't Hoogste recht onrecht? Soms wel. Een nabeschouwing Kinder- en jeugdboeken, n nieuwe selectie POLITIE KPJ-ERS UIT OP VISEXPE LEUSDEN Kwart eeuw EHBO Leusden REAKTIE VAN HET WIJKORGAAN GROENHOUTEN J Ik en mijn zusje Klara Dimiter Inkiow g Een heel klein mannetje en andere sprookjes Leusder Krant - Varia DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 Voor ons ligt het verslag uit een plaatselijk dagblad betreffende de j.l. raadsvergadering van Leusden. waarin in feite definitief tot het slopen van 't Spul werd besloten door het goedkeu ren van het gevraagde krediet ad 30 000 - Het verslag van de Leusder Krant, die net uit was. moet nog komen doch zal. gehoord de uitlatingen van alle frakties. niet anders luiden, tw vernietigend voor de verantwoordelijke wethouder Wagenaar. Een hard maar verdiend oordeel over zijn beleid Tot leeringhe edoch sönder ver- maeck van alle Leusdenaren die me nen met het uitbrengen van hun stem voor vier jaar hun verkiezingsplicht te hebben gedaan en zich niet of nauwe lijks betrokken tonen bij het wijk- en gemeentegebeuren. willen wij een deel van de zaken nog eens op een rijtje zetten. Hopelijk gaan wij nog eens goed nadenken over inspraak en demokratie, over wèl zeggen maar niet doen. Want u stemt wel. maar worden uw verlan gens ook door uw partijman/vrouw ge- respekteerd en behartigd? Want het is niet de wethouder alléén die een loopje met ons neemt, in bond met het gehele College van B en W. doch het is even zeer het merendeel der raadsleden, dat ons bij de neus heeft. Want wanneer de raad unamien van oordeel is dat de wethouder (dus óok het College van B en W!) gefaald heeft en ambtelijke in stanties (Commissie R O., Financiële Commissie), mogelijk onder druk na gelaten hebben het Overlegorgaan of de werkgroep 't Spul bij de slotkonklu- sies te betrekken, dan zou je als arge loos burger toch denken dat diezelfde raad-rechters tot slechts één oordeel izouden moeten komen: terugverwijzen en het huiswerk over laten doen. Zo werd zelfs door de hr. Bloemhof (PL) het CDA (waarvan het lot van 't Spul eigenlijk afhing) uitgenodigd daartoe een motie in te dienen. Maar niks hoor Behalve de PL hebben allen voor slo pen gekozen, zulks tegen de wens van nagenoeg de gehele wijk Groenhouten en in het volle besef dat haar grotelijks onrecht is aangedaan Dan praten we nog niet eens over een vermeende le galisering van beleidsfouten van B en W in het verleden èn van de oude raad die ze hebben goedgekeurd Het is van belang dat u goed weet waar het hier nu eigenlijk om gaat. Het omstreden terrein dat de omgeving van 't Spul vormt, is in het Bestemmingsplan aangewezen voor ..Bijzondere bebou wing annex openbaar groen" en omvat 25000 m2. Hiervan mocht maximaal 10%. dus 2500 m2 worden bebouwd. Er werd evenwel 3600 m2 bebouwd, zijnde liefst 44% méér' Hier begon het kwaad in plaats van een wijzigingsprocedure in gang te zetten, wat technisch vrij een voudig was. werd al dadelijk intern be sloten 't Spul met toebehoren plat te gooien, niettegenstaande het bestem mingplan was berekend op handha ving. Hierover straks meer. Dat mocht evenwel naar buiten niet zo blijken en ware het niet. dat ons wijkorgaan er een stokje voor gestoken had. dan was 't Spul al tienmaal gesloopt Telkens moest de dreiging worden afgewend, doch om de geèiste inspraak kon men ten slotte niet heen. Die werd dan wel verleend, maar met het vaste voorne men in het achterhoofd: jullie kunnen ploeteren wat je wilt, maar 't Spul géat tegen de vlakte. Dus dan de voorwaar den zó moeilijk gemaakt, dat de uitvoe ring van elk plan of voorstel schier on mogelijk wordt gemaakt. Dan ook geen wijkgerichte bestemming, zoals bij het bestemmingsplan was voorzien, doch nu een bovenwijkse. d.i ten dienste van de hele gemeente ènzonder ver- keers- en geluidshinder. Nou u. Tóch weet het door weth. Wagenaar geïnstalleerde Overlegorgaan met een plan van een ponyboerderij te komen. Dat zou echter 200.000 - kosten, terwijl slechts 100.000 - mocht wor den besteed. Wij horen u denken daar koop je vandaag nog geen half huis voor. terecht! Om de maat vol te maken eiste weth Mandemaker (financiën) liefst een huur van 15%. let wel tijdens de raadsvergadering, niet als voor waarde vooraf Geen pensioen- of be leggingsfonds durft aan een zo absurd trum werd qp zondag 8 oktober de as sistentie van de pöfïtïe ingeroependaar werd gekonstateerd dat isolatiemate riaal werd ontvreemd. Toen de politie ter plaatse arriveerde, was de vogel reeds gevlogen. valt"). De enorme opkomst en de protesten en uitlatingen aldaar dwongen tot een nader overleg. 6 Nog geen man overboord Er zou een Overlegorgaan worden geïnstalleerd. Dat werd gevormd door 2 gem raadsleden, 2 gem. funktionarissen en 6 wijkbewo ners. Hun werd evenwel een lange reeks voorwaarden voorge schoteld. die een redelijke uitvoe ring van de opgelegde taak schier onmogelijk maakte. Wij noemden reeds een en ander: - een bovenwijkse bestemming (zoals eerder al voorgehouden); - het gebouwenkompleks dient te voldoen aan de bouwtechnisch daaraan te stellen eisen. - het overlegorgaan moet aanto nen dat de wijk en ..bijzonder" de onmiddellijke bewoners er mee in stemmen. - dientengevolge diende het pro- jekt te vrijwaren voor verkeers- en geluidshinder. - de-financiering moet worden ze- kergesteld; - exploitatie-opzet en be heersvorm moeten worden aan gegeven. en dat alles - voor 100.000,- zijnde in ver gelijking met de reuzentaarten Krakhorst en Hakhorst: het snoepje van de week. Want wat doe je op dit gebied vandaag de dag voor één ton9 7. Tóch heeft het Overlegorgaan het gepresteerd een redelijk voorstel te kunnen doen. In een keurig uit gevoerd boekwerk van ca 48 pag tekst en tekeningen is een plan voorgelegd voor een ponyboerde rij Een hele serie alternatieven konden vanwege de gestelde voorwaarden helaas niet worden overwogen. Maar het plan was net iets te duur Tijdens de raadsver gadering werd niet gesproken van 100.000-, maar van 115.000 - als het toe te wijzen bedrag Daarbij gevoegd het kre diet voor het slopen van ad 30.000,- dan hebben we al 145.000-, Maar het plan werd begroot op 200 000-, terwijl de exploitatie-opzet niet kompleet was. En aangezien volgens de hr Mandemaker de gemeente er 15% aan moet kunnen verdienen (bru to) als huur. ging de zaak netjes (9) niet door. 8 De aan B en W uitgebrachte advie zen waren Soc Zaken-Huisv niet slopen, maar verkopen; zoals ook het raadslid Kuypers heeft voorgesteld. Ruimtelijke Ordening slopen Argumentatie ons onbe kend; Financiële Commissie: slo pen. want het kost teveel Wat de wijkbewoners, het wijkor gaan, de werkgroep en het overleqoraaan het meeste arieft is het feit. dat geen hunner de gele genheid is geboden in de zo be langrijke eindbeslissing enige in spraak te hebben, juist toen het er zo op aankwam 9 Niettegenstaande het besef en de uitspraken dat bij deze gang van zaken onrecht was aangedaan, besloot niettemin de gehele Raad het sloopkrediet goed te keuren, met uitzondering van 2 stemmen van PI Weth Mandemaker was wel voor de motie-Bloemhof, doch tevens voor het sloopkrediet van wege de financiën. 10 Ten slotte. Wat PL voor Leusde- naren-van-andere-kleur ook moge zijn. wij brengen een eresaluut aan mevr. Verduyn en de heer Bloemhof, die. ofschoon de gehele raad. zelfs de WD' het gevoerde beleid hard heeft aangevallen, ge noemde twee als enigen de weg hebben aangewezen om het on recht alsnog te herstellen het overleg met de miskende groepen alsnog hervatten. LEUSDEN - Op zondag 15 oktober beleefde de PKJ-Leusden een pri meur In de vorm van een gezamen lijke visexpeditie. Bij mist en ontij werd de reis naar Noord-Beveland gestart, maar rond negen uur was een ieder gearriveerd in de haven van Colijnsplaat, alwaar de meest onrustigen onder ons de openbare toiletten opzochten en de meest angstigen nog even snel een tabletje naar binnen werkten. Na een akro- batische afdaling langs de steiger, werden de KPJ-ers opgevangen op de ,,Yerseke 48", door kapitein Hen- sen die verzekerde, dat de stoelen op het dek na enige tijd zitten vanzelf droog zouden worden. Enigszins onwennig, met een bak koffie in de hand, werd de aanslag op het evenwicht afgewacht Maar toen het allemaal bleek mee te vallen en na een half uur varen de rijke visbodem. de Roompot, was bereikt, zwiepten al lengs tientallen hengels door de lucht en zelfs verschillende grammen los lood met toebehoren. Gesteund door een alcoholische verfrissing werden de kronkelende zaagwormen aan de haak gespiest, en hoewel dat voor sommigen de enige vangst van de dag bleef, werd een flink aantal steenbolken, familie der visachtigen, aan de tand gevoeld. Hoewel bij bepaalde vissen de haak tot in het vooronder zat vastgeklonken, kon Deze raad noch de vorige (op en- kele gelukkige uitzonderingen na) voert geen beleid. Men erkent wel met de mond dat er fouten zijn ge- maakt en uit partijpolitieke over- i wegingen wil men nog wel een boetedoening doen (alleen met woorden), maar niemand durft de konsekwentie aan door een daad te stellen Het merendeel der raadsleden laat zijn verantwoor delijkheden t.o.v. de gemeente prevaleren boven de verantwoor delijkheid t.o.v. zijn kiezers. Maar daar zijn ze niet voor gekozen Het oordeel is nu aan u, onderhorige, gediscrimineerde kiezer, wat er tot dusver in Leusden ooit is terecht ge komen van de zoveel uitgekreten en toegezegde inspraak, die nog niet anders dan tot een lachertje is ge maakt. Bent u wakker geworden? Schenkt u dan uw volleaandachtaan de raadsverslagen of en in hoeverre aan uw rechtmatige verlangens als kiezer wordt voldaan. Wijkorgaan Groenhouten. het zeebanket met behulp van een tang en enkele andere dierenbeulen voor consumptie worden ingepakt. Terwijl de kapitein een bizarre stoelendans met de zee(!?) uitvoerde, stoof het schip havenwaarts. waar de kade op een haar na werd geraakt, het geen makkelijk was voor het aan wal gaan Na een voorspoedige terugreis kreeg deze plezierige dag in ..de Til" een climax in het verschalken van een koud buffet, dat uitstekend was voor bereid en opgemaakt, zodat met toe voeging van een glaasje cider alle tros sen losgingen en de avond een vrolijk en muzikaal staartje kreeg LEUSDEN - Misverstanden zijn er ontstaan naar aanleiding van de fo to's geplaatst bij het in de krant van vorige week opgenomen artikel over de jubilerende EHBO in Leusden. Het betrof hier archieffoto's, niet al leen van de EHBO in Leusden, maar ook van die in Achterveld. Rechtgezet dient te worden, dat de scooter die dr. Braun in 1954 werd aangeboden een geschenk was van de afdeling Achterveld. OVERLAST DOOR BLAFFENDE HOND In Leusden-centrum moest de politie op zondag 8 oktober optreden vanwege het aanhoudend blaffen van een in de woning achtergelaten hond. De buren konden de geluidsoverlast, die enige [uren continu aanhield, niet meer ver dragen. DIEFSTAL ISOLATIE MATERIAAL Op de nieuwbouw in Leusden-cen Deze week wat extra aandacht voor kinderboekenweek. Bij de uit geverij Bruna Zn te Utrecht ver schenen kortgeleden nieuwe serie's kinder- en jeugdboeken. In deze ru briek méér hierover. HET DIER IN ZIJN BIOTOOP Om te beginnen een nieuwe reeks n prenteboeken met het dier centraal Bruna noemde de reeks ..Het dier in zijn biotoop", maar dat lijkt me niet di- Jrekt een aansprekelijke naam voor de- e overigens erg aantrekkelijke reeks. |Het zijn stuk voor stuk uitstekend ver borgde en geïllustreerde prentenboek- waarin een boekje open wordt ge- n over een bepaald soort dier Hier- leren de kinderen ..spelenderwijs" tijdens het voorlezen al vroeg iets er de dieren die ze wellicht in het bos of soms in de tuin kunnen tegenkomen ot nu toe zijn er vier deeltjes versche en: ..De Vlaamse Gaai" (door Philip pe Heering en Fetze Pijlman), ,,De "elmuis" (door Annet Planten en Ries Moonen), ..Het Wilde Zwijn" (door Jen ny Colot d'Escury en Jan Riem) en ,,De Wezel" (door Martin Hoggeweg en Hans Dorrestijn) Aanbevolen. IK EN MIJN ZUSJE KLARA Dimiter Inkiow schreef het erg aardj- 9eboekje ..Ik en mijn zusje Klara". Ik en AANRIJDING Op de Noorderinslag vond op maan dag 9 oktober een aanrijding plaats tus sen twee auto's. De Renault van de heer G. K E uit Leusden reed op de Noorderinslag achter de Opel van de heer H. J. P. uit Amersfoort, in de rich ting Amersfoort. De heer P moest remmen, en de heer E zag dit te laat en reed op de achterzijde van de auto van de heer E. in Beide auto's liepen scha de op. RUIT VAN AUTO VERNIELD Bij het winkelcentrum op de Torenak- mijn zusje Klara zijn twee kleurtertjes die druk bezig zijn de wereld om hen heen te verkennen. Klara is de oudste en heel vindingrijk, maar dit heeft vaak minder plezierige gevolgen voor haar broertje. Met humor geschreven voor kinderen van zeven jaar en ouder De vertaling is van de hand van Ingeborg Lesener met tekeningen van Rinke hoge rente te denken. Wij noemen het woeker. Al kunnen wij in dit bestek niet alles opsommen, wij willen u toch een over zicht geven van de feiten, die u een indruk kunnen geven hoe er met de be langen en wensen van de burgers en kiezers wordt gesold. Leest u aandach tig mee en oordeelt daarna. 1. Bij raadsbesluit werd in 1971 'tSpul aangekocht t.b.v. het plan Groenhouten. Daarbij wordt be sloten tot likwidatie van het boerenbedrijf, hetgeen beslist niet inhoudt en aanvankelijk beslist niet bedoeld was het slopen van de op stallen. 2. Het bewijs hiervan is duidelijk: in het bestemmingsplan wordt het grondgebied rondom 't Spul aan gemerkt als ..Openbaar groen an nex bijzondere bebouwing", wat betekent: géén agrarisch bedrijf; maar, art. 27 (Overgangsbepalin gen) bepaalt onder 1) ..Gebruik van gron den" enz. en onder 2) ..Gebruik van bestaande bouwwerken, zoals dat ten tijde van het kracht worden van het be stemmingsplan bestaat en dat in strijd is met het plan. mag worden voortgezet maar mag niet worden gewijzigd anders dan dienende tot het in overeenstemming of méér in overeenstemming te brengen daarvan met de desbetreffende bestemming en de in verband daarmede gestelde voorschriften." Op grond hiervan hadden gebr. de Kruyff volledig legaal kunnen blij ven voortboeren In de Toelichting op het plan staat in par IV onder A o.m.: ..Vrij centraal in het bestem mingsplan ligt een boerdenj met bijbehorende opstallen. Deze boerderij kan ter plaatse worden gehandhaafd T.z.L kunnen daarin wijk-aktiviteiten worden ontplooid. En verder onder C: ..De be bouwingsvoorschriften laten voorts toe dat naast deze scholen eveneens voorzieningen kunnen worden opgericht voor de ont plooiing van het verenigingsleven in de wijk. Daarbij zou dan tevens gebruik gemaakt kunnen worden van de eveneens in de centrale kerweg werd op maandag 9 oktober een auto beschadigd De ruitenwissers werden afgebroken Een ruit van de auto werd ingegooid. UIT VERKEER GENOMEN Op de Noorderinslag moest op maandag 9 oktober een motorfiets uit het verkeer worden genomen. De be stuurder reed met een oefenvergun ning, een tijdelijk rijbewijs, dat al twee maanden was verlopen Bovendien ontbrak aan de motorfiets het bordje met een L, De bestuurder van de mo torfiets kan niet eerder zijn karretje weer bestijgen dan nadat hij een nieuwe oefenvergunning heeft gekregen. Op donderdag 12 oktober werd door de Verkeersgroep een bromfiets uit het verkeer genomen voor technisch on derzoek. De bromfiets bleek te zijn op gevoerd. Nadat de diverse onderdelen Doornekamp Stevig kaft. ca. 80- blz. Prijs 8,90. WIE HEET ER NOU LOL LIPOP Voor de iets oudere kinderen (van acht jaar en ouder) is het boek van Christine Höstlinger ..Wie heet er nou Lollipopwaarin de achtjarige Lollipop probeert met magische lollies zijn om geving naar zijn hand te zetten, wat hem nogal eens in moeilijkheden brengt. Totdat hij geleerd heeft op zich zelf en niet op zijn lollies te vertrouwen. De tekeningen zijn van Angelika Kauffman 120 blz in stevige omslag, prijs 12,90 „INDIANEN-VERHALEN'' VAN CONRAD RICHTER Om alle misverstanden te voorko men: de verhalen van Conrad Richter zijn niet geschreven in de traditionele Wild-west" sfeer. Het zijn indianen verhalen, maar anders, gevoeliger van toonaard, zorgvuldig genuanceerd uit gewerkt. De twee nu bij Bruna versche nen delen. ..Het licht van het woud' en ..Vreemdeling in eigen land" behande len de lotgevallen van een blank meisje en een blanke jongen, die opgegroeid zijn bij de indianen. Zi| worden qedwon- groene ruimte aanwezige boerde rij. Door verbouwing van deze bestaande opstallen kan in de be hoefte aan verenigingsgebouwen worden voorzien." Het is wel duidelijk dat wijk-aktivi- teiten niet bepaald bestaan uit het bijstellen van een met 44% over schreden bouwvolume. Let wel. het gaat niet om dat laatste, maar daarvoor is een wijzigingsproce dure nodig en niet de weg van de minste weerstand: slopen maar. 3 Het is ten enenmale onbegrijpelijk hoe men in de raad de noodzaak tot slopen durft te motiveren met ..rechtszekerheid", daar immers door het négeren van de bestaan de bepalingen die rechtszekerheid juist door College en Raad wordt verkracht. Of niet?, mijnheer v. Tiel? 4. Desondanks hebben B en W ..inde wandelgangen" steeds het motto ..de zaak moet plat" gepropa geerd: v.d. Post in KVP-kringen, v. Zandbrink bij de opening van de peuterspeelzaal, v. Woudenberg met v.d. Post vóór diens opname in het ziekenhuis. Wagenaar in VVD- knngen en in de Commissie R O 5A. Het wijkorgaan werd tóch om suggesties gevraagd, o.a in een brief van de gemeente d.d. 21 dec. 1976. Daarin wordt enerzijds ge steld dat van gemeentewege geen plannen bestaan om de boerderij 't Spul te bestemmen en/of verbou wen voor sociaal-kulturele aktivi- teiten. Anderzijds, dat de gege vens die worden aangedragen duidelijk betrekking moeten heb ben op een bovenwijkse voorzie ning, wil er sprake van zijn dat een en ander nader in overweging wordt genomen. Dat geldt dan de wens van 92% van de wijkbevol- king Doch B en W blijft bij slo pen. zoals in het achterhoofd van het opperhoofd. 5B. Ten einde tegemoet te komen aan de protesten van de bevolking en CML werd een hoorzitting georganiseerd, mede op aandrin gen van enige leden van R.O., maar tegen de zin van weth. Wa genaar (.,men moet niet de indruk kriiqen dat er iets te veranderen zijn verwijderd, zal de bromfiets weer aan de eigenaar ter hand worden ge steld. Ook op vrijdag 13 oktober trof de poli tie een jongen in Leusden-centrum aan, die zijn bromfiets had opgevoerd. De bromfiets werd uit het verkeer verwij derd, en zal na het technische onder zoek weer aan de eigenaar worden te ruggegeven. AUTOWRAK Bij de ijsbaan had een auto-eigenaar de auto, waar hij niet meer mee kon rijden, achtergelaten. De politie liet het autowrak van de Noorderinslag verwij deren De eigenaar zal aansprakelijk worden gesteld voor de sleperskosten HARD RIJDENDE VRACHTWAGENS Bij de politie kwamen op woensdag VOOR DONKER THUIS Voor de wat oudere meisjes vanaf 12 jaar verscheen bij Bruna de roman ..voor donker thuis" van Sue Ellen Brid gers in de vertaling van Hilde Bervoets Het is het verhaal van het meisje Stella, dat op weg is een jonge vrouw te wor den, wat natuurlijk allerlei konfliktsitua- ties oplevert Sue Ellen Bridgers is er in geslaagd deze problematiek op een volwassen wijze in een gevoelig ver haal te beschrijven. Paperback 160 blz. prijs 12,90. EEN HEEL KLEIN MAN NETJE EN ANDERE SPROOKJES „Een heel klein mannetje en an dere sprookjes" is het kostelijke sprookjesboek van de Nederlandse auteur Sybren Polet. Om u een in druk te geven van het soort sprook jes dat Polet te vertellen heeft, volgt hier één van de verhalen, die nu eens anders zijn dan anders. Met de schitterende illustraties van Pieter Jan Grasmayer. EEN HEEL KLEIN MANNETJE Er was eens een mannetje dat was zo ontzettend klein, als hij in de spiegel keek kon hij zichzelf niet eens zien Alleen in een heel klein spiegeltje zou 11 oktober klachten binnen over voor namelijk vrachtwagernt'^die te hard zouden rijden op de Middenweg De politie stelt een onderzoek in. en zal steekproeven doen met snelheids- kontrole ter plaatse. RUITEN VAN KASSEN INGE GOOID De bewoners van de Ursulinenweg hebben de politie verzocht veelvoudi- ger in hun buurt te surveilleren Bij di verse bloemkwekers werden door van dalen ruiten van de kassen ingegooid. De politie heeft een extra controle rond de Ursulinenweg toegezegd. GROENE BRIE VENBUS WEG GENOMEN In Leusden-zuid miste een inwoner 's S\ brcn Polet hij zich kunnen zien en dan nog heel klein Maar ja. hij had geen spiegeltje Zulke kleine spiegeltjes worden ner gens op de wereld gemaakt. Toen ging het mannetje naar een waterdruppel Het had geregend en de waterdruppel hing te glinsteren aan de rand van een varenblad ..Waterdruppel", vroeg het mannetje. ..wil je mijn spiegeltje zijn?" ..Aan de kant. ik moet vallenriep de water druppel. en hij viel van het blad en ver dween in de grond Toen werd het mannetje bedroefd en hij wilde naar huis gaan om zijn potje te koken Maar daar begon het te waaien en de wind voerde het mannetje mee in zijn slee Het mannetje reed in een slee van wind door het bos. oei, oei Er lag een klein stukje blinkend zil verpapier tussen het mos Het man netje zag het en ineens werd de hele wereld van zilver. Het mannetje stapte uit zijn slee van wind en vroeg aan het zilverpapier ..Zilverpapier, wil je mijn spiegeltje zijn9" ..Rrt", zei het zilverpapier en weg was morgens zijn groene brievenbus. De politie vond de bus later op de dag te rug, en bezorgde de bus bij de eige naar. GEVAARLIJK RIJDEN Een bewoner van Goudplevier meld de op vrijdag 13 oktober, dat hij op de Beemden razendsnel naar de kant had moeten springen om niet te worden aangereden door een personenauto De bestuurder van deze auto is hierover benaderd; de man. die voor zijn leven moest springen, noteerde het kenteken in allerijl De bestuurder zal een proces verbaal oplopen wegens gevaarlijk rij den. GARAGEDEUR INGETRAPT Op de Asschatterweg werd een ga het zilverpapier Het vloog weg op de wind. Toen werd het mannetje nog be droefder. want hij wilde zo heel graag zichzelf eens zien Mompelend liep hij verder. Maar daar brak de zon door en plotse ling werd de hele wereld van goud 's Middags was een meisje door het bos gekomen, het had een geel kraaltje verloren en het kraaltje dat geel was schitterde als een kleine zon tussen het mos ..Zonnetje", zei vlug het mannetje. ..wil je mijn spiegeltje zijn?" Maar in de lucht kwam een boze wolk aanjagen die voor de zon ging staan ..Ik wil wel", zei het kraaltje. ..maar ik kan niet, ik ben geen zonnetje meer" En hoe het mannetje ook keek. er was geen zonnetje meer. Hij ging treurig op het dopje van een eikel zitten met zijn hoofd in de hand. ..Kleine mannetjes vinden ook nooit spiegeltjes", zei hij, ..ze weten niet eens hoe ze eruit zien". Hij stond op en begon weer te lopen Langzaam werd het donker in het bos. de mieren kropen moe van het werken naar huis en de muggen gingen ook ergens haar toe En het mannetje9 Dat ging nergens naar toe, het kon hem niet schelen. Tenslotte kwam hij een lieve heersbeestje tegen; het was juist van plan een avondvliegtochtje te maken Het mannetje vroeg beleefd of hij zover mee mocht vliegen en het lieve heersbeestje vond het goed, daar is het tenslotte een lieveheersbeestje voor En zo snorden ze beiden vredig door de lucht. In het huis van de boswachter brandde nog licht. ..Zet me hier maar af", zei het mannetje. ..hier wil ik vannacht slapen". ..Zoals je wilt", zei het lieveheersbeestje. Het streek neer op de vensterbank van de zolderkamer en het mannetje stapte uit ..Bedankt voor het vliegen", riep hij Toen. hoep sprong hij naar binnen. In het kamertje stond een bed en in het bed sliep een jongen Nee. hij sliep niet. hij lag met wijd open ogen naar de maan te kijken die boven in een denneboom hing. Zijn ogen glinsterden, glinsterden als twee spiegeltjes van maanlicht. ragedeur vernield, .De deur werd door baldadige jeugd ingetrapt De bewoner van de Asschatterweg vroeg de politie wat meer ter plaatse telkomen surveil leren. KATJE VERGIFTIGD Bij de dierenarts te Leusden werd op vrijdag 13 oktober een vergiftigd katje binnen gebracht Bij nader onderzoek bleek het katje ook een kogel van een windbuks in het lijfje te hebben BALDADIGE JEUGD Ook uit Leusden-zuid deze week weer klachten over baldadige jeugd. Jongens, die op ramen bonken en de bewoners overlast aandoen Ook hier zegde de politie toe om wat frekwenter te surveilleren ..Kijk", zei het mannetje verrast, ..daar zijn twee spiegeltjes". En wip, sprong hij op het bed; wip, op de neus van het jongetje. Het jongetje voelde er niets van. want het mannetje was zo licht als een pluis je. En net toen het mannetje voor een van de twee spiegeltjes wilde gaan staan, begonnen de ogen te knipperen er trok een grote witte wolk voor. De wolk ging weg. kwam terug, ging weer weg Uit één van zijn ooghoeken sloop een ander klein mannetje met een zandzakje op zijn rug. „Sstzei het, ,,sst, dit jongetje moet slapen". ,.Mag ik niet even kijkenvroeg het mannetje zachtjes, ..even maar. ik wil zo graag mezelf zien" ,.Nou. even dan", zei Klaas Vaak. in dit oog Maar je moet vlug zijn, anders raak je gevangen. In het andere oog zit al een mannetje, net zo'n mannetje als jij". Het mannetje kroop naar boven over de wang en ging voor het spiegeltje staan. Zachtjes vroeg hij: ..Oog. wil jij mijn spiegeltje zijn?..Zeker wel zei het oog. ..kijk maar. kijk maar zoveel je wilt" En het mannetje keek in het oog en zag zichzelf staan: heel klein, maar hij was er tenminste Hij lachte van opluchting. En terwijl hij daar stond te kijken trok er plotseling een warme witte wolk over hem heen Het spiegeltje verdween en het mannetje zat gevangen in het oog. ..Dag mannetje", zei Klaas Vaak. ..slaap maar lekker" Het mannetje sliep lekker Zó lekker, dat hij er de volgende morgen niet meer uit wilde toen het oog open ging En zo komt het dat in de meeste ogen kleine mannetjes wonen. Alleen, je moet goed kijken en de ogen moeten blinken, anders zie je ze niet. (Uit: Een heel klein mannetje en andere sprookjes, door Sybren Polet Gebon den 256 blz Prijs 24.90) gen terug te keren naar de blanke maatschappij. De botsing tussen twee culturen en de manier waarop jonge mensen zich staande weten te houden, zijn uitstekend beschreven. Voor kin deren van tien jaar en ouder goede lektuur, waarin het ..verschillend zijn" ten opzichte van anderen op een ont roerende wijze wordt beschreven. Warm aanbevolen. Beide boeken wer den vertaald door Ingrid Aarden, terwijl de omslagen en de illustraties van de hand van Bert Bouman zijn 160 blz per deeltje, gebonden, prijs 14,90.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 19