Landelijk bureau Scouting naar Leusden? Baden-Powells' Spel van verkennen „vertaald voor jongeren van vandaag 3 LEUSDEN WIL EEN EIGEN SCOUTING GROEP HEBBEN Leusder Krant - Reportage DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 door Bob Braakman vervolg op pagina 7 HOOFDKWARTIER Scouting Nederland. Een naam, die sinds 1973 staat voor de organisatie die in dat jaar gezamenlijk door de tot dan toe bestaande padvindersverenigingen (de vereniging de Nederlandse Pad vinder, de Katholieke Verkenners, het Nederlands Padvindsters Gilde en het Nederlands Gilde) van de grond werd getild, nadat de verenigingen eerst in federatief verband al met elkaar hadden samen gewerkt. Het landelijk bureau (hoofdkwartier) werd gevestigd in het voormalige IRA- pand aan de Stadsring (hoek Hendrik van Viandestraat) Vanuit Amersfoort werd en wordt de administratie ge voerd, voor de begeleiding gezorgd, aan training en vorming van vrijwillige leden gedaan, en voor publiciteit en voorlichting gezorgd Voorlichting in het bijzonder ook aan de buitenwacht. Voorlichting aan de buitenwacht met name, omdat deze voor een belangrijk deel een vertekend beeld van de pad vinderij heeft, en de uit Engeland over gewaaide jeugdbeweging voornamelijk kamperen, vuurtje stoken en primitief doen toedicht. De Heus: ,,Dat kampe ren, dat vuurtje stoken, dat primitief doen, het hoort er allemaal weliswaar nog bij, maar als aktiviteiten zijn het slechts enkele mogelijkheden uit een heel omvangrijk pakket BADEN-POWELL Scouting. Het is een vorm van jeugd- en jongerenwerk, waarvoor begin deze eeuw de basis werd gelegd door Lord Baden-Powell. B.P.. zoals men in Scouting-kringen pleegt te zeggen. Het Spel van verkennen dat hij introduceer de, en dat in korte tijd weerklank vond over de gehele wereld, werd door hem gepresenteerd als ,,een plezierige ma nier van ontspanning in de openlucht" die tevens ,,een praktisch hulpmiddel bij de opvoeding" kon zijn Kortweg vatte Baden-Powell Scouting samen als ,,een oefenschool in staatsburger schap door middel van buitenleven" Scouting anno nu wordt in Nederland aangeprezen als één van de vele mo gelijkheden, waaruit de jongen en het meisje van vandaag kan kiezen om op een plezierige wijze zijn of haar vrije tijd te besteden Een weinig speels stukje uit de statuten van Scouting Nederland zegt het iets anders. In die statuten: ..Scouting stelt zich ten doel om het Spel van het verkennen in Nederland te spelen, om daarmee een plezierige beleving van de vrije tijd te bieden aan jongens en meisjes, waardoor een bij drage wordt gegeven aan de vorming van de persoonlijkheid". Cor de Heus over dat Spel van ver kennen: ,.Het is voornamelijk geïnspi reerd op en door het buitenleven en op de mogelijkheden om zichzelf en de wereld om zich heen te gaan ontdekken en te gebruiken. Mogelijkheden hóe het spel te spelen, worden o.a. aangereikt door de aan ons bureau verbonden deskundigen „VERTALEN" .Spel van verkennen vertaald AMERSFOORT/LEUSDEN-Alsde Landelijke Raad, het hoogste be- o leidscollege van de Nederlandse padvinderij (de laatste jaren Scou ting Nederland geheten), er in de vergadering van komende december mee akkoord gaat, verhuist het thans ,9 aan de Stadsring in Amersfoort ge vestigde landelijk bureau van Scou ting naar Leusden, en wordt in de daar te realiseren nieuwbouw ook de momenteel in Den Haag gehuisveste Scouting-Shop opgenomen. Het voorlopige koopcontract voor grond in Leusden - een stuk terrein van 4000 m2 bezijden het bureau van het Nederlands Astmafonds aan de Larikslaan - is in verband met deze plannen reeds getekend. Cor de Heus, als staffunctionaris van Scouting Nederland o.m. belast met de externe voorlichting: „Al met al zal het hele project twee-en-een- half miljoen gulden kosten. Aanvan kelijk werd van twee miljoen uitge gaan. De vraag is, of de Landelijke Raad, waarin o.a. landelijk bestuur en districten vertegenwoordigd zijn, tegen dat half miljoen méér ja zullen zeggen." Die deskundigen van het landelijk bureau hebben, zo verklaart De Heus, getracht het Spel van verkennen zoals Baden-Powell dat bracht, aanspreek baar te maken voor de jeugd van van daag, zijn met dat „vertalen" overigens nog steeds bezig. Veel door „Amers foort" voorgestelde veranderingen hebben heel wat voeten in de aarde gehad. (De Heus „Enerzijds hebben we te maken met wat ik zou willen noe men preciselingen, anderzijds met de De in december aan de orde komen de plannen voorzien in de bouw van een twee bouwlagen tellende kantoor- R ruimte voor de momenteel ongeveer zestig aan Scouting Nederland verbon- den personeelsleden Een in de plan nen opgenomen magazijn van 500 m2 B is gereserveerd voor de Scout-Shop, het „warenhuis" van Scouting, dat zich bezighoudt met de verkoop van de za- 3 ken die uiteenlopen van uniformen tot I en met complete kampeeruitrustingen. In de nabije toekomst wil men van de Scout-Shop, waar thans zo'n twaalf man emplooi vinden, een soort post- t orderbedrijf maken. De Heus: „Als de verhuizing naar Leusden niet doorgaat, zal er naar een andere oplossing gezocht moeten wor- 1 den. Hier aan de Stadsring barsten we namelijk uit onze voegen, en dat, terwijl het werk eerder toe- dan afneemt." AMERSFOORT/LEUSDEN Scouting, de vroegere padvinderij, telt over de hele wereld in totaal zo'n 22 miljoen leden. Ze spelen allen het Spel van verkennen, waarvoor des tijds Lord Baden-Powell, de van huis-uit militair die het uiteindelijk tot generaal bracht, de basis .legde. Het Spel. zij het aangepast aan de maatschappij van vandaag, wordt in Nederland gespeeld door 85.000 jongeren en zo'n 15.000 leiders en leidsters. In district Amersfoort, waartoe ook Leusden behoort, bedraagt het aantal jongens en meisjes dat bij Scouting is aangesloten ongeveer 650. Er zijn hier dertien groepen, te weten Adelheid van Nassaugroep, Amersfoortse Padvindsters, St. rekkelingen"), de nodige hete han gijzers zijn nog onderwerp van discus sie. De Heus: „Enkele groepen hebben afgehaakt, dat klopt, maar ver houdingsgewijs toch maar een heel klein percentage." Zaken waarmee het landelijk bureau zoal „stoeide de Wet en Belofte, het uniform, de insignes en de dagelijkse goede daad. De Heus „Die dagelijkse goede daad. die dienstbaarheid, die hebben we de laatste jaren opnieuw geïnterpreteerd Het gaat nu meer om de maatschappelijke oriëntatie, om ak tiviteiten op het gebied van ontwikke lingshulp en om belangstelling voor minderheden in de eigen omgeving." De Heus over de insignes als belo ning van het individu: „Aan de oude visie ligt het competitie-element ten grondslag, de nieuwe visie gaat uit van het samenwerkingselement, het bevor deren van de groepsaktiviteit. De op vattingen van Baden-Powell waren in zijn tijd heel progressief, maar we zijn nu dik zestig jaar later en hebben te maken met een heel andere maat schappij. Door de zaken bij te stellen hopen we - net als Baden-Powell des tijds deed - weer wat voor progressivi teit te zorgen." -3 Ansfridusgroep, Karei Doorman- groep, Flehitegroep, Henricus- groep, Impeesagroep, Manitoba, Cay-Noya-groep, Schakelgroep, St Franciscus Xaverius-groep, Zita- groep en Soekwa. Jongeren uit Leusden zijn tot op heden nog steeds aangewezen op Amersfoortse groepen. Plannen zijn er echter, om ook in Leusden zelf een Scoutinggroep van de grond te krijgen. Een aantal Leusdenaren heeft hiertoe het initiatief genomen Kontakt is er reeds geweest met burgemeester mr J. W. M. Rade maker van Leusden. Moeilijk punt is o.m. het vinden van leiders en leidsters. Wie meer wil weten over Scou ting, met name over mogelijkheden I tot het lid worden van een groep, kan n zich wenden tot de navolgende kontaktpersonen: Voor kabouters: Yvonne Laser, j Lijsterbeslaan 17, Hoogland, tel 03493-3105. Voor welpen: Johanv. d. Pol. Ho- 3 geweg 13d, Amersfoort, tel. 033- 9 26070. Voor padvindsters/gidsen: Wietske v, d. Pol, Hogeweg 13d, Amersfoort, tel. 033-26070 Voor verkenners: Jakob Mulder, I Euterpeplein 9, Amersfoort, tel. I 033-27103. Voor meer algemeen: Gusla Mul- i der, Arnhemseweg 51, Leusden- B Zuid. tel. 033—44810

Leusder Krant | 1978 | | pagina 6