„De magere jaren breken aan, ook Leusden moet pas op de plaats maken" Vertragingen in de woningbouw tweede fase dienen ingehaald en voorkomen te worden" Aandacht voor andere samenlevingsvormen dringende noodzaak SOMBERE FINANCIËLE GELUIDEN: VVD KOMT MET EXTRA BEZUINIGINGSVOORSTELLEN FRAKTIES VRAGEN AKTIEVER BELEID R.O. SSïïSbSSSSSSS ss:»fesr =w»SKisa DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 [Van de redaktie) LEUSDEN - De algemene be schouwingen van de raadsfrakties en aanzien van 1979 spreken - wat de financiën betreft (en de daaraan jekoppelde beleidsvoornemens) van ..magere jaren". Sombere gelui den voor een toch nog steeds snel groeiende gemeente als Leusden. Het CDA zegt hierover: Naar t zich aat zien zullen de komende jaren, de magere jaren genoemd worden De al gemene tendens is dat we een pas op de plaats en misschien wel een stap lerug moeten doen Het is algemeen bezuinigen wat de klok slaat Progressief Leusden is van me ning. dat de toekomst niet al te opti mistisch tegemoet kan worden ge zien. Zij vraagt zich af of de oorza ken, die tot het tekort hebben geleid van incidentele of van meer blijven de aard zijn. Ook de VVD ziet de komende periode watsombertjes tegemoet Zij zegt: ,,De Iraktie van de WD. wil deze algemene Deschouwing houden onder het motto ..vette" en magere" jaren. De finan ciële problemen van de gemeenten in het algemeen en van de gemeente Leusden in het bijzonder zijn zó kritisch geworden - mede in het licht van Be stek 81 - dat alle beleidsvoornemens de invloed zullen ondervinden van de magere iaren, die nu in het verschiet liggen Het is de oprechte hoop en ver wachting van onze fraktie. dat wij de juiste toetsingskriteria zullen vinden om een optimaal gebruik van de beperkte middelen te maken, zodat in de meest essentiële behoefte van onze groeien de bevolking kan worden voorzien. De partij Gemeentebelangen is evenmin optimistisch: ,.Met z'n allen praten we dat tekort niet weg. Het is er levensgroot en we zullen er mee moe ten leven Want wij zien niet in dat het hierbij blijft We zijn namelijk niet zo op timistisch, dat in de jaren na 1979 de gemeente zomaar ineens over vol doende middelen zal gaan beschikken. We zullen het met elkaar wat kalmer- aan moeten gaan doen. daar staat Bestek '81borg voor.' Het GPV/SGP tenslotte. ..De voor uitgang die we de laatste jaren hebben gehad, is aan het kenteren en alles wijst erop, dat we ernstig rekening moeten houden met tenminste een stilstand en zelfs een mogelijke achteruitgang van onze welvaart." De GPV/SGP-fraktie vindt dat overigens niet zo heel erg: .,We hebben geen abonnement op een voortdurende vooruitgang". WAT ZIJN DE OPLOSSIN GEN? Het CDA stelt zich nogal kritisch op ten aanzien van hetgeen het col lege zich voorstelt ten aanzien van de oplossing van het finnanciële probleem. Zij zegt: „In uw aan biedingsbrief schetst u de problemen die aan 't tekort ten grondslag liggen. Onvoldoende komt uit de verf. de op lossing die u denkt aan te wenden. Het tekort van 1 538.000 geeft onze fractie toch wel te denken. De mogelijke dek kingsmiddelen mogen niet alleen uit de burgerij komen, ook de gemeente zal zijn steentje moeten bijdragen." Progressief Leusden heeft dat ook niet zo duidelijk in de aanbiedings brief van het college kunnen vinden, want zij vraagt zich ten aanzien hier van ook verschillende dingen af: „Kan het tekort op redelijke wijzen wor den gedekt9 Met andere woorden, hoe is de financiële positie van de gemeente en blijft er nog wat over om eventuele tekorten in de volgende jaren te dekken. Deze tekorten mogen dan slechts van incidentele aard zijn. De financiële po sitie van de gemeente is wanneer alle reserves, dus ook die van het grond bedrijf, in aanmerking worden geno men, niet ongunstig. Deze reserves zijn echter niet onuitputtelijk. Dit blijkt al uit het verloop van de saldireserve: deze wordt gehalveerd nadat het tekort van 1.220.000,- hierop in mindering is gebracht." VOORSTELLEN WD De VVD loopt al een stukje vooruit en zegt in haar algemene beschou wingen zelf met voorstellen te zullen komen om het tekort wat zij ook „eenmalig te groot vindt" te verla gen. Zij denkt met haar voorstellen het tekort met zo'n 30.000,- te kun nen verlagen, als ook de andere par tijen daar natuurlijk mee akkoord zullen gaan. Gemeentebelangen draagt niet zelf oplossingen aan, maar steekt wel de waarschuwende vinger op: „En nu kunnen er nog zoveel wensen leven, zowel bij het gemeentebestuur als bij de inwoners, we zullen prioritei ten moeten gaan stellen en het finan- ciëel beleid t.a.v. investeringen moeten gaan uitsmeren over een langere pe riode Ons potje saldi-reserves is niet onuitputtelijk. Als een volgend begro tingstekort ruim één miljoen gulden zou gaan bedragen, dan zijn we erdoor. Dan is de reserve opgesouppeerd met alle gevolgen van dien. We lopen dan hard kans om een artikel-12-gemeente te worden." Het GPV/SGP houdt er de moed nog volop in: „Dit betekent natuurlijk niet, dat we maar met de armen over elkaar gaan zitten. Daarom is het goed. dat we in het verleden een kleine reserve heb ben opgebouwd, hoewel met dit soort begrotingstekorten die reserve al spoedig geheel verdwenen zal zijn". RESERVE GEMEENTEHUIS Om de financiële tekorten op de al- Alle frakties zagen de nabije toe komst financieel gezien erg somber tegemoet. Kreten als „magere jaren breken aan" en „we zullen een pas op de plaats moeten maken" of „we zullen de buikriem aan moeten trek ken", overheersten het financiële gedeelte van de algemene beschou wingen. WD-fraktievoorzitter Rients Bergsma ziet blijkbaar nog andere mogelijkheden tot bezuiniging. Na mens zijn fraktie kondigde hij in de algemene beschouwing van de WD aan, dat zij met voorstellen zal ko men, waardoor nog eens extra 30.000,- zal kunnen worden be zuinigd. Deze voorstellen zijn in de begrotingsdebatten op 31 oktober a.s. te verwachten. Op dinsdagmid dag 31 oktober (14 uur) en dinsdag avond (19.30 uur) zal het gemeente bestuur antwoord geven op de vele gestelde vragen tijdens de algemene beschouwingen en zal er gelegen heid zijn tot debat. Verder zal dan de begroting hoofdstuksgewijs worden behandeld. gemene dienst een beetje te verzach ten stellen verschillende frakties voor om dit jaar geen bedrag te storten in het reserve-fonds, bestemd voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis. De hoogte van dit fonds is van dien aard, zo stellen verschillende frakties, dat dit best een keertje overgeslagen kan worden Zowel het CDA. als het GPV/ SGP denken daar zo over BELEIDSVISIE ONTBREEKT In het algemeen zijn de frakties van mening dat een echte beleidsvisie ontbreekt, maar zij hopen en ver trouwen er op, dat dit anders zal zijn, zodra de meerjaren-planning nieuwe stijl op tafel zal zijn gekomen. schema's. Vertragingen dienen voor komen te worden. Wij onderstrepen het belang van een uitspraak van deze raad over de rich ting, waarin eventuele woningbouw na het voltooien van de tweede fase, zal plaats vinden. In dit verband doet het ons genoegen dat op deze begroting een post is uitgetrokken voor het ont wikkelen van een structuurplan Onze vraag is hoeveel tijd hiermee gemoeid zal zijn Verder willen wij de nadruk leggen op de spoedige realisering van voldoende woningbouw in Achterveld. Een ver grijsd Achterveld is voor Leusden een leenstaanden, inklusief de studen- zeer slechte zaak ONVOLLEDIGE GEZINNEN tenhuisvest.ng. Voors vinden wij, dat de bestem- cki ALEENSTAANDEN Wij vragen het kollege dan ook in het mingsplannen die nog niet gerealiseerd komend jaar hiervoor plannen te ont- zijn zo snel mogelijk onder handen wikkelen". aldus de WD-fraktie, die moeten worden genomen, zodat hier- Progressief Leusden twijfelt aan de vervolgt: voorin 1979 de goedkeuring kan wor- waarde en de kwaliteit van het gehou- )n het g|oba|e bestemmingsplan den verkregen den woningbehoefte-onderzoek. Naar fmeae fase js reken, gehouden met Ook Progressief Leusden vindt, dat aante.d.ng hiervan zegt zij: de bouw jn de vr|je sektor van c(rca 6q0 de kontrole op de voortgang binnen het „Duidelijk aantoonbaar is de wo- woningen. De behoefte aan woningen geplande tijdschema niet mag verslap- ningnood onder een en tweepersoons- ,n de vrjje sektor - met name aan kavels pen. „Onze fraktie zal er op toezien". huishoudens waaronder jongeren, stu- voor eigenbouw is beduidend hoger aldus Progressief Leusden. ,,dat de denten, alleenstaanden en overige sa- dan bij de ontwikkeling van het globale voorgenomen aantallen woningen ge- menjevingsvormen. bestemmingsplan kon worden voor- realiseerd worden en de juiste verdeling Wij vragen aandacht voor de moge- zien, e e.a. overigens overeenkomstig tussen sociale- premie en vrije sektor lijkheden geboden door de Rijksover- de landelijke ontwikkeling woningbouw tot stand komt". Bijzon- heid middels de Nota van Dam dere aandacht vraagt Progressief Onze fraktie kan niet instemmen met wm._ Leusden voor een stedebouwkundige verkoop van woningwetwoningen door MEER VRIJE SEKTOR en architectonische konseptie in de de woonstichting WONINGEN tweede fase op een zodanige wijze, dat Wij verwachten maatregelen dat dit RO-procedure VER. "t""1» a onderzoek, stelt onze fraktie voor in de De WD zegt over de ruimtelijke volgende deelplannen ruimte te reser- ordening van Leusden: veren voor circa 1250 vnje sektor wo- „Wij moeten helaas konstateren dat ningen. enkele bouwplannen in de tweede fase Indien mocht blijken dat de realise- Fraktie-voorzitter Rintze met vertraging zullen worden gereali- ring van meer vrije sektorbouw tot ge- Bloemhof van Progressief Leusden seerd Dit baart onze fraktie zorgen Wij volg zal hebben dat aan een verdichting is namens zijn partij van mening, dat vinden de samenwerkingsovereen- van de overige woningbouw, maar met in Achterveld geen 18, maar 40 wo- komst een goede zaak. hoewel hier- behoud van het woongenot niet valt te ningen in eerste instantie gebouwd door de vertraging toch wel is veroor- ontkomen, dan zullen wij ons hier tegen dienen te worden. De progressief zaakt Wanneer een vereenvoudiging njet verzetten waarschuwde het gemeentebestuur ,n de procedure de onderhandelingstijd Uitbreidingsmogelijkheid voor Ach- alvast. dat zijn fraktie er op zal toe- zou kunnen bekorten, dan is het een terveld heeft bij de V V D -fraktie de zien, dat „de voorgenomen aantallen zeer aanbevelingswaardige zaak' Wil voj|e aandacht Een eerste aanzet voor woningen gerea.seerd worden en de het kollege hiertoe de nodige initiatie- deze uitbreiding is door het kollege ge- ju.ste verdeling tussen sociale-, pre- ven nemen9 In de thans in ontwikkeling jukkig reeds gegeven middels een be- mie- en vrije sektor-woningen tot zijnde woongebieden is relatief weinig stemmingsplan voor de bouw van 30 stand komt." aandacht besteed aan de huisversting woningen van onvolledige gezinnen en al- wil het kollege verdere uitbreidings Onder meer Harm Offereins (GPV/ SGP) pleitte in zijn algemene be schouwing voor meer en extra aan dacht voor andere samenlevings mogelijkheden van de woonkern spoedig ter hand nemen9 Is het college bereid hiertoe ook de nodige stappen te ondernemen bij de Provinciale Over heid?" Gemeentebelangen zit de vertra ging in de woningbouw ook erg hoog en noemt daarbij ook verschillende factoren die daaraan hebben bijge dragen en dat nog doen: „Onze fractie staat echt niet te drin gen om te verkondigen, dat Leusden sneller groter moet groeien Feit blijft echter, dat er nog steeds woningnood is. Feit is ook dat de woningbouw in Leusden achter loopt bij de planning Dat achterlopen kost niet alleen tijd en geld. maar ook en vooral onzekerheid bij de woningzoekenden. We willen het college zeker niet de schuld van de ver traging in de bouw in de schoenen schuiven We vragen alleen om er meer rekening mee te houden. Wie dan wel oorzaak van de vertraging is9 Dat is een complex van factoren We denken aan (om er een paar te noemen): a de vele tijd die de inspraakprocedu res kosten b tegenslag bij het slaan van de heipa len, c het lange uitblijven van het fiat van provinciale en ministeriële directies en diensten (als voorbeeld moge dienen, dat de premie voor Goed en Goedkoop voor de woningwetwoningen nog steeds niet door de minster werd be krachtigd). d het gebrek aan goede bouwvaklie- den (b v metselaars). Al deze factoren zijn er mede oorzaak van dat de realisatoren en aannemers achter gaan lopen op het bouwschema Het gevolg is. dat de woningzoekenden weer zoveel weken of maanden moeten wachten Dat geeft onzekerheid We vragen aan het college wele be schikbare middelen te trachten de vormen, zoals onvolledige gezinnen en alleenstaanden (w.o. studenten). Ook de andere partijen drongen hier op aan bij het gemeentebestuur. achterstand in de bouw te beperken. AKTIEF BELEID We verwachten ook van het college een actief beleid betreffenden de huis vesting van o m. bejaarden studenten, aleenstaanden en jongeren. Tevens dienen de toewijzingencriteria te wor den herzien (het schijnt te zijn voorge komen. dat de een 2 woningen kreeg toegewezen terwijl de ander nog niet aan de bak kon komen We nemen aan. dat hier een uitzonderingsgeval gesig naleerd werd, maar het schijnt toch voor te komen) Wat de zeer noodzakelijke bouw van woningen in Achterveld betreft hopen we. dat op korte termijn een begin kan worden gemaakt met de beloofde 30 woningen aldaar De actie van het Jon- gerncontact in Achterveld was echt een bewijs, dat de nood groot is' Het GPV/SGP vroeg in haar alge mene beschouwing vooral de aandacht voor de huisvesting van bejaarden en alleenstaanden, met name studenten „Met name bejaarden en al leenstaanden, waaronder studenten, vragen om meer speciale huisves ting. Enerzijds moet worden getracht hier aan direkt aandacht te besteden, terwijl anderzijds getracht moet worden in te spelen op het door onze landelijke regering gevoerde beleid wat betreft het bevorderen van het eigen woningbezit en beperking van de bouw van huurwoningen. Ter realisering hiervan zal het element van doorstroming een van de te hanteren methodieken moeten zijn. Een eventueel particulier initiatief ten aanzien van studenten-huisves ting zal zeer welwillend tegemoet dienen te worden getreden", aldus het GPV/SGP. van Leusden's ruimtelijke ordening voor het komende jaar. Over de ruimtelijke ordening zegt het CDA in haar algemene beschou wing: „Het beleid zal in de komende periode vooral gericht moeten zijn op de bewaking van de plannings- en tijd- (Van de redaktie) LEUSDEN - Opgelopen vertragin gen in de tweede fase dienen zoveel mogelijk te worden ingehaald en nieuwe vertragingen dienen te wor den voorkomen. Dat is de konklusie van de meeste frakties ten aanzien

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5