„Pourquoi Pas!" prima openingsfilm van de Utrechtse Cinemanifestatie Een weekje film kijken Leusder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 DOOR BERT VOS UTRECHT - Van woensdag 25 oktober tot en met woensdag 1 november speelde zich in de bioscooptheaters Camera, Studio en Springhaver de zevende Utrechtse cine- manifestatie af. Zo'n 25 nieuwe speelfilms konden in die periode worden be keken en voor voor wie „filmkijken" het absolute einde is, kon daar in Utrecht beslist zijn of haar filmhart ophalen. Er was voor elk wat wils te bekij ken, ook al is de Cinema- nifestatie niette vergelijken met de filmwee 1c Arnhem, waar; de meer corn- mercielef gerichte speel- 9| films hun premières bele ven. Toch waren er tal van films te zien in Utrecht, die niet in Filmhuizen, maar in de normale theaters zullen worden gedraaid. (Voor zo ver gewone bioscopen normaal en Filmhuizen ab normaal zijnHet is nu eenmaal zo, dat de com merciële waarde van een film (dat is de kijkdichtheid van het grote publiek) be paalt, of een film wel of niet in de normale bioscoop- roulatie komt of niet. Niet commerciële Filmhuizen nemen de rest van de films voor hun rekening en zo komt iedereen aan zijn trekken. Voor wie niet in de gele genheid is geweest zelf in Utrecht naar de films te gaan kijken, maakten wij bijgaande selektie menin gen. Er is niet gestreefd naar volledigheid. In feite is (subjektief) gekozen uit het totaal van 25 films, waarbij gekeken is naar films, waarvan in ieder geval kan worden verwacht, dat die q- op de een of andere wijze ooit eens in Amersfoort te zien zullen zijn. Zodra dat het geval is komen we ui teraard uitgebreider op de desbetreffende film terug. Deze opiniërende terugblik kan niet anders zijn dan een eerste mening, een recen sie in het kort. We hopen er de talrijke filmliefhebbers onder onze lezers een ple zier mee te hebben gedaan. PAULE PAULANDER Anders ligt dat met de beide films van de Duitse regisseur Reinard Hauff, die op de Cinemanifestatie te zien waren Ook kwaliteitswerk, maar het zal waar schijnlijk alleen te zien zijn in Filmhui zen en dergelijke. Een goede greep van Saaltink om deze twee films van de Duitse cineast samen naar Utrecht te halen, want ze hebben erg veel met elkaar te maken. ..Paule Paulander" is het verhaal over de teloorgang van het platteland. De vader van de vijftienjarige Paule woont op een boerderij die door de eeuwen heen familie-eigendom is geweest. Maar nu is er uit het bedrijf nog maar een marginaal bestaan te peuren Te klein voor mechanisatie, resteert de boer weinig anders dan voor een vleesfabriek varkens te fokken en als ook dat mislukt, is het einde nabij. Het is tevens het moment waarop het tot geweldige confrontatie komt tussen Paule en zijn vader. Want de benarde omstandigheden thuis hebben vooral Paule in de verdrukking gebracht Hij moet de klappen opvangen, die zijn ru we. autoritaire vader in zijn ellende uit deelt Als dan ook nog eens zijn vriendinnetje hem in de steek laat, barst Paule los en slaat zijn vader met een schop de hersens in. (MK) DER HAUPTDASTELLER Voor Paule Paulander" had Hauff gedeeltelijk gebruik gemaakt van amateur-acteurs. Maanden had Hauff gezocht naar de geschikte personages voor hij Paule en zijn vader vond Voor Paul betekende het een afwisseling van het grauwe bestaan van alledag en toen de filmploeg vertrokken was, kon de hoofdrolspeler (Hauptdasteller) moeilijk verwerken dat zijn leven zich weer langs de oude wegen zou afwikkelen. Hij had nu juist iets van een ander leven geproefd Hij trok achter de regisseur aan en, omdat Hauff zich verantwoor delijk voelde voor de jongen, name de ze hem in zijn huis op. Maar de jongen merkt dat het Hauff toch allereerst om zijn film blijkt de gaan en de hoofdrolspeler begint hem te ter roriseren. Uiteindelijk moet Hauff er kennen niets met hem te kunnen begin nen en ziet hij zich gedwongen de jon gen naar huis terug te brengen Over dat vervolg op „Paule Paulan der" gaat de tweede film van Hauff Kennelijk ziet Hauff de rol van een re gisseur die zoals hij dat heeft gedaan, met „gewone" mensen heeft gewerkt als een vrije dubieuze. De regisseur in „Der Hauptdasteller" wordt tamelijk genadeloos getekend Mario Adorf speelt als de vader van de jongen een van de beste rollen die ik ooit gezien heb. (MK) AUS EINEM DEUTSCHEN LEBEN Omdat hij „het proces van de col lectieve verdringing enigszins wil te genwerken", zegt Theodor Kotulla zijn film „Aus einem Deutschen Leben" gemaakt te hebben. Het scenario is ge baseerd op de roman „De dood is mijn beroep" van Robert Merle, waarin de voormalige commandant van Auschwitz de hoofdrol speelt Kotulla interesseert zich vooral voor de vraag hoe een mens zich kan ont wikkelen tot massamoordenaar Een massamoordenaar, die er trots op is dat de vernietiging van Joden in zijn kamp zoveel efficiënter verricht wordt dan in Treblinka. Kotulla heeft er geen film met gruwe lijke beelden van gemaakt - het groot ste gedeelte van de film speelt zich niet in Auschwitz af Niettemin verlaat je na twee en half uur verkild de bioscoop. Een afschuwelijk indrukwekkende film (MK) ANDY, BLOED EN BLOND HAAR Als een volslagen gemiste kans moet de Nederlandse film „Andy, bloed en blond haar" beschouwd worden. Het thema is namelijk zeer de moeite waard, maar de uitwerking dermate vodderig, dat je je afvraagt waarom die film op de Cinemanifestatie vertoond moest worden. Er zijn in „Andy" twee hoofdrol spelers, die in de ogen van regisseur Frank Wiering, waarschijnlijk be schouwd moeten worden als vertegen woordigers van de hedendaagse jeugd De een is een jongen uit Hengelo, die zijn gebrek aan werklust en de daaruit voortvloeiende verveling compenseert met veel bier en agressief gedrag. De ander is een vrouwelijk fotomodel, in de periferie van de dure Amsterdamse subcultuur. Die twee ontmoeten elkaar en dat moet het begin zijn van een spannend verhaal. Maar Wiering. die ook het sce nario schreef, heeft er niet erg veel van weten te maken. Andy dendert als een olifant door het milieu van het meisje Ella en Ella voelt zich niet thuis in de omgeving van Andy. Regelmatig wordt er iemand tot bloedens toe op zijn bek geslagen, en als Wiering het helemaal niet meer weet laat hij zijn beide hoofd rolspelers maar weer eens een ritje in de - uiteraard - gestolen auto maken. Een heel goedkope uitwerking dus van wat op zich een boeiend thema is Andy Vrielink (als Andy) en Jonna Koster (als Ella) doen er hun best om UTRECHT - Hoewel de opening van de Cinemanifestatie, vorige week woensdag in Utrecht, niet werd opgeluisterd door de aanwezigheid van regisseurs of acteurs, was het toch een hele leuke avond. Dat was te danken aan de film, die door pro grammasamensteller Hans Saaltink was uitgezocht om de spits van het tweejaarlijkse Utrechtse filmfestival af te bijten. „Pourquoi pas!" van Colline Serveau bleek een voortref felijke film, die zeker tot de verras singen van het festival gerekend moet worden. Met „Pourguoi pas!" maakt de Fran- caise Colline Serveau haar debuut als regiseusse. Eerder werkte zij als actrice en scenarioschrijver, onder meer voor Bertucelli In „Pourguois pas!" schildert Serveau de mogelijkheden en onmoge lijkheden van een groepje mensen, dat samenleeft Alexa. Fernand en Louis hebben hun bekomst gekregen van het reguliere bestaan Alexa heeft een mislukt huwelijk met een jonge mana ger achter de rug. Fernand ervaart de gevolgen van zijn weinig liefdevolle jeugd en Louis' relatie met Fernand betekende het einde van diens huwe lijk. Deze drie mensen hebben nu hun eigen wereldje in een groot oud huis opgebouwd. Alexa - die een zieke da me voorleest - en Fernand - pianist in een nachtclub - zorgen voor de inkom sten en Louis doet het huishouden. Dat geschiedt in een betrekkelijke har monie, waarin iedereen met de anderen vrijt en er van jalouzie geen sprake lijkt te zijn. Dat het met name het karakter van Louis is, dat een grote bindende factor in de ménage trois betekent, blijkt op het moment dat hij voor enige tijd het huis verlaat. Louis heeft een nieuwe vlam en kapot is de driehoek. Alexa en Fernand houden het met z'n tweetjes niet vol en de vrouw verlaat het huis Die eenzaamheid is Fernand te veel en hij spoort Louis op, die bereid blijkt terug te komen. Maar dan met zijn nieuwe vriendin Sylvie. Geen bezwaar voor Fernand en ook niet voor Alexa die korte tijd later het huis weer opzoekt. Alleen blijkt Sylvie niet op de hoogte van het feit dat de relatie van de drie meer is dan een paar met iemand op kamers Wanneer Sylvie door toeval de ware aard van de samenleving van het drietal ontdekt, wil ze aanvankelijk on- middelijk vertrekken. Maar in de laatste beelden van de film zien we het vierde lid van het huishouden haar reeds ge pakte koffer toch weer de slaapkamer indragen. Een mooi verhaal over liefde tussen mensen, over spanningen, solidariteit, af en tot elkaar afstoten en het samen vinden van oplossingen. Gefimd in vele korte humoristische scènes, die je 93 minuten lang vrolijk weten te boeien Geweldig, dat je een dergelijk thema zo luchtig weet te verfilmen, dat het toe gankelijk is voor een groot publiek Bo vendien voortreffelijk geacteerd. Een film die Amersfoort niet mag missen en zeker geschikt is voor een van Jog- chems theaters. (MK) Andy Vrielink en Jonna Kester in „Andy, bloed en blond haar". Alan Bates in „The Shout". Marcello Mastroianni in „Bye Bye Monkey" Michael Schweiger in „Der Hauptsteller". „Watership Down" (Waterschapsheuvel), de afsluiting van de Utrechtse Cinemanifestatie. van het povere verhaal wat te maken, maar ook hun werk is niet fantastisch. Jonna Koster weet in een aantal scènes nog wel een bepaald type neer te zet ten, maar wat Vrielink er van bakt is fl ut Onbeholpen geacteer, dat kennelijk gecompenseerd moet worden door het accent waarmee de hoofdrolspeler spreekt. En dat is dus ook al weer een oude truc Het blijkt uiteindelijk de mu ziek van Herman Brood en „Normaal" te zijn, die de toeschouwer tot het eind van de film wakker houdt. (MK) THE SHOUT De Engelse speelfilm „The Shout" van de Poolse filmregisseur Jerzy Sko- limowski werd op het filmfestival in Cannes dit jaar voor het eerst vertoond en met ietwat gemengde gevoelens ontvangen Toch is „The Shout" (De Kreet) een erg boeiende, vooral intri gerende film over een man, die de macht heeft door middel van zijn stem te doden en ander onheil te veroorza ken. Deze man (een voortreffelijke rol van Alan Bates) vertelt tijdens een cric ketwedstrijd op het terrein van een ge kkenhuis zijn bizarre verhaal aan Ro bert Graves, die het verhaal waarop „The Shout" is gebaseerd in 1926 schreef Het is het verhaal van Cros- sley, de doodskreet-producent, die op een gegeven moment bij een wild vreemd echtpaar binnen stapt en zich daar volkomen nestelt. Hij gaat niet al leen met de vrouw Rachel naar bed (zonder zich ook maar iets aan te trek ken van de gevoelens van de echt genoot Anthony), maar demonstreert tevens zijn macht aan Anthony, ergens in de duinen. Het resultaat van de doodskreet is gruwelijk Schapen ster ven, een oude herder valt dood neer Meeuwen vallen uit de lucht. De aarde trilt. „The Shout" is een erg intrigerende film. Skmolimowski is er in geslaagd om zijn film een heel specifieke sfeer mee te geven, soms van dreiging, soms van verwarring, onzekerheid en meedo genloosheid Verder met Susannah York als Rachel en John Hurt als An thony in de hoofdrollen Een prima film (V.) BLUE COLLAR Het leven van Amerikaanse arbei ders is geen Amerikaanse droom. Dat is eigenlijk het leitmotiv van de Ameri kaanse film „Blue Collar" van de nog jonge regisseur Paul Schrader, die trouwens als scenario-schrijver zijn sporen reeds heeft verdiend (van wie o.m Taxi Driver, Obsession en Rolling Thunder werden verfilmd). „Blue Col lar" is een nogal wrange film over het leven op een Amerikaanse auto-fab riek. waar drie vrienden (twee zwarten en een blanke) verwikkeld raken in al lerlei louche zaken, waaruit zij zich tenslotte niet meer weten te bevrijden. Zaken, waar de vakbond nauw bij is betrokken. Onfrisse zaken Naast die spannende ontwikkelingen schetst Schrader in zijn film de mensonterende, geestdodende toestanden in zo'n Amerikaanse autofabriek en dat doet hij trefzeker De hoofdrollen zijn in goede handen bij Richard Pryor (als Zeke Brown), Harvey Keitel (als Jerry Bar- towski) en Yaphet Kotto (als Smokey James). „Blue Collar" is boeiend door de milieuschildering, de voortreffelijke vertolkingen van de drie hoofdrol spelers en de prima fotografie van Bob by Byrne. Een film om over na te den ken En dat zal ook de bedoeling zijn geweest van Schrader (V) BYE BYE MONKEY Marco Ferreri is - vooral in de kringen der alternatieve circuits - geen onbe kende regisseur. Op de Cinemanifesta tie werd afgelopen week zijn nieuwste film „Bye Bye Monkey" gedraaid (Ciao Maschio. Rève de Singe) met Gérard Depardieu, Marcello Mastroianni. Ja mes Coco, Geraldine Fitzgerald en Gail Lawrence in de hoofdrollen. Ik moet zeggen, dat „Bye Bye Monkey" geen gemakkelijke film is. ook al blijft hij je toch steeds weer intrigeren, omdat je wilt weten, waar Ferreri naar toe wil. Het enige wat Ferreri eigenlijk doet is een beeld- scheppen van een stervendp maatschappij, op de rand van de ge boorte van een volgende fase. Het is beslist geen optimistische kijk op de maatschappij en zijn hoofdfiguren zijn «/oornamelijk mensen, die allang de aansluiting met die samenleving heb ben verloren en een geheel eigen leven zijn gaan leiden temidden van de „nor male" maatschappij. Gérard Lafayette bijvoorbeeld (een rol van Gerard De pardieu) is een elektronicus. die klusjes opknapt voor Andreas Flaxman (James Coco), de eigenaar van een was senbeeldenmuseum en daarnaast de belichting verzorgt van een theater groepje van vrouwen, die vol maat schappijkritiek hun toneelproduktie ge stalte proberen te geven Luigi Noccello (voortreffelijk gespeeld door Marcello Mastroianni) is een Italiaan, die toch al bij voorbaat tussen wal en schip valt en daarbij nog de nodige frustaties heeft ten opzichte van vrouwen. In die sfeer speelt de hele film zich af. waarbij een klein aapje, door Luigi gevonden bij het lijk van King Kong op het strand, een belangrijke rol speelt. Marco Ferreri, we wisten dat reeds uit zijn eerdere films, heeft bepaald geen optimistische kijk op de wereld en wat hij in „Bye Bye Monkey" in beeld brengt is eveneens het pessisme, de wanhoop en de een zaamheid. Voor mensen, die daar ge voelig voor zijn, die zich bij de ge voelens van Ferreri kunnen aansluiten, er zich in kunnen vinden, is „Bye Bye Monkey" wellicht een schitterende film. Anderen zullen wellicht halverwege de voorstelling (van bijna twee uur) de zaal verlaten om in opgewektere sferen bij te komen van deze triest-troosteloze aan eenschakeling van menselijke een zaamheid en wanhoop zonder enig uit zicht. (V.) WATERSCHAPSHEUVEL Na het lezen van het inmiddels be roemde boek van Richard Adams „Watership down" (Water schapheuvel) vraag je je af hoe zoiets verfilmd zou kunnen worden. Want dat het boek een verfilming waard was. daarover bestond geen twijfel. De enige mogelijkheid is inderdaad als tekenfilm, want ik zie mannen en vrouwen in ko- nijnenpakken allemaal nog niet die na tuurlijke capriolen maken, konijnen ei gen. De Britse cineast Martin Rosen is met een vrij groot team animators aan de gang gegaan en ook al verklaarde schrijver Adams, dat de film nooit ge maald zou kunnen worden, het resul taat kon toch zijn goedkeuring wegdra gen „Waterschapheuvel" van Martin Ro sen werd gekozen als de afsluiting van de Utrechtse Cinemanifestatie en ik vind dat een uitstekende keus. Niet al leen, omdat juist tijdens zo'n openings- en sluitingsavond de bioscoopzaal van Camera niet alleen wordt bevolkt door de pure cinefielen, maar ook door de genodigden, die normaal gesproken veel minder vaak met film worden ge- konfronteerd; ook omdat „Watership down" volgens mij één van de betere films uit de Cinemanifestatie-selektie en zeker als afsluiting van deze r®D C festatie een hoogtepunt. „Watership down" is als tekeL.n r, een verademing Het is géén gestrcKL^ lijnde Walt Disney-produktie. dimLgi kant en klare figuren telkens opnj hun avonturen laat beleven. Regis$Lnjnni producer en scenarioschrijver F Rosen en de zijnen hebben gekifc voor een poëtische kleur-aanpai| weet eigenlijk niet eens of dat well^ bestaande uitdrukking is, maar zo| ik het). De bedoelingen van hettl-j^ zijn - voor zover werkelijk realiseerïjj in het korte bestek van 78 minuta!^ uitstekend overgebracht in beetólze waarbij niets yap de essentie varfLb verhaal verforen is gegaan, ook alsC bopk uitgebreider inde beschrijyjpIL q, Het ïs beslist niét zo, dat „Waterig down" voor de jeugd is bedoeld. HÏ een volwassen tekenfilm, waarbij vi al de realiteit, gezien vanuit het oogl der konijnen werd geaccentue) Kompleet met verschrikkingen, dijw a haar kleurrijke en fantasievolle uit»| ring, realistisch angstaanjagend komen en zeker ongeschikt zijn I door al te jeugdige ogen te worden a schouwd. Zoals in de beschrijving! de Cinemanifestatie wordt gezel de verschrikkingen waaraan B bi bloot stond, verbleken er bij Waarmee ik niet wil zeggen, I „Watership down" een lugubere te> film zou zijn. Integendeel. Het hele! haal komt op mij over als een zeer lp tuurlijke reeks oorzaken en gevolgP^ realistisch in beeld gebracht op eenl ze, zoals konijnen dat zouden zien (kjvv gediend met een relativerende hur»er vol vermenselijkte trekjes, zonder de identiteit van het konijnenbestaarl de achtergrond wordt gedrongfcdc „Waterschapheuvel" is een volwas^ tekenfilm voor volwassenen. Een li die eigenlijk iedereen zou moeten g zien. BIJ FORTMANN EN HEHENKAMP VINDT U EEN PRACHTIGE KOLLEKTIE BRONZEN DIERENFIGUREN, GEMAAKT MET VEEL LIEFDE VOOR HET DIER EN EEN GOED OOG VOOR DETAIL. VARIÈRENÜ VAN 'N KIKKER VAN 3 CM HOOG REN- VAN ELK IS EEN WERK TOT EEN PAARD 35 CM. BEELDJE KUNST- OP ZICH.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 22