weede brug over et Valleikanaal is en wordt) een jittere noodzaak 'ETHOUDER DOET OPROEP TOT AKTIE „Aktiegroep Veilig Over wil met ons samenwerken Woningbouw Achterveld: 30 woningen gepland, maar provincie is tegen Wijkvereniging als inspraak-organen Raad zal in de toekomst zelf het beleid vast stellen WAGENAAR: RUIMTELIJKE ORDENING IN KORT BESTEK LEUSDER KRANT Onafhankélijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DE LEUSDER KRANT Leusder Krant Begroting DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 UM4 ipanj (ER in de redaktie) EUSDEN - De tweede - door de gemeente - voorgestelde brug over het lleikanaal is een bittere noodzaak. Dat is de mening van wethouder Wage- ar. die daarmee lijnrecht tegenover de provinciale overheid en die van rschillende belanghebbende Leusdenaren staat. Er is op verschillende mieren door het college geprobeerd om die tweede brug er door te krijgen a verschillende aangrenzende bestemmingsplannen en Buitengebied- ist). maar niet alleen zijn verschillende bezwaren gemaakt vanuit de bevol- ig. maar ook door Gedeputeerde Staten van Utrecht. Op dit moment ligt de ak bij de Kroon, maar het ziet er niet naar uit, dat de Raad van State haast zal iken met de behandeling ervan. Een verzoek van de zijde van de gemeente usden om de behandeling te bespoedigen, werd nagatief beantwoord, och is die tweede brug dringend noodzakelijk voor een goede afwikkeling a zowel het huidige als het toekomstige verkeer. Als straks de aansluiting Rijksweg 28 zal zijn gerealiseerd, het nieuwe hoofdwinkelcentrum De imershof haar poorten heeft geopend en de inwoners van de nieuwe wijken n de Leusdense wegen gebruik zal gaan maken, zal met name de As- hatterweg aanzienlijk méér drukte te verwerken krijgen en verkeersonvei- er worden. Indien er geen brug komt om de nu verlengde Middenweg door kunnen trekken naar de Asschatterweg buiten de bebouwde kom, dan zal t gemeentebestuur gedwongen worden om als alternatief de Asschatter- g binnen de bebouwde kom op een dusdanige wijze te verbeteren, dat het rekend zal zijn op het toegenomen verkeer. Dat betekent onder meer rbreding van de huidige brug over het Valleikanaal en verstrekkende latregelen om de verkeersafwikkeling en veiligheid op de Asschatterweg kunnen waarborgen". Wethouder Wagenaar deed dan ook een dringend roep op de bevolking van Leusden om het gemeentebestuur te willen unen met een grote aktie, zoals ook bij het fietspad langs de Lockhorster- >g is gebeurd, met positief resultaat. Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos Bob Braakman Redaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Camp, Flnnmark 32, Leusden-c„ tel. 033-41380 (sport) Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, Leusden-c., tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fieseler, Llndenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knljff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden Ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141. na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S De metf In de Leusder Krent gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop da foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leuaden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. Is een uitgave van de BDU-Krantencomblnatie, Postbus 67 te Bar- navaid. VERKEER AKTIEGROEP OVER VEILIG Hoewel niet direkt in dit verband, noemde wethouder Wagenaar de pas opgerichte en aktieve aktiegroep- Veilig Over" (de wethouder bleef de groep konsekwent „Veilig Verkeer" noemen) een groep, die niet dwars ligt ten aanzien van de gemeentelijke plan nen. Wethouder Wagenaar en de verkeersveiligheid. Met op de achtergrond de verkeerskaart, waarop hij in oranje de kontouren van de verkeersstruktuur had uitgetekend. ..Ik heb kortgeleden een gesprek ge had met vertegenwoordigers van deze aktiegroep en ik moet zeggen, dat ik de stellige indruk heb, dat de aktiegroep graag wil samenwerken met de ge meente om samen tot oplossingen voor verschillende verkeersproblemen fe komen. Het is een zaak om dat samen te doen'Wethouder Wagenaar deelde de raad mee. dat binnenkort een voor stel ten aanzien van deze zaak is te verwachten. RIJKSWEG 28 Als alles meezit, zal de aansluiting van de Noorderrandweg op Rijksweg 28 er in 1981 komen „We moeten ge woon op onze beurt wachten. We heb ben heel wat moeten verzetten om zo ver te komen, maar het ziet er nu naar uit. dat de aansluiting er definitief komt. Dat ligt vast. Ik hoop. dat Rijkswater staat zich er aan zal houden". De heer Kuijpers (GB) bespeurde enige twijfel bij de heer Wagenaar, twijfels, die hij deelde. Hij zag de aan sluiting nog niet in 1981 gerealiseerd temeer omdat in het kader van bezuini ging ook Rijkswaterstaat mischien an dere prioriteiten zou kunnen stellen. De wethouder van Ruimtelijke Orde ning en Verkeer was niet helemaal ze pessimistisch als de heer Kuijpers, ook al sloot hij de mogelijkheid niet uit, dat Rijkswaterstaat onder de druk der om standigheden de zaak zou gaan vertra gen „Ik zou dat echter ernstig betreu ren", aldus de heer Wagenaar. ONGELIJKVLOERSE KRUISINGEN Naar aanleiding van desbetreffende opmerkingen ging wethouder Wage naar opnieuw in op het wel of niet aan leggen van ongelijkvloerse kruisingen. Naast vrije voet- fietspaden in de nieuwe woonwijken, zullen ook onge lijkvloerse kruisingen of tunnels worden aangelegd nabij het hoofdcentrum (kruising Smoussesteeg) en bur gemeester Buiningpark Ook denkt de wethouder aao een fietstunnel onder de Groene Zoom door op de kruising met de burgemeester de Beaufortweg. „Daar zijn we op dit moment mee bezig. Of dat zal lukken, dat weet ik nog niet. We doen ons best", deelde de wethou der mee, die bovendien binnenkort een ontwerp fietsroutes-plan op tafel zal leggen. Ook is hij een voorstander van veilige schoolroutes. Dit onderwerp is eveneens in studie. Veilige wijken, vooral voor de kinde ren, blijft een streven van het gemeen tebestuur. Er zal in één van de nieuwe woonhofjes nabij het hoofdwinkelcen trum een kompleet woonerf worden in gericht en het voorstel is om ook in een oudere wijk na ruggespraak met de be woners een woonerf in te richten. Dat is een begin. Overigens ligt het in de bedoeling om volgend jaar maart, april een avond te beleggen met alle belang hebbenden groeperingen en instan ties over de verkeers(on)velligheid in de gemeente Leusden. Op die avond kunnen dan de meningen, wensen en problemen van de ver schillende groeperingen die nauw met het verkeersgebeuren te maken hebben, worden besproken. (Van de redaklle) ACHTER VELD - Zoals het er nu uit ziet, lijkt het er op, dat binnen af zienbare tijd voor Achterveld wo ningbouw kan worden gepleegd. De gemeente heeft plannen voor dertig woningen op grond, eigendom van de gemeente, maar de provincie denkt, met haar eigen theorieën, aan slechts 18 woningen. Wethouder Wagenaar: „In feite is het een heet vreemde zaak, want er zijn ver schillende meningen over woning bouw in Achterveld. De gemeente Leusden is oorspronkelijk uitgegaan van het op peil houden van het inwo nertal en dat betekent 18 woningen per jaar. Dat zou 206 woningen in 11V: jaar opleveren. De Provinciale Planologische Dienst zegt nee. al- RUIMTELIJKE ORDENING leen bouwen voor eigen woning behoefte is voldoende (de beruchte vljfvlngertheorle). De Provinciale Planologische Commissie zegt, dat het bevolkingsaantal In stand ge houden dient te worden. Dat bete kent het bouwen van 6 tot 7 wonin gen per jaar, 78 tot 93 tot 1990. We hebben dus te maken met drie ver schillende instanties met drie ver schillende uitgangspunten." In het streekplan Utrecht-Oost heeft de provincie helaas slechts f 00 woningen voor Achterveld gezet tot 1990. Wethouder Wagenaar: „Verder overleg met de provincie Is beslist noodzakelijk. Want veertig wonin gen In een jaar bouwen is nu hele maal niet mogelijk. We hebben erg geluk als de provincie akkoord gaat met 18 woningen, ook al hebben we dertig op de planning gezet. Bin nenkort komt dit plan in de commis sie R.O." Die dertig woningen zullen dan gebouwd kunnen worden op grond, die de gemeente in bezit heeft. Over de gronden die De Vor In bezit heeft, wordt op dit moment onderhandeld. „De Vor heeft niet zo'n grote haast, wij wel," aldus wethouder Wage naar, „maar De Vor probeert een be paalde prijs te bedingen en dat is zijn goed recht." CDA-fraktievoorzitster Evelien Blom vindt haar eerste begrotingsvergade ring kennelijk toch niet zo gemakkelijk Niet alles, wat gezegd Is, vindt u vandaag in de krant. Daarvoor was het tijds bestek helaas tekort. Op verschillende aspekten komen we volgende week wellicht terug. Redaktie. (Van de redaktie) LEUSDEN - Binnen afzienbare tijd kan de raad een nota tegemoet zien van het gemeentebestuur, waarin haar visie is neergelegd op de wer king van de huidige wljkorganen, de wijze van inspraak en hoe het er al lemaal uit zou moeten zien om in goed samenspel met de gemeente optimaal te kunnen werken. Dit ui teraard in nauwe samenwerking met de verschillende wljkorganen en verenigingen die Leusden telt, aldus burgemeester Rademaker dinsdag tijdens de beantwoording van des betreffende vragen. De heer Bloemhof (P.L.) had nog zijn twijfels hierover. Hij was blij met de toe zegging dat deze materie onder de loep zal worden genomen, maar vond wel, dat het college dan tevens subsidiëring van deze wi|korganen in de diskussie moet betrekken, omdat wijkorganen niet optimaal inspraak kunnen leveren zonder financiële middelen. „Je moet als wijkvereniging wel over geld be schikken om ruggespraak te kunnen voeren met de achterban, inditgevalde bewoners van een bepaalde wijk", al dus de heer Bloemhof Ook de heer Bergsma (WD) juichte het toe, dat het college zich er op toe wilde leggen verdere inspraak-moge lijkheden te willen realiseren. Hij wees er op, dat daarbij niet de representati viteit moet worden vergeten. Met name vond hij het belangrijk, dat zowel de nieuw-ingekomen als de autochtonen op de juiste wijze worden vertegen woordigd. De heer Bloemhof vond, dat zowel de Jeugdraad als de schoolraad een stich ting zouden moeten worden De heer Bergsma (WD) verbaasde zich over deze uitspraak. „Ik vind dat voorstel een beetje merkwaardig. In principe zijn wij tegen stichtingen, omdat het vaak moeilijk is die demokratisch te laten werken. Met de nieuwe wet inzake de verenigingen is het aan te bevelen voor verenigingen te kiezen, inplaats van stichtingen". INSPRAAK BRIEVEN Burgemeester Rademaker bestreed deze opvatting van de liberale fraktie. „Stichtingen hoeven niet per definitie ondemokratisch te zijn. Er zijn voldoen de waarborgen in te bouwen in de sta tuten van een stichting om ondemokra tisch handelen te kunnen voorkomen". l t Volgens voorzitter Rademaker doet het ambtelijke apparaat haar uiterste best om alle brieven van Leusdenaren ze snel mogelijk te beantwoorden. „Men heeft in de eerste plaats recht op een bevestiging van ontvangst van de door een burger verzonden bnef aan de gemeente Maar zij heeft ook recht op een goed antwoord en dat betekent ook, dat het wel eens wat langer kan duren, dan men verwacht". „Het zen den van tussentijdse brieven in de trant van „we zijn nog steeds met uw pro bleem bezig, maar zijn er nog niet uit", achtte de heer Rademaker voorlopig nog geen haalbare kaart, omdat dit ex tra inspanning van het ambtelijk ap paraat zou vergen „Dat is een afwe ging van belangen"aldus de voorzitter. .Overigens wiïik hier ook wel eens voor alle volledigheid opmerken, dat er ook vaak stampij wordt gemaakt over het niet beantwoorden van brieven, die pas drie dagen tevoren zijn verzonden..." De heer Bergsma (WD): „We be- twijfelen niet uw bereidheid uw uiterste JS best de willen doen. maar wij vindenS echter, dat in brieven van de gemeente tv méér informatie dient de komen over^- wie de zaak behartigt, welke afdeling dit betreft en hoe lang het nog zal duren voordat een definitief antwoord is te verwachten". Het college zal aandacht aan deze materie besteden. (Van de redaktie) LEUSDEN - De raad van Leusden zal - als straks het meerjaren-In vesteringsprogramma op tafel Is ge komen, zélf het beleid vast moeten stellen en dan In veel grotere mate dan voordien het geval was. Dat Is de konklusle die getrokken kan worden uit de woorden van wethouder J. Mandemaker van Financiën, die dat dinsdagmiddag nog eens voor de geïnteresseerde raadsleden uit de doeken deed. Het Is de bedoeling, dat In de commissievergadering van financiën op 8 november het begin wordt gemaakt met een gedach- tenwlssellng over doelstellingen en wensen ten aanzien van dit meerja ren-Investeringsprogramma. Een gedachtenwlssellng, die uiteindelijk na talrijke andere gesprekken, uit zal moeten monden In een doelstellln- gen-nota. Daarna zal de raad priori teiten moeten stellen ten aanzien van wat op korte en wat op langere ter mijn gewenst en noodzakelijk Is. Hel resultaat van die diskussie zal wor den vastgelegd In een heel strak meerjaren-Investeringsprogramma. Het zal uiteindelijk de raad zijn, die vast gaat stellen hoe het beleid In de komende jaren er uit zal gaan zien. FINANCIEN Het is natuurlijk niet allemaal zo sim pel als hier op papier wordt gezet, want voordat een dergelijke lange termijn planning op tafel is gekomen, zal er heel wat overleg zijn gepleegd. Temeer om dat de gemeente Leusden voordien nog niet op deze wijze haar meerjaren begroting heeft gehanteerd, zal één en ander adviserend worden begeleid door het Adviserend Bureau Beren schot b.v. te Utrecht Om deze externe deskundige te kunnen betalen kan de raad binnenkort een krediet-voorstel verwachten. Bovendien zal de afdeling7 Financiën in het komende voorjaar^ worden versterkt met een medewerker, die zich juist in deze materie heeft ge specialiseerd. Het ligt in de bedoeling, dat de begroting voor het volgend jaar (1980) gebaseerd zal zijn op dit meer jaren-investeringsprogramma. Overigens vond wethouder Man demaker het onjuist om overleg te gaan plegen met gemeenten, waar dit soort meerjarenplanning al langer wordt ge hanteerd „Om ons goed te begeleiden hebben we juist de adviseurs van bu reau Berenschot aangetrokken." aldus de wethouder. (Van de redaktie) LEUSDEN - Zoals het er nu uitziet zullen de bestemmingsplannen Ro- zendaal, Hamersveld, Sportpark Vallelkanaal. sportpark Bur gemeester Buiningpark, Waterloo en Dorpshuls Leusden-Zuid in 1979 ter visie worden gelegd. De nota gemeentelijke eigendom men is nog dit jaar te verwachten. Het ligt In de bedoeling te bekijken of voor kleinere objekten een wat een voudiger samenwerkingsovereen komst te hanteren zal zijn. Aan de hand van woningbehoefte onderzoeken zowel plaatselijk als in de regio, zal worden getracht om de al ja renlang gehanteerde 40-40-60 formule (40 premie, 40 vrije sector en 60 wo ningwetwoningen) te veranderen De behoefte aan koopwoningen is toege nomen en dat dient in een nieuwe for mule te worden vastgelegd. Als het werkgelegenheidsterretn Princenhof vol is, zal moeten worden uitgeweken naar 't Ruige Veld, waar de provincie overigens ook 500 woningen gebouwd wenst te zien. Er is een werkgelegenheidgebied Bruinhorst in ontwikkeling, een gebied langs de Hamersveldseweg achter Pon tegenover het industrieterrein aan de Ambachtsweg. Het ligt in de bedoeling daar soelaas te bieden aan Leusdense bedrijven, die elders uit hun jas zijn ge groeid. Er vinden gesprekken plaats met agrariërs, die daar grond hebben. In 1979 kan de raad het ontwerp-bo- RUIMTELIJKE ORDENING stemmingsplan tegemoet zien. Eind dit jaar zal de commissie R.O. zich er over kunnen buigen. Volgens het college worden de Leusdense bouwbedrijven al be hoorlijk ingeschakeld bij plaatselijke bouwprojekten. Op een vraag van G.B. waarom het pas opgerichte Bouwteam Leusden niet wordt Inge schakeld, antwoordde wethouder Wagenaar, dat hij betwijfelde, of dit bouwteam tegen een redelijke prlja zou kunnen bouwen. Overigens Is het gemeentebestuur wel van plan om met dit bouwteam een aantal wo ningen In de tweede fase te realise ren. „Geen wonder, dat je de deur niet open kri|gen kan, hel zijn je autosleutels.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3