POLITIE Impala begon met zaal-competitie Ml Schoeman Geheimen van de zee De oplossing voor kleine kamers. woninginrichters De eik: koning van het bomenrijk inderdag 26 oktober 1978 leusder krant 19 iefstallen it auto's legale zender I beslag genomen chtpartij bij claeverenblad granaat gedemonteerd buks en pistool in beslag genomen brievenbus ontvreemd toezicht gevraagd inbreker in huis? bromfiets uit verkeer genomen bus begeleid Te koop: AMERSFOORT, Diederikhof 10. Vraagprijs n.o.t.k. LEUSDEN-CENTRUM, Finnmark 16. Vraagprijs f 230.000,- k.k. LEUSDEN-ZUID v. Diepenheim Scheltuslaan 16. Vraagprijs f 245.000,- k.k. Uit een op de Lockhorsterweg gepar- Jerd staande auto werd op zondag 15 jtober het een en ander ontvreemd b voorruit van de auto van de heer W Bussum werd ingeslagen en een isetterecorder en cassettebandjes |rden uit de auto gestolen Op dms- j 17 oktober werd uit de auto van de JerL- uit Amersfoort, die waarschijnlijk |t afgesloten geparkeerd stond voor i woning in Leusden-centrum, een (rtemonnee met inhoud ontvreemd, vrijdagavond 20 oktober parkeerde I heer B uit Rhenen zijn auto op de ornseweg voor cafe-restaurant jsch en Hei Tussen 22.30 en 23.30 r werd uit zijn auto ontvreemd een ietas met sigaretten en een reken- |chine. De achterruit van de auto iek te zijn ingetrapt. Door de Ver- fersgroep Leusden werd nog dezelfde fcht de tas teruggevonden De siga- len en de rekenmachine waren ver lenen loor de Verkeersgroep Leusden d op maandag 16 oktober de heer S Amersfoort aangehouden. De heer lad een bijzondere antenne achter zijn auto. die de aandacht van de tie trok. De vermoedens van de poli- jleken juist: de antenne behoorde bij illegale zender. De zender werd in ilag genomen. Proces-verbaal is iddels opgemaakt Woensdagavond 18 oktober om 0.30 werd er rond het jeugdhonk ,,'t iverenblad" in Leusden-centrum ir eens flink gevochten. Toen de po- arriveerde bleken er zo'n 50 jon- s slaags met elkaar te zijn geraakt ele jongens werden door de politie md aangetroffen; zij waren niet het vechten gevloerd, maar door overmatig gebruik van alkohol. e moeilijkheden met de jongens en ontstaan, toen enkele van hen jeugdhonk .,'t Claeverenblad" wil- binnengaan zonder dat zij daartoe in uitgenodigd politie verwijderde een dertigtal elui )en de politie bij de dienstauto ar- ;rde bleek een meisje in de politie- te zijn geweest Het meisje, mej. 5 jaar oud. zei dat ze alleen maar kijkje in de politie-auto had willen en Uit de auto bleken echter een ;aktie- of bonnenboekje en een jrmpet te zijn ontvreemd. Een on- oek ter plaatse leverde niets op volgende ochtend werd het trans- boekje door de politie teruggevon- 's Middags sprak zij nog eens met neisje O., en toen bekende ze dat ?t en boekje had weggenomen Ze 5 de agenten aan waar zij de pet in sloot had gedeponeerd De pet is niet teruggevonden. Achter het politieburo in Leusden- zuid werd een niet ontplofte granaat aangetroffen De Opsporingsdienst voor Explosieven heeft de granaat in middels gedemonteerd. Op vrijdag 20 oktober nam de politie een luchtbuks en een luchtdrukpistool in beslag. De 12-jarige en 16-jarige jongens N. en S. uit Den Haag werden daarmee aangetroffen bij het Hen- schotermeer door één der jacht opzieners. Er werd proces-verbaal te gen de beide jongens opgemaakt. Mevrouw H. uit Leusden deed er op vrijdag 20 oktober aangifte bij de politie van. dat haar groene buitenbrievenbus was verdwenen Baldadige jongelui hadden de brievenbus vermoedelijk verwijderd. Aan de politie werd op vrijdag 20 ok tober verzocht toezicht te houden op de voetpaden van het plantsoen in Leus den-zuid Het voetpad, dat toegang geeft tot het plantsoen, loopt van het gymnastieklokaal aan de Prinses Mar grietlaan tot aan garage Buitenhuis aan de Prins Hendriklaan. Dit pad wordt veelvuldig door fietsende jongelui ge bruikt. hetgeen erg lastig en gevaarlijk is voor de wandelaars, die graag van het plantsoen gebruik maken om er met hun hond te wandelen De heer T uit Leusden-centrum deelde op vrijdag 20 oktober aan de politie mee dat hij meerdere malen 's nachts in huis iemand had horen lopen. Toen hij vroeg of er iemand was, kreeg hij geen antwoord De volgende ochtend zag hij. dat het keukenraam open stond, en dat er zand op het aanrecht lag. De heer T miste niets uit zijn huis. Op vri|dag 20 oktober moest de poli tie te Leusden een bromfiets uit het ver keer nemen, die was opgevoerd. Vrijdag 20 oktober verzorgde de poli tie te Leusden het begeleiden van bus nr 80 naar Amersfoort in de late avonduren Er waren diverse klachten binnengekomen over vernielingen in deze bus, die de laatste tijd steeds toe namen Deze avond was het echter erg rustig. Er waren niet veel jongelui, die met de bus meereisden. EEN ROMANTISCH WAAS OMGEEFT DE zee geeft haar geheimen niet gauw prijs. Maar wanneer ze het doet zijn deze geheimen altijd omgeven met een romantisch waas. Sedert onheuglijke tijden proberen schatgravers gezonken schepen te lichten. In de hoop dat met één slag een fortuin geborgen kan worden. De verhalen over het goudschip 'Lutine' bijvoorbeeld, dat in 1799 op de rede van Terschelling verging, spreken nog steeds tot de verbeelding van velen. Bij een enkeling wordt die verbeelding omgezet in daden. Zo ook bij de twee Australiërs Carlton en Mortimer, die in mei 1979 een poging zullen wagen de schatten die zich nog steeds in de Lutine moeten bevinden naar boven te halen. ERFRECHT IN de loop der eeuwen zijn tientallen, misschien wel honderden, grote en kleine schepen voor de Nederlandse kust vergaan. Sommige in vliegende storm, anderen omdat het om onna speurlijke redenen lek sloeg of ge woon maar verdween Geen scheeps ramp echter heeft de gemoederen zo sterk bezig gehouden als de onder gang van de 'Lutine' Omdat dit Engelse schip een grote hoeveelheid goud en zilver aan boord had, zijn herhaaldelijk pogingen ge daan om die schat te bergen. Daar mee heeft de 'Lutine' een mysterieus waas gekregen dat nog steeds niet kapot te krijgen is. Lloyd's in Londen bewaart belangrijke stukken die uit het wrak naar boven zijn gehaald. Zoals de befaamde scheepsbel, die bij bepaalde aankondigingen nog steeds tot klinken wordt gebracht Een ander schip dat de geesten nog steeds bezig houdt is de 'Amsterdam', die in 1749 vast liep op het strand van Hastings in zuid-Engeland Het ver dween in het drijfzand. Ruim twee eeuwen later begon het schatgravers- avontuur. Men ging in 1969 van de veronderstelling uit dat het grootste deel van de rijk beladen 'Amsterdam' door het luchtwerende drijfzand gaaf is gebleven. Enkele jaren geleden begon men ook in Nederland interesse te tonen voor de 'Amsterdam'. Men speelde met de gedachte het schip ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad Amsterdam in 1975 naar de hoofdstad te halen. Het zou dan als museum ingericht worden. Eenzelfde gedurfd staaltje van berging hebben de Zwe den eens uitgehaald toen het vinking- schip 'Wasa' werd geborgen. Nadat het van de bodem der zee was opgevist werd het in een speciaal houten corcet gestoken om uit elkaar vallen te voorkomen. Thans ligt de 'Wasa' als een museumschip in de haven van Stockholm. GEBRUIKSVOORWERPEN HET verhaal over de ontdekking van de 'Amsterdam' is even simpel als verbijsterend. In Hastings waren ar beiders bezig een geul te graven voor de aanleg van een rioolleiding. Ze lieten hun graafmachine een stuk zand happen op de plaats waar in 1749 de 'Amsterdam' in het drijfzand was weggezonken. Tot hun eigen verbazing groeven ze verschillende oude gebruiksvoorwerpen op Van alles kwam boven water. Van bronzen kanonnen tot flessen wijn. Van een tabaksdoos tot een kruik jenever Om maar wat te noemen. Het wrak van de 'Amsterdam' plus de inhoud is eigendom van de Neder landse regering, die zich bij het ophef fen van de Oost-Indische Compagnie alle rechten heeft verworven De regering is echter niet bereid om het schip te laten bergen. De kosten zouden enkele miljoenen guldens zijn Voor historici is het wrak van de 'Amsterdam' belangrijk omdat men precies zou kunnen zien wat er alle maal op zo'n Oostindièvaarder mee ging LIEDERLIJK DRONKEN DE 'Amsterdam' werd in 1748 ge bouwd en verliet met sterke zuid westenwind de Zuiderzee op 8 januari 1749 met bestemming Batavia. Het zou een tocht van zes maanden moeten worden. Maar twaalf dagen later verloor de trotse driemaster in het Kanaal zijn roer. Hulpeloos dob berde het schip rond. Bovendien brak er een besmettelijke ziekte uit, waar aan bijna 50 van de ruim 300 opvaren de stierven Op zondag 26 januari 1749 werd het kerkvolk van Hastings opgeschrikt door kanonvuur afkomstig van de 'Amsterdam'. Al was het een koop vaardijschip, toch had het schip 54 kanonnen aan boord om eventuele zeerovers de nodige schrik aan te ja gen. Op het geluid van de schoten renden de gelovigen de kerk uit en zij zagen het schip recht op de kust af stevenen. Bij eb werd de bemanning van boord gehaald en een ooggetuige schreef in die tijd: 'Zij waren liederlijk dronken' Kennelijk hadden de stoere zeebonken een flink gedeelte van de wijnlading aangesproken. ZILVERDUITEN EEN zekere Roland Morris zei tien jaar geleden: 'Ik liep over een tapijt van goud en zilver'. Roland dook bij de Scilly eilanden aan de zuidkust van Engeland Dat tapijt van goud en zilver bestond uit munten afkomstig van het admiraalschip 'The Associa tion', dat ruim 250 jaar geleden op de rotsen liep-en zonk. Geschiedkundi- amersfoort langestraat 77-79 telefoon 033 - 15602 VAN ZOMERS GROEN NAAR HERFSTIG BRUIN HET late zonlicht valt schuin over het weiland. De kolossale eikeboom die in het midden ervan troont, wordt nog even in het zonnetje gezet. Dat de herfst zijn intrede heeft gedaan is duidelijk te zien. De kroon van de eik verwisselt nu zomers groen voor herfstig bruin. De zon brengt een laatste groet aan de koning van de bomen, voordat deze zich terug trekt om van een winterrust te genieten. HET BRONSGROEN EIKEHOUT DE eik inpireerde eens een schrijver tot de volgende versregels: 'Drie eeuwen groeit hij En drie eeuwen staat hij pal De volgende drie volbrengen zijn val' Bijna duizend jaar voor een boom mag dan misschien wat overdreven zijn, iedereen weet echter wel dat eiken bomen heel oud kunnen worden Door zijn ouderdom krijgt de eik een zeer waardig uiterlijk. Wanneer de boom vrij staat, groeit zijn kroon uit tot een grote, ronde koepel, die bijna tot de grond reikt. De stam is dan vrij kort en de takken spreiden zich als lange kronkelige armen uit. Het vee maakt van deze grote parasol dank- gen nemen aan, dat 'The Association' voor tien miljoen aan gouden en zil veren munten aan boord had- Kort na die opzienbarende vondst op de bodem van de zee ontstond weer beroering bij hen, die trachten schat ten aan de zee te ontrukken. Het bericht, dat dukaten, afkomstig van het Nederlandse schip 'De Liefde', die in 1711 bij de Shetland eilanden ver ging, gevonden waren deed de harten van de schatgravers van de zee sneller kloppen. Bij die scheepsramp verdween de bemanning met de zilverduiten naar de diepte. Naar schatting moeten toen honderdduizenden van dergelijke munten aan boord van 'De Liefde' geweest zijn Ook dit schip is eigen dom van de Nederlandse regering als wettig opvolger van de Oost-lndische- Compagnie. Volgens vergeelde papie ren heeft de compagnie een jaar na het vergaan van 'De Liefde' twee maal zelf getracht het wrak te lichten Tevergeefs Met de toenmalige werk tuigen was het niet mogelijk het op 25 meter diepte liggende schip boven water te brengen. Bij elke scheepsramp duiken berichten op dat er goudschatten aan boord ziin. 'The Flying Enterprise', de 'Ti tanic' en de 'Andrea Doria' zijn daar van sprekende voorbeelden. De jacht naar de miljoenenschat in het wrak van dat Italiaanse passagiersschiep 'Andrea Doria' is op een mislukking uitgelopen. De duikers troffen onder water zo'n ravage aan, dat het te ge vaarlijk werd geacht de brandkasten van het schip, waarin voor ongeveer vijf miljoen gulden aan geld moet liggen, open te breken De zee is niet scheutig met het prijsgeven van haar geheimen 'Er ligt aan goud meer in de zee dan in de ingewanden der aarde', zo zei een scheepshistoricus eens Het lijkt er op dat de man gelijkt heeft (Nadruk verboden) baar gebruik in de zomerse zon. Een vrijstaande volgroeide boom bepaalt voor een groot deel de sfeer van het landschap. Het is een sfeer van vrien delijkheid en rust, maar ook van kracht en onverzettelijkheid. In de Achterhoek en Twente staan zulke koninklijke eiken als wachters in het land of bij een boerderij. Als een eik in een bos opgroeit, verloopt zijn groei heel anders. De stam gaat recht omhoog en hij vertakt zich minder snel, daarvoor ontbreekt het aan ruimte. Een eikeboom kan zo uitgroeien tot een hoogte van 35 m Een niet geringe lengte voor een boom. De eik heeft eigenlijk maar één nadeel. Hij groeit zo verschrikkelijk langzaam. Daar staat dan weer te genover dat het hout wat de eik levert van een enorme kwaliteit is Het is hard en duurzaam en bruikbaar voor allerlei doeleinden. Van meubels tot dwarsliggers van deuren tot zware dakcontructies. De eik neemt er rustig de tijd voor om zijn hout zo volwaardig mogelijk af te leveren. Gauw en goed gaan niet hand in hand is zijn devies. STOERE BROERS De meeste stoere eiken die we in ons land zien, zijn zomereiken. Deze eik heeft nog een broer de wintereik. Ze zijn door het blad van elkaar te onder scheiden. Het blad van de wintereik heeft een steeltje en dat mist het blad van de zomereik. Ook de nerven lopen anders. De nerven van het winter- eikeblad lopen alleen maar naar de punten - de lobben - van het blad Bij het blad van de zomereik lopen de nerven niet alleen naar de lobben, maar ook naar de inkepingen. Aan het blad herkent men de boom. De twee broers hebben ook nog een geimmigreerde neef uit Amerika, de Amerikaanse of rode eik Dat 'rode' in zijn naam heeft hij te danken aan het feit dat zijn blad prachtig rood ver kleurt in de herfst. Daardoor wordt zijn blad veel verkocht in de bloem- handel tussen chrysanten. HOUTEN KNIKKERS ALLE kinderen kennen de eik Mis schien niet aan zijn waardig aanzien of blad, maar wel aan zijn vruchten De eik zit in het najaar vol mooie glim mende eikels, 't Is een grappig ding zo'n eikel, met zijn hoedje en scherpe punt. Eikels zijn niet eetbaar, althans niet voor de mens. Sommige dieren denken daar anders over. Vooral wilde zwijnen zijn er dol op en in de eikeltijd snaaien ze het hele bos af, alles omwroetend met hun snuit. Dat er dan wel eens een eikel over het hoofd gezien wordt, is alleen maar gunstig Aan de eik zien we behalve eikels nog wel eens iets ande*s. Op het blad kunnen van die kleine rode balletjes zitten of houtachtige knikkers. Dit zijn gallen. Gallen zijn wonderwerkjes van de natuur. Peutert u maar eens zo'n gal open, dan vindt u daarin een kleine worm. Dat is de larve van een galwesp of galmug die de gal als woning en voedingsplaats gebruikt. Heeft de ■arve zich verpopt dan kruipt hij in het voorjaar naar buiten. De gal blijft dan aan het blad achter als een onbe woonbaar verklaarde woning. Een ander verschijnsel bij de eik is het laagje poedersuiker dat op het blad ligt. Het blad is helemaal wilt uitgesla gen. Dit wordt veroorzaakt door een schimmelparasiet en wordt meeldauw genoemd. Een naam die niet nader hoeft te worden uitgelegd SPELEN MET PARELS WANNEER er dicht bij uw huis eiken staan, heeft u vast wel gezien dat de bomen dit jaar rijk vrucht dragen. Een voorteken dat er een strenge winter in aantocht is, zeggen som mige mensen Of dit altijd opgaat is echter nog nooit bewezen. Wel is er met eikels heel wat plezier te beleven. Op een regenachtige middag moet u kinderen maar eens een zak eikels geven Met luciferstokjes is het mo gelijk de leukste mens- en dierfiguur- tjes te maken Of wat dacht u van een kleine draaitol. Een afgebroken lucifer in de stompe kant van de eikel en met een slag draait de eikel op zijn punt in het rond. Wat is er leuker voor kinderen als het spelen met de groene parels uit de kroon van de eikeboom. LEUSDEN/CENTRUM - Het da- meshandbalteam van Impala is de nieuwe zaalcompetitie uitstekend begonnen. In de sporthal Schuilen- burg werd gespeeld tegen het An- keveense ASV 2. Met treffers van Hetty v.d. Boom, Ina Tolboom, Karin Vos, Fenny Meyerink en Yvonne Leyenhorst werd ASV weggespeeld. Impala kwam vóór rust al op een riante 9-2 voorsprong. In de tweede helft werd rustig op veiligheid verder gespeeld om tenslotte met 12-3 de Leusdense supprematie te bevesti gen. Heren 1 ontving in sporthal De Kop pel het bijzonder hard spelende EMM uit Vleuten Het daardoor toch al niet erg plezierige spel werd ook nog beïnvloed door het niet altijd even ge lukkig ingrijpen van de scheidsrechter. Kürt Feitman heeft het Leusdense doel manhaftig verdedigd maar kon deson danks de nederlaagniet verhoeden. Na de openingstreffer van Theo Prinsen liep EMM uit tot 1-3 Jos Valk scoorde Impala's tweede treffer, die beantwoord werd met twee Vleutense doelpunten. Voor de rust hadden beide teams nog tweemaal succes (Impala via Theo Prinsen), zodat van speelhelft gewis seld werd met 4-7 in het voordeel van de bezoekers. Ook in de tweede helft was EMM productiever Theo Prinsen en Herman Brouwer hadden samen nog viermaal succes, maar door acht treffers van de tegenpartij verloor Im pala tenslotte met 8-15 de wedstrijd. Staat hier de woning vermeld die u zoekt? Neem dan eens kontakt op met Schoeman voor nadere informatie of een bezichtiging: Een bezichtiging zegt meer dan duizend woorden! Is de door u gezochte woning er niet bij? Neem dan ook kontakt op met Schoeman, zodat u volledig op de hoogte gehouden wordt van andere woningen die te koop aangeboden worden. Kortom: „Kom eens met Schoeman praten!" Makelaars in onroerende goederen /leden NBM Leusden Pr Irenelaan 23 Postbus 58 Tel 033-41100-44410 Tevens kantoren te Veenendaal en Tiel „Werken zou onschadelijk zijn, maar waarom zou je dat risico lopen?" „Daar staat: „Wij maken het. onmogelijke mogelijk."

Leusder Krant | 1978 | | pagina 19