Insignes voor trouwe leden tijdens jubileum-receptie CHRISTELIJKE SCHOLEN AKTIEF VOOR SCHOOL IN RUENOS AIRES Klachten huisvuilverzamelbakken in De Wetering R00IE VROUWEN, HARTSTICHTING EN DE SKL IN DE BIBLIOTHEEK EHBO-VERENIGING „HAMERSVELD" VIERDE FEEST Leusder Krant In kader van eeuwfeest School en Evangelie FOTO-KOPIE NODIG? LEUSDER KRANT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden JONGERENDAGEN JONGEREN CONTACT DONDERDAG 26 OKTOBER 1978 3 LEUSOEN - Het aanbieden van huisvuil in de wijk de Wetering laat veel te wensen over. Het huisvuil wordt in deze wijk dinsdags vanaf 7.30 uur opgehaald. Dat betekent niet dat huisvuil al dagen daarvoor in de verzamelbakken mag worden ge deponeerd. Dit gebeurt echter regelmatig en heeft nare gevolgen. Honden, katten en ook kinderen scheuren de zakken open; papier en plastic waaien overal naar toe en geven de wijk een rommelig aanzicht. Erger is het echter, wanneer kleine kinderen van de inhoud van de vuilnis zakken gaan eten. Bedenk u eens wat uzelf aan gevaarlijke stoffen weggooit. Rozendaallaan 9 Leusden-C Hieronder volgen nog eens de regels voor het aanbieden van huis- en grof vuil: - Huisvuil moet worden verpakt in zak ken met het KOMO-keur, De zakken dienen op deugdelijke wijze gesloten te zijn. - Per keer mogen niet meer dan 5 zak ken worden aangeboden. Het maximaal toegestane gewicht is 12,5 kg per zak. - Huis- en grofvuil dienen op de dag, dat het wordt opgehaald 's ochtends voor half acht aan straat of op een daarvoor aangewezen plaats te wor den neergezet - Grofvuil dient te worden aangeboden in bundels of in dozen, waar omheen touw is gebonden Bundels of dozen mogen niet zwaarder zijn dan 30 kg niet groter dan 45x45x100 cm. - Voor het ophalen van grotere en/of zwaardere stukken dient kontakt te worden opgenomen met de Dienst Gemeentewerken. Aan het ophalen van groot grofvuil zijn extra kosten verbonden Houdt u zich aan deze regels, be denk dat u hiermee ook het per soneel van de gemeente en de firma Spitman - welke dit i.o.v. de ge meente ophaalt - veel extra werk en ergernis bespaart. I Prijzen voor de feestavond Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos Bob Braakman Redaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Camp, Finnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 (sport) Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, Leusden-c., tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knijff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6.90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. de leusder krant 's een uitgave van de BDU-Krantencombinatle, Postbus 67 te Bar neveld. LEUSDEN - De christelijke scho len van Leusden en die in de rest van het land zijn dit hele najaar in een feestelijke stemming. Het is honderd jaar geleden dat de „schoolstrijd" goed begon om vrij en christelijk on derwijs. Toen werd de Unie „Een school met den Bijbel" opgericht. Vanaf het begin werd de Uniekol- lekte gehouden om noodlijdende scholen te helpen. En bij het eeuwfeest wordt de aktie weer ge houden voor de honderdste keer, maar nu grotendeels voor noodlij dende scholen elders in de wereld, zoals dat al jaren gebeurt. Er zijn honderd projekten gekozen: wees huizen, scholen, internaten, beur zen-fondsen, enzovoorts. Speciale aandacht wordt door de christelijke scholen in Leusden gege ven aan een christelijke school in Buenos Aires; de Leusder aktie staat dan ook geheel in het teken van dit be langrijke werk in de krottenwijken van de Argentijnse hoofdstad. BUENOS AIRES Eén van de krottenwijken van de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires draagt de fraaie naam ..Villa Sagrado Corazon" (wijk van het Heilige Hart) Daar heeft de gereformeerde kerk zich ontfermd over een aantal schoolgaan de kinderen die het aan alles ontbrak. Het openbaar onderwijs laat veel te wensen over. Christelijk onderwijs ont brak geheel en is eigenlijk een utopie in Buenos Aires. Door sanerings-maatre- gelen van de regering is men nu in de situatie terechtgekomen dat de kerken een basisschool moeten opzetten Het begin is gemaakt met een kleuterklas. Maar er is nog geen gebouw en het salaris van de juf is er ook niet De Leusden chr. scholen besloten hier geld voor in te zamelen'!! De eerste klas van de nieuwe chris telijke basisschool in de krottenwijken van Buenos Aires is al begonnen, maar zonder gebouw en zonder salaris voor de juffrouw De kerken staan erachter maar hebben al zoveel taken in deze wijken Daarom wordt onze steun ge vraagd en onze hulp ingeroepen Juist voor deze stad waar de tegenstellingen zo groot zijn: er zijn prachtige wijken met huizen van de rijken, voorzien van fraaie parken, maar ook afschuwelijke armoedige buurten waar het aan alles ontbreekt Het gaat om de kinderen die daar opgroeien Is dat geen uitdaging? Het bedrag van de hulp kan men zelf vaststellen, want we kunnen altijd meerdere scholen vragen hiervoor te ijveren, als dat nodig is Zeker als we denken aan de bouw van een nieuwe school, moet er nogal wat op tafel ko men LANDELIJKE AKTIE Tevens wordt getracht de leerlingen bewuster te maken van het recht en het voorrecht van vrij christelijk onderwijs in ons eigen land. Ook gaat het om méér informatie over de ontwikkelingslanden en méér begrip voor het leven van leef tijdsgenoten elders in de wereld De aloude ..Unie-kollekte" wordt nu al een eeuw lang gehouden, maar het is van onze tijd dat er zóveel gedaan wordt voor andere landen. Giften op giro 515 tnv de Unie ..School en Evangelie" te Voorburg. En dit najaar zal er zeker meer nieuws komen op de christelijke scholen De N C R V. is al begonnen met een serie van tien televisie-dokumentaires over christelijk onderwijs hier en elders. Er zijn speciale films gemaakt die op de scholen in het gehele land vertoond worden. Er is een muzikale show voor de middelbare scholen met Hans Breeveld en Sipke van der Land Er zijn meer dan dertig grote regionale bijeen komsten voor ouders en leerkrachten. En het eeuwfeestjaar wordt 20 januari 1979 besloten met een massa-mani festatie in de Domkerk en in het Jaar beurs Congres Centrum te Utrecht Al lemaal vanwege ..Honderd jaar christe lijk onderwijs' LEUSDEN - De volgende groepe ringen zijn deze week aanwezig met informatie op de openbare biblio theek: Rooie Vrouwen, Hartstichting en Stichting Kindercentra. Rooie vrouwen. Waarom Rooie Vrouwen in Leus den? Omdat je. zeggen de Rooie Vrou wen. langs politieke weg moet proberen de positie van de vrouw te verbeteren Ze menen dat er daarom op een andere manier aan politiek moet worden ge daan: de vrouwelijke inbreng moet groter zijn. Vrouwen hebben elkaar no dig, want als groep heb je meer invloed dan als enkeling. Je wordt in de politiek nog niet serieus genomen meedoen ja. maar dan op mannencondities!'! Te weinig vrouwen nemen aktief deel van het politieke leven en er zijn er te weinig te vinden in funkties waar vanuit vrouwen invloed kunnen uitoefenen, zo is de mening van de Rooie Vrouwen Het is moeilijk voor vrouwen om zich buiten het veilige kringetje van het gezin te begeven. Pas als je met veel vrou wen in afdelingsbesturen van politieke partijen, gemeenteraden, partijkon- gressen, kommissies, adviesorganen, parlement en regering zit kun je echt invloed hebben Daarom een Rooie Vrouwenafdeling in Leusden. om sa men daadwerkelijk iets te doen en te bereiken. De Rooie Vrouwenafdeling in Leus den bestaat momenteel uit een vaste groep van 32 vrouwen. Het zijn prog ressieve vrouwen, nauw verbonden met Progressief Leusden (PvdA, D'66, PPR. PSP) Tijdens de bijeenkomsten die de Rooie Vrouwen eens per drie weken houden, wordt er gediskussieerd naar aanleiding van boekjes over de meest uiteenlopende onderwerpen en over actuele zaken. De boekjes horen bij de landelijke diskussierondeIn de Roos" Het doel van deze diskussieronde is te komen tot een gezamenlijke vast stelling van de doelstellingen van de Rooie Vrouwen in Nederland Informatie: Vera Joosten, Koolzaad- land 15. Leusden-Centrum, tel. 43432. De Nederlandse Hartstichting en Vrienden van de Hartstichting. Het doel van deze stichting is onder meer voorlichting geven over het zo op timaal mogelijk laten functioneren van het lichaam en daardoor het hart zo min mogelijk te belasten De stichting geeft o m informatie op voedingsgebied. over slechte leefge woonten De stichting bepleit voorts meer beweging voor het lichaam Wat kan de Hartstichting en Vnenden van de Hartstichting doen wat hebben zij al gedaan9 De Nederlandse Hart stichting heeft de huisartsen via een persoonlijke brief op de hoogte ge bracht van het hypertensiejaar. mee gedeeld. dat de bloeddruk meer in de belangstelling zou worden gebracht, en de huisartsen in de herfst van 1977 aangespoord om alvast wat veelvul- diger de bloeddrukken te meten bij hun patiënten om overbelasting te voorko men De Hartstichting heeft de toezending mogelijk gemaakt, van een set richtlij nen aan alle artsen voor opsponng en behandeling van patiënten met ver hoogde bloeddruk. Er werd ook een leerboek uitgegeven voor alle huisart sen Er is een grote enquête gehouden onder alle huisartsen over hun opvat ting over hoge bloeddruk De Nederlandse Hartstichting finan cierde ook een speciale cursus over hypertensie in de 68 studiecentra voor huisartsen Omdat de bestrijding van hoge bloeddruk voor de verantwoording van de hele bevolking komt. zal het proces van bewustwording ondersteund wor den door pers. radio en televisie Stichting Kindercentra Leusden. De S.K.L. is een overkoepelend or gaan van voorlopig alle peuterspeel zalen in Leusden Het doel van de stichting is het bevorderen van de ont wikkeling van het jonge kind door het al of niet in groepsverband onder deskun dige leiding op te vangen De S.K.L. bestaat uit afgevaardigden van: Blijhof 1, Ansfriduslaan 49. tel. 033-41627, Blijhof 2. Bavoortseweg 115. tel 033- 44574. Nijntje, Boerderij ..De Hak- horst". Waarden 47. tel 033-42348; Pinkeltje. Centrumweg 1tel 45580; De Treeklopertjes. Ooievaarshorsterweg 5. Leusden-Zuid. tel. 44450; en Klein Duimpje. Jan van Arkelweg 4. Achter veld. tel. 03425-2039 ACHTERVELD - Door de Stichting Jongeren Contact Achterveld zullen, evenals In voorgaande jaren, weer Jongerendagen worden gehouden. Deze jongerendagen zullen worden gehouden op 2,3, 4 en 5 november. Alle jongeren tussen de 13 en 16 jaar zijn van harte welkom. Het pro gramma zal deze week thuis worden bezorgd. De kosten bedragen 10,00 per persoon; voor meerdere leden uit een gezin 7,50 per per soon. Degenen die nadere inlichtingen willen hebben, kunnen hiervoor te recht bij Henri Schouten, tel. 03425 - 1216, Ella Kelder, tel. 03425-1343 en Vera Krijger, tel. 03425 - 1976. LEUSDEN - Vrijdag 20 oktober was de dag voor de E.H.B.O.-vereni ging „Hamersveld". Op die dag na melijk vierde de vereniging haar 25- jarig bestaan. Dit feest begon 's mid dags om half 5 met het houden van een open receptie in restaurant ,,'t Ros Beyaart". De belangstelling hiervoor was niet overweldigend, maar toch kon men diverse oudge dienden uit Leusden verwelkomen, waaronder pastoor C. van Wee en „Meester" Van Keulen. Ook burgemeester Rademaker feli citeerde het bestuur en hield een korte toespraak, waarin hij het belang van een E.H.B.O.-vereniging in Leusden duidelijk naar voren liet komen. Verder waren aanwezig bestuursleden van de rijvereniging ..NimmerdorKPO. ABTB. OVV, van de vereniging voor Veilig Verkeer, het Rode Kruis af deling Utrecht. G G en G D vrienden van de Hartstichting, N B P De Haai en". E H B O.-vereniging Achterveld, voetbalclub ..Roda Toneelvereniging ..Eendracht" en de kruisverenigingen De carnavalsvereniging ,,De Gouden Klomp" bood het bestuur geheel in stijl twee klompjes aan met een carnava lesk bedrag in iedere klomp. 's Avonds om 20.00 uur begon het grote feest voor leden en donateurs De heer Van Dijk opende de avond en voorzitter mi|nheer Van der Grit hield een toespraak, waarin hi| de verander de lesmethoden en de veranderde hulp- aanvraag naar voren bracht Oude hoofdstukken in het EHBO.-boekje zijn vervangen in de loop van de tijd door nieuwe zoals verkeersonveilig heid. hartinfarcten, druggebruik en hulpverlening bij rampen. Daarom blijft het belangrijk E H.B.O -cursussen te geven en te volgen Namens de gemeente was de heer Woudenberg aanwezig, die aan enkele leden een insigne uitreikte voor hun langdurig lidmaatschap van de E.H B O.-vereniging. 25 jaar lid waren de heer J. Smal. P. de Jong en mej. C Blom. 20 jaar lid de heren Hamers en Den Ouden. 12 jaar lid waren mevrouw Smal, mevrouw Pasker en de heer Van der Bunt. De zaal was tot de laatste plaats be zet. De E H.B.O -vereniging heeft nog nooit zoveel belangstelling gekregen als op deze avond De heer Smal. die 25 jaar lang ook voorzitter van de vereniging is geweest, kreeg uit handen van de heer Klein, voorzitter van het district Utrecht van de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B O -ers het gouden bondsinsigne opgespeld en de vereniging bood hem de voorzittershamer aan Ook de heer Windhouwer. instructeur en mevrouw Smal werden niet vergeten. Na dit of ficiële gebeuren hield de vereniging zich tot in de vroege uurtjes bezig met muziek en bingo en het rad van avon tuur. Hierbij werden veel prijzen gewon nen die belangeloos beschikbaar wa ren gesteld door de Leusdense mid denstand. waaronder een horloge en 2 etentjes 100,-. Aan het eind van de avond kon de voorzitter meedelen dat er via giften 800-was binnengekomen en dat de bingo met het rad van avontuur nog zo'n kleine 1000 gulden heeft op gebracht, zodat de E.H.B.O.-vereni ging geen grote tekorten heeft gekre gen door dit feest. Zeer voldaan ging men dan ook in de nachtelijke uurtjes naar huis. Het bestuur van de jubilerende EHBO

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3