen. Een potje, waaruit zo'n Pietje Plotseling betaald kan worden", aldus Van Woudenberg. Moeite hadden de commissieleden overigens in het geheel niet met het concept-raadsvoorstel. Het behelsde het verlenen van een eenmalige sub sidie van 750,- aan „Nimmerdor". Tijdens de rondvraag gat voorzitter Van Woudenberg een stukje sluikre clame ten beste. Mevrouw Van Ameron (VVD) had laten weten, dat een huisarts haar had verteld dat de Leusdense schooljeugd geteisterd wordt door een soort wratten (rijstekorrel) De besmetting zou overgebracht wor den door de vloeren van de gymzalen reden waarom ze verzocht die vloeren te laten ontsmetten. Mevr Van Ameron: .Er is een heel onschadelijk middel voor. dat die vloeren subiet desinfecteert. Het heet Halamit". Van Woudenberg: „Ja dat ken ik. De firma Van de Berg verkoopt het" Secretaris Lakeman: „Nu maakt u reclame" Van Woudenberg: „Ach wie weet. misschien doet Van de Berg, nu ik dit gezegd heb, ons het spul wel cadeau Henri Schouten: „Dat we persoonlijk op de wethouder zijn afgestapt, had tot reden dat we bang waren dat onze brief anders ongelezen onder een stapel pa perassen zou verdwijnen. Een niet on denkbeeldige vrees, want er lag me op de verwarming bij de wethouder een gigantische stapel TEVERGEEFS ZOEKEN NAAR WOONRUIMTE Op verzoek van de Jeugdraad Leus den, deze avond o.a. bijeengekomen voor de kwestie van de ambulant func tionaris (zie verslag elders in deze krant) en voor het kiezen van nieuwe bestuursleden, gaf Schouten het grote belang van realisatie van het gemeen telijk uitbreidingsplan aan. Schouten: „Zo n 6,5 jaar lang is er in Achterveld niets meer bijgebouwd Jongeren die trouwen zoeken in het eigen dorp te vergeefs naar woonruimte. Jaarlijks keren om die reden tien tot twaalf jon geren hel dorp noodgedwongen de rug toe. wanl wie kan er 2,5 ton op tafel leggen voor een koophuis? Naar elders moeien ze, met als gevolg een steeds verdere vergrijzing van Achterveld met alle, verstrekkende, consequenties van dien terugloop in het aantal aanmel dingen voor de scholen en sombere toekomstperspectieven voor midden stand en verenigingsleven. 1983 EEN DIEP-ZWART JAAR Het Jaar 1983 belooft voor Achter veld, zo zei Schouten, „een diep zwart jaar te worden." Schouten: „In 1983 waarschijnlijk bij gebrek aan voldoende leerlingen de sluiting van het vorig jaar voor 1 miljoen neerge zette schoolgebouw, om over de si tuatie op de kleuterscholen en de peuterspeelzaal In dat jaar dan nog maar niet te spreken. Daarom onze aktle. Er moet wat gebeuren." Om de uittocht van jongeren in te dammen dienen volgens hem de komende jaren minstens vijftien wo ningen gebouwd te worden. FOTO-KOPIE NODIG? Rozendaallaan 9 Leusden-C. Dat kan! En niet alleen snel, ook nog van een goede kwaliteit. Een tijdlang hebben we u niet volledig van dienst kunnen zijn met het maken van foto-kopieën, maar onze gloednieuwe apparatuur staat nu borg voor snelheid, kwaliteit en desgewenst kwantiteit. Voor een foto-kopie: Rozendaallaan 9 - Leusden-C. (Dagelijks open van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur, zaterdags gesloten.) vervolg van voorpag. UNICUM IN DEN LANDE John Meyer wees namens de Jeugdraad op de rijksbijdrageregeling voor sociaal-maatschappelijke activi teiten. Hij zei, dat de mate waarin ge meenten het particulier initiatief waar deren. straks de toetssteen zal zijn bij de beoordeling van subsidieaanvragen voor gemeentelijke plannen. Meyer: „Het zal in den lande bovendien een unicum zijn dat een ambulant jeugdwerker in dienst van de gemeente treedt". Wethouder Van Woudenberg „Het is nog maar de vraag of die aan stelling in het nieuwe beleid niet zou passen". John Meyer: „Ik denk dat het moeilijk zal worden om straks kandida ten voor die functie te krijgen als ze horen dat de jeugd- en jongerenorgani saties heel andere verwachtingen van een ambulant functionaris hadden". De opmerking van John Meyer dat van de 48 gemeentes die onder de Provinciale Jeugdraad vallen de Jeugdraad van Leusden de enige Jeugdraad Is die floreert en het meest actief is. deed commissielid mevr. Van Ameron opmerken: „Als het hier zo goed loopt, vraag je je af waarom die ambulant functionaris komen moet". EMOTIONELE DISCUSSIES De kwestie van de ambulant func tionaris was donderdagavond al punt van langdurige - soms wat emotionele - discussies geweest tij dens de in het gemeentelijk voor lichtingscentrum gehouden verga dering van de Jeugdraad. Vertegen woordigers van de Stichting R.K. Jeugd- en Jongerenwerk (De Til), Hubregse en Van Dijk, kwamen zelfs met een compromis-voorstel. Het voorstel behelsde het in het leven roepen van een aparte stichting die tussen Jeugdraad en gemeente zou moeten staan, en die tot doel zou moeten hebben het werk van de am bulant functionaris te coördineren en hem in dienst te nemen voor een vooraf afgesproken periode. In die nieuwe stichting zouden eventueel Jeugdraad en gemeente beide afge vaardigden kunnen hebben. TE VOORBARIG Het idee van De Til werd - nog afge zien van praktische bezwaren - zowel door het bestuur van de Jeugdraad als door de overige aanwezigen op dit mo ment als wel wat al te voorbarig gezien Weliswaar achtte men zich de vorige keer tijdens het overleg met de ge meente in het nauw gedreven (Corrie Verduin, als raadslid namens de ge meente in de Jeugdraad vertegen woordigd: „Inderdaad werd toen alles gebracht in de trant van slikken of stik ken") maar om nu al met compromissen te komen, ging te ver. Voorzitter Geert Cloosterman: „De vorige keer zijn we te emotioneel geweest We hebben ons toen ook te weinig gerealiseerd, dat als de gemeente nee zegt, de verantwoor ding voor dat besluit dan geheel en al voor rekening van de gemeente komt. De gemeente wil ons de Zwarte Piet toespelen, maar wij moeten goed be seffen dat wij er niet de oorzaak van zijn als er straks geen ambulant functionaris komt, al heeft de gemeente het de vori ge keer wel zo willen doen uitkomen" RAADSLEDEN MOBILISEREN Corrie Verduin: „Ik vind het al met al maar een merkwaardige zaak. Lande lijk wordt er meer en meer gediscus sieerd om |uist het particulier initiatief meer bevoegdheden te geven, hier in Leusden denkt men net in de andere richting". Daar de uiteindelijke beslis sing bij de gemeenteraad ligt. gaf zij hel advies de komende tijd flink te lobbyen: „Eris nu een nieuwe raad. wie zegt. dat de kaarten net zo liggen als destijds bij de oude raad?" Het raadslid verwees naar het Jongerencontact Achterveld dat niet geaarzeld had om ook bij de raadsleden de problematiek van de woongelegenheid in het Achterveldse aan te kaarten. Corrie Verduin: „Van die mogelijkheid om raadsleden te mo biliseren wordt veel te weinig gebruik gemaakt". In het voorstel van De Til werd het in het leven roepen van een aparte stich ting voor het in dienst nemen van de ambulant functionaris gesteld, dat de nieuwe functionaris of hij nu in dienst treedt van de gemeente, of in die van de Jeugdraad, „altijd een gekleurde bin nenkomst" zal hebben, „die door de een wel en de ander niet geaccepteerd zal worden". Cloosterman „Ook die nieuwe stichting zal gekleurd zijn, daar ontkom je niet aan. de situatie zal er derhalve niet door veranderen Boven dien het bestuur van de Jeugdraad heeft het nu al veel te druk, moeten leden ervan dan óók nog eens in het bestuur van die nieuwe stichting gaan zitten?" Alle jeugd- en jongerenorganisaties spraken vervolgens het „onaan vaardbaar" uit over het aanstellen van de functionaris in gemeentedienst. EERSTE VIOLIST Jan Burger: „Het is absurd wat de gemeente wil. Het USO krijgt subsidie van de gemeente, maar daarom is de eerste violist van het USO toch niet in dienst van de gemeente?!" Henri Schouten: „Als die functionaris in dienst van de gemeente komt. kan je stellen, dat er weer een ambtenaar Welzijn bij is". REAKTIE JEUGDRAAD In een eerste reektle van de Jeugdraad noemde secretaris Janny Vunderlnk gisteren de vergadering van de commissie Welzijn „ontzet tend teleurstellend". „We waren naar deze bijeenkomst gekomen met het Idee, dat er nog een overleg-sl- tuatle zou zijn. Dat bleek een ernstig misverstand. Er was geen sprake van overleg. De standpunten ston den blijkbaar al vast. Het is wel bij zonder opvallend en voor de Jeugdraad erg frustrerend als In telte alleen maar over geld wordt gepraat, maar stilzwijgend voorbij wordt ge gaan aan de toch erg duidelijke standpunten van de bij de Jeugdraad aangesloten jongerenorganisaties. Het argument van wethouder Van Woudenberg, dat de deuren van het gemeentehuis altijd wijd open staan, getuigt niet van enige visie. Met een dergelijke opmerking valt er weinig meer te diskussieren. Dan ben je ge woon uitgepraat. Het feit, dat Leus den straks een uitzonderingspositie gaat Innemen met een ambulante funktionaris voor het jeugd- en jon gerenwerk in dienst van de ge meente, bleek niet aan te spreken. Dat zou de commissieleden toch wel te denken moeten geven. Niets van dat alles. We vragen ons als Jeugdraad af wat het nut is geweest van deze bijeenkomst. Dit was schijn-inspraak. We hebben daar volkomen voor joker gezeten". LEUSDEN - Deze week is het be grotingsnummer van het gemeente lijke voorlichtingsblad „Info Leus den" verschenen. Zoals gebruikelijk is in dit nummer veel informatie te vinden over zaken die betrekking hebben op de gemeentebegroting. De algemene beschouwingen wor den vanavond gehouden in combinatie met de „normale" maandelijkse verga dering Deze vergadering begint zoals gebruikelijk om half acht 's avonds. Op donderdag 31 oktober wordt de behan deling van de begroting voortgezet met de beantwoording van het college van burgemeester en wethouders op de al gemene beschouwingen, gevolgd door de re- en duplieken en de vaststelling van de begroting. Deze vergadering is in twee delen gesplitst: een middag vergadering die om twee uur begint en een avondvergadering die om half acht begint „Info Leusden" werd deze week huis aan huis bezorgd. Wie inmiddels nog geen nummer -höelOontvangen. kan zich wenden tot'Jf&H3ureau Voorlich ting, Burg de Bèaurortweg 63. Leus den-centrum, telefoon 41247, toestel 116.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3