Toekomst van het Eemlandverkeer beïnvloedt gemeente- plannen sterk Weer winst voor waterpolo-Haaien TWEEDE LEUSDENSE WATERP0L0-L00P HOGER OP VERSLOEG ANTILOPEN Verkeersstudie benadrukt Nijkerkse aansluiting op A28 KLAVERJASCLUB LEUSDEN TROEF WEDSTRIJD OP BINNENBAAN ONS GENOEGEN Badminton- winst op Badge Leusder Krant - regio DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 15 „De konkurrentie zegt, dat on ze auto nogal gevoelig is voor zijwind." ,,Zo, dan weet ik zeker, dat je niet uitgaat." AMERSFOORT - Een vierbaansweg van Amers foort naar Utrecht (door trekking van de A28) zal in de toekomst voldoende zijn om het te verwachten ver keer op te vangen. Een deel van het verkeer op de A28 wordt opgevangen als de A27 naar de A6 in de Zuide lijke IJsselmeerpolders wordt doorgetrokken. De Birkstraat tussen Amers foort en Soest geeft, als er niets aan deze route ge beurt, problemen. Verdub beling van de rijbaan geeft hiervoor een oplossing. Het drukstbereden gedeelte van de Bunschoterstraat, even ten zuiden van de A1 levert eveneens problemen op. Als er een tweede aan sluiting op de A1 komt van uit Amersfoort-Noord zijn wijzigingen niet nodig, maar dan moeten er voor het plaatselijke verkeer wel alternatieven zijn. Dit zijn enkele aanwijzigingen die de Verkeers- en Vervoersstudlen 1978 van het Samenwerkingsorgaan Eemland heeft opgeleverd. Deze studie, die bijna een kwart miljoen gulden heeft gekost, is uitgevoerd door provinciale waterstaat van Utrecht en Gelderland, verschillende diensten van Rijkswaterstaat en Eemland zelf. Het is 'n uitvloeisel van n totale structuurstudie van Eem land en zal een belangrijke Invloed hebben op de verkeersontwikkelin- gen in de regio. Burgemeester A. Vermeer van Amersfoort zei bij de aanbieding van het rapport, er niet aan te twijfelen dat de betrokken ge meenten zich bij het bepalen van hun verkeersbeleid aan de aanbevelin gen in het rappei't zullerr^rouderr Eemlanrj kan (leze weliswaar niet dwingend opleggen, maar de be trokken gemeenten hebben veel werk besteed aandetotstandkomlng van het rapport, zijn vertegenwoor digd in het structuurbeleid en er is, aldus burgemeester Vermeer, die te vens voorzitter is van het Samen werkingsorgaan, veel goodwill ge weest tijdens de werkzaamheden. In betrokken gemeenten worden ook apart behandeld in het rapport AMERSFOORT Als eerste is daar Amersfoort, als centrum-gemeente van de regio Eemland, het belangrijkste gebied voor het onderzoek en landelijk van betekenis door de ligging bij klaver blad Hoevelaken en aan het knoop punt van spoorwegen. De functie van Amersfoort voor zowel het lan delijke als het regionale verkeer zal In de toekomst nog veel belangrijker worden. Zo zal bijvoorbeeld het per sonenautoverkeer tussen Amers foort en Leusden tot 1990 groeien van 9900 (in 1973) tot 26.300. Die groei is voor wat betreft de andere verkeersrelaties in de regio minder spectaculair, maar het verkeer Amersfoort-Nijkerk neemt bijvoor beeld nog altijd toe van 2000 tot 5000 auto's. Voor Amersfoort heeft de verkeers studie de volgende maatregelen in petto: De prognoseberekeningen heb ben aangetoond, dat de doortrekking van de B W -laan naar de Stichtse Ro tonde een onmisbare schakel is in het hoofdwegenstelsel. Zolang de Heili- genbergerweg aan de Amersfoortse kant nog niet op de A28 is aangesloten zal de belasting op deze weg. zodanig zijn, dat het huidige wegprofiel slechts kan worden gehandhaafd, als er vrijlig- gende fietspaden worden aangelegd en de kruispunten worden aangepast. Zo dra deze aansluiting is gerealiseerd, moeten deze aanpassingen tot stand zijn gebracht In beide gevallen is door trekking naar de Stadsring essentieel voor het funktioneren als radiaal van het hoofdwegenstelsel. Het aansluiten van de Heiligenbergerweg aan de Amers foortse kant op de A28 heeft een even wichtiger verdeling van de belasting van de zuidelijke invalswegen tot ge volg. Aanpassing van het profiel van de Hogeweg ten westen van de A28 tot 2 x 2 rijstroken is noodzakelijk. Door het onderzoek aangetoond dat de nood zaak tot aanleg van een zuidelijke semi ring om funktionele redenen twijfelach tig is. Verdubbeling van het aantal rij stroken op de Bunschoterstraat zal, mits aan een aantal reeds, genoemde voorwaarden wordt voldaan, niet nodig zijn De aanleg van de Gordelweg is volgens het onderzoek niet nodig. De kapaciteit van de noordelijke semi-ring uitgevoerd met 2x2 rijstroken biedt vol doende reserve om deze konclusie te trekken. De openbaar vervoersvoorzieningen in de vorm van streekbusvervoer met de gemeenten Nijkerk, Barneveld en Leusden behoeft in de toekomst aan passing. De (brom-)fietsvoorzieningen met name naar Leusden, Hoevelaken. Soest en Baarn dienen een veiliger af wikkeling d m v. autovrije fietsroutes mogelijk te maken. Zowel de Hogeweg als de Nljker- kerweg worden in de toekomst over belast. Een tweede aansluiting van Nijkerk op de A28 zou hier verande ring in kunnen brengen. Indien deze aansluiting niet tot stand komt zal kapaciteitsverruiming noodzakelijk zijn. Het overgaan van een belangrijk deel van het verkeer van de route Oosterdorpsstraat/ Westerdorp straat naar de Koninginneweg zal niet spontaan tot stand komen. Maatregelen In het kader van een verkeers(cirkulatie)plan zullen nodig zijn. De sterke (brom-) fietsrelatie langs de Hogeweg en de Lageweg verdient aandacht. Het verkeer in de richting van Amersfoort en Leusden maakt voor een belangrijk deel gebruik van de sluiproute Hogeweg-Koedijkerweg- Stoutenburgerlaan. De spoorwegover gang wordt als de belangrijkste oorzaak aangewezen. Vooral het verkeer Leus den-Hoevelaken zal steeds meer op de Stoutenburgerlaan terecht komen. De aansluiting van de Bunschoterstraat op de A28 bij Nijkerk heeft wel tot gevolg dat het verkeer van de Nijkerkerstraat en de Hogeweg zich naar de A28 ver plaatst Dat geldt ook voor verkeer op het gedeelte van de Westerdorpsstraat vóór aansluiting op de Koninginneweg. Dat is grotendeels plaatselijk verkeer. Het doorgaand verkeer is te vinden op de Nijkerkerstraat en dat zal slinken door de aansluiting bij Nijkerk. Het verkeer in de richting Barneveld (toch al niet veel) neemt nauwelijks toe. Arnhemseweg in de toekomst vierbaans? het onderzoek zijn ook de gemeen ten Barneveld, Woudenberg en Scherpenzeei betrokken. De deskundigen hebben gekeken naar de situatie van 1973, gegevens verzameld over zaken die van invloed zijn op het verkeer en op basis daarvan de situatie in 1990 berekend. Een inge wikkeld proces waarbij zaken als werk- gelgenheidscijfer en geplande win kelgebieden te pas komen om te bere kenen wie op welk moment waarheen zal willen gaan. De gegevens zijn ge deeltelijk geput uit de Structuurstudie Eemland (1975) en verder uit de plan nen van de verschillende gemeenten. NIJKERKSE AANSLUITING OP A28 Dit heeft onder meer opgeleverd dat de Amersfoortseweg vanuit Nij kerk te druk wordt, tenzij de westelij ke aansluiting op de A28 tot stand wordt gebracht. De Bunschoterweg, ten oosten van die aansluiting, kan dan met twee banen het verkeer echter nauwelijks aan. Die westelijke aansluiting bij Nijkerk heeft meer consequenties. Er kan bijvoorbeeld bij Bunschoten een sluiproute ont staan (Nijkerkerweg-Bisschops- weg). Het nemen van die route mag volgens de onderzoekers niet aan trekkelijker gemaakt worden door de weg te verbreden en het passeren van de woonkernen op die route ge makkelijker maken. Wèl is de aan sluiting gunstig voor het knelpunt bij Hoevelaken: de aansluiting van de Hogeweg op de A1. Die aansluiting levert nu al problemen op en die worden in de toekomst erger. De aansluiting bij Nijkerk betekent daar een verlichting. De breedte van de Amsterdam sestraatweg is voldoende, zo vindt - men. alleen moet er technisch wei-iets aan verbeterd worden, bij de kruisingen en aan de bijvoorbeeld mogelijkheden voor fietsers In het rapport is met deze en andere milieuvriendelijke aspecten rekening gehouden Men geeft een in druk van wat genoemd-wordt de „re gionale (brom) fietsrelaties" De be langrijkste daarvan zijn Soest-Amers- foort, Bunschoten-Amersfoort en Leusden-Amersfoort. LEUSDEN Met een weg vanaf de A12 naar Leusden als aanvulling op de oude Arnhemseweg, wordt in de toekomst voldoende kapaciteit geschapen, zo heeft men berekend. Een alternatief zou zijn verdubbeling van de Arn hemseweg. Op die manier wordt ook aantasting van het leefklimaat in en kele kernen (zoals Woudenberg) voorkomen. De nieuw geprojecteer de oostelijke aansluiting van Leus den op de A28 (even ten noorden van de Heiligenbergerweg moet een vierbaansweg worden, aldus het rapport. Een derde brug over de Eem ten be hoeve van het verkeer van Soest en het industrieterrein van Amersfoort (tussen Birkstraat en Bunschoterstraat) ver dient aanbeveling, Verdere opmerkin gen zijn: het openbaar vervoer Soest- Amersfoort verdient verdere studie; de route in Amersfoort-centrum van de buslijn Bunschoten-Hoogland-Amers- foort-Leusden (in studie) verdient bij zondere aandachtii een spoorweg station in Amersfoort-Noord behoort nog steeds tot de mogelijkheden. De AMESTERDAM - Weer hersteld van de nederlaag tegen De Ham speelden de Haaien, zonder Teun van Spriel en Jaap Wolswinkel, za terdag in Amsterdam tegen de Swaenen. De Leusdenaren begon nen slecht en kregen al binnen een minuut een man minder, toen Henk Rey hield de stand op 0-0. In de tweede periode gingen de Haaien wat meer in de aanval, maar pogingen van Wim van de Klashorst en Hans van Mourik misten hun doel. Jan van de Grootevheen had even later uit een snelle uitval wel succes, maar de Swaenen kwamen bijna omgaand weer terug op 1 -1In de derde penode zorg de Harry Abbing opnieuw voor een treffer, maar met Wim van de Klashorst aan de kant maakten de Swaenen weer gelijk. Het werd 2-3 door Harry Abbing en uit een strafworp van zelfs 2-4 in het voordeel van de Haaien. Henk Rey voorkwam in het begin van de laatste periode een zeker schijnend doelpunt, waarna Jan Wanrooy de stan op 2-5 bracht Even later scoorde Jan van de Grootevheen weer een doelpunt, dat echter afgekeurd werd Het werd via Jan Wanrooy toch nog 2-6 en in de laatste seconde bracht Jack van Broekhoven de eindstand op 2-7 Haaien 3 speelde thuis haar tweede competitiewedstrijd tegen Vuursche 3 Met Bart Wanrooy en Erik Scholten als de grote uitblinkers werd het 12-2 door doelpunten van Erik Scholten (3x). Bert Wanrooy (3), Dirk Meiling (2) en Ed Janssen. Peter Berendse. Jan Groen en Ruud van Broekhoven (elk 1 KROMMENIE - Het kon ditmaal ook aan het mistige weer hebben gelegen en dus niet alleen aan de lange reis, maar de algemene con clusie is, dat de wedstrijden van de Leusdense korfbalploeg niet verlo pen, zoals het zou moeten of althans, zoals de roodzwarten het graag zou den zien. In Krommenie werd gespeeld te gen staartclub Hoger Op In het eerste deel van de ontmoeting ging het nog wel. Nadat Hoger Op de score had geopend, maakte Nanny ter Maten fraai de gelijkmaker De tweede aanval zorgde zelfs voor 1 -2 maar nog voor de pauze kwam Hoger Op met 2 treffers de I Leusdenaren voorbij Na de rust zou de derde aanval de stand weer in evenwicht brengen, maar daar is niets van gekomen. Het werd i weldra 4-2. De eerste aanval kwam weer aan bod en Frans ter Maten bracht met een doelpunt de hoop bij Antilopen weer terug. De thuisclub bleeft echter komen en scoorde echter nog viermaal, waar Gert Nieuwenhuis, Frans ter Ma ten en „invaller" Evert slechts drie tref fers tegenover konden stellen, zodat welgeteld 8-6 in het voordeel van Ho ger Op de eindstand is geworden. Alle hoop is nu weer gericht op de wedstrijd van a s. zaterdag tegen Oos terpark (Haarlem(, die op het BB-park om 15 30 uur begint. LEUSDEN/CENTRUM - De resul taten van de onderlinge wedstrijden van de klaverjasclub Leusden Troef op 12 oktober waren: 1Hr. Arns 5685 pnt. 2. Mw. Kleefstra 5221 pnt. 3. Hr. Kuyper 5096 pnt. 4. Hr. Bolt 5027 pnt. 5 Mw Grimberg 5015 pnt. De top van het algemeen klassement werd 1 Hr Kleefstra 107470 pnt 2 Hr v d. Berg 105345 pnt. 3 Hr Kuyper 105196 pnt. 4 Mw Kleefstra 105091 pnt. 5 Mw Kuyper 103825 pnt. 6. Hr. v. d Heiden 1 103539 pnt 7. Hr Knol 102475 pnt. LEUSDEN - De belangstelling voor de a s. zaterdag te houden tweede Waterloo-loop is zeer groot Voor de 20 km. hebben zich inmiddels reeds meer dan 100 atleten gemeld en de verwach ting is, dat het aantal van 225 van vorig jaar dik wordt overtroffen. Bij de in schrijvers troffen wij o m namen aan van bekende lopers als Johan Keine (Rotterdam). André Kolders (Dord recht). Armando Houtveen (Altis Amersfoort), Harry van Ruitenbeek (Baarn), Wim Hol (Dordrecht) enz Bij de veteranen zal de Amersfoorter Johan Labberton weer grote con currentie krijgen van Piet van Alphen uit Amsterdam. Om precies 14.00 uur geeft burgemeester J.W.M. Rademaker de lopers het startsein in de Prinses Ire- nelaan in Leusden-Zuid. De finish is bij het bruggetje in de Ooievaarshor- sterweg. Om 11.00 uur wordt de trimloop over 1 km. gestart voor kinderen t/m 10 jaar en om 11.30 uur vertrekken de trim mers van de 5 km.-loop. Om 12.30 uur is de start voor de 10 km -trimmers. De uitreiking van de prijzen (geschonken door bedrijven en middenstanders uit leusden en Amersfoort) begint om 16.00 uur in de Pr. Margrietschool. Laatste aanmeldingen kunnen nog ge schieden bij de start en eventuele in- lichtinjn zijn te krijgen bij mevrouw L. Labberton, tel 34007. ACHTERVELD - Aan de onderlin ge wedstrijd op de binnenbaan van de schietvereniging Ons Genoegen werd door 17 leden deel genomen. De uitslag was punten 1 W Voskuilen 49 2. B. Voskuilen 49 3. J. Kommer 48 4 K. Jonkman 47 5 A Vlug 45 6. H Hols 44 7 T Daatselaar 42 8 J Van Nimwegen 42 9. J E. van Hamersveld 42 10. T Vos 41 11 A van Daatselaar 41 12 Th v.d Koedijk 40 13 W. Wittebrood 40 14 G. Tolboom 40 15. J Pepping 39 16. F. Koenen 39 17 J Blom 38 De twee volgende partijen werden door Joop de Koning (15-9 en 15-11) en Joyce van Bruynsvoort (11-0 en 11-0) gewonnen. Door het verlies van Els van Leest (11-3. 10-12 en 5-11) was de stand na de enkelspelen met 2-2 in evenwicht. De twee gemengd- dubbels werden vrij gemakkelijk door Els van Leest en Rob de Haan (met 15-11 en 15-3) en door Joyce van Bruynsvoort en Joop de Koning (met 15-11 en 15-3) gewonnen Rob de Haan en Joop de Koning zetten met 15-4 en 15-13 in het herendubbel de zegereeks voort en hetzelfde deden Els van Leest en Joyce van Bruynsvoort met het damesdubbel. zodat op het wedstrijdformulier een 6-2 winst voor Leusden mocht worden genoteerd LEUSDEN/CENTRUM - Het eerste team van de badmintonclub Leus den had, na de 6-2 overwinning van de vorige week op Badso, de smaak te pakken: ook de thuiswedstrijd te- i gen Badge 2 uit Scherpenzeei werd met 6-2 gewonnen. Rob de Haan verloor het eerste enkelspel met 15- 17 en 16-17. SAMENWERKINGSORGAAN EEMLAND VERKEERS. CN VERVQERSSTUOIE WEGENNETWERK 1973/1990 O AP»*K*SIW« (Tl STADSRING 0 P.d BR£€NE«hAEG 0 UlieCMTSEWLG 0 ARNHEMSEWEG 0 S1IC»l*SC ROTONDE (f) WO RW l'JKf Vf».RING

Leusder Krant | 1978 | | pagina 15