ZUIDERLINGEN" TONEN 1GEN WERKSTUKKEN Aktiegroep „Veilig Over" gaat verder! Veiligheid begint bij goede verkeerstekens Een Spaarpandbiljet groeit van f660,-naar f1.000,-. Irie nieuwe informatie- tands in bibliotheek BTB voorziet een moeilijke winter Boeiende lezing over vrouw van puberteit tot menopauze I[POSITIE IN WILLEM DE ZWIJGERSCHOOL <Pck Westland Utrecht Hypotheekbank Onze nieuwste spaarvorm geeft de volle rente. Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 12 OKTOBER 1978 EUSI •dtln el, aa >f dei idwei EUSDEN-Zaterdag 11 november dt In de openbare lagere school 't let, aan de Willem de Zwijgerlaan, de vierde maal In successie een idwerk- en handenar- jdtentoonstelllng gehouden, jjet aantal deelnemers aan deze N positie zal groter zijn dan ooit te ren. Waren er vorig jaar 18 bewo- rs van Leusden-Zuid die acte de jsence gaven, voor dit jaar hebben :h al 27 belangstellenden gemeld. )e tentoonstelling wordt ook nu weer houden met als oogmerk het ande enthousiast maken voor allerlei be lheden op kreatief terrein en het be- deren van het onderling kontakt. Riet de Gooijer, één van de mensen iter de schermen van de expositie: r wordt ons ..zuiderlingen" nogal ns verweten, dat we bewoners van een ..slaapdorp" zijn. Men moest eens weten, hoeveel kontakten er juist door die jaarlijkse expositie tot stand zijn ge komen. Er zijn zelfs cursussen uit voort gekomen die, helaas bij gebrek aan een goede ruimte, in huiskamers gegeven werden." Als aantrekkelijkheid van de komen de tentoonstelling noemt zij o m. de mogelijkheid om voor de feestdagen die in aantocht zijn cadeautjes te kopen. VERSCHILLENDE TECH NIEKEN Op de tentoonstelling zal men ook ditmaal weer kennis kunnen nemen var allerlei technieken, zoals weven, spin nen. borduren, haken, Egyptisch vlechten, werken op stramien, mac- ramé en emailleren Er zullen ook al lerlei met de hand gemaakte voorwer pen te zien zijn, zoals: keramiek, pop pen, sieraden van zilver, hout en kunst hars. tekeningen, houtgravures, schilderijen, wandkleden en gobelins. Voorts in het schoolgebouw Neder landse klederdrachten, knipwerk en merklappen. WIE HEEFT ER MERKLAP PEN? In verband met dat laatste: wie in het bezit is van een oude of een nieuwe merklap, en bereid is deze op de 11e november ten toon te stellen, wordt vriendelijk verzocht deze begin novem ber (voorzien van naam en adres) in te leveren bij mevrouw Van Dijk. Prins Mauritslaan 15, Leusden-zuid (tel. 40467). Wie zelf aan de tentoonstelling wil deelnemen kan kontakt opnemen met mevr. Boks, Amalia van Solmslaan 3, Leusden-Zuid (tel. 41135) of met mevr De Gooijer, Prinses Irenelaan 63, Leusden-Zuid (tel. 40921). In verband met de kleine ruimte waarover men de beschikking heeft, zal voorrang gegeven worden aan mensen uit Leusden-Zuid. USDEN - De volgende 3 peringen zijn deze week op de ids in de openbare bibliotheek wezig. rouwenraad. De vrouwenraad is orgaan waarin alle vrouwen- legingen in Leusden vertegen- irdigd zijn. De doelstellingen van federlandse vrouwenraad zijn: bewustwording van volledige ver- loordelijkheid van de vrouw in de enleving bevorderen, overigens nachtneming van het eigen ka- er en de zelfstandigheid van de jesloten organisaties, ril zij langs de volgende wegen be en. Voor iedereen de kans schepen of zijn mogelijkheden te ontplooi de gelijkheid tussen vrouw en man lie terreinen van de samenleving te irderen. Overheid, kerkelijke, poli- en andere maatschappelijke or- saties bewegen tot een beleid dat is gericht op de volledige deelna me van de vrouw in de samenleving. De praktische sociale hulpverlening be vorderen. De pijler. De pijler is een landelijke vereniging van Ouders van kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Het doel is het vertrekken van hulp en informaties vanaf het moment dat de moeilijkheden aan het daglicht treden tot aan het moment dat het kind zich een plaats heeft veroverd in de maat schappij. De pijler doet dat door: het scheppen van contacten tussen ouders om on derling ervaringen uit te wisselen. Het zo deskundig mogelijk samen optreden naar buiten en aandacht vragen voor de zorgen De wegwijzer zijn voor de ouders die de juiste weg niet vonden. Daartoe zijn er verspreid over het land, afdelingen opgericht. Die organi seren gespreksgroepen over de pro blemen van ouders met LOM-kind eren Verder geeft de pijler een kwartaalblad uit, brochures over het kind met de on zichtbare handicap. Zij dragen de pro blematiek uit via de pers en andere me dia en hebben contacten met de over heid zowel op landelijk provinciaal als op gemeentelijk niveau. Informatie: Afdeling Amersfoort en om geving: J. Kruidenier-Zevenhuizen, Koepellaan 8, Scherpenzeel, tel. 03497-1653. Stichting Rooms Katholieke jeugd- en jongerenwerk. Dit is het overkoepelend orgaan voor drie aangesloten verenigingen te weten Hobbyclub Hamersveld, Katholiek Meisjes Gilde en de Katholieke Plat telands Jongeren. Daarnaast organi seert de stichting zelf aktiviteiten die voor iedereen open staan en vult de aktiviteiten van de aangesloten vereni gingen op. Bovendien heeft de Stichting het beheer van het gebouw ,,De TH". Zij is de organisator van de hieronder genoemde aktiviteiten: danslessen, dansen, volksdansen, puzzeltochten en droppings, dauwtrappen, kaarten, bingo-avonden, kerstprogramma, fil mavonden, kinderspelmiddagen, car naval en nog veel meer. Informatie: G Th. v. d. Hengel, Ha- mersveldseweg 126 en H. J M. Bok- kers, Krakhorst 21, tel. 41916. USDEN-CENTRUM - De ver van de ABTB afdeling ;den op 4 oktober |l. in De Til voorgezeten door vice-voor- Jan de Groot. De vergadering is ee delen gesplitst, vóór de e bespreking van het win- ogramma, nè de pauze een 'dracht van de heer D. Kasper, Ijfsvoorlichter voor de rundvee- erij van de Rijkslandbouw llchtingsdienst. zijn openingswoord constateerde itter De Groot, dat de graan- en de igst van goede kwaliteit is ge- t. ondanks het feit, dat het te koud vochtig was. Gezien de bezuini- plannen van de regering overeen- tig „Bestek '81en de niet zo gun- geluiden die in Brussel worden ird. voorzag de voorzitter een llijke winter. EL EN ONTSPANNING jaarlijkse ontspanningsavond zal den worden op 30 november a.s. |jl in de eerste of tweede week van imber een forumavond zal worden d Men wil dan praten over o.a. idies, bedrijfsopvolging, stam- succèssie inzake vererving etc. 'oor wil men dan sociaal-voorlich- 'an Rooijen uitnodigen alsmede lotaris. id november/begin december wil een praatavond houden over de werpen: productie beheersing/ ligt de grens? Moet men naar 1-, 3-mans bedrijven? Hoe bereiken in goed rendement? Deze bijeen- it wordt belegd op aanraden van loofdbestuur. volgende algemene vergadering dan in december, In januari 1979 weer het schudjassenconcours iden. Eind januari, begin februari wil men een avond beleggen, bij dan iemand (men weet nog niet es wie) zal worden uitgenodigd, nde een zeer actueel onderwerp te indelen. In februari 1979 zullen vergaderingen worden gehouden, t de algemene vergadering en later maand de jaarvergadering. Voorts nen graag nog komen tot een ge navond met wethouder Van denberg en de heer Zager van het bouwschap. OOGSTDANKFEEST Belangstellenden werden gevraagd voor 't bijwonen van de vergadering van ,.De vrienden van Eemland" op 25 no vember a.s. waar 't onderwerp ..Milieu" centraal zal staan. Deze bijeenkomst zal plaatsvinden in 't Brandpunt in Baarn tussen 10.00 uur en 13.00 uur Het oogstdankfeest (het 17e) zal ook weer worden gehouden. Op 19 oktober a.s zullen de gaven hiervoor worden opgehaald Zoals elk jaar zullen de ga ven gaan naar de slotkloosters van de zusters van Cenakel te Soesterberg en Arce Pacé te Driebergen. RUNDVEEVOEDING Na de pauze kreeg de heer Kasper het woord en hij hield een interessante lezing over rundveevoeding, planning, ruwvoerteelt en ruwvoeronderzoek, al les onder het motto, dat ondanks de minder gunstige geluiden uit Brussel, de rundveehouderij een zo'n goed mo gelijk product moet blijven leveren. In verband hiermede achtte hij het dan ook belangrijk dat meer ruwvoer- onderzoeken worden gedaan. De kosten van zo'n onderzoek, 50,-, kunnen niet bezwaarlijk zijn, aldus de heer Kasper. Na zijn lezing was er gelegenheid tot het stellen van vragen. LEUSDEN - Maandag 9 oktober hield de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond Leusden-Centrum samen met de N.C.V.B. Leusden- Zuid een avond over het onderwerp „De hormonen van de vrouw van pu berteit tot menopauze". Uitgenodigd was ook de Katholieke Plattelands organisatie en de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen. Ook aanwezig waren mensen van de Unie voor Vrouwelijke Vrijwilligers en de Interkerkelijke Vrouwen Con tactgroep. Mevrouw Abbring, presidente van de N.C.V.B Leusden-Zuid. leidde de avond en heette iedereen hartelijk wel kom Na enkele psalmen en gebed, vertelde de arts mevrouw dr. E van de Weg uit Bilthoven zeer boeiend over het onderwerp van deze avond. Aan de or de kwamen zaken als hormonen, de pil, menstruatie etc. De hormonen. De hormonen wor den vanuit een kleine cel in de herse nen, door het hele lichaam gedirigeerd. Menstruatie. Op 12-jarige leeftijd ontstaat in het algemeen de menstrua tie. Soms vroeger of later. De leeftijd is meestal een erfelijkheidskwestie. De pil. Deze kan als voorbe hoedsmiddel gebruikt worden, maar wordt ook veel gebruikt wanneer de menstruatie zeer onregelmatig of wan neer de bloeding erg hevig is. De oestrogenenstoffen, die in de pil voor komen, kunnen ook wat bijwerkingen vertonen. Hormoonpreparaten. Wanneer iemand te lang wordt, kunnen er hor mooninjecties toegediend worden. Mevr. Van der Weg vertelde, dat zij al tijd de mensen voorlicht over wat er in hun lichaam gebeurt en wat de bijver schijnselen zijn, opdat de mensen dan zelf een beslissing kunnen nemen. Menopauze. Deze leeftijd is voor ie dereen verschillend. Vaak geven psy chische oorzaken de klachten. Mevr. Van der Weg vestigde de aandacht op het feit, dat wanneer je angst hebt, je altijd naar een dokter moet gaan. Vaak is het namelijk niets ernstigs en dan hoefje je er ook niet druk over te maken. Vleesboom. Pas wanneer men er last van krijgt, wordt er iets aan ge daan. Velen hebben jaren een vleesboom, maar leven er gelukkig bij, omdat zij het zelf niet weten. Tijdens het programma stelden veel vrouwen vragen. Het was een leerzame avond die afgesloten werd met een gebed en enkele psal men Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie De aktiegroep, bemand door on geruste Leusdense vrouwen en eni ge verontruste mannen, gaat de der de week van haar bestaan in. Welke aktiviteiten hebben wij tot nu toe ontplooid? De bordenaktie „Veilig Over Kalm Aan" gaat, voorlopig tot de herfstvakantie, verder, tel. 44285. Deze week worden stencils ver stuurd naar de ongeveer 100 mensen die op onze aktie gereageerd heb ben. In de stencils wordt gevraagd knelpunten op te schrijven die de verkeerstechnische omgeving be treffen inLeusden zoals: onover zichtelijke kruispunten, overbelaste wegen e.d. Tevens wordt gevraagd het hart te luchten t.a.v. de mentali teit van de weggebruiker. Deze week wordt ook een werk groep geformeerd, bestaande uit ver schillende deskundigen die hulp aan geboden hebben De werkgroep zal zich bezig houden met de verkeers veiligheid voor kinderen in Leusden. Alle raadsleden hebben inmiddels een brief ontvangen van de aktiegroep waarin wij onze doelstelling uiteen zet ten. Een veiliger Leusden voor het langzame verkeer. Op het moment dat u dit leest houdt de aktiegroep haar hand op. Want Ak- tievoeren kost geld Postzegels, sten cils, een te organiseren voorlichtings avond: RaBo Bank Leusden; banknr. 3359 30611 of op gito nr. 278135 van genoemde bank, t.n.v. Aktie Veilig Over - Porfier 4, Leusden-C. Ook een manier om uw steentje bij te dragen. Aan de hand van een deskundige hebben wij de afgelopen week een kleine excursie gemaakt langs Leusdens borden- en verkeerslichten bestand. Foto's en verslag hierover treft u hierbij aan Aktiegroep Veilig Over VERKEERVOORSCHRIF- TEN Jan kan verkeersborden van hier tot in de hemel zetten, als men er zich niet aan houdt heeft het allemaal weinig zin De wil om een verstandige en zorg vuldige weggebruiker te zijn moet van binnen uit komen. Dit neemt niet weg dat een zorgzame en zorgvuldige plaatsing van verkeersborden- en lich ten de weggebruiker hierin kan en moet helpen. Aan de hand van iemand die op het gebied van deze tekens heel deskundig is, maakten wij deze week een kleine excursie door Leusden Wij keken vnl. naar verkeersaanduidingen en lieten voorlopig alle onoverzichtelijkheid in kruispunten en wegen links liggen Aan de hand van deze kleine excursie vragen wij ons af of het plaatsen van verkeersborden niet wat zorgvuldiger kan. Verkeerd geplaatste verkeersaan duidingen werken een onzorgvuldig verkeersgebruik in de hand. En er zijn goede, duidelijke voorschrif ten hoe het wel moet. Kent de ge meente Leusden de ministeriële be schikking hierover dan niet6 Wij fotografeerden binnen een uur een tiental situaties waaruit wij hier een keus doen Belangstellenden kunnen de foto's inzien bij het corr. adres: Por fier 4, tel. 43345. KRUISPUNT GROENE ZOOM/NOORDERINSLAG De verkeerslichten van het fietspad lopen niet synchroon aan die van de auto rijbaan. Voor degebruikers van dit fietspad, staat het licht maar heel kort op groen. Het rode licht is er ter bescherming van fietsers en bromfietsers voor automobilisten die rechts af slaan. De automobilist die rechts afslaat moet zonder meer voorrang verlenen aan het recht doorgaande verkeer op de voorrangsweg. De haaietanden op de weg geven dit ook aan. Een licht dat vrijwel voortdurend op rood staat zonder dat er verkeer aankomt, werkt verkeersongehoorzaamheid in de hand. Als je als scholier eindeloos door rood reed, omdat het verkeerslicht weinig zinvol geplaatst werd, rijd je laterals automobilist ook makkelijker door rood. ASSCHATTERWEG De Asschatterweg. een weg met allure. Voor automobilisten. Lang. Recht. De bomen werken als coulissen die de er achter gelegen wijken aan het oog onttrekken. En het is een voorrangsweg. Voorrangswegen werken snel- heidsverhogend en trekken veel verkeer aan. Moeten al die voorrangswegen nu wel? Op deze foto wordt de plattegrond al aangekondigd. Afgaand op de ver keerstekens mag bij de plattegrond door de automobilisten niet gestopt worden. centrumweg/H AMERS VELDSE WEG Al staat het bord op z'n kop, hier wordt aangegeven het einde van de voorrangsweg. De normale reaktie hierop zou zijn: gas terug nemen. Wat weerhoudt de automobilist hiervan? Het verkeerslicht dat vrijwel altijd op groen staat. Even gas, dan halen we het nog net. Hier zou beter een tweekleurig verkeerslicht kunnen staan, dat na bediening van de drukknop eerst op geel en dan op rood springt. Als de voetganger aan de overkant is, gaat het licht weer uit. Licht dat voortdurend op groen staat werk snelheidsverhogend. Achter het groene licht ontwaart de automobilist het bord, dat aangeeft, dat hij een voorrangskruising nadert. Waarom dan eerst einde voorrangsweg? KLACHTEN OVER FIETSENDE JEUGD Ook deze week kwamen er bij de po litie weer klachten binnen over de bal dadige fietsende schooljeugd op het fietspad van de Arnhemseweg. De jeugd rijdt met te velen naast elkaar De jeugd rijdt te hard, en gebruikt het fiets pad als „sport en rekreatie" mogelijk heid. Misschien willen de ouders de kin deren op de gevaren voor passerende fietsers en bromfietsers wijzen! AANRIJDING Op de Arnhemseweg bij de Maanweg ter hoogte van het Politiebureau vond op dinsdag 3 oktober een aanrijding plaats tussen een auto en een brom fiets Automobilist J. F. L. uit Leusden, ko mend uit de richting Woudenberg, wilde rechtsaf de Maanweg opslaan, en lette daarbij niet op de over het fietspad aan komende bromfietser C. van B uit Leusden. De bromfietser kwam ten val. Er ontstond uitsluitend lichte schade aan beide vervoermiddelen. AANRIJDING OP FIETSPAD Vrijdag 6 oktober vond op het fiets pad van de Arnhemseweg bij de Tre- kerweg een aanrijding plaats tussen een bromfietser en een fietser De heer M. S. uit Leusden reed op zijn bromfiets in de richting van Amers foort. De heer B. P. uit Woudenberg reed per fiets op hetzelfde fietspad. De heer P werd ingehaald door de heer S op het moment dat er een tegenligger aankwam. Beiden kwamen ten val. Er ontstonden lichte verwondingen, en er ontstond lichte schade aan beide ver voermiddelen. VERLOREN Twee rijbewijzen, twee paspoorten, twee betaalpassen en girochèques; bruinsleuteletui met drie sleutels van auto en huis. sleutelbos met 6 sleutels, gele kinderfiets; sleutelhanger met 4 sleutels, bos met 8 9 sleutels; twee lipssleutels aan elastiekje, twee sleutels, lichtbruine grote schoudertas met inhoud, onder andere portemonee met betaalpas. WEGGELOPEN Siamese kat, rode tijger kat; zwarte grijze poes; Ierse setter, reu; lapjeskat met vlooienbandje. GEVONDEN Groene pukkel met sportkleren; sleutels; bruine leren portemonnee met inhoud; zilveren armbandje met naam plaatje; kinderfietsje met roodwit bakje Inlichtingen krijgt u bij de Rijkspolitie Leusden zuid, Arnhemseweg-Oude Rijksweg, telefoon 44444 AUTOSPIEGEL VERNIELD Ten nadele van de heer J. B. uit Leusden werd op vnjdag 6 oktober de spiegel van zijn auto vernield. DIEFSTAL UIT AUTO Zaterdag 7 oktober vond in De Treek een diefstal uit een auto plaats ten na dele van de heer N. van der B, uit Rot terdam werd uit zijn in Den Treek ge parkeerd staande auto een tas met in houd ontvreemd. RUIT INGEGOOID Een ruit van de basisschool „De Bongerd" aan de Asschatterweg hoek Middenweg werd op zaterdag 7 oktober ingegooid. De daders werden niet door de politie aangetroffen Als u over vijf jaar een Spaar pandbiljet aan toonder op de balie van de Westland/Utrecht Hypotheekbank legt, dan ontvangt u f 1.000,-. Dat is het vaste bedrag wat een Spaarpandbiljet waard is. Wat u voor het biljet betaalt is afhankelijk van de rentestand. Bij de huidige rentevoet van 8,0% is het aankoopbedrag f 660,-. (Door afronding op f 5,- naar beneden wordt het effectief rendement 8,67"/»). Wilt u meer weten? Uw finan cieel adviseur kan u er volledig over informeren. Amersfoort. Stadsring 20. 033-16344

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7