peugdraad schrijft raadsleden over ambulant funktionaris Spul gaat tegen de vlakte: raad spreekt dvonnis uit over omstreden boerderij COMMENTAREN/MENINGEN Ook SOCCLE, bibliotheek en muziekschool hebben beroepskrachten" Leusder Krant FOTOKOPIE NODIG? Herfsttrip van senioren-soos Leusder Krant - raad Leusden DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 9 gCrl art LEUSDEN - De Stichting Jeugd- b ad Leusden bepleit in een schrij ve an dat naar alle raadsleden is uitge- on. aan opnieuw voor de aanstelling G 'n een ambulant funktionaris in ro' enst van de Jeugdraad. Zoals eer- d m gemeld, ging de Commissie Wel- ant in akkoord met het pre-advies aan en w. om genoemde funktionaris ;G: Rozendaallaan9 Leusden-C. aan te stellen in gemeentedienst. In de brief aan de raadsleden zet de Jeugdraad opnieuw uiteen waarom juist aanstelling in dienst van de Jeugdraad dient te geschieden. Als redenen voor het verzoek noemt de Jeugdraad: - bij de taakomschrijving van de funk tionaris en de invulling daarvan moeten de jeugd- en jongerenwerk- organisaties zelf rechtstreeks be trokken zijn Dit kan via de Jeugdraad omdat iedere organisatie of daarin rechtstreeks vertegenwoordigd is. of daarmee een direkte relatie onder houdt. - de uitoefening van de taak van de funktionaris moet kunnen plaatsvin den onafhankelijk van partij-politieke invloeden De Jeugdraad is geen partij-politiek orgaan - de uiteindelijke verantwoordelijkheid van de funktionaris dient te liggen bij het partikulier initiatief als zijnde de meest rechtstreeks betrokkenen Daarmee wordt recht gedaan aan de erkenning, dat mensen in staat zijn hun eigen belangen te behartigen Dit oordeel, aldus de Jeugdraad, wordt eensgezind gedeeld door alle jeugd- en jongerenwerkorganisaties. PARTIKULIER INITIATIEF In de brief staat voorts. Wij zijn ook steeds van mening ge weest, dat wij hiermee aansloten bij het beleid, dat tot nu toe in onze gemeente gevoerd is op welzijnsterrein. Voor het beheer van de gemeentelijke ak- kommodaties voor sociaal-kulturele doeleinden is gekozen voor een stich ting De openbare bibliotheek en de muziekschool zijn partkuliere stichtin gen. Bij de oprichting van de Jeugdraad is mede door toedoen van de gemeente de stichtingsvorm als meest wenselijk naar voren gekomen, en ook bij de Sportstichting is dat kennelijk het geval geweest. Zowel de Stichting SOCCLE als de bibliotheek en de muziekschool hebben beroepskrachten in dienst, van wie - voor zover ons bekend - niemand in dienst is van de gemeente Voor ons allemaal tekenen, dat de gemeente voor de uitvoering van welzijns- aktiviteiten steeds het zwaartepunt heeft gelegd bij het partikulier intiatief FINANCIEEL ASPEKT Verwijzend naar het onderhoud met de commissie Welzijn merkt de Jeugdraad in de brief aan de raadsleden op dat door de commis sieleden het financieel aspekt als belangrijkste argument naar voren werd gebracht. De Jeugdraad: ..Daarbij werd onzes inziens evenwel geheel voorbijgegaan aan de inhoudelijke aspekten van deze keuze en het feit dat daarmee de me ning van alle jeugd- en jongerenwerk- organisaties genegeerd wordt. Het financiële aspekt dat zich met name toespitst op de huisvestings- en de apparaatskosten, kan naar onze mening geen doorslaggevend ar gument zijn temeer omdat dit slechts een gering bedrag uitmaakt De Jeugdraad maakt ook nu reeds gebruik van administratieve ondersteuning van gemeentewege, en heeft er geen be zwaar tegen dat dat ook blijft gebeuren wanneer er een beroepskracht in dienst is. terwijl voor de huisvesting van een buro een kleine ruimte in één van de door de Stichting SOCCLE beheerde gebouwen wellicht mogelijk is, zodat de financiële middelen daarvoor indirekt toch weer aan de gemeente terugvloei en.'' De Jeugdraad vraagt de raadsle den vóór de volgende raadsverga dering, waarin zij een beslissing over deze kwestie zullen moeten nemen, alsnog de genoemde argumenten voor de aanstelling van een am bulant funktionaris bij deStichting in hun fraktie in overweging te nemen. LEUSDEN - Dinsdag 3 oktober j.l., vertrokken de leden van de senio- ren-sociéteit 's middags om 13.30 uur met stralend weer voor een herfsttrip met bestemming het Sin ger-Museum te Laren Na een mooie tocht werd een kopje koffie met gebak genuttigd in restaurant ..De Vrije Heere tegenover het Mu seum Daarna ging men de prachtige bloemen-composities. aquarellen. beeldhouwwerken enz. bekijken. Ook in de tuin was het op deze prachtige dag goed toeven Na een toeristische rit naar Maarn, waar de dames en heren een uitgebrei de koffiemaaltijd gebruikten, was het gezelschap om 19 00 uur terug in Leus den. HET SPUL IS AFGELOPEN ..Over de verkiezingen heen ge tild", zei fraktievoorzitter Rintze Bloemhof van Progressief Leusden, de hand in eigen boezem stekend. Toch nog een reddingspoging voor 't Spul. Het was allemaal tevergeefs en dat was allemaal best te voorzien. We hebben ons eigenlijk altijd al een tikkeltje verbaasd over het feit dat het overlegorgaan 't Spul ooit de zestien voorwaarden aanvaardde, waarmee gewerkt moest worden, wilde 't Spul een redelijke kans ma ken. Die kans zat er bij voorbaat niet in. Met een grenzeloos optimisme heeft het overlegorgaan zich van haar onmogelijke taak gekweten en het werd nog niet eens in dank afge nomen, want het was gewoon lastig, dat advies. De ervaringen van de raad met het verbouwen van boerderijen heeft daar natuurlijk ook mee te maken. Men is wat huiverig geworden voor de konsekwenties. Aan de andere kant wilde men de bewoners van Groenhouten wel ter- wille zijn en inspraak bieden. Je kunt nooit weten, zal de raad gedacht hebben, misschien komt er nog een prima oplossing uit. Dat gebeurde niet. Een ponyboerderij was het uit eindelijke resultaat. Ook wij zijn daar niet echt kapot van. Leuk hoor, die ponies, maar noodzakelijk? En voor ziet een dergelijke boerderij in een zeer dringende behoefte? Nou nee, er komt immers al een kin derboerderij? Maar een pony boerderij was nu eenmaal het enige waf haalbaar kon worden geacht Met een ton doe je nu eenmaal niet zoveel. Terwijl voor andere boerde rijen miljoenen zijn uitgetrokken, moest 't Spul het met een ton doen. bovenwijkse (algemene) voorziening moet krijgen en dat het nooit de bedoe ling is geweest 't Spul een wijkvoorzie- ning te geven. ..Vanuit dit oogpunt is het duidelijk, dat de direkt omwonenden wel mee mogen beslissen, maar geen doorslaggevende stem mogen hebben Zou dat wel het geval zijn, dan zou er niets meer gebouwd kunnen worden in Leusden." Tenslotte vond zij het een ernstig tekort, dat de kwestie niet in de werkgroep R O van het Comité Mi lieuzorg Leusden is geweest ONGELUKKIGE SAMEN LOOP Wethouder Wagenaar (WD): „Er zijn niet veel onderwerpen in Leus den geweest, maar zoveel woorden aan zijn gewijd. Er is kritiek geweest en misschien is een deel daarvan wel juist, maar dat is eerder te wijten ge weest aan een ongelukkige samen loop van omstandigheden, zoals het plotseling openbaar worden van de commissievergaderingen." Wethouder Wagenaar wees er nogmaals op, dat de voorwaarden, door de raad gesteld, doorslag gevend zijn. ,,Als we echter zouden hebben geweten, dat het advies van het overlegorgaan een bovenwijkse voorziening zou betreffen, zouden we wellicht andere voorwaarden hebben gesteld met een andere ex ploitatie-opzet." Wethouder Mandemaker (Progres sief Leusden) legde uit - zoals hij ook reeds in de vergadering van de finan- ciéle commissie had gedaan - dat het overlegorgaan niet erin is geslaagd te voldoen aan de wijze van financienng. Het waarom daarvan wordt nu pas duidelijk: het is een wijkvoorziening, zegt het gemeentebestuur en een deel van de raad. O ja? En waarom dan wel? Waarom zijn andere ver bouwde boerderijen bovenwijks en deze niet? Tweeslachtig beleid, wel licht om wille van de goede vrede. Nu zit iedereen met de brokken. De Gor diaanse knoop is*dan wel doorge hakt, maar het laat wel een onbevre digend gevoel achter. Wat nu is be slist, had de raad veel eerder moeten beslissen, want in Groenhouten zou op de plaats van het Spul toch altijd al een groenvoorziening komen? Waarom dan vijf jaar gewacht met slopen? Er zijn mensen die zeggen, dat die boerderij helemaal niet vol gens het bestemmingsplan gesloopt zou worden. Dat is pas later inge bracht. Die boerderij zou een pas sende bestemming krijgen, zeggen die mensen. Nog meer vraagtekens. Kortom; misschien heeft de raad en het college gelijk met de beslissing tot sloop. Misschien juist doordat deze hele zaak op een ongelooflijk vreemde wijze is aangepakt (on danks alle goede bedoelingen, denk ik) geloof ik inderdaad, dat de raad er verstandiger aan zou hebben ge daan eerst de vraagtekens weg te ruimen, vóórdat het besluit zou wor den genomen. Nu blijven de vraagte kens over en voor het overlegorgaan een vieze smaak. Eigenlijk een slecht begin van de nieuwe raad. Een raad, die openheid, openbaarheid en in spraak hoog in haar vaandel voert, maar in dit geval niet verder is geko men dan de waarschuwende vinger: „Pas op gemeentebestuur, zo is het beslist niet goed. Dat moet in de toe komst voorkomen worden." En dat is best vier jaar vol te houden. V. De begroting wordt duidelijk overschre den. ..Waarbij ik er wel aan toevoeg, dat een onmogelijke eis werd gesteld." De exploitatie-opzet van het overlegor gaan voor de pony-boerderij vond de heer Mandemaker eveneens onvol doende. ..Er is totaal 115.000,- ge meenschapsgeld beschikbaar, terwijl op z n minst twee ton nodig zal zijn om aan alle eisen te kunnen voldoen. Op basis hiervan zou straks een huurprijs moeten worden gevraagd aan de ex ploitant van 30.000, - per jaar en het is de vraag of dat kan worden opge bracht." Op grond van zuiver financiële overwegingen achtte de heer Man demaker het advies van het overlegor gaan onaanvaardbaar BOVENWIJKSE VOORZIE NING Het punt. waarin door niemand enige duidelijkheid werd verschaft, is de vraag of 't Spul een voorziening voor de wijk of voor de gehele gemeenschap zou moeten worden De heer Bloemhof (PL) ging daar nog wel op in en vroeg zich af of voor een bovenwijkse voor ziening ook maar 100.000.- be schikbaar zou zijn Wethouder Man demaker kon daar niet direkt een zinnig antwoord op geven Er werd in tweede en derde instan ties nog over dit onderwerp gedis- kussieerd, zonder dat nieuwe ge zichtspunten naar voren kwamen, zodat tenslotte het voorstel van het college met alleen P.L. tegen werd aanvaard. De motie van Progressief Leusden kreeg als goedbedoelde reddingspoging alleen de stemmen van de eigen fractie. Wethouder Jan Mandemaker (Progressief Leusden) vond het voorstel van zijn eigen fraktie, om alsnog te proberen een oplossing te vinden voor de boerderij 't Spul, waardoor deze boerderij behouden kan worden, zo sympathiek, dat hij vóór de motie van P.L. stemde. Hij voegde daar echter aan toe, dat hij als wethouder geen financiële mo gelijkheden zag in het advies van het overlegorgaan 't Spul, zoals hij eer der in het debat had uitgelegd. quete in april 1977. ingesteld door het wijkorgaan Groenhouten. Deze en- quete had een respons van 89 procent, waarbij 92 procent koos voor behoud van 't Spul als boerenbedrijf, 6 procent voor een wijkgerichte bestemming en twee procent voor sloop. Het college besliste dat boer/'tSpul moest verlaten; dat de opdracht van het overlegorgaan 't Spul bijna onmogelijk was door de 16 voorwaarden, opgesteld door de com missie RO waaraan moest worden vol daan; dat toch binnen de gestelde tijd het overlegorgaan met een uitgebreid advies is gekomen voor een bovenwijk se voorziening. Dit bestemmingsadvies werd positief gesteund na een tweede enquete door 75 procent van de deel nemers uit de wijk en 50 procent van de direkt omwonendendat het uitgebreide rapport van het overlegorgaan in geen enkele raadscommissie of het CML is behandeld, ook niet na herhaald aan dringen van Progressief Leusden; dat ondanks het feit, dat de raad nog geen besluit tot sloop heeft genomen, de gebrs De Kruijff deze week per brief aanzegging hebben gekregen de var- kensschuur, behorende bij 't Spul te doen ontruimen vóór31 oktober, nodigt het college uit alsnog met de wijkraad en het overlegorgaan 't Spul te komen tot voorstellen tot behoud van de boederij in de wijk Groenhouten." NIET AAN EISEN VOL DAAN VVD-woordvoerder Rients Bergsma dacht daar allemaal iets anders over Hij had duidelijk bezwaar tegen de op merking van de heer Bloemhof „als zou deze kwestie over de verkiezingen heen getild zijn". „Wat wij als raad heb ben gedaan is niets meer en niets min der inspraak geven aan de bewoners", vond hij, waarbij hij achteraf aanteken de zich af te vragen, of dit wel zo'n goe de zaak is geweest, omdat de feiten eigenlijk toen al duidelijk waren. Het voorstel is volgens de heer Bergsma wel degelijk in de commissie RO be handeld. maar ook hij gaf toe dat dit te haastig en onvoldoende is gebeurd. De heer Bergsma noemde een aantal redenen, waarom het advies van het overlegorgaan niet gehonoreerd kon worden ..Het financieel maximum van f 100.000,- is duidelijk overschreden. Een overgrote meerderheid van de di rekt omwonenden zouden er in ieder geval vóór moeten zijn Het blijkt dat 56 procent tegen het voorstel is. Overigens hebben we ervaringen genoeg met de sportzaal De Mheent opgedaan, zodat we ons geen illusies hoeven te maken over de overlast, voor de direkte omwo nenden. Daarom is het belangrijk, dat zij er in meerderheid mee akkoord gaan. Dan is er geen exploitatie-opzet, zoals is gevraagd We moeten de moed heooen als raad om nu eindelijk duide lijk te zeggen wat we willen. Behoud van de boerderij is helaas een onmogelijk heid. Daarom steunen we het voorstel tot sloop." De heer Bergsma tekende daarbij op een later tijdstip nog bij aan. dat ook rekening gehouden dient te worden met de bewoners van Groenhouten, die bij het betrekken van hun woning recht hadden op een be paald percentage groen Groen, dat voor een deel op de plaats van 't Spul gerealiseerd zal moeten worden. Door de boerderij te laten staan worden de bewoners tekort gedaan en wordt een belangrijke groenvoorziening aan het plan onttrokken, aldus de heer Bergs ma. VERKOPEN Fractievoorzitter Jan Kuijpers van Gemeentebelangen was het deels met de heer Bloemhof eens, maar wilde de boederij liever behouden door verkoop aan een particulier (het ambtelijke al ternatief). ..Want we vergeten dat de overgrote meerderheid der Groenhou ten-bewoners voor behoud van de boerderij is geweest Door het gebouw te verkopen, voldoen we aan die wens en krijgen bovendien geld, inplaats dat we moeten betalen Dit alternatief viel bij geen der andere fracties in goede aarde, omdat verkoop aan particulieren zou betekenen, dat temidden van een woonwijk een „luxueus landgoed" zou worden opge trokken, omheind met wellicht een grote heg Daarmee is Groenhouten in ieder geval niet gediend, vonden de andere fracties. GEEN SIERAAD CDA-woordvoerder Konijnenbelt had weinig begrip voor de uiteindelijke af werking van de gevoerde inspraak „Wij begrijpen niet. dat het college hel zover heeft kunnen laten komen, zeker gezien in het licht van de nota Openheid en Openbaarheid had dit niet zo mogen gebeuren Overigens was ook het CDA van mening, dat afbraak van de boerderij het beste zal zijn. „Er zal nu een einde moeten worden gemaakt aan de lange lijdensweg", aldus de CDA- woordvoerder, die daarbij aantekende, dat de boerderij niet fraai is en nooit een sieraad voor de wijk zal kunnen worden. NIET DOORSLAGGEVEND Corne Verduin (PL) had zitting in het overlegorgaan en zij deelde mee. dat dit overleg in de beste verstandhouding had plaatsgehad in volledige samen werking met de ambtenaren in dit over leg. Dat de afloop geheel afweek van wat het overlegorgaan in gedachten heeft gehad, betreurde zij. Bovendien vond zij het toch al geen goede zaak. dat tijdens het overleg over de bestem ming van het Spul de gemeente intus sen een expositie heeft gehouden ten aanzien van het groenplan, dat in de plaats zou kunnen komen van de dan afgebroken boerderij. Zij wees er op. dat de boerdenj een van Progressief Leusden wilde een laatste poging doen om de boerdenj alsnog van de ondergang te redden Bloemhof: „Het is duidelijk, dat al veel eerder vaststond, dat 't Spul zou wor den afgebroken. Het door de raad in nauw overleg met de commissie R.O. opgestelde programma van eisen (de beruchte 16 voorwaarden - redaktie) was nauwelijks haalbaar De raad heeft toen niet alleen 't Spul nog een laatste „kans" willen geven, ook al was die mi nimaal. maar heeft met dat besluit de hele kwestie (een heet hangijzer) over de verkiezingen heengetild. Nu is alles in rustiger vaarwater gekomen en de raadsleden zitten voor de komende drie en een half jaar safe. Nu kan het besluit genomen worden om het Spul alsnog af te breken. Wij als fractie van Progres sief Leusden vinden - ongeacht onze mening vóór de verkiezingen - dat wij alsnog een poging moeten doen om de boerderij te redden Wij doen dan ook een beroep op alle fracties hieraan mee te willen werken. Onze fractie dient dan ook een motie in. waarin dit wordt ge vraagd." MOTIE De tekst van de motie luidde als volgt „De raad in vergadenng bi|een op don derdag 12 oktober 1978 konstateert dat geen rekening is gehouden met de en- 1 m IVER DE VERKIEZINGEN ,v° IEEN GETILD Fractievoorzitter Rintze Bloemhof ®m' (Van de redaktie). va LEUSDEN - Nadat in de financiële gr< immissie de avond tevoren eigen- toe k al duidelijk was vast komen te je d aan, dat de overlevingskansen nc >or de boerderij 't Spul in de wijk talli oenhouten gering moest worden lacht, sprak de raad vorige week inderdagavond haar doodsvonnis akt tover deze omstreden boerderij, 't il h pul zal worden gesloopt Kosten ilis 30.000,-. Een motie van Progres- swe ef Leusden als laatste redmiddel iten we proberen om toch nog eens ind de tafel te gaan zitten voor een ilossing) werd door de meerder- id van de raad van tafel geveegd. Alleen Progressief Leusden (in- usief wethouder Mandemaker) emde voor de motie. De laatste en van de boerderij zijn hiermee eteld, tenzij het overlegorgaan 't pul en wellicht andere wijkbewo- irs beroep aan gaan tekenen tegen t besluit van de raad. Een moge- kheid, die door de voorzitter van et wijkorgaan Groenhouten na af- K>p van de raadsvergadering niet erd uitgesloten. Maar ook dan hoeft itstel nog geen afstel te betekenen.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 9