,Het was zo medelevend lat ik bijna huilen moest" KINDERBOEKENWEEK VAN START GEGAAN chooljeugd deelt alternatieve Griffels uit ZIJ WONNEN GOUDEN GRIFFELS EN PENSELEN DONDERDAG 12 OKTOBER 1978 9 LEUSDEN - Gisteren is de Kinderboekenweek van start gegaan. Officieel in Groningen, waar de uitreiking plaats had van de Gouden en Zilveren Griffels en van de Gouden Penselen, onderscheidingen, die ieder jaar opnieuw succesvolle auteurs en illustratoren ten deel vallen; minder officieel in de openbare bibliotheek aan de Hamersveldseweg waar de plantsoenendienst twee bomen heeft neergezet waaraan bezoekertjes blaadjes kunnen hangen met daarop hun mening over boeken. Volgende week dinsdag, woensdag en vrijdag kan er nog aan een wandkleed worden gewerkt, dat als het af is in de bibliotheek zal worden opgehangen. De voorstelling op dat wandkleed zal betrekking moeten hebben op het leven in de stad en het leven op het platteland Twee levens", waartussen het verschil hoe langer hoe geringer is geworden, al wil, volgens de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Neder landse Boek (zeg maar CCPNB), menig boek de jonge lezertjes het tegendeel doen geloven Kinderboekenweek. Een lange week overigens, want zij duurt maar liefst elf dagen. Elf dagen, door de CCPNB in het teken van het thema ,,Stad en Land" gezet om af te rekenen met misplaatste romantiek, en om vooroordelen in de opvattingen van kinderen te doorbre ken Op uitnodiging van de CCPNB gaf Gertie Evenhuis er een eerste aanzet toe. Ze schreef het boekje ,,De tram is geel, het gras is groen", waarin zij verhaalt over kinderen uit Amsterdam en Zeeuws-Vlaanderen, die in eikaars woonplaatsen komen. Al gauw ontdekken ze, dat wat altijd gezeg en geschreven wordt over steden en dorpen heus niet altijd waar is. De kinderen uit de stad komen in het boek van Gertie Evenhuis nergens een boer tegen die op een krukje met één poot onder de koeien zit; de kinderen van het platteland maken in de grote stad niet één keer een steekpartij mee. ,,De tram is geel, het gras is groen" is tijdens de Kinderboekenweek bij aankoop van een jeugd- of kinderboek voor drie gulden bij de boekhandelaren verkrijgbaar. Die boekhandelaren verstrekken in het kader van de Kinderboekenweek gratis exempla ren van ,,De Boekenmolen", een blad dat informatie geeft over nieuwe jeugd- en kinderboe ken. De bibliotheek aan de Hamersveldseweg heeft tijdens de Kinderboekenweek de bekroon de boeken van dit jaar ter inzage liggen. Kinderboekenweek. Ook in Leusden gaat 'ie bepaald niet onopgemerkt voorbij or Bob Braakman) EUSDEN - Even onlosmakelijk de naam Vroom aan die van me- r Dreesman is gekoppeld, zit de ronlng van het beste jeugd- en derboek vast aan de Jaarlijkse derboekweek. Ook dit jaar brak |i dus weer een deskundige jury 1hoofd over wat nu als beste boek ■I te merken. Strenge maatstaven aden daarbij aangelegd. Het jury- lort spreekt van „literaire crite- en van „psychologlsche/peda- Ische elementen", a heel vaak gewik en geweeg zag lijst met namen het levenslicht, lenaan die lijst de namen van schrijfsters Miep Diekmann en Pelgrom. Als echter niet die jury, ir Leusdense Astrid Oudshoorn het laatste woord te zeggen had ge had, was de Gouden Griffel noch bij Miep, noch bij Els beland. Astrid, leerlinge van de Rossenbergschool, kiest namelijk voor „Het rode huis in de bossen" en heeft daarom aan Aja Strik, de schrijfster van het verhaal over Annemiek die een bezoek aan de schooldokter moet brengen, de Gouden Griffel toegekend. Waarom? Astrid: „Omdat het soms een stukje eng is, en soms ook niet". Zoveel hoofden, zoveel zinnen. Daarom dus niet alleen Aja naar haar mening gevraagd. Ook schoolgenoot jes van haar werden in de gelegenheid gesteld om.alternatieve" Griffels toe te kennen. Op naar de Rossenberg der halve, de r.k. basisschool aan de Ro- zengaarde in klas 3 ontmoeten we Marinka Bos boom, die haar hart verpand heeft aan „De avonturen van lodewijk". Haar motivatie: „Ik vond het zo leuk omdat Lodewijk in Australië woonde". Ze ver telt, dat een Lodewijk een hond is, die door zijn baasje en vrouwtje werd mee genomen naar Holland. De reis had plaats per boot. Marinka: „Lodewijk vond het maar saai op die boot. Maar toen hoorde hij: waf,waf, waf. En toen zag hij een andere hond. En even later mochten ze op het dek en speelden nog fijn met elkaar tot ze in Holland kwa men". Ook Marjolein Schimmel zoekt het een beetje op het water. Zij kiest „De kleine kapitein" dat zij „fijn en leuk en spannend" vond, terwijl klasgenoot Paul Michielsen op zijn beurt weer erg genoot van „Rik en Mik", die samen een waterfiets maakten. Met het vaar tuig belandden ze in het riet Tenslotte werden ze door twee meisjes uit deze benarde positie bevrijd Paul: „En toen mochten ze in de molen en een man vertelde allemaal precies hoe het werkte en zo liep alles nog goed af Eind goed. al goed, ook in „De ple zierige meneer Vos", door Bas Wilke als dè uitgave van het jaar bestempeld. Genoten had hij van de avonturen van de vos die stiekem kippetjes ging stelen en door boeren onder schot genomen werd. GOED OM TE ROVEN Astrid van Dijk, die al in de vierde zit, „TOT HET MIDDEN VAN DE WERELD" Diekmann 's pelgrom beveelt de uitgave ,,Arm en rijk" uit de reeks Informatie junior aan. „Ik vind het boek erg leerzaam en dat je niet zo hebberig moet zijn en ook tevreden moet zijn. Wij hebben vaak een dikke buik omdat we teveel gegeten hebben, maar in arme landen hebben ze een dikke buik van de honger". Ja, en waarom gaat de Gouden Grif fel namens Tonnie van Eijden naar de schrijver van de boeken over Pim Pan doer? Tonnie: ,,Het is mijn favoriete boek. Ik lees het elke dag". Uit de doe ken wordt gedaan dat Pim Pandoer een schurk is, en dat hij, als hij gaat roven, immer gebruik maakt van zijn am fibiewagen Tonnie: Dat is een wagen die kan rijden op de weg en in het water. Dus zo'n wagen is goed om te roven". INBREKEN EN ZO Eensgezind brengen Mare Tolboom, Coert van de Berg en Wendy Bosboom hun stem uit op Pinkeltje. Klasgenoot Tommie Vermeulen is echter niet van zijn stuk te brengen en „zweert" bij Kuifje. Bij „Kuifje en het geheim van de Eenhoorn" vooral: „Dat is erg span nend, want het gaat over inbreken en zo". Edwin de Wilde noemt Pietje Puk als je-van-het onder de boeken. Pietje is de postbode van Keteldorp en als we Edwin over hem horen vertellen, heeft Pietje het wel heel erg getroffen met de landarts zijner keuze „Hij durfde niet in de stoel te zitten. De tandarts zei: niet zo aanstellen Pietje Puk. Ik heb een nieuw filmtoestel gekocht. Jij mag het toestel hebben" vakantie voor Juultje" Annet: „Juultje boeken zijn leuke boeken omdat het vrolijke boeken zijn. Toch was één stukje uit het boek niet vrolijk. Dat was: ze zouden eerst op vakantie gaan naar Engeland. Maar opeens lag een oom van Juultje in het ziekenhuis" En Edwin uit de vijfde?. Die blijft het houden op boeken van de Kameleon. „OMDAT HET EEN KLEIN MANNETJE IS" Aangekomen in klas zes laat Jessica Heidendahl weten „Oliver Twist" een „machtig" boek te vinden. Daarom, wat haar betreft, een Griffel - zij het dan posthuum - aan Charles Dickens. Jes sica: „Dickens is in Londen geboren en heeft ook veel armoede geleden, net als Oliver", Heel openhartig is Brigitte Goedhart „Mijn bovenkamer", zegt ze, „wil alleen verhalen lezen, die onmogelijk zijn. Dus als ik verhalen lees die vervelend zijn, dan lees ik eigenlijk helemaal niet. Maar de verhalen van Wipneus lees ik met plezier Het gaat over kaboutertjes. Het klinkt kinderlijk, maar het zat vol avon turen, fantasieën en het was span nend". Het „leukste boek dat ik ooit heb gelezen" schrijft Jannie van Opijnen in haar „juryrapport" over het boek van Wiplala. Ze leende het van een meisje bij haar in de klas en herinnert zich, dat de juffrouw van de tweede klas het jaren geleden voorlas: „Maar niet helemaal tot aan het eind". De Wiplala-verhalen spreken Janine aan „omdat Wiplala zoveel grappige verhalen meemaakt omdat het een klein mannetje is." Tot haar lievelingsboeken rekent Esther Pierik „De vijf detectives" en „Minoes". Wat dat laatste boek betreft: „Ik vond het leuk omdat er veel fantasie in zat" Andere „best-sellers" in de hoogste klas van de Rossenbergschool zijn: de serie van de Hardy's (Jan-Piet Nelissen), Alleen op de wereld (Elly Tolboom: „Ik vind het het beste, omdat het soms zo medelevend was dat ik er bijna van ging huilen"), Hier komt de ponyclub (Marit Thomas) en Levende bezems (Karin Kuilboer) TRANEN De argumentatie van Karin Kuilboer om Levende bezems als het lievelingsboek te bestempelen Is te mooi om onvermeld te laten. Daar om, ter afronding, het woord aan haar: „Ik vindt dit boek leuk omdat het zo boelend en zo vreselijk mooi Is. Bljvoorbeels als Alfredo dood gaat, staat er in het boek: Ze moch ten allen een handvol aarde op de kist gooien. Nou, bij zulke stukken leef Ik zo mee, dat de tranen dan over mijn wangen rollen". Brigitte de Gier (klas 5): „Ik heb veel boeken gelezen, maar de leukste zijn „De dolle tweeling" of „Pitty-boeken". Die gaan allemaal over kostscholen. Het zijn geen enge boeken of griezelig of zo, maar span nende boeken en avontuurlijk. De dolle tweeling dat zijn twee meisjes. Het ene meisje heet Patricia, het an dere Ann. Ze moeten naar een kost school, maar ze willen eerst niet". Vanwege de spanning kiest Moni que Verhoef het boek Snuf de hond, geschreven door Piet Prins. Moni que: „De hoofdrolspelers zijn Snuf en zijn baasje Tom en zijn vrienden. Ze gaan logeren bij de boer". Harry-Jan plaatst ,,De baron van Münchhausen" bovenaan de lijst. Hij laat weten: ,,Het gaat over drie mensen die tot het midden van de wereld gaan Ze moeten ook over een zee waar alle maal monsters in zitten en dan vallen ze weer flauw". Ter geruststelling: ,,Het liep wel allemaal goed af". De complimenten van Annet Herder voor de schrijfster Anneke Bloemen, in het bijzonder dan voor haar boek ..Toch Voor de leeftijd 9 tot 13 jaar: Betsy Byars - De dag van de Geitenman - Kosmos (vertaling Charlotte van Geldert); Rumer Godden - De Diddakoi - Hollandia (vertaling H. C. E. de Wit- Boonacker). Voor de leeftijd van 13 en ouder: Fredenca de Cesco - De gouden da ken van Lhasa - Leopold (vertaling Lidi Luursema); Helen Griffiths - Het heksenkind - Westfriesland (vertaling M. Slagt- Prins); Mollie Hunter - Een toren tegen de Romeinen - Holland (vertaling En- gelien Boeser). Gouden Penselen: The Tjong Khing voor zijn tekenin gen in Wiele wiele stap van Miep Diekman (Querido); Jan Marinus Verburg voor zijn teke ningen in Tom Tippelaar van Annie M. G. Schmidt (Querido). Ter gelegenheid van de Kin derboekenweek zijn ook dit jaar weer prijzen toegekend aan schrijvers en illustratoren. De prijzen gingen naar: Gouden Griffel, voorde leeftijd tot 6 jaar: Miep Diemann - Wiele wiele stap - Querido. Voor de leeftijd 9 tot 13 jaar: Els Pelgrom - De kinderen van het Achtste Woud - Kosmos. Zilveren Griffels, voor de leeftijd tot 6 jaar: Margaret Mahy - Ze lopen gewoon met me mee - Lemniscaat (vertaling L. M. Niskos); Jenny Wagner - Borre en de nacht zwarte kat - Lemniscaat (vertaling L. M. Niskos). Voor de leeftijd 6 tot 9 jaar: Cora Annet - Hoe de heks ezeltje Alf te pakken kreeg - Lotus (vertaling Margreet Bruijn). The Tjong Khing

Leusder Krant | 1978 | | pagina 9