\KG De Ploegh richt zich op gehele regio „Ik werk het liefst met m'n handen" ENEESKRACHTIGE PLANTEN NDERWERP VAN LEZING Informatie over assertiviteits training delimit*in zijn werk zr. m. g. j. van bremen: IEDERE VEERTIEN DAGEN EXPOSITIES IN EIGEN GALERIE DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 11 Tegenwoordig doen ze er langer over Wanneer je in de wijk wil, kun je naar de H.B.O.V. en dan krijg je meteen alle vakken die er nodig zijn voor de wijkverpleging, maar ook meteen voor het ziekenhuis, de jeugdgezondheidszorg en de zwak zinnigenzorg Ik kan wel met mijn A-diploma in het ziekenhuis gaan werken, maar moeilijker wordt het in de zwakzinnigenzorg Wel hebben wij lessen in de zwakzinnigenzorg gekregen. De laatste groep waar wij mee te maken hebben zijn de bejaarden. De bejaarden wonen meestal in een bejaardenhuisje op een pleintje of een hofje en het leuke ervan is dat ze meestal bij elkaar buiten op een bankje zitten. Je maakt een praatje en dan merk je vanzelf of er iets nodig is, bijvoorbeeld bejaardenhulp of informatie over de voeding. Met bejaarden werken is erg fijn, hebben ze je hulp nodig in de vorm van ver plegen, dan kom je helpen. Ik werk het liefst met mijn handen, maar je legt meer kontakten in het preventieve werk. Het consulta tiebureau hoort dan wel bij het pre ventieve werk, maar daar kun je ook je handen laten wapperen. Verder heb je ook nog de bij- scholingscursussen, laatst was er bijvoorbeeld een immunoloog. erg interessant. Een kinderarts of inter nist komt ook wel eens een onder werp bespreken Dat hou je dan al lemaal bij en het frist je geheugen weer eens op. De werkbespreking met de wijk verpleegsters onder elkaar is ook heel leerzaam en verder zitten alle welzijnswerkers van Leusden in een welzijnsberaad een maal per maand. Vanuit het welzijnsberaad is er een soort platvorm waar een kin derverzorgster, maatschappelijk werker, een arts, een pastoor, kort om van iedere groep een persoon in zit. In het platvorm worden proble men besproken op een zeer fijne manier, die vanuit verschillende oogpunten worden bekeken. Trieste gevallen zoals het overlij den van een gezinslid proberen wij als wijkverpleegsters te begeleiden Gelukkig zijn er ook veel leuke din gen en die onthoudt je vaak het langst, bijvoorbeeld wanneer ik naar een kleuterschool ga en de hele klas aan mijn arm hangt, die roept: ,,Dat is mijn zuster". Het kontakt met de huisartsen vind ik zeer goed. Als je ergens mee zit bel je dé huisarts even. Je kent de huisartsen erg goed omdat je samen op het consultatiebureau werkt. Dit in tegenstelling tot de grote steden, daar wordt het op een andere ma nier geregeld. De wijkverpleegster heeft dan wel kontakt met het gezin, maar houdt zich niet bezig met het consultatiebureau. Wat Ik zelf erg leuk vind is dat de kinderen je zien als iemand die komt koffiedrinken. Ze hebben niet in de gaten dat je voor een bepaald doel komt Ook vragen kinderen wel aan mij of ze een zusje of een broertje kunnen krijgen en ik heb het zelfs meegemaakt, dat ik uit mijn auto stapte en er een kind naar me toe rende waar ik niet op voorbereid was Samen vallen we op de grond. Het liep gelukkig goed af en we heb ben ontzettend gelachen. Wanneer ik daar nog wel eens kom, zegt de moeder van dat kindje altijd: „Spring maar niet bovenop de zuster hoor!" Tea Middelkoop-van Maanen. USDEN - Woensdag 11 oktober 1 de Interkerkelijke Vrouwen tektgroep een avond over Ho- Pathie en phytotherapie. Uitge- gd was een deskundige van het ratorium Biohorma in Elburg. 'eopathie is de natuurgenees wijze waarbij stoffen die in zware do ses verschijnselen veroorzaken die overeenkomen met ziektesympto men. Sterk verdund zullen deze stoffen het lichaam prikkelen de ziekte te overwinnen. Phytotherapie (python plant) is op moderne leest geschoeide toepassing van geneeskrachtige planten. Dr. Vo gel, de bekende Homeopaatdie een van de grootste voorstanders in Nederland is. is opgegroeid op het platteland. Van jongsaf aan werd hij door vader en grootmoeder bekend gemaakt met ge neeskrachtige planten. Later deed hij langdurige en uitgebreide onderzoe kingen bij natuurvolken. In eerste instantie was Nederland niet zo gelukkig met de natuurgenees kunde, dit in tegenstelling tot het buitenland, maar de tijd dat de reform- huizen in trek kwamen en men ..terug naar de natuur" wilde heeft dr. Vogel ook van kunnen profiteren Het laboratorium Biohorma kweekt de planten zeif of importeert ze op een dusdanige manier, dat ze zelfs binnen 48 uur na het plukken ervan al verwerkt kunnen worden. Tijdens die bijeenkomst kwam duide lijk naar voren, dat je bij een kwaal eerst de psychische moeilijkheden moest oplossen om tot een echte genezing te komen. Veel mensen slikken liever een pilletje dan dat ze bij de dokter komen praten De geneesmiddelen zijn bij de drogist te verkrijgen, maar enkele al leen op recept Het kan wel eens even duren voor de medicijnen aanwezig zijn bij apotheek of drogist, omdat zelfs het laboratorium het wel eens niet in voor raad heeft en het dan in het buitenland moet aanvragen LEUSDEN - Maandag 23 oktober zullen twee vrouwen In het Vrouwencafé Leusden informatie geven over de assertrixteitstraining, die de Maatschappelijke Dienstver lening Eemland organiseert. De training is erop gericht vrouwen te leren beter op te komen voor zichzelf. Het café is vanaf 20 00 uur open Inlich tingen bij Ada v d. Vlist, tel. 42214 LEUSDEN - Zuster M. G. J. van Bremen werkt als wijkzuster in .eusden en vertelt over haar be- oep. ,Het werk bestaat uit de curitieve jzondheidszorg, (curitief wil [eggen: verplegen, verbinden, iasbeurten en injecties geven). |k noem het altijd: „met de han- len wapperen". Via de huisarts, de specialist of iet ziekenhuis wordt er een beroep je gedaan en dan ga je erheen de mensen te helpen le preventieve gezondheidszorg [preventief is het voorkomen van n ziekte of probleem) begint bij de :uigeling en eindigt bij de bejaarden. De zuigeling. Als die geboren lordt ga je er heen om kennis te laken en de bekende P.K.U.-injec- te geven wanneer dat nog niet is idaan en dan maak je meteen een [ijst op voor het consultatiebureau /aar de mensen naar toe kunnen laan voor het algehele onderzoek in de voeding van de zuigeling (Vanneer je bij zo n huisgezin bent iserveer je meteen het gezin. Kan le moeder het aan? Is er gezins- lulp? Meestal komen ze er zelf mee de proppen. Wij nemen dan tontakt op met de hoofdleidster van Ie gezinshulp of eventueel met de laatschappelijk werkster. Peuter- en kleuterzorg. De luters en kleuters probeer je in Ier geval persoonlijk op te roepen, lan zie je kleuter weer eens. Je laakt een afspraak voor het con- iltatiebureau en vraagt meteen loe het gaat Er zijn soms meer :leuters dan dat je persoonlijk kan inaderen, dan moet je het helaas telefonisch doen. Op het bureau lorden de kinderen gewogen en imeten en geobserveerd en de underarts onderzoekt de kinderen te de bureautijden heb je een ge- iprek met de arts en dan maak je eventueel een huisbezoek wanneer dat nodig is. De peuter of kleuter blijft tot 5 a 5'/: jaar onder controle, daarna gaan ze naar de schoolarts en is er een schoolverpleegster, maar dan blijf je toch soms in het gezin, wanneer er moeilijkheden zijn, of als er bijvoorbeeld een invali dekind is. Je bent dan een advise rend figuur Ook het signaleren van gevallen is erg belangrijk, want daar kun je de meeste problemen me oplossen. Adolescenten hebben we eigen lijk weinig, alleen in die zin van een beroep kiezen in de gezondheids zorg. Dan vragen ze dat vaak aan mij. De opleiding in mijn tijd moest met een in het ziekenhuis gebeuren. Eerst drie maanden pre-klinische opleiding om je speld te halen en dan kon je verder leren voor ver pleegster. Na driejaar in het zieken huis te werken en de lessen te vol gen had je alleen nog maar het witte kruis. Bijna iedereen haalde daarna ,de ooievaar" (diploma voor kraam verpleegster) want daar kon je weer verder mee ..De ooievaar" halen duurde 9 maanden. Een stapje ver der is de kinderaantekening, dat duurde een jaar. Daarna de wijkop- leiding die je in verschillende steden kon doen een jaar lang, dit bestond uit theorie, drie maanden stage, in mijn geval een maand bij een schoolarts, een maand bij een wijk verpleegster en een maand bij het consultatiebureau voor tuberculose Na de praktijk ging je weer terug voor theorie. Bij elkaar duurde het voor mij zo'n 5'/2 jaar wat in die tijd het minimum was. Het is een ont zettend leuke tijd voor mij geweest ivan Ploeghlid Hans Rombouts uit Leusden. iUSDEN/HOEVELAKEN - De rsfoortse Kunstenaarsvereni- De Ploegh vraagt terecht in sden en Hoevelaken aandacht rhaar aktiviteiten. Verschillende sdense en Hoevelakense kun- laars zijn lid van deze kun- laarsgroep, en eksposeren op ïtte tijden in Amersfoort. iel mensen in Leusden en Hoeve- i weten niet waar zij het A K G. ghhuis, de eigen galerie van de niging, kunnen vinden. Deze be- zich in de Muurhuizen 159, niet ver de Kamperbinnenpoort. Als u het itje naast C A in de Langestraat in jt, vindt u op enkele meters afstand uw rechterhand het A K G. [ghhuis. waarvan u de voorgevel op pto ziet. Twee grijze paaltjes, ver- [digd door Piet de Haan. markeren alene fEE VERENIGINGEN RENIGD "ee kunstenaarsverenigingen 'en het Amersfoorts Kunstenaars ootschap De Ploegh. Het Amers- s Kunstenaars Genootschap is het oudste gezelschap. Deze vereniging heeft zeer prominente leden, die niet alleen in de regio maar ook landelijk bekendheid genieten. Vele beelden in Amersfoort zijn door hen vervaardigd, zoals bijvoorbeeld de liggende vrouw aan de Stadsring voor Amicitia door J. van Luyn, en de slak bij Akzo Chemie aan de Stationsstraat van Th van de Vathorst. De Ploegh is een groep, die is ont staan in de oorlogsjaren, toen ver schillende Amersfoortse kunstenaars elkaar hun werken ter beoordeling voor legden ZO'N 70 LEDEN Het A.K.G. Ploegh heeft zo'n 70 le den, die vele kunstuitingen en stromin gen vertegenwoordigen. De schilders, akwarellisten, tekenaars en grafici zijn het best in de vereniging vertegen woordigd Er zijn ook enkele weefsters, keramisten en fotografen lid van het A.K.G De Ploegh. Het A K G. De Ploegh zou het bijzonder op prijs stellen, als de gelederen zouden kunnen wor den aangevuld met een aantal edel smeden en beeldhouwers uit Amers foort en de regio LID WORDEN Hoe kunt u lid worden van het A.K G. De Ploegh? U kunt zich melden als as pirant-lid, en uw werk wordt beoordeeld door een ballotage-commissie De be doeling is dat meer kunstenaars uit de regio, uit Leusden en Hoevelaken, lid worden van het A.K.G. De Ploegh. op dat ook het publiek uit deze gemeenten regelmatig het A.K.G. Ploeghhuis gaat bezoeken Totnutoe waren er veel mensen lid van het A.K G De Ploegh, die naar heinde en ver gaan wonen, en wier betrokkenheid tot de vereniging op den duur toch zéér gering is geworden. WEEKENDEXPOSITIES Het A.K.G. De Ploegh organiseert iedere veertien dagen weekend tentoonstellingen in zijn galerie aan de Muurhuizen 159. Op de vrijdagavonden van 19.00 tot 22.00 uur, de zaterdagen van 11.00 tot 17 00 uur en de zondagen van 14.00 tot 17.00 uur. is het A.K.G. Ploeghhuis daartoe geopend voor het publiek. De tentoonstellingen zijn meest éenmanseksposities, maar het komt ook wel voor, dat een aantal kun stenaars gezamenlijk eksposeert. Er worden ook groepstentoonstellin gen georganiseerd in De Zonnehof, en buiten Amersfoort Momenteel ek sposeert het A.K/G De Ploegh in Ber gen. Verscheidene leden eksposeren regelmatig in Hagen, Duitsland. Vol gend jaar gaat men eksposeren in Bel gië. Voorts ligt het in de bedoeling, dat kleine groepjes van kunstenaars met gelijke uitingsvormen geformeerd zul len worden, zodat men sneller in de ei gen galerie en elders in Nederland kan inspringen op de mogelijkheden, die zich voordoen. GEEN HOGE DREMPEL Een gewone galerie heeft voor veel mensen nog altijd een hoge drempel. Het A.K.G. Ploeghhuis kunt u zó binnen lopen, als u met uw gezin boodschap pen in de binnenstad doet. De kun stenaars zijn zelf aanwezig bij alle ten toonstellingen. en u kunt met hen pra ten en uw vragen stellen. Sommiqe kunstenaars vertellen graag. Anderen moet u aanschieten, en dan zijn ook zij best bereid om over hun werk te vertel len. PRIJSNIVEAU Het prijsniveau van het werk, dat in het A.K.G. Ploeghhuis wordt geèkspo- seerd, is voor veel mensen geschikt. Vaak is er werk te koop voor zeer rede lijke bedragen Natuurlijk worden er ook wel eens hogere prijzen gevraagd. De ze gelden meestentijds kunstwerken, bestemd voor musea, bedrijven, ziekenhuizen Niet alleen partkulieren kopen kunst. Meer en meer gaat de overheid ziekenhuizen en andere in stellingen. er gelukkig toe over om kunst aan te kopen om er hun wanden en vertrekken mee te verlevendigen GEEN SUPERGALERIE Waar slaat het A.K.G Ploeghhuis in het totale gebeuren'' Het AKG Ploeghhuis pretendeert niet een super galerie te zijn. Vele van de kunstenaars, die lid zijn. zi|n geen fulltime kun stenaar Er zijn veel teken- en hand vaardigheidsleraren lid van het A.K.G. De Ploegh Voor een bepaald niveau wordt uiteraard zo veel mogelijk zorg gedragen. De leiding van de galerie is in han den van Ellen Heilijgers. Esdoornhof 30 te Leusdencentrum. telefoon 42879. Voorzitter van het AK.G. De Ploegh is Jan Willem Reineke. Soembastraat 15. telefoon 10260. Het Ploeghhuis aan de Muurhuizen Een partikulier, die kunst voor een voor zijn budget te hoog bedrag wil aankopen, kan altijd met het A.K.G. Ploeghlid in overleg treden voor ter mijnbetaling De meeste kunstenaars, die zien dat iemand een bepaald werk van hen erg graag wil hebben, zijn best bereid om tot een bijzondere financiéle regeling te komen. Aarzelt u beslist niet om daarnaar te vragen, als dat noodza kelijk voor u is. DONATEURS Behalve met uw bezoek en uw eventuele aankopen kunt u het A.K.G. De Ploegh steunen door do nateur van de vereniging te worden. U kunt u opgeven bij het secreta riaat: Nora Schadee, Prinses Mar grietlaan 23. Vorig jaar kregen alle donateurs een klein kunstwerk ten geschenke.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 11