Vrouwenkafé discussieerde over kinderopvang d@HIGft/Wijn werk AGRARIËR N. W. A. BROUWER: „Mijn grootste angst is de uitbreiding van Leusden en haar industrie-terreinen" Natuurwandeling van Blijhof was een succes DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 adviseur. Bij de jongerentak gaat het erom .zich in te willen zetten om samen door exploratie, bezinning en een dienende levenshouding gestalte te geven aan de naastenliefde' CONSOLIDATIE Voor 1979 staat in het door het be stuur van Scouting Nederland opge stelde beleidsplan consolidatie cen traal. Ook over dat beleidsplan zal de Landelijke Raad zich in december die nen uit te spreken. ..Scouting Neder land maakt deel uit van de maat schappij We willen dan ook een begin maken met het bepalen welke maat schappelijke invloeden voor Scouting van belang kunnen zijn," aldus het be stuur, dat vanuit het beleidsplan de Landelijke Raad een meerjaren planning aanbiedt. Die meerjaren planning is een schets van de positie die Scouting Nederland over ca vijf jaar zowel nationaal als internationaal zal moeten hebben ingenomen In het kader van de consolidatie staat de begeleiding van het spel centraal. In spelaanbiedingen en cursussen zal volgens het bestuur het internationale karakter van de vereniging een belang rijk aspect moeten zijn. Kwaliteitsbewa king en -verbetering van het cur susaanbod dient volgens het bestuur hoge prioriteiten te krijgen, dit. om leiders en leidsters nog beter toe te rusten Cor de Heus tenslotte: „Er is bin nen Scouting heel veel gaande. Dat betekent voor het landelijke bureau: veel werk aan de winkel. De „winkel" hier in Amersfoort is zo langzamer hand te klein geworden. Daarom die I nieuwbouwplannen. Op Leusden is de keus gevallen omdat het, net als Amersfoort, zo centraal gelegen is. Of het ook Leusden wordt? Het woord is in deze aan de Landelijke Raad." de herfst ons te vertellen heeft. De meeste kinderen waren erg geïnteresseerd, er werd hen op een voudige wijze verteld over het hoe en waarom van het bladverlies. of juist niet. en wat de functies van de paddestoelen zijn. Door deze wandelingen. Blijhof is van plan ieder seizoen (ook de winter) een dergelijke wandeling te houden, hoopt men iets bij te dragen aan de bewust wording van de kinderen voor alles wat zich in de natuur afspeelt en dat ze er zuinig mee om moeten springen LEUSDEN - Waar waren de 150 mensen uit Leusden die kinderop vang nodig hebben? Dit was de vraag, die na de dlskussie in het Vrouwenkafé gesteld werd door diverse vrouwen. Circa 35 vrouwen waren maandag 30 oktober aanwezig, gedeeltelijk uit de vrouwengroepen en politieke par tijen uit Leusden die allemaal een uitnodiging hadden gekregen. De groep werd in drie kleine groepjes verdeeld en naar aanleiding van en kele stellingen diskussiëerde men met elkaar en probeerde een geza menlijk standpunt te formuleren. De groepjes hadden een uur de tijd, maar daar was het onderwerp nog lang niet mee afgesloten. Naar aanleiding van de vragen en ant woorden kwam het volgende naar vo ren. Moeders horen minstens tot het 12e jaar van hun jongste kind thuis te blij ven; in elk geval thuis te zijn op de tijden dat haar kind uit school komt. Over het algemeen was men het er mee eens. dat er in ieder geval opvang moet zijn, maar dan niet persé de moeder, wel een vertrouwd persoon. Voor kin deren van 10 tot 12 jaar hoeft dit niet altijd, dat hangt veel van het kind zelf af. Emancipatie voor de vrouw is on mogelijk zonder een goede kinderop vang. Met deze stelling waren de meningen erg verdeeld. Sommige vrouwen vin den het onmogelijk te emanciperen zonder kinderopvang, anderen vinden het heel goed mogelijk Je kunt in ieder geval geen kursus volgen of werken buitenshuis wanneer je kleine kinderen hebt. Toch zou het mogelijk moeten zijn zonder kinderopvang te emanciperen maar de maatschappij is nog niet ge richt op een totaal emancipatiebeleid, zowel voor de vrouw als de man. Het is onzin een opvangcentrum voor kinderen op te zetten als je een buurvrouw of behulpzame schoon moeder hebt Goede buurvrouwen en schoonmoe ders zijn fijn om te hebben in noodge vallen, maar staat apart van de kin deropvang. Liever een kinderopvang en betalen naar draagkracht dan een ander tot last zijn of liefdewerk van die ander verlangen Ook zijn er steeds minder buurvrouwen omdat die zelf willen werken of studeren Opvang van 12 tot 2 is niet voldoen de; er moeten zo spoedig mogelijk uit gebreidere vormen van opvang komen. STAP IN GOEDE RICHTING Veel vrouwen vonden het een stap in de goede richting, maar diverse mensen hebben daar niet genoeg aan. Een an dere groep vindt het vooral van belang voor gescheiden vrouwen, daar kun je niet omheen omdat Leusden en Pur- merend het hoogste percentage schei dingen van Nederland telt. Het gemid delde is 1 op de 4 Een opvangcentrum voor kinderen, in welke vorm dan ook, komt niet het kind ten goede maar enkel de ouder die daardoor een grotere vrijheid krijgt om boodschappen te doen of sport te be- dnjven. Deze stelling is vrij extreem gesteld door wethouder Wagenaar, hij gaat aan het feit voorbij dat niet alle vrouwen in de gelegenheid zijn of willen zijn hun leven te laten bestaan uit boodschap pen doen en tennissen, zo werd qe- steld. De groepen kwamen er niet uit. Een groep vond dat kinderopvang ook aan het kind ten goede kan komen, wanneer de gezinssituatie niet optimaal is. Dit kan door veel omstandigheden voor komen. MISBRUIK Tijdens het beantwoorden van de vragen kwamen er natuurlijk ook nog andere facetten van de kinderopvang naar voren zoals: moet de overheid dit betalen en zouden ouders geen mis bruik maken van het gemeenschaps geld? Natuurlijk, vond men, zal er mis bruik worden gemaakt net als bij alle andere voorzieningen, maar een wel zijnsvoorziening moet je niet laten uit angst voor misbruik. Opvang is geen gunst maar een recht. Vrouwen worden in de studie net zoveel gestimuleerd als mannen, maar zijn vaak wel 15 jaar uit het arbeidsproces. Dat is zonde van het geld. Toch waren er ook vrouwen die zei den: Je hebt toch gekozen voor kinde ren, dan moet je niet zeuren Je past je maar aan, aan de kinderen. Eén van die vrouwen kon inderdaad haar werk aan passen aan de kinderen, maar dat is niet voor iedereen weggelegd. Maar de werkgroep Kinderopvang gaat door. Er zijn onderhandelingen gaande met Blij hof wat betreft de ruimte en er zal een aanvraag worden gedaan voor de nieuwe rijksbijdrageregeling die in 1980 van start gaat. Diverse suggesties van deze avond, zoals kontakt opnemen met de maat schappelijke dienstverlening Eemland en schoolraden en hoofden van scho len, zullen nader bekeken worden. Mensen die mee willen werken aan de tot standkoming van kinderopvang kunnen zich opgeven bij Riet van Heerewaarden, tel. 43689; Noortje Klinkenberg, tel 40755. Volgens De Heus was de pad- ijndersbeweging rond de jaren zestig ngedut en is het mede aan het landelijk jureau te danken dat er een opleving am De Heus: „Scouting Nederland •It momenteel rond de hon- irdduizend leden: 85.000 jongens en ietsjes, en 15 000 leiders en leidsters, mtallen, die in de jaren zestig be- luidend lager waren. Overigens: net als in de tijd van Baden-Powell draait veel, :o niet alles, nog steeds om het buiten leven." VERANDERINGEN Wie in zijn of haar jonge jaren ooit laktief is geweest binnen de padvinderij ■komt als gevolg van de ingevoerde ver- ■anderingen heel wat nieuwigheden te lgen De uniformen zijn van een moder- Ine snit geworden, het dragen ervan is ■geen verplichting meer. Een welp die ■geïnstalleerd wordt, spreekt geen door Ihem nauwelijks te bevatten belofte Imeer uit, maar zegt simpelweg we zul- llen proberen een prima welp te zijn. En ■sprak de padvinderswet in het verleden ■van „een padvinder is rein in gedach- Iten, woord en daad" vandaag de dag is het „een padvinder heeft eerbied voor ■zichzelf en anderen" Ook is het indelen van de ver schillende leeftijdsgroepen herzien. Wat dat laatste betreft: jongste leef- LEUSDEN - Afgelopen zondag middag organiseerde Blijhof een boswandeling voor de jeugd vanaf een jaar of acht, negen. Dit met de medewerking van enkele mensen van plantsoenendienst en de werk groep CML, die bereid waren te gid sen. De opkomst was groot Zo'n 70 per sonen, grotendeels kinderen maar ook ouders, waren naar het bos bij land goed „De Boom" gekomen. De deel nemers werden in 4 groepen verdeeld die zich, ieder met een gids. over het ritselende bladerpad begaven om het een en ander te weet te komen over wat Het terrein aan de Larikslaan in Leusden, waar Scouting Nederland het Landelijk bureau en de Scout-Shop wil vestigen tijdsgroep binnen Scouting vormen de Kabouters: meisjes van 7-10 jaar, die iedere week spelen in het fantasieland Bambilié, een land. waar alles mogelijk is en dat boven, onder, in en buiten Nederland ligt. Welpen zijn jongens van 8-11 jaar, die in de horde tal van spannende avonturen beleven en samen allerlei nieuwe dingen ontdekken. Dat gebeurt in de vorm van een spel, dat is geba seerd op het „Jungle-boek" van Ru- dyard Kipling. In dat boek worden de avonturen beschreven van een jongetje dat door een wolvenfamilie wordt opge voed. In het welpenspel komen ook tal van actuele onderwerpen en gebeurte nissen aan de orde. Meisjes van 10-13 jaar kunnen te recht bij de gidsen/padvindsters. Om dat ze al een stuk zelfstandiger kunnen „werken" dan bijvoorbeeld de ka bouters, hebben zij bij de samenstelling van hun programma's een belangrijke eigen inbreng. Verkenners zijn jongens van 11-14 jaar (een uitloop tot 16 jaar is mogelijk). Hun aktiviteiten steunen vooral op de elementen samen doen, samen plezier hebben, samen erop uit trekken, aan dacht hebben voor de natuur, creativi teit en hulpbereidheid Dit uit zich o a in kamperen, exploratie, sport en spel, expressie e.d. Bovendien kunnen ver- kennersgroepen zich specialiseren. Zo zijn er land-, water- en luchtverkenners. zoals er trouwens ook waterpadvind- sters/gidsen en ruitergidsen zijn. Sherpa's zijn meisjes van 14-16 jaar Ook bij hen is het samendoen en samen denken over wat gedaan worden bij zonder belangrijk Voor de watertak - voor jongens zowel als meisjes van 10- 14 jaar - is de boot het belangrijkste spelmateriaal. Enkele facetten van de ze tak: spelevaren, de boot onderhou den, samenwerken, dienstbaar zijn. De Rowans, jongens van 15-17 jaar. kennen geen echte leiders, maar weten zich gesteund door begeleiders. Ze werken aan projekten van soms zeer verschillende aard. die ze zelf beden ken. De jongerentak tenslotte wordt ge vormd door jongens en meisjes van 16- 21 jaar. De (volwassen) leider is bij hen onbekend Wel is er een meerderjarig ook nog een goede administrateur zijn. Onze volgende gang is naar de varkensstal en daar liggen verschil lende zeugen met biggetjes, wat natuurlijk een ontzettend vertede rend gezicht is. In verschillende hokken zitten al wat grotere biggen, die het zo nu en dan niet met elkaar eens zijn en het dan ook duidelijk laten horen. Maar ook hier moet alles nauwkeurig worden bijgehou den. Van de varkensstal gaan we naar de oude boerderij, gebouwd in de 14e eeuw en in de loop der tijd bij stukjes en beetjes verbouwd en nu alleen als schuur dienst doel, omdat het een veel te kostbare zaak is deze te verbouwen. Buiten de machines die hierin staan, heeft de heer Brouwer er ook al voorzieningen ge troffen voor het jongvee, wat er in de toekomst geplaatst gaat worden. BEDRIJF DE BAAS ,,Een boer is van de ene kant eigen baas, maar in feite is het bedrijf de baas. Je kunt niet iets laten liggen. Alles moet verzorgd worden. Komt er overdag iets tussendoor, dan maak je 's avonds overuren. Toch vind ik het ontzettend fijn om hier in Leusden boer te zijn. Je bouwt iets op waar vroeger je vader, grootvader en overgrootva der ook al mee bezig zijn geweest. ANGST Waar ik wel grote angst voor heb, is de verdere industrialisering en uitbreiding van Leusden. Ik heb al stukken grond moeten prijs geven. De mensen moeten kunnen wonen, maar wij zijn er wel de dupe van. Waar ik wel degelijk tegen in ga, is de verkoop van het land dat achter mijn huis ligt. Ten eerste heb ik het land nodig en ik ben mijn privacy kwijt. Maar als je dan ook nog ziet waarom ze dat land nodig hebben! Zogenaamd om werkgelegenheid te scheppen, maar dan wel ten koste van goed draaiende bedrijven. Wij hebben niets aan los geld. Je kunt je bedrijf wel opdoeken zonder grond, maar dat zal de gemeente een zorg zijn. Wanneer je dan ook nog nagaat dat de gemeente het stuk grond achter mijn huis en de rest van de grond dat daar ligt, nodig heeft omdat zij door afspraken met Pon (hoge heren bij elkaar) het eerder geplande gebied voor de werkgele genheid hebben afgestaan! Nou, over mijn lijk kunnen ze het krijgen! Ik hoop wel dat ik hier zo lang mogelijk kan blijven zitten. Maar moet ik hier weg, dan doe ik het nooit meer. Er is hier zoveel opge bouwd, daar ga je elders niet meer aan beginnen." TEA MIDDELKOOP VAN MAANEN LEUSDEN De heer N. W. A. Brouwer, vader van een dochtertje van vier en echtgenoot van een reuze vriendelijke vrouw, ontvangt mij 's avonds om 8 uur. Hij is veehouder op een middelgroot bedrijf 50 koeien en verschillende zeugen) en heeft tevens stukken grond, waarop hij landbouw bedrijft om zijn vee te voederen. Omdat de melkwagen net geweest is, wil hij nog even de melkmachine controleren en die inschakelen op schoonmaken en ontsmetten en vraagt of ik zin heb om even mee te lopen. Onderweg vertelt hij het één en ander over zijn werk. „Als boer ben je ook metselaar, timmerman, elektricien, noem maar op, niet alleen omdat het moeilijk is iemand te krijgen, maar het is ook te duur. Vanmiddag heb ik bijvoor beeld beton gestort onder de lig- boxenstal. De ligboxenstal is een moderne koeienstal waar de koeien niet vastgebonden staan maar vrij kunnen rondlopen met voor ieder een eigen slaapgelegenheid. Wan neer we bij de ligboxenstal aanko men, gaan we eerst door de deur waar de melkcontainer staat. Een zeer schone ruimte, helemaal bete geld. De melk wordl direkt van de koe via slangen in de container gebracht, waarna dit tot 4° C wordt gekoeld." Vervolgens lopen we door naar een ruimte, waar de koeien gemol ken worden. Een vierkante ruimte met in het midden een dieper gedeel te, waar je staat wanneer de koeien gemolken moeten worden. „Dat diepere gedeelte", zegt de heer Brouwer, „is om het werk te verlichten. Vroeger moest een boer op z'n minst 3x bukken per koe wanneer deze gemolken moest wor den. Om de spenen schoon te maken, om de melkmachine aan te sluiten en om deze er weer af te halen. En dat bij zo'n 50 koeien!" Van de melkruimte kun je een blik werpen in de stal en inderdaad lopen daar de koeien rustig rond, want bij de heer Brouwer gaan de koeien 's nachts op stal. Zij krijgen dan wat bijvoeding om meer melk te produ ceren en zijn 's morgens meteen weer bij de hand om gemolken te worden. JE WERKT LANGER „Als boer moet je een extra percentage aan de verwerkingskos ten meebetalen, wanneer je teveel melk produceert. Dat is een heel vreemde zaak, als je nagaat dat de overheid door middel van een bij drage aan de rente van een lening, het bouwen van nieuwe stallen en schuren stimuleert. Als boer kun je net zoveel verdienen als een gemid delde werknemer, maar je werkt er wel langer voor. Zaterdags gaat het werk gewoon door en zondags moet er toch ook gemolken worden!" Op de terugweg laat de heer Brouwer mij de administratie zien. Van iedere koe wordt bijgehouden hoeveel melk zij produceert, hoe de samenstelling is, wanneer zij kunst matig geïnsemineerd is, wanneer zij moet kalven, kortom een boer moet

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7