Ds. Van Kamp, „schipper naast God", geridderd lud -wethouder Van Zandbrink opende nieuw schoolgebouw e Heerd: overdag school Is avonds ontmoetingsruimte HULDIGING KWAM GEHEEL ONVERWACHT nestor donderdag 2 november 1978 pech zwAAr multifunctioneel Leusder Krant - onderwijs LEUSOEN - Voor hem volkomen onverwacht Is ds. G. J. van Kamp, gereformeerd schipperspredlkant, vorige week donderdag In het Dienstencentrum aan de Burgem. De Beaufortweg, een tweede huldiging ten deel gevallen. Hij nam namelijk wegens emeritering al eerder af scheid in een stampvolle Nassau- kerk te Amsterdam. De aanleiding voor deze „nabetrachting" was dat de predikant zich voortaan Ridder (in de Orde van Oranje Nassau) mag noemen. De burgemeester van Leusden, mr. J. W. M. Rademaker, speldde hem deze onderscheiding op. De burgervader schetste ds Van Kamp temidden van zijn deputaten. schippersouderlingen uit het hele land, afgevaardigden van de „varende ge meente" en vele anderen als een schipper van God voor hen, die zich schipper naast God mogen noemen. Ds C. Gros uit Aalten, voorzitter van deputaten overhandigde het tekenboek van Rien Poortvliet „Het briesend paard" waaraan hij met een verwijzing naar de Bijbel „moet eindelijk sneven" toevoegde, wat hij voor ds. Van Kamp menselijkerwijs nog niet actueel achtte, vanweqe zijn vele werkzaamheden die hij nog steeds ook voor het schippers- pastoraat verricht. Over deze veelheid van activiteiten sprak ook ds. C. Lebbing, hervormd Burgemeester Rademaker overhandigt de onderscheiding aan mevrouw Van Dam, om haar de versierselen op revers van haar man (links op de foto) te laten spelden. predikant te Amsterdam, die de vele verdiensten van ds. Van Kamp voor het christelijke onderwijs in de hoofdstad belichtte. Namens het Diensten centrum dankte de heer Joh. van Geld er van de financiële administratie voor de jarenlange prettige samenwerking. Cadeaus ook van deze sprekers. Ds. Van Kamp reageerde met een dankwoord waarin hij memoreerde dat als hij opnieuw moest kiezen het weer dominee voor de schippers zou zijn omdat het daarbij om het belangrijkste in de verhouding tussen een heel spe ciale categorie mensen gaat. Dominee Van Kamp is de nestor van de gereformeerde schipperspredikan- ten. Hij begon in 1942 als hulpprediker met het werk onder de schippers, vier jaar later werd hij schippersdominee en sindsdien heeft hij deze arbeid niet los gelaten. Ds. Van Kamp: „Weet je, veel van de specialismen, die we tegenwoordig in onze kerken kennen, zijn begonnen als baantjes voor kandidaten die in de pe riode dat zij vanwege hun overvloed niet allemaal meteen een beroep kre gen, op een of andere manier aan 't werk gezet moesten worden. Niet dat er tevoren nooit naar de schippers van de binnenvaart - om ons nu maar tot hen te Oud-wethouder W.A. van Zandbrink kon het gordijn echt niet verder naar links trekken. Deze plechtigheid werd verricht door oud-wethouder van onderwijs W.A van Zandbrink, die bij de voorbereiding en de uitvoering van de bouw ruim 2 jaar zeer nauw bij de realisatie betrokken is geweest Opvallend was echter, hoe snel hij definitief afstand heeft genomen van het wethouders werk. Of had hij slechts dubbel pech? De schoolnaam „De Heerd" kon hij net niet volledig on der het gordijn vandaan halen en het {aten opstijgen van de vele ballonnen met daaraan een naamkaartje van de leerlingen werd bijna een ramp. Met ve ler medewerking verdwenen tenslot te alle kleurige bollen (de eigenaar van de verstkomende krijgt een prijs) in zuidoostelijke richting en daarmee kwam een einde aan het burengebeu ren. In de gemeenschapsruimte van de school vroeg de heer Vermeulen nog even de aandacht voor een paar spre kers. De heer W.A. van Zandbrink opende het rijtje. Hij was bijzonder er kentelijk voor de hem toebedeelde eer om de school te mogen openen en hij wist te vertellen, dat De Heerd in feite een afsplitsing was van de 3e o.b.s. de Bongers aan de Aschatterweg, die al kort na de ingebruikneming te klein bleek. Aan de Noorderinslag verrees in augustus 1976 een houten noodschool en thans herbergt de eerste definitieve school in de tweede fase 112 leerlingen van de basisschool en 47 kleuters. Voorlopig zijn nog maar vier klassen van de basisschool in gebruik. In een vijfde lokaal is tijdelijk de Christ, kleuterschool de Eendekorf gevestigd en het zesde lokaal wordt voorlopig voor opslag benut. Een jury, samen gesteld uit de toenmalige wethouder, de schoolhoofden A. Vermeulen (ba sisschool) en mevr. B. de Roo (kleuter school) en twee leden van de ouder commissie. koos voor de school als naam de Heerd (de haard, het centrale verblijfsgedeelte van een boerderij) uit verbondenheid met het vroegere agra rische gebied van Akkerhoeve in dit deel van Leusden was uiteraard ook bijzonder content met de nieuwe gemeentelijke aanwinst, die naar hij hoopte multifunctioneel zal worden gebruikt Overdag door de jeugd en na schooltijd voor de ouderen als ontmoetingscentrum. De naast de school staande gymnastiekzaal is in middels door de Leusdense sportwe reld ontdekt. De burgervader wenste de haard (de Heerd) een goede vaart! De heer J.M. Verburg, inspecteur van het lager onderwijs sprak mede namens zijn (verhinderde) collega van het kleuteronderwijs mevr. Goedhart. Ook hij kende een mooi gezegd: Eigen haard is goud waard! Hij veronderstel de, dat ook de Heerd veel goud heeft gekost. Hij vond het bijzonder treffend, dat de school eerder gereed was dan de woningen van de toekomstige leerlin gen. Dat is kennelijk wel eens mogelijk. De voorzitter van de oudercommis sie, de heer R. Manier, kwam nog even terug op vroegere narigheden voor de leerlingen en hun ouders. Daaronder waren er, die in drie jaar op drie ver schillende scholen zijn geweest. Ge lukkig zijn alle problemen nu keurig op gelost Architect P Wassink was, na mens alle bouwers, de laatste spreker Hij bedankte iedereen voor de voor treffelijke onderlinge samenwerking, die het mogelijk gemaakt heeft, dat het schoolcomplex in zo n korte tijd kon worden gerealiseerd Wel zag hij in de toekomst graag wat meer tijd voor de bouwers, desnoods ten koste van de procedure-periode. De heer Vermeulen bedankte ten slotte iedereen voor de belangstelling en gaf degenen, die daar voor voelden graag de gelegenheid om vrijelijk een wandelingetje door het gebouw te ma ken. OPEN HUIS Woensdagavond hield het onderwij zend personeel, ook nu weer bijgestaan door leden van het oudercomité, „open huis" voor iedereen en donderdagmid dag was de school als zodanig gesloten vanwege het openingsfeest van de leerlingen. Van de zes onderwijskrach ten wonen er thans 3 in Leusden en 3 in Amersfoort, maar binnenkort wordt die verhouding 4-2 in het voordeel van Leusden. De Heerd telt op dit moment twee kleuterklassen en de wat oudere jeugd kan terecht in een 1 e, een 2e, een 3e en een gecombineerde 4e en 5e klassen. ■Pas na het oplaten van vele ballonnen kon de voordeur worden benut. LEUSDEN/CENTRUM - Verleden I week woensdag werd de reeds enige i weken in gebruik zijnde openbare i lagere school aan de Berkelwijk 33 in I het eerste deelplan van Leusden I tweede fase officieel geopend. Het is i na de Wegwijzer, de Hobbit en de Bongerd de vierde gemeentelijke basisschool in Leusden-Centrum. In januari 1976 werd tot de stichting daarvan besloten door de gemeen teraad. Architect P. Wassink kreeg de op dracht in augustus 1977 en in de cember van dat jaar volgde de aan besteding. In januari 1978 werd door het aannemingsbedrijf Bloemendal met de bouw begonnen en op 14 augustus j.l. kreeg de schooljeugd het eerste onderricht in het nog naamloze complex. Een deel van de ouders en de schooljeugd was getuige bij de onthulling van de schoolnaam. bepalen - was omgekeken, je had bij voorbeeld in Amsterdam de vereniging Het Anker, die evangeliseerde onder de schippers, maar er was geen welom schreven kerkelijke opdracht en ook geen doelgerichte taakomschrijving Hoe hij de zaak in 1942 als hulppredi ker aanpakte? Ds Van Kamp „Ik ging in't wilde weg de schepen in de haven langs en zo kwam je er wel achter, waar de gere formeerde schippers lagen. Overigens had je in die tijd als hulpprediker maar weinig in te brengen. Als je constateer de dat er ergens iets aan de hand was. mocht je daar niet op ingaan, je moest het rapporteren aan de ouderlingen en dan ging er een echte ambtsdrager op af." betreft, zwéér. Vijfenzeventig procent van de gesprekken die dominee Van Kamp in de eerste twintig jaar na de oorlog met deschippers voerde, gingen over de vraag of je wel belijdenis mocht doen als je nog niet voldoende „vol maakt" was. en of je. ook al had je belij denis gedaan, naar 't avondmaal mocht gaan Tegenwoordig zitten onder de schippers nogal wat verontrusten, al thans mensen die de vertrouwde klan ken missen en als ze tegen de wal lig gen, liever naar een gereformeerde bondsdominee gaan luisteren en met hem de psalmen in de oude berijming zingen, dan dat ze hun eigen kerk op zoeken. Ze maken de ontwikkelingen niet mee en al vindt dominee Van Kamp het geenszins nodig dat ze bij elk nieuw geluid in geestdnft losbarsten - hij doet dat trouwens zelf ook niet - hij betreurt dat het onregelmatige pastoraat onvol doende gelegenheid biedt zaken als een nieuw verstaan van de bijbel en dergelijke, eens rustig door te praten Om 14.30 uur richtte het school hoofd, de uit Edam naar Leusden ver huisde heer A. Vermeulen, na een kopje koffie een kort welkomstwoord tot de aanwezigen. Dat gebeurde in de bij de school behorende fraaie gym nastiekzaal. Een honderdtal mensen, w.o. burgemeester J.W.M. Rademaker en de wethouders G. van Woudenberg en J.J. Mandemaker. Diverse ge meente-ambtenaren en raadsleden, de inspecteur van het lager onderwijs J .M Verburg, onderwijspersoneel van di verse scholen (waarbij Leusdens eerste „bovenmeester" H. Venema) en vertegenwoordigers van de Sportstich ting, het oudercomité en de bouwploeg volgde de heer Vermeulen en zijn staf naar buiten om de naam van de school te onthullen. Burgemeester J.W.M Rademaker Een select gezelschap van gemeente-ambtenaren, onderwijskrachten, bouwers en ouders luisterde naar het wel komstwoord van schoolhoofd A. Vermeulen. De schippers zijn in 't algemeen ge sproken, wat hun geestelijke ligging

Leusder Krant | 1978 | | pagina 15