De bibliotheek: 800 kinderen per week en geen verkeersvoorzieningen eel belangstelling oor schoolvolleybal Over tolerantie in het verkeer Kring-cross van K.P.J. Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 26 OKTOBER 1978 Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie j Vorig jaar kwamen 2583 mensen om in het verkeer van ons land. Daarvan waren 291 kinderen in de leeftijd tot 14 |aar en 780 jonge mensen van 15 tot 24 jaar Naast die doden waren er nog 4.476 gewonden. Als die aantallen I slachtoffers zouden vallen ten gevolge van bi|v. cholera, dan stond de wereld op zijn kop En nu? Het aantal slacht offers van het afgelopen weekend staat op pagina drie van het dagblad, klein opgemaakt weggemoffeld. Cijfers zeggen ons niets meer Ze I gaan pas weer spreken als we zelf be trokken raken bijeen ongeval als het ons kind betreft of als we zo n slacht offer van de weg moeten rapen Dan voel je je zo machteloos Maar 75% van I alle ongevallen worden veroorzaakt I door menselijke fouten. Neem nou zo n situatie bij de biblio- I theek aan de Hamersveldseweg. Per I week worden er bij de bibliotheek ge- I middeld 2400 kinderboeken uitgeleend! I Alleen op de woensdagmiddag trekt zij I al zo n 250 tot 300 kinderen. Kinderen I die vaak op fietsjes komen. Kinderen I die, ook al zijn ze nog zo goed opge- I voed in het verkeer, impulsief blijven. I Kinderen die. als ze een nieuw deel van I Pinkeltje komen halen, niet meer aan I deauto's denken, maar oversteken Die I elkaar achterna zitten omdat ze na een I schooldag nog een heleboel energie I over hebben. Een plastic tasje met leesboeken in de hand. En dat rijdt en loopt allemaal op een rechte doorgaande weg. met voor rangskruisingen, met bomen langs de kant Met recht tegenover de inrit van de bibliotheek een verkeersaantrekkende patatkraam. Vandaag of morgen gaat het daar fout. En kunnen we daar niets aan doen? Natuurlijk wel Kunnen we daar als automobilist niets doen? Natuurlijk wel. Is het nodig dat we daar 50 rijden? Het kan toch ook met 20. Heeft u wel eens bedacht wat voor afstand u nodig hebt om te stoppen als u 50 km per uur rijdt? Als u erg snel reageert en erg goede remmen heeft is dat 21 meter en als u wat trager bent loopt dat al op tot 30 meter. Wij automo bilisten zijn in de eerste plaats verant woordelijk voor de zwakkere partij in het verkeer Kunnen we als ouders niets doen? Natuurlijk wel. Als de afstand gemakke lijk te belopen is. laten we ze niet op de fiets naar de bibliotheekgaan. En als ze wel op de fiets moeten, vertellen we ze wat ze moeten doen. En dan niet weg sturen met kreten van: ..Voorzichtig zijn en goed uitkijken maar eens met ze meegaan. De kinderen wijzen waar ze moeten stoppen en hoe ze moeten oversteken Zorgen dat de fietsen in or de zijn Dat de verlichting werkt, dat er al vast een reflector op zit. Ze vertellen dat ze niet met een plastic tasje boeken aan de hand moeten fietsen, maar de boe ken onder hun snelbinders moeten doen En dat af en toe nog eens con troleren ook. Breng ze de verkeersre- •os-voorzitter J. Zeeman kreeg bij de prijsuitreiking hulp van „Ome Piet". LEUSDEN/CENTRUM - Het enor- enthousiasme van de circa 250 lens en meisjes, die verleden 'eek dinsdag meegedaan hebben in het vierde schoolvolleybaltoer- >oi in de Meent, was af en toe buiten sportzaal te horen. Voor velen het de mooiste dag van de 'stvakantie, mede dankzij de pperdag van de LEOS- idcommissieleden. enkele on- ijskrachten en opvallend meer Iers dan vorig jaar. „Ome Piet en fante Jopie" en hun medewerkers •ben alle eer gehad van hun in- •anningen. Na een kort openingswoord van de heer P. van Roosendaal werd direct begonnen aan de zeer lange reeks wedstrijden van tweemaal 5 minuten. Een korte tijd? Dat wel, maar toch lang genoeg voor een paar monsteruitsla gen als bijvoorbeeld de 37-3 van Groenhorst 1 (jongens) tegen Hamers- veld 2 en 35-0 van datzelfde Groenhorst tegen de 4e O.B S. in poule K De 4e O B S. vestigde nog een re cord en wel van de laagste score: 0-1 tegen 't Startblok. Ds bekende aan moedigingsprijs kwam terecht in han den van de 4e O.B S Even juist was de toekenning van de prijs voor de meest enthousiaste onderwijskracht aan meester Rinse Staringa, al bestond die uit een bos bloemen. De resultaten van het toernooi waren: Meisjes 3e en 4e klasse: A Wegwijzer 5'/2 pnt. Groenhorst 3 pnt. De Vallei 3 pnt. Hamersveld lh pnt. B Groenhorst 2 6 pnt 't Startblok 3 pnt. De Hobbit 2 pnt De Bongerd 1 pnt. gels bij en ga de kinderen eens achter na zonder dat ze het merken. Maak ze vooral niet bang. maar leer hoe ze er mee om moeten gaan. En dan de gemeente De bur gemeesterzei het laatst zo moor ..Inde eerste plaats is het de verantwoor delijkheid van de weggebruiker zelf. maar ook de gemeente heeft zijn eigen verantwoordelijkheid." Laat de ge meente die verantwoordelijkheid dan eens waar maken! Uit de verkeerssituatie bij de biblio theek blijkt geen enkel gevoel voor ver antwoordelijkheid van de kant van de gemeente. Want voor de veiligheid van het langzame verkeer «s bij de biblio theek geen enkele voorziening getrof fen Er is helemaal niets Nog geen voetgangersoversteekplaats. Wel ko men er zo'n 800 kinderen per week boeken lenen. Aktiegroep Veilig Over. Correspon dentieadres Porfier 4. tel. 43345. Bor- denaktie tel. 44285. Rabo bank Leus den banknr. 3359 30611 of op gironr. 278135 van genoemde bank t.n.v Aktie Veilig Over. Porfier 4. Leusden-C Een auto op de stoep geparkeerd, precies bij de ingang van de bibliotheek. Nonchalance, maar ook onvoldoende parkeergelegenheid. Een automobilist(e) die kennelijk veel haast heeft. Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie Nog niet zo erg lang geleden was ik in Indonesië. Om precies te zijn op het eiland Java, het eiland dat de weinig aantrekkelijke faam geniet gebukt te gaan onder een catastrophale bevol kingsdruk. Er leven daar zo'n 80-mil- joen mensen op een totaaloppervlak dat slechts viermaal zo groot is als het onze Vooral in de grote steden als Ja karta. Bandung en Jogjakarta kun je aan den lijve waarnemen wat bevol kingsdruk eigenlijk is. 600 tot 1000 mensen op één vierkante kilometer. Het collectief van bewegende mensen perst zich door de smalle straten Er is nau welijks ruimte om adem te halen Maar wat de blanke westerling het meest aan de grond doet nagelen is de wijze waar op de Indonesiër zich verplaatst in het verkeer Het is een onvoorstelbaar ge zicht te zien hoe auto's, taxi's, fietsers, motorrijders, bussen en voetgangers elkaar rakelings passeren zonder el kaar één haar te krenken. Ik schreef al. je staat aan de grond genageld niet in staat de oversteek te wagen om gene zijde van de straat te bereiken Aangemoedigd door een klein on ooglijk ventje dat zich met levensgevaar stortte in de brujlende stroom techniek, besloot ik toch maar dat het er eens van moest komen Lelijke gedachten opzij zettend die gingen in de richting van mij als blanke rijden ze subiet plat want het verleden is nog zéér aanwezig, deed ik de eerste aarzelende bewegingen Links óf rechts rijden dat is er niet bij ledereen doet maar wat hoewel de hoofdregel schijnt te zijn dat het verkeer zich over het algemeen langs de lin kerhelft van het.wegdek" dient te ver plaatsen. Geen borden, geen stoplich ten. Het gevaar komt van alle kanten op je af en je voelt je goed machteloos Vooral als het het midden van de rutschbaan hebt bereikt en je jezelf overgeeft aan twijfels of je het inder daad nog zal meemaken die overkant te halen. Verbijsterd door het voorbijra- zende geweld en niet in staat tot slechts één beweging, realiseerde ik me ineens dat het in dit land erg gemakkelijk is een rijbewijs te halen" Dat haal je gewoon Niet volgens de hypocriete manier - wat is het verschil tussen een stop- en wachtverbod. rechts heeft voorrang tenzij U op een voorrangsweg rijdt, te rugschakelen. niet stoppen U heeft voorrang - die onze rijexaminatoren hanteren, maar gewoon; als je kunt sturen dan ga je maar En iedereen vindt het goed En de claxons verkeren in een beste conditie. Dit in tegenstel ling tot het rempedaal. Er wordt dus uit sluitend ontweken en bijgestuurd En verdomd, ik haal het Een donkere fi guur achter een berookte voorruit kijkt me glimlachend na. Zojuist wuifde hij me toe. Een niet mis te verstaan gebaar in Indonesië. Het wil zeggen gaat uw gang Ik wacht wel even. Toen ik ver doofd stond bij te komen trok het won derlijke gevaarte weer op Met knallen de geluiden, een rookwolk van benzi nedampen. Dat was het dus. Er ge beuren hier geen ongelukken omdat de mensen déér geduld en respekt hebben voor elkaar Een voetganger zonder zebra's; of het nu kinderen, ouden van dagen of gewoon rotjongens zijn, als niet gemotoriseerde dwing je respekt af door jezelf te wagen in de verkeers chaos En je krijgt voorrang. Enige da gen later zat ik in een taxi Samen gesteld uit 6 verschillende automerken De chauffeur, een jongen van 23 jaar Gelukkig spreekt hij Engels Ik vertel hem van mijn ervaringen en hij is ver baasd over m'n verbazing Hij legt uit, terwijl de taxi met gierende banden een bocht rondt, dat zulk verkeersgedrag niks bijzonders is. Het heeft te maken met het gevoel voor die ander die ook op weg is naar iets. Want als dat niet het geval zou zijn waarom loopt hij dan buiten? Rekening houden met elkaar dus. probeer ik samen te vatten. Dat niet alleen, vult hij aan, maar ook res pekt hebben Terwijl hij dit zegt wriggelt hij zijn karkas in de file Er is nog enige ruimte en elke meter voor een stoplicht is er één. Weer een paar dagen later. De taxi voor onze nationale vlieghaventrots Schiphol, wil parkeren. Een aantal vierkante meters zijn nog onbezet Een andere auto ontdekte een paar sekon- den eerder dan de taxi, die opening. Gelijk optrekken, bumper tegen bum per. Ordinaire scheldpartij. De taxichauffeur wint het op punten. Het is een Amsterdammer die in rake termen de Mercedesbezitter naar de eeuwige oliecrisis wenst. Ik ben weer thuis, dacht ik. Ontegenzeggelijk thuis. Ik probeer zachtjes de beide heren tot be daren te brengen en zeg zoiets van res pekt hebben voor elkaar Beiden bekijken het „zachte ei" en merkwaar digerwijs scheiden ze niet als vrienden maar wel als mensen die de indruk wekken iets geleerd te hebben Tja. dat heb ik geleerd van de mensen in Indo nesië. tracht ik de enorme figuur vóór me in de taxi. uit te leggen Door het oranje licht knerpend haalt hij zijn schouders op. Het zal hem worst" zijn; hij moet de produktie maken Zoveel vrachtjes per dag anders krijgt ie gela zer met de patroon. Jammer, toch niet ..overgekomen", dacht ik. Weer een paar dagen later. Leusden. echt thuis Ik lees de krant. „Veront ruste moederseen aktie tegen de ver keersonveiligheid Een aandoenlijk beeld al die moeders met borden in hun handen. Veilig over kalm aan, staat erop. Het doet je toch wat als automobi list en dat heeft kennelijk ook gegolden voor de man die later zou beweren dat het om „charmante dames" gaat. Een prijzenswaardig initiatief vond deze meneer het wel. Maar het pro bleem lag elders, vond hij. Het is een kwestie van mentaliteit van de automo bilisten. vatte hij sterk samen En dan natuurlijk de ouders en de kinderen Van de laatste kategorie eiste hij dat dezen het goede voorbeeld zouden moeten krijgen van de ouders. Kenne lijk niet van de automobilisten want die hebben altijd voorrang En toen moest ik ineens weer denken aan die krank zinnige straat in Jogjakarta Zonder stoplichten, zebra's en dergelijke Kin deren die, naar onze begrippen, ge vaarlijk het pad kruisten met die van de auto's Men stopte ook al groeide de file aan tot een loeiende slurf blik tot dat men zag dat het om kinderen ging En die kinderen? Die krijgen het goe de voorbeeld van de automobilisten. Tot in lengte van dagen kunnen ze erop vertrouwen dat ze serieus genomen worden juist omdat ze zo jong zijn, juist omdat de ouderen déar weten dat kin deren soms de vreemdste capriolen kunnen maken in het verkeer Antici peren op een verkeerssituatie, leerde mijn instructeur van weleer, is erg be langrijk zo niet het belangrijkste Kun je dat van kinderen verwachten omdat de ouderen, die claimen wijzer te zijn. dat niet kunnen opbrengen? De man die de „moederaktie" charmant vond vindt dat je dat van kinderen moet kunnen ver langen Een driewerf- en hartstochtelijk NEEN; dat kan- en mag je niet van hen verwachten. Talrijke rapporten over het gedrag van kinderen in het verkeer wij zen dat ondubbelzinnig uit Een kind speelt, loopt achter een bal aan en maakt grappen. Daar is het kind voor en daar heeft het recht op Niet zij. maar wij, de automobilisten, moeten het voorbeeld geven en niet zo gauw klaar zitten met het vermanende vingertje naar de bezwete kop. Welk voorbeeld? Iemand uit een zo genaamd onderontwikkeld land leerde het me. Respekt voor elkaar, respekt voor het leven, voor een individu On danks de vele borden verkeersbepalin- gen. beveiligingen zijn we kennelijk niet in staat elkaar ervan te weerhouden potentiéle wegmoordenaars te zijn. We staan bekend als een tolerant volk Vergeet het maar De in-tolerantie komt tot uiting in ons verkeersgedrag waarbij we van kinderen die discipline ver wachten die we zelf niet kunnen op brengen. „Charmante moeders", ga door met jullie aktie en probeer niet over te ste ken. Philip Engelen, Dordogne 11 Eindrangschikking: 1) Groenhorst 2. 2) 't Start blok. 3) Groenhorst 14) Wegwijzer Via een beter setsaldo. Jongens 3e en 4e klasse: C Wegwijzer 6 pnt. Groenhorst 4'/2 pnt 't Startblok 4 pnt De Vallei 3 pnt. 4e OBS 2V2 pnt D: De Bongers 5xh pnt Hamersveld 5 pnt 4e OBS 4'/2 pnt. De Hobbit De Bongerd 2 3'/2 pnt. 1 V2 pnt. Eindrangschikking: 1) Bongerd. 2) Wegwijzer. 3) Hamers veld en 4) Groenhorst. Meisjes 5e en 6e klasse: E: Wegwijzer 5 pnt. De Vallei 2 3 pnt 't Startblok 3 pnt. 4e OBS 1 pnt F: Ger. Basisschool 6 pnt. Rest van Leusden 3 pnt De Bongerd 2 pnt. Hamersveld 2 1 pnt. G: Sint Jozef De Vallei 1 De Hobbit Hamersveld 1 4 pnt. 3 pnt. 3 pnt. 2 pnt. Eindrangschikking: 1De Vallei 12) Ger Basisschool. 3) St. Jozef, 4) Wegwijzer Via een beter een setsaldo. Jongens 5e en 6e klasse: H. Wegwijzer 1 5lh pnt. Bongerd 2 4V2 pnt. Groenhorst 3 2 pnt. Startblok 0 pnt. I De Hobbit 6 pnt. Bongerd 1 2lh pnt. Ger Basis 2 pnt Wegwijzer 11/2 pnt. J Wegwijzer 3 7 pnt Vallei 1 4'/2 pnt Hamersveld 1 3 pnt Groenhorst 2 3 pnt. Bongerd 3 2' 2 pnt. K: Groenhorst 1 8 pnt Sint Jozef 6 pnt Hamersveld 2 3 pnt. De Vallei 2 2V2 pnt. 4e OBS V2 pnt Eindrangschikking: 1Groenhorst 12) de Hobbit. 3) Weg wijzer 3. 4) Wegwijzer 1 Via een beter setsaldo Het publiek leeft geweldig mee met de wedstrijden. ACHTERVELD - Zondag 29 okto ber houdt de K.P.J. kring Noord- Oost de jaarlijkse Kring-cross. Deze cross zal dit jaar te Achterveld wor den gehouden en wel in de bossen van Moorst om en nabij de manege- bistro De Klaveet. Het bestuur van de Achterveldse af deling hoopt dat een groot aantal van haar leden aan deze cross zal deelne men. Verzameld wordt bij De Klavier De dames zullen het eerst van start gaan. Voor hun zal het startschot val len om 11 30 uur

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5