!5 JAAR EHBO-LEUSDEN: Bloeddonors bleven weg: van 425 flesjes in de vijftiger jaren tot 149 in 1976 Beruchte „ton" van Mandemaker en patates Gesubsidieerd „stappen" LEUSDER KRANT Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 12 OKTOBER 1978 ereniging kampt met jebrek aan belangstelling (Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - Terloops bracht wet houder Van Woudenberg dinsdag avond in de vergadering van de com missie Welzijn de inmiddels berucht geworden „ton" van zijn collega Man demaker ter sprake. Die ton: de hon derdduizend gulden waarmee het be grotingstekort van de Sportstichting omlaag moet en in verband waarmee nu allerwegen wordt uitgezien naar mogelijkheden daartoe. Als mogelijk heid wordt o.a. gezien het opschroe ven van de gebruiksvergoedingen van sportaccommodaties. De sportver enigingen zullen als gevolg daarvan meer moeten betalen, en als gevolg daèr weer van hun contributies moeten verhogen. De SGP-er Offereins had een reken sommetje gemaakt, dat hem leerde, dat, uitgaande van de voorstellen, de verbruikersvergoeding vooreen junior lid van f 3,-naar f 11,-per jaar gaat en voor een seniorlid van f 6, - naar f 22,-. Per week bekeken valt het dan alle maal best mee volgens het SGP- raadslid Öffereins We hebben het drama gehad van de patat van f 1,20 per zakje, maar dat heeft toch niemand ervan weerhouden om patat te kopen Onze sportmedewerker (iets beter op de hoogte met de materie dan de schrij ver van bovenstaande regels) merkt hierbij op dat de heer Öffereins uitgaat van inmiddels verouderde cijfers. De oorspronkelijke verhoging van 3,- naar 11.- (voor jeugdleden) en van 6.- naar 22,- (voor senioren) is in middels achterhaald door een nieuw voorstel om de gebruiksvergoedingen te brengen van 3.- naar 22,75 (jeugd) en van 6,- naar 45,50 (se nioren). Anders gezegd een verhoging van 658%. Misschien ook voor het geachte raadslid nog een verrassing? De dit maal supersnelle gemeentelijke plan nen zorgen ondertussen wel voor (on)nodige verwarring, waarmee niemand gediend is P.C. FOTOKOPIE NODIG? Rozendaallaan 9 Leusden-C. GEBONDEN PREI-SOEP Omdat de winter toch in aan tocht is begin ik maar met een stevige soep. U hebt nodig: 50 gram boter 50 gram bloem 250 gram gehakt (mager) 2 preien zout, 1 theeleper paprika. Laat het gehakt met wat zout in 1 Val. water gaar worden. Snijd de prei fijn, goed wassen en uit laten lekken. Smelt de boter en neem de pan van het vuur; voeg de bloem toe plus de bouillon van het gehakt. Laat alles onder goed roeren weer aan de kook komen. Doe de prei en het gehakt er bij en laat nog 15 minuten zachtjes ko ken. Op smaak maken met zout en paprika. Eet smakelijk! Japieja. EUSDEN - Deze maand bestaat :HBO (Eerste Hulp Bij Ongeluk- in Leusden 25 jaar. Zaterdag 14 zal er dan ook een feestelijke nd worden georganiseerd. De ar J. Smal die 25 jaar voorzitter is leest vertelde ons de de geschie- - is van de beginperiode. 1953 was er een duidelijke be- e aan opgeleide EHBO'ers omdat en dokter in Achterveld was Voor lessen stelde de dokter uit lerveld zich beschikbaar, aange- de dokter uit Leusden er niet aan wilde doen. Een verbandmeester, der Broekhuis van de GG GD uit jrsfoort. kwam voor de verbandles- en beide heren hebben ontzettend voor de EHBO gedaan. Was er i geld in de kas, dan deden zij het w j is. Hun normale tarief was 1,50 avond li e vereniging werd opgericht op 20 V ber 1953 en er werd een voorlopig i uur gekozen In de beginjaren was Blls voorzitter, penningmeester en etaris De vereniging ging van start 29 leden. Nadat er uiteindelijk 20 m overbleven slaagden na de i ite cursus 18 personen." aldus de I Smal. )e vereniging startte zonder geld, irPastoorVan Wee vandeRooms- lolieke kerk zei. „Ik zal jullie op I brengen" en hield een collecte in erk Dit bracht 85,-op Leusden toen voor het grootste gedeelte oliek. mverbandkist met leermiddelen en omieplaten moesten worden aan- :haft, maar dat was veel te duur rom werden de anatomiekaarten lurd van de nationale bond van de 0 in Den Haag en de verbandkist gemaakt door een van de leden, prachtig exemplaar met allemaal die tijd huurde de EHBO-vereni- :een zaaltje in het Ros Beyaart voor en 1,50 per avond. Kees van iter, de penningmeester uit die tijd. ilde de rekeningen, regelmatig uit zak wanneer de EHBO niets in tad. vereniging hield zich in stand door mtributies, die lang niet voldoende pleisterakties, SUS-loten en na [paar jaar een kleine subsidie, die opgetrokken werd, maar nog lang roldoende is. grote dag in het jaar was wel de jdslag" oftewel de bloedplas- ag Zowel financieel (0.60 per flesje ien halve liter) als sociaal: De hele itouw. organiseren, koffie en hart- erkertjes. Alleen al in Hamersveld werden 425 flesjes bloed gegeven, ter wijl er twee jaar geleden van heel Leus den nog maar 149 flesjes werden ge teld. Na zo n avond werden er natuurlijk ook de nodige hartversterkertjes voor de medewerkers geschonken. In 1956 werd er voor het eerst een verslag van een bijeenkomst gemaakt dat onverkort hieronder is weergege ven. .Woensdag 11 oktober, de EHBO is weer gestart met 16 oud-leerlingen. Er werd geoefend in verbandl eggen, er was tevens een wedstrijd wie het vlugst een onderbeen kon spalken De wed strijd werd gewonnen in zes minuten". Enkele belangrijke gebeurtenissen werden als volgt omschreven: 14 October 1959. Dokter Lantink is in ons midden en zal voortaan ons zijn medewerking verlenen. De opkomst is niet zo bijzonder 19 december. Eerste jaarvergadering. Het verslag over zeven jaar wordt goedgekeurd 18 december 1963. Flessen tekort om bloed in te bewaren Omdat de opkomst zo groot was moesten de donors on- verrichterzake huiswaarts keren; 316 donors hadden een halve liter bloed af gestaan, aldus het verslag. EHBO AKTIEF BIJ EVENE MENTEN Leden van de EHBO-vereniging zijn aanwezig bij sportevenementen (be- feze honden blaffen zich schor om namens hun baas te vertellen, kt er een zoon geboren is. Met of zonder hond is het toch altijd Jog aardiger èn duidelijker om de heuglijke tijding rond te zenden (iet een geboortekaartje uit de geweldige kollektie van de LEUSDER KRANT! f kunt ons vinden op Rozendaallaan 9 te Leusden-centrum, ™N. 033-41495. halve op zondag omdat zij anders nooit vrij zijn). Tijdens de festiviteiten van Leusden 1200 zijn zij ontzettend veel in touw geweest. Autocross, wielerronde, er is altijd wel iemand van de EHBO bij. Individueel in het geval van eerste hulp bij ongelukken kunnen zij met raad en daad terzijde staan. De eerste minuten kunnen vaak levensreddend zijn. De EHBO-vereniging heeft zich ver diept in een rampenplan Dit functio neert al bij het bejaardencentrum Lisi- dunahof Omdat de gemeente ook met een rampenplan bezig is. wacht de ver eniging af hoe zij zich daarin in kunnen passen. De BB (Bescherming Bevol king), waar de vereniging al kontakten mee heeft gelegd, reageerde positief op de samenwerkingsplannen De leden van de EHBO oefenen veel Regelmatig wordt er een buitenaktiviteit op touw gezet. Vorig jaar vond debuiten- oefening plaats in het zwembad in de vorm van een verdrinkingsgeval. Het afgelopen jaar was de laatste buiten oefening op 26 september in 't Claeverenblad. De kampeerboerderij waarin vijftien kinderen met drie leiders aanwezig waren, stond in brand. Ook worden er wedstrijden gehouden; 20 januari vonden de rayonwedstrijden plaats in Leusden. De vereniging be haalde een derde prijs. De vereniging is weer gestart met een nieuwe cursus waaraan ongeveer 35 personen deel nemen. BLOEDPLASMADAG Omdat de belangstelling in Leus den te gering was, heeft de EHBO- speelden waaraan juridische haken en ogen zaten. Cloosterman tot Annelies: „We hopen in voorkomende gevallen een beroep op je te mogen doen. VACATURES EEN GROTE ZORG Annelies, die als blijk van waardering een boekenbon m ontvangst mocht nemen, sprak in haar bedankje de wens uit, dat op korte termijn goede medewerkers gevonden zouden wor den om in de bestaande vacatures te voorzien. De vacatures baarden, zo zei voorzitter Cloosterman, hem de nodige zorg want er is veel belangrijk werk te doen en in dat licht bezien is een niet- voltallig dagelijks bestuur een grote handicap. De aftredende Janny Vunderink werd herkozen en zal als secretaris blijven fungeren. Cor Rijnbeek trad als penningmeester af, maar blijft als be stuurslid aan. In de vacature-Boog- mans werd voorzien door het kiezen van het door het dagelijks bestuur voorgedragen Jan Burger. MAN-POWER Sprekend over de deelname van de Jeugdraad aan de expositie m de bi bliotheek zei voorzitter Cloosterman dat inrichting van de stand door meer dere tegenslagen wat haastig had moeten plaats hebben. Cloosterman: „Als we voortaan een activiteit aan pakken, dienen we ons eerst ter dege af te vragen, of we daarvoor wel ge noeg man-power hebben.Cor Rijn beek was niet zo gelukkig met de lite ratuur die door de bibliotheek bij de stand was neergelegd. „Allemaal boe ken over crèches, en daar zijn we nou toch niet zo mee bezig". JANTJE BETON Over het verloop van de voorberei dingen voor de actie Jantje Beton kon ter vergadering weinig concreets wor den meegedeeld. Het bleef bij mede delingen van horen zeggen Zo zou bij het verdelen van de opbrengst het aantal door de verenigingen te leveren collectanten bepalend zijn. Een verdeelsleutel op grond van het aantal collectanten werd door de aan wezigen echter als niet zo juist gezien. Ton van de Weerd gekscherend: „Straks brengt Achterveld dertig col lectanten in de strijd - dus één col lectant per voordeur - en dan krijgt het óók nog de grootste portie uit de pot. NOTULERING Bij het bespreken van het agenda- punt notulering vergaderingen'' deelde voorzitter Cloosterman mee, dat de gemeente In de toekomst geen ambtenaar meer ter be schikking stelt om de vergaderingen te notuleren. Cloosterman stelde voor een notulist aan te stellen en voor de daaraan verbonden kosten (40,- per vergadering) bij de ge meente een begrotingswijziging in te dienen. Jan Burger vond dat onzin, meldde zich als gratis notulist maar voegde daaraan toe: „Laten we wèl proberen om die 40,- per vergade ring In de wacht te slepen en die dan voor de Jeugdraad gebruiken Henrl Schouten: „Een goed voor stel. Als we dan voortaan dagelijks zouden vergaderen, verdienen we op die manier mooi het salaris voor de ambulant functionaris". (Van een onzer redakteuren LEUSDEN - Tijdens de afgelopen donderdag in het gemeentelijke voor lichtingscentrum aan de Zwarte weg gehouden vergadering van de Jeugdraad werd de aanwezige verte genwoordigers van jeugd- en jonge renorganisaties gevraagd, hoe zij staan tegenover uitwisselingsprogramma 's met Europese zusterorganisaties Met het oog op de volgend jaar te houden verkiezingen voor het Europese Par lement, wil Leusden, als Europese ge meente, namelijk wat meer gaan doen aan de Europese gedachte. Uitwisse ling tussen (jongeren-)groepen past in dat streven. Woordvoerders van de Leusdense en Achterveldse jongerengroeperin- gen lieten weten nu niet bepaald te po pelen om tot zulke uitwisselingen te komen. Men twijfelde aan het nut er van, wees ook op de hoge kosten die eraan verbonden zijn. Eén van de aan wezigen: „Je krijgt die buitenlanders alleen hier naartoe, als je ze belooft, dat ze veel naar Amsterdam kunnen gaan!" Een ander daarop inhakend: „Nou, dat word gesubsidieerd „stap pen". Enige hilariteit bracht ook Cor Rijn beek teweeg. Als penningmeester van de Jeugdraad zei hij nog steeds op geld van de gemeente te zitten wach ten om de gemeente te kunnen beta len. Rijnbeek: „Het wachten is op de subsidie van dit jaar om een deel van de subsidie van vorig jaar te kunnen terugbetalen. WAARDERING Bestuur Jeugdraad en de ter verga dering aanwezige vertegenwoordigers van jeugd- en jongerenorganisaties lieten overduidelijk weten achter de aktie van het Jongerenkontakt te staan. Raadslid Corrie Verduin (PL): „Ook bi/ de gemeente vindt men het een goede aktie. Waardering is er bij de gemeente juist, omdat het een aktie is die van de jongeren is uitgegaan". KONIJNENBELT IN JEUGDRAAD Corrie Verduin, die namens de ge meente in het bestuur van de Jeugdraad is vertegenwoordigd, had eerder tijdens de vergadering meege deeld, dat de gemeentelijke vertegen woordiging in het bestuur zal worden uitgebreid Het CDA-raadslid J. Konij nenbelt, zo liet ze weten, zal aan het bestuur van de Jeugdraad worden toegevoegd. Een nieuw gezicht dus in het bestuur op het moment dat oude vertrouwde gezichten eruit verdwenen zullen zijn Afscheid werd namelijk ge- noemen van Annelies Sunderman en Gerard Boogmans, die als bestuurslid bedankten Voorzitter Geert Cloosterman me moreerde de geweldige inzet van het vertrekkende tweetal, dat vanaf de op richting bij de Jeugdraad betrokken was geweest. Gerard Boogmans - overigens niet ter vergadering aanwe zig - verrichtte gedurende een lange periode het secretariaatswerk, An nelies Sunderman had een niet onbe langrijk aandeel in het tot stand komen van de statuten. Zij ook was het, die steun en toeverlaat was als er kwesties De belangstelling voor de jaarlijkse „bloedslag" is te gering geworden. Mensen, doe er iets aan! Aan hulpverlening-oefeningen deed EHBO-Leusden altijd trouw mee. Hier enkele beelden van zo n oefening. vereniging besloten de donors door te sturen naar Amersfoort. Het afge lopen jaar heeft de vereniging er 200,- op toe moeten leggen. De vereniging vindt het erg jammer, maar de 80 leden, die niet eens alle maal ingeschakeld kunnen worden, kunnen niet alle 5000 Leusdenaren huis-aan-huis een bezoek brengen om hen te vragen zich als donor op te geven. Mocht blijken dat er toch vol doende belangstelling in Leusden bestaat, dan zal de EHBO weer pro beren de bloedplasmadag te organi seren, want het Rode Kruis heeft een grote behoefte aan donors. Zaterdag 14 oktober viert de EHBO zijn 25-jarig bestaan in de vorm van een receptie en een feestavond voor de leden. Burgemeester W.F. Rade makers zal tijdens het officiële ge deelte in ieder geval aanwezig zijn. Dr. Braun met zijn vrouw in 1954. De scooter heeft hij gekregen van zijn patiënten toen hij zijn 25-jarig jubileum als arts vierde. De leden van de EHBO hebben voor de geldinzameling gezorgd.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5