eusden is geen slaapstad..... Poes werd vergiftigd Een verkeerd beeld? AKTIEGROEP „VEILIG OVER": ANTWOORD VAN DE „CHARMANTE" DAMES AAN GEZELLIGE VENT DE HEER VLUGT fci ,sder Krant - Loep op Leusden DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 21 Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie Leusden is een levendige woon- smeente. Wat heeft dit nu met de Veilig Over te maken? Alles. Wanneer je Leusden beschouwt als aapstad is alleen het verkeer belang- van die inwoners die 's ochtends Igeslapen naar hun werk gaan en 's 'onds moe terugkeren. Wanneer je Busden beschouwt als woonge- tèente zijn die inwoners die gedurende hele dag in Leusden blijven belang- i Oftewel bij de familie doorsnee be- aande uit vier personen, in een slaapstad, verkeerstechnisch vooral één persoon, in een woongemeente drie plus een personen De slaapstad eist snelle en veilige wegen om het, meestal gemotoriseer de, verkeer zo snel mogelijk Leusden in en uit te loodsen De woongemeente eist niet zo zeer snelle dan wel veilige wegen om het. meestal langzame, ver keer zich zo goed mogelijk binnen Leusden te laten bewegen Uit de prak tijk blijkt dat, wanneer je de zaken op zijn beloop laat. de auto altijd een voor keursbehandeling krijgt boven de fiets en de voetganger Tien auto's die niet verder kunnen vormen een file. tien fietsers die niet verder kunnen, stappen van hun fiets af. tien kinderen die niet over kunnen steken, vormen een groepje spelende kinderen aan de kant van de weg. Als aktievoerende moeders wijzen wij de voorkeursbehandeling van het snelverkeer binnen de woongemeente Leusden af. Het spreekt vanzelf dat wij de visie van Leusden als slaapstad vol strekt afwijzen. Er is niets slaperigs aan kinderen naar school, sportveld, zwembad, bibliotheek, muziekschool, brengen of laten gaan. Boodschappen doen, bezoeken afleggen, cursussen volgen enz., enz. Er is ook niets slape rigs aan de vele bejaarden, die in Leus den wonen En er is niets slaperigs aan de slierten kinderen die overdag door Leusden trekken. Uit onderzoekingen is gebleken dat van de ongevallen van de kinderen tot 15 jaar ongeveer driekwart gebeurt in de directe woonomgeving binnen een straal van 500 meter van de eigen wo ning. In de periode van 1968 tot en met 1971 waren drie op de tien voetgan- gersdoden jonger dan tien jaar in Ne derland. Vier op de tien voetgan- gersdoden waren 60 jaar of ouder Be jaarden dus, mensen die 24 uur per dag in een woongemeente wonen. Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie Milieu Edukatie allemaal heeft ge daan. in samenwerking met de ak- tieve gemeentelijke plantsoenen dienst. Er zal een film over het park worden gemaakt, waarin de vier jaargetijden tot uiting komen. Verder op deze pagina een kleine enquête over de boekjes. Doe daar aan mee, wellicht hebben de samenstellers iets aan uw nuttige wenken. Veel aandacht aan een veilig ver keer in dit nummer, zoals op pagina 2 een foto van een verkeersonveilige situatie in de tweede fase (een wat uitgebreider en duidelijker onder schrift zou op z'n plaats zijn ge weest) een pagina over de gevaarlij ke verkeerssituatie voor de Achter- veldse schooljeugd en een bericht met foto's over de aktiegroep „Veilig Over". De achterpagina is zoals ge bruikelijk gereserveerd voor de kin deren, die nu schrijven en tekenen over het onderwerp: „Wonen in een wijk in wording", waarbij we minder waardering hebben voor de kreet: „Huizen komen, bomen gaan". We nemen niet aan, dat deze kreet van de kinderen zelf is. Een tikkeltje on genuanceerd, temeer omdat het juist in de tweede fase vrijwel al het be staande groen zoveel mogelijk is en wordt gespaard. NIEUWE KAPSALON OOK VOOR HEREN Op dinsdag 7 november houdt „Kapsalon Ineke" open huis ter ge legenheid van het feit, dat zij haar kapsalon aan de Ardennen nummer 1 opende. Vanaf 8 november is men welkom van dinsdag tot en met vrij dag en op zaterdagmorgen. En voor de heren onder onze lezers prima nieuws: vanaf die datum kunnen ze voor knippen weer in Leusden te recht! Kapsalon Ineke knipt heren iedere donderdagavond van 19 tot 21 uur, maar wel na afspraak. UOR\ CONCERT VOOR BEJAARDEN Het Amersfoorts Salonor kest onder leiding van Guus Valten gaf op dinsdag 31 ok tober een concert voor de be woners van 't Hamersveld. Het programma begon met de bekende Elisabethan Sere nade van Ronald Binge. Daar na speelde het orkest de ouverture „Marinarella" van Fucik en de Stephanie-Ga- KLEUTERS VAN KLEUTERSCHOOL „DE RAKKERTJES" MAAKTEN BOSWANDELING Donderdagmiddag 26 oktober om half twee reed een stoet van elf au to's richting Landgoed „Den Treek". De kleuters van Kleuterschool „De Rakkertjes" hielden, begeleid door tien moeders en de twee leidsters, een herfstwandeling. „Gewapend" met plastic jassen en regenlaarzen gingen de kinderen het bos in. De eerste minuten waren een belevenis; heerlijk hollen, springen en schop pen tegen de afgevallen bladeren, genietend van de ruimte! Even later. votte van Czubulka. Het ge deelte voor de pauze werd af gesloten met een barok-con- certje voor twee klarinetten en strijkorkest van Telemann. Dit concert was oorspronkelijk bedoeld voor twee schalmeien. Na de koffie zaten de or kestleden klaar voor de „Leg- nanianaeen concert voor fluit, gitaar en strijkorkest van Siegfried Behrend, een be kend hedendaags gitarist en componist, die dit stuk ba seerde op melodieën van de na het „uithollen" ontdekten de kin deren van alles, wat een herfstbos te bieden heeft. Eikels, afgevallen bla deren, takken, denneappels, er werd gesjouwd en verzameld. Veel pad destoelen werden bekeken en enkele enthousiaste moeders gaven de kin deren uitleg bij alles wat ze hoorden en zagen. Na nog wat hollen e:i springen op een kleine zandvlakte werden de auto's weer opgezocht. Om half vier waren de kinderen weer op school, met veel herfstmateriaal, dat zij in het projekt „Herfst" gaan verwerken. Deze middag was een belevenis voor veel kinderen; Sémen met leef tijdgenootjes een stukje van hun leefwereld verkennen! Dit mede dankzij de ouders, die de tocht naar het bos mogelijk maakten. beroemde 19e-eeuwse gitarist en componist Legnani. De avond werd besloten met de onvolprezen Lanner - wals „Die Romantiker". De solisten - Ernst Oor en Jan Wiggers, klarinet; Ria Re- bers-Hergarden, fluit en Frans Brouwer, gitaar - zijn allen le den van het orkest. De bejaarden hebben bij zonder van dit concert geno ten. Op de foto: het Amers foorts Salonorkest tijdens het concert. INFORMATIEMARKT IN BIBLIOTHEEK In de week van 31 oktober t/m 4 nov. zijn de volgende groeperingen op de informatiemarkt in de biblio theek „Nieuw Langenbeek" aanwe zig. Interkerkelijke Vrouwenkontakt- groep, De Zonnebloem en Humanis tisch Verbond. In de week van 7 november t/m 11 november is ruimte gereserveerd voor P.J.G.U., Katholieke Plat telandsvrouwen en Volleybalvereni ging. In de week van 14 t/m 18 november zijn aan de beurt Nederlandse Christelijke Vrouwenbond, C.M.L. en S.O.S. Kinderdorpen. PUZZELRIT OP ZONDAG? We kregen een briefkaartje van meneer Merkelijn uit Leusden-cen trum, die zich een beetje teleurge steld afvraagt, waarom de aange kondigde „Puzzelrit in het teken van het Veilig Verkeer" uitgerekend op zondag wordt gehouden. De heer Merkelijn doet graag aan zulke ritten mee, maar hij veronderstelt, dat toch een niet onbelangrijk deel van de be volking van mening is, dat de zondag bestemd is voor de kerkgang en als rustdag wordt gebruikt Hij vraagt zich af, of daar in het vervolg reke ning mee kan worden gehouden. We geven deze suggestie graag door. ZON IN DE SCHOORSTEEN, PAKJES MAKEN VOOR ZIEKEN Het nu al weer snel naderende St. Nicolaasfeest, is in feite een van de meest oer-Nederlandse festiviteiten. Welhaast iedereen maakt een pakje, compleet met rijmelarijtjes. Zeer veel zieken, gehandicapten eh hulp- behoefende bejaarden kijken al jaren rijkhalzend uit naar een Zon nebloem-pakje. Via een geleidelijke groei maken intussen meer dan 65.000 gezonde vaderlanders een pakje voor een mede-burger die ziek is of gehandicapt. Toepasselijk heet deze aktie: „Zon in de schoorsteen" en er wordt aan deelgenomen door mensen van alle gezindten. Hoe u aan een naam en adres kunt komen, wanneer u een pakje wilt maken? Wel, alnaargelang de provincie waar men woont, wendt men zich tot de centrale post. Een kort briefje (maar wel in blokletters) is al vol doende. Zoiets van: Wil graag een pakje maken. Stuur me s.v.p. de naam van een zieke. Vergeet uw naam en adres als afzender niet. Gaarne wordt verwacht een post zegel van ƒ0,55 bijsluiten voor het antwoord. Dat is niet om krenterig te zijn, maar als iedereen dat doet, kan De Zonnebloem enorm besparen. Na plm. 15 november krijgt iedereen die zich gemeld heeft als gever de gege vens van een zieke, voor wie een pakje gemaakt kan worden. Ook en kele bijzonderheden, zodat een pas send pakje gemaakt kan worden. Het gaat niet om dure kado's. Integen deel: Een menselijk gebaar, dét is belangrijk. De brief, waarmee men zich als ge ver wil opgeven, dient onderstaand adres gezonden te worden: Provincie Utrecht De Zonnebloem 'postbus 8600 3503 RP Utrecht. Enige tijd geleden stierf onze poes, die we een jaar hadden. Dat verliep iets minder simpel dan het hier staat, want het diertje heeft meer dan een week verschrikkelijk geleden. Op röntgenfo to s werd door de dierenarts „iets" in de ingewanden ontdekt, dat operationeel verwijderd werd Dat „iets" was vergif. Een soort stopverf ach tige substantie waarin lood voorkwam vergiftiging met zware metalen veroorzaken zwaar lij den waar altijd de dood op volgt. Iets meer dan twee weken later werd onze tweede poes ziek - die hadden we ruim twee jaar Zelfde lijden, zelfde röntgenbeeld, zelfde operatie, ook dood. We hebben haar lijk laten opstu ren naar een laboratorium voor het on derzoeken van de darminhoud. We willen weten waarmee onze huisdieren zijn doodgeméékt. Want het staat vast dat ze moedwillig zijn vergiftigd. In de wijk Groenhouten woont iemand die opzettelijk katten vermoordt! Hopelijk leest hij deze krant: Geachte kattenmoordenaar! Of beter gezegd: buitengewoon gemin achte dierenbeul! Misschien hebben onze poezen u last bezorgd. Dat had u ons dan kunnen komen vertellen. Dan hadden we on getwijfeld alle maatregelen getroffen om ervoor te zorgen dat u geen verdere overlast zou hebben Misschien ook bent u gewoon maar een enigszins gestoord mens. Die er niets te doen hebben". Dit is nu dat verkeerde beeld! Onze U.Wsters zijn (tot nu toe) allemaal huisvrouwen die zich een paar uur per week/maand be schikbaar stellen om wat voor hun me demensen te doen, b.v. in het zieken huis, voor ouderen, voor demente be jaarden, enz. enz Wij vinden het erg spijtig te moeten constateren, dat dit onjuiste beeld bij sommigen bestaat. Het enige wat wij u kunnen adviseren, om een juiste indruk van de U.V.V te krijgen, is: Komtu eens met ons praten over ons werk, wij weten zeker dat u dan tot andere gedachten komt en misschien zelfs onze gelede ren komt versterken. Niet alleen dames zijn welkom, ook heren kunnen tot onze Unie van Vrijwilligers toetreden; zij lur- roor fubertua '0 uur-1 o DameiJ Huize l Vertrek J |EU EN INSPRAAK: LANG NOG? luberts 0 uur-| DamefiJ 1 Hak! aktiegroi week verscheen het nieuwe iervan „Milieu Inspraak het van het Comité Milieuzorg (CML), verzorgd door de •oep Voorlichting van het j de voorpagina alarmerend Onder de kop: „Milieu In- jk gedoemd te verdwijnen"? jft de redaktie een verontrus- artikel over de onderbezetting M I - redaktie. Als er geen •rking bij komt, ziet het er naar de redaktie van dit blad, dat id per ingang van het nieuwe worden opgeheven. Ook lidige hoofdredakteur wil zijn slechts tot medio 1979 doen, zag hij graag een ander zijn overnemen. Mochten er voor lit jaar geen medewerkers bij- in, dan stopt hij er al dit jaar Kortom: de huidige redaktie igenlijk geen kans om met zo n groep in vrije tijd een dergelij- h nog omvangrijke krant te i. Het zou bijzonder jammer dien door te weinig vrouw- en acht „Milieu Inspraak" zou 1 verdwijnen. Daarom op deze ook een extra oproep: men- kom er bij!! der in dit 34e nummer van Mi- Inspraak een interview van Walta met de nieuwe CML- Elfrzitter Mandemaker onder de w „Mogelijkheden voor spontane openhouden". Wethouder maker vindt de combinatie uder van financien en voor niet onaardig „want", zegt ,het CML moet over^oldoende igavoffldkunnen beschikken jik van der Vlist maakte een pagi- iderdaAvol herfstimpressies, een tiental itterende foto's van de herfst met andvoAaar fascinerende vormen. Leustó en pagina over het Princenhof- isje k/j »)ekt (terecht overigens) schenkt 6/9 a klacht aan hettfëéri dé werkgroep' Jonger - 0, 'dA, al J. aenzel Kath. Boen Jur-Ve >uten. sschi - Hi i, Leujfcl 10 ./Gere i 00 t ..cmerimA .tnuoleiT f Binnen de woongemeente Leusden moet een eind komen aan de betrek kelijke rechteloosheid van het langza me verkeer. Verwacht van ons niet dat wij eigenhandig verkeersdrempels op zullen werpen, of zebra's gaan schilderen. Verkeer is als water, als je ergens een dammetje opwerpt gaat het elders sneller stromen Het verkeers beleid in Leusden zal in zijn geheel aangepakt moeten worden om een eind te maken aan de rechteloosheid van velen die 24 uur per dag in Leus den wonen. Om zover te komen zal de» aktiegroep in de komende weken met zo veel mogelijk groeperingen gaan praten. Met vrouwengroëperingen. met fractievoorzitters, met bejaarden, met leerkrachten etc Om tot de hoofden en harten van velen door te dringen. De regionale radio omroep De Golfbreker heeft ons hiertoe reeds uitgenodigd, evenals het vrouwencafé Leusden. Wie volat? Aktiegroep Veilig Over. Corres pondentieadres Porfier 4, tel. 43345. Bordenaktie, tel. 44285, woens dagmiddag 8 november van 2 tot 4 uur. Op nog nader op te geven plaats. (Willen degenen die mee wil len doen zelf even bellen?) Rabo bank Leusden, banknr. 3359 30611 of op gironr. 278135 van genoemde bank t.n.v. Aktie Veilig Over, Porfier 4, Leusden C. Geachte voorzitter van de werkgroep RO-CML, In de Leusder Krant d.d. 19 oktober troffen wij een verslag aan van de ver gadering van uw werkgroep Tot onze vreugde lazen wij dat u in de nabije toekomst de verkeersproblematiek t.a.v. het langzame verkeer aan de orde wilt stellen binnen uw werkgroep Enigszins verbijsterd echter hebben wij kennis genomen van de ver moedens van de heer Vlugt, die hij tij dens de vergadering ventileerde Mis schien is het mogelijk dat u hem, als voorzitter van een inspraakorganisatie, namens de aktiegroep Veilig Over eni ge vragen stelt Bestaat er een lijst van mensen die tegen de brug over het Valleikanaal zijn? Indien deze lijst niet bestaat hoe kun nen daar dan namen van aktievoerende dames opstaan? Hoe komt de heer Vlugt aan het ver moeden dat het steeds dezelfde men sen zijn die met bezwaren komen? Wanneer de heer Vlugt zegt „Leus den is nog niet zo onveilig" impliceert deze opmerking een vergelijking eer Vlugt Leusden? Waarmee vergelijkt de heer Vlugt Als aktiegroep betreuren wij het zeer dat de heer Vlugt, die volgens het in formatieboekje van het CML niet in de werkgroep RO zit - hetgeen ons een goede zaak lijkt - allerlei vermoedens uitspreekt die op onwaarheid berusten en die heel eenvoudig voorkomen had-» den kunnen worden, indien hij informa tie had ingewonnen bij de groep Veilig Over. De telefoonnummers staan we kelijks in de Leusder Krant. Wilt u tot slot onze dank overbrengen voor het feit dat hij sommige van onze aktievoerende dames charmant noemt? Mensen die hem kennen hebben ons verzekerd dat hij over het algemeen een gezellige vent is. Dit lijkt ons even relevant als „charmante dames" en kan misschien daarom in de volgende notulen meege nomen worden Hoogachtend, aktiegroep Veilig Over, correspon dentieadres Porfier 4, tel. 43345. (afschrift van de brief aan de secretaris van RO-CML) Een verkeerd beeld"? Helaas is het bovenstaande ten aanzien van de U.V.V. nog dikwijls waar. De U.V.V. wordt bij veel mensen nog steeds ge zien als een: „club van rijke dames die K'nd in het Leusden verkeer: „Waar was ik ook weer En: Waar moet ik naar toe, waar moet ik langs. javorc >nsda$ lavonc 'oorbf jANI lidda NATIONALE COLLECTE GEESTELIJK GEHAN DICAPTEN Onder het motto „Geel ze hun ei gen plaats" wordt van 6 tot 11 no vember ook in Leusden de nationale collecte voor geestelijk gehan dicapten gehouden. Er wordt in Leusden alleen met bussen gecol lecteerd. Van deze collecte-op brengst wordt 45% in het eigen rayon besteed. NIEUW BESTUUR WD Het bestuur van de WD, afdeling Leusden, heeft een nieuwe samen stelling. Tijdens de algemene na- jaars-ledenvergadering, die op 25 oktober werd gehouden, zag het be stuur na de bestuursverkiezing er als volgt uit: De heer J. F. Sunderman werd voorzitter. Hij volgde de heer Lode- wijks op, die is verhuisd naar Amersfoort. De heer A. J. de Wijze blijft secretaris. Penningmeester is de heer R. CH. Goudswaard. Leden van het bestuur zijn: mevrouw W. Vlught-Gieltjes, de heren W. L. Hoytema van Konijnenburg, J. C. van Dijk en J. Th. de Jongh. Het adres van het secretariaat is ongewijzigd ge bleven: Meidoornhof 29, 3831 XS Leusden, telefoon 41695. KONTAKTAVOND K.P.O. De Katholieke Plattelandsvrouwen Organisatie (KPO) houdt op woensdag 8 november a.s. in de Jo- hanneshoeve haar kontaktavond. Tijdens deze bijeenkomst zal ruime aandacht worden besteed aan het „Staphorster stipwerk". Men zal in de gelegenheid worden gesteld zelf deze vorm van schilderwerk te beoefenen. Maar de leden dienen dan wel zelf wat attributen mee te nemen, zoals schoteltjes (blanco), oude schoteltjes, spelden en enige spijkers. De bijeenkomst begint om acht uur. i VERGADERING GROENHOUTEN Volgende week donderdag verga dert het wijkorgaan Groenhouten. De vergadering wordt gehouden In de boerderij aan de Hamersveldseweg 5, en begint om 20.15 uur. Onderwerpen van gesprek zullen onder andere zijn: boerderij 't Spul; financiën; knutselklub; koekvergul- den; plannen 1979 en verkeerssitua tie. behagen in schept om andermans huisdieren dood te maken Misschien ook hebt u wel iets tegen ons persoonlijk Dan zouden we dat graag uitgepraat hebben vóór u tot uw misselijke daden overging. In het Haagse Bos in onze residentie werd een man door voorbijgangers be trapt. die in de vakantietijd zijn hond aan een boom bond om er vervolgens zelf pijlsnel vandoor te gaan Die voorbij gangers hebben de man gevat, hem zélf aan die boom gebonden en een bord boven zijn hoofd gehangen waar op te lezen stond waar het allemaal om ging. Die man heeft uren voor idioot aan de boom gestaan. Elke voorbijganger lachte hem uit. Het verhaal gaat zelfs dat patrouillerende politiemannen een andere kant hebben uitgekeken toen ze hem vonden. Je mag natuurlijk geen eigen rechter spelen, maar niemand had medelijden met die man En dat vinden wij volko men begrijpelijk. Wij zijn helemaal niet van plan om wat u betreft eigen rechter te gaan spe len, al zou het misschien heel op voedend voor u zijn om eens een mondje stopverf te eten te krijgen En prettig voor het rechtvaardigheidsge voel van vele van uw medemensen. We hebben de zaak bij de politie aangegeven - ook daar troffen we de zelfde diepe verontwaardiging die we bij vele buurtgenoten hebben gesig naleerd Weet u waar het namelijk om draait, eng mannetje? Afgezien van de smeri ge karaktergesteldheid die iemand er toe kan brengen onschuldige dieren zo te doen lijden, bent u bezig een hele buurt uw terreur op te leggen. Voor ei gen rechter spelen kén helemaal niet in een geordende samenleving. Voor ei gen rechter spelen még niet - het tast onze maatschappij bij de wortels aan. Daarom hopen wij dat de politie u spoedig vindt. Wij benijden u niet. Lineke, Nico en Huub de Jong Maisland 12 Leusden-C. kunnen op velerlei terreinen nuttige en leuke hulp bieden. Zoals u al heeft gelezen, zijn wij thans: Unie van Vrijwilligers en niet meer Unie van vrouwelijke vrijwilli gers Statutenwijziging heeft op 2 ok tober j.l. plaats gevonden en onder de ze nieuwe benaming zijn wij nu inge schreven bij de Kamer van Koophandel in het Stichtingenregister onder no. S. 188282 Wilt u meer weten over onze doelstelling en/of werkzaamheden, dan zijn wij uiteraard, graag bereid u over de activiteiten van de Unie van Vrijwilli gers afd. Leusden meer te vertellen. Belt u dan even naar: Mevr Vrij (voor zitster) tel 40950; mevr. Klumper (secr.) tel 40831 te Leusden.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 21