„Welzijn moet als rode draad door beleid van college lopen" „Bijzondere aandacht voor meervoudig gebruik scholen" Limiet aan kosten OAD een noodzaak FRAKTIES VERDEELD OVER AMBULANT FUNKTIONARIS JEUGD- EN JONGERENWERK ONDERWIJS IN DE KNEL DOOR FALEND OVERHEIDS BELEID SPORT IS WELZIJN, MAAR ACCENT MAG NIET TE ZWAAR WORDEN" BINNENKORT DISKUSSIE-AVOND OVER VERKEERSPROBLEMATIEK? DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 van een nieuwe functionele accomoda te voor het jeugdwerk te prefereren is boven de verbouw van deze boerderij Omtrent de ambulante functionaris voor het jeugd- en jongerenwerk zou onze fractie het een goede zaak vinden als er tussen de gemeente en de jeugdraad overeenstemming werd bereikt. Wat onze fractie betreft, wij zijn van mening, dat, gezien de ervarin gen in een soortgelijk geval, er voor hands een functionaris in gemeen telijke dienst dient te worden aange steld. Later zou dan nog naar bevind van zaken kunnen worden gehan deld". gemeentelijk welzijnsplan Een eerste aanzet is al gegeven, door 't licht op groen te zetten, voor 't samenstellen van een sociale kaart. Voorts vloeit hieruit voort dat er drie plangroepen worden ingesteld, waar van educatie er een is, en al een groot stuk werk heeft verzet. Onze fractie vindt niet dat Leusden een achterstand heeft op het gebied van welzijn, wel dat er nog veel gedaan kan worden, 't Par ticulier initiatief verdient onze waarde ring en steun. Onze aandacht heeft 't jeugd en jon gerenwerk en 't stimuleren daarvan. Het aantrekken van een ambulante functionaris is nogal in discussie ge weest. Wij vinden dat 't aantrekken van een dergelijke functionaris al leen zinvol en verantwoord is als er voldoende waarborgen worden ge schapen voor 't kader waarbinnen hij of zij zal gaan werken. Wij doelen daarbij met name op 't wel of niet reali seren van een jeugd- en jongeren centrum. In de begroting vinden we he laas geen aanknopingspunten". OPBOUWWERKER NOOD ZAAK Progressief Leusden heeft ten aanzien van welzijn een aantal op merkingen en wensen. Wij citeren: ..In het bijzonder waarderen wij het streven van het kollege om spoedig te beginnen met een gemeentelijk wel zijnsplan, waarin veel ruimte zal worden gelaten voor inspraak vanuit de bevol king. Onzerzijds bestaat veel waarde ring voor de inzet van het ambtenaren team van de afdeling Welzijn. Reeds nu, maar zeker in de komende jaren wachten hun vele zware taken. Een uit breiding van het aantal personeelsle den lijkt ons zeker gerechtvaardigd, terwijl de aanstelling van een op bouwwerker noodzakelijk zal zijn om de inspraakprocedures te begeleiden". Progressief Leusden vraagt verder de aandacht voor de volgende punten: Zij wil graag sobere, kleinschalige so ciaal kulturele voorzieningen in alle kernen. Wat het jeugd- en jongeren werk betreft accomodates in alle drie kernen en aanstelling van een am bulant funktionaris in dienst van de jeugdraad "zodat het werk van deze funktionaris zonder onjuiste ver menging van belangen in dienst kan staan van het bestaande en toekom stige jeugd- en jongerenwerk. P.L wil ook geen verhoging van de eigen bij drage aan de openbare bibliotheek in Leusden-zuid in verband met de slechte accomodate. Ten aanzien van de muziekschool zal in de toekomst prioriteit moeten worden gegeven aan groepsonderwijs boven privé-onderwijs en jongeren boven volwassenen. Muzi kale vorming in het basis-onderwijs zal gestimuleerd moeten worden. Een me disch sociaal centrum zou Progressief Leusden Ideaal vinden ,,Zo snel moge lijk moet worden begonnen met het open bejaardenwerk en dit zal uitge breid moeten worden tot een koördina- te met andere vormen van maat schappelijke dienstverlening ,,Ook de emancipatie wordt door Progessief Leusden (uiteraard) niet vergeten- „Ak- tiviteiten ten aanzien van de bewust wording en ontplooiing van het vrouwe lijke deel van de Leusdense bevolking dienen gestimuleerd te worden. Wij denken hierbij aan deeltijdbanen, kin deropvang. aangepaste schooltijden, etc." aldus Progressief Leusden. De WD zegt over het welzijn het volgende: ,,De V V D.-fraktie betreurt het dat nog niet gekomen is tot de afronding van het zgn. ..Welzijnsplan". Dit heeft tot gevolg dat er nog steeds ad hoe beslissingen moeten worden genomen zonder dat daarbij vastgestelde normen kunnen worden gehanteerd Voor de interim-periode zullen dan ook voorlopige maatstaven vastgesteld moeten worden, b.v. in een bedrag per inwoner met indexering (zoals voor de Muziekschool en de Onderwijs Advies Dienst) teneinde de verenigingen gro tere zekerheid te verschaffen inzake de te verwachten inkomsten GOED OVERLEG NOOD ZAKELIJK Onze fraktie vindt een goed georga niseerd overleg inzake welzijnszaken van het grootst belang. De recente me dedelingen aan de Sportstichting over de te betalen vergoedingen zijn voor ons aanleiding om een waarschuwende vinger op te steken. Hier was van wer kelijk overleg zo wie zo geen sprake, los gezien van de eventuele noodzaak van de voorgestelde verhogingen van de huurbijdragen. Nu het ..educatief plan" in de afron dingsfase verkeert zullen de terreinen van de ..zorg" en de ..rekreatie" geïnventariseerd moeten worden. De ze aktiviteiten alsmede de totstandko ming van de sociale kaart zullen veel tijd en aandacht vergen van de vereniging en het gemeentelijk apparaat Wij ho pen en verwachten dat de uiteindelijke resultaten zullen leiden tot een vol waardig en evenwichtig welzijnspakket in onze gemeente" Gemeentebelangen in haar alge mene beschouwing over welzijn: .Door onze fractie is tijdens de vorige Fraktievoorzitster Evelien Blom drong er namens het CDA bij het ge meentebestuur op aan het welzijn van Leusden steeds als een rode draad door het beleid te laten lopen. In haar algemene beschouwing wijst het CDA er op een ambulant funk tionaris voor het jeugd- en jon gerenwerk erg belangrijk te vinden „zinvol en verantwoord", als er vol doende waarborgen worden ge schapen voor 't kader, waarbinnen hij of zij zal gaan werken. Een wat genuanceerder opstelling dan in commissie Welzijn, waar mevrouw Blom zonder meer koos voor een ambtenaar in dienst van de ge meente, „omdat dit goedkoper zal zijn" algemene beschouwingen aangedron gen op een alarmsysteem bij of in de bejaardenwoningen. Wil het college uitsluitsel geven hoe het hiermee m.n voor de bejaardenwoningen in Groenhouten staat7 Wij vragen u om de nodige initiatieven hieromtrent te ont wikkelen. Een dienstencentrum voor bejaar den zal, mede gezien de precaire fi nanciële positie van de gemeente, wel teveel gevraagd zijn. Toch wil onze fractie nog eens vragen om deze zaak in beschouwing te nemen Wellicht wordt er een oplossing gevonden Met belangstelling volgen wij de on- wikkeling omtrent de culturele accomo- datie in Leusden-zuid. Ook zijn we be nieuwd of het gedeelte van de school in Achterveld voor o.m jeugd-en jon gerenwerk op korte termijn in gebruik kan worden genomen JEUGDWERK NIET IN BOERDERIJ De voorgenomen verbouw van de boerderij Midden-Krakhorst kan niet zonder meer onze instemming krijgen. Onze fractie wil nogmaals duidelijk stellen, dat, wat ons betreft, de bouw (Van de redaktie) LEUSDEN - „De draad van wel zijnszorg moet als een rode draad door 't hele beleid van het college lopen", zegt het CDA en aan de hand yan de algemene beschouwingen van alle andere frakties kan wel wor den gesteld, dat ook zij daar net zo over denken. Het CDA zegt verder over het welzijn in de gemeente Leusden: „Het verheugt ons dat de raad bin nenkort een voorstel te behandelen knjgt. betreffende de opstelling van een Jan Kuijpers, die voor het eerst namens de nieuwe partij Gemeente belangen de algemene beschouwing uitsprak over het komende jaar, is van mening, dat voor het open eugd- en jongerenwerk niet geko zen dient te worden voor de boerderij Midden-Krakhorst, maar voor een funktioneel nieuw gebouw. Waarom de boerderij geen dienst zou kunnen doen voor het open- jeugd en jon- jerenwerk, liet hij in het midden. 'i 'i rw, navt f: (van de redaktie) LEUSDEN - Het onderwijs in Leusden baart zorgen. Vooral finan cieel gezien heeft de gemeente weinig speelruimte: er is een groot tekort. De kosten van de Onderwijs Adviesdienst (OAD) dienen volgens vele frakties kritisch te worden be keken. De toegezegde beleidsnota van b en w over het onderwijs In leusden achten de frakties van groot belang voor de nabije toe komst. Meervoudig gebruik van schoolgebouwen dient te worden bezien. Het CDA zegt verder over het onder wijs in Leusden: Ook 't onderwijs is voor onze fractie een bijzonder heet hangijzer Teleur stellend is de omvang, waarmee het te kort op de geraamde kosten van on derwijs gaat toenemen Wij zijn 't vol ledig eens met de uitgangspunten, om bij de uitgavenramingen zoveel moge lijk soberheid te betrachten, doch er voor te willen waken dat dit gaat ten koste van de kwaliteit van 't onderwijs. Inde begroting is ons opgevallen, dat er desondanks zeer forse stijgingen te constateren zijn, in met name de ge raamde kosten voor: verlichting, ver warming en schoonhouden van gebou wen Naar ons gevoelen moeten de kosten teruggebracht kunnen worden Daarvoor zal wellicht een kreatieve be nadering nodig zijn. Onze fractie ver zoekt u dan ook om een onderzoek in te stellen naar betere energiebesparende en energiebeheersende mogelijkhe den. Dat behoeft dan uiteraard niet be perkt te blijven tot schoolgebouwen. MEERVOUDIG GEBRUIK Van groot belang achten wij 't ver schijnen van een nota over 't onderwijs beleid in de komende jaren. Met klem vragen we u om bij nieuwbouw van scholen meer en meer rekening te hou den met meervoudige gebruiksaspec ten. Het in dit verband bekijken van bij voorbeeld ook nieuwe ideeën als semi- permanente en „woonscholen". als mede de plaats van vestiging in een voedingsgebied verdienen de aan dacht. We moeten oppassen voor leeg stand van schoollokalen. Het in grotere mate betrekken van ouders en verzor gers bij 't onderwijs, dient bevorderd te worden. Het onder de loep nemen van de bevoegdheden, werkwijze en sa menstelling van de schoolraad vinden wij wenselijk. Het omvormen van de Amersfoortse O.A.D. tot een regionale dienst achten wij een goede zaak. Daar wij de inrichting van onderwijs een kwestie vinden waarin schoolvereni gingen hun eigen verantwoordelijkheid hebben, verzoeken wij 't college te be werkstelligen dat scholen niet verplicht worden van deze dienst gebruik te ma ken, wanneer het schoolbestuur op voor haar zwaarwegende gronden be zwaar heeft, 't Ten aanzien van logope- distische hulp aan schoolkinderen, achten wij met u een goede zaak We kunnen er begrip voor opbrengen dat gezien de financiële situatie nog. niet opnieuw kan worden ingevoerd Het stellen van prioriteiten in dit verband zal in de komende jaren onze aandacht vragen, in nauw overleg met betrokken instanties". de sport in onze gemeente een te zwaar accent lag. ook financieel Wij hebben niets tegen sport - het tegendeel is het geval - maar er zijn ook nog andere aktiviteiten in Leusden. Wij denken on der andere aan het jeugdwerk en overi ge sociaal kulturele voorzieningen De reserve sportvoorziening wordt gevoed door de algemene reserve grondbedrijf. Wij vragen het kollege de reserve sportvoorziening een naams- en be stemmingsverandering te geven name lijk reserve welzijnsvoorziening Hier van is sport een onderdeel hetgeen u, geacht kollege welbekend is. Overi gens teneinde meer financiële ruimte te scheppen ten behoeve van deze ak tiviteiten en mede in aanmerking ge nomen de noodzaak om te bezuinigen, kunnen wij ons verenigen met het prin cipe de sportbeoefenaren meer te laten betalen Wel behouden wij ons het recht voor wijzigingen voor te stellen op de tailpunten." Gemeentebelangen tenslotte, wees erop, dat Leusden nog steeds niet de beschikking heeft over een goede ijsbaan. Zij vraagt daarvoor de grootst mogelijke aandacht. FALEND OVERHEIDSBE LEID Progressief Leusden over het On derwijs: Een falend beleid van de Rijksover heid is sinds jaren de oorzaak van een groot tekort op onze begroting bij het hoofdstuk onderwijs. Toch moeten wij als gemeente bijzonder voorzichtig zijn bezuinigingen bij het onderwijs in te voeren Niet alleen de ouders zijn ver antwoordelijk voor de ontplooiing en opvoeding van de kinderen, maar de samenleving als geheel is wel degelijk medeverantwoordelijk. Bezien in dit licht is een limiet stellen aan de uitgaven van de OAD, zonder de belanghebben den uit het onderwijs mee te laten pra ten over de prioriteiten een aanvecht baar beleid. De afspraken in „Samen Onderweg" dienen nog dit jaar tot uiting te komen in (Van de redaktie) LEUSDEN - „De aktie „Veilig over" is niet voor niets ontstaan. Het is duidelijk, dat er iets mis is met de verkeersveiligheid in Leusden. Ik wil er dan ook bij het college op aan dringen alles op alles te zetten om er een aktiet beleid t.a.v de Samen werkingsschool en in het verschijnen van een beleidsnota medio 1979 met een visie van het kollege op de scholenbouw, de inhoudelijke kant van het onderwijs, inbegrepen 2e kans on derwijs en uitbreiding van de be voegdheden van de Schoolraad GOEDE BELEIDSNOTA BELANGRIJK De WD acht een goede beleids nota eveneens van groot belang voor het goed funktioneren van het onderwijs in Leusden. Zij zegt: „Voor een goede ontwikkeling van het onderwijs in Leusden achten wij de toegezegde beleidsnota van groot be lang Hierbij zal speciaal aandacht be steed moeten worden aan de prog noses van het leerlingenaantal en de in ieder geval voor te zorgen, dat er voldoende politie-personeel in Leusden zal komen", aldus de heer Ossendrijver (CDA)tijdens de rondvraag. Burgemeester Rademaker had alle begrip voor de situatie ..Het is ons aller zorg" aldus de burgervader Dat zal het zijn en blijven Het is in de eerste plaats de verantwoordelijkheid - ik heb dat eerder gezegd - van de weg gebruikers Maar ook de gemeente en de politie hebben hun eigen verant woordelijkheid in deze zaak Er wordt met man en macht getracht om de si tuatie te veranderen, waar dat nodig mocht zijn. Vooral ten aanzien van dat politie-tekort Maar dat kan natuurlijk niet van de ene op de andere dag De politie heeft in de groep Leusden al eni ge jaren te maken met een sterke af vloeiing wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd Dat is tot nu toe wel steeds goed opgevuld, maar de achterstand wordt daardoor minder snel weggewerkt Het heeft onze aan dacht. dat is duidelijk De heer Van Tiel (VVD) stelde voor om een voorlichtende bijeenkomst te organiseren met alle betrokkenen, ge meente rijkspolitie en de verkeersge- bruikers ..Op een dergelijke avond zal dan onder meer uitgelegd moeten wor den hoe de verkeerstruktuur van Leus- konsekwenties daarvan op de scholen bouw Gedacht zal o.a moeten worden aan een bouwvorm die bij overkompleet raken een schoolgebouw met weinig kosten voor andere doeleinden ge schikt kan maken Met name het idee van de „woonschool" kan daarbij als een goed voorbeeld dienen. In de ko mende jaren zullen bij een afnemend leerlingenaantal in sommige wijken reeds lokalen leeg komen te staan. Wil het kollege tevens in de beleidsnota opnemen welke lokalen in welke wijken vrij zullen komen en welke andere ak tiviteiten eventueel geschikt in deze ruimten zouden kunnen worden uit geoefend? Gelijkschakeling van va kanties alsmede van aanvangs- en uit- gaanstijd bij kleuter- en lager onderwijs is dringend gewenst, o a met het oog op de verkeersveiligheid, beschikbare verkeersbrigadiers en schoolzwem men BEVOEGDHEDEN SCHOOLRAAD UITBREI DEN De bevoegdheden van de Gemeen schappelijke Schoolraad zullen dus danig moeten worden uitgebreid dat er voor het openbaar onderwijs een be den tot stand is gekomen en wat er in de toekomst gaat gebeuren. Er zal een goede voorlichting over het politie-ap- paraat gegeven moeten worden, terwijl de Leusdenaren in de gelegenheid ge steld dienen te worden hun problemen, grieven en wensen naar voren te bren- van Tiel (VVD) stuursvorm ontstaat die vergelijkbaar is met die van het bijzonder onderwijs. Hierin zal o.a ouderparticipatie een nieuwe aanzet kunnen krijgen Steun zal tenslotte gegeven moeten worden bij de plannen om te komen tot integratie van het kleuter- en lager on derwijs, het zgn. basisonderwijs, met name waar de twee schooltypes op dit moment nog op verschillende lokaties zijn gevestigd". ENERGIE-VERBRUIK Het GPV/SGP tenslotte wijst even eens op het belang van de beleidsnota. Zij maakt zich ook zorgen (evenals het CDA) over het toegenomen energiege bruik der scholen Ook de kosten van schoonmaken baart deze fraktie zor gen. Zij dringt op matiging aan. Wat de Onderwijs Advies Dienst betreft zegt het GPV/SGP dat deze dienst een dienstenpakket dient te leveren, pas send bij het budget van Leusden. Ook pleit zij er voor om school besturen - indien zij dit wensen - de gelegenheid te geven zich aan te sluiten bij andere adviesdiensten voor onderwijs dan de OAD, indien men om principiële redenen geen gebruik van deze dienst wenst te maken. gen De nu ontstane ontrust is niet ten onrechte, ook al is dat niet voor honderd procent aan de gemeente te wijten. We moeten met z'n allen proberen de ver keersveiligheid te waarborgen, daarom lijkt het mij goed om op een plezierige wijze met elkaar hierover van gedach ten te wisselen Burgemeester Rademaker: „Ik wil dat graag in overweging nemen. Ik heb het grootst mogelijke begrip voor de enkele weken geleden sterk boven gekomen emoties. Op zo n moment komen allerlei zaken aan de orde, ook al houden die niet altijd verband met elkaar. Het gemeen schappelijke risico op de weg moet niet alleen samen gedragen worden, maar we moeten ook samen trachten ze zoveel mogelijk te vermijden en op te lossen." (Van de redaktie) LEUSDEN - Sport is een onderdeel van het welzijn, maar er dient niet een te zwaar accent op gelegd te worden in verhouding tot de andere welzijns-faktoren. Meer selfsuppor- "ng en medeverantwoordelijkheid van de sportverenigingen dient te worden gestimuleerd, zeggen ver schillende frakties. Het CDA schrijft over het Leusdense sportgebeuren: Ook de sport heeft een grote plaats ln 't hele welzijnsgebeuren Sport voor jadereen betekent ook sport voor ge handicapten en bejaarden. Als de ge beente werkt aan een welzijnsplan boeten deze groepen er een volwaar de plaats in vinden. Wij kunnen ons vnden in de gedachtegang die ten hondslag ligt aan 't door 't college op- 9estelde subsidieplan m.n. 't stimuleren van initiatieven tot selfsupporting en medeverantwoordelijkheid van de sportverenigingen In dit verband stelt onze fractie dat de plannen van de sportverenigingen, die middels de sportstichting worden ingediend snel. zakelijk en efficiënt beoordeeld moeten worden. Als voorbeeld deze vraag Kan de vergunning voor de bouw van de semipermanente tennisblaashal niet afgegeven worden, zo nee. wat is hier van de reden? We vinden dat hier op korte termijn duidelijkheid moet komen. Onze mening is dat een subsidiebeleid niet mag leiden tot het geven van een premie op onnodige in-activiteit van sportverenigingen." Progressief Leusden vindt dat de sport een te zwaar accent krijgt. Zij zegt: „Onze fraktie heeft zich wel eens niet aan de indruk kunnen onttrekken dat op

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7